akregator - en to ja translation catalogue (302 entries)

en: Delete Article
ja: 記事を削除

en: Advanced Feed Reader Settings
ja: フィードリーダーの詳細設定

en: (c), 2004 - 2008 Frank Osterfeld
ja: (c) 2004-2008 Frank Osterfeld

en: Configure Feed Reader Appearance
ja: フィードリーダーの外観設定

[ctx: Limit feed archive size to:]
en:  article |  articles
ja[0]:  件
ja[1]:  件

[ctx: Delete articles older than:]
en:  day |  days
ja[0]:  日
ja[1]:  日

en: Configure Feed Reader Archive
ja: フィードリーダーのアーカイブ設定

en: Configure Feed Reader Browser
ja: フィードリーダーのブラウザ設定

en:  minute |  minutes
ja[0]:  分
ja[1]:  分

en: Configure Feeds
ja: フィードの全般設定

[ctx: Mark selected article read after]
en:  second |  seconds
ja[0]:  秒
ja[1]:  秒

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Article List
ja: 記事リスト

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseMarkReadDelay)
en: Mar&k selected article read after
ja: 次の時間が経過したら選択した記事を既読としてマークする(&K)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResetQuickFilterOnNodeChange)
en: Reset search bar when changing feeds
ja: フィードを変更したときに検索バーをリセットする

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Article List Colors
ja: 記事リストの色

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_unreadArticles)
en: Unread articles:
ja: 未読記事:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_newArticles)
en: New articles:
ja: 新着記事:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseCustomColors)
en: Use custom colors
ja: カスタム色を使う(&S)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Font Size
ja: フォントサイズ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_MinimumFontSize)
en: Minimum font size:
ja: 最小フォントサイズ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_MediumFontSize)
en: Medium font size:
ja: 通常のフォントサイズ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Fonts
ja: フォント

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Standard font:
ja: 標準フォント:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Fixed font:
ja: 等幅フォント:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Serif font:
ja: セリフフォント:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Sans serif font:
ja: サンセリフフォント:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Default Archive Settings
ja: アーカイブのデフォルト設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_KeepAllArticles) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_keepAllArticles)
en: &Keep all articles
ja: すべての記事を保持する(&K)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_LimitArticleAge)
en: Delete articles older than:
ja: 次の日数が経過した記事は削除する(&T):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DoNotExpireImportantArticles)
en: Do not expire important articles
ja: 重要な記事は削除しない(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LMBlabel)
en: Left mouse click:
ja: マウスの左ボタンをクリック:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LMBBehaviour) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MMBBehaviour)
en: Open in Tab
ja: タブで開く

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LMBBehaviour) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MMBBehaviour)
en: Open in Background Tab
ja: 背面タブで開く

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LMBBehaviour) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MMBBehaviour)
en: Open in External Browser
ja: 外部ブラウザで開く

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MMBlabel)
en: Middle mouse click:
ja: マウスの中ボタンをクリック:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, externalBrowserGroupBox)
en: External Browsing
ja: 外部ブラウザ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tabsGroupBox)
en: Tabs
ja: タブ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysShowTabBar) i18n: ectx: label, entry, group (Browser)
en: Always show the tab bar
ja: タブバーを常に表示する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CloseButtonOnTabs)
en: Show close button on each tab
ja: タブに閉じるボタンを表示する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_NewWindowInTab) i18n: ectx: label, entry, group (Browser)
en: Open links in new tab instead of in new window
ja: リンクを新しいウィンドウではなく新しいタブで開く

[ctx: global settings]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Global
ja: 全体

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Show tra&y icon
ja: システムトレイにアイコンを表示する(&Y)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseNotifications)
en: Select this if you want to get notified when there are new articles.
ja: 新しい記事が届いたときに通知が必要であれば、このオプションを有効にしてください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseNotifications)
en: Use &notifications for all feeds
ja: すべてのフィードで通知を使う(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseIntervalFetch)
en: &Use interval fetching
ja: 一定時間ごとに取得する(&U)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, autoFetchIntervalLabel)
en: Fetch feeds every:
ja: フィードの取得間隔:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Startup
ja: 起動時

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MarkAllFeedsReadOnStartup)
en: Mark &all feeds as read on startup
ja: 起動時にすべてのフィードを既読としてマークする(&M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FetchOnStartup)
en: Fetch all fee&ds on startup
ja: 起動時にすべてのフィードを取得する(&F)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Network
ja: ネットワーク

