kalendar - en to sv translation catalogue (34 entries)

en: View
sv: Visa

en: Task
sv: Uppgift

en: Event
sv: Händelse

en: Task due at %1
sv: Uppgift färdig %1

[ctx: Event starts in 5 minutes]
en: %2 starts in %1 minute | %2 starts in %1 minutes
sv[0]: %2 startar om %1 minut
sv[1]: %2 startar om %1 minuter

[ctx: Event starts at 10:00]
en: %1 starts at %2
sv: %1 startar %2

[ctx: Event started at 10:00]
en: %1 started at %2
sv: %1 startade %2

[ctx: Event starts on <DATE> at <TIME>]
en: %1 starts on %2 at %3
sv: %1 startar %2 %3

[ctx: Event started on <DATE> at <TIME>]
en: %1 started on %2 at %3
sv: %1 startade %2 %3

[ctx: Event starts on <DATE>]
en: %1 starts on %2
sv: %1 startar %2

[ctx: Event started on <DATE>]
en: %1 started on %2
sv: %1 startade %2

en: Remind in 5 mins
sv: Påminn om 5 min

en: Remind later...
sv: Påminn senare...

[ctx: dismiss a reminder notification for an event]
en: Dismiss
sv: Stäng

en: Open URL
sv: Öppna webbadress

en: Map
sv: Karta

[ctx: @title]
en: Reminders
sv: Påminnelser

en: Calendar Reminder Service
sv: Påminnelsetjänst för kalender

en: (c) KDE Community 2021-2024
sv: © KDE-gemenskapen 2021-2024

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
sv: Underhåll

[ctx: @label:spinbox]
en: Suspend &duration:
sv: För&dröjningstid:

[ctx: @info:tooltip]
en: Suspend the reminders by this amount of time
sv: Fördröj påminnelserna så här lång tid

[ctx: @info:whatsthis]
en: Each reminder for the selected incidences will be suspended by this number of time units. You can choose the time units (typically minutes) in the adjacent selector.
sv: Alla påminnelser för de markerade förekomsterna fördröjs med det här antalet tidsenheter. Du kan välja tidsenheter (vanligtvis minuter) i den intilliggande väljaren.

[ctx: @item:inlistbox suspend in terms of minutes]
en: minute(s)
sv: minut(er)

[ctx: @item:inlistbox suspend in terms of hours]
en: hour(s)
sv: timma(r)

[ctx: @item:inlistbox suspend in terms of days]
en: day(s)
sv: dag(ar)

[ctx: @item:inlistbox suspend in terms of weeks]
en: week(s)
sv: vecka/veckor

[ctx: @info:tooltip]
en: Suspend the reminders using this time unit
sv: Fördröj påminnelserna med den här tidsenheten

[ctx: @info:whatsthis]
en: Each reminder for the selected incidences will be suspended using this time unit. You can set the number of time units in the adjacent number entry input.
sv: Alla påminnelser för de markerade förekomsterna fördröjs med den här tidsenheten. Du kan ange antal tidsenheter i den intilliggande nummerinmatningsrutan.

[ctx: @action:button]
en: Remind Later
sv: Påminn senare

[ctx: @info:tooltip]
en: Remind me again after the specified interval
sv: Påminn mig igen efter angivet intervall

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to be reminded again about this incidence after the specified amount of time.
sv: Tryck på den här knappen för att bli påmind igen om förekomsten efter den angivna tiden.

[ctx: @action:button]
en: Cancel
sv: Avbryt

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel reminding later, show the notification again
sv: Avbryt senare påminnelse, visa underrättelsen igen
