akonadiconsole - en to pt translation catalogue (323 entries)

en: Apply Configuration
pt: Aplicar a Configuração

en: Configure
pt: Configurar

en: Configure Natively...
pt: Configurar como Nativo...

en: Configure Remotely...
pt: Configurar como Remoto...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, syncButton)
en: Synchronize
pt: Sincronizar

en: Synchronize All
pt: Sincronizar Tudo

en: Synchronize Collection Tree
pt: Sincronizar a Árvore da Colecção

en: Synchronize Tags
pt: Sincronizar as Marcas

en: Do you really want to delete the selected agent instance? | Do you really want to delete these %1 agent instances?
pt[0]: Deseja realmente apagar a instância do agente seleccionada?
pt[1]: Deseja realmente apagar estas %1 instâncias de agentes seleccionadas?

en: Agent Deletion
pt: Remoção do Agente

en: Multiple Agent Deletion
pt: Remoção de Vários Agentes

en: Cloning agent failed: %1.
pt: Não foi possível clonar o agente: %1.

en: Online
pt: Ligado

en: Offline
pt: Desligado

en: Idle
pt: Inactivo

en: Running (%1%)
pt: Em Execução (%1%)

en: Broken
pt: Com Problemas

en: Not Configured
pt: Não Configurado

en: Add Agent...
pt: Adicionar um Agente...

en: Clone Agent
pt: Clonar o Agente

en: Abort Activity
pt: Interromper a Actividade

en: Restart Agent
pt: Reiniciar o Agente

en: Toggle Online/Offline
pt: Mudar para Ligado/Desligado

en: Show task list
pt: Mostrar a lista de tarefas

en: Show change-notification log
pt: Mostrar o registo de notificações de modificações

en: Remove Agent
pt: Remover o Agente

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, detailsBox)
en: Details
pt: Detalhes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, idLabelBuddy)
en: Identifier:
pt: Identificador:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Type:
pt: Tipo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Status:
pt: Estado:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Status Message:
pt: Mensagem de Estado:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Capabilities:
pt: Capacidades:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Mimetypes:
pt: Tipos MIME:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add...
pt: Adicionar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
pt: Remover

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, configButton)
en: Configure...
pt: Configurar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, abortButton)
en: Abort
pt: Interromper

[ctx: restart the agent]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, restartButton)
en: Restart
pt: Reiniciar

en: Collection
pt: Colecção

en: Subject
pt: Assunto

en: Sender
pt: Remetente

en: Date
pt: Data

note: i18n: ectx: Menu (collection)
en: &Collection
pt: &Colecção

note: i18n: ectx: Menu (cache)
en: &Cache
pt: '&Cache'

note: i18n: ectx: Menu (server)
en: &Server
pt: &Servidor

en: Generic
pt: Genérico

en: Mail
pt: E-mail

en: Contacts
pt: Contactos

en: Calendar/Tasks
pt: Calendário/Tarefas

en: Cache only retrieval
pt: Leitura somente da 'cache'

en: Failed to save changes: %1
pt: Não foi possível gravar as modificações: %1

en: Select XML file
pt: Seleccionar o ficheiro XML

en: &Add tag...
pt: &Adicionar uma marca...

en: Add &subtag...
pt: Adicionar uma &sub-marca...

en: &Edit tag...
pt: &Editar a marca...

en: &Delete tag...
pt: &Remover a marca...

en: Do you really want to remove selected tag?
pt: Deseja realmente remover a marca seleccionada?

en: Delete tag?
pt: Remover a marca?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveButton)
en: &Save
pt: &Gravar

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Payload
pt: Conteúdo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unsupportedType)
en: Unsupported Type
pt: Tipo não Suportado

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, attributesTab)
en: Attributes
pt: Atributos

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, attrName) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, newAttrEdit)
en: New Attribute
pt: Novo Atributo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, attrAddButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addAttrButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addRIDButton)
en: &Add
pt: &Adicionar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, attrDeleteButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
pt: &Apagar

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Raw Payload
pt: Conteúdo em Bruto

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Internals
pt: Detalhes Internos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Unique ID:
pt: ID Único:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Remote ID:
pt: ID Remoto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Revision:
pt: Versão:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Size:
pt: Tamanho:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Last modification time:
pt: Data da última modificação:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Mimetype:
pt: Tipo MIME:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mimeType)
en: invalid/invalid
pt: inválido/inválido

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (KEditListWidget, flags) i18n: ectx: property (title), widget (KEditListWidget, tags)
en: Flags
pt: Opções

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Tags
pt: Marcas

[ctx: model name]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Model:
pt: Modelo:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Item Access Rights
pt: Permissões de Acesso ao Item

