libakonadi - en to da translation catalogue (424 entries)

en: There is currently no account configured.
da: Der er i øjeblikket ikke konfigureret nogen konto.

en: Accounts integration is not supported
da: Konto-integration er ikke understøttet

en: Unable to register object at dbus: %1
da: Kan ikke registrere objekt hos dbus: %1

[ctx: Name and type of Akonadi resource]
en: %1 of type %2
da: %1 af typen %2

[ctx: @info:shell]
en: Agent identifier
da: Agent-identifikator

en: Akonadi Agent
da: Akonadi-agent

[ctx: @info:status Application ready for work]
en: Ready
da: Klar

[ctx: @info:status]
en: Syncing...
da: Synkroniserer...

[ctx: @info:status]
en: Error.
da: Fejl.

[ctx: @info:status]
en: Not configured
da: Ikke konfigureret

[ctx: @label command line option]
en: Resource identifier
da: Ressourceidentifikator

en: Akonadi Resource
da: Akonadi-ressource

[ctx: @info]
en: Invalid item retrieved
da: Ugyldigt element hentet

[ctx: @info]
en: Error while creating item: %1
da: Fejl under hentning af element: %1

[ctx: @info]
en: Error while updating collection: %1
da: Fejl under opdatering af samling: %1

[ctx: @info]
en: Updating local collection failed: %1.
da: Opdatering af lokal samling mislykkedes: %1.

[ctx: @info]
en: Updating local items failed: %1.
da: Opdatering af lokale elementer mislykkedes: %1.

[ctx: @info]
en: Cannot fetch item in offline mode.
da: Kan ikke hente element i offline-tilstand.

[ctx: @info:status]
en: Syncing folder '%1'
da: Synkroniserer mappen "%1"

en: Failed to retrieve collection for sync.
da: Kunne ikke hente samlingen til synkronisering.

en: Failed to retrieve collection for attribute sync.
da: Kunne ikke hente samlingen til attributsynkronisering.

en: The requested item no longer exists
da: Det anmodede element findes ikke længere

[ctx: @info]
en: Job canceled.
da: Job annulleret.

en: Akonadi Control
da: Akonadi-kontrol

en: Akonadi server manipulation tool
    
    Commands:
      start          Starts the Akonadi server with all its processes
      stop           Stops the Akonadi server and all its processes cleanly
      restart        Restart Akonadi server with all its processes
      status         Shows a status overview of the Akonadi server
      instances      List all existing Akonadi instances
      vacuum         Vacuum internal storage (WARNING: needs a lot of time and disk
                     space!)
      fsck           Check (and attempt to fix) consistency of the internal storage
                     (can take some time)
da: Akonadi servermanipulationsværktøj
    
    Kommandoer:
      start          Starter Akonadi-serveren med alle dens processer
      stop           Stopper Akonadi-serveren og alle dens processer rent
      restart        Genstarter Akonadi-serveren og alle dens processer
      status         Viser en statusoversigt over Akonadi-serveren
      instances      Viesr alle eksisterende Akonadi-instanser
      vacuum         Rens intern lagring (ADVARSEL: kræver meget tid og diskplads!)
      fsck            Tjek (og prøv at fiks) sammenhængen af det interne lagrer
                     (kan tage noget tid)

en: Command to execute
da: Kommando, der skal eksekveres

en: No such collection.
da: Ingen sådan samling.

en: Found unresolved orphan collections
da: Fandt uløste forældreløse samlinger

en: Did not find other item for conflict handling
da: Fandt intet andet element til konflikthåndtering

en: Unable to access D-Bus interface of created agent.
da: Kan ikke tilgå den oprettede agents D-Bus-grænseflade.

en: Agent instance creation timed out.
da: Oprettelse af agentinstans tidsudløb.

en: Unable to obtain agent type '%1'.
da: Kan ikke modtage agenttypen "%1".

en: Unable to create agent instance.
da: Kan ikke oprette agentinstans.

en: Invalid collection instance.
da: Ugyldig samlingsinstans.

en: Invalid resource instance.
da: Ugyldig ressourceinstans.

en: Unable to obtain D-Bus interface for resource '%1'
da: Kan ikke nå D-Bus-grænseflade for ressourcen "%1"

en: Collection attributes synchronization timed out.
da: Tiden til synkronisering af samlingsattributter havde løb ud.

en: Invalid collection to copy
da: Ugyldig samling til kopiering

en: Invalid destination collection
da: Ugyldig målsamling

en: Invalid parent
da: Ugyldig forælder

en: Failed to parse Collection from response
da: Kunne ikke fortolke samlingen fra svaret

en: Invalid collection
da: Ugyldig samling

en: Invalid collection given.
da: Ugyldig samling angivet.

en: No objects specified for moving
da: Ingen objekter angivet til flytning

en: No valid destination specified
da: Ingen gyldig destination angivet

en: Invalid collection.
da: Ugyldig samling.

en: Invalid parent collection
da: Ugyldig forældersamling

en: Cannot connect to the Akonadi service.
da: Kan ikke forbinde til Akonadi-tjenesten

en: The protocol version of the Akonadi server is incompatible. Make sure you have a compatible version installed.
da: Protokolversionen af Akonadi-serveren er ikke kompatibel. Tjek at du har en kompatibel version installeret.

en: User canceled operation.
da: Bruger afbrød operation.

en: Unknown error.
da: Ukendt fejl.

en: Unexpected response
da: Uventet svar

en: Resource synchronization timed out.
da: Ressourcesynkronisering havde tidsudløb.

en: Could not fetch root collection of resource %1.
da: Kunne ikke hente rodsamling for ressourcen %1.

en: No resource ID given.
da: Intet ressource-id angivet.