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseHTMLCache)
en: Use the &browser cache (less network traffic)
ja: ブラウザのキャッシュを使う(&B) (ネットワークの負荷を軽減)

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: Show Quick Filter
ja: クイックフィルタを表示(&Q)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (View)
en: Show Quick Filter Bar
ja: クイックフィルタバーを表示

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: Status Filter
ja: 状態フィルタ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (View)
en: Stores the last status filter setting
ja: 状態フィルタの最後の設定を保存します

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: Text Filter
ja: テキストフィルタ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (View)
en: Stores the last search line text
ja: 検索フィールドの最後のテキストを保存します

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: View Mode
ja: 表示モード

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (View)
en: Article display mode.
ja: 記事の表示モード

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: Sizes for first splitter
ja: 第一スプリッターのサイズ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (View)
en: First (usually vertical) splitter widget sizes.
ja: (通常垂直方向の) 第一スプリッターのウィジェットサイズ

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: Sizes for second splitter
ja: 第二スプリッターのサイズ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (View)
en: Second (usually horizontal) splitter widget sizes.
ja: (通常水平方向の) 第二スプリッターのウィジェットサイズ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive)
en: Archive Mode
ja: アーカイブ作成モード

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive)
en: Keep All Articles
ja: すべての記事を保持する

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Archive)
en: Save an unlimited number of articles.
ja: 記事を無制限に保存します。

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive)
en: Limit Number of Articles
ja: 記事の最大保存数

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Archive)
en: Limit the number of articles in a feed
ja: フィード内の記事の最大保存数

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive)
en: Delete Expired Articles
ja: 期限切れの記事を削除

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Archive)
en: Delete expired articles
ja: 期限切れの記事を削除

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive)
en: Disable Archiving
ja: アーカイブしない

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Archive)
en: Do not save any articles
ja: 記事を保存しない

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive)
en: Expiry Age
ja: 期限切れの時期

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Archive)
en: Default expiry age for articles in days.
ja: デフォルトの記事の期限を日数で設定します。

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive)
en: Article Limit
ja: 記事の制限

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Archive)
en: Number of articles to keep per feed.
ja: フィードごとに保持する記事の数を指定します。

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive)
en: Do Not Expire Important Articles
ja: 重要な記事は削除しない

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Archive)
en: When this option is enabled, articles you marked as important will not be removed when limit the archive size by either age or number of the articles.
ja: このオプションを有効にすると、記事の古さや記事の数でアーカイブのサイズを制限するときに、重要としてマークされた記事は削除しません。

note: i18n: ectx: label, entry, group (Network)
en: Concurrent Fetches
ja: 同時取得

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Network)
en: Number of concurrent fetches
ja: 同時取得する数

note: i18n: ectx: label, entry, group (Network)
en: Use HTML Cache
ja: HTML キャッシュを使う

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Network)
en: Use the KDE-wide HTML cache settings when downloading feeds, to avoid unnecessary traffic. Disable only when necessary.
ja: トラフィック軽減のため、フィードをダウンロードする際に KDE の HTML キャッシュ設定を使用します。必要な場合のみ無効にしてください。

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Fetch on startup
ja: 起動時に取得する

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Fetch feedlist on startup.
ja: 起動時にフィードリストを取得します。

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Mark all feeds as read on startup
ja: 起動時にすべてのフィードを既読としてマークする

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Mark all feeds as read on startup.
ja: 起動時にすべてのフィードを既読としてマークします。

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Use interval fetching
ja: 一定時間ごとに取得する

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Fetch all feeds every %1 minutes.
ja: すべてのフィードを %1 分ごとに取得します。

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Interval for autofetching
ja: 自動取得の間隔

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Interval for autofetching in minutes.
ja: 自動取得の間隔を分で指定します。

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Use notifications
ja: 通知を使う

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Specifies if the balloon notifications are used or not.
ja: バルーン通知を使用するかどうかを指定します。

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Show tray icon
ja: システムトレイにアイコンを表示する

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Specifies if the tray icon is shown or not.
ja: システムトレイにアイコンを表示するかどうかを指定します。

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Browser)
en: Always show the tab bar, even when only one tab is open
ja: タブが一つしか開いていないときもタブバーを表示します。

note: i18n: ectx: label, entry, group (Browser)
en: Show close buttons on tabs
ja: タブに閉じるボタンを表示する

