akregator - en to mk translation catalogue (201 entries)

en: Delete Article
mk: Избришани написи4

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Article List
mk: Листа на написи

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseMarkReadDelay)
en: Mar&k selected article read after
mk: Марк&ирај ги селектираните написи откако ќе бидат прочитани

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_MinimumFontSize)
en: Minimum font size:
mk: Минимална големина на букви:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_MediumFontSize)
en: Medium font size:
mk: Средна големина на букви:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Standard font:
mk: Стандарден фонт:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Fixed font:
mk: Фиксен фонт:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Serif font:
mk: Serif фонт:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Sans serif font:
mk: Sans serif фонт:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Default Archive Settings
mk: Основни поставувања за архива

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_KeepAllArticles) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_keepAllArticles)
en: &Keep all articles
mk: З&адржи ги сите написи

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_LimitArticleAge)
en: Delete articles older than:
mk: Избриши ги архивите постари од:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DoNotExpireImportantArticles)
en: Do not expire important articles
mk: Не ги обележувај како застарени важните написи

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LMBlabel)
en: Left mouse click:
mk: Акција на лево копче на глувчето:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LMBBehaviour) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MMBBehaviour)
en: Open in Tab
mk: Отвори во ливче

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LMBBehaviour) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MMBBehaviour)
en: Open in Background Tab
mk: Отвори во позадинско ливче

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LMBBehaviour) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MMBBehaviour)
en: Open in External Browser
mk: Отвори во надворешен прелистувач

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MMBlabel)
en: Middle mouse click:
mk: Акција на средно копче на глувчето:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Show tra&y icon
mk: Икона во системската лента

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseNotifications)
en: Select this if you want to get notified when there are new articles.
mk: Селектирајте го ова доколку сакате да бидете известени кога ќе има нови написи.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseNotifications)
en: Use &notifications for all feeds
mk: Користи извес&тување за сите доводи

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseIntervalFetch)
en: &Use interval fetching
mk: Користи врем&енско внесување

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, autoFetchIntervalLabel)
en: Fetch feeds every:
mk: Внеси довод на секои:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Startup
mk: Почеток

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MarkAllFeedsReadOnStartup)
en: Mark &all feeds as read on startup
mk: Мар&кирај ги сите доводи како прочитани на почеток

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FetchOnStartup)
en: Fetch all fee&ds on startup
mk: Превземи ги сите довод&и на почеток

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Network
mk: Мрежа

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseHTMLCache)
en: Use the &browser cache (less network traffic)
mk: Користи го кешот на пре&листувачот (помал сообраќај на мрежа)

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: Show Quick Filter
mk: Прикажи брз филтер

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (View)
en: Show Quick Filter Bar
mk: Прикажи ја брзата филтер-лентата

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: View Mode
mk: Режим на преглед

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (View)
en: Article display mode.
mk: Режим за преглед на написи

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: Sizes for first splitter
mk: Големина на првиот разделник

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (View)
en: First (usually vertical) splitter widget sizes.
mk: Прв (најчесто вертикален) разделник.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: Sizes for second splitter
mk: Големина на вториот разделник

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (View)
en: Second (usually horizontal) splitter widget sizes.
mk: Вториот (најчесто хоризонтален) разделник.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive)
en: Archive Mode
mk: Режим на архивирање

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive)
en: Keep All Articles
mk: Зачувај ги сите написи

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Archive)
en: Save an unlimited number of articles.
mk: Зачувај неограничен број на написи.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive)
en: Limit Number of Articles
mk: Ограничи број на написи

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Archive)
en: Limit the number of articles in a feed
mk: Ограничи број на написи во довод

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive)
en: Delete Expired Articles
mk: Избриши ги изминатите написи

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Archive)
en: Delete expired articles
mk: Избриши ги изминатите написи

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive)
en: Disable Archiving
mk: Оневозможи архивирање

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Archive)
en: Do not save any articles
mk: Не зачувувај написи

