libakonadi5 - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (387 entries)

en: Unable to register object at dbus: %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da registrujem objekat na D‑Busu: %1

[ctx: Name and type of Akonadi resource]
en: %1 of type %2
sr@ijekavianlatin: %1 tipa %2

en: Agent identifier
sr@ijekavianlatin: Identifikator agenta

en: Akonadi Agent
sr@ijekavianlatin: Akonadijev agent

[ctx: @info:status Application ready for work]
en: Ready
sr@ijekavianlatin: Spreman.

[ctx: @info:status]
en: Offline
sr@ijekavianlatin: Van veze.

[ctx: @info:status]
en: Syncing...
sr@ijekavianlatin: Sinhronizujem...

[ctx: @info:status]
en: Error.
sr@ijekavianlatin: Greška.

[ctx: @info:status]
en: Not configured
sr@ijekavianlatin: Nije podešeno

[ctx: @label command line option]
en: Resource identifier
sr@ijekavianlatin: Identifikator resursa

en: Akonadi Resource
sr@ijekavianlatin: Akonadijev resurs

[ctx: @info]
en: Invalid item retrieved
sr@ijekavianlatin: Dobavljena loša stavka

[ctx: @info]
en: Error while creating item: %1
sr@ijekavianlatin: Greška pri stvaranju stavke: %1

[ctx: @info]
en: Error while updating collection: %1
sr@ijekavianlatin: Greška pri ažuriranju zbirke: %1

[ctx: @info]
en: Updating local collection failed: %1.
sr@ijekavianlatin: Propalo ažuriranje lokalne zbirke: %1.

[ctx: @info]
en: Updating local items failed: %1.
sr@ijekavianlatin: Propalo ažuriranje lokalnih stavki: %1.

[ctx: @info]
en: Cannot fetch item in offline mode.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu van veze dohvatiti stavku.

[ctx: @info:status]
en: Syncing folder '%1'
sr@ijekavianlatin: Sinhronizujem fasciklu „%1“

en: Failed to retrieve collection for sync.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dobavim zbirku za sinhronizovanje.

en: Failed to retrieve collection for attribute sync.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dobavim zbirku za sinhronizovanje atributa.

en: The requested item no longer exists
sr@ijekavianlatin: Zahtijevana stavka više ne postoji.

[ctx: @info]
en: Job canceled.
sr@ijekavianlatin: Posao otkazan.

en: No such collection.
sr@ijekavianlatin: Nema takve zbirke.

en: Found unresolved orphan collections
sr@ijekavianlatin: Nađene su nerazriješene zbirke siročići.

en: Did not find other item for conflict handling
sr@ijekavianlatin: Nije nađena druga stavka za obradu sukoba.

en: Unable to access D-Bus interface of created agent.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pristupim D‑Bus sučelju stvorenog agenta.

en: Agent instance creation timed out.
sr@ijekavianlatin: Isteklo vrijeme za stvaranje primjerka agenta.

en: Unable to obtain agent type '%1'.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dobavim tip agenta „%1“.

en: Unable to create agent instance.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da napravim primjerak agenta.

en: Invalid collection instance.
sr@ijekavianlatin: Loš primjerak zbirke.

en: Invalid resource instance.
sr@ijekavianlatin: Loš primjerak resursa.

en: Unable to obtain D-Bus interface for resource '%1'
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pristupim D‑Bus sučelju za resurs „%1“.

en: Collection attributes synchronization timed out.
sr@ijekavianlatin: Isteklo vrijeme za sinhronizaciju atributa zbirke.

en: Invalid collection to copy
sr@ijekavianlatin: Loša zbirka za kopiranje

en: Invalid destination collection
sr@ijekavianlatin: Loša odredišna zbirka

en: Invalid parent
sr@ijekavianlatin: Loš roditelj

en: Failed to parse Collection from response
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da raščlanim zbirku iz odgovora

en: Invalid collection
sr@ijekavianlatin: Loša zbirka

en: Invalid collection given.
sr@ijekavianlatin: Data je loša zbirka.

en: No objects specified for moving
sr@ijekavianlatin: Nisu zadati objekti za premiještanje

en: No valid destination specified
sr@ijekavianlatin: Nije navedeno dobro odredište

en: Invalid collection.
sr@ijekavianlatin: Loša zbirka.

en: Invalid parent collection
sr@ijekavianlatin: Loša roditeljska zbirka

en: Cannot connect to the Akonadi service.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da se povežem sa servisom Akonadija.

en: The protocol version of the Akonadi server is incompatible. Make sure you have a compatible version installed.
sr@ijekavianlatin: Nesaglasna verzija protokola na serveru Akonadija. Morate instalirati saglasnu.

en: User canceled operation.
sr@ijekavianlatin: Korisnik otkaza postupak.

en: Unknown error.
sr@ijekavianlatin: Nepoznata greška.

en: Unexpected response
sr@ijekavianlatin: Neočekivan odziv.

en: Failed to create relation.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da napravim relaciju.

en: Resource synchronization timed out.
sr@ijekavianlatin: Isteklo vrijeme za sinhronizaciju resursa.

en: Could not fetch root collection of resource %1.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dobavim korjenu zbirku resursa „%1“.

en: No resource ID given.
sr@ijekavianlatin: ID resursa nije nađen.

en: Invalid resource identifier '%1'
sr@ijekavianlatin: Loš identifikator resursa „%1“.

en: Failed to configure default resource via D-Bus.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da podesim podrazumijevani resurs preko D‑Busa.

en: Failed to fetch the resource collection.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dobavim zbirku resursa.

en: Timeout trying to get lock.
sr@ijekavianlatin: Prekovrijeme pri pokušaju zaključavanja.

en: Failed to create tag.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da napravim oznaku.

en: Move to trash collection failed, aborting trash operation
sr@ijekavianlatin: Premeštanje u zbirku smeća nije uspelo, obustavljam postupak bacanja.

en: Invalid items passed
sr@ijekavianlatin: Prosleđene loše stavke

en: Invalid collection passed
sr@ijekavianlatin: Prosleđena loša zbirka

en: No valid collection or empty itemlist
sr@ijekavianlatin: Nema dobre zbirke ili prazan spisak stavki.

en: Could not find restore collection and restore resource is not available
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da nađem zbirku vraćanja i resurs vraćanja nije dostupan.

[ctx: @title:column, name of a thing]
en: Name
sr@ijekavianlatin: ime

en: The target collection '%1' contains already
    a collection with name '%2'.
sr@ijekavianlatin: Ciljna zbirka „%1“ već sadrži
    zbirku po imenu „%2“.