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Browser)
en: Show close buttons on tabs instead of icons
ja: アイコンの代わりにタブを閉じるボタンを表示します。

note: i18n: ectx: label, entry, group (Browser)
en: Use default KDE web browser
ja: デフォルトのウェブブラウザを使う(&B)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Browser)
en: Use KDE web browser when opening in external browser.
ja: 外部ブラウザで開くときにデフォルトのウェブブラウザを使用します。

note: i18n: ectx: label, entry, group (Browser)
en: Use this command:
ja: 次のコマンドを使う(&U):

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Browser)
en: Use the specified command when opening in external browser.
ja: 外部ブラウザで開くときに指定したコマンドを使用します。

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Browser)
en: Command to launch external browser. URL will substitute for %u.
ja: 起動する外部ブラウザのコマンドを指定します。URL は %u に置き換えられます。

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Browser)
en: What the click with left mouse button should do.
ja: マウスの左ボタンに割り当てる動作を指定します。

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Browser)
en: What the click with middle mouse button should do.
ja: マウスの中ボタンに割り当てる動作を指定します。

note: i18n: ectx: label, entry, group (Advanced)
en: Archive Backend
ja: アーカイブ作成バックエンド

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseMarkReadDelay), group (Advanced)
en: Whether to delay before marking an article as read upon selecting it.
ja: 記事を選択したらすぐに既読としてマークするかどうか。

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MarkReadDelay), group (Advanced)
en: Configurable delay between selecting an article and it being marked as read.
ja: 記事を選択してから既読としてマークするまでの遅延時間を設定します。

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Advanced)
en: Resets the quick filter when changing feeds.
ja: フィードを変更したときにクイックフィルタをリセットします。

en: A KDE Feed Reader
ja: KDE のフィードリーダー

en: Maintainer
ja: メンテナ

en: Developer
ja: 開発者

en: Contributor
ja: 協力者

en: Handbook
ja: ハンドブック

en: Author of librss
ja: librss の作者

en: Bug tracker management, Usability improvements
ja: バグ追跡システム管理、ユーザビリティの向上

en: Tons of bug fixes
ja: 多量のバグを修正

en: 'Delayed mark as read' feature
ja: 遅延して「既読としてマーク」する機能

en: Icons
ja: アイコン

en: &Fetch Feed
ja: フィードを取得(&F)|/|$[~setProps ~label '取得']

en: &Delete Feed
ja: フィードを削除(&D)

en: &Edit Feed...
ja: フィードを編集(&E)...

en: &Mark Feed as Read
ja: フィードを既読としてマーク(&M)

en: &Fetch Feeds
ja: フィードを取得(&F)|/|$[~setProps ~label '取得']

en: &Delete Folder
ja: フォルダを削除(&D)

en: &Rename Folder
ja: フォルダ名を変更(&R)

en: &Mark Feeds as Read
ja: フィードを既読としてマーク(&M)

en: &Import Feeds...
ja: フィードをインポート(&I)...

en: &Export Feeds...
ja: フィードをエクスポート(&E)...

en: &Configure Akregator...
ja: Akregator を設定(&C)...

en: &Open Homepage
ja: ホームページを開く(&O)

en: &Add Feed...
ja: フィードを追加(&A)...

en: Ne&w Folder...
ja: 新しいフォルダ(&W)...

en: &Normal View
ja: 標準表示(&N)

en: &Widescreen View
ja: ワイド画面表示(&W)

en: C&ombined View
ja: 結合表示(&O)

en: Fe&tch All Feeds
ja: すべてのフィードを取得(&T)|/|$[~setProps ~label 'すべて取得']

en: C&ancel Feed Fetches
ja: フィードの取得をキャンセル(&C)

en: Ma&rk All Feeds as Read
ja: すべてのフィードを既読としてマーク(&R)

en: Copy Link Address
ja: リンクアドレスをコピー

en: Pre&vious Unread Article
ja: 前の未読記事(&V)

en: Ne&xt Unread Article
ja: 次の未読記事(&X)

en: &Delete
ja: 削除(&D)

en: &Mark As
ja: 記事をマーク(&M)