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive)
en: Expiry Age
mk: Рок на траење

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Archive)
en: Default expiry age for articles in days.
mk: Стандарден рок на траење за артикли во денови.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive)
en: Article Limit
mk: Граница на запис

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Archive)
en: Number of articles to keep per feed.
mk: Број на написи што се зачувуваат во однос на довод.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive)
en: Do Not Expire Important Articles
mk: Да не истекуваат важните написи

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Archive)
en: When this option is enabled, articles you marked as important will not be removed when limit the archive size by either age or number of the articles.
mk: Ако ја овозможите оваа опција, написите што ќе ги обележите како важни нема да бидат избришани кога е надмината границата за број на написи.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Network)
en: Concurrent Fetches
mk: Истовремени преземања

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Network)
en: Number of concurrent fetches
mk: Број на истовремени преземања

note: i18n: ectx: label, entry, group (Network)
en: Use HTML Cache
mk: Користи кеш од HTML

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Network)
en: Use the KDE-wide HTML cache settings when downloading feeds, to avoid unnecessary traffic. Disable only when necessary.
mk: Користи поставувања на кеш од HTML додека се симнуваат доводи, да избегни непотребен сообраќај. Оневозможете само доколку е непотребено.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Fetch on startup
mk: Преземи на почеток

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Fetch feedlist on startup.
mk: Преземи листа на доводи на почеток.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Mark all feeds as read on startup
mk: Обележи ги сите доводи како прочитани на почеток

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Mark all feeds as read on startup.
mk: Обележи ги сите доводи како прочитани на почеток.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Use interval fetching
mk: Користи интервал на преземање

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Fetch all feeds every %1 minutes.
mk: Преземи ги сите доводи на секоја %1 минута.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Interval for autofetching
mk: Интервал за автоматсо преземање

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Interval for autofetching in minutes.
mk: Интервал за автоматско преземање во минути.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Use notifications
mk: Користи известување

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Specifies if the balloon notifications are used or not.
mk: Прикажува дали информациониот балон се употребува или не.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Show tray icon
mk: Икона во системската лента

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Specifies if the tray icon is shown or not.
mk: Покажува дали системската икона е прикажана или не.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Browser)
en: Show close buttons on tabs
mk: Прикажи копче за излез на ливње

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Browser)
en: Show close buttons on tabs instead of icons
mk: Прикажи копче за излез на ливчиња наместо икони

note: i18n: ectx: label, entry, group (Browser)
en: Use default KDE web browser
mk: Користи основен веб-прелистувач oд KDE

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Browser)
en: Use KDE web browser when opening in external browser.
mk: Користи веб-прелистувач на KDE кога се отвора во екстерен прелистувач.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Browser)
en: Use this command:
mk: Користи ја оваа команда:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Browser)
en: Use the specified command when opening in external browser.
mk: Користи специфицирана команда кога се отвора во екстерен прелистувач.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Browser)
en: What the click with left mouse button should do.
mk: Акција што се извршува со кликнување на левиот клик од глушецот

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Browser)
en: What the click with middle mouse button should do.
mk: Акција што се извршува со кликнување на средниот клик од глушецот.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Advanced)
en: Archive Backend
mk: Архивирај заден крај

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseMarkReadDelay), group (Advanced)
en: Whether to delay before marking an article as read upon selecting it.
mk: Време потребно селектираниот запис да биде обележан како прочитан после неговото селектирање.

en: Akregator
mk: Акрегатор

en: Maintainer
mk: Одржувач

en: Developer
mk: Развивач

en: Contributor
mk: Придонесувач

en: Author of librss
mk: Автор на librss

en: Bug tracker management, Usability improvements
mk: Менаџмент за следење бубачки, pодобрувања за употребливост

en: Tons of bug fixes
mk: Многу поправки на бубачки

en: 'Delayed mark as read' feature
mk: Одложено маркирање како прочитано

en: Icons
mk: Икони

en: Insomnia
mk: Несоница

en: &Fetch Feed
mk: Прев&земи довод

en: &Delete Feed
mk: Из&бриши довод

en: &Edit Feed...
mk: Про&мени довод...

