akregator - en to da translation catalogue (333 entries)

en: Feed readers provide a convenient way to browse different kinds of content, including news, blogs, and other content from online sites. Instead of checking all your favorite web sites manually for updates, Akregator collects the content for you.
da: Feed-læsere giver en bekvem måde at læse forskellig slags indhold, f.eks. nyheder, blogs og andet indhold fra internettet. I stedet for at tjekke alle dine yndlingswebsider efter opdateringer manuelt, så indsamler Akregator indholdet for dig.

en: Mark as Read
da: Markér som læst

en: Mark as Unread
da: Markér som ulæst

en: Remove Important Status
da: Fjern markering som vigtig

en: Mark as Important
da: Markér som vigtig

en: Open Link in External Browser
da: Åbn link i ekstern browser

en: Open In Background Tab
da: Åbn i faneblad i baggrunden

en: Send File Address
da: Send filadresse

en: Send Link Address
da: Send linkadresse

en: Delete Article
da: Slet artikel

en: <b>Note:</b> For security reasons, external reference is blocked (See configure dialog).
da: <b>Bemærk:</b> Af sikkerhedsmæssige årsager blokeres en ekstern reference (se indstillingsdialogen).

en:  minute |  minutes
da[0]:  minut
da[1]:  minutter

en: Webengine Plugins
da: Plugins til WebEngine

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Article List
da: Artikelliste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseMarkReadDelay)
en: Mar&k selected article read after
da: Mar&kér valgt artikel som læst efter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResetQuickFilterOnNodeChange)
en: Reset search bar when changing feeds
da: Nulstil søgelinjen ved skift af feed

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Article List Colors
da: Farver i artikelliste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_unreadArticles)
en: Unread articles:
da: Ulæste artikler:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_newArticles)
en: New articles:
da: Nye artikler:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseCustomColors)
en: Use custom colors
da: Anvend brugerdefinerede farver

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Font Size
da: Skriftstørrelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_MinimumFontSize)
en: Minimum font size:
da: Minimal skriftstørrelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_MediumFontSize)
en: Medium font size:
da: Mellem skriftstørrelse:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Fonts
da: Skrifttyper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Standard font:
da: Standardskrifttype:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Fixed font:
da: Fast skrifttype:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Serif font:
da: Serif-skrifttype:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Sans serif font:
da: Sans serif-skrifttype:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Default Archive Settings
da: Standardindstillinger for arkiv

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_DisableArchiving)
en: Disa&ble archiving
da: Deakti&vér arkivering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_KeepAllArticles) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_keepAllArticles)
en: &Keep all articles
da: &Behold alle artikler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_LimitArticleNumber)
en: Limit feed archi&ve size to:
da: Begræns feed-arki&vets størrelse til:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_LimitArticleAge)
en: Delete articles older than:
da: Slet artikler ældre end:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DoNotExpireImportantArticles)
en: Do not expire important articles
da: Lad ikke vigtige artikler udløbe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LMBlabel)
en: Left mouse click:
da: Venstreklik med mus:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LMBBehaviour) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MMBBehaviour)
en: Open in Tab
da: Åbn i faneblad

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LMBBehaviour) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MMBBehaviour)
en: Open in Background Tab
da: Åbn i faneblad i baggrunden

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LMBBehaviour) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MMBBehaviour)
en: Open in External Browser
da: Åbn i ekstern browser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MMBlabel)
en: Middle mouse click:
da: Midterklik med mus:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, externalBrowserGroupBox)
en: External Browsing
da: Ekstern browsing

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ExternalBrowserUseCustomCommand)
en: Use &this command:
da: Brug &denne kommando:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ExternalBrowserUseKdeDefault)
en: Use default web &browser
da: Brug standard-&browseren

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tabsGroupBox)
en: Tabs
da: Faneblade

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysShowTabBar) i18n: ectx: label, entry, group (Browser)
en: Always show the tab bar
da: Vis altid fanebladslinjen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CloseButtonOnTabs)
en: Show close button on each tab
da: Vis lukkeknap på hvert faneblad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_NewWindowInTab) i18n: ectx: label, entry, group (Browser)
en: Open links in new tab instead of in new window
da: Åbn links i nyt faneblad i stedet for i nyt vindue

