libakonadi - en to fi translation catalogue (450 entries)

en: There is currently no account configured.
fi: Tilejä ei ole asetettu.

en: Accounts integration is not supported
fi: Tilien yhdistämistä ei tueta

en: Unable to register object at dbus: %1
fi: Ei saatu rekisteröidyksi oliota DBusiin: %1

[ctx: Name and type of Akonadi resource]
en: %1 of type %2
fi: %2 %1

[ctx: @info:shell]
en: Agent identifier
fi: Agentin tunniste

en: Akonadi Agent
fi: Akonadi-agentti

[ctx: @info:status Application ready for work]
en: Ready
fi: Valmis

[ctx: @info:status]
en: Offline
fi: Ei verkossa

[ctx: @info:status]
en: Syncing...
fi: Synkronoidaan…

[ctx: @info:status]
en: Error.
fi: Virhe.

[ctx: @info:status]
en: Not configured
fi: Ei määritetty

[ctx: @label command line option]
en: Resource identifier
fi: Resurssin tunniste

en: Akonadi Resource
fi: Akonadi-resurssi

[ctx: @info]
en: Invalid item retrieved
fi: Saatiin virheellinen tietue

[ctx: @info]
en: Error while creating item: %1
fi: Virhe luotaessa tietuetta: %1

[ctx: @info]
en: Error while updating collection: %1
fi: Virhe virkistettäessä kokoelmaa: %1

[ctx: @info]
en: Updating local collection failed: %1.
fi: Paikallisen kokoelman virkistäminen epäonnistui: %1.

[ctx: @info]
en: Updating local items failed: %1.
fi: Paikallisten tietueiden päivittäminen epäonnistui: %1.

[ctx: @info]
en: Cannot fetch item in offline mode.
fi: Tietuetta ei voi noutaa yhteydettömässä tilassa.

[ctx: @info:status]
en: Syncing folder '%1'
fi: Synkronoidaan kansiota ”%1”

en: Failed to retrieve collection for sync.
fi: Kokoelmaa ei saatu noudetuksi synkronointia varten.

en: Failed to retrieve collection for attribute sync.
fi: Kokoelmaa ei saatu noudetuksi määritteen synkronointia varten.

en: The requested item no longer exists
fi: Pyydettyä kohdetta ei ole enää olemassa

[ctx: @info]
en: Job canceled.
fi: Työ peruttiin.

en: Akonadi Control
fi: Akonadi-hallinta

en: Akonadi server manipulation tool
    
    Commands:
      start          Starts the Akonadi server with all its processes
      stop           Stops the Akonadi server and all its processes cleanly
      restart        Restart Akonadi server with all its processes
      status         Shows a status overview of the Akonadi server
      instances      List all existing Akonadi instances
      vacuum         Vacuum internal storage (WARNING: needs a lot of time and disk
                     space!)
      fsck           Check (and attempt to fix) consistency of the internal storage
                     (can take some time)
fi: Akonadi-palvelimen käsittelytyökalu
    
    Komennot:
      start          käynnistää Akonadi-palvelimen prosesseineen
      stop           pysäyttää Akonadi-palvelimen prosesseineen siististi
      restart        uudelleenkäynnistää Akonadi-palvelimen prosesseineen
      status         näyttää Akonadi-palvelimen tilan yleiskuvan
      instances      luettelee kaikki olemassa olevat Akonadi-ilmentymät
      vacuum         puhdistaa sisäisen talletustilan (VAROITUS: vie paljon aikaa
                     ja levytilaa!)
      fsck           tarkista (ja yritä korjata) sisäisen talletustilan kunto
                     (kestää jonkin aikaa)

en: Wait for server shutdown to complete.
fi: Viimeistelyä varten odota palvelimen sammutusta.

en: Command to execute
fi: Suoritettava komento

en: Configuration Dialog
fi: Asetusikkuna

en: Allows to configure an agent or resource
fi: Mahdollistaa agentin tai resurssin asettamisen

en: The agent identifier
fi: Agentin tunniste

en: Required identifier argument missing.
fi: Vaadittu tunnisteparametri puuttuu.

en: No such agent found "%1"
fi: Agenttia ”%1” ei löytynyt.

en: No such collection.
fi: Kokoelmaa ei löydy.

en: Found unresolved orphan collections
fi: Löytyi ratkaisemattomia orpokokoelmia

en: Did not find other item for conflict handling
fi: Ei löytynyt muita kohtia ristiriidan käsittelyyn

en: Agent instance creation timed out.
fi: Agentti-ilmentymän luomisen aikakatkaisu.

en: Unable to obtain agent type '%1'.
fi: Agentin tyyppiä ”%1” ei voi saada.

en: Unable to create agent instance.
fi: Agentti-ilmentymää ei voitu luoda.

en: Invalid collection instance.
fi: Virheellinen kokoelmailmentymä.

en: Invalid resource instance.
fi: Virheellinen resurssi-ilmentymä.

en: Unable to obtain D-Bus interface for resource '%1'
fi: D-Bus-liitäntää ei saatu resurssille ”%1”

en: Collection attributes synchronization timed out.
fi: Kokoelman määritteiden synkronoinnin aikakatkaisu.

en: Invalid collection to copy
fi: Virheellinen kopioitava kokoelma

en: Invalid destination collection
fi: Virheellinen kohdekokoelma

en: Invalid parent
fi: Virheellinen emo

en: Failed to parse Collection from response
fi: Vastauksesta saadun kokoelman jäsentäminen epäonnistui

en: Invalid collection
fi: Virheellinen kokoelma

en: Invalid collection given.
fi: Annettu virheellinen kokoelma.

en: No objects specified for moving
fi: Siirrettäviä objekteja ei määritetty

en: No valid destination specified
fi: Kelvollista kohdetta ei määritetty

en: Invalid collection.
fi: Virheellinen kokoelma.

en: Invalid parent collection
fi: Virheellinen emokokoelma

en: Cannot connect to the Akonadi service.
fi: Akonadi-palveluun ei saada yhteyttä.

en: The protocol version of the Akonadi server is incompatible. Make sure you have a compatible version installed.
fi: Akonadi-palvelimen yhteyskäytäntöversio on yhteensopimaton. Varmista, että sinulla on yhteensopiva versio asennettuna.

en: User canceled operation.
fi: Käyttäjä perui toiminnon.

en: Unknown error.
fi: Tuntematon virhe.

en: Unexpected response
fi: Odottamaton vastaus

en: Resource synchronization timed out.
fi: Resurssin synkronoinnin aikakatkaisu

en: Could not fetch root collection of resource %1.
fi: Resurssin %1 juurikokoelmaa ei saatu noudetuksi.