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, createItem) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, createCollection)
en: Create
pt: Criar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, changeItem) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, changeCollection)
en: Modify
pt: Modificar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, deleteItem) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, deleteCollection)
en: Delete
pt: Apagar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, linkItem)
en: Link
pt: Ligação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, unlinkItem)
en: Unlink
pt: Desligar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Collection Access Rights
pt: Permissões de Acesso à Colecção

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <b>Note: </b>These values are provided by the corresponding backend and are not intended to be changed by you, so be warned if something breaks when changing them nevertheless!
pt: <b>Nota: </b>Estes valores são fornecidos pela infra-estrutura correspondente e não se pretende que os modifique; por isso, tenha atenção se algo deixar de funcionar se os modificar à mesma!

en: Attribute
pt: Atributo

en: Value
pt: Valor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Do not even think about changing anything in here!
pt: Não pense sequer em modificar nada aqui!

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Identification
pt: Identificação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Remote identifier:
pt: Identificador remoto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Owner:
pt: Dono:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Remote Revision:
pt: Versão Remota:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (KEditListWidget, contentTypes)
en: Content Types
pt: Tipos de Conteúdos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, refreshButton)
en: Refresh
pt: Actualizar

en: Query #%1
pt: Pesquisa #%1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, execButton)
en: Execute query
pt: Executar a pesquisa

en: Direction
pt: Direcção

en: Message
pt: Mensagem

en: All
pt: Tudo

en: Connect
pt: Ligar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: There are multiple instances of Akonadi running in the current D-Bus session. Please select the instance you want to connect to.
pt: Existem várias instâncias do Akonadi em execução na sessão actual do D-Bus. Seleccione por favor a instância à qual se deseja ligar.

en: Waiting
pt: Em espera

en: Running
pt: Em execução

en: Ended
pt: Terminada

en: Failed: %1
pt: Falhou: %1

en: Unknown state!
pt: Estado desconhecido!

en: Job ID
pt: ID da Tarefa

en: Created
pt: Criado

en: Wait time
pt: Tempo de espera

en: Job duration
pt: Duração da tarefa

en: Job Type
pt: Tipo de Tarefa

en: State
pt: Estado

en: Info
pt: Informação

en: All Columns
pt: Todas as Colunas

en: Clear View
pt: Limpar a Janela

en: Copy Info
pt: Copiar as Informações

en: Collapse All
pt: Recolher Tudo

en: Expand All
pt: Expandir Tudo

en: Debug
pt: Depuração

en: Warning
pt: Aviso

en: Critical
pt: Crítico

en: Save to File...
pt: Gravar num Ficheiro...

en: Error
pt: Erro

en: Failed to open file: %1
pt: Não foi possível abrir o ficheiro: %1

en: Time
pt: Hora

en: Program
pt: Programa

en: Type
pt: Tipo

en: Category
pt: Categoria

en: File
pt: Ficheiro

en: Function
pt: Função

en: Akonadi Console
pt: Consola do Akonadi

en: The Management and Debugging Console for Akonadi
pt: A Consola de Gestão e Depuração para o Akonadi

en: Author
pt: Autoria

en: Agents
pt: Agentes

en: Browser
pt: Navegador

en: Debugger
pt: Depurador

en: Logging
pt: Registo

en: DB Browser
pt: Navegador da BD

en: DB Console
pt: Consola da BD

en: Query Debugger
pt: Depurador de Pesquisas

en: Enable job tracker
pt: Activar o seguimento das tarefas

en: Job Tracker
pt: Seguimento das Tarefas

en: Enable tracking of Resource Schedulers
pt: Activar o seguimento dos Agendamentos de Recursos

en: Resources Schedulers
pt: Agendamentos de Recursos

en: Notification Monitor
pt: Monitor de Notificações

en: Item Search
pt: Pesquisa de Itens

en: Monitors
pt: Monitores

en: Dump to XML...
pt: Gravar como XML...

en: Clear Akonadi Cache
pt: Limpar a 'Cache' do Akonadi

en: Start Server
pt: Iniciar o Servidor

en: Stop Server
pt: Parar o Servidor

en: Restart Server
pt: Reiniciar o Servidor

en: <p>Akonadi Console is purely a development tool. It allows you to view and change internal data structures of Akonadi. You should only change data in here if you know what you are doing, otherwise you risk damaging or losing your personal information management data.<br/><b>Use at your own risk!</b></p>
pt: <p>A Consola do Akonadi é apenas uma ferramenta de desenvolvimento. Permite-lhe ver e modificar as estruturas de dados internas do Akonadi. Só deverá alterar aqui dados se souber o que está a fazer; caso contrário, arrisca-se a danificar ou perder os seus dados de informações pessoais.<br/><b>Use por sua conta e risco!</b></p>

