libakonadi - en to sv translation catalogue (448 entries)

en: There is currently no account configured.
sv: För närvarande finns inget konto inställt.

en: Accounts integration is not supported
sv: Kontointegrering stöds inte

en: Unable to register object at dbus: %1
sv: Kan inte registrera objektet via D-bus: %1

[ctx: Name and type of Akonadi resource]
en: %1 of type %2
sv: %1 av typ %2

[ctx: @info:shell]
en: Agent identifier
sv: Agentidentifierare

en: Akonadi Agent
sv: Akonadi-agent

[ctx: @info:status Application ready for work]
en: Ready
sv: Klar

[ctx: @info:status]
en: Offline
sv: Nerkopplad

[ctx: @info:status]
en: Syncing...
sv: Synkroniserar...

[ctx: @info:status]
en: Error.
sv: Fel.

[ctx: @info:status]
en: Not configured
sv: Inte inställd

[ctx: @label command line option]
en: Resource identifier
sv: Resursidentifierare

en: Akonadi Resource
sv: Akonadi-resurs

[ctx: @info]
en: Invalid item retrieved
sv: Ogiltigt objekt hämtades

[ctx: @info]
en: Error while creating item: %1
sv: Fel när objekt skulle skapas: %1

[ctx: @info]
en: Error while updating collection: %1
sv: Fel vid uppdatering av samling: %1

[ctx: @info]
en: Updating local collection failed: %1.
sv: Uppdatering av lokal samling misslyckades: %1.

[ctx: @info]
en: Updating local items failed: %1.
sv: Uppdatering av lokala objekt misslyckades: %1.

[ctx: @info]
en: Cannot fetch item in offline mode.
sv: Kan inte hämta objekt i nerkopplat läge.

[ctx: @info:status]
en: Syncing folder '%1'
sv: Synkroniserar katalog '%1'

en: Failed to retrieve collection for sync.
sv: Misslyckades hämta samlingen för synkronisering.

en: Failed to retrieve collection for attribute sync.
sv: Misslyckades hämta samling för synkronisering av egenskaper

en: The requested item no longer exists
sv: Det begärda objektet finns inte längre

[ctx: @info]
en: Job canceled.
sv: Jobb avbrutet.

en: Akonadi Control
sv: Akonadi-agent

en: Akonadi server manipulation tool
    
    Commands:
      start          Starts the Akonadi server with all its processes
      stop           Stops the Akonadi server and all its processes cleanly
      restart        Restart Akonadi server with all its processes
      status         Shows a status overview of the Akonadi server
      instances      List all existing Akonadi instances
      vacuum         Vacuum internal storage (WARNING: needs a lot of time and disk
                     space!)
      fsck           Check (and attempt to fix) consistency of the internal storage
                     (can take some time)
sv: Hanteringsverktyg för Akonadi-server
    
    Kommandon:
      start          Startar Akonadi-servern med alla dess processer
      stop           Stoppar Akonadi-servern och alla dess processer snyggt
      restart        Startar om Akonadi-servern med alla dess processer
      status         Visar en statusöversikt av Akonadi-servern
      instances      Listar alla befintliga Akonadi-instanser
      vacuum         Dammsug intern lagring (WARNING: kräver mycket tid och
                     diskutrymme!)
      fsck           Kontrollera (och försök rätta) den interna lagringens konsistens
                     (kan ta en viss tid)

en: Wait for server shutdown to complete.
sv: Vänta på att serverns avstängning är slutförd.

en: Command to execute
sv: Kommando att köra

en: Configuration Dialog
sv: Inställningsdialogruta

en: Allows to configure an agent or resource
sv: Tillåter anpassning av en agent eller resurs

en: The agent identifier
sv: Agentidentifieraren

en: Required identifier argument missing.
sv: Nödvändig identifierarväljare saknas.

en: No such agent found "%1"
sv: Agenten "%1" hittades inte

en: No such collection.
sv: Samlingen finns inte.

en: Found unresolved orphan collections
sv: Hittade övergivna samlingar utan upplösning

en: Did not find other item for conflict handling
sv: Hittade inte något annat objekt för konflikthantering

en: Agent instance creation timed out.
sv: Tidsgräns överskreds när instans av agenten skulle skapas.

en: Unable to obtain agent type '%1'.
sv: Kunde inte hämta agenttyp '%1'.

en: Unable to create agent instance.
sv: Kunde inte skapa instans av agenten.

en: Invalid collection instance.
sv: Ogiltig samlingsinstans.

en: Invalid resource instance.
sv: Ogiltig resursinstans.

en: Unable to obtain D-Bus interface for resource '%1'
sv: Kunde inte erhålla D-Bus gränssnitt för resursen '%1'

en: Collection attributes synchronization timed out.
sv: Tidsgräns överskreds vid egenskapssynkronisering för samlingen.

en: Invalid collection to copy
sv: Ogiltig samling att kopiera

en: Invalid destination collection
sv: Ogiltig målsamling

en: Invalid parent
sv: Ogiltig överliggande objekt

en: Failed to parse Collection from response
sv: Misslyckades tolka samling från svaret

en: Invalid collection
sv: Ogiltig samling

en: Invalid collection given.
sv: Ogiltig samling angiven.

en: No objects specified for moving
sv: Inga objekt angivna att flytta

en: No valid destination specified
sv: Inget giltigt mål angivet

en: Invalid collection.
sv: Ogiltig samling.

en: Invalid parent collection
sv: Ogiltig överliggande samling

en: Cannot connect to the Akonadi service.
sv: Kan inte ansluta till Akonadi-tjänsten.

en: The protocol version of the Akonadi server is incompatible. Make sure you have a compatible version installed.
sv: Akonadi-serverns protokollversion är inte kompatibel. Försäkra dig om att du har installerat en kompatibel version.

en: User canceled operation.
sv: Användaren avbröt åtgärden.

en: Unknown error.
sv: Okänt fel.

en: Unexpected response
sv: Oväntat svar

en: Resource synchronization timed out.
sv: Tidsgräns överskreds vid resurssynkronisering.