en: No resource ID given.
fi: Resurssin tunnistetta ei annettu.

en: Invalid resource identifier '%1'
fi: Virheellinen resurssin tunniste ”%1”

en: Failed to configure default resource via D-Bus.
fi: Oletusresurssia ei voitu määrittää D-Busin kautta.

en: Failed to fetch the resource collection.
fi: Resurssikokoelmaa ei saatu noudetuksi.

en: Timeout trying to get lock.
fi: Aikakatkaisu yritettäessä lukitusta.

en: Failed to create tag.
fi: Luokituksen luonti epäonnistui.

en: Move to trash collection failed, aborting trash operation
fi: Roskakorikokoelmaan siirtäminen epäonnistui, keskeytetään roskakoriin siirto

en: Invalid items passed
fi: Annettiin virheellisiä tietueita

en: Invalid collection passed
fi: Annettiin virheellinen kokoelma

en: No valid collection or empty itemlist
fi: Ei kelvollista kokoelmaa tai tietueluettelo on tyhjä

en: Could not find restore collection and restore resource is not available
fi: Palautuskokoelmaa ei löydetty ja palautusresurssi ei ole saatavilla

[ctx: @title:column, name of a thing]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: @info:status]
en: Loading...
fi: Ladataan…

en: The target collection '%1' contains already
    a collection with name '%2'.
fi: Kohdekokoelma ”%1” sisältää jo kokoelman,
    jonka nimi on ”%2”.

[ctx: @title:column Name of a thing]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: @info]
en: Could not copy item: <message>%1</message>
fi: Kohdetta ei voitu kopioida: <message>%1</message>

[ctx: @info]
en: Could not copy collection: <message>%1</message>
fi: Kokoelmaa ei voitu kopioida: <message>%1</message>

[ctx: @info]
en: Could not move item: <message>%1</message>
fi: Kohdetta ei voitu siirtää: <message>%1</message>

[ctx: @info]
en: Could not move collection: <message>%1</message>
fi: Kokoelmaa ei voitu siirtää: <message>%1</message>

[ctx: @info]
en: Could not link entity: <message>%1</message>
fi: Entiteettiä ei voitu linkittää: <message>%1</message>

en: Favorite Folders
fi: Suosikkikansiot

en: Total Messages
fi: Viestejä kaikkiaan

en: Unread Messages
fi: Viestejä lukematta

[ctx: @info:tooltip Quota: 10% (300 MiB/3 GiB)]
en: <strong>Quota</strong>: %1% (%2/%3)<br>
fi: <strong>Tilarajoitus:</strong> %1 % (%2/%3)<br>

en: Storage Size
fi: Tallennuskoko

en: Subfolder Storage Size
fi: Alikansioiden tallennuskoko

[ctx: number of unread entities in the collection]
en: Unread
fi: Lukematta

[ctx: number of entities in the collection]
en: Total
fi: Kaikkiaan

[ctx: collection size]
en: Size
fi: Koko

en: Tag
fi: Luokitus

en: Unable to fetch item for index
fi: Tietuetta ei saada noudettua indeksiksi

en: Index is no longer available
fi: Indeksiä ei ole enää saatavilla

en: Payload part '%1' is not available for this index
fi: Tälle indeksille ei ole saatavilla sisältöosaa ”%1”

en: No session available for this index
fi: Tässä indeksissä ei ole saatavilla istuntoa

en: No item available for this index
fi: Tässä indeksissä ei ole saatavilla tietueita

en: Unnamed plugin
fi: Nimetön liitännäinen

en: No description available
fi: Ei kuvausta saatavilla

en: The Akonadi server protocol version differs from the protocol version used by this application.
    If you recently updated your system please log out and back in to make sure all applications use the correct protocol version.
fi: Akonadi-palvelimen yhteyskäytäntöversio eroaa sovelluksen käyttämästä versiosta.
    Jos järjestelmä on vastikään päivitetty, varmista kirjautumalla ulos ja takaisin sisään, että kaikki sovellukset käyttävät oikeaa yhteyskäytäntöversiota.

en: There are no Akonadi Agents available. Please verify your KDE PIM installation.
fi: Akonadi-agentteja ei ole saatavilla. Tarkista KDE PIM -asennus.

en: Protocol version mismatch. Server version is older (%1) than ours (%2). If you updated your system recently please restart the Akonadi server.
fi: Yhteyskäytäntöversiot eivät täsmää. Palvelimen versio on vanhempi (%1) kuin ohjelman (%2). Jos olet vastikään päivittänyt järjestelmän, käynnistä Akonadi-palvelin uudelleen.

en: Protocol version mismatch. Server version is newer (%1) than ours (%2). If you updated your system recently please restart all KDE PIM applications.
fi: Yhteyskäytäntöversiot eivät täsmää. Palvelimen versio on uudempi (%1) kuin ohjelman (%2). Jos olet vastikään päivittänyt järjestelmän, käynnistä kaikki KDE:n PIM-sovellukset uudelleen.

[ctx: @item this is the default calendar]
en: %1 (Offline)
fi: %1 (ei verkossa)

[ctx: @item this is the default calendar]
en: %1 (Default)
fi: %1 (oletus)

[ctx: @title:dialog]
en: Configure %1
fi: %1 – asetukset

[ctx: @info]
en: Modify or delete this account agent.
fi: Muuta tätä tiliagenttia tai poista se.

[ctx: @action:button]
en: Modify
fi: Muuta

[ctx: @action:button]
en: Delete
fi: Poista

[ctx: @action:button]
en: Add Account
fi: Lisää tili

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, TagManagementDialog)
en: Manage Tags
fi: Hallitse luokituksia

[ctx: @title:dialog]
en: Confirm Tag Deletion
fi: Vahvista luokituksen poistaminen

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to delete tag <b>%1</b>?
fi: Haluatko varmasti poistaa luokituksen <b>%1</b>?

en: You won't be able to revert this action.
fi: Tätä toimenpidettä ei voi kumota.