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Security
da: Sikkerhed

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CheckPhishingUrl)
en: Verify URLs using Google's Safe Browsing API
da: Verificér URL'er med brug af Googles API til sikker browsing

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Show tra&y icon
da: Vis stat&usikon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUnreadInTaskbar)
en: Show unread articles in Taskbar
da: Vis ulæste artikler i opgavelinje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideReadFeeds) i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: Hide feeds with no unread articles
da: Skjul feeds uden ulæste artikler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LockFeedsInPlace)
en: Lock feeds in place
da: Lås feeds fast

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoExpandFolders) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (View)
en: Auto-expand folders containing unread articles
da: Fold automatisk mapper ud som indeholder ulæste artikler

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseNotifications)
en: Select this if you want to get notified when there are new articles.
da: Vælg dette, hvis du ønsker besked om nye artikler.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseNotifications)
en: Use &notifications for all feeds
da: Brug &bekendtgørelser for alle feeds

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseIntervalFetch)
en: &Use interval fetching
da: Br&ug hentning med intervaller

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, autoFetchIntervalLabel)
en: Fetch feeds every:
da: Hent feeds hver:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Startup
da: Opstart

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MarkAllFeedsReadOnStartup)
en: Mark &all feeds as read on startup
da: Markér &alle feeds som læste ved opstart

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FetchOnStartup)
en: Fetch all fee&ds on startup
da: Hent alle fee&ds ved opstart

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Network
da: Netværk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseHTMLCache)
en: Use the &browser cache (less network traffic)
da: Brug &browser-cache (mindre nettrafik)

en: Akregator Export for %1
da: Akregator-eksport til %1

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (View)
en: Hides feeds with no unread articles
da: Skjul feeds uden ulæste artikler

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: Prevent feeds from being moved in the list
da: Forhindr feeds i at blive flyttet rundt i listen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (View)
en: Locks feeds where they are
da: Lås feeds fast hvor de er

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: Auto-Expand folders with unread articles
da: Fold automatisk mapper ud som indeholder ulæste artikler

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: Show Quick Filter
da: Vis hurtigfilter

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (View)
en: Show Quick Filter Bar
da: Vis hurtigfilterlinjen

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: Status Filter
da: Statusfilter

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (View)
en: Stores the last status filter setting
da: Gemmer den seneste indstilling af statusfilteret

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: Text Filter
da: Tekstfilter

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (View)
en: Stores the last search line text
da: Gemmer den seneste søgetekst

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: View Mode
da: Visningstilstand

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (View)
en: Article display mode.
da: Artikelvisningstilstand.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: Sizes for first splitter
da: Størrelser for første opdeler

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (View)
en: First (usually vertical) splitter widget sizes.
da: Størrelse af første opdelerkontrol (normalt lodret).

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: Sizes for second splitter
da: Størrelse af anden opdeler

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (View)
en: Second (usually horizontal) splitter widget sizes.
da: Størrelse af anden opdelerkontrol (normalt vandret).

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive)
en: Archive Mode
da: Arkivtilstand

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive)
en: Keep All Articles
da: Behold alle artikler

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Archive)
en: Save an unlimited number of articles.
da: Gem et ubegrænset antal artikler.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive)
en: Limit Number of Articles
da: Begræns antal af artikler

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Archive)
en: Limit the number of articles in a feed
da: Begræns antallet af artikler i et feed

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive)
en: Delete Expired Articles
da: Slet udløbne artikler

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Archive)
en: Delete expired articles
da: Slet udløbne artikler

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive)
en: Disable Archiving
da: Deaktivér arkivering

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Archive)
en: Do not save any articles
da: Gem ingen artikler

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive)
en: Expiry Age
da: Udløbstid

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Archive)
en: Default expiry age for articles in days.
da: Standard udløbstid for artikler i dage.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive)
en: Article Limit
da: Artikelgrænse

