akonadi-calendar - en to pt translation catalogue (20 entries)

en: View
pt: Ver

en: Task
pt: Tarefa

en: Event
pt: Evento

en: Task due at %1
pt: Tarefa com data-limite %1

[ctx: Event starts in 5 minutes]
en: %2 starts in %1 minute | %2 starts in %1 minutes
pt[0]: %2 inicia daqui a %1 minuto
pt[1]: %2 inicia daqui a %1 minutos

[ctx: Event starts at 10:00]
en: %1 starts at %2
pt: %1 inicia às %2

[ctx: Event started at 10:00]
en: %1 started at %2
pt: %1 iniciado às %2

[ctx: Event starts on <DATE> at <TIME>]
en: %1 starts on %2 at %3
pt: %1 inicia a %2 às %3

[ctx: Event started on <DATE> at <TIME>]
en: %1 started on %2 at %3
pt: %1 iniciado a %2 às %3

[ctx: Event starts on <DATE>]
en: %1 starts on %2
pt: %1 inicia a %2

[ctx: Event started on <DATE>]
en: %1 started on %2
pt: %1 iniciado a %2

en: Remind in 5 mins
pt: Recordar daqui a 5 min

en: Remind in 1 hour
pt: Recordar daqui a 1 hora

[ctx: dismiss a reminder notification for an event]
en: Dismiss
pt: Esquecer

en: Open URL
pt: Abrir o URL

en: Map
pt: Mapa

[ctx: @title]
en: Reminders
pt: Chamadas de Atenção

en: Calendar Reminder Service
pt: Serviço de Chamadas de Atenção do Calendário

en: (c) KDE Community 2021-2022
pt: (c) Comunidade do KDE 2021-2022

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
pt: Manutenção
