akonadi-calendar - en to ru translation catalogue (20 entries)

en: View
ru: Вид

en: Task
ru: Задача

en: Event
ru: Событие

en: Task due at %1
ru: Срок выполнения: до %1

[ctx: Event starts in 5 minutes]
en: %2 starts in %1 minute | %2 starts in %1 minutes
ru[0]: %2 начинается через %1 минуту
ru[1]: %2 начинается через %1 минуты
ru[2]: %2 начинается через %1 минут
ru[3]: %2 начинается через %1 минуту

[ctx: Event starts at 10:00]
en: %1 starts at %2
ru: %1 начинается в %2

[ctx: Event started at 10:00]
en: %1 started at %2
ru: %1 начато в %2

[ctx: Event starts on <DATE> at <TIME>]
en: %1 starts on %2 at %3
ru: %1 начинается %2 в %3

[ctx: Event started on <DATE> at <TIME>]
en: %1 started on %2 at %3
ru: %1 начато %2 в %3

[ctx: Event starts on <DATE>]
en: %1 starts on %2
ru: %1 начинается %2

[ctx: Event started on <DATE>]
en: %1 started on %2
ru: %1 начато %2

en: Remind in 5 mins
ru: Напомнить через 5 минут

en: Remind in 1 hour
ru: Напомнить через один час

[ctx: dismiss a reminder notification for an event]
en: Dismiss
ru: Отклонить

en: Open URL
ru: Открыть URL

en: Map
ru: Карта

[ctx: @title]
en: Reminders
ru: Напоминания

en: Calendar Reminder Service
ru: Служба напоминания календаря

en: (c) KDE Community 2021-2022
ru: © Сообщество KDE, 2021-2022

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
ru: Сопровождающий