en: Invalid resource identifier '%1'
da: Ugyldig ressourceidentifikator "%1"

en: Failed to configure default resource via D-Bus.
da: Kunne ikke indstille standardressource via D-Bus.

en: Failed to fetch the resource collection.
da: Kunne ikke hente ressourcesamlingen.

en: Timeout trying to get lock.
da: Tidsudløb under forsøg på at hente lås.

en: Failed to create tag.
da: Kan ikke oprette mærke.

en: Move to trash collection failed, aborting trash operation
da: Flytning til papirkurvsamling mislykkedes, afbryder papirkurvsoperation

en: Invalid items passed
da: Ugyldige elementer sendt

en: Invalid collection passed
da: Ugyldig samling sendt

en: No valid collection or empty itemlist
da: Ingen gyldig samling eller tom elementliste

en: Could not find restore collection and restore resource is not available
da: Kunne ikke finde genskabssamling og genskabsressourcen er ikke tilgængelig

[ctx: @title:column, name of a thing]
en: Name
da: Navn

[ctx: @info:status]
en: Loading...
da: Indlæser...

[ctx: @window:title]
en: Error
da: Fejl

en: The target collection '%1' contains already
    a collection with name '%2'.
da: Målsamlingen "%1" indeholder allerede
    en samling med navnet "%2".

[ctx: @title:column Name of a thing]
en: Name
da: Navn

[ctx: @info]
en: Could not copy item: <message>%1</message>
da: Kunne ikke kopiere element: <message>%1</message>

[ctx: @info]
en: Could not copy collection: <message>%1</message>
da: Kunne ikke kopiere samling: <message>%1</message>

[ctx: @info]
en: Could not move item: <message>%1</message>
da: Kunne ikke flytte element: <message>%1</message>

[ctx: @info]
en: Could not move collection: <message>%1</message>
da: Kunne ikke flytte samling: <message>%1</message>

[ctx: @info]
en: Could not link entity: <message>%1</message>
da: Kunne ikke linke enhed: <message>%1</message>

[ctx: @title:window]
en: Error
da: Fejl

en: Favorite Folders
da: Favoritmapper

en: Total Messages
da: Breve i alt

en: Unread Messages
da: Ulæste breve

en: <strong>Quota</strong>: %1%<br>
da: <strong>Kvote</strong>:%1%<br>

en: Storage Size
da: Lagerstørrelse

en: Subfolder Storage Size
da: Lagerstørrelse for undermappe

[ctx: number of unread entities in the collection]
en: Unread
da: Ulæste

[ctx: number of entities in the collection]
en: Total
da: I alt

[ctx: collection size]
en: Size
da: Størrelse

en: Tag
da: Mærke

en: Unable to fetch item for index
da: Kan ikke hente element til indeks

en: Index is no longer available
da: Indekset er ikke længere tilgængeligt

en: Payload part '%1' is not available for this index
da: Ladningsdelen "%1" er ikke tilgængelig for dette indeks

en: No session available for this index
da: Ingen session tilgængelig for dette indeks

en: No item available for this index
da: Intet element tilgængeligt for dette indeks

en: Unnamed plugin
da: Unavngivet plugin

en: No description available
da: Ingen beskrivelse tilgængelig

en: The Akonadi server protocol version differs from the protocol version used by this application.
    If you recently updated your system please log out and back in to make sure all applications use the correct protocol version.
da: Akonadi-serverprotokollen afviger fra den protokolversion der benyttes af dette program.
    Hvis du for nyligt har opdateret dit system, så log venligst ud og ind igen for at sikre at alle programmer bruger den korrekte protokolversion.

en: There are no Akonadi Agents available. Please verify your KDE PIM installation.
da: Der er ingen Akonadi-agenter tilgængelige. Kontrollér din KDE PIM-installation.

en: Protocol version mismatch. Server version is older (%1) than ours (%2). If you updated your system recently please restart the Akonadi server.
da: Uoverensstemmelse i protokolversion. Serverversionen er ældre (%1) end din (%2). Hvis du har opdateret dit system for nyligt, så genstart venligst Akonadi-serveren.

en: Protocol version mismatch. Server version is newer (%1) than ours (%2). If you updated your system recently please restart all KDE PIM applications.
da: Uoverensstemmelse i protokolversion. Serverversionen er nyere (%1) end din (%2). Hvis du har opdateret dit system for nyligt, så genstart venligst alle KDE PIM-programmer.

en: Akonadi Self Test
da: Akonadi-selvtest

en: Checks and reports state of Akonadi server
da: Tjekker og rapporterer om Akonadi-serverens tilstand

en: Namespace for starting multiple Akonadi instances in the same user session
da: Navnerum, når der startes flere Akonadi-instanser i den samme brugersession

en: &New Agent Instance...
da: &Ny agentinstans...

en: &Delete Agent Instance
da: &Slet agentinstans

en: &Configure Agent Instance
da: &Indstil agentinstans

[ctx: @title:window]
en: New Agent Instance
da: Ny agentinstans

en: Could not create agent instance: %1
da: Kunne ikke oprette agentinstans: %1

[ctx: @title:window]
en: Agent Instance Creation Failed
da: Oprettelse af agentinstans mislykkedes

[ctx: @title:window]
en: Delete Agent Instance?
da: Vil du slette agentinstansen?

en: Do you really want to delete the selected agent instance?
da: Vil du virkelig slette den markerede agentinstans?