[ctx: @info:placeholder]
en: Create a New Tag…
fi: Luo uusi luokitus…

[ctx: @action:button]
en: Add Tag
fi: Lisää luokitus

en: Akonadi Self Test
fi: Akonadin itsetestaus

en: Checks and reports state of Akonadi server
fi: Tarkastaa ja ilmoittaa Akonadi-palvelimen tilan

en: (c) 2008 Volker Krause <vkrause@kde.org>
fi: © 2008 Volker Krause <vkrause@kde.org>

en: Namespace for starting multiple Akonadi instances in the same user session
fi: Nimiavaruus useiden Akonadi-ilmentymien käynnistymiseksi samaan käyttäjäistuntoon

en: &New Agent Instance...
fi: &Uusi agentti-ilmentymä…

en: &Delete Agent Instance
fi: &Poista agentti-ilmentymä

en: &Configure Agent Instance
fi: &Muokkaa agentti-ilmentymä

[ctx: @title:window]
en: New Agent Instance
fi: Uusi agentti-ilmentymä

en: Could not create agent instance: %1
fi: Agentti-ilmentymää ei voitu luoda: %1

[ctx: @title:window]
en: Agent Instance Creation Failed
fi: Agentti-ilmentymän luominen epäonnistui

[ctx: @title:window]
en: Delete Agent Instance?
fi: Poistetaanko agentti-ilmentymä?

en: Do you really want to delete the selected agent instance?
fi: Haluatko varmasti poistaa valitun agentti-ilmentymän?

[ctx: @title:window, %1 = agent name]
en: %1 Configuration
fi: %1 – asetukset

en: %1 Handbook
fi: %1-käyttöohje|/|$[gen %1] käyttöohje

en: About %1
fi: Tietoa: %1|/|Tietoa $[yleisnimi_pienellä $[elat %1] ]

en: Unable to access D-Bus interface of created agent.
fi: Luodun agentin DBus-liittymään ei saada yhteyttä.

en: The configuration dialog has been opened in another window
fi: Toiseen ikkunaan on avattu asetusikkuna

en: Configuration for %1 is already opened elsewhere.
fi: %1-asetukset on avattu jo toisaalla.|/|$[gen %1] asetukset on avattu jo toisaalla.

en: Failed to register %1 configuration dialog.
fi: %1-asetusikkunan rekisteröinti epäonnistui.|/|$[gen %1] asetusikkunan rekisteröinti epäonnistui.

[ctx: Status percent value]
en: (%1%)
fi: (%1 %)

[ctx: @title:window]
en: Configure Account
fi: Tilin asetukset

[ctx: @item:textbox]
en: Search types
fi: Etsi tyyppejä

en: minute | minutes
fi[0]: minuutti
fi[1]: minuuttia

en: Retrieval
fi: Nouto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inherit)
en: Use options from parent folder or account
fi: Käytä ylemmän kansion tai tilin asetuksia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, syncOnDemand)
en: Synchronize when selecting this folder
fi: Synkronoi valittaessa tämä kansio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Synchronize after:
fi: Synkronoi ajassa:

[ctx: never check the cache]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, checkInterval)
en: Never
fi: Ei koskaan

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, checkInterval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, localCacheTimeout)
en: minutes
fi: minuuttia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localPartsLabel)
en: Locally cached parts:
fi: Välimuistissa olevat osat:

note: i18n: ectx: property (title), widget (KEditListWidget, localParts)
en: Locally Cached Parts
fi: Välimuistissa olevat osat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, retrievalOptionsLabel)
en: Retrieval Options:
fi: Noutovalinnat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, retrieveFullMessages)
en: Always retrieve full &messages
fi: Nouda aina koko &viestit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, retrieveOnlyHeaders)
en: &Retrieve message bodies on demand
fi: Nouda viesti&rungot pyydettäessä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Keep message bodies locally for:
fi: Säilytä viestirungot paikallisesti:

[ctx: no cache timeout]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, localCacheTimeout)
en: Forever
fi: Aina

en: Collection cache cleared. You should restart Akonadi now.
fi: Kokoelmavälimuisti tyhjennetty. Akonadi tulisi nyt käynnistää uudelleen.

en: The collection '%1' contains %2 items without Remote ID. Those items were likely never uploaded to the destination server, so clearing this collection means that those <b>data will be lost</b>. Are you sure you want to proceed?
fi: Kokoelma ”%1” sisältää %2 etätunnisteetonta tietuetta. Niitä ei todennäköisesti ole koskaan lähetetty kohdepalvelimeen, joten kokoelman tyhjentäminen <b>poistaa kaikki nämä tiedot</b>. Haluatko varmasti jatkaa?

[ctx: @info Displayed grayed-out inside the textbox, verb to search]
en: Search
fi: Etsi

[ctx: @option:check]
en: Use folder by default
fi: Käytä kansiota oletusarvoisesti

[ctx: @action:button]
en: &New Subfolder...
fi: Uusi &alikansio…

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new subfolder under the currently selected folder
fi: Luo valitun kansion alle uusi alikansio

[ctx: @title:window]
en: New Folder
fi: Uusi kansio

[ctx: @label:textbox, name of a thing]
en: Name
fi: Nimi

en: Could not create folder: %1
fi: Kansiota ei voitu luoda: %1

[ctx: @title:window]
en: Folder Creation Failed
fi: Kansion luominen epäonnistui

[ctx: @title:tab general properties page]
en: General
fi: Yleistä

[ctx: @label]
en: One object | %1 objects
fi[0]: Yksi objekti
fi[1]: %1 objektia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Name:
fi: &Nimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, customIconCheckbox)
en: &Use custom icon:
fi: Käytä &omaa kuvaketta:

note: i18n: ectx: property (icon), widget (KIconButton, customIcon)
en: folder
fi: kansio

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, statsBox)
en: Statistics
fi: Tilastot

[ctx: object names]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Content:
fi: Sisältö:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, countLabel)
en: 0 objects
fi: 0 objektia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Size:
fi: Koko:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sizeLabel)
en: 0 Byte
fi: 0 tavua

en: Remember that indexing can take some minutes.
fi: Huomaa, että indeksointi kestää joitakin minuutteja.

en: Maintenance
fi: Ylläpito

en: Error while retrieving indexed items count
fi: Virhe noudettaessa indeksoitujen tietueiden määrää

en: Indexed %1 item in this folder | Indexed %1 items in this folder
fi[0]: Indeksoi tästä kansiosta %1 tietue
fi[1]: Indeksoi tästä kansiosta %1 tietuetta

en: Calculating indexed items...
fi: Lasketaan indeksoituja tietueita…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Folder type:
fi: Kansion tyyppi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, folderTypeLbl) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, folderSizeLbl) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, itemsCountLbl) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unreadItemsCountLbl)
en: unknown
fi: tuntematon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: File size:
fi: Tiedostokoko:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Total items:
fi: Tietueita kaikkiaan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Unread items:
fi: Tietueita lukematta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, indexingLabel)
en: Indexing:
fi: Indeksointi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableIndexingChkBox)
en: Enable fulltext indexing
fi: Salli koko tekstin indeksointi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, indexedCountLbl)
en: Retrieving indexed items count...
fi: Noudetaan indeksoitujen tietueiden määrää…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, reindexButton)
en: Reindex folder
fi: Indeksoi kansio uudelleen