en: Session/Subscriber
pt: Sessão/Subscritor

en: Items
pt: Itens

en: Collections
pt: Colecções

en: Subscribers
pt: Subscritores

en: Notification
pt: Notificação

en: List Filter
pt: Filtro da Lista

en: Include Statistics
pt: Incluir as Estatísticas

en: Resource
pt: Recurso

en: Content MimeTypes
pt: Tipos MIME do Conteúdo

en: Ancestor Retrieval
pt: Recepção dos Ascendentes

en: Ancestor Fetch Scope
pt: Âmbito da Recepção dos Ascendentes

en: Fetch ID Only
pt: Obter apenas o ID

en: Ignore Retrieval Error
pt: Ignorar os Erros de Recepção

en: Values
pt: Valores

en: Properties
pt: Propriedades

en: Subscriber
pt: Subscritor

en: Session ID
pt: ID da Sessão

en: Monitored Collections:
pt: Colecções Monitorizadas:

en: Monitored Items:
pt: Itens Monitorizados:

en: Monitored Tags:
pt: Marcas Monitorizadas:

en: Monitored Types:
pt: Tipos Monitorizados:

en: Monitored Mime Types:
pt: Tipos MIME Monitorizados:

en: Monitored Resources:
pt: Recursos Monitorizados:

en: Ignored Sessions:
pt: Sessões Ignoradas:

en: All Monitored:
pt: Tudo Monitorizado:

en: Is Exclusive:
pt: É Exclusivo:

en: Item Fetch Scope
pt: Âmbito da Recepção dos Itens

en: Payload Parts
pt: Partes do Conteúdo

en: Full Payload
pt: Conteúdo Completo

en: All Attributes
pt: Todos os Atributos

en: Cache only
pt: Apenas a 'cache'

en: Check for Cached Payloads Parts Only
pt: Procurar Apenas por Partes do Conteúdo em 'Cache'

en: Fetch mtime
pt: Obter o 'mtime'

en: Fetch GID
pt: Obter o ID

en: Ignore Retrieval Errors
pt: Ignorar os Erros de Recepção

en: Fetch Change Since
pt: Obter as Modificações Desde

en: Fetch RID
pt: Obter o RID

en: Fetch Tags
pt: Obter as Marcas

en: Collection Fetch Scope
pt: Âmbito da Recepção das Colecções

en: Tag Fetch Scope
pt: Âmbito da Recepção das Marcas

en: Tag
pt: Marca

en: Subscription
pt: Subscrição

en: Add
pt: Adicionar

en: Move
pt: Mover

en: ModifyFlags
pt: Modificar as Opções

en: ModifyTags
pt: Modificar as Marcas

en: InvalidOp
pt: Operação Inválida

en: Subscribe
pt: Subscrever

en: Unsubscribe
pt: Cancelar a Subscrição

en: InvalidIp
pt: IP Inválido

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Operation
pt: Operação

en: IDs
pt: ID's

en: Session
pt: Sessão

en: Listeners
pt: Consumidores

en: Enable notification monitor
pt: Activar o monitor de notificações

en: Timestamp
pt: Hora

en: Parent Collection
pt: Colecção-Mãe

en: Parent Dest Col
pt: Colecção-Mãe de Destino

en: Destination Resource
pt: Recurso de Destino

en: Item Parts
pt: Componentes do Item

en: Added Flags
pt: Opções Adicionadas

en: Removed Flags
pt: Opções Removidas

en: Added Tags
pt: Marcas Adicionadas

en: Removed Tags
pt: Marcas Removidas

en: Must retrieve
pt: Deverá obter

en: remoteId
pt: ID remoto

en: name
pt: nome

en: Ancestor
pt: Ascendente

en: Parent ID
pt: ID do Pai

en: Remote ID
pt: ID Remoto

en: Revision
pt: Revisão

en: ParentID
pt: ID do Pai

en: RemoteID
pt: ID Remoto

en: RemoteRev
pt: Versão Remota

en: Size
pt: Tamanho

en: MimeType
pt: Tipo MIME

en: MTime
pt: Modificado a

en: VRefs
pt: Referências

en: Parts
pt: Componentes

en: External
pt: Externo

en: Internal
pt: Interno

en: Foreign
pt: Estrangeiro

en: Storage Type
pt: Tipo de Armazenamento

en: Version
pt: Versão

en: Data
pt: Dados

en: Name
pt: Nome

en: Mime Types
pt: Tipos MIME

en: Remote Revision
pt: Versão Remota

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Count
pt: Quantidade

en: Unseen
pt: Não-Visto

en: Search Query
pt: Consulta de Pesquisa

en: Search Collections
pt: Pesquisa nas Colecções

en: Cache Policy
pt: Política de 'Cache'