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Archive)
en: Number of articles to keep per feed.
da: Antal artikler der skal beholdes pr. feed.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive)
en: Do Not Expire Important Articles
da: Lad ikke vigtige artikler udløbe

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Archive)
en: When this option is enabled, articles you marked as important will not be removed when limit the archive size by either age or number of the articles.
da: Når denne indstilling er aktiveret, vil artikler, du har markeret som vigtige, ikke blive fjernet, selvom arkivstørrelsen begrænses enten ved tid eller antallet af artikler.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Network)
en: Concurrent Fetches
da: Samtidige hentninger

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Network)
en: Number of concurrent fetches
da: Antal af samtidige hentninger

note: i18n: ectx: label, entry, group (Network)
en: Use HTML Cache
da: Brug HTML-cache

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Network)
en: Use the KDE-wide HTML cache settings when downloading feeds, to avoid unnecessary traffic. Disable only when necessary.
da: Brug de globale KDE-indstillinger for HTML-cache, når feeds downloades, for at undgå unødig trafik. Deaktivér kun hvis nødvendigt.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Network)
en: This option allows user to specify custom user-agent string instead of using the default one. This is here because some proxies may interrupt the connection because of having "gator" in the name.
da: Denne indstilling lader brugeren angive en brugertilpasset user-agent-streng i stedet for standarden. Dette findes, da nogle proxy'er kan afbryde forbindelsen, fordi "gator" indgår i navnet.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Fetch on startup
da: Hent ved opstart

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Fetch feedlist on startup.
da: Hent feed-liste ved opstart.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Mark all feeds as read on startup
da: Markér alle feeds til læsning ved opstart

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Mark all feeds as read on startup.
da: Markér alle feeds til læsning ved opstart

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Use interval fetching
da: Brug hentning med intervaller

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Fetch all feeds every %1 minutes.
da: Hent alle feeds hver %1 minutter.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Interval for autofetching
da: Interval for autohentning

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Interval for autofetching in minutes.
da: Interval for autohentning i minutter.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Use notifications
da: Brug bekendtgørelser

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Specifies if the balloon notifications are used or not.
da: Angiver om ballon-bekendtgørelser bruges eller ej.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Show tray icon
da: Vis statusikon

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Specifies if the tray icon is shown or not.
da: Angiver om statusikonet vises eller ej.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Show Unread In Taskbar
da: Vis ulæste i opgavelinje

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Specifies if we show unread article in taskbar.
da: Angiver om ulæste artikler skal vises i opgavelinjen.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Browser)
en: Always show the tab bar, even when only one tab is open
da: Vis altid fanebladslinjen, selv når kun et faneblad er åbent

note: i18n: ectx: label, entry, group (Browser)
en: Show close buttons on tabs
da: Vis lukkeknapper på faneblade

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Browser)
en: Show close buttons on tabs instead of icons
da: Vis lukkeknapper på faneblade i stedet for ikoner

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Browser)
en: Open a link which would normally open in a new window (external browser) in a new tab instead
da: Åbn et link, hvilket normalt ville åbnes i et nyt vindue (ekstern browser), i et nyt faneblad i stedet

note: i18n: ectx: label, entry, group (Browser)
en: Use default KDE web browser
da: Brug KDE's standard-browser

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Browser)
en: Use KDE web browser when opening in external browser.
da: Brug KDE's webbrowser når der åbnes i en ekstern browser.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Browser)
en: Use this command:
da: Brug denne kommando:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Browser)
en: Use the specified command when opening in external browser.
da: Brug den angivne kommando når der åbnes i ekstern browser.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Browser)
en: Command to launch external browser. URL will substitute for %u.
da: Kommando til at starte ekstern browser. URL vil erstatte %u.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Browser)
en: What the click with left mouse button should do.
da: Hvad venstre museklik skal gøre.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Browser)
en: What the click with middle mouse button should do.
da: Hvad midterklik med musen skal gøre.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Advanced)
en: Archive Backend
da: Arkiv-backend

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseMarkReadDelay), group (Advanced)
en: Whether to delay before marking an article as read upon selecting it.
da: Om der skal være forsinkelse, før en artikel markeres som læst, efter den vælges.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MarkReadDelay), group (Advanced)
en: Configurable delay between selecting an article and it being marked as read.
da: Konfigurerbar forsinkelse mellem valg af en artikel, og at den markeres som læst.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Advanced)
en: Resets the quick filter when changing feeds.
da: Nulstiller hurtigfilteret ved skift af feed.

