kalendar - en to uk translation catalogue (34 entries)

en: View
uk: Перегляд

[ctx: incidence is a to-do]
en: To-do
uk: Завдання

[ctx: incidence is an event]
en: Event
uk: Подія

en: To-do due at %1
uk: Строк завдання — %1

[ctx: Event starts in 5 minutes]
en: %2 starts in %1 minute | %2 starts in %1 minutes
uk[0]: %2 починається за %1 хвилину
uk[1]: %2 починається за %1 хвилини
uk[2]: %2 починається за %1 хвилин
uk[3]: %2 починається за %1 хвилину

[ctx: Event starts at 10:00]
en: %1 starts at %2
uk: %1 починається о %2

[ctx: Event started at 10:00]
en: %1 started at %2
uk: %1 починалася о %2

[ctx: Event starts on <DATE> at <TIME>]
en: %1 starts on %2 at %3
uk: %1 починається %2 о %3

[ctx: Event started on <DATE> at <TIME>]
en: %1 started on %2 at %3
uk: %1 почалася %2 о %3

[ctx: Event starts on <DATE>]
en: %1 starts on %2
uk: %1 починається %2

[ctx: Event started on <DATE>]
en: %1 started on %2
uk: %1 почалася %2

en: Remind in 5 mins
uk: Нагадати за 5 хвилин

en: Remind later...
uk: Нагадати…

[ctx: dismiss a reminder notification for an event]
en: Dismiss
uk: Відкинути

en: Open URL
uk: Відкрити адресу

en: Map
uk: Карта

[ctx: @title]
en: Reminders
uk: Нагадування

en: Calendar Reminder Service
uk: Служба нагадувань календаря

en: (c) KDE Community 2021-2024
uk: © Спільнота KDE, 2021–2024

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
uk: Супровідник

[ctx: @label:spinbox]
en: Suspend &duration:
uk: Призупинити &на:

[ctx: @info:tooltip]
en: Suspend the reminders by this amount of time
uk: Відкласти завчасні нагадування на цей проміжок часу

[ctx: @info:whatsthis]
en: Each reminder for the selected incidences will be suspended by this number of time units. You can choose the time units (typically minutes) in the adjacent selector.
uk: Всі завчасні нагадування для вибраного випадку буде відкладено на цю кількість часових одиниць. Обрати одиниці часу (типово, хвилини) можна у сусідньому інструменті вибору.

[ctx: @item:inlistbox suspend in terms of minutes]
en: minute(s)
uk: хвилин

[ctx: @item:inlistbox suspend in terms of hours]
en: hour(s)
uk: годин

[ctx: @item:inlistbox suspend in terms of days]
en: day(s)
uk: днів

[ctx: @item:inlistbox suspend in terms of weeks]
en: week(s)
uk: тижнів

[ctx: @info:tooltip]
en: Suspend the reminders using this time unit
uk: Відкласти завчасні нагадування на основі цієї одиниці часу

[ctx: @info:whatsthis]
en: Each reminder for the selected incidences will be suspended using this time unit. You can set the number of time units in the adjacent number entry input.
uk: Всі завчасні нагадування для вибраних випадків буде відкладено на основі цієї одиниці часу. Кількість одиниць часу можна вказати у сусідньому полі для введення чисел.

[ctx: @action:button]
en: Remind Later
uk: Нагадати

[ctx: @info:tooltip]
en: Remind me again after the specified interval
uk: Нагадати знову за вказаний проміжок часу

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to be reminded again about this incidence after the specified amount of time.
uk: Натисніть цю кнопку, щоб програма нагадала нам про цю зустріч за вказаний проміжок часу.

[ctx: @action:button]
en: Cancel
uk: Скасувати

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel reminding later, show the notification again
uk: Скасувати нагадування, показувати сповіщення знову