en: &Mark Feed as Read
mk: &Маркирај го доводот како прочитан

en: &Fetch Feeds
mk: &Превземи довод

en: &Delete Folder
mk: &Избриши папка

en: &Rename Folder
mk: &Преименувај папка

en: &Mark Feeds as Read
mk: &Маркирај го доводот како прочитан

en: &Import Feeds...
mk: &Увези довод

en: &Export Feeds...
mk: &Изнеси довод

en: &Open Homepage
mk: &Отвори домашна страна

en: &Add Feed...
mk: &Додај довод

en: Ne&w Folder...
mk: Н&ова папка

en: &Normal View
mk: &Нормален преглед

en: &Widescreen View
mk: Пр&иказ на широк екран

en: C&ombined View
mk: К&омбиниран приказ

en: Fe&tch All Feeds
mk: Пр&еземи ги сите доводи

en: Ma&rk All Feeds as Read
mk: Марки&рај ги сите доводи како прочитани

en: Copy Link Address
mk: Копирај ја адресата на врската

en: Pre&vious Unread Article
mk: Прет&ходен непрочитан запис

en: Ne&xt Unread Article
mk: Наре&ден непрочитан запис

en: &Mark As
mk: &Маркирај како

[ctx: as in: mark as read]
en: &Read
mk: &Прочитај

en: Mark selected article as read
mk: Селектираниот запис маркирај го како прочитани

en: Mark selected article as new
mk: Селектираниот написи маркирај го како нов

en: Mark selected article as unread
mk: Означи го избраниот запис како непрочитан

en: &Mark as Important
mk: &Означи како важно

en: Remove &Important Mark
mk: Отстран&и ознака за важно

en: Move Node Up
mk: Помести јазол нагоре

en: Move Node Down
mk: Помести јазол надолу

en: Move Node Left
mk: Помести јазол налево

en: Move Node Right
mk: Помеси јазол надесно

en: Send &Link Address...
mk: Испрати &врска од адресата...

en: Send &File...
mk: Испрати &датотека...

en: &Previous Article
mk: &Претходен запис

en: &Next Article
mk: &Нареден запис

en: &Previous Feed
mk: &Претходен довод

en: &Next Feed
mk: &Нареден довод

en: N&ext Unread Feed
mk: Нар&еден непрочитан довод

en: Prev&ious Unread Feed
mk: Претходен непроч&итан довод

en: Go to Top of Tree
mk: Оди на врвот на стеблото

en: Go to Bottom of Tree
mk: Оди на крајот од стеблото

en: Go Left in Tree
mk: Оди налево во дрвото

en: Go Right in Tree
mk: Оди надесно во дрвото

en: Go Up in Tree
mk: Оди нагоре во дрвото

en: Go Down in Tree
mk: Оди долу во дрвото

en: Select Next Tab
mk: Селектирај наредно ливче

en: Select Previous Tab
mk: Селектирај претходно ливче

en: Detach Tab
mk: Презакачи ливче

en: &Save Link As...
mk: &Зачувај врска како...

en: Copy &Link Address
mk: &Копирај ја адресата на врската

en: Open Link in New &Tab
mk: Отвори ја врската во ново &ливче

en: Open Link in External &Browser
mk: Отвори ја врската во нов &Прелистувач

en: Downloading %1
mk: Симнувам %1

en: Feed not found from %1.
mk: Не е пронајден довод од %1

en: Feed found, downloading...
mk: Пронајдов довод, симнувам...

en: Feeds
mk: Доводи

en: KDE Dot News
mk: Вести од KDE

en: Planet KDE
mk: KDE планета

en: KDE Apps
mk: Апликации за KDE

en: Write Error
mk: Грешка при запишување

en: Could not import the file %1 (no valid OPML)
mk: Не можам да ја вметнам датотеката: %1 (невалиден OPML)

en: OPML Parsing Error
mk: Грешка при анализирање на OPML

en: The file %1 could not be read, check if it exists or if it is readable for the current user.
mk: Не можам да ја прочитам датотеката %1, проверете дали датотеката е читлива за тековниот корисник.