[ctx: @title:window, %1 = agent name]
en: %1 Configuration
da: %1-konfiguration

en: %1 Handbook
da: Håndbog til %1

en: About %1
da: Om %1

en: The configuration dialog has been opened in another window
da: Konfigurationsdialogen er blevet åbnet i et andet vindue

en: Configuration for %1 is already opened elsewhere.
da: Konfiguration af %1 er allerede åbnet et andet sted.

en: Failed to register %1 configuration dialog.
da: Kunne ikke registrere konfigurationsdialogen til %1.

[ctx: @title:window]
en: Configure Account
da: Indstil konto

en: minute | minutes
da[0]: minut
da[1]: minutter

en: Retrieval
da: Hentning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inherit)
en: Use options from parent folder or account
da: Brug indstillinger fra overmappen eller kontoen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, syncOnDemand)
en: Synchronize when selecting this folder
da: Synkronisér når denne mappe markeres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Synchronize after:
da: Synkronisér efter:

[ctx: never check the cache]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, checkInterval)
en: Never
da: Aldrig

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, checkInterval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, localCacheTimeout)
en: minutes
da: minutter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localPartsLabel)
en: Locally cached parts:
da: Lokalt cachede dele:

note: i18n: ectx: property (title), widget (KEditListWidget, localParts)
en: Locally Cached Parts
da: Lokalt cachede dele

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, retrievalOptionsLabel)
en: Retrieval Options:
da: Indstillinger for hentning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, retrieveFullMessages)
en: Always retrieve full &messages
da: Hent altid hele &breve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, retrieveOnlyHeaders)
en: &Retrieve message bodies on demand
da: &Hent brevkroppe efter behov

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Keep message bodies locally for:
da: Behold brevkroppe lokalt i:

[ctx: no cache timeout]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, localCacheTimeout)
en: Forever
da: For evigt

en: Collection cache cleared. You should restart Akonadi now.
da: Samlingscache rydet. Du skal genstarte Akonadi nu.

en: The collection '%1' contains %2 items without Remote ID. Those items were likely never uploaded to the destination server, so clearing this collection means that those <b>data will be lost</b>. Are you sure you want to proceed?
da: Samlingen '%1' indeholder %2 elementer uden Remote-ID. Disse elementer blev nok aldrig uploaded til destinationsserveren, så ved at ryde denne samling, vil disse<b>data gå tabt</b>. Er du sikker på, at du vil fortsætte?

[ctx: @info Displayed grayed-out inside the textbox, verb to search]
en: Search
da: Søg

[ctx: @action:button]
en: &New Subfolder...
da: &Ny undermappe...

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new subfolder under the currently selected folder
da: Opret en ny undermappe i den valgte mappe

[ctx: @title:window]
en: New Folder
da: Ny mappe

[ctx: @label:textbox, name of a thing]
en: Name
da: Navn

en: Could not create folder: %1
da: Kunne ikke oprette mappe: %1

[ctx: @title:window]
en: Folder Creation Failed
da: Oprettelse af mappe fejlede

[ctx: @title:tab general properties page]
en: General
da: Generelt

[ctx: @label]
en: One object | %1 objects
da[0]: 1 objekt
da[1]: %1 objekter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Name:
da: &Navn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, customIconCheckbox)
en: &Use custom icon:
da: &Brug selvvalgt ikon:

note: i18n: ectx: property (icon), widget (KIconButton, customIcon)
en: folder
da: mappe

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, statsBox)
en: Statistics
da: Statistikker

[ctx: object names]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Content:
da: Indhold:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, countLabel)
en: 0 objects
da: 0 objekter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Size:
da: Størrelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sizeLabel)
en: 0 Byte
da: 0 byte

en: Remember that indexing can take some minutes.
da: Bemærk at indeksering kan tage nogle minutter.

en: Maintenance
da: Vedligeholdelse

en: Error while retrieving indexed items count
da: Fejl under hentning af antal indekserede elementer

en: Indexed %1 item in this folder | Indexed %1 items in this folder
da[0]: %1 element indekseret i denne mappe
da[1]: %1 elementer indekseret i denne mappe

en: Calculating indexed items...
da: Beregner antal indekserede elementer...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Folder type:
da: Mappetype:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, folderTypeLbl) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, folderSizeLbl) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, itemsCountLbl) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unreadItemsCountLbl)
en: unknown
da: ukendt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: File size:
da: Filstørrelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Total items:
da: Elementer i alt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Unread items:
da: Ulæste elementer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, indexingLabel)
en: Indexing:
da: Indeksering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableIndexingChkBox)
en: Enable fulltext indexing
da: Aktivér fuldtekstindeksering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, indexedCountLbl)
en: Retrieving indexed items count...
da: Henter antal indekserede elementer...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, reindexButton)
en: Reindex folder
da: Genindeksér mappe

[ctx: @info:placeholder]
en: No Folder
da: Ingen mappe

[ctx: @info:tooltip]
en: Open collection dialog
da: Åbn samlingsdialog

[ctx: @title:window]
en: Select a Collection
da: Vælg en samling

en: Modification Time
da: Ændringstidspunkt

en: Flags
da: Flag

en: Attribute: %1
da: Attribut: %1

[ctx: @title:window]
en: Conflict Resolution
da: Konfliktløsning

[ctx: @action:button]
en: Take my version
da: Tag min version

[ctx: @action:button]
en: Take their version
da: Tag deres version

[ctx: @action:button]
en: Keep both versions
da: Behold begge versioner

[ctx: @label:textbox]
en: <qt>Your changes conflict with those made by someone else meanwhile.<br>Unless one version can just be thrown away, you will have to integrate those changes manually.<br>Click on <a href="opentexteditor">"Open text editor"</a> to keep a copy of the texts, then select which version is most correct, then re-open it and modify it again to add what's missing.
da: <qt>Dine ændringer er i konflikt med dem en anden har lavet i mellemtiden.<br>Medmindre den ene version kan smides bort, bliver du nødt til at integrere ændringerne manuelt.<br>Klik på <a href="opentexteditor">"Åbn teksteditor"</a> for at beholde en kopi af teksterne, vælg så hvilken version der er mest korrekt, åbn den så igen og ændr den igen for at tilføje det der mangler.

en: Starting Akonadi server...
da: Starter Akonadi-server...

en: Stopping Akonadi server...
da: Stopper Akonadi-server...

en: &Move Here
da: &Flyt hertil

en: &Copy Here
da: &Kopiér hertil

en: &Link Here
da: &Link hertil

en: C&ancel
da: &Annullér

[ctx: %1 is a reason why]
en: Cannot connect to the Personal information management service.
    
