kalendar - en to fr translation catalogue (20 entries)

en: View
fr: Affichage

en: Task
fr: Tâche

en: Event
fr: Évènement

en: Task due at %1
fr: Tâche prévue à %1

[ctx: Event starts in 5 minutes]
en: %2 starts in %1 minute | %2 starts in %1 minutes
fr[0]: %2 démarre dans %1 minute
fr[1]: %2 démarre dans %1 minutes

[ctx: Event starts at 10:00]
en: %1 starts at %2
fr: %1 démarre à %2

[ctx: Event started at 10:00]
en: %1 started at %2
fr: %1 a démarré à %2

[ctx: Event starts on <DATE> at <TIME>]
en: %1 starts on %2 at %3
fr: %1 démarre sur %2 à %3

[ctx: Event started on <DATE> at <TIME>]
en: %1 started on %2 at %3
fr: %1 a démarré sur %2 à %3

[ctx: Event starts on <DATE>]
en: %1 starts on %2
fr: %1 démarre sur %2

[ctx: Event started on <DATE>]
en: %1 started on %2
fr: %1 a démarré sur %2

en: Remind in 5 mins
fr: Rappel dans 5 minutes

en: Remind in 1 hour
fr: Rappel dans une heure

[ctx: dismiss a reminder notification for an event]
en: Dismiss
fr: Rejeter

en: Open URL
fr: Ouvrir une URL

en: Map
fr: Carte

[ctx: @title]
en: Reminders
fr: Rappels

en: Calendar Reminder Service
fr: Service de rappel pour agenda

en: (c) KDE Community 2021-2022
fr: (c) Communauté KDE 2021 - 2022

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
fr: Mainteneur