en: Could not fetch root collection of resource %1.
sv: Kan inte lista rotsamlingen för resursen %1.

en: No resource ID given.
sv: Ingen resursidentifikation angiven.

en: Invalid resource identifier '%1'
sv: Ogiltig resursidentifierare '%1'

en: Failed to configure default resource via D-Bus.
sv: Misslyckades anpassa förvald resurs via D-Bus.

en: Failed to fetch the resource collection.
sv: Misslyckades hämta resurssamlingen.

en: Timeout trying to get lock.
sv: Tidsgräns överskriden vid försök att erhålla lås.

en: Failed to create tag.
sv: Misslyckades skapa etikett.

en: Move to trash collection failed, aborting trash operation
sv: Flytta till papperskorgens samling misslyckades, avbryter åtgärden flytta till papperskorgen

en: Invalid items passed
sv: Ogiltiga objekt skickades

en: Invalid collection passed
sv: Ogiltig samling skickades

en: No valid collection or empty itemlist
sv: Ingen giltig samling eller tom objektlista

en: Could not find restore collection and restore resource is not available
sv: Kunde inte hitta återställningssamlingen och återställningsresursen är inte tillgänglig

[ctx: @title:column, name of a thing]
en: Name
sv: Namn

[ctx: @info:status]
en: Loading...
sv: Laddar...

en: The target collection '%1' contains already
    a collection with name '%2'.
sv: Målsamlingen '%1' innehåller redan en
    samling som heter '%2'.

[ctx: @title:column Name of a thing]
en: Name
sv: Namn

[ctx: @info]
en: Could not copy item: <message>%1</message>
sv: Kunde inte kopiera objekt: <message>%1</message>

[ctx: @info]
en: Could not copy collection: <message>%1</message>
sv: Kunde inte kopiera samling: <message>%1</message>

[ctx: @info]
en: Could not move item: <message>%1</message>
sv: Kunde inte flytta objekt: <message>%1</message>

[ctx: @info]
en: Could not move collection: <message>%1</message>
sv: Kunde inte flytta samling: <message>%1</message>

[ctx: @info]
en: Could not link entity: <message>%1</message>
sv: Kunde inte skapa länk till post: <message>%1</message>

en: Favorite Folders
sv: Favoritkorgar

en: Total Messages
sv: Totalt antal brev

en: Unread Messages
sv: Olästa brev

[ctx: @info:tooltip Quota: 10% (300 MiB/3 GiB)]
en: <strong>Quota</strong>: %1% (%2/%3)<br>
sv: <strong>Kvot</strong>: %1 % (%2/%3)<br>

en: Storage Size
sv: Lagringsstorlek

en: Subfolder Storage Size
sv: Underkatalogens lagringsstorlek

[ctx: number of unread entities in the collection]
en: Unread
sv: Olästa

[ctx: number of entities in the collection]
en: Total
sv: Totalt

[ctx: collection size]
en: Size
sv: Storlek

en: Tag
sv: Etikett

en: Unable to fetch item for index
sv: Kunde inte hämta objekt för index

en: Index is no longer available
sv: Index inte längre tillgängligt

en: Payload part '%1' is not available for this index
sv: Nyttolastdelen '%1' är inte tillgänglig för detta index

en: No session available for this index
sv: Ingen session tillgänglig för detta index

en: No item available for this index
sv: Inget objekt tillgängligt för detta index

en: Unnamed plugin
sv: Namnlöst insticksprogram

en: No description available
sv: Ingen beskrivning tillgänglig

en: The Akonadi server protocol version differs from the protocol version used by this application.
    If you recently updated your system please log out and back in to make sure all applications use the correct protocol version.
sv: Akonadi-serverns protokollversion skiljer sig från protokollversionen som används av programmet.
    Om du nyligen har uppdaterat systemet, logga ut och tillbaka igen för att försäkra dig om att alla program använder korrekt protokollversion.

en: There are no Akonadi Agents available. Please verify your KDE PIM installation.
sv: Det finns inte några Akonadi-agenter tillgängliga. Verifiera installationen av KDE PIM.

en: Protocol version mismatch. Server version is older (%1) than ours (%2). If you updated your system recently please restart the Akonadi server.
sv: Protokollversioner motsvarar inte varandra. Serverversionen är äldre (%1) än vår (%2). Om du nyligen uppdaterat systemet, starta då om Akonadi-servern.

en: Protocol version mismatch. Server version is newer (%1) than ours (%2). If you updated your system recently please restart all KDE PIM applications.
sv: Protokollversioner motsvarar inte varandra. Serverversionen är nyare (%1) än vår (%2). Om du nyligen uppdaterat systemet, starta då om alla KDE PIM-programmen.

[ctx: @item this is the default calendar]
en: %1 (Offline)
sv: %1 (nerkopplad)

[ctx: @item this is the default calendar]
en: %1 (Default)
sv: %1 (standard)

[ctx: @title:dialog]
en: Configure %1
sv: Anpassa %1

[ctx: @info]
en: Modify or delete this account agent.
sv: Ändra eller ta bort kontoagenten.

[ctx: @action:button]
en: Modify
sv: Ändra

[ctx: @action:button]
en: Delete
sv: Ta bort

[ctx: @action:button]
en: Add Account
sv: Lägg till konto

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, TagManagementDialog)
en: Manage Tags
sv: Hantera etiketter

[ctx: @title:dialog]
en: Confirm Tag Deletion
sv: Bekräfta etikettborttagning

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to delete tag <b>%1</b>?
sv: Är du säker på att du vill ta bort etiketten <b>%1</b>?

en: You won't be able to revert this action.
sv: Det går inte att ångra åtgärden.