    %1
da: Kan ikke forbinde til personlig informationshåndtering-serveren (PIM).
    
    %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Personal information management service is starting...
da: Tjeneste til håndtering af personlig information starter...

en: Personal information management service is starting...
da: Tjeneste til håndtering af personlig information starter...

[ctx: @info:tooltip]
en: Personal information management service is shutting down...
da: Tjeneste til håndtering af personlig information lukkes ned...

en: Personal information management service is shutting down...
da: Tjeneste til håndtering af personlig information lukkes ned...

[ctx: @info:tooltip]
en: Personal information management service is performing a database upgrade.
da: Tjeneste til håndtering af personlig information udfører en databaseopgradering.

en: Personal information management service is performing a database upgrade.
    This happens after a software update and is necessary to optimize performance.
    Depending on the amount of personal information, this might take a few minutes.
da: Tjeneste til håndtering af personlig information udfører en databaseopgradering.
    Dette sker efter en softwareopdatering og er nødvendig for at optimere ydelsen.
    Afhængigt af mængden af personlig information kan dette tage flere minutter.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, notRunningPage) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, notRunningDescription)
en: A required background service is not running. This application cannot be used without it.
da: En nødvendig baggrundstjeneste kører ikke. Dette program kan ikke bruges uden den.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, brokenPage)
en: A required background service is not operational.
    Click on "Details..." to obtain detailed information on this problem.
da: En nødvendig baggrundstjeneste er ikke funktionsdygtigt.
    Tryk på "Detaljer..." for at få detaljeret information om dette problem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, brokenDescription)
en: A required background service is not operational.
da: En nødvendig baggrundstjeneste er ikke funktionsdygtig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selfTestButton)
en: Details...
da: Detaljer...

en: Do you want to remove account '%1'?
da: Vil du virkelig fjerne kontoen "%1"?

[ctx: @title:window]
en: Remove account?
da: Fjern konto?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Incoming accounts (add at least one):
da: Indkommende konti (tilføj mindst en):

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, mFilterAccount)
en: Filter…
da: Filtrér...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mAddAccountButton)
en: A&dd...
da: &Tilføj...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mModifyAccountButton)
en: &Modify...
da: Æ&ndr...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mRemoveAccountButton)
en: R&emove
da: &Fjern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mRestartAccountButton)
en: Restart
da: Genstart

en: Recent Folder
da: Nylig mappe

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RenameFavoriteDialog)
en: Rename Favorite
da: Omdøb favorit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
da: Navn:

[ctx: @title:window]
en: Akonadi Server Self-Test
da: Akonadi-server selvtest

en: Save Report...
da: Gem rapport...

en: Copy Report to Clipboard
da: Kopiér rapport til udklipsholderen

en: The QtSQL driver '%1' is required by your current Akonadi server configuration and was found on your system.
da: QtSQL-driveren "%1" kræves af din nuværende Akonadi-server-konfiguration og blev ikke fundet på dit system.

en: The QtSQL driver '%1' is required by your current Akonadi server configuration.
    The following drivers are installed: %2.
    Make sure the required driver is installed.
da: QtSQL-driveren "%1" kræves af din nuværende Akonadi-server-konfiguration.
    Følgende drivere er installerede: %2.
    Sørg for at den krævede driver er installeret.

en: Database driver found.
da: Fandt database-driver.

en: Database driver not found.
da: Fandt ikke database-driver.

en: MySQL server executable not tested.
da: Kørbar fil for MySQL-server ikke testet.

en: The current configuration does not require an internal MySQL server.
da: Den nuværende konfiguration kræver ikke en intern MySQL-server.

en: You have currently configured Akonadi to use the MySQL server '%1'.
    Make sure you have the MySQL server installed, set the correct path and ensure you have the necessary read and execution rights on the server executable. The server executable is typically called 'mysqld'; its location varies depending on the distribution.
da: Du har i øjeblikket konfigureret Akonadi til at bruge MySQL-serveren "%1".
    Sørg for at du har MySQL-server installeret, angiv den korrekte sti og kontrollér at du har de nødvendige læse- og kørselsrettigheder på den kørbare fil for serveren. Den kørbare fil hedder normalt "mysqld", dens placering varierer afhængigt af distribution.

en: MySQL server not found.
da: Fandt ikke MySQL-server.

en: MySQL server not readable.
da: MySQL-server kan ikke læses.

en: MySQL server not executable.
da: MySQL-server kan ikke køres.

en: MySQL found with unexpected name.
da: MySQL fundet med uventet navn.

en: MySQL server found.
da: Fandt MySQL-server.

en: MySQL server found: %1
da: Fandt MySQL-server: %1

en: MySQL server is executable.
da: MySQL-serveren er kørbar.

en: Executing the MySQL server '%1' failed with the following error message: '%2'
da: Kørsel af MySQL-serveren "%1" mislykkedes med følgende fejlmeddelelse: "%2"

en: Executing the MySQL server failed.
da: Kørsel af MySQL-serveren mislykkedes.