en: Inherit
pt: Herança

en: Check Interval
pt: Intervalo de Verificação

en: Cache Timeout
pt: Tempo-Limite da 'Cache'

en: Sync on Demand
pt: Sincronização a Pedido

en: Local Parts
pt: Componentes Locais

en: Enabled
pt: Activa

en: DisplayPref
pt: Apresentação

en: SyncPref
pt: Sincronização

en: IndexPref
pt: Indexação

en: Parent Dest Collection
pt: Colecção-Mãe de Destino

en: Changed Parts
pt: Componentes Modificadas

en: Monitored Collections
pt: Colecções Monitorizadas

en: Monitored Items
pt: Itens Monitorizados

en: Monitored Tags
pt: Marcas Monitorizadas

en: Subscriptions
pt: Subscrições

en: Changes
pt: Modificações

en: No Type
pt: Sem Tipo

en: Monitored Types
pt: Tipos Monitorizados

en: Monitored Mime Types
pt: Tipos MIME Monitorizados

en: Monitored Resources
pt: Recursos Monitorizados

en: Ignored Sessions
pt: Sessões Ignoradas

en: All Monitored
pt: Tudo Monitorizado

en: Exclusive
pt: Exclusivo

en: Requested Parts
pt: Componentes Pedidas

en: Changed Since
pt: Modificado Desde

en: No Ancestor
pt: Sem Ascendente

en: Parent  Ancestor
pt: Ascendente-Pai

en: All Ancestors
pt: Todos os Ascendentes

en: Ancestor Depth
pt: Profundidade do Ascendente

en: Cache Only
pt: Apenas na 'Cache'

en: Check Cached Payload Parts Only
pt: Verificar Apenas as Componentes do Conteúdo em 'Cache'

en: Fetch Size
pt: Obter o Tamanho

en: Fetch MTime
pt: Obter a Data de Modificação

en: Fetch Remote Revision
pt: Obter a Versão Remota

en: Ignore Errors
pt: Ignorar os Erros

en: Fetch Flags
pt: Obter as Opções

en: Fetch RemoteID
pt: Obter o ID Remoto

en: Fetch VRefs
pt: Obter as Referências

en: No Filter
pt: Sem Filtro

en: Display
pt: Visualização

en: Index
pt: Índice

en: Sync
pt: Sincronizar

en: Content Mime Types
pt: Tipos MIME do Conteúdo

en: Parent
pt: Pai

en: None
pt: Nenhum

en: Ancestor Fetch ID Only
pt: Obter Apenas o ID do Ascendente

en: Ancestor Attributes
pt: Atributos do Ascendente

en: Fetch All Attributes
pt: Obter Todos os Atributos

en: Name / Query
pt: Nome / Pesquisa

en: Started
pt: Iniciado

en: Duration
pt: Duração

en: Query
pt: Pesquisa

en: Duration [ms]
pt: Duração [ms]

en: Calls
pt: Chamadas

en: Avg. Duration [ms]
pt: Duração Média [ms]

en: Affected Rows:
pt: Linhas Afectadas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableDebuggingChkBox)
en: Enable query debugging (slows down server!)
pt: Activar a depuração da pesquisa (torna o servidor mais lento!)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, querySequenceTab)
en: Query Sequence
pt: Sequência da Pesquisa

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, queryTreeTab)
en: Query Tree
pt: Árvore da Pesquisa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveToFileBtn)
en: Save To File
pt: Gravar para um Ficheiro

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, QueryViewDialog)
en: Query View
pt: Área de Pesquisa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, queryLabelLbl)
en: Query:
pt: Pesquisa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resultsLabelLbl)
en: Results:
pt: Resultados:

en: Xapian error
pt: Erro do Xapian

en: No Xapian database is opened
pt: Não está aberta nenhuma base de dados do Xapian

en: Search
pt: Procurar

en: No element found.
pt: Nenhum elemento encontrado.

en: Term/Value
pt: Termo/Valor

en: WDF/Slot
pt: WDF/Posição

en: Terms
pt: Termos

en: Error on fetching item
pt: Erro ao obter o item

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab)
en: General
pt: Geral

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, parentIdLabelBuddy)
en: Parent Tag Id:
pt: ID da Marca-Mãe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteAttrButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteRIDButton)
en: &Remove
pt: &Remover

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, remoteIDsTab)
en: Remote Identifiers
pt: Identificadores Remotos