[ctx: @info:placeholder]
en: Create a New Tag…
sv: Skapa en ny etikett…

[ctx: @action:button]
en: Add Tag
sv: Lägg till etikett

en: Akonadi Self Test
sv: Akonadi självtest

en: Checks and reports state of Akonadi server
sv: Kontrollerar och rapporterar tillståndet hos Akonadi-servern

en: (c) 2008 Volker Krause <vkrause@kde.org>
sv: © 2008 Volker Krause <vkrause@kde.org>

en: Namespace for starting multiple Akonadi instances in the same user session
sv: Namnrymd för att starta flera instanser av Akonadi i samma användarsession

en: &New Agent Instance...
sv: &Ny agentinstans...

en: &Delete Agent Instance
sv: &Ta bort agentinstans

en: &Configure Agent Instance
sv: &Anpassa agentinstans

[ctx: @title:window]
en: New Agent Instance
sv: Ny agentinstans

en: Could not create agent instance: %1
sv: Kunde inte skapa instans av agenten: %1

[ctx: @title:window]
en: Agent Instance Creation Failed
sv: Misslyckades skapa instans av agenten

[ctx: @title:window]
en: Delete Agent Instance?
sv: Ta bort agentinstans?

en: Do you really want to delete the selected agent instance?
sv: Vill du verkligen ta bort den markerade instansen av agenten?

[ctx: @title:window, %1 = agent name]
en: %1 Configuration
sv: Inställning av %1

en: Unable to access D-Bus interface of created agent.
sv: Kunde inte komma åt den skapade agentens D-Bus gränssnitt.

en: The configuration dialog has been opened in another window
sv: Inställningsdialogrutan har öppnas i ett annat fönster

en: Configuration for %1 is already opened elsewhere.
sv: Inställningen för %1 är redan öppnad någon annanstans.

en: Failed to register %1 configuration dialog.
sv: Misslyckades registrera inställningsdialog %1.

[ctx: Status percent value]
en: (%1%)
sv: (%1 %)

[ctx: @title:window]
en: Configure Account
sv: Anpassa konto

[ctx: @item:textbox]
en: Search types
sv: Söktyper

en: minute | minutes
sv[0]: minut
sv[1]: minuter

en: Retrieval
sv: Hämtning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inherit)
en: Use options from parent folder or account
sv: Använd alternativ från överliggande korg eller konto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, syncOnDemand)
en: Synchronize when selecting this folder
sv: Synkronisera när den här korgen markeras

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Synchronize after:
sv: Synkronisera efter:

[ctx: never check the cache]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, checkInterval)
en: Never
sv: Aldrig

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, checkInterval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, localCacheTimeout)
en: minutes
sv: minuter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localPartsLabel)
en: Locally cached parts:
sv: Lokala delar lagrade i cache:

note: i18n: ectx: property (title), widget (KEditListWidget, localParts)
en: Locally Cached Parts
sv: Lokala delar lagrade i cache

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, retrievalOptionsLabel)
en: Retrieval Options:
sv: Hämtningsalternativ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, retrieveFullMessages)
en: Always retrieve full &messages
sv: Hä&mta alltid hela brev

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, retrieveOnlyHeaders)
en: &Retrieve message bodies on demand
sv: Hämta b&revtexter på begäran

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Keep message bodies locally for:
sv: Behåll brevtexter lokalt under:

[ctx: no cache timeout]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, localCacheTimeout)
en: Forever
sv: För alltid

en: Collection cache cleared. You should restart Akonadi now.
sv: Samlingscache rensad. Akonadi ska startas om nu.

en: The collection '%1' contains %2 items without Remote ID. Those items were likely never uploaded to the destination server, so clearing this collection means that those <b>data will be lost</b>. Are you sure you want to proceed?
sv: Samlingen '%1' innehåller %2 objekt med fjärridentifierare. Objekten laddades troligen aldrig upp till målservern, så att rensa samlingen betyder att <b>data går förlorad</b>. Är du säker på att du vill fortsätta?

[ctx: @info Displayed grayed-out inside the textbox, verb to search]
en: Search
sv: Sök

[ctx: @option:check]
en: Use folder by default
sv: Använd normalt korg

[ctx: @action:button]
en: &New Subfolder...
sv: &Ny delkatalog...

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new subfolder under the currently selected folder
sv: Skapa en ny delkatalog i katalogen som för närvarande är markerad

[ctx: @title:window]
en: New Folder
sv: Ny katalog

[ctx: @label:textbox, name of a thing]
en: Name
sv: Namn

en: Could not create folder: %1
sv: Kunde inte skapa katalog: %1

[ctx: @title:window]
en: Folder Creation Failed
sv: Misslyckades skapa katalog

[ctx: @title:tab general properties page]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: @label]
en: One object | %1 objects
sv[0]: Ett objekt
sv[1]: %1 objekt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Name:
sv: &Namn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, customIconCheckbox)
en: &Use custom icon:
sv: An&vänd egen ikon:

note: i18n: ectx: property (icon), widget (KIconButton, customIcon)
en: folder
sv: katalog

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, statsBox)
en: Statistics
sv: Statistik

[ctx: object names]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Content:
sv: Innehåll:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, countLabel)
en: 0 objects
sv: 0 objekt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Size:
sv: Storlek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sizeLabel)
en: 0 Byte
sv: 0 byte

en: Remember that indexing can take some minutes.
sv: Kom ihåg att indexering kan ta några minuter.

en: Maintenance
sv: Underhåll

en: Error while retrieving indexed items count
sv: Fel när antal indexerade objekt skulle hämtas

en: Indexed %1 item in this folder | Indexed %1 items in this folder
sv[0]: Indexerade %1 objekt i korgen
sv[1]: Indexerade %1 objekt i korgen

en: Calculating indexed items...
sv: Beräknar indexerade objekt...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Folder type:
sv: Korgtyp:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, folderTypeLbl) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, folderSizeLbl) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, itemsCountLbl) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unreadItemsCountLbl)
en: unknown
sv: okänd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: File size:
sv: Filstorlek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Total items:
sv: Totalt antal objekt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Unread items:
sv: Olästa objekt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, indexingLabel)
en: Indexing:
sv: Indexering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableIndexingChkBox)
en: Enable fulltext indexing
sv: Aktivera fullständig textindexering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, indexedCountLbl)
en: Retrieving indexed items count...
sv: Hämtar antal indexerade objekt...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, reindexButton)
en: Reindex folder
sv: Indexera om korg