[ctx: as in: mark as read]
en: &Read
ja: 既読(&R)|/|$[~setProps ~full '記事を既読としてマーク']

en: Mark selected article as read
ja: 選択した記事を未読としてマーク

[ctx: as in: mark as new]
en: &New
ja: 新着(&N)|/|$[~setProps ~full '記事を新着としてマーク']

en: Mark selected article as new
ja: 選択した記事を新着としてマーク

[ctx: as in: mark as unread]
en: &Unread
ja: 未読(&U)|/|$[~setProps ~full '記事を未読としてマーク']

en: Mark selected article as unread
ja: 選択した記事を未読としてマーク

en: &Mark as Important
ja: 重要としてマーク(&I)

en: Remove &Important Mark
ja: 重要マークを削除(&I)

en: Move Node Up
ja: ノードを上に移動

en: Move Node Down
ja: ノードを下に移動

en: Move Node Left
ja: ノードを左に移動

en: Move Node Right
ja: ノードを右に移動

en: Send &Link Address...
ja: リンクアドレスを送信(&L)...

en: Send &File...
ja: ファイルを送信(&F)...

en: &Previous Article
ja: 前の記事(&P)

en: &Next Article
ja: 次の記事(&N)

en: &Previous Feed
ja: 前のフィード(&R)

en: &Next Feed
ja: 次のフィード(&F)

en: N&ext Unread Feed
ja: 次の未読フィード(&E)

en: Prev&ious Unread Feed
ja: 前の未読フィード(&I)

en: Go to Top of Tree
ja: ツリーの一番上に移動

en: Go to Bottom of Tree
ja: ツリーの一番下に移動

en: Go Left in Tree
ja: ツリーの左に移動

en: Go Right in Tree
ja: ツリーの右に移動

en: Go Up in Tree
ja: ツリーの上に移動

en: Go Down in Tree
ja: ツリーの下に移動

en: Select Next Tab
ja: 次のタブを選択

en: Select Previous Tab
ja: 前のタブを選択

en: Detach Tab
ja: タブを切り離す

en: Close Tab
ja: タブを閉じる

en: &Save Link As...
ja: 名前を付けてリンクを保存(&S)...

en: Copy &Link Address
ja: リンクアドレスをコピー(&L)

en: Open Link in New &Tab
ja: リンクを新しいタブで開く(&T)

en: Open Link in External &Browser
ja: リンクを外部ブラウザで開く(&B)

en: Downloading %1
ja: %1 をダウンロード中

en: Feed not found from %1.
ja: %1 のフィードが見つかりません。

en: Feed found, downloading...
ja: フィードを発見しました。ダウンロード中です...

en: Add a feed with the given URL
ja: URL を指定してフィードを追加

en: When adding feeds, place them in this group
ja: フィードを追加する際に、このグループに追加

en: Hide main window on startup
ja: 起動時にメインウィンドウを隠す

en: Feeds
ja: フィード

en: Access denied: Cannot save feed list to <b>%1</b>. Please check your permissions.
ja: アクセスが拒否されたため、フィードリストを ‘%1’ に保存できません。アクセス許可があるか確認してください。

en: Write Error
ja: 書き込みエラー

en: Could not import the file %1 (no valid OPML)
ja: ファイル ‘%1’ をインポートできませんでした (有効な OPML がありません)

en: OPML Parsing Error
ja: OPML 解析エラー

en: The file %1 could not be read, check if it exists or if it is readable for the current user.
ja: ファイル ‘%1’ を読めませんでした。存在するかどうか、現在のユーザが読み取り可能か確認してください。

en: Read Error
ja: 読み取りエラー

en: Access denied: cannot write to file %1. Please check your permissions.
ja: アクセスが拒否されたため、ファイル ‘%1’ に書き込めません。アクセス許可があるか確認してください。

en: Imported Folder
ja: インポートしたフォルダ

en: The feed to be listed was already removed.
ja: 一覧を表示するフィードは既に削除されています。

en: Columns
ja: カラム

en: <h2>Article list</h2>Here you can browse articles from the currently selected feed. You can also manage articles, as marking them as persistent ("Mark as Important") or delete them, using the right mouse button menu. To view the web page of the article, you can open the article internally in a tab or in an external browser window.
ja: <h2>記事リスト</h2> 現在選択されているフィードからの記事の一覧です。記事の上で右クリックすると、その記事を「重要としてマーク」したり削除することができます。記事のウェブページはタブまたは外部ブラウザのウィンドウで開くことができます。