en: MySQL server error log not tested.
da: Fejllog for MySQL-server ikke testet.

en: No current MySQL error log found.
da: Ingen aktuel fejllog for MySQL fundet.

en: The MySQL server did not report any errors during this startup. The log can be found in '%1'.
da: MySQL-serveren rapporterede ikke nogen fejl under opstarten. Loggen kan findes i "%1".

en: MySQL error log not readable.
da: Fejllog for MySQL kan ikke læses.

en: A MySQL server error log file was found but is not readable: %1
da: En fejllog for MySQL-server blev fundet, men den kan ikke læses: %1

en: MySQL server log contains errors.
da: MySQL-serverens log indeholder fejl.

en: The MySQL server error log file '%1' contains errors.
da: MySQL-serverens fejllog-fil "%1" indeholder fejl.

en: MySQL server log contains warnings.
da: MySQL-serverens log indeholder advarsler.

en: The MySQL server log file '%1' contains warnings.
da: MySQL-serverens logfil "%1" indeholder advarsler.

en: MySQL server log contains no errors.
da: MySQL-serverens log indeholder ingen fejl.

en: The MySQL server log file '%1' does not contain any errors or warnings.
da: MySQL-serverens logfil "%1" indeholder ingen fejl eller advarsler.

en: MySQL server configuration not tested.
da: Konfiguration af MySQL-server er ikke testet.

en: MySQL server default configuration found.
da: Standardkonfiguration af MySQL-server fundet.

en: The default configuration for the MySQL server was found and is readable at %1.
da: Standardkonfiguration af MySQL-serveren blev fundet og kan læses i %1.

en: MySQL server default configuration not found.
da: Fandt ikke standardkonfiguration af MySQL-server.

en: The default configuration for the MySQL server was not found or was not readable. Check your Akonadi installation is complete and you have all required access rights.
da: Standardkonfiguration af MySQL-serveren blev ikke fundet eller kunne ikke læses. Tjek at din Akonadi-installation er komplet og at du har alle krævede adgangsrettigheder.

en: MySQL server custom configuration not available.
da: Brugertilpasset konfiguration af MySQL-server ikke tilgængelig.

en: The custom configuration for the MySQL server was not found but is optional.
da: Brugertilpasset konfiguration af MySQL-serveren blev ikke fundet, men den er valgfri.

en: MySQL server custom configuration found.
da: Fandt brugertilpasset konfiguration af MySQL-server.

en: The custom configuration for the MySQL server was found and is readable at %1
da: Den brugertilpassede konfiguration af MySQL-serveren blev fundet og kan læses i %1

en: MySQL server custom configuration not readable.
da: Brugertilpasset konfiguration af MySQL-serveren kan ikke læses.

en: The custom configuration for the MySQL server was found at %1 but is not readable. Check your access rights.
da: Den brugertilpassede konfiguration af MySQL-serveren blev fundet i %1 men kan ikke læses. Tjek dine adgangsrettigheder.

en: MySQL server configuration not found or not readable.
da: Konfiguration af MySQL-server blev ikke fundet eller kunne ikke læses.

en: The MySQL server configuration was not found or is not readable.
da: Konfiguration af MySQL-serven blev ikke fundet eller kan ikke læses.

en: MySQL server configuration is usable.
da: Konfiguration af MySQL-serveren er brugbar.

en: The MySQL server configuration was found at %1 and is readable.
da: Konfiguration af MySQL-serveren blev fundet i %1 og kan læses.

en: Cannot connect to PostgreSQL server.
da: Kan ikke forbinde til PostgreSQL-server.

en: PostgreSQL server found.
da: PostgreSQL-server fundet.

en: The PostgreSQL server was found and connection is working.
da: PostgreSQL-serveren blev fundet og forbindelsen fungerer.

en: akonadictl not found
da: Fandt ikke akonadictl

en: The program 'akonadictl' needs to be accessible in $PATH. Make sure you have the Akonadi server installed.
da: Programmet "akonadictl" skal være tilgængeligt i $PATH. Sørg for at du har Akonadi-serveren installeret.

en: akonadictl found and usable
da: Fandt brugbar akonadictl

en: The program '%1' to control the Akonadi server was found and could be executed successfully.
    Result:
    %2
da: Programmet "%1", til at styre Akonadi-serveren, blev fundet og kunne køres.
    Resultat:
    %2

en: akonadictl found but not usable
da: Fandt ikke-brugbar akonadictl

en: The program '%1' to control the Akonadi server was found but could not be executed successfully.
    Result:
    %2
    Make sure the Akonadi server is installed correctly.
da: Programmet "%1", til at styre Akonadi-serveren, blev fundet, men kunne ikke køres.
    Resultat:
    %2 Sørg for at Akonadi-serveren er installeret korrekt.

en: Akonadi control process registered at D-Bus.
da: Akonadi-kontrolproces registreret hos D-Bus.

en: The Akonadi control process is registered at D-Bus which typically indicates it is operational.
da: Akonadi-kontrolprocessen er registreret hos D-Bus, hvilket normalt betyder at den er funktionsdygtig.

en: Akonadi control process not registered at D-Bus.
da: Akonadi-kontrolproces ikke registreret hos D-Bus.

en: The Akonadi control process is not registered at D-Bus which typically means it was not started or encountered a fatal error during startup.
da: Akonadi-kontrolprocessen er ikke registreret hos D-Bus, hvilket normalt betyder at den ikke blev startet eller at en fatal fejl opstod under opstart.

en: Akonadi server process registered at D-Bus.
da: Akonadi-serverproces registreret hos D-Bus.