[ctx: @action:inmenu]
en: New Feed...
da: Nyt feed...

[ctx: @info:status]
en: Create a new feed
da: Opret et nyt feed

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can add a new feed.
da: Du vil blive præsenteret for en dialog, hvor du kan tilføje et nyt feed.

en: A KDE Feed Reader
da: En KDE feed-læser

en: Maintainer
da: Vedligeholder

en: Former maintainer
da: Tidligere vedligeholder

en: Developer
da: Udvikler

en: Contributor
da: Bidragyder

en: Handbook
da: Håndbog

en: Author of librss
da: Forfatter af librss

en: Bug tracker management, Usability improvements
da: Håndtering af fejlsporing, brugbarhedsforbedringer

en: Tons of bug fixes
da: Masser med fejlrettelser

en: 'Delayed mark as read' feature
da: Funktionen 'forsinket markeret som læst'

en: Icons
da: Ikoner

en: Insomnia
da: Søvnløshed

en: Gentoo Ebuild
da: Gentoo-Ebuild

en: &Fetch Feed
da: &Hent feed

en: &Delete Feed
da: S&let feed

en: &Mark Feed as Read
da: &Markér feed som læst

en: &Fetch Feeds
da: &Hent feeds

en: &Delete Folder
da: S&let mappe

en: &Rename Folder
da: &Omdøb mappe

en: &Mark Feeds as Read
da: &Markér feeds som læste

en: &Open Homepage
da: Å&bn hjemmeside

en: Reload All Tabs
da: Genindlæs alle faneblade

en: &Normal View
da: &Normal visning

en: &Widescreen View
da: Visning på &bredskærm

en: C&ombined View
da: &Kombineret visning

en: Fe&tch All Feeds
da: H&ent alle feeds

en: C&ancel Feed Fetches
da: A&nnullér feed-hentninger

en: Ma&rk All Feeds as Read
da: &Markér alle feeds som læste

en: Copy Link Address
da: Kopiér linkadresse

en: Pre&vious Unread Article
da: &Forrige ulæste artikel

en: Ne&xt Unread Article
da: &Næste ulæste artikel

en: &Delete
da: &Slet

en: &Mark As
da: &Markér som

[ctx: as in: mark as read]
en: &Read
da: &Læst

[ctx: as in: mark as new]
en: &New
da: &Ny

[ctx: as in: mark as unread]
en: &Unread
da: &Ulæst

en: &Mark as Important
da: &Markér som vigtig

en: Move Node Up
da: Flyt knude op

en: Move Node Down
da: Flyt knude ned

en: Move Node Left
da: Flyt knude til venstre

en: Move Node Right
da: Flyt knude til højre

en: &Previous Article
da: &Forrige artikel

en: &Next Article
da: &Næste artikel

en: &Previous Feed
da: &Forrige feed

en: &Next Feed
da: &Næste feed

en: N&ext Unread Feed
da: Næs&te ulæste feed

en: Prev&ious Unread Feed
da: For&rige ulæste feed

en: Go to Top of Tree
da: Gå til toppen af træ

en: Go to Bottom of Tree
da: Gå til bunden af træ

en: Go Left in Tree
da: Gå til venstre i træ

en: Go Right in Tree
da: Gå til højre i træ

en: Go Up in Tree
da: Gå opad i træ

en: Go Down in Tree
da: Gå nedad i træ

en: Hide Read Feeds
da: Skjul læste feeds

en: Lock Feeds In Place
da: Lås feeds fast

en: Auto-expand folders with unread articles
da: Fold automatisk mapper ud med ulæste artikler