[ctx: @title:column Name of a thing]
en: Name
sr@ijekavianlatin: ime

en: Favorite Folders
sr@ijekavianlatin: Omiljene fascikle

en: Total Messages
sr@ijekavianlatin: Ukupno poruka

en: Unread Messages
sr@ijekavianlatin: Nepročitanih poruka

en: Quota
sr@ijekavianlatin: Kvota

en: Storage Size
sr@ijekavianlatin: Skladišna veličina

en: Subfolder Storage Size
sr@ijekavianlatin: Skladišna veličina potfascikle

[ctx: number of unread entities in the collection]
en: Unread
sr@ijekavianlatin: nepročitano

[ctx: number of entities in the collection]
en: Total
sr@ijekavianlatin: ukupno

[ctx: collection size]
en: Size
sr@ijekavianlatin: veličina

en: Tag
sr@ijekavianlatin: Oznaka

en: Unable to fetch item for index
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dobavim stavku za indeks

en: Index is no longer available
sr@ijekavianlatin: Indeks više nije dostupan

en: Payload part '%1' is not available for this index
sr@ijekavianlatin: Tovarni dio „%1“ nije dostupan za ovaj indeks

en: No session available for this index
sr@ijekavianlatin: Sesija nije dostupna za ovaj indeks

en: No item available for this index
sr@ijekavianlatin: Stavka nije dostupna za ovaj indeks

en: Unnamed plugin
sr@ijekavianlatin: neimenovani priključak

en: No description available
sr@ijekavianlatin: Nema opisa

en: The Akonadi server protocol version differs from the protocol version used by this application.
    If you recently updated your system please log out and back in to make sure all applications use the correct protocol version.
sr@ijekavianlatin: Verzija protokola servera Akonadija razlikuje se od verzije koju koristi ovaj program.
    Ako ste nedavno ažurirali sistem, odjavite se i ponovo se prijavite da bi svi programi počeli da koriste pravu verziju protokola.

en: There are no Akonadi Agents available. Please verify your KDE PIM installation.
sr@ijekavianlatin: Nema nijednog agenta Akonadija. Proverite instalaciju KDE‑PIM‑a.

en: Protocol version mismatch. Server version is older (%1) than ours (%2). If you updated your system recently please restart the Akonadi server.
sr@ijekavianlatin: Nesaglasne verzije protokola. Verzija na serveru (%1) starija je od naše (%2). Ako ste nedavno ažurirali sistem, ponovo pokrenite server Akonadija.

en: Protocol version mismatch. Server version is newer (%1) than ours (%2). If you updated your system recently please restart all KDE PIM applications.
sr@ijekavianlatin: Nesaglasne verzije protokola. Verzija na serveru (%1) novija je od naše (%2). Ako ste nedavno ažurirali sistem, ponovo pokrenite sve programe iz KDE‑PIM‑a.

en: Akonadi Self Test
sr@ijekavianlatin: Samoproba Akonadija

en: Checks and reports state of Akonadi server
sr@ijekavianlatin: Proverava i izveštava o stanju servera Akonadija

en: (c) 2008 Volker Krause <vkrause@kde.org>
sr@ijekavianlatin: © 2008, Folker Krause <vkrause@kde.org>

en: &New Agent Instance...
sr@ijekavianlatin: &Novi primjerak agenta...

en: &Delete Agent Instance
sr@ijekavianlatin: &Obriši primjerak agenta

en: &Configure Agent Instance
sr@ijekavianlatin: &Podesi primjerak agenta

[ctx: @title:window]
en: New Agent Instance
sr@ijekavianlatin: Novi primjerak agenta

en: Could not create agent instance: %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da napravim primjerak agenta: %1

en: Agent instance creation failed
sr@ijekavianlatin: Neuspjelo stvaranje primjerka agenta

[ctx: @title:window]
en: Delete Agent Instance?
sr@ijekavianlatin: Obrisati primjerak agenta?

en: Do you really want to delete the selected agent instance?
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista da obrišete izabrani primjerak agenta?

en: minute | minutes
sr@ijekavianlatin[0]: minut
sr@ijekavianlatin[1]: minuta
sr@ijekavianlatin[2]: minuta
sr@ijekavianlatin[3]: minut

en: Retrieval
sr@ijekavianlatin: Dobavljanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inherit)
en: Use options from parent folder or account
sr@ijekavianlatin: Koristi opcije roditeljske fascikle ili naloga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, syncOnDemand)
en: Synchronize when selecting this folder
sr@ijekavianlatin: Sinhronizuj fasciklu kada se izabere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Automatically synchronize after:
sr@ijekavianlatin: Automatski sinhronizuj svakih:

[ctx: never check the cache]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, checkInterval)
en: Never
sr@ijekavianlatin: nikad

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, checkInterval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, localCacheTimeout)
en: minutes
sr@ijekavianlatin: minuta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (KEditListWidget, localParts)
en: Locally Cached Parts
sr@ijekavianlatin: Lokalno keširani dijelovi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, retrievalOptionsGroupBox)
en: Retrieval Options
sr@ijekavianlatin: Opcije dobavljanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, retrieveFullMessages)
en: Always retrieve full &messages
sr@ijekavianlatin: Uvijek dobavljaj &pune poruke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, retrieveOnlyHeaders)
en: &Retrieve message bodies on demand
sr@ijekavianlatin: Dobavljaj &tijela poruka na zahtjev

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Keep message bodies locally for:
sr@ijekavianlatin: Drži tijela poruka lokalno:

[ctx: no cache timeout]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, localCacheTimeout)
en: Forever
sr@ijekavianlatin: zauvek

[ctx: @info Displayed grayed-out inside the textbox, verb to search]
en: Search
sr@ijekavianlatin: Traži

en: Use folder by default
sr@ijekavianlatin: Podrazumevano koristi fasciklu

en: &New Subfolder...
sr@ijekavianlatin: &Nova potfascikla...

en: Create a new subfolder under the currently selected folder
sr@ijekavianlatin: Napravi novu potfasciklu unutar trenutno izabrane fascikle

[ctx: @title:window]
en: New Folder
sr@ijekavianlatin: Nova fascikla

[ctx: @label:textbox, name of a thing]
en: Name
sr@ijekavianlatin: Ime

en: Folder creation failed
sr@ijekavianlatin: Neuspjelo stvaranje fascikle

en: Could not create folder: %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da napravim fasciklu: %1

[ctx: @title:tab general properties page]
en: General
sr@ijekavianlatin: Opšte

[ctx: @label]
en: One object | %1 objects
sr@ijekavianlatin[0]: %1 objekat
sr@ijekavianlatin[1]: %1 objekta
sr@ijekavianlatin[2]: %1 objekata
sr@ijekavianlatin[3]: 1 objekat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Name:
sr@ijekavianlatin: &Ime:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, customIconCheckbox)
en: &Use custom icon:
sr@ijekavianlatin: &Posebna ikonica:

note: i18n: ectx: property (icon), widget (KIconButton, customIcon)
en: folder
sr@ijekavianlatin: fascikla