en: The Akonadi server process is registered at D-Bus which typically indicates it is operational.
da: Akonadi-serverprocessen er registreret hos D-Bus, hvilket normalt betyder at den er funktionsdygtig.

en: Akonadi server process not registered at D-Bus.
da: Akonadi-serverproces ikke registreret hos D-Bus.

en: The Akonadi server process is not registered at D-Bus which typically means it was not started or encountered a fatal error during startup.
da: Akonadi-serverprocessen er ikke registreret hos D-Bus, hvilket normalt betyder at den ikke blev startet eller at en fatal fejl opstod under opstart.

en: Protocol version check not possible.
da: Tjek af protokolversion ikke muligt.

en: Without a connection to the server it is not possible to check if the protocol version meets the requirements.
da: Uden forbindelse til serveren er det ikke muligt at tjekke om protokolversionen opfylder kravene.

en: Server protocol version is too old.
da: Serverens protokolversion er for gammel.

en: The server protocol version is %1, but version %2 is required by the client. If you recently updated KDE PIM, please make sure to restart both Akonadi and KDE PIM applications.
da: Serverens protokolversion er %1, men klienten kræver %2. Hvis du for nylig har opdateret KDE PIM, så sørg for at genstarte både Akonadi og KDE PIM-programmer.

en: Server protocol version is too new.
da: Serverens protokolversion er for ny.

en: Server protocol version matches.
da: Serverens protokolversion matcher.

en: The current Protocol version is %1.
da: Den aktuelle protokolversion er %1.

en: Resource agents found.
da: Fandt ressourceagenter.

en: At least one resource agent has been found.
da: Mindst en ressourceagent er blevet fundet.

en: No resource agents found.
da: Ingen ressourceagenter fundet.

en: No resource agents have been found, Akonadi is not usable without at least one. This usually means that no resource agents are installed or that there is a setup problem. The following paths have been searched: '%1'. The XDG_DATA_DIRS environment variable is set to '%2'; make sure this includes all paths where Akonadi agents are installed.
da: Ingen ressourceagenter er blevet fundet. Akonadi er ikke brugbar uden mindst en. Dette betyder normalt, at ingen ressourceagenter er installeret, eller at der er et opsætningsproblem. Følgende stier er blevet gennemsøgt: "%1". Miljøvariablen XDG_DATA_DIRS er sat til "%2", sørg for at den inkluderer alle stier hvori Akonadi-agenter er installeret.

en: No current Akonadi server error log found.
da: Ingen aktuel fejllog for Akonadi-server fundet.

en: The Akonadi server did not report any errors during its current startup.
da: Akonadi-serveren rapporterede ingen fejl under den aktuelle opstart.

en: Current Akonadi server error log found.
da: Fandt aktuel fejllog for Akonadi-server.

en: The Akonadi server reported errors during its current startup. The log can be found in %1.
da: Akonadi-serveren rapporterede fejl under den aktuelle opstart. Loggen kan findes i %1.

en: No previous Akonadi server error log found.
da: Ingen forrige-fejllog for Akonadi-server fundet.

en: The Akonadi server did not report any errors during its previous startup.
da: Akonadi-serveren rapporterede ingen fejl under dens forrige opstart.

en: Previous Akonadi server error log found.
da: Fandt forrige-fejllog for Akonadi-server.

en: The Akonadi server reported errors during its previous startup. The log can be found in %1.
da: Akonadi-serveren rapporterede fejl under den forrige opstart. Loggen kan findes i %1.

en: No current Akonadi control error log found.
da: Faindt ingen aktuel fejllog for Akonadi-kontrol.

en: The Akonadi control process did not report any errors during its current startup.
da: Akonadi-kontrolprocessen rapporterede ingen fejl under dens aktuelle opstart.

en: Current Akonadi control error log found.
da: Fandt aktuelt fejllog for Akonadi-kontrol.

en: The Akonadi control process reported errors during its current startup. The log can be found in %1.
da: Akonadi-kontrolprocessen rapporterede fejl under dens aktuelle opstart. Loggen kan findes i %1.

en: No previous Akonadi control error log found.
da: Fandt ingen forrige-fejllog for Akonadi-kontrol.

en: The Akonadi control process did not report any errors during its previous startup.
da: Akonadi-kontrolprocessen rapporterede ingen fejl under dens forrige opstart.

en: Previous Akonadi control error log found.
da: Fandt forrige-fejllog for Akonadi-kontrol.

en: The Akonadi control process reported errors during its previous startup. The log can be found in %1.
da: Akonadi-kontrolprocessen rapporterede fejl under dens forrige opstart. Loggen kan findes i %1.

en: Akonadi was started as root
da: Akonadi blev startet som root

en: Running Internet-facing applications as root/administrator exposes you to many security risks. MySQL, used by this Akonadi installation, will not allow itself to run as root, to protect you from these risks.
da: Kørsel af programmer der er rettet mod internettet som root, udsætter dig for mange sikkerhedsrisici. MySQL, som bruges af denne Akonadi-installation, vil ikke lade sig blive kørt som root, for at beskytte dig mod disse risici.

en: Akonadi is not running as root
da: Akonadi kører ikke som root

en: Akonadi is not running as a root/administrator user, which is the recommended setup for a secure system.
da: Akonadi kører ikke som root-/administratorbruger, hvilket også er den anbefalede opsætning for et sikkert system.

en: Save Test Report
da: Gem testrapport

en: Could not open file '%1'
da: Kunne ikke åbne filen "%1"