[ctx: @info:placeholder]
en: No Folder
sv: Ingen korg

[ctx: @info:tooltip]
en: Open collection dialog
sv: Öppna samlingsdialogruta

[ctx: @title:window]
en: Select a Collection
sv: Välj en samling

en: Modification Time
sv: Ändringstid

en: Flags
sv: Flaggor

en: Attribute: %1
sv: Egenskap: %1

[ctx: @title:window]
en: Conflict Resolution
sv: Konfliktupplösning

[ctx: @action:button]
en: Take my version
sv: Ta min version

[ctx: @action:button]
en: Take their version
sv: Ta deras version

[ctx: @action:button]
en: Keep both versions
sv: Behåll båda versioner

[ctx: @label:textbox]
en: <qt>Your changes conflict with those made by someone else meanwhile.<br>Unless one version can just be thrown away, you will have to integrate those changes manually.<br>Click on <a href="opentexteditor">"Open text editor"</a> to keep a copy of the texts, then select which version is most correct, then re-open it and modify it again to add what's missing.
sv: <qt>Dina ändringar strider mot de som någon annan har gjort under tiden.<br>Om inte en version bara kan slängas, måste ändringarna integreras för hand.<br>Klicka på <a href="opentexteditor">Öppna texteditor</a> för att behålla en kopia av texterna, därefter välja vilken som är mest riktig, och sedan åter öppna den så att den kan ändras igen för att lägga till det som saknas.

en: Data
sv: Uppgifter

en: Starting Akonadi server...
sv: Startar Akonadi-servern...

en: Stopping Akonadi server...
sv: Stoppar Akonadi-servern...

en: &Move Here
sv: &Flytta hit

en: &Copy Here
sv: &Kopiera hit

en: &Link Here
sv: &Länka hit

en: C&ancel
sv: &Avbryt

[ctx: %1 is a reason why]
en: Cannot connect to the Personal information management service.
    
    %1
sv: Kan inte ansluta till tjänsten för personlig informationshantering.
    
    %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Personal information management service is starting...
sv: Tjänst för personlig informationshantering startas...

en: Personal information management service is starting...
sv: Tjänst för personlig informationshantering startas...

[ctx: @info:tooltip]
en: Personal information management service is shutting down...
sv: Tjänst för personlig informationshantering stängs av...

en: Personal information management service is shutting down...
sv: Tjänst för personlig informationshantering stängs av...

[ctx: @info:tooltip]
en: Personal information management service is performing a database upgrade.
sv: Tjänst för personlig informationshantering utför en uppgradering av databasen.

en: Personal information management service is performing a database upgrade.
    This happens after a software update and is necessary to optimize performance.
    Depending on the amount of personal information, this might take a few minutes.
sv: Tjänst för personlig informationshantering utför en uppgradering av databasen.
    Det sker efter en uppdatering av programvara och är nödvändig för att optimera prestanda.
    Beroende på mängden personlig information, kan det ta några minuter.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, notRunningPage) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, notRunningDescription)
en: A required background service is not running. This application cannot be used without it.
sv: En nödvändig bakgrundstjänsten kör inte. Detta program kan inte användas utan den.

[ctx: @action:button Start the Akonadi server]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startButton)
en: Start
sv: Starta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, brokenPage)
en: A required background service is not operational.
    Click on "Details..." to obtain detailed information on this problem.
sv: En nödvändig bakgrundstjänst är inte funktionsdugligt.
    Klicka på "Detaljinformation..." för att få detaljerad information om problemet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, brokenDescription)
en: <html><head/><body><p>A required background service is not operational.</p><p>See <a href="https://userbase.kde.org/Akonadi#If_Akonadi_Reports_Broken_or_Non-operational">FAQ</a> for troubleshooting tips.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>En nödvändig bakgrundstjänst är inte funktionsduglig.</p><p>Se <a href="https://userbase.kde.org/Akonadi#If_Akonadi_Reports_Broken_or_Non-operational">Vanliga frågor</a> för felsökningstips.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selfTestButton)
en: Details...
sv: Detaljinformation...

en: Do you want to remove account '%1'?
sv: Vill du ta bort kontot '%1'?

[ctx: @title:window]
en: Remove account?
sv: Ta bort konto?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, accountOnCurrentActivity)
en: Show only account on current activity
sv: Visa bara konto på nuvarande aktivitet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Incoming accounts (add at least one):
sv: Inkommande konton (lägg till minst ett):

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, mFilterAccount)
en: Filter…
sv: Filtrera…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mAddAccountButton)
en: A&dd...
sv: Lä&gg till...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mModifyAccountButton)
en: &Modify...
sv: Än&dra...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mRemoveAccountButton)
en: R&emove
sv: &Ta bort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mRestartAccountButton)
en: Restart
sv: Starta om

en: Recent Folder
sv: Senaste katalog

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RenameFavoriteDialog)
en: Rename Favorite
sv: Byt namn på favorit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
sv: Namn:

[ctx: @title:window]
en: Akonadi Server Self-Test
sv: Akonadi-server självtest

en: Save Report...
sv: Spara rappport...

en: Copy Report to Clipboard
sv: Kopiera rapport till klippbordet

en: The QtSQL driver '%1' is required by your current Akonadi server configuration and was found on your system.
sv: QtSQL-drivrutinen '%1' krävs av den nuvarande inställningen av Akonadi-servern, och hittades på systemet.

en: The QtSQL driver '%1' is required by your current Akonadi server configuration.
    The following drivers are installed: %2.
    Make sure the required driver is installed.
sv: QtSQL-drivrutinen '%1' krävs av den nuvarande inställningen av Akonadi-servern.
    Följande drivrutiner är installerade: %2.
    Försäkra dig om att den nödvändiga drivrutinen är installerad.

en: Database driver found.
sv: Databasdrivrutin hittades.

en: Database driver not found.
sv: Databasdrivrutin hittades inte.

en: MySQL server executable not tested.
sv: MySQL-serverns körbara fil inte testad.

en: The current configuration does not require an internal MySQL server.
sv: Den nuvarande inställningen kräver inte en intern MySQL-server.