[ctx: @info:placeholder]
en: No Folder
fi: Ei kansioita

[ctx: @info:tooltip]
en: Open collection dialog
fi: Avaa kokoelmaikkuna

[ctx: @title:window]
en: Select a Collection
fi: Valitse kokoelma

en: Modification Time
fi: Muutosaika

en: Flags
fi: Liput

en: Attribute: %1
fi: Määrite: %1

[ctx: @title:window]
en: Conflict Resolution
fi: Ristiriidan ratkaisu

[ctx: @action:button]
en: Take my version
fi: Käytä minun versiotani

[ctx: @action:button]
en: Take their version
fi: Käytä heidän versiotaan

[ctx: @action:button]
en: Keep both versions
fi: Säilytä kumpikin versio

[ctx: @label:textbox]
en: <qt>Your changes conflict with those made by someone else meanwhile.<br>Unless one version can just be thrown away, you will have to integrate those changes manually.<br>Click on <a href="opentexteditor">"Open text editor"</a> to keep a copy of the texts, then select which version is most correct, then re-open it and modify it again to add what's missing.
fi: <qt>Muutokset ovat ristiriidassa toisaalla tehtyjen kanssa.<br>Ellei toista versioista hylätä, muutokset täytyy yhdistää käsin.<br>Teksteistä saa kopion napsauttamalla <a href="opentexteditor">Avaa tekstimuokkain</a>, valitsemalla halutun version, avaamalla sen uudelleen ja lisäämällä siihen puuttuvat tiedot.

en: Starting Akonadi server...
fi: Käynnistetään Akonadi-palvelinta…

en: Stopping Akonadi server...
fi: Pysäytetään Akonadi-palvelinta…

en: &Move Here
fi: &Siirrä tähän

en: &Copy Here
fi: &Kopioi tähän

en: &Link Here
fi: &Linkitä tähän

en: C&ancel
fi: Per&u

[ctx: %1 is a reason why]
en: Cannot connect to the Personal information management service.
    
    %1
fi: Ei saada yhteyttä PIM-palveluun.
    
    %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Personal information management service is starting...
fi: Henkilökohtaisten tietojen hallintapalvelu käynnistyy…

en: Personal information management service is starting...
fi: Henkilökohtaisten tietojen hallintapalvelu käynnistyy…

[ctx: @info:tooltip]
en: Personal information management service is shutting down...
fi: Henkilökohtaisten tietojen hallintapalvelu sulkeutuu…

en: Personal information management service is shutting down...
fi: Henkilökohtaisten tietojen hallintapalvelu sulkeutuu…

[ctx: @info:tooltip]
en: Personal information management service is performing a database upgrade.
fi: Henkilökohtaisten tietojen hallintapalvelu päivittää tietokantaa.

en: Personal information management service is performing a database upgrade.
    This happens after a software update and is necessary to optimize performance.
    Depending on the amount of personal information, this might take a few minutes.
fi: Henkilökohtaisten tietojen hallintapalvelu päivittää tietokantaa. Näin käy
    ohjelmistopäivityksen jälkeen, ja se on tarpeen suorituskyvyn optimoimiseksi.
    Päivityksen nopeus riippuu henkilökohtaisten tietojen määrästä.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, notRunningPage) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, notRunningDescription)
en: A required background service is not running. This application cannot be used without it.
fi: Vaadittu taustapalvelu ei ole käynnissä. Sovellusta ei voi käyttää ilman sitä.

[ctx: @action:button Start the Akonadi server]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startButton)
en: Start
fi: Käynnistä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, brokenPage)
en: A required background service is not operational.
    Click on "Details..." to obtain detailed information on this problem.
fi: Vaadittu taustapalvelu ei ole toimintakunnossa.
    Ongelmasta saa lisätietoa napsauttamalla ”Lisätietoa…”.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, brokenDescription)
en: <html><head/><body><p>A required background service is not operational.</p><p>See <a href="https://userbase.kde.org/Akonadi#If_Akonadi_Reports_Broken_or_Non-operational">FAQ</a> for troubleshooting tips.</p></body></html>
fi: <html><head/><body><p>Tarvittava taustapalvelu ei ole toiminnassa.</p><p>Ongelmanratkaisukeinoja voi etsiä <a href="https://userbase.kde.org/Akonadi#If_Akonadi_Reports_Broken_or_Non-operational">FAQ</a>ista.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selfTestButton)
en: Details...
fi: Yksityiskohdat…

en: Do you want to remove account '%1'?
fi: Haluatko poistaa tilin ”%1”?

[ctx: @title:window]
en: Remove account?
fi: Poistetaanko tili?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, accountOnCurrentActivity)
en: Show only account on current activity
fi: Näytä tili vain nykyisessä aktiviteetissa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Incoming accounts (add at least one):
fi: Saapuvien viestien tilit (lisää ainakin yksi):

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, mFilterAccount)
en: Filter…
fi: Suodata…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mAddAccountButton)
en: A&dd...
fi: &Lisää…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mModifyAccountButton)
en: &Modify...
fi: &Muuta…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mRemoveAccountButton)
en: R&emove
fi: &Poista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mRestartAccountButton)
en: Restart
fi: Käynnistä uudelleen

en: Recent Folder
fi: Viimeaikainen kansio

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RenameFavoriteDialog)
en: Rename Favorite
fi: Muuta suosikin nimeä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
fi: Nimi:

[ctx: @title:window]
en: Akonadi Server Self-Test
fi: Akonadi-palvelimen itsetestaus

en: Save Report...
fi: Tallenna raportti…

en: Copy Report to Clipboard
fi: Kopioi raportti leikepöydälle

en: The QtSQL driver '%1' is required by your current Akonadi server configuration and was found on your system.
fi: Nykyinen Akonadi-palvelinmääritys vaatii QtSQL-ajuria ”%1”, jota ei löydy järjestelmästä.

en: The QtSQL driver '%1' is required by your current Akonadi server configuration.
    The following drivers are installed: %2.
    Make sure the required driver is installed.
fi: Nykyinen Akonadi-palvelinmääritys vaatii QtSQL-ajuria ”%1”.
    Seuraavat ajurit on asennettu: %2.
    Varmista, että vaadittu ajuri on asennettu.

en: Database driver found.
fi: Tietokanta-ajuri löytynyt.

en: Database driver not found.
fi: Tietokanta-ajuria ei löytynyt.

en: MySQL server executable not tested.
fi: MySQL-palvelinohjelmaa ei testattu.