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, introductionLabel)
en: An error occurred during the startup of the Akonadi server. The following self-tests are supposed to help with tracking down and solving this problem. When requesting support or reporting bugs, please always include this report.
da: En fejl opstod under opstart af Akonadi-serveren. Følgende selvtester skulle gerne hjælpe med at finde og løse problemet. Inkludér venligst altid denne rapport når du anmoder om support eller rapporterer programfejl.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, detailsGroup)
en: Details
da: Detaljer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <p>For more troubleshooting tips please refer to <a href="https://userbase.kde.org/Akonadi">userbase.kde.org/Akonadi</a>.</p>
da: <p>Se <a href="https://userbase.kde.org/Akonadi">userbase.kde.org/Akonadi</a> for flere tips vedrørende fejlsøgning.</p>

en: &New Folder...
da: &Ny mappe...

en: New
da: Ny

en: &Delete Folder
da: &Slet mappe

en: Delete
da: Slet

en: &Synchronize Folder
da: &Synkronisér mappe

en: Synchronize
da: Synkronisér

en: Folder &Properties
da: Ma&ppeegenskaber

en: Properties
da: Egenskaber

en: &Paste
da: &Indsæt

en: Paste
da: Indsæt

en: Manage Local &Subscriptions...
da: Håndtér lokale &abonnementer...

en: Manage Local Subscriptions
da: Håndtér lokale abonnementer

en: Add to Favorite Folders
da: Føj til favoritmapper

en: Add to Favorite
da: Føj til favoritter

en: Remove from Favorite Folders
da: Fjern fra favoritmapper

en: Remove from Favorite
da: Fjern fra favoritter

en: Rename Favorite...
da: Omdøb favorit...

en: Rename
da: Omdøb

en: Copy Folder To...
da: Kopiér mappe til...

en: Copy To
da: Kopiér til

en: Copy Item To...
da: Kopiér element til...

en: Move Item To...
da: Flyt element til...

en: Move To
da: Flyt til

en: Move Folder To...
da: Flyt mappe til...

en: &Cut Item
da: &Klip element

en: Cut
da: Klip

en: &Cut Folder
da: &Klip mappe

en: Create Resource
da: Opret ressource

en: Delete Resource
da: Slet ressource

en: &Resource Properties
da: &Ressourceegenskaber

en: Synchronize Resource
da: Synkronisér ressource

en: Work Offline
da: Arbejd offline

en: &Synchronize Folder Recursively
da: &Synkronisér mappe rekursivt

en: Synchronize Recursively
da: Synkronisér rekursivt

en: &Move Folder To Trash
da: &Flyt mappen til papirkurv

en: Move Folder To Trash
da: Flyt mappen til papirkurv

en: &Move Item To Trash
da: &Flyt element til papirkurv

en: Move Item To Trash
da: Flyt element til papirkurv

en: &Restore Folder From Trash
da: &Genskab mappe fra papirkurv

en: Restore Folder From Trash
da: Genskab mappe fra papirkurv

en: &Restore Item From Trash
da: &Genskab element fra papirkurv

en: Restore Item From Trash
da: Genskab element fra papirkurv

en: &Restore Collection From Trash
da: &Genskab samling fra papirkurv

en: Restore Collection From Trash
da: Genskab samling fra papirkurv

en: &Synchronize Favorite Folders
da: &Synkronisér favoritmapper

en: Synchronize Favorite Folders
da: Synkronisér favoritmapper

en: Synchronize Folder Tree
da: Synkronisér mappetræ

en: &Copy Folder | &Copy %1 Folders
da[0]: &Kopiér mappe
da[1]: &Kopiér %1 mapper

en: &Copy Item | &Copy %1 Items
da[0]: &Kopiér element
da[1]: &Kopiér %1 elementer

[ctx: @action]
en: &Cut Item | &Cut %1 Items
da[0]: &Klip elementu
da[1]: u&Klip %1 elementer

[ctx: @action]
en: &Cut Folder | &Cut %1 Folders
da[0]: &Klip mappe
da[1]: &Klip %1 mapper

en: &Delete Item | &Delete %1 Items
da[0]: &Slet element
da[1]: &Slet %1 elementer

[ctx: @action]
en: &Delete Folder | &Delete %1 Folders
da[0]: &Slet mappe
da[1]: &Slet %1 mapper

[ctx: @action]
en: &Synchronize Folder | &Synchronize %1 Folders
da[0]: &Synkronisér mappe
da[1]: &Synkronisér %1 mapper

en: &Delete Resource | &Delete %1 Resources
da[0]: &Slet ressource
da[1]: &Slet %1 ressourcer

en: &Synchronize Resource | &Synchronize %1 Resources
da[0]: &Synkronisér ressource
da[1]: &Synkronisér %1 ressourcer

en: Copy Folder | Copy %1 Folders
da[0]: Kopiér mappe
da[1]: Kopiér %1 mapper

en: Copy Item | Copy %1 Items
da[0]: Kopiér element
da[1]: Kopiér %1 elementer

en: Cut Item | Cut %1 Items
da[0]: Klip element
da[1]: Klip %1 elementer

en: Cut Folder | Cut %1 Folders
da[0]: Klip mappe
da[1]: Klip %1 mapper

en: Delete Item | Delete %1 Items
da[0]: Slet element
da[1]: Slet %1 elementer

en: Delete Folder | Delete %1 Folders
da[0]: Slet mappe
da[1]: Slet %1 mapper

en: Synchronize Folder | Synchronize %1 Folders
da[0]: Synkronisér mappe
da[1]: Synkronisér %1 mapper

[ctx: @action]
en: Delete Resource | Delete %1 Resources
da[0]: Slet ressource
da[1]: Slet %1 ressourcer

[ctx: @action]
en: Synchronize Resource | Synchronize %1 Resources
da[0]: Synkronisér ressource
da[1]: Synkronisér %1 ressourcer

[ctx: @label:textbox name of Akonadi folder]
en: Name
da: Navn

en: Do you really want to delete this folder and all its sub-folders? | Do you really want to delete %1 folders and all their sub-folders?
da[0]: Vil du virkelig slette denne mappe og alle dens undermapper?
da[1]: Vil du virkelig slette %1 mapper og alle deres undermapper?