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, statsBox)
en: Statistics
sr@ijekavianlatin: Statistika

[ctx: object names]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Content:
sr@ijekavianlatin: Sadržaj:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, countLabel)
en: 0 objects
sr@ijekavianlatin: bez objekata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Size:
sr@ijekavianlatin: Veličina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sizeLabel)
en: 0 Byte
sr@ijekavianlatin: 0 bajtova

en: Remember that indexing can take some minutes.
sr@ijekavianlatin: Imajte na umu da indeksiranje može potrajati nekoliko minuta.

en: Maintenance
sr@ijekavianlatin: Održavanje

en: Error while retrieving indexed items count
sr@ijekavianlatin: Greška pri dobavljanju broja indeksiranih stavki

en: Indexed %1 item in this folder | Indexed %1 items in this folder
sr@ijekavianlatin[0]: Indeksirana %1 stavka u ovoj fascikli
sr@ijekavianlatin[1]: Indeksirane %1 stavke u ovoj fascikli
sr@ijekavianlatin[2]: Indeksirano %1 stavki u ovoj fascikli
sr@ijekavianlatin[3]: Indeksirana %1 stavka u ovoj fascikli

en: Calculating indexed items...
sr@ijekavianlatin: Računam indeksirane stavke...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, filesGroup)
en: Files
sr@ijekavianlatin: Fajlovi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Folder type:
sr@ijekavianlatin: Tip fascikle:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, folderTypeLbl) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, folderSizeLbl) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, itemsCountLbl) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unreadItemsCountLbl)
en: unknown
sr@ijekavianlatin: nepoznato

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, itemsGroup)
en: Items
sr@ijekavianlatin: Stavke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Total items:
sr@ijekavianlatin: Ukupno stavki:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Unread items:
sr@ijekavianlatin: Nepročitanih stavki:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, indexingGroup)
en: Indexing
sr@ijekavianlatin: Indeksiranje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableIndexingChkBox)
en: Enable fulltext indexing
sr@ijekavianlatin: Indeksiranje punog teksta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, indexedCountLbl)
en: Retrieving indexed items count ...
sr@ijekavianlatin: Dobavljam broj indeksiranih stavki...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, reindexButton)
en: Reindex folder
sr@ijekavianlatin: Ponovo indeksiraj fasciklu

en: No Folder
sr@ijekavianlatin: nema fascikle

en: Open collection dialog
sr@ijekavianlatin: Otvori dijalog zbirke

en: &Move here
sr@ijekavianlatin: &Premjesti ovdje

en: &Copy here
sr@ijekavianlatin: &Kopiraj ovdje

en: Cancel
sr@ijekavianlatin: Odustani

en: Modification Time
sr@ijekavianlatin: vrijeme izmjene

en: Flags
sr@ijekavianlatin: zastavice

en: Attribute: %1
sr@ijekavianlatin: atribut: %1

[ctx: @title:window]
en: Conflict Resolution
sr@ijekavianlatin: Razrješenje sukoba

[ctx: @action:button]
en: Take my version
sr@ijekavianlatin: Uzmi moju verziju

[ctx: @action:button]
en: Take their version
sr@ijekavianlatin: Uzmi tuđu verziju

[ctx: @action:button]
en: Keep both versions
sr@ijekavianlatin: Zadrži obe verzije

en: <qt>Your changes conflict with those made by someone else meanwhile.<br>Unless one version can just be thrown away, you will have to integrate those changes manually.<br>Click on <a href="opentexteditor">"Open text editor"</a> to keep a copy of the texts, then select which version is most correct, then re-open it and modify it again to add what's missing.
sr@ijekavianlatin: <p>Vaše izmene su u sukobu sa onima koje je neko drugi napravio u međuvremenu. U slučaju da ne možete prosto da odbacite jednu od verzija, moraćete ručno da ih uklopite.</p><p>Kliknite na <a href="opentexteditor">"Otvori uređivač teksta"</a> da zadržite kopiju tekstova, zatim izaberite onu koja više odgovara, ponovo je otvorite i dodajte joj ono što nedostaje.</p>

en: Data
sr@ijekavianlatin: podaci

en: Starting Akonadi server...
sr@ijekavianlatin: Pokrećem server Akonadija...

en: Stopping Akonadi server...
sr@ijekavianlatin: Zaustavljam server Akonadija...

en: &Move Here
sr@ijekavianlatin: &Premesti ovdje

en: &Copy Here
sr@ijekavianlatin: &Kopiraj ovdje

en: &Link Here
sr@ijekavianlatin: Po&veži ovdje

en: C&ancel
sr@ijekavianlatin: &Odustani

[ctx: %1 is a reason why]
en: Cannot connect to the Personal information management service.
    
    %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da se povežem sa servisom upravljanja ličnim podacima.
    
    %1

en: Personal information management service is starting...
sr@ijekavianlatin: Pokrećem servis za upravljanje ličnim podacima...

en: Personal information management service is shutting down...
sr@ijekavianlatin: Gasim servis za upravljanje ličnim podacima...

en: Personal information management service is performing a database upgrade.
sr@ijekavianlatin: Servis za upravljanje ličnim podacima nadograđuje bazu...

en: Personal information management service is performing a database upgrade.
    This happens after a software update and is necessary to optimize performance.
    Depending on the amount of personal information, this might take a few minutes.
sr@ijekavianlatin: Servis za upravljanje ličnim podacima nadograđuje bazu.
    Do ovoga dolazi posle ažuriranja softvera i neophodno je radi optimizacije performansi.
    U zavisnosti od količine ličnih podataka, ovo može potrajati nekoliko minuta.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, notRunningPage) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, notRunningDescription)
en: The Akonadi personal information management service is not running. This application cannot be used without it.
sr@ijekavianlatin: Akonadi, servis za upravljanje ličnim podacima, nije u pogonu. Ovaj program se ne može koristiti bez njega.