en: The current configuration does not require an internal MySQL server.
fi: Nykyinen määritys ei vaadi sisäistä MySQL-palvelinta.

en: You have currently configured Akonadi to use the MySQL server '%1'.
    Make sure you have the MySQL server installed, set the correct path and ensure you have the necessary read and execution rights on the server executable. The server executable is typically called 'mysqld'; its location varies depending on the distribution.
fi: Olet määrittänyt Akonadin käyttämään MySQL-palvelinta ”%1”.
    Varmista, että MySQL-palvelin on asennettu, sijainti on asetettu oikein ja että sinulla on tarvittavat luku- ja suoritusoikeudet palvelinohjelmaan. Palvelinohjelman nimi on tavallisesti ”mysqld”, ja sen sijainti vaihtelee jakeluversioittain.

en: MySQL server not found.
fi: MySQL-palvelinta ei löytynyt.

en: MySQL server not readable.
fi: MySQL-palvelinta ei voi lukea.

en: MySQL server not executable.
fi: MySQL-palvelin ei ole ohjelma.

en: MySQL found with unexpected name.
fi: Odottamattoman niminen MySQL löytyi.

en: MySQL server found.
fi: MySQL-palvelin löytyi.

en: MySQL server found: %1
fi: MySQL-palvelin löytyi: %1

en: MySQL server is executable.
fi: MySQL-palvelin on ohjelma.

en: Executing the MySQL server '%1' failed with the following error message: '%2'
fi: MySQL-palvelimen ”%1” suoritus päättyi epäonnistuneesti seuraavaan virheilmoitukseen: ”%2”

en: Executing the MySQL server failed.
fi: MySQL-palvelimen suorittaminen epäonnistui.

en: MySQL server error log not tested.
fi: MySQL-palvelimen virhelokia ei testattu.

en: No current MySQL error log found.
fi: Nykyistä MySQL-virhelokia ei löytynyt.

en: The MySQL server did not report any errors during this startup. The log can be found in '%1'.
fi: MySQL-palvelin ei raportoinut virheistä tässä käynnistyksessä. Loki löytyy sijainnista ”%1”.

en: MySQL error log not readable.
fi: MySQL-virheloki ei ole luettavissa.

en: A MySQL server error log file was found but is not readable: %1
fi: MySQL-palvelimen virheloki löytyi mutta ei ole luettavissa: %1

en: MySQL server log contains errors.
fi: MySQL-palvelinloki sisältää virheitä.

en: The MySQL server error log file '%1' contains errors.
fi: MySQL-palvelimen virheloki ”%1” sisältää virheitä.

en: MySQL server log contains warnings.
fi: MySQL-palvelinloki sisältää varoituksia.

en: The MySQL server log file '%1' contains warnings.
fi: MySQL-palvelinloki ”%1” sisältää varoituksia.

en: MySQL server log contains no errors.
fi: MySQL-palvelinloki ei sisällä virheitä.

en: The MySQL server log file '%1' does not contain any errors or warnings.
fi: MySQL-palvelinloki ”%1” ei sisällä virheitä tai varoituksia.

en: MySQL server configuration not tested.
fi: MySQL-palvelimen määritystä ei testattu.

en: MySQL server default configuration found.
fi: MySQL-palvelimen oletusmääritys löytyi.

en: The default configuration for the MySQL server was found and is readable at %1.
fi: MySQL-palvelimen oletusmääritys löytyi ja on luettavissa (%1).

en: MySQL server default configuration not found.
fi: MySQL-palvelimen oletusmääritystä ei löytynyt.

en: The default configuration for the MySQL server was not found or was not readable. Check your Akonadi installation is complete and you have all required access rights.
fi: MySQL-palvelimen oletusmääritystä ei löytynyt tai se ei ole luettavissa. Tarkista, että Akonadi-asennus on täydellinen ja että sinulla on tarvittavat käyttöoikeudet.

en: MySQL server custom configuration not available.
fi: MySQL-palvelimen mukautettu määritys ei ole saatavilla.

en: The custom configuration for the MySQL server was not found but is optional.
fi: MySQL-palvelimen valinnaista mukautettua määritystä ei löytynyt.

en: MySQL server custom configuration found.
fi: MySQL-palvelimen mukautettu määritys löytyi.

en: The custom configuration for the MySQL server was found and is readable at %1
fi: MySQL-palvelimen mukautettu määritys löytyi (%1) ja on luettavissa.

en: MySQL server custom configuration not readable.
fi: MySQL-palvelimen mukautettu määritys ei ole luettavissa.

en: The custom configuration for the MySQL server was found at %1 but is not readable. Check your access rights.
fi: MySQL-palvelimen mukautettu määritys löytyi (%1), mutta se ei ole luettavissa. Tarkista käyttöoikeutesi.

en: MySQL server configuration not found or not readable.
fi: MySQL-palvelimen määritystä ei löytynyt tai se ei ole luettavissa.

en: The MySQL server configuration was not found or is not readable.
fi: MySQL-palvelimen määritystä ei löytynyt tai se ei ole luettavissa.

en: MySQL server configuration is usable.
fi: MySQL-palvelimen määritys on käyttökelpoinen.

en: The MySQL server configuration was found at %1 and is readable.
fi: MySQL-palvelimen määritys löytyi (%1) ja on luettavissa.

en: Cannot connect to PostgreSQL server.
fi: PostgreSQL-palvelimeen ei saada yhteyttä.

en: PostgreSQL server found.
fi: PostgreSQL-palvelin löytyi.

en: The PostgreSQL server was found and connection is working.
fi: PostgreSQL-palvelin löytyi ja yhteys toimii.

en: akonadictl not found
fi: akonadictl:ää ei löytynyt

en: The program 'akonadictl' needs to be accessible in $PATH. Make sure you have the Akonadi server installed.
fi: Ohjelman ”akonadictl” tulee löytyä hakupolun ($PATH) varrelta. Tarkista, onko Akonadi-palvelin asennettu.

en: akonadictl found and usable
fi: akonadictl löytyi ja on käytettävissä

en: The program '%1' to control the Akonadi server was found and could be executed successfully.
    Result:
    %2
fi: Akonadi-palvelinta hallitseva ohjelma ”%1” löytyi ja voitiin suorittaa.
    Tulos:
    %2

en: akonadictl found but not usable
fi: akonadictl löytyi muttei ole käytettävissä

en: The program '%1' to control the Akonadi server was found but could not be executed successfully.
    Result:
    %2
    Make sure the Akonadi server is installed correctly.
fi: Akonadi-palvelinta hallitseva ohjelma ”%1” löytyi, mutta sitä ei onnistuttu suorittamaan.
    Tulos:
    %2
    Varmista, että Akonadi-palvelin on asennettu oikein.

