kalendar - en to it translation catalogue (34 entries)

en: View
it: Visualizza

en: Task
it: Attività

en: Event
it: Evento

en: Task due at %1
it: Attività scaduta alle %1

[ctx: Event starts in 5 minutes]
en: %2 starts in %1 minute | %2 starts in %1 minutes
it[0]: %2 inizia tra %1 minuto
it[1]: %2 inizia tra %1 minuti

[ctx: Event starts at 10:00]
en: %1 starts at %2
it: %1 inizia alle %2

[ctx: Event started at 10:00]
en: %1 started at %2
it: %1 è iniziato alle %2

[ctx: Event starts on <DATE> at <TIME>]
en: %1 starts on %2 at %3
it: %1 inizia il %2 alle %3

[ctx: Event started on <DATE> at <TIME>]
en: %1 started on %2 at %3
it: %1 è iniziato il %2 alle %3

[ctx: Event starts on <DATE>]
en: %1 starts on %2
it: %1 inizia il %2

[ctx: Event started on <DATE>]
en: %1 started on %2
it: %1 è iniziato il %2

en: Remind in 5 mins
it: Ricordami tra 5 minuti

en: Remind later...
it: Ricordamelo più tardi...

[ctx: dismiss a reminder notification for an event]
en: Dismiss
it: Ignora

en: Open URL
it: Apri URL

en: Map
it: Mappa

[ctx: @title]
en: Reminders
it: Promemoria

en: Calendar Reminder Service
it: Servizio di promemoria del calendario

en: (c) KDE Community 2021-2024
it: (c) Comunità KDE 2021-2024

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
it: Responsabile

[ctx: @label:spinbox]
en: Suspend &duration:
it: Durata &della sospensione:

[ctx: @info:tooltip]
en: Suspend the reminders by this amount of time
it: Sospendi i promemoria per questo periodo di tempo

[ctx: @info:whatsthis]
en: Each reminder for the selected incidences will be suspended by this number of time units. You can choose the time units (typically minutes) in the adjacent selector.
it: Ogni promemoria per le occorrenze selezionate sarà sospeso per questo numero di unità di tempo. Puoi scegliere le unità di tempo (tipicamente minuti) nel selettore adiacente.

[ctx: @item:inlistbox suspend in terms of minutes]
en: minute(s)
it: minuto/i

[ctx: @item:inlistbox suspend in terms of hours]
en: hour(s)
it: ora/e

[ctx: @item:inlistbox suspend in terms of days]
en: day(s)
it: giorno/i

[ctx: @item:inlistbox suspend in terms of weeks]
en: week(s)
it: settimana/e

[ctx: @info:tooltip]
en: Suspend the reminders using this time unit
it: Sospendi i promemoria utilizzando questa unità di tempo

[ctx: @info:whatsthis]
en: Each reminder for the selected incidences will be suspended using this time unit. You can set the number of time units in the adjacent number entry input.
it: Ogni promemoria per le occorrenze selezionate sarà sospeso utilizzando questa unità di tempo. È possibile impostare il numero di unità di tempo nel campo di inserimento numerico adiacente.

[ctx: @action:button]
en: Remind Later
it: Ricordamelo più tardi

[ctx: @info:tooltip]
en: Remind me again after the specified interval
it: Ricordamelo di nuovo dopo l'intervallo specificato

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to be reminded again about this incidence after the specified amount of time.
it: Premi questo pulsante per ricevere nuovamente un promemoria di questa occorrenza dopo il periodo di tempo specificato.

[ctx: @action:button]
en: Cancel
it: Annulla

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel reminding later, show the notification again
it: Annulla il promemoria in seguito, mostra di nuovo la notifica