en: Select Next Tab
da: Vælg næste faneblad

en: Select Previous Tab
da: Vælg foregående faneblad

en: Detach Tab
da: Frigør faneblad

en: Mute
da: Lydløs

en: Unmute
da: Lydløs fra

en: Close Tab
da: Luk faneblad

en: Copy &Link Address
da: Kopiér &linkadresse

en: Open Link in New &Tab
da: Åbn link i nyt &faneblad

en: Open Link in External &Browser
da: Åbn link i ekstern &browser

[ctx: @title:window]
en: Add Feed
da: Tilføj feed

en: Downloading %1
da: Henter %1

en: Feed not found from %1.
da: Feed ikke fundet fra %1.

en: Spanish feeds
da: Spanske feeds

en: Access denied: Cannot save feed list to <b>%1</b>. Please check your permissions.
da: Adgang nægtet: Kan ikke gemme feed-listen til <b>%1</b>. Kontrollér dine rettigheder.

en: Could not import the file %1 (no valid OPML)
da: Kunne ikke importere filen %1 (ingen gyldig OPML)

en: The file %1 could not be read, check if it exists or if it is readable for the current user.
da: Filen %1 kunne ikke læses. Kontrollér om den findes og om den er læsbar for nuværende bruger.

en: Access denied: cannot write to file %1. Please check your permissions.
da: Adgang nægtet: kan ikke skrive til filen %1. Kontrollér dine rettigheder.

en: OPML Outlines (%1);;All Files (*)
da: OPML-omrids (%1);;Alle filer (*)

en: Imported Folder
da: Importeret mappe

en: The feed to be listed was already removed.
da: Det feed der skulle på listen var allerede blevet fjernet.

en: Columns
da: Kolonner

en: No result found
da: Ingen resultater fundet

en: <h2>Article list</h2>Here you can browse articles from the currently selected feed. You can also manage articles, as marking them as persistent ("Mark as Important") or delete them, using the right mouse button menu. To view the web page of the article, you can open the article internally in a tab or in an external browser window.
da: <h2>Artikelliste</h2>Her kan du gennemse artikler fra det feed der er valgt for øjeblikket. Du kan også håndtere artikler ved at markere dem som persistente ("Markér som vigtig"). eller slette dem ved brug af højrekliksmenuen. For at se hjemmesiden for artiklen, kan du åbne artiklen internt i et faneblad eller i et eksternt browser-vindue.

[ctx: Articlelist's column header]
en: Title
da: Titel

[ctx: Articlelist's column header]
en: Date
da: Dato

[ctx: Articlelist's column header]
en: Author
da: Forfatter

[ctx: Articlelist's column header]
en: Description
da: Beskrivelse

[ctx: Articlelist's column header]
en: Content
da: Indhold

en: Akregator is a KDE news feed reader.
da: Akregator er en nyhedsfeed-læser fra KDE.

en: Disable
da: Deaktivér

en: Keep Enabled
da: Behold aktiveret

en: Are you sure you want to disable this introduction page?
da: Vil du virkelig deaktivere denne introduktionsside?

en: This web site is a malware, do you want to continue to show it?
da: Denne webside er malware. Vil du fortsætte med at vise den?

en: The network is broken.
da: Netværket er nede.

en: The url %1 is not valid.
da: URL'en %1 er ikke gyldig.

en: Add Folder
da: Tilføj mappe

en: Folder name:
da: Mappenavn:

en: <qt>Are you sure you want to delete this folder and its feeds and subfolders?</qt>
da: <qt>Vil du virkelig slette slette denne mappe og dens feeds og  undermapper?</qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete folder <b>%1</b> and its feeds and subfolders?</qt>
da: <qt>Vil du virkelig slette mappen <b>%1</b> og dens feeds og undermapper?</qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete this feed?</qt>
da: <qt>Vil du virkelig slette dette feed?</qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete feed <b>%1</b>?</qt>
da: <qt>Vil du virkelig slette feedet <b>%1</b>?</qt>

