akonadi-calendar - en to da translation catalogue (30 entries)

en: View
da: Vis

[ctx: Event starts in 5 minutes]
en: %2 starts in %1 minute | %2 starts in %1 minutes
da[0]: %2 starter om %1 minut
da[1]: %2 starter om %1 minutter

[ctx: Event starts at 10:00]
en: %1 starts at %2
da: %1 starter kl. %2

[ctx: Event started at 10:00]
en: %1 started at %2
da: %1 startede kl. %2

[ctx: Event starts on <DATE> at <TIME>]
en: %1 starts on %2 at %3
da: %1 starter den %2 kl. %3

[ctx: Event started on <DATE> at <TIME>]
en: %1 started on %2 at %3
da: %1 startede den %2 kl. %3

[ctx: Event starts on <DATE>]
en: %1 starts on %2
da: %1 starter den %2

[ctx: Event started on <DATE>]
en: %1 started on %2
da: %1 startede den %2

en: Remind in 5 mins
da: Påmind om 5 minutter

en: Remind later...
da: Påmind senere...

[ctx: dismiss a reminder notification for an event]
en: Dismiss
da: Afvis

en: Open URL
da: Åbn URL

en: Map
da: Kort

[ctx: @title]
en: Reminders
da: Påmindelser

en: Calendar Reminder Service
da: Kalenderpåmindelsestjeneste

en: (c) KDE Community 2021-2024
da: (c) KDE-fællesskab 2021-2024

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
da: Vedligeholder

[ctx: @label:spinbox]
en: Suspend &duration:
da: &Varighed af suspendering:

[ctx: @info:tooltip]
en: Suspend the reminders by this amount of time
da: Suspendér påmindelserne med så meget tid

[ctx: @info:whatsthis]
en: Each reminder for the selected incidences will be suspended by this number of time units. You can choose the time units (typically minutes) in the adjacent selector.
da: Hver påmindelse for de valgte hændelser vil blive suspenderet med dette antal tidsenheder. Du kan vælge tidsenheden (normalt minutter) i nærliggende vælger.

[ctx: @item:inlistbox suspend in terms of minutes]
en: minute(s)
da: minutter

[ctx: @item:inlistbox suspend in terms of hours]
en: hour(s)
da: timer

[ctx: @item:inlistbox suspend in terms of days]
en: day(s)
da: dage

[ctx: @item:inlistbox suspend in terms of weeks]
en: week(s)
da: Uger

[ctx: @info:tooltip]
en: Suspend the reminders using this time unit
da: Suspender påmindelserne med denne tidsenhed

[ctx: @info:whatsthis]
en: Each reminder for the selected incidences will be suspended using this time unit. You can set the number of time units in the adjacent number entry input.
da: Hver påmindelse for de valgte hændelser vil blive suspenderet med denne tidsenhed. Du kan vælge antal tidsenheder i den nærliggende vælger.

[ctx: @action:button]
en: Remind Later
da: Påmind senere

[ctx: @info:tooltip]
en: Remind me again after the specified interval
da: Påmind mig igen efter det angivne interval

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to be reminded again about this incidence after the specified amount of time.
da: Tryk på denne knap for at blive mindet om denne hændelse igen efter den angivne mængde tid.

[ctx: @action:button]
en: Cancel
da: Annullér
