akonadi-calendar - en to pt_BR translation catalogue (20 entries)

en: View
pt_BR: Exibir

en: Task
pt_BR: Tarefa

en: Event
pt_BR: Evento

en: Task due at %1
pt_BR: A tarefa vence em %1

[ctx: Event starts in 5 minutes]
en: %2 starts in %1 minute | %2 starts in %1 minutes
pt_BR[0]: %2 inicia em %1 minuto
pt_BR[1]: %2 inicia em %1 minutos

[ctx: Event starts at 10:00]
en: %1 starts at %2
pt_BR: %1 inicia em %2

[ctx: Event started at 10:00]
en: %1 started at %2
pt_BR: %1 iniciou em %2

[ctx: Event starts on <DATE> at <TIME>]
en: %1 starts on %2 at %3
pt_BR: %1 inicia em %2 às %3

[ctx: Event started on <DATE> at <TIME>]
en: %1 started on %2 at %3
pt_BR: %1 iniciou em %2 às %3

[ctx: Event starts on <DATE>]
en: %1 starts on %2
pt_BR: %1 inicia em %2

[ctx: Event started on <DATE>]
en: %1 started on %2
pt_BR: %1 iniciou em %2

en: Remind in 5 mins
pt_BR: Lembrar em 5 minutos

en: Remind in 1 hour
pt_BR: Lembrar em 1 hora

[ctx: dismiss a reminder notification for an event]
en: Dismiss
pt_BR: Descartar

en: Open URL
pt_BR: Abrir URL

en: Map
pt_BR: Mapa

[ctx: @title]
en: Reminders
pt_BR: Lembretes

en: Calendar Reminder Service
pt_BR: Serviço de lembrete de calendário

en: (c) KDE Community 2021-2022
pt_BR: (c) Comunidade KDE 2021-2022

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
pt_BR: Mantenedor