[ctx: @action:button Start the Akonadi server]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startButton)
en: Start
sr@ijekavianlatin: Pokreni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, brokenPage)
en: The Akonadi personal information management framework is not operational.
    Click on "Details..." to obtain detailed information on this problem.
sr@ijekavianlatin: Akonadi, radni okvir za upravljanje ličnim podacima, nije operativan.
    Kliknite na „Detalji“ za detaljne informacije o ovom problemu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, brokenDescription)
en: The Akonadi personal information management service is not operational.
sr@ijekavianlatin: Akonadi, servis za upravljanje ličnim podacima, nije operativan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selfTestButton)
en: Details...
sr@ijekavianlatin: Detalji...

en: Do you want to remove account '%1'?
sr@ijekavianlatin: Želite li da uklonite nalog „%1“?

en: Remove account?
sr@ijekavianlatin: Ukloniti nalog?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Incoming accounts (add at least one):
sr@ijekavianlatin: Dolazni nalozi (dodajte bar jedan):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mAddAccountButton)
en: A&dd...
sr@ijekavianlatin: &Dodaj...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mModifyAccountButton)
en: &Modify...
sr@ijekavianlatin: &Izmeni...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mRemoveAccountButton)
en: R&emove
sr@ijekavianlatin: &Ukloni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mRestartAccountButton)
en: Restart
sr@ijekavianlatin: Pokreni ponovo

en: Recent Folder
sr@ijekavianlatin: Nedavna fascikla

en: Save Report...
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj izvještaj...

en: Copy Report to Clipboard
sr@ijekavianlatin: Kopiraj izvještaj u klipbord

en: The QtSQL driver '%1' is required by your current Akonadi server configuration and was found on your system.
sr@ijekavianlatin: Tekuća postava servera Akonadija zahteva drajver QtSQL‑a „%1“; nađen je na sistemu.

en: The QtSQL driver '%1' is required by your current Akonadi server configuration.
    The following drivers are installed: %2.
    Make sure the required driver is installed.
sr@ijekavianlatin: Tekuća postava servera Akonadija zahteva drajver QtSQL‑a „%1“.
    Instalirani su sledeći drajveri: %2.
    Pobrinite se da i zahtijevani bude instaliran.

en: Database driver found.
sr@ijekavianlatin: Drajver baze podataka nađen.

en: Database driver not found.
sr@ijekavianlatin: Drajver baze podataka nije nađen.

en: MySQL server executable not tested.
sr@ijekavianlatin: Izvršni fajl servera MySQL‑a nije isproban.

en: The current configuration does not require an internal MySQL server.
sr@ijekavianlatin: Trenutna postava ne zahtijeva unutrašnji server MySQL‑a.

en: You have currently configured Akonadi to use the MySQL server '%1'.
    Make sure you have the MySQL server installed, set the correct path and ensure you have the necessary read and execution rights on the server executable. The server executable is typically called 'mysqld'; its location varies depending on the distribution.
sr@ijekavianlatin: Trenutno ste podesili Akonadi da koristi server MySQL‑a „%1“.
    Pobrinite se da je zaista instaliran, postavite ispravno putanju i provjerite da li imate neophodna prava čitanja i izvršavanja za izvršni fajl servera. Obično se zove mysqld, a tačna lokacija zavisi od distribucije.

en: MySQL server not found.
sr@ijekavianlatin: Server MySQL‑a nije nađen.

en: MySQL server not readable.
sr@ijekavianlatin: Server MySQL‑a nije čitljiv.

en: MySQL server not executable.
sr@ijekavianlatin: Server MySQL‑a nije izvršiv.

en: MySQL found with unexpected name.
sr@ijekavianlatin: MySQL nađen s neočekivanim imenom.

en: MySQL server found.
sr@ijekavianlatin: Server MySQL‑a nađen.

en: MySQL server found: %1
sr@ijekavianlatin: Server MySQL‑a nađen: %1

en: MySQL server is executable.
sr@ijekavianlatin: Server MySQL‑a je izvršan.

en: Executing the MySQL server '%1' failed with the following error message: '%2'
sr@ijekavianlatin: Izvršavanje servera MySQL‑a „%1“ propalo, sa sljedećom greškom: „%2“

en: Executing the MySQL server failed.
sr@ijekavianlatin: Izvršavanje servera MySQL‑a propalo.

en: MySQL server error log not tested.
sr@ijekavianlatin: Dnevnik grešaka servera MySQL‑a nije isproban.

en: No current MySQL error log found.
sr@ijekavianlatin: Nema tekućeg dnevnika grešaka MySQL‑a.

en: The MySQL server did not report any errors during this startup. The log can be found in '%1'.
sr@ijekavianlatin: Server MySQL‑a nije prijavio nijednu grešku tokom ovog pokretanja. Dnevnik se nalazi u ‘%1’.

en: MySQL error log not readable.
sr@ijekavianlatin: Dnevnik grešaka MySQL‑a nije čitljiv.

en: A MySQL server error log file was found but is not readable: %1
sr@ijekavianlatin: Fajl dnevnik grešaka servera MySQL‑a je nađen, ali nije čitljiv: %1

en: MySQL server log contains errors.
sr@ijekavianlatin: Dnevnik servera MySQL‑a sadrži greške.

en: The MySQL server error log file '%1' contains errors.
sr@ijekavianlatin: Fajl dnevnika grešaka servera MySQL‑a ‘%1’ sadrži greške.

en: MySQL server log contains warnings.
sr@ijekavianlatin: Dnevnik servera MySQL‑a sadrži upozorenja.

en: The MySQL server log file '%1' contains warnings.
sr@ijekavianlatin: Fajl dnevnika servera MySQL‑a ‘%1’ sadrži upozorenja.

en: MySQL server log contains no errors.
sr@ijekavianlatin: Dnevnik servera MySQL‑a ne sadrži greške.

en: The MySQL server log file '%1' does not contain any errors or warnings.
sr@ijekavianlatin: Fajl dnevnika servera MySQL‑a ‘%1’ ne sadrži ni greške ni upozorenja.

en: MySQL server configuration not tested.
sr@ijekavianlatin: Postava servera MySQL‑a nije isprobana.

en: MySQL server default configuration found.
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevana postava servera MySQL‑a nađena.

en: The default configuration for the MySQL server was found and is readable at %1.
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevana postava za server MySQL‑a nađena je i čitljiva kod ‘%1’.

en: MySQL server default configuration not found.
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevana postava servera MySQL‑a nije nađena.

en: The default configuration for the MySQL server was not found or was not readable. Check your Akonadi installation is complete and you have all required access rights.
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevana postava za server MySQL‑a nije nađena ili nije čitljiva. Provjerite da li je instalacija Akonadija potpuna, i da li imate neophodna prava pristupa.

en: MySQL server custom configuration not available.
sr@ijekavianlatin: Posebna postava servera MySQL‑a nije dostupna.

en: The custom configuration for the MySQL server was not found but is optional.
sr@ijekavianlatin: Posebna postava za server MySQL‑a nije nađena, ali je opciona.

en: MySQL server custom configuration found.
sr@ijekavianlatin: Posebna postava servera MySQL‑a nađena.

en: The custom configuration for the MySQL server was found and is readable at %1
sr@ijekavianlatin: Posebna postava za server MySQL‑a nađena je i čitljiva kod ‘%1’.