en: You have currently configured Akonadi to use the MySQL server '%1'.
    Make sure you have the MySQL server installed, set the correct path and ensure you have the necessary read and execution rights on the server executable. The server executable is typically called 'mysqld'; its location varies depending on the distribution.
sv: För närvarande är Akonadi inställd att använda MySQL-servern '%1'.
    Försäkra dig om att MySQL-servern är installerad, ställ in riktig sökväg och försäkra dig om att du har nödvändiga läs- och körrättigheter för serverns körbara fil. Serverns körbara fil kallas oftast 'mysqld', dess plats varierar beroende på distribution.

en: MySQL server not found.
sv: MySQL-server hittades inte.

en: MySQL server not readable.
sv: MySQL-server inte läsbar.

en: MySQL server not executable.
sv: MySQL-server inte körbar.

en: MySQL found with unexpected name.
sv: MySQL hittades med oväntat namn.

en: MySQL server found.
sv: MySQL-server hittades.

en: MySQL server found: %1
sv: MySQL-server hittades: %1.

en: MySQL server is executable.
sv: MySQL-server är körbar.

en: Executing the MySQL server '%1' failed with the following error message: '%2'
sv: Körning av MySQL-servern '%1' misslyckades med följande felmeddelande: '%2'

en: Executing the MySQL server failed.
sv: Körning av MySQL-servern misslyckades.

en: MySQL server error log not tested.
sv: MySQL-serverns fellogg inte testad.

en: No current MySQL error log found.
sv: Någon aktuell MySQL fellogg hittades inte.

en: The MySQL server did not report any errors during this startup. The log can be found in '%1'.
sv: MySQL-servern rapporterade inte några fel under den här starten. Loggen finns i '%1'.

en: MySQL error log not readable.
sv: MySQL-serverns fellogg inte läsbar.

en: A MySQL server error log file was found but is not readable: %1
sv: En MySQL-server felloggsfil hittades men är inte läsbar: %1

en: MySQL server log contains errors.
sv: MySQL-serverns logg innehåller fel.

en: The MySQL server error log file '%1' contains errors.
sv: MySQL-serverns felloggfil '%1' innehåller fel.

en: MySQL server log contains warnings.
sv: MySQL-serverns logg innehåller varningar.

en: The MySQL server log file '%1' contains warnings.
sv: MySQL-serverns loggfil '%1' innehåller varningar.

en: MySQL server log contains no errors.
sv: MySQL-serverns logg innehåller inte några fel.

en: The MySQL server log file '%1' does not contain any errors or warnings.
sv: MySQL-serverns loggfil '%1' innehåller inte några fel eller varningar.

en: MySQL server configuration not tested.
sv: MySQL-serverns inställning inte testad.

en: MySQL server default configuration found.
sv: MySQL-serverns standardinställning hittades.

en: The default configuration for the MySQL server was found and is readable at %1.
sv: Standardinställningen för MySQL-servern hittades och är läsbar i %1.

en: MySQL server default configuration not found.
sv: MySQL-serverns standardinställning hittades inte.

en: The default configuration for the MySQL server was not found or was not readable. Check your Akonadi installation is complete and you have all required access rights.
sv: Standardinställningen för MySQL-servern hittades inte eller är inte läsbar. Kontrollera att installationen av Akonadi är fullständig och att du har alla åtkomsträttigheter som krävs.

en: MySQL server custom configuration not available.
sv: Egen inställning av MySQL-servern inte tillgänglig.

en: The custom configuration for the MySQL server was not found but is optional.
sv: Egen inställning av MySQL-servern hittades inte men är valfri.

en: MySQL server custom configuration found.
sv: Egen inställning av MySQL-servern hittades.

en: The custom configuration for the MySQL server was found and is readable at %1
sv: Den egna inställningen av MySQL-servern hittades i %1 och är läsbar

en: MySQL server custom configuration not readable.
sv: Egen inställning av MySQL-servern inte läsbar.

en: The custom configuration for the MySQL server was found at %1 but is not readable. Check your access rights.
sv: Den egna inställningen av MySQL-servern hittades i %1 men är inte läsbar. Kontrollera dina åtkomsträttigheter.

en: MySQL server configuration not found or not readable.
sv: MySQL-serverns inställning hittades inte eller är inte läsbar.

en: The MySQL server configuration was not found or is not readable.
sv: MySQL-serverns inställning hittades inte eller är inte läsbar.

en: MySQL server configuration is usable.
sv: MySQL-serverns inställning går att använda.

en: The MySQL server configuration was found at %1 and is readable.
sv: MySQL-serverns inställning hittades i %1 och är läsbar.

en: Cannot connect to PostgreSQL server.
sv: Kan inte ansluta till PostgreSQL-servern.

en: PostgreSQL server found.
sv: PostgreSQL-server hittades.

en: The PostgreSQL server was found and connection is working.
sv: PostgreSQL-servern hittades och anslutningen fungerar.

en: akonadictl not found
sv: Hittade inte akonadictl

en: The program 'akonadictl' needs to be accessible in $PATH. Make sure you have the Akonadi server installed.
sv: Programmet 'akonadictl' måste vara tillgängligt i sökvägen. Försäkra dig om att du har installerat Akonadi-servern.

en: akonadictl found and usable
sv: Hittade användbar akonadictl

en: The program '%1' to control the Akonadi server was found and could be executed successfully.
    Result:
    %2
sv: Programmet '%1' för att styra Akonadi-servern hittades och kunde köras med lyckat resultat.
    Resultat:
    %2

en: akonadictl found but not usable
sv: Hittade icke användbar akonadictl

en: The program '%1' to control the Akonadi server was found but could not be executed successfully.
    Result:
    %2
    Make sure the Akonadi server is installed correctly.
sv: Programmet '%1' för att styra Akonadi-servern hittades men kunde inte köras med lyckat resultat.
    Resultat:
    %2
    Försäkra dig om att Akonadi-servern är riktigt installerad.

en: Akonadi control process registered at D-Bus.
sv: Akonadi-kontrollprocessen registrerad av D-Bus.

en: The Akonadi control process is registered at D-Bus which typically indicates it is operational.
sv: Akonadi-kontrollprocessen är registrerad av D-Bus, vilket typiskt indikerar att den är operativ.