[ctx: Articlelist's column header]
en: Title
ja: タイトル

[ctx: Articlelist's column header]
en: Feed
ja: フィード

[ctx: Articlelist's column header]
en: Date
ja: 日付

[ctx: Articlelist's column header]
en: Author
ja: 作者

[ctx: Articlelist's column header]
en: Description
ja: 説明

[ctx: Articlelist's column header]
en: Content
ja: コンテンツ

en: Disable
ja: 無効にする

en: Keep Enabled
ja: 有効にしておく

en: Are you sure you want to disable this introduction page?
ja: 本当にこの開始ページを無効にしますか？

en: Disable Introduction Page
ja: 開始ページを無効にしますか？

en: Add Folder
ja: フォルダを追加

en: Folder name:
ja: フォルダ名:

en: <qt>Are you sure you want to delete this folder and its feeds and subfolders?</qt>
ja: <qt>本当にこのフォルダと、フォルダ内に含まれているフィードやフォルダを削除しますか？</qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete folder <b>%1</b> and its feeds and subfolders?</qt>
ja: <qt>本当にフォルダ “%1” とフォルダ内に含まれているフィードやフォルダを削除しますか？</qt>

en: Delete Folder
ja: フォルダを削除

en: <qt>Are you sure you want to delete this feed?</qt>
ja: <qt>本当にこのフィードを削除しますか？</qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete feed <b>%1</b>?</qt>
ja: <qt>本当にフィード “%1” を削除しますか？</qt>

en: Delete Feed
ja: フィードを削除

en: Imported Feeds
ja: フィードをインポート

en: Add Imported Folder
ja: インポートしたフォルダを追加

en: Imported folder name:
ja: インポートしたフォルダ名:

en: <qt>The standard feed list is corrupted (invalid OPML). A backup was created:<p><b>%1</b></p></qt>
ja: <qt><p>標準のフィードリストは壊れています (無効な OPML)。以下にバックアップを作成しました:</p><p><b>%1</b></p></qt>

en: <qt>The standard feed list is corrupted (invalid OPML). Could not create a backup.</qt>
ja: <qt>標準のフィードリストは壊れています (無効な OPML)。バックアップは作成できませんでした。</qt>

en: Opening Feed List...
ja: フィードリストを開く...

en: <qt>Could not open feed list (%1) for reading.</qt>
ja: <qt>フィードリスト (%1) を読み取りのために開けませんでした。</qt>

[ctx: error message window caption]
en: XML Parsing Error
ja: XML 解析エラー

en: <qt><p>XML parsing error in line %1, column %2 of %3:</p><p>%4</p></qt>
ja: <qt><p>%3 の %1 行目 %2 列で解析エラー:</p><p>%4</p></qt>

en: <qt>The standard feed list is corrupted (invalid XML). A backup was created:<p><b>%1</b></p></qt>
ja: <qt><p>標準のフィードリストは壊れています (無効な XML)。以下にバックアップを作成しました:</p><p><b>%1</b></p></qt>

en: <qt>The standard feed list is corrupted (invalid XML). Could not create a backup.</qt>
ja: <qt>標準のフィードリストは壊れています (無効な XML)。バックアップは作成できませんでした。</qt>

en: Akregator did not close correctly. Would you like to restore the previous session?
ja: Akregator が正常に終了しませんでした。前回のセッションを復元しますか？

en: Restore Session
ja: セッションを復元

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ja: 編集(&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ja: 表示(&V)

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
ja: 移動(&G)

note: i18n: ectx: Menu (feed)
en: Fee&d
ja: フィード(&D)

note: i18n: ectx: Menu (article)
en: &Article
ja: 記事(&A)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ja: 設定(&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ja: ファイル(&F)

en: All Feeds
ja: すべてのフィード

en: Minute | Minutes
ja[0]: 分
ja[1]: 分

en: Hour | Hours
ja[0]: 時間
ja[1]: 時間

en: Day | Days
ja[0]: 日
ja[1]: 日

[ctx: never fetch new articles]
en: Never
ja: しない

en:  day |  days
ja[0]:  日
ja[1]:  日

en:  article |  articles
ja[0]:  件
ja[1]:  件

en:  (no unread articles)
ja:  (未読の記事はありません)

en:  (1 unread article) |  (%1 unread articles)
ja[0]:  (1 件の未読記事)
ja[1]:  (%1 件の未読記事)

en: Date
ja: 日付

en: Complete Story
ja: 完全な記事

en: Author
ja: 作者

en: Enclosure
ja: 同封

en: Untitled
ja: 名前なし

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: Loading canceled
ja: 読み込みがキャンセルされました

en: Loading completed
ja: 読み込み完了

en: You can view multiple articles in several open tabs.
ja: 複数のタブに記事を表示させることができます。

en: Articles list.
ja: 記事リスト

en: Articles
ja: 記事

en: About
ja: 情報

en: Fetching Feeds...
ja: フィードを取得中...

