akonadi-calendar - en to ar translation catalogue (20 entries)

en: View
ar: العرض

en: Task
ar: المهمّة

en: Event
ar: الحدث

en: Task due at %1
ar: تحين المهمة عند %1

[ctx: Event starts in 5 minutes]
en: %2 starts in %1 minute | %2 starts in %1 minutes
ar[0]: تبدأ %2 الآن
ar[1]: تبدأ %2 بعد دقيقة
ar[2]: تبدأ %2 بعد دقيقتين
ar[3]: تبدأ %2 بعد %1 دقائق
ar[4]: تبدأ %2 بعد %1 دقيقة
ar[5]: تبدأ %2 بعد %1 دقيقة

[ctx: Event starts at 10:00]
en: %1 starts at %2
ar: تبدأ ‏%1 في %2

[ctx: Event started at 10:00]
en: %1 started at %2
ar: بدأت ‏%1 في %2

[ctx: Event starts on <DATE> at <TIME>]
en: %1 starts on %2 at %3
ar: تبدأ ‏%1 في %2 عند %3

[ctx: Event started on <DATE> at <TIME>]
en: %1 started on %2 at %3
ar: بدأت ‏%1 في %2 عند %3

[ctx: Event starts on <DATE>]
en: %1 starts on %2
ar: تبدأ ‏%1 في %2

[ctx: Event started on <DATE>]
en: %1 started on %2
ar: بدأت ‏%1 في %2

en: Remind in 5 mins
ar: ذكرني بعد خمس دقائق

en: Remind in 1 hour
ar: ذكرني بعد ساعة

[ctx: dismiss a reminder notification for an event]
en: Dismiss
ar: تجاهل

en: Open URL
ar: افتح الرابط

en: Map
ar: الخريطة

[ctx: @title]
en: Reminders
ar: التّذكيرات

en: Calendar Reminder Service
ar: خدمة تذكير التقويم

en: (c) KDE Community 2021-2022
ar: (c)  مجتمع كدي ٢٠٢١-٢٠٢٢

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
ar: المشرف