en: Akonadi control process not registered at D-Bus.
sv: Akonadi-kontrollprocessen inte registrerad av D-Bus.

en: The Akonadi control process is not registered at D-Bus which typically means it was not started or encountered a fatal error during startup.
sv: Akonadi-kontrollprocessen inte registrerad av D-Bus, vilket typiskt betyder att den inte startades eller stötte på ett allvarligt fel under start.

en: Akonadi server process registered at D-Bus.
sv: Akonadi-serverprocessen registrerad av D-Bus.

en: The Akonadi server process is registered at D-Bus which typically indicates it is operational.
sv: Akonadi-serverprocessen är registrerad av D-Bus, vilket typiskt indikerar att den är operativ.

en: Akonadi server process not registered at D-Bus.
sv: Akonadi-serverprocessen inte registrerad av D-Bus.

en: The Akonadi server process is not registered at D-Bus which typically means it was not started or encountered a fatal error during startup.
sv: Akonadi-serverprocessen inte registrerad av D-Bus, vilket typiskt betyder att den inte startades eller stötte på ett allvarligt fel under start.

en: Protocol version check not possible.
sv: Kontroll av protokollversion inte möjlig.

en: Without a connection to the server it is not possible to check if the protocol version meets the requirements.
sv: Utan en anslutning till servern är det inte möjligt att kontrollera om protokollversionen uppfyller kraven.

en: Server protocol version is too old.
sv: Serverns protokollversion är för gammal.

en: The server protocol version is %1, but version %2 is required by the client. If you recently updated KDE PIM, please make sure to restart both Akonadi and KDE PIM applications.
sv: Serverns protokollversion är %1, men minst version %2 krävs av klienten. Om du nyligen uppdaterat KDE PIM, försäkra dig om att du startar om både Akonadi och KDE PIM-programmen.

en: Server protocol version is too new.
sv: Serverns protokollversion är för ny.

en: Server protocol version matches.
sv: Serverns protokollversion matchar.

en: The current Protocol version is %1.
sv: Aktuell protokollversion är %1.

en: Resource agents found.
sv: Resursagenter hittades.

en: At least one resource agent has been found.
sv: Minst en resursagent har hittats.

en: No resource agents found.
sv: Några resursagenter hittades inte.

en: No resource agents have been found, Akonadi is not usable without at least one. This usually means that no resource agents are installed or that there is a setup problem. The following paths have been searched: '%1'. The XDG_DATA_DIRS environment variable is set to '%2'; make sure this includes all paths where Akonadi agents are installed.
sv: Några resursagenter hittades inte. Akonadi är inte användbart utan minst en. Det betyder oftast att inga resursagenter har installerats eller att det finns ett inställningsproblem. Följande sökvägar har sökts igenom: '%1'. Miljövariabeln XDG_DATA_DIRS är inställd till '%2'. Försäkra dig om att det omfattar alla sökvägar där Akonadi-agenter är installerade.

en: No current Akonadi server error log found.
sv: Någon aktuell Akonadi-server fellogg hittades inte.

en: The Akonadi server did not report any errors during its current startup.
sv: Akonadi-servern rapporterade inte några fel under aktuell start.

en: Current Akonadi server error log found.
sv: Aktuell Akonadi-server fellogg hittades.

en: The Akonadi server reported errors during its current startup. The log can be found in %1.
sv: Akonadi-servern rapporterade fel under aktuell start. Loggen finns i %1.

en: No previous Akonadi server error log found.
sv: Någon föregående Akonadi-server fellogg hittades inte.

en: The Akonadi server did not report any errors during its previous startup.
sv: Akonadi-servern rapporterade inte några fel under föregående start.

en: Previous Akonadi server error log found.
sv: Föregående Akonadi-server fellogg hittades.

en: The Akonadi server reported errors during its previous startup. The log can be found in %1.
sv: Akonadi-servern rapporterade fel under föregående start. Loggen finns i %1.

en: No current Akonadi control error log found.
sv: Någon aktuell Akonadi-kontrollfellogg hittades inte.

en: The Akonadi control process did not report any errors during its current startup.
sv: Akonadi-kontrollprocessen rapporterade inte några fel under aktuell start.

en: Current Akonadi control error log found.
sv: Aktuell Akonadi-kontrollfellogg hittades.

en: The Akonadi control process reported errors during its current startup. The log can be found in %1.
sv: Akonadi-kontrollprocessen rapporterade fel under aktuell start. Loggen finns i %1.

en: No previous Akonadi control error log found.
sv: Någon föregående Akonadi-kontrollfellogg hittades inte.

en: The Akonadi control process did not report any errors during its previous startup.
sv: Akonadi-kontrollprocessen rapporterade inte några fel under föregående start.

en: Previous Akonadi control error log found.
sv: Föregående Akonadi-kontrollfellogg hittades.

en: The Akonadi control process reported errors during its previous startup. The log can be found in %1.
sv: Akonadi-kontrollprocessen rapporterade fel under föregående start. Loggen finns i %1.

en: Akonadi was started as root
sv: Akonadi startades som systemadministratör

en: Running Internet-facing applications as root/administrator exposes you to many security risks. MySQL, used by this Akonadi installation, will not allow itself to run as root, to protect you from these risks.
sv: Att köra program som vänder sig mot Internet som systemadministratör (root) exponerar dig för många säkerhetsrisker. MySQL som används av den här installationen av Akonadi, tillåter inte att det körs som systemadministratör för att skydda dig mot dessa risker.

en: Akonadi is not running as root
sv: Akonadi kör inte som systemadministratör

en: Akonadi is not running as a root/administrator user, which is the recommended setup for a secure system.
sv: Akonadi kör inte som systemadministratör (root användare), vilket är den rekommenderade inställningen för ett säkert system.