[ctx: @title:window]
en: Delete Folder? | Delete Folders?
da[0]: Slet mappe?
da[1]: Slet mapper?

en: Could not delete folder: %1
da: Kunne ikke slette mappe: %1

[ctx: @title:window]
en: Folder Deletion Failed
da: Sletning af mappe fejlede

[ctx: @title:window]
en: Properties of Folder %1
da: Egenskaber for mappen %1

en: Do you really want to delete the selected item? | Do you really want to delete %1 items?
da[0]: Vil du virkelig slette det markerede element?
da[1]: Vil du virkelig slette %1 markerede elementer?

[ctx: @title:window]
en: Delete Item? | Delete Items?
da[0]: Slet element?
da[1]: Slet elementer?

en: Could not delete item: %1
da: Kunne ikke slette element: %1

[ctx: @title:window]
en: Item Deletion Failed
da: Sletning af element mislykkedes

[ctx: @title:window]
en: Rename Favorite
da: Omdøb favorit

[ctx: @label:textbox name of the folder]
en: Name:
da: Navn:

[ctx: @title:window]
en: New Resource
da: Ny ressource

en: Could not create resource: %1
da: Kunne ikke oprette ressource: %1

[ctx: @title:window]
en: Resource Creation Failed
da: Oprettelse af ressource mislykkedes

en: Do you really want to delete this resource? | Do you really want to delete %1 resources?
da[0]: Vil du virkelig slette denne ressource?
da[1]: Vil du virkelig slette %1 ressourcer?

[ctx: @title:window]
en: Delete Resource? | Delete Resources?
da[0]: Vil du slette ressourcen?
da[1]: Vil du slette ressourcerne?

en: Could not paste data: %1
da: Kunne ikke sætte data ind: %1

[ctx: @title:window]
en: Paste Failed
da: Indsættelse fejlede

en: We can not add "/" in folder name.
da: Vi kan ikke tilføje "/" i et mappenavn.

[ctx: @title:window]
en: Create New Folder Error
da: Fejl ved oprettelse af ny mappe

en: We can not add "." at begin or end of folder name.
da: Vi kan ikke tilføje "." ved begyndelsen eller slutningen af et mappenavn.

en: Before syncing folder "%1" it is necessary to have the resource online. Do you want to make it online?
da: Før du synkroniserer mappen "%1" er det nødvendigt at have ressourcen online. Vil du bringe den online?

en: Account "%1" is offline
da: Kontoen "%1" er offline

[ctx: @action:button]
en: Go Online
da: Gå online

en: Move to This Folder
da: Flyt til denne mappe

en: Copy to This Folder
da: Kopiér til denne mappe

en: Failed to update subscription: %1
da: Kunne ikke opdatere abonnement: %1

[ctx: @title:window]
en: Subscription Error
da: Abonnementsfejl

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SubscriptionDialog)
en: Local Subscriptions
da: Lokale abonnementer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Search:
da: Søg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, subscribedOnlyCheckBox)
en: &Subscribed only
da: &Kun abonnerede

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, subscribeButton)
en: Su&bscribe
da: A&bonnér

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, unsubscribeButton)
en: &Unsubscribe
da: Af&meld

en: Failed to create a new tag
da: Kunne ikke oprette et nyt mærke

[ctx: @title:window]
en: An Error Occurred while Creating a New Tag
da: Der opstod en fejl under oprettelse af nyt mærke

[ctx: @info]
en: Do you really want to remove the tag <resource>%1</resource>?
da: Vil du virkelig fjerne mærket <resource>%1</resource>?

[ctx: @title:window]
en: Delete Tag
da: Slet mærke

[ctx: @info]
en: Delete tag
da: Slet mærke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectLabel)
en: Select tags that should be applied.
da: Vælg hvilke mærker der skal anvendes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newTagButton)
en: Create new tag
da: Opret nyt mærke

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, TagManagementDialog)
en: Manage Tags
da: Håndtér mærker

[ctx: @label Placeholder text in tag selection combobox]
en: Select tags...
da: Slet mærker...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, TagSelectionDialog)
en: Select Tags
da: Vælg mærker

en: Clear
da: Ryd

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (Akonadi::TagView, tagView)
en: Click to add tags
da: Klik for at tilføje mærker

en: Akonadi To XML converter
da: Akonadi til XML-konvertering

en: Converts an Akonadi collection subtree into a XML file.
da: Konverterer et deltræ af en Akonadi-samling til en XML-fil.

en: No data loaded.
da: Ingen data indlæst.

en: No filename specified
da: Intet filnavn angivet

en: Unable to open data file '%1'.
da: Kan ikke åbne datafilen "%1".

en: File %1 does not exist.
da: Filen %1 findes ikke.

en: Unable to parse data file '%1'.
da: Kan ikke fortolke datafilen "%1".

en: Schema definition could not be loaded and parsed.
da: Skemadefinitionen kunne ikke indlæses og fortolkes.

en: Unable to create schema parser context.
da: Kan ikke oprette kontekst til skemafortolker.

en: Unable to create schema.
da: Kan ikke oprette skema.

en: Unable to create schema validation context.
da: Kan ikke oprette kontekst til skemavalidering.

en: Invalid file format.
da: Ugyldigt filformat.

en: Unable to parse data file: %1
da: Kan ikke fortolke datafilen: %1

en: Unable to find collection %1
da: Kan ikke finde samlingen %1