en: <qt>Are you sure you want to delete article <b>%1</b>?</qt>
ja: <qt>本当に記事 “%1” を削除しますか？</qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete the selected article?</qt> | <qt>Are you sure you want to delete the %1 selected articles?</qt>
ja[0]: <qt>本当に選択した記事を削除しますか？</qt>
ja[1]: <qt>本当に選択した %1 件の記事を削除しますか？</qt>

en: Could not find the Akregator part; please check your installation.
    %1
ja: Akregator コンポーネントが見つかりません。インストールを確認してください。
    %1

en: Feed added:
     %1
ja: 追加されたフィード:
     %1

en: Feeds added:
     %1
ja: 追加されたフィード:
     %1

en: Fetch completed
ja: 取得完了

en: Fetch error
ja: 取得失敗

en: Fetch aborted
ja: 取得を中止しました

en: Feed list was deleted
ja: フィードリストは削除されました

en: Node or destination folder not found
ja: ノードまたは行き先フォルダが見つかりません

en: Cannot move folder %1 to its own subfolder %2
ja: フォルダ “%1” をそれ自身のサブフォルダ “%2” に移動することはできません

en: Timeout on remote server
ja: リモートサーバでタイムアウト

en: Unknown host
ja: 未知のホスト

en: Feed file not found on remote server
ja: リモートサーバにフィードファイルが見つかりません

en: Could not read feed (invalid XML)
ja: フィードを読めませんでした (無効な XML)

en: Could not read feed (unknown format)
ja: フィードを読めませんでした (未知のフォーマット)

en: Could not read feed (invalid feed)
ja: フィードを読めませんでした (無効なフィード)

en: Could not fetch feed: %1
ja: フィードを取得できませんでした: %1

[ctx: Feedlist's column header]
en: Feeds
ja: フィード

[ctx: Feedlist's column header]
en: Unread
ja: 未読

[ctx: Feedlist's column header]
en: Total
ja: 合計

en: Close the current tab
ja: 現在のタブを閉じます

en: Close tab
ja: タブを閉じる

en: There are no unread articles
ja: 未読の記事はありません

en: 1 unread article | %1 unread articles
ja[0]: 1 件の未読記事
ja[1]: %1 件の未読記事

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Akregator::AddFeedWidgetBase)
en: Add Feed
ja: フィードを追加

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Add New Source
ja: 新しいソースを追加

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Feed &URL:
ja: フィードの &URL:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Akregator::FeedPropertiesWidgetBase)
en: Feed Properties
ja: フィードのプロパティ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: &General
ja: 全般(&G)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_updateInterval)
en: U&se a custom update interval
ja: 更新間隔を指定する(&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_useNotification)
en: Notify when new articles arri&ve
ja: 新しい記事が届いたら通知する(&V)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Name:
ja: 名前(&N):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, feedNameEdit)
en: Display name of RSS column
ja: RSS カラムの表示名

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Ar&chive
ja: アーカイブ(&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_globalDefault)
en: &Use default settings
ja: デフォルト設定を使う(&U)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_disableArchiving)
en: Di&sable archiving
ja: アーカイブしない(&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_limitArticleNumber)
en: Limit archi&ve to:
ja: アーカイブのサイズを制限する(&V):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_limitArticleAge)
en: &Delete articles older than:
ja: 次の日数が経過した記事は削除する(&D):

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab3)
en: Adva&nced
ja: 詳細(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_loadWebsite)
en: Load the &full website when reading articles
ja: 記事を読むときに完全なウェブページを読み込む(&F)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_markRead)
en: Mar&k articles as read when they arrive
ja: 届いた記事をすぐに既読としてマークする(&K)

en: All Articles
ja: すべての記事

[ctx: Unread articles filter]
en: Unread
ja: 未読

[ctx: New articles filter]
en: New
ja: 新着

[ctx: Important articles filter]
en: Important
ja: 重要