en: Akonadi control process registered at D-Bus.
fi: Akonadi-hallintaprosessi rekisteröity D-Busiin.

en: The Akonadi control process is registered at D-Bus which typically indicates it is operational.
fi: Akonadi-hallintaprosessi on rekisteröity D-Busiin, mikä yleensä tarkoittaa sen olevan toiminnassa.

en: Akonadi control process not registered at D-Bus.
fi: Akonadin hallintaprosessia ei ole rekisteröity D-Busiin.

en: The Akonadi control process is not registered at D-Bus which typically means it was not started or encountered a fatal error during startup.
fi: Akonadin hallintaprosessia ei ole rekisteröity D-Busiin, mikä tavallisesti tarkoittaa, ettei sitä ole käynnistetty tai että se on käynnistettäessä kohdannut vakavan virheen.

en: Akonadi server process registered at D-Bus.
fi: Akonadin palvelinprosessi on rekisteröity D-Busiin.

en: The Akonadi server process is registered at D-Bus which typically indicates it is operational.
fi: Akonadin palvelinprosessi on rekisteröity D-Busiin, mikä tavallisesti osoittaa sen olevan toiminnassa.

en: Akonadi server process not registered at D-Bus.
fi: Akonadin palvelinprosessia ei ole rekisteröity D-Busiin.

en: The Akonadi server process is not registered at D-Bus which typically means it was not started or encountered a fatal error during startup.
fi: Akonadin palvelinprosessia ei ole rekisteröity D-Busiin, mikä tavallisesti tarkoittaa, ettei sitä ole käynnistetty tai että se on käynnistettäessä kohdannut vakavan virheen.

en: Protocol version check not possible.
fi: Yhteyskäytäntöversion tarkistus ei mahdollista.

en: Without a connection to the server it is not possible to check if the protocol version meets the requirements.
fi: Yhteydettä palvelimeen ei ole mahdollista tarkistaa, vastaako yhteyskäytäntöversio vaatimuksia.

en: Server protocol version is too old.
fi: Palvelimen yhteyskäytäntöversio on liian vanha.

en: The server protocol version is %1, but version %2 is required by the client. If you recently updated KDE PIM, please make sure to restart both Akonadi and KDE PIM applications.
fi: Palvelimen yhteyskäytäntöversio on %1, mutta asiakasohjelma vaatii vähintään version %2. Jos olet äskettäin päivittänyt KDE PIMin, käynnistä uudelleen sekä Akonadi että KDE:n PIM-sovellukset.

en: Server protocol version is too new.
fi: Palvelimen yhteyskäytäntöversio on liian uusi.

en: Server protocol version matches.
fi: Palvelimen yhteyskäytäntöversio täsmää.

en: The current Protocol version is %1.
fi: Palvelimen yhteyskäytäntöversio on %1.

en: Resource agents found.
fi: Resurssiagentteja löytynyt.

en: At least one resource agent has been found.
fi: Ainakin yksi resurssiagentti on löytynyt.

en: No resource agents found.
fi: Resurssiagentteja ei löytynyt.

en: No resource agents have been found, Akonadi is not usable without at least one. This usually means that no resource agents are installed or that there is a setup problem. The following paths have been searched: '%1'. The XDG_DATA_DIRS environment variable is set to '%2'; make sure this includes all paths where Akonadi agents are installed.
fi: Resurssiagentteja ei löytynyt eikä Akonadi ole käytettävissä ilman vähintään yhtä. Yleensä tämä tarkoittaa, ettei resurssiagentteja ole asennettu tai asennuksessa on ollut ongelmia. Etsittiin seuraavista sijainneista: ”%1”. XDG_DATA_DIRS-ympäristömuuttujan arvo on ”%2”: varmista, että tämä sisältää kaikki kansiot, joihin Akonadi-agentteja on asennettu.

en: No current Akonadi server error log found.
fi: Nykyistä Akonadi-palvelimen virhelokia ei löytynyt.

en: The Akonadi server did not report any errors during its current startup.
fi: Akonadi-palvelin ei ilmoittanut virheistä viimeksi käynnistettäessä.

en: Current Akonadi server error log found.
fi: Nykyinen Akonadi-palvelimen virheloki löytyi.

en: The Akonadi server reported errors during its current startup. The log can be found in %1.
fi: Akonadi-palvelin ilmoitti virheistä tässä käynnistyksessä. Loki löytyy sijainnista %1.

en: No previous Akonadi server error log found.
fi: Edellistä Akonadi-palvelimen virhelokia ei löytynyt.

en: The Akonadi server did not report any errors during its previous startup.
fi: Akonadi-palvelin ei ilmoittanut virheistä edellisessä käynnistyksessä.

en: Previous Akonadi server error log found.
fi: Edellinen Akonadi-palvelimen virheloki löytyi.

en: The Akonadi server reported errors during its previous startup. The log can be found in %1.
fi: Akonadi-palvelin raportoi virheistä edellisessä käynnistyksessään. Loki löytyy sijainnista %1.

en: No current Akonadi control error log found.
fi: Nykyistä Akonadin hallintavirhelokia ei löytynyt.

en: The Akonadi control process did not report any errors during its current startup.
fi: Akonadin hallintaprosessi ei raportoinut virheistä viimeksi käynnistettäessä.

en: Current Akonadi control error log found.
fi: Nykyinen Akonadin hallintavirheloki löytyi.

en: The Akonadi control process reported errors during its current startup. The log can be found in %1.
fi: Akonadin hallintaprosessi ei raportoinut virheistä viimeksi käynnistettäessä. Loki löytyy sijainnista %1.

en: No previous Akonadi control error log found.
fi: Edellistä Akonadin hallintavirhelokia ei löytynyt.

en: The Akonadi control process did not report any errors during its previous startup.
fi: Akonadin hallintaprosessi ei raportoinut virheistä edellisen kerran käynnistettäessä.

en: Previous Akonadi control error log found.
fi: Edellinen Akonadi-hallintavirheloki löytyi.

en: The Akonadi control process reported errors during its previous startup. The log can be found in %1.
fi: Akonadi-hallintaprosessi raportoi virheistä edellisessä käynnistyksessään. Loki löytyy sijainnista %1.

en: Akonadi was started as root
fi: Akonadi käynnistettiin ylläpitäjänä

en: Running Internet-facing applications as root/administrator exposes you to many security risks. MySQL, used by this Akonadi installation, will not allow itself to run as root, to protect you from these risks.
fi: Internetiin yhteydessä olevien ohjelmien ajaminen ylläpitäjäoikeuksin altistaa sinut turvariskeille. Akonadi-asennuksen käyttämä MySQL ei salli itseään käynnistettävän ylläpitäjänä, jotta olisit suojassa niiltä.