en: MySQL server custom configuration not readable.
sr@ijekavianlatin: Posebna postava servera MySQL‑a nije čitljiva.

en: The custom configuration for the MySQL server was found at %1 but is not readable. Check your access rights.
sr@ijekavianlatin: Posebna postava za server MySQL‑a nađena je kod ‘%1’, ali nije čitljiva. Provjerite prava pristupa.

en: MySQL server configuration not found or not readable.
sr@ijekavianlatin: Postava servera MySQL‑a nije nađena ili nije čitljiva.

en: The MySQL server configuration was not found or is not readable.
sr@ijekavianlatin: Postava za server MySQL‑a ili nije nađena ili nije čitljiva.

en: MySQL server configuration is usable.
sr@ijekavianlatin: Postava servera MySQL‑a upotrebljiva.

en: The MySQL server configuration was found at %1 and is readable.
sr@ijekavianlatin: Postava servera MySQL‑a nađena je kod ‘%1’ i čitljiva je.

en: Cannot connect to PostgreSQL server.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da se povežem sa serverom PostgreSQL‑a.

en: PostgreSQL server found.
sr@ijekavianlatin: Server PostgreSQL‑a nađen.

en: The PostgreSQL server was found and connection is working.
sr@ijekavianlatin: Server PostgreSQL‑a je nađen i veza radi.

en: akonadictl not found
sr@ijekavianlatin: akonadictl nije nađena

en: The program 'akonadictl' needs to be accessible in $PATH. Make sure you have the Akonadi server installed.
sr@ijekavianlatin: Naredba akonadictl mora biti dostupna u putanji. Provjerite da li je server Akonadija instaliran.

en: akonadictl found and usable
sr@ijekavianlatin: akonadictl nađena i upotrebljiva

en: The program '%1' to control the Akonadi server was found and could be executed successfully.
    Result:
    %2
sr@ijekavianlatin: Naredba %1, za upravljanje serverom Akonadija, nađena je i uspešno izvršena.
    Rezultat:
    %2

en: akonadictl found but not usable
sr@ijekavianlatin: akonadictl nađena ali neupotrebljiva

en: The program '%1' to control the Akonadi server was found but could not be executed successfully.
    Result:
    %2
    Make sure the Akonadi server is installed correctly.
sr@ijekavianlatin: Naredba %1, za upravljanje serverom Akonadija, nađena je ali nije mogla biti uspješno izvršena.
    Rezultat:
    %2
    Proverite da li je server Akonadija ispravno instaliran.

en: Akonadi control process registered at D-Bus.
sr@ijekavianlatin: Upravljački proces Akonadija registrovan na D‑Busu.

en: The Akonadi control process is registered at D-Bus which typically indicates it is operational.
sr@ijekavianlatin: Upravljački proces Akonadija registrovan je na D‑Busu, što obično znači da je operativan.

en: Akonadi control process not registered at D-Bus.
sr@ijekavianlatin: Upravljački proces Akonadija nije registrovan na D‑Busu.

en: The Akonadi control process is not registered at D-Bus which typically means it was not started or encountered a fatal error during startup.
sr@ijekavianlatin: Upravljački proces Akonadija nije registrovan na D‑Busu, što obično znači ili da nije pokrenut, ili da je na pokretanju došlo do kobne greške.

en: Akonadi server process registered at D-Bus.
sr@ijekavianlatin: Serverski proces Akonadija registrovan na D‑Busu

en: The Akonadi server process is registered at D-Bus which typically indicates it is operational.
sr@ijekavianlatin: Serverski proces Akonadija registrovan je na D‑Busu, što obično znači da je operativan.

en: Akonadi server process not registered at D-Bus.
sr@ijekavianlatin: Serverski proces Akonadija nije registrovan na D‑Busu.

en: The Akonadi server process is not registered at D-Bus which typically means it was not started or encountered a fatal error during startup.
sr@ijekavianlatin: Serverski proces Akonadija nije registrovan na D‑Busu, što obično znači ili da nije pokrenut, ili da je na pokretanju došlo do kobne greške.

en: Protocol version check not possible.
sr@ijekavianlatin: Nije moguće provjeriti verziju protokola.

en: Without a connection to the server it is not possible to check if the protocol version meets the requirements.
sr@ijekavianlatin: Bez veze sa serverom nije moguće provjeriti da li verzija protokola ispunjava zahteve.

en: Server protocol version is too old.
sr@ijekavianlatin: Verzija protokola servera previše stara.

en: The server protocol version is %1, but version %2 is required by the client. If you recently updated KDE PIM, please make sure to restart both Akonadi and KDE PIM applications.
sr@ijekavianlatin: Verzija protokola servera je %1, ali klijent zahteva verziju %2. Ako ste nedavno ažurirali KDE PIM‑a, ponovo pokrenite i Akonadi i PIM programe.

en: Server protocol version is too new.
sr@ijekavianlatin: Verzija protokola servera previše nova.

en: Server protocol version matches.
sr@ijekavianlatin: Verzija protokola servera odgovara.

en: The current Protocol version is %1.
sr@ijekavianlatin: Trenutna verzija protokola je %1.

en: Resource agents found.
sr@ijekavianlatin: Agenti resursa nađeni.

en: At least one resource agent has been found.
sr@ijekavianlatin: Nađen je bar jedan agent resursa.

en: No resource agents found.
sr@ijekavianlatin: Agenti resursa nisu nađeni.

en: No resource agents have been found, Akonadi is not usable without at least one. This usually means that no resource agents are installed or that there is a setup problem. The following paths have been searched: '%1'. The XDG_DATA_DIRS environment variable is set to '%2'; make sure this includes all paths where Akonadi agents are installed.
sr@ijekavianlatin: Nijedan agent resursa nije nađen, a Akonadi se ne može koristiti bez bar jednog. Ovo obično znači ili da agenti resursa nisu instalirani ili da postoji problem u postavi. Pretražene su sledeće putanje: „%1“. Promenljiva okruženja $XDG_DATA_DIRS postavljena je na „%2“, provjerite uključuje li ovo sve putanje gde su instalirani agenti Akonadija.

en: No current Akonadi server error log found.
sr@ijekavianlatin: Tekući dnevnik grešaka servera Akonadija nije nađen.

en: The Akonadi server did not report any errors during its current startup.
sr@ijekavianlatin: Server Akonadija nije prijavio nijednu grešku tokom tekućeg pokretanja.

en: Current Akonadi server error log found.
sr@ijekavianlatin: Tekući dnevnik grešaka servera Akonadija nađen.