en: Save Test Report
sv: Spara testrapport

[ctx: @title:window]
en: Error
sv: Fel

en: Could not open file '%1'
sv: Kunde inte öppna filen '%1'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, introductionLabel)
en: An error occurred during the startup of the Akonadi server. The following self-tests are supposed to help with tracking down and solving this problem. When requesting support or reporting bugs, please always include this report.
sv: Ett fel uppstod vid start av Akonadi-servern. Följande självtester är avsedda att hjälpa till att spåra och lösa problemet. Vid begäran om support eller felrapportering, inkludera alltid den här rapporten.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, detailsGroup)
en: Details
sv: Detaljinformation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <p>For more troubleshooting tips please refer to <a href="https://userbase.kde.org/Akonadi">userbase.kde.org/Akonadi</a>.</p>
sv: <p>För fler felsökningstips hänvisas till <a href="https://userbase.kde.org/Akonadi">userbase.kde.org/Akonadi</a>.</p>

en: &New Folder...
sv: &Ny katalog...

en: New
sv: Ny

en: &Delete Folder
sv: &Ta bort katalog

en: Delete
sv: Ta bort

en: &Synchronize Folder
sv: &Synkronisera katalog

en: Synchronize
sv: Synkronisera

en: Folder &Properties
sv: Katalog&egenskaper

en: Properties
sv: Egenskaper

en: &Paste
sv: K&listra in

en: Paste
sv: Klistra in

en: Manage Local &Subscriptions...
sv: Hantera lokala &prenumerationer...

en: Manage Local Subscriptions
sv: Hantera lokala prenumerationer

en: Add to Favorite Folders
sv: Lägg till i favoritkorgar

en: Add to Favorite
sv: Lägg till i favoriter

en: Remove from Favorite Folders
sv: Ta bort från favoritkorgar

en: Remove from Favorite
sv: Ta bort från favoriter

en: Rename Favorite...
sv: Byt namn på favorit...

en: Rename
sv: Byt namn

en: Copy Folder To...
sv: Kopiera korg till...

en: Copy To
sv: Kopiera till

en: Copy Item To...
sv: Kopiera objekt till...

en: Move Item To...
sv: Flytta objekt till...

en: Move To
sv: Flytta till

en: Move Folder To...
sv: Flytta korg till...

en: &Cut Item
sv: Klipp u&t objekt

en: Cut
sv: Klipp ut

en: &Cut Folder
sv: Klipp u&t katalog

en: Create Resource
sv: Skapa resurs

en: Delete Resource
sv: Ta bort resurs

en: &Resource Properties
sv: &Resursegenskaper

en: Synchronize Resource
sv: Synkronisera resurs

en: Work Offline
sv: Arbeta nerkopplad

en: &Synchronize Folder Recursively
sv: &Synkronisera katalog rekursivt

en: Synchronize Recursively
sv: Synkronisera rekursivt

en: &Move Folder To Trash
sv: &Flytta katalog till papperskorgen

en: Move Folder To Trash
sv: Flytta katalog till papperskorgen

en: &Move Item To Trash
sv: &Flytta objekt till papperskorgen

en: Move Item To Trash
sv: Flytta objekt till papperskorgen

en: &Restore Folder From Trash
sv: Åte&rställ katalog från papperskorgen

en: Restore Folder From Trash
sv: Återställ katalog från papperskorgen

en: &Restore Item From Trash
sv: Åte&rställ objekt från papperskorgen

en: Restore Item From Trash
sv: Återställ objekt från papperskorgen

en: &Restore Collection From Trash
sv: Åte&rställ samling från papperskorgen

en: Restore Collection From Trash
sv: Återställ samling från papperskorgen

en: &Synchronize Favorite Folders
sv: &Synkronisera favoritkataloger

en: Synchronize Favorite Folders
sv: Synkronisera favoritkataloger

en: Synchronize Folder Tree
sv: Synkronisera katalogträd

en: &Copy Folder | &Copy %1 Folders
sv[0]: &Kopiera katalog
sv[1]: &Kopiera %1 kataloger

en: &Copy Item | &Copy %1 Items
sv[0]: &Kopiera objekt
sv[1]: &Kopiera %1 objekt

[ctx: @action]
en: &Cut Item | &Cut %1 Items
sv[0]: Klipp u&t objekt
sv[1]: Klipp u&t %1 objekt

[ctx: @action]
en: &Cut Folder | &Cut %1 Folders
sv[0]: Klipp u&t katalog
sv[1]: Klipp u&t %1 kataloger

en: &Delete Item | &Delete %1 Items
sv[0]: &Ta bort objekt
sv[1]: &Ta bort %1 objekt

[ctx: @action]
en: &Delete Folder | &Delete %1 Folders
sv[0]: &Ta bort katalog
sv[1]: &Ta bort %1 kataloger

[ctx: @action]
en: &Synchronize Folder | &Synchronize %1 Folders
sv[0]: &Synkronisera katalog
sv[1]: &Synkronisera %1 kataloger

en: &Delete Resource | &Delete %1 Resources
sv[0]: &Ta bort resurs
sv[1]: &Ta bort %1 resurser

en: &Synchronize Resource | &Synchronize %1 Resources
sv[0]: &Synkronisera resurs
sv[1]: &Synkronisera %1 resurser

en: Copy Folder | Copy %1 Folders
sv[0]: Kopiera katalog
sv[1]: Kopiera %1 kataloger

en: Copy Item | Copy %1 Items
sv[0]: Kopiera objekt
sv[1]: Kopiera %1 objekt

en: Cut Item | Cut %1 Items
sv[0]: Klipp ut objekt
sv[1]: Klipp ut %1 objekt

en: Cut Folder | Cut %1 Folders
sv[0]: Klipp ut katalog
sv[1]: Klipp ut %1 kataloger

en: Delete Item | Delete %1 Items
sv[0]: Ta bort objekt
sv[1]: Ta bort %1 objekt

en: Delete Folder | Delete %1 Folders
sv[0]: Ta bort katalog
sv[1]: Ta bort %1 kataloger

en: Synchronize Folder | Synchronize %1 Folders
sv[0]: Synkronisera katalog
sv[1]: Synkronisera %1 kataloger

[ctx: @action]
en: Delete Resource | Delete %1 Resources
sv[0]: Ta bort resurs
sv[1]: Ta bort %1 resurser

[ctx: @action]
en: Synchronize Resource | Synchronize %1 Resources
sv[0]: Synkronisera resurs
sv[1]: Synkronisera %1 resurser

[ctx: @label:textbox name of Akonadi folder]
en: Name
sv: Namn

en: Do you really want to delete this folder and all its sub-folders? | Do you really want to delete %1 folders and all their sub-folders?
sv[0]: Vill du verkligen ta bort katalogen och alla dess underkataloger?
sv[1]: Vill du verkligen ta bort %1 kataloger och alla deras underkataloger?

