akonadi-calendar - en to el translation catalogue (20 entries)

en: View
el: Προβολή

en: Task
el: Εργασία

en: Event
el: Γεγονός

en: Task due at %1
el: Προθεσμία εργασίας έως %1

[ctx: Event starts in 5 minutes]
en: %2 starts in %1 minute | %2 starts in %1 minutes
el[0]: Το %2 ξεκινάει σε %1 λεπτό
el[1]: Το %2 ξεκινάει σε %1 λεπτά

[ctx: Event starts at 10:00]
en: %1 starts at %2
el: Το %1 ξεκινάει ώρα %2

[ctx: Event started at 10:00]
en: %1 started at %2
el: Το %1 ξεκίνησε ώρα %2

[ctx: Event starts on <DATE> at <TIME>]
en: %1 starts on %2 at %3
el: Το %1 ξεκινάει %2 ώρα %3

[ctx: Event started on <DATE> at <TIME>]
en: %1 started on %2 at %3
el: Το %1 ξεκίνησε %2 ώρα %3

[ctx: Event starts on <DATE>]
en: %1 starts on %2
el: Το %1 ξεκινάει %2

[ctx: Event started on <DATE>]
en: %1 started on %2
el: Το %1 ξεκίνησε %2

en: Remind in 5 mins
el: Υπενθύμιση σε 5 λεπτά

en: Remind in 1 hour
el: Υπενθύμιση σε 1 ώρα

[ctx: dismiss a reminder notification for an event]
en: Dismiss
el: Διαγραφή

en: Open URL
el: Άνοιγμα URL

en: Map
el: Χάρτης

[ctx: @title]
en: Reminders
el: Υπενθυμίσεις

en: Calendar Reminder Service
el: Υπηρεσία υπενθυμίσεων του ημερολογίου

en: (c) KDE Community 2021-2022
el: (c) Η Κοινότητα του KDE 2021-2022

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
el: Συντηρητής