en: The Akonadi server reported errors during its current startup. The log can be found in %1.
sr@ijekavianlatin: Server Akonadija prijavio je greške tokom tekućeg pokretanja. Dnevnik se nalazi u ‘%1’.

en: No previous Akonadi server error log found.
sr@ijekavianlatin: Prethodni dnevnik grešaka servera Akonadija nađen.

en: The Akonadi server did not report any errors during its previous startup.
sr@ijekavianlatin: Server Akonadija nije prijavio nijednu grešku tokom prethodnog pokretanja.

en: Previous Akonadi server error log found.
sr@ijekavianlatin: Prethodni dnevnik grešaka servera Akonadija nađen.

en: The Akonadi server reported errors during its previous startup. The log can be found in %1.
sr@ijekavianlatin: Server Akonadija prijavio je greške pri prethodnom pokretanju. Dnevnik se nalazi u ‘%1’.

en: No current Akonadi control error log found.
sr@ijekavianlatin: Tekući dnevnik grešaka upravljanja Akonadija nije nađen.

en: The Akonadi control process did not report any errors during its current startup.
sr@ijekavianlatin: Upravljački proces Akonadija nije prijavio nijednu grešku pri tekućem pokretanju.

en: Current Akonadi control error log found.
sr@ijekavianlatin: Tekući dnevnik grešaka upravljanja Akonadija nađen.

en: The Akonadi control process reported errors during its current startup. The log can be found in %1.
sr@ijekavianlatin: Upravljački proces Akonadija prijavio je greške tokom tekućeg pokretanja. Dnevnik se nalazi u ‘%1’.

en: No previous Akonadi control error log found.
sr@ijekavianlatin: Prethodni dnevnik grešaka upravljanja Akonadija nađen.

en: The Akonadi control process did not report any errors during its previous startup.
sr@ijekavianlatin: Upravljački proces Akonadija nije prijavio nijednu grešku tokom prethodnog pokretanja.

en: Previous Akonadi control error log found.
sr@ijekavianlatin: Prethodni dnevnik grešaka upravljanja Akonadija nađen.

en: The Akonadi control process reported errors during its previous startup. The log can be found in %1.
sr@ijekavianlatin: Upravljački proces Akonadija prijavio je greške tokom prethodnog pokretanja. Dnevnik se nalazi u ‘%1’.

en: Akonadi was started as root
sr@ijekavianlatin: Akonadi pokrenut pod korjenom

en: Running Internet-facing applications as root/administrator exposes you to many security risks. MySQL, used by this Akonadi installation, will not allow itself to run as root, to protect you from these risks.
sr@ijekavianlatin: Izvršavanje programa okrenutih Internetu pod korjenom (administratorskim nalogom) izlaže vas mnogim bezbjednosnim rizicima. MySQL, koji koristi ova instalacija Akonadija, neće dopustiti izvršavanje pod korjenom da bi vas zaštitio od ovih rizika.

en: Akonadi is not running as root
sr@ijekavianlatin: Akonadi ne radi pod korjenom

en: Akonadi is not running as a root/administrator user, which is the recommended setup for a secure system.
sr@ijekavianlatin: Akonadi ne radi pod korjenim (administratorskim) korisnikom, što je i preporučena postava za bezbjednost sistema.

en: Save Test Report
sr@ijekavianlatin: Upisivanje izvještaja o probama

en: Error
sr@ijekavianlatin: Greška

en: Could not open file '%1'
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim fajl ‘%1’

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, introductionLabel)
en: An error occurred during the startup of the Akonadi server. The following self-tests are supposed to help with tracking down and solving this problem. When requesting support or reporting bugs, please always include this report.
sr@ijekavianlatin: Došlo je do greške pri pokretanju servera Akonadija. Sledeće samoprobe trebalo bi da pomognu u otkrivanju i rješavanju ovog problema. Kada tražite podršku ili prijavljujete greške, molimo vas da uvijek uključite ovaj izveštaj.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, detailsGroup)
en: Details
sr@ijekavianlatin: Detalji

en: &New Folder...
sr@ijekavianlatin: &Nova fascikla...

en: New
sr@ijekavianlatin: Nova

en: &Delete Folder | &Delete %1 Folders
sr@ijekavianlatin[0]: &Obriši %1 fasciklu
sr@ijekavianlatin[1]: &Obriši %1 fascikle
sr@ijekavianlatin[2]: &Obriši %1 fascikli
sr@ijekavianlatin[3]: &Obriši fasciklu

en: Delete
sr@ijekavianlatin: Obriši

en: &Synchronize Folder | &Synchronize %1 Folders
sr@ijekavianlatin[0]: &Sinhronizuj %1 fasciklu
sr@ijekavianlatin[1]: &Sinhronizuj %1 fascikle
sr@ijekavianlatin[2]: &Sinhronizuj %1 fascikli
sr@ijekavianlatin[3]: &Sinhronizuj fasciklu

en: Synchronize
sr@ijekavianlatin: Sinhronizuj

en: Folder &Properties
sr@ijekavianlatin: &Svojstva fascikle

en: Properties
sr@ijekavianlatin: Svojstva

en: &Paste
sr@ijekavianlatin: &Nalijepi

en: Paste
sr@ijekavianlatin: Nalijepi

en: Manage Local &Subscriptions...
sr@ijekavianlatin: Upravljaj lokalnim &pretplatama...

en: Manage Local Subscriptions
sr@ijekavianlatin: Upravljaj lokalnim pretplatama

en: Add to Favorite Folders
sr@ijekavianlatin: Dodaj u omiljene fascikle

en: Add to Favorite
sr@ijekavianlatin: Dodaj u omiljene

en: Remove from Favorite Folders
sr@ijekavianlatin: Ukloni iz omiljenih fascikli

en: Remove from Favorite
sr@ijekavianlatin: Ukloni iz omiljenih

en: Rename Favorite...
sr@ijekavianlatin: Preimenuj omiljenu...

en: Rename
sr@ijekavianlatin: Preimenuj

en: Copy Folder To...
sr@ijekavianlatin: Kopiraj fasciklu u...

en: Copy To
sr@ijekavianlatin: Kopiraj u

en: Copy Item To...
sr@ijekavianlatin: Kopiraj stavku u...

en: Move Item To...
sr@ijekavianlatin: Premjesti stavku u...

en: Move To
sr@ijekavianlatin: Premjesti u

en: Move Folder To...
sr@ijekavianlatin: Premjesti fasciklu u...