en: Imported Feeds
da: Importerede feeds

en: Add Imported Folder
da: Tilføj importeret mappe

en: Imported folder name:
da: Importeret mappenavn:

en: <qt>The standard feed list is corrupted (invalid OPML). A backup was created:<p><b>%1</b></p></qt>
da: <qt>Standard feed-listen er defekt (ugyldig OPML). En backup blev oprettet:<p><b>%1</b></p></qt>

en: <qt>The standard feed list is corrupted (invalid OPML). Could not create a backup.</qt>
da: <qt>Standard feed-listen er defekt (ugyldig OPML). En backup kunne ikke oprettes.</qt>

en: <qt>Could not open feed list (%1) for reading.</qt>
da: <qt>Kunne ikke åbne feed-listen (%1) til læsning.</qt>

[ctx: error message window caption]
en: XML Parsing Error
da: XML-fortolkningsfejl

en: <qt><p>XML parsing error in line %1, column %2 of %3:</p><p>%4</p></qt>
da: <qt><p>XML-fortolkningsfejl i linje %1, kolonne %2 af %3:</p><p>%4</p></qt>

en: <qt>The standard feed list is corrupted (invalid XML). A backup was created:<p><b>%1</b></p></qt>
da: <qt>Standard feed-listen er i stykker (ugyldig XML). En sikkerhedskopi blev oprettet:<p><b>%1</b></p></qt>

en: <qt>The standard feed list is corrupted (invalid XML). Could not create a backup.</qt>
da: <qt>Standard feed-listen er defekt (ugyldig XML). En backup kunne ikke oprettes.</qt>

en: Restore Session
da: Genskab session

en: Do Not Restore Session
da: Genskab ikke session

en: Ask me later
da: Spørg mig senere

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
da: &Redigér

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
da: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
da: &Gå

note: i18n: ectx: Menu (article)
en: &Article
da: &Artikel

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

en: All Feeds
da: Alle feeds

en: Minute | Minutes
da[0]: Minut
da[1]: Minutter

en: Hour | Hours
da[0]: Time
da[1]: Timer

en: Day | Days
da[0]: Dag
da[1]: Dage

[ctx: @title:window]
en: Feed Properties
da: Egenskaber for feed

[ctx: never fetch new articles]
en: Never
da: Aldrig

en:  (no unread articles)
da:  (ingen ulæste artikler)

en:  (1 unread article) |  (%1 unread articles)
da[0]:  (1 ulæst artikel)
da[1]:  (%1 ulæste artikler)

en: <b>Description:</b> %1<br />
da: <b>Beskrivelse:</b> %1<br />

en: <b>Homepage:</b> <a href="%1">%1</a>
da: <b>Hjemmeside:</b> <a href="%1">%1</a>

en: <b>Copyright:</b> %1</a>
da: <b>Ophavsret:</b> %1</a>

en: Date
da: Dato

en: Comment
da: Kommentar

en: Complete Story
da: Læs hele artiklen

en: Author
da: Forfatter

en: Enclosure
da: Bilag

en: Untitled
da: Unavngivet

en: Loading canceled
da: Indlæsning annulleret

en: Loading completed
da: Indlæsning færdig

en: You can view multiple articles in several open tabs.
da: Du kan se flere artikler i adskillige åbne faneblade.

en: Articles list.
da: Artikelliste.

en: Articles
da: Artikler

en: About
da: Om

en: Networking is not available.
da: Netværk er ikke tilgængeligt.

en: <qt>Are you sure you want to delete article <b>%1</b>?</qt>
da: <qt>Vil du virkelig slette artiklen <b>%1</b>?</qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete the selected article?</qt> | <qt>Are you sure you want to delete the %1 selected articles?</qt>
da[0]: <qt>Vil du virkelig slette den markerede artikel?</qt>
da[1]: <qt>Vil du virkelig slette de %1 markerede artikler?</qt>

en: Networking is available now.
da: Netværk er tilgængeligt nu.