[ctx: @title:window]
en: Delete Folder? | Delete Folders?
sv[0]: ta bort katalog?
sv[1]: Ta bort kataloger?

en: Could not delete folder: %1
sv: Kunde inte ta bort katalog: %1

[ctx: @title:window]
en: Folder Deletion Failed
sv: Misslyckades ta bort katalog

[ctx: @title:window]
en: Properties of Folder %1
sv: Egenskaper för katalogen %1

en: Do you really want to delete the selected item? | Do you really want to delete %1 items?
sv[0]: Vill du verkligen ta bort det markerade objektet?
sv[1]: Vill du verkligen ta bort %1 markerade objekt?

[ctx: @title:window]
en: Delete Item? | Delete Items?
sv[0]: Ta bort objekt?
sv[1]: Ta bort objekt?

en: Could not delete item: %1
sv: Kunde inte ta bort objekt: %1

[ctx: @title:window]
en: Item Deletion Failed
sv: Misslyckades ta bort objekt

[ctx: @title:window]
en: Rename Favorite
sv: Byt namn på favorit

[ctx: @label:textbox name of the folder]
en: Name:
sv: Namn:

[ctx: @title:window]
en: New Resource
sv: Ny resurs

en: Could not create resource: %1
sv: Kunde inte skapa resurs: %1

[ctx: @title:window]
en: Resource Creation Failed
sv: Misslyckades skapa resurs

en: Do you really want to delete this resource? | Do you really want to delete %1 resources?
sv[0]: Vill du verkligen ta bort resursen?
sv[1]: Vill du verkligen ta bort %1 resurser?

[ctx: @title:window]
en: Delete Resource? | Delete Resources?
sv[0]: Ta bort resurs?
sv[1]: Ta bort resurser?

en: Could not paste data: %1
sv: Kunde inte klistra in data: %1

[ctx: @title:window]
en: Paste Failed
sv: Misslyckades klistra in

en: We can not add "/" in folder name.
sv: Det går inte att använda "/" i katalognamn.

[ctx: @title:window]
en: Create New Folder Error
sv: Fel vid skapa ny katalog

en: We can not add "." at begin or end of folder name.
sv: Det går inte att lägga till "." i början eller slutet av katalognamn.

en: Before syncing folder "%1" it is necessary to have the resource online. Do you want to make it online?
sv: Innan katalogen "%1" kan synkroniseras måste resursen vara uppkopplad. Vill du koppla upp den?

en: Account "%1" is offline
sv: Kontot "%1" är nerkopplat

[ctx: @action:button]
en: Go Online
sv: Koppla upp

en: Move to This Folder
sv: Flytta till denna korg

en: Copy to This Folder
sv: Kopiera till denna korg

en: Failed to update subscription: %1
sv: Misslyckades uppdatera prenumeration: %1

[ctx: @title:window]
en: Subscription Error
sv: Prenumerationsfel

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SubscriptionDialog)
en: Local Subscriptions
sv: Lokala prenumerationer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Search:
sv: Sök:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, subscribedOnlyCheckBox)
en: &Subscribed only
sv: Prenumererar &bara

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, subscribeButton)
en: Su&bscribe
sv: &Prenumerera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, unsubscribeButton)
en: &Unsubscribe
sv: Sl&uta prenumerera

en: Failed to create a new tag
sv: Misslyckades skapa ny etikett

[ctx: @title:window]
en: An Error Occurred while Creating a New Tag
sv: Ett fel uppstod när en ny etikett skulle skapas

[ctx: @info]
en: Do you really want to remove the tag <resource>%1</resource>?
sv: Vill du verkligen ta bort etiketten <resource>%1</resource>?

[ctx: @title:window]
en: Delete Tag
sv: Ta bort etikett

[ctx: @info]
en: Delete tag
sv: Ta bort etikett

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectLabel)
en: Select tags that should be applied.
sv: Välj etiketter som ska tillämpas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newTagButton)
en: Create new tag
sv: Skapa ny etikett

[ctx: @label Placeholder text in tag selection combobox]
en: Select tags...
sv: Välj etiketter...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, TagSelectionDialog)
en: Select Tags
sv: Välj etiketter

en: Clear
sv: Rensa

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (Akonadi::TagView, tagView)
en: Click to add tags
sv: Klicka för att lägga till etiketter

en: Akonadi To XML converter
sv: Akonadi till XML-konvertering

en: Converts an Akonadi collection subtree into a XML file.
sv: Konverterar ett delträd i en Akonadi-samling till en XML-fil.

en: (c) 2009 Volker Krause <vkrause@kde.org>
sv: © 2009 Volker Krause <vkrause@kde.org>

en: No data loaded.
sv: Ingen data inläst.

en: No filename specified
sv: Ingen filnamn angivet

en: Unable to open data file '%1'.
sv: Kan inte öppna datafilen '%1'.

en: File %1 does not exist.
sv: Filen %1 finns inte.

en: Unable to parse data file '%1'.
sv: Kan inte tolka datafilen '%1'.

en: Schema definition could not be loaded and parsed.
sv: Schema-definition kunde inte läsas in eller tolkas.

en: Unable to create schema parser context.
sv: Kan inte skapa schema-tolkens sammanhang.

en: Unable to create schema.
sv: Kan inte skapa schema.

en: Unable to create schema validation context.
sv: Kan inte skapa schema-valideringssammanhang.

en: Invalid file format.
sv: Ogiltigt filformat.

en: Unable to parse data file: %1
sv: Kan inte tolka datafilen: %1

en: Unable to find collection %1
sv: Kan inte hitta samlingen %1