en: &Cut Item | &Cut %1 Items
sr@ijekavianlatin[0]: &Isijeci %1 stavku
sr@ijekavianlatin[1]: &Isijeci %1 stavke
sr@ijekavianlatin[2]: &Isijeci %1 stavki
sr@ijekavianlatin[3]: &Isijeci stavku

en: Cut
sr@ijekavianlatin: Isijeci

en: &Cut Folder | &Cut %1 Folders
sr@ijekavianlatin[0]: &Isijeci %1 fasciklu
sr@ijekavianlatin[1]: &Isijeci %1 fascikle
sr@ijekavianlatin[2]: &Isijeci %1 fascikli
sr@ijekavianlatin[3]: &Isijeci fasciklu

en: Create Resource
sr@ijekavianlatin: Napravi resurs

en: Delete Resource | Delete %1 Resources
sr@ijekavianlatin[0]: Obriši %1 resurs
sr@ijekavianlatin[1]: Obriši %1 resursa
sr@ijekavianlatin[2]: Obriši %1 resursa
sr@ijekavianlatin[3]: Obriši resurs

en: &Resource Properties
sr@ijekavianlatin: Svojstva &resursa

en: Synchronize Resource | Synchronize %1 Resources
sr@ijekavianlatin[0]: Sinhronizuj %1 resurs
sr@ijekavianlatin[1]: Sinhronizuj %1 resursa
sr@ijekavianlatin[2]: Sinhronizuj %1 resursa
sr@ijekavianlatin[3]: Sinhronizuj resurs

en: Work Offline
sr@ijekavianlatin: Radi van veze

en: &Synchronize Folder Recursively
sr@ijekavianlatin: &Sinhronizuj fasciklu rekurzivno

en: Synchronize Recursively
sr@ijekavianlatin: Sinhronizuj rekurzivno

en: &Move Folder To Trash
sr@ijekavianlatin: &Premjesti fasciklu u smeće

en: Move Folder To Trash
sr@ijekavianlatin: Premjesti fasciklu u smeće

en: &Move Item To Trash
sr@ijekavianlatin: &Premjesti stavku u smeće

en: Move Item To Trash
sr@ijekavianlatin: Premjesti stavku u smeće

en: &Restore Folder From Trash
sr@ijekavianlatin: &Vrati fasciklu iz smeća

en: Restore Folder From Trash
sr@ijekavianlatin: Vrati fasciklu iz smeća

en: &Restore Item From Trash
sr@ijekavianlatin: &Vrati stavku iz smeća

en: Restore Item From Trash
sr@ijekavianlatin: Vrati stavku iz smeća

en: &Restore Collection From Trash
sr@ijekavianlatin: &Vrati zbirku iz smeća

en: Restore Collection From Trash
sr@ijekavianlatin: Vrati zbirku iz smeća

en: &Synchronize Favorite Folders
sr@ijekavianlatin: &Sinhronizuj omiljene fascikle

en: Synchronize Favorite Folders
sr@ijekavianlatin: Sinhronizuj omiljene fascikle

en: Synchronize Folder Tree
sr@ijekavianlatin: Sinhronizuj stablo fascikli

en: &Copy Folder | &Copy %1 Folders
sr@ijekavianlatin[0]: &Kopiraj %1 fasciklu
sr@ijekavianlatin[1]: &Kopiraj %1 fascikle
sr@ijekavianlatin[2]: &Kopiraj %1 fascikli
sr@ijekavianlatin[3]: &Kopiraj fasciklu

en: &Copy Item | &Copy %1 Items
sr@ijekavianlatin[0]: &Kopiraj %1 stavku
sr@ijekavianlatin[1]: &Kopiraj %1 stavke
sr@ijekavianlatin[2]: &Kopiraj %1 stavki
sr@ijekavianlatin[3]: &Kopiraj stavku

en: &Delete Item | &Delete %1 Items
sr@ijekavianlatin[0]: &Obriši %1 stavku
sr@ijekavianlatin[1]: &Obriši %1 stavke
sr@ijekavianlatin[2]: &Obriši %1 stavki
sr@ijekavianlatin[3]: &Obriši stavku

en: &Delete Resource | &Delete %1 Resources
sr@ijekavianlatin[0]: &Obriši %1 resurs
sr@ijekavianlatin[1]: &Obriši %1 resursa
sr@ijekavianlatin[2]: &Obriši %1 resursa
sr@ijekavianlatin[3]: &Obriši resurs

en: &Synchronize Resource | &Synchronize %1 Resources
sr@ijekavianlatin[0]: &Sinhronizuj %1 resurs
sr@ijekavianlatin[1]: &Sinhronizuj %1 resursa
sr@ijekavianlatin[2]: &Sinhronizuj %1 resursa
sr@ijekavianlatin[3]: &Sinhronizuj resurs

en: Copy Folder | Copy %1 Folders
sr@ijekavianlatin[0]: Kopiraj %1 fasciklu
sr@ijekavianlatin[1]: Kopiraj %1 fascikle
sr@ijekavianlatin[2]: Kopiraj %1 fascikli
sr@ijekavianlatin[3]: Kopiraj fasciklu

en: Copy Item | Copy %1 Items
sr@ijekavianlatin[0]: Kopiraj %1 stavku
sr@ijekavianlatin[1]: Kopiraj %1 stavke
sr@ijekavianlatin[2]: Kopiraj %1 stavki
sr@ijekavianlatin[3]: Kopiraj stavku

en: Cut Item | Cut %1 Items
sr@ijekavianlatin[0]: Isijeci %1 stavku
sr@ijekavianlatin[1]: Isijeci %1 stavke
sr@ijekavianlatin[2]: Isijeci %1 stavki
sr@ijekavianlatin[3]: Isijeci stavku

en: Cut Folder | Cut %1 Folders
sr@ijekavianlatin[0]: Isijeci %1 fasciklu
sr@ijekavianlatin[1]: Isijeci %1 fascikle
sr@ijekavianlatin[2]: Isijeci %1 fascikli
sr@ijekavianlatin[3]: Isijeci fasciklu

en: Delete Item | Delete %1 Items
sr@ijekavianlatin[0]: Obriši %1 stavku
sr@ijekavianlatin[1]: Obriši %1 stavke
sr@ijekavianlatin[2]: Obriši %1 stavki
sr@ijekavianlatin[3]: Obriši stavku

en: Delete Folder | Delete %1 Folders
sr@ijekavianlatin[0]: Obriši %1 fasciklu
sr@ijekavianlatin[1]: Obriši %1 fascikle
sr@ijekavianlatin[2]: Obriši %1 fascikli
sr@ijekavianlatin[3]: Obriši fasciklu

en: Synchronize Folder | Synchronize %1 Folders
sr@ijekavianlatin[0]: Sinhronizuj %1 fasciklu
sr@ijekavianlatin[1]: Sinhronizuj %1 fascikle
sr@ijekavianlatin[2]: Sinhronizuj %1 fascikli
sr@ijekavianlatin[3]: Sinhronizuj fasciklu

[ctx: @label:textbox name of Akonadi folder]
en: Name
sr@ijekavianlatin: Ime

en: Do you really want to delete this folder and all its sub-folders? | Do you really want to delete %1 folders and all their sub-folders?
sr@ijekavianlatin[0]: Želite li zaista da obrišete %1 fasciklu i sve njihove potfascikle?
sr@ijekavianlatin[1]: Želite li zaista da obrišete %1 fascikle i sve njihove potfascikle?
sr@ijekavianlatin[2]: Želite li zaista da obrišete %1 fascikli i sve njihove potfascikle?
sr@ijekavianlatin[3]: Želite li zaista da obrišete ovu fasciklu i sve njene potfascikle?