en: Akonadi is not running as root
fi: Akonadin omistaja ei ole root

en: Akonadi is not running as a root/administrator user, which is the recommended setup for a secure system.
fi: Akonadin omistaja ei ole root (ylläpitäjätunnus), mikä on turvallisen järjestelmän suositusasetus.

en: Save Test Report
fi: Tallenna testiraportti

[ctx: @title:window]
en: Error
fi: Virhe

en: Could not open file '%1'
fi: Tiedostoa ”%1” ei voitu avata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, introductionLabel)
en: An error occurred during the startup of the Akonadi server. The following self-tests are supposed to help with tracking down and solving this problem. When requesting support or reporting bugs, please always include this report.
fi: Akonadi-palvelinta käynnistettäessä sattui virhe. Seuraavien itsetestausten on tarkoitus helpottaa ongelman jäljittämisessä ja ratkaisemisessa. Sisällytä tämä raportti pyytäessäsi tukea tai ilmoittaessasi ohjelmavirheistä.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, detailsGroup)
en: Details
fi: Yksityiskohdat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <p>For more troubleshooting tips please refer to <a href="https://userbase.kde.org/Akonadi">userbase.kde.org/Akonadi</a>.</p>
fi: <p>Lisää vianmääritysvihjeitä löytää osoitteesta <a href="https://userbase.kde.org/Akonadi">userbase.kde.org/Akonadi</a>.</p>

en: &New Folder...
fi: &Uusi kansio…

en: New
fi: Uusi

en: &Delete Folder
fi: &Poista kansio

en: Delete
fi: Poista

en: &Synchronize Folder
fi: S&ynkronoi kansio

en: Synchronize
fi: Synkronoi

en: Folder &Properties
fi: Kansion &ominaisuudet

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: &Paste
fi: &Liitä

en: Paste
fi: Liitä

en: Manage Local &Subscriptions...
fi: Hallitse paikallisia &tilauksia…

en: Manage Local Subscriptions
fi: Hallitse paikallisia tilauksia

en: Add to Favorite Folders
fi: Lisää suosikkikansioihin

en: Add to Favorite
fi: Lisää suosikkeihin

en: Remove from Favorite Folders
fi: Poista suosikkikansioista

en: Remove from Favorite
fi: Poista suosikeista

en: Rename Favorite...
fi: Muuta suosikin nimeä…

en: Rename
fi: Muuta nimeä

en: Copy Folder To...
fi: Kopioi kansio kohteeseen…

en: Copy To
fi: Kopioi kohteeseen

en: Copy Item To...
fi: Kopioi tietue kohteeseen…

en: Move Item To...
fi: Siirrä tietue kohteeseen…

en: Move To
fi: Siirrä kohteeseen

en: Move Folder To...
fi: Siirrä kansio kohteeseen…

en: &Cut Item
fi: L&eikkaa tietue

en: Cut
fi: Leikkaa

en: &Cut Folder
fi: L&eikkaa kansio

en: Create Resource
fi: Luo resurssi

en: Delete Resource
fi: Poista resurssi

en: &Resource Properties
fi: &Resurssin ominaisuudet

en: Synchronize Resource
fi: Synkronoi resurssi

en: Work Offline
fi: Työskentele verkotta

en: &Synchronize Folder Recursively
fi: &Synkronoi kansio alikansioineen

en: Synchronize Recursively
fi: Synkronoi myös alikansiot

en: &Move Folder To Trash
fi: &Siirrä kansio roskakoriin

en: Move Folder To Trash
fi: Siirrä kansio roskakoriin

en: &Move Item To Trash
fi: &Siirrä tietue roskakoriin

en: Move Item To Trash
fi: Siirrä tietue roskakoriin

en: &Restore Folder From Trash
fi: &Palauta kansio roskakorista

en: Restore Folder From Trash
fi: Palauta kansio roskakorista

en: &Restore Item From Trash
fi: &Palauta tietue roskakorista

en: Restore Item From Trash
fi: Palauta tietue roskakorista

en: &Restore Collection From Trash
fi: &Palauta kokoelma roskakorista

en: Restore Collection From Trash
fi: Palauta kokoelma roskakorista

en: &Synchronize Favorite Folders
fi: Synkronoi suosikkikansio&t

en: Synchronize Favorite Folders
fi: Synkronoi suosikkikansiot

en: Synchronize Folder Tree
fi: Synkronoi kansiopuu

en: &Copy Folder | &Copy %1 Folders
fi[0]: &Kopioi kansio
fi[1]: &Kopioi %1 kansiota

en: &Copy Item | &Copy %1 Items
fi[0]: &Kopioi tietue
fi[1]: Kopioi %1 tietuetta

[ctx: @action]
en: &Cut Item | &Cut %1 Items
fi[0]: L&eikkaa tietue
fi[1]: L&eikkaa %1 tietuetta

[ctx: @action]
en: &Cut Folder | &Cut %1 Folders
fi[0]: L&eikkaa kansio
fi[1]: L&eikkaa %1 kansiota

en: &Delete Item | &Delete %1 Items
fi[0]: &Poista tietue
fi[1]: &Poista %1 tietuetta

[ctx: @action]
en: &Delete Folder | &Delete %1 Folders
fi[0]: &Poista kansio
fi[1]: &Poista %1 kansiota

[ctx: @action]
en: &Synchronize Folder | &Synchronize %1 Folders
fi[0]: &Synkronoi kansio
fi[1]: &Synkronoi %1 kansiota

en: &Delete Resource | &Delete %1 Resources
fi[0]: &Poista resurssi
fi[1]: &Poista %1 resurssia

en: &Synchronize Resource | &Synchronize %1 Resources
fi[0]: &Synkronoi resurssi
fi[1]: &Synkronoi %1 resurssia

en: Copy Folder | Copy %1 Folders
fi[0]: Kopioi kansio
fi[1]: &Kopioi %1 kansiota

en: Copy Item | Copy %1 Items
fi[0]: Kopioi tietue
fi[1]: Kopioi %1 tietuetta

en: Cut Item | Cut %1 Items
fi[0]: Leikkaa tietue
fi[1]: Leikkaa %1 tietuetta

en: Cut Folder | Cut %1 Folders
fi[0]: Leikkaa kansio
fi[1]: Leikkaa %1 kansiota

en: Delete Item | Delete %1 Items
fi[0]: Poista tietue
fi[1]: Poista %1 tietuetta

en: Delete Folder | Delete %1 Folders
fi[0]: Poista kansio
fi[1]: Poista %1 kansiota

en: Synchronize Folder | Synchronize %1 Folders
fi[0]: Synkronoi kansio
fi[1]: Synkronoi %1 kansiota

[ctx: @action]
en: Delete Resource | Delete %1 Resources
fi[0]: Poista resurssi
fi[1]: Poista %1 resurssia

[ctx: @action]
en: Synchronize Resource | Synchronize %1 Resources
fi[0]: Synkronoi resurssi
fi[1]: Synkronoi %1 resurssia

[ctx: @label:textbox name of Akonadi folder]
en: Name
fi: Nimi

en: Do you really want to delete this folder and all its sub-folders? | Do you really want to delete %1 folders and all their sub-folders?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa tämän kansion alikansioineen?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa %1 kansiota kaikkine alikansioineen?