en: Could not find the Akregator part; please check your installation.
    %1
da: Kunne ikke finde Akregator-part. Tjek din installation.
    %1

en: Feed added:
     %1
da: Feed tilføjet:
     %1

en: Feeds added:
     %1
da: Feeds tilføjet:
     %1

en: <i>and 1 other</i> | <i>and %1 others</i>
da[0]: <i>og 1 anden</i>
da[1]: <i>og %1 andre</i>

en: Fetch completed
da: Hentning færdig

en: Fetch error
da: Overførselsfejl

en: Fetch aborted
da: Overførsel afbrudt

en: Feed list was deleted
da: Feed-listen blev slettet

en: Node or destination folder not found
da: Knude eller destinationsmappe ikke fundet

en: Cannot move folder %1 to its own subfolder %2
da: Kan ikke flytte mappen %1 til sin egen undermappe %2

en: Timeout on remote server
da: Timeout på ekstern server

en: Unknown host
da: Ukendt vært

en: Feed file not found on remote server
da: Feed-fil ikke fundet på ekstern server

en: Could not read feed (invalid XML)
da: Kunne ikke læse feed (ugyldig XML)

en: Could not read feed (unknown format)
da: Kunne ikke læse feed (ukendt format)

en: Could not read feed (invalid feed)
da: Kunne ikke læse feed (ugyldigt feed)

en: Could not fetch feed: %1
da: Kunne ikke hente feed: %1

[ctx: Feedlist's column header]
en: Unread
da: Ulæste

[ctx: Feedlist's column header]
en: Total
da: I alt

en: Close tab
da: Luk faneblad

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Tab
da: Frigør faneblad

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
da: Luk faneblad

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Other Tabs
da: Luk alle andre faneblade

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Tabs
da: Luk alle faneblade

en: There are no unread articles
da: Der er ingen ulæste artikler

en: 1 unread article | %1 unread articles
da[0]: 1 ulæst artikel
da[1]: %1 ulæste artikler

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Akregator::AddFeedWidgetBase)
en: Add Feed
da: Tilføj feed

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Add New Source
da: Tilføj ny kilde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Feed &URL:
da: Feed-&URL:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Akregator::FeedPropertiesWidgetBase)
en: Feed Properties
da: Egenskaber for feed

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: &General
da: &Generelt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_updateInterval)
en: U&se a custom update interval
da: Br&ug et tilpasset opdateringsinterval

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, updateLabel)
en: Update ever&y:
da: Opdatér h&ver:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_useNotification)
en: Notify when new articles arri&ve
da: &Oplys når  nye artikler ankommer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Name:
da: &Navn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, feedNameEdit)
en: Display name of RSS column
da: Vis navn på RSS-søjle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Comment:
da: Kommentar:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Ar&chive
da: Ar&kiv

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_globalDefault)
en: &Use default settings
da: Br&ug standardindstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_disableArchiving)
en: Di&sable archiving
da: &Deaktivér arkivering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_limitArticleNumber)
en: Limit archi&ve to:
da: &Begræns arkiv til:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_limitArticleAge)
en: &Delete articles older than:
da: S&let artikler ældre end:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab3)
en: Adva&nced
da: Avan&ceret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_loadWebsite)
en: Load the &full website when reading articles
da: &Indlæs hele netstedet når artikler læses

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_markRead)
en: Mar&k articles as read when they arrive
da: &Markér artikler som læste når de ankommer

en: Disable Introduction
da: Deaktivér introduktion

en: &Copy Email Address
da: &Kopiér e-mailadresse

en: Address copied to clipboard.
da: Adresse kopieret til udklipsholderen.

en: Mark Article as Read
da: Markér artikel som læst

en: Mark Article as Unread
da: Markér artikel som ulæst

en: Change Important Flag
da: Skift markering som vigtig

en: Send the URL of the article
da: Send artiklens URL

en: Send the Html Page of Article
da: Send artiklens HTML-side

en: Open In External Browser
da: Åbn i ekstern browser

en: All Articles
da: Alle artikler

[ctx: New articles filter]
en: New
da: Ny

[ctx: Unread articles filter]
en: Unread
da: Ulæste

[ctx: Important articles filter]
en: Important
da: Vigtige