[ctx: @title:window]
en: Delete folder? | Delete folders?
sr@ijekavianlatin[0]: Obrisati fascikle?
sr@ijekavianlatin[1]: Obrisati fascikle?
sr@ijekavianlatin[2]: Obrisati fascikle?
sr@ijekavianlatin[3]: Obrisati fasciklu?

en: Could not delete folder: %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da obrišem fasciklu: %1

en: Folder deletion failed
sr@ijekavianlatin: Neuspelo brisanje fascikle

[ctx: @title:window]
en: Properties of Folder %1
sr@ijekavianlatin: Svojstva fascikle %1

en: Do you really want to delete the selected item? | Do you really want to delete %1 items?
sr@ijekavianlatin[0]: Želite li zaista da obrišete %1 izabranu stavku?
sr@ijekavianlatin[1]: Želite li zaista da obrišete %1 izabrane stavke?
sr@ijekavianlatin[2]: Želite li zaista da obrišete %1 izabranih stavki?
sr@ijekavianlatin[3]: Želite li zaista da obrišete izabranu stavku?

[ctx: @title:window]
en: Delete item? | Delete items?
sr@ijekavianlatin[0]: Obrisati stavke?
sr@ijekavianlatin[1]: Obrisati stavke?
sr@ijekavianlatin[2]: Obrisati stavke?
sr@ijekavianlatin[3]: Obrisati stavku?

en: Could not delete item: %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da obrišem stavku: %1

en: Item deletion failed
sr@ijekavianlatin: Neuspelo brisanje stavke

[ctx: @title:window]
en: Rename Favorite
sr@ijekavianlatin: Preimenovanje omiljene

[ctx: @label:textbox name of the folder]
en: Name:
sr@ijekavianlatin: Ime:

[ctx: @title:window]
en: New Resource
sr@ijekavianlatin: Novi resurs

en: Could not create resource: %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da napravim resurs: %1

en: Resource creation failed
sr@ijekavianlatin: Neuspjelo stvaranje resursa

en: Do you really want to delete this resource? | Do you really want to delete %1 resources?
sr@ijekavianlatin[0]: Želite li zaista da obrišete %1 resurs?
sr@ijekavianlatin[1]: Želite li zaista da obrišete %1 resursa?
sr@ijekavianlatin[2]: Želite li zaista da obrišete %1 resursa?
sr@ijekavianlatin[3]: Želite li zaista da obrišete ovaj resurs?

[ctx: @title:window]
en: Delete Resource? | Delete Resources?
sr@ijekavianlatin[0]: Obrisati resurse?
sr@ijekavianlatin[1]: Obrisati resurse?
sr@ijekavianlatin[2]: Obrisati resurse?
sr@ijekavianlatin[3]: Obrisati resurs?

en: Could not paste data: %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da nalijepim podatke: %1

en: Paste failed
sr@ijekavianlatin: Neuspjelo naljepljivanje

en: We can not add "/" in folder name.
sr@ijekavianlatin: Ime fascikle ne može da sadrži „/“.

en: Create new folder error
sr@ijekavianlatin: Greška u stvaranju nove fascikle

en: We can not add "." at begin or end of folder name.
sr@ijekavianlatin: Ime fascikle ne može da počinje niti da se završava tačkom.

en: Before syncing folder "%1" it is necessary to have the resource online. Do you want to make it online?
sr@ijekavianlatin: Pre sinhronizovanja fascikle „%1“ neophodno je da resurs bude na vezi. Želite li da ga stavite na vezu?

en: Account "%1" is offline
sr@ijekavianlatin: Nalog „%1“ je van veze

[ctx: @action:button]
en: Go Online
sr@ijekavianlatin: Na vezu

en: Move to This Folder
sr@ijekavianlatin: Premjesti u ovu fasciklu

en: Copy to This Folder
sr@ijekavianlatin: Kopiraj u ovu fasciklu

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SubscriptionDialog)
en: Local Subscriptions
sr@ijekavianlatin: Lokalne pretplate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Search:
sr@ijekavianlatin: Traži:

en: Failed to create a new tag
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da napravim novu oznaku.

en: An error occurred while creating a new tag
sr@ijekavianlatin: Greška pri stvaranju nove oznake

[ctx: @info]
en: Do you really want to remove the tag <resource>%1</resource>?
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista da uklonite oznaku <resource>%1</resource>?

[ctx: @title]
en: Delete tag
sr@ijekavianlatin: Brisanje oznake

[ctx: @info]
en: Delete tag
sr@ijekavianlatin: Obriši oznaku

en: Clear
sr@ijekavianlatin: Očisti

en: Akonadi To XML converter
sr@ijekavianlatin: Pretvarač iz Akonadija u XML

en: Converts an Akonadi collection subtree into a XML file.
sr@ijekavianlatin: Pretvara Akonadijevo podstablo zbirke u XML fajl.

en: (c) 2009 Volker Krause <vkrause@kde.org>
sr@ijekavianlatin: © 2009, Folker Krause <vkrause@kde.org>

en: No data loaded.
sr@ijekavianlatin: Nema učitanih podataka.

en: No filename specified
sr@ijekavianlatin: Nije navedeno ime fajla.

en: Unable to open data file '%1'.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim fajl sa podacima „%1“.

en: File %1 does not exist.
sr@ijekavianlatin: Fajl „%1“ ne postoji.

en: Unable to parse data file '%1'.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu raščlanim fajl sa podacima „%1“.

en: Schema definition could not be loaded and parsed.
sr@ijekavianlatin: Definicija šeme ne može da se učita i raščlani.

en: Unable to create schema parser context.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da napravim kontekst raščlanjivača šeme.

en: Unable to create schema.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da napravim šemu.

en: Unable to create schema validation context.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da napravim kontekst overe šemom.

en: Invalid file format.
sr@ijekavianlatin: Loš format fajla.

en: Unable to parse data file: %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da raščlanim fajl sa podacima: %1

en: Unable to find collection %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da nađem zbirku „%1“.
