akonadi-calendar - en to nl translation catalogue (34 entries)

en: View
nl: Beeld

[ctx: incidence is a to-do]
en: To-do
nl: Taak

[ctx: incidence is an event]
en: Event
nl: Gebeurtenis

en: To-do due at %1
nl: Taak gereed op %1

[ctx: Event starts in 5 minutes]
en: %2 starts in %1 minute | %2 starts in %1 minutes
nl[0]: %2 begint over %1 minuut
nl[1]: %2 begint over %1 minuten

[ctx: Event starts at 10:00]
en: %1 starts at %2
nl: %1 begint op %2

[ctx: Event started at 10:00]
en: %1 started at %2
nl: %1 begon op %2

[ctx: Event starts on <DATE> at <TIME>]
en: %1 starts on %2 at %3
nl: %1 begint op %2 om %3

[ctx: Event started on <DATE> at <TIME>]
en: %1 started on %2 at %3
nl: %1 begon op %2 om %3

[ctx: Event starts on <DATE>]
en: %1 starts on %2
nl: %1 begint op %2

[ctx: Event started on <DATE>]
en: %1 started on %2
nl: %1 begon op %2

en: Remind in 5 mins
nl: Herinnering over 5 minuten

en: Remind later...
nl: Later herinneren...

[ctx: dismiss a reminder notification for an event]
en: Dismiss
nl: Gezien

en: Open URL
nl: URL-adres openen

en: Map
nl: Kaart

[ctx: @title]
en: Reminders
nl: Niet vergeten

en: Calendar Reminder Service
nl: Calendar Niet-vergeten service

en: (c) KDE Community 2021-2024
nl: (c) KDE gemeenschap 2021-2024

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
nl: Onderhouder

[ctx: @label:spinbox]
en: Suspend &duration:
nl: Tijds&duur van uitstel:

[ctx: @info:tooltip]
en: Suspend the reminders by this amount of time
nl: De herinneringen met ... tijd uitstellen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Each reminder for the selected incidences will be suspended by this number of time units. You can choose the time units (typically minutes) in the adjacent selector.
nl: Elke herinnering voor de geselecteerde gebeurtenissen wordt uitgesteld met zoveel tijdseenheden. U kunt de tijdseenheden (typisch minuten) in kiezen.

[ctx: @item:inlistbox suspend in terms of minutes]
en: minute(s)
nl: minu(u)t(en)

[ctx: @item:inlistbox suspend in terms of hours]
en: hour(s)
nl: u(u)r(en)

[ctx: @item:inlistbox suspend in terms of days]
en: day(s)
nl: dag(en)

[ctx: @item:inlistbox suspend in terms of weeks]
en: week(s)
nl: we(e)k(en)

[ctx: @info:tooltip]
en: Suspend the reminders using this time unit
nl: De herinneringen met deze tijdseenheid uitstellen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Each reminder for the selected incidences will be suspended using this time unit. You can set the number of time units in the adjacent number entry input.
nl: Elke herinnering voor de geselecteerde gebeurtenis wordt uitgesteld  met deze tijdseenheid. U kunt het aantal tijdseenheden in de getalinvoer invoeren.

[ctx: @action:button]
en: Remind Later
nl: Later herinneren

[ctx: @info:tooltip]
en: Remind me again after the specified interval
nl: Herinner me opnieuw na het gespecificeerde interval

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to be reminded again about this incidence after the specified amount of time.
nl: Druk op deze knop om opnieuw aan deze gebeurtenis herinnerd te worden na een bepaalde tijd.

[ctx: @action:button]
en: Cancel
nl: Annuleren

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel reminding later, show the notification again
nl: Later herinneren annuleren, de melding opnieuw tonen