[ctx: @title:window]
en: Delete Folder? | Delete Folders?
fi[0]: Poistetaanko kansio?
fi[1]: Poistetaanko kansiot?

en: Could not delete folder: %1
fi: Kansiota ei voitu poistaa: %1

[ctx: @title:window]
en: Folder Deletion Failed
fi: Kansion poistaminen epäonnistui

[ctx: @title:window]
en: Properties of Folder %1
fi: Kansion %1 ominaisuudet

en: Do you really want to delete the selected item? | Do you really want to delete %1 items?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa valitun tietueen?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa %1 tietuetta?

[ctx: @title:window]
en: Delete Item? | Delete Items?
fi[0]: Poistetaanko tietue?
fi[1]: Poistetaanko tietueet?

en: Could not delete item: %1
fi: Tietuetta ei voitu poistaa: %1

[ctx: @title:window]
en: Item Deletion Failed
fi: Tietueen poistaminen epäonnistui

[ctx: @title:window]
en: Rename Favorite
fi: Muuta suosikin nimeä

[ctx: @label:textbox name of the folder]
en: Name:
fi: Nimi:

[ctx: @title:window]
en: New Resource
fi: Uusi resurssi

en: Could not create resource: %1
fi: Resurssia ei saatu luoduksi: %1

[ctx: @title:window]
en: Resource Creation Failed
fi: Resurssin luominen epäonnistui

en: Do you really want to delete this resource? | Do you really want to delete %1 resources?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa tämän resurssin?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa %1 resurssia?

[ctx: @title:window]
en: Delete Resource? | Delete Resources?
fi[0]: Poistetaanko resurssi?
fi[1]: Poistetaanko resurssit?

en: Could not paste data: %1
fi: Tietoa ei voitu liittää: %1

[ctx: @title:window]
en: Paste Failed
fi: Liittäminen epäonnistui

en: We can not add "/" in folder name.
fi: Kansion nimessä ei voi olla ”/”.

[ctx: @title:window]
en: Create New Folder Error
fi: Uuden kansion luontivirhe

en: We can not add "." at begin or end of folder name.
fi: Kansion nimen alussa tai lopussa ei voi olla pistettä (”.”).

en: Before syncing folder "%1" it is necessary to have the resource online. Do you want to make it online?
fi: Ennen kansion ”%1” synkronointia resurssiin täytyy olla yhteys. Haluatko ottaa siihen yhteyden?

en: Account "%1" is offline
fi: Tiliin ”%1” ei ole yhteyttä

[ctx: @action:button]
en: Go Online
fi: Yhdistä verkkoon

en: Move to This Folder
fi: Siirrä tähän kansioon

en: Copy to This Folder
fi: Kopioi tähän kansioon

en: Failed to update subscription: %1
fi: Tilauksen päivitys epäonnistui: %1

[ctx: @title:window]
en: Subscription Error
fi: Tilausvirhe

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SubscriptionDialog)
en: Local Subscriptions
fi: Paikalliset tilaukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Search:
fi: Etsi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, subscribedOnlyCheckBox)
en: &Subscribed only
fi: &Vain tilatut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, subscribeButton)
en: Su&bscribe
fi: &Tilaa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, unsubscribeButton)
en: &Unsubscribe
fi: &Peru tilaus

en: Failed to create a new tag
fi: Uuden luokituksen luonti epäonnistui

[ctx: @title:window]
en: An Error Occurred while Creating a New Tag
fi: Uutta luokitusta luotaessa tapahtui virhe

[ctx: @info]
en: Do you really want to remove the tag <resource>%1</resource>?
fi: Haluatko varmasti poistaa luokituksen <resource>%1</resource>?

[ctx: @title:window]
en: Delete Tag
fi: Poista luokitus

[ctx: @info]
en: Delete tag
fi: Poista luokitus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectLabel)
en: Select tags that should be applied.
fi: Valitse käytettävät luokitukset.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newTagButton)
en: Create new tag
fi: Luo uusi luokitus

[ctx: @label Placeholder text in tag selection combobox]
en: Select tags...
fi: Valitse luokitukset…

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, TagSelectionDialog)
en: Select Tags
fi: Valitse luokitukset

en: Clear
fi: Tyhjennä

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (Akonadi::TagView, tagView)
en: Click to add tags
fi: Lisää luokituksia napsauttamalla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, editButton)
en: ...
fi: …

en: Akonadi To XML converter
fi: Akonadi->XML-muunnin

en: Converts an Akonadi collection subtree into a XML file.
fi: Muuntaa Akonadi-kokoelma-alipuun XML-tiedostoksi.

en: (c) 2009 Volker Krause <vkrause@kde.org>
fi: © 2009 Volker Krause <vkrause@kde.org>

en: No data loaded.
fi: Ei ladattua tietoa.

en: No filename specified
fi: Tiedostonimeä ei ole annettu

en: Unable to open data file '%1'.
fi: Datatiedostoa ”%1” ei saada avatuksi.

en: File %1 does not exist.
fi: Tiedostoa %1 ei ole olemassa.

en: Unable to parse data file '%1'.
fi: Datatiedostoa ”%1” ei saada jäsennetyksi.

en: Schema definition could not be loaded and parsed.
fi: Ei saatu ladattua ja jäsennettyä skeeman määritelmää.

en: Unable to create schema parser context.
fi: Ei saatu luotua skeeman jäsennyskontekstia.

en: Unable to create schema.
fi: Ei voitu luoda skeemaa.

en: Unable to create schema validation context.
fi: Ei saatu luotua skeeman validointikontekstia.

en: Invalid file format.
fi: Virheellinen tiedostomuoto.

en: Unable to parse data file: %1
fi: Datatiedostoa ei saada jäsennetyksi: %1

en: Unable to find collection %1
fi: Kokoelmaa %1 ei löydy