en: Read Error
mk: Грешка при читање

en: Imported Folder
mk: Вметнати папки

en: Add Folder
mk: Додај папка

en: Folder name:
mk: Име на папка:

en: <qt>Are you sure you want to delete this folder and its feeds and subfolders?</qt>
mk: <qt>Дали сте сигурни дека сакате да ја избришете папката со сите доводи и подпапки?</qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete folder <b>%1</b> and its feeds and subfolders?</qt>
mk: <qt>Дали сте сигурни дека сакате да ја избришете папката <b>%1</b> со сите доводи и подпапки?</qt>

en: Delete Folder
mk: Избриши папка

en: <qt>Are you sure you want to delete this feed?</qt>
mk: <qt>Дали сте сигурни дека сакате да го избришете овој довод?</qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete feed <b>%1</b>?</qt>
mk: <qt>Дали nавистина сакате да го избришете каналот <b>%1</b></qt>?

en: Delete Feed
mk: Избриши довод

en: Add Imported Folder
mk: Додај вметната папка

en: Imported folder name:
mk: Вметнато име на папка:

en: Opening Feed List...
mk: Ја отворам листата на доводи...

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
mk: По&чни

note: i18n: ectx: Menu (article)
en: &Article
mk: &Запис

en: All Feeds
mk: Сите доводи

en: Date
mk: Датум

en: Complete Story
mk: Комплетна приказна

en: Loading...
mk: Вчитувам...

en: Loading canceled
mk: Вчитувањето е откажано

en: Loading completed
mk: Вчитувањето е комплетирано

en: You can view multiple articles in several open tabs.
mk: Можете да прегледувате повеќе написи во различни ливчиња

en: Articles list.
mk: Листа на написи.

en: Articles
mk: Написи

en: Fetching Feeds...
mk: доводи...

en: <qt>Are you sure you want to delete article <b>%1</b>?</qt>
mk: <qt>Дали сте сигурни деа сакате да го избришете записот <b>%1</b>?</qt>

en: Feed added:
     %1
mk: Довод додаден:
     %1

en: Feeds added:
     %1
mk: Доводи додадени:
     %1

en: Fetch completed
mk: Преземањето е завршено

en: Fetch error
mk: Грешка при преземање

en: Fetch aborted
mk: Преземањето прекинато

en: Close the current tab
mk: Затвори го тековното ливче

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Akregator::AddFeedWidgetBase)
en: Add Feed
mk: Додај довод

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Add New Source
mk: Додај нов извор

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Feed &URL:
mk: &URL на довод:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Akregator::FeedPropertiesWidgetBase)
en: Feed Properties
mk: Својства на довод

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: &General
mk: &Општо

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_updateInterval)
en: U&se a custom update interval
mk: К&ористи сопствен интервал на ажурирање

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_useNotification)
en: Notify when new articles arri&ve
mk: Извести ме кога ќе пристигнат но&ви написи

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Name:
mk: &Име:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, feedNameEdit)
en: Display name of RSS column
mk: Прикажи име на RSS колона

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Ar&chive
mk: Ар&хива

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_globalDefault)
en: &Use default settings
mk: Ко&ристи основни поставувања

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_disableArchiving)
en: Di&sable archiving
mk: Он&евозможи архивирање

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_limitArticleNumber)
en: Limit archi&ve to:
mk: Постави граница за арх&ивата до:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_limitArticleAge)
en: &Delete articles older than:
mk: Избриши ги написите постари о&д:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab3)
en: Adva&nced
mk: Напре&дно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_loadWebsite)
en: Load the &full website when reading articles
mk: Вчитај ја целата веб-страна кога ке ги &читаш написите

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_markRead)
en: Mar&k articles as read when they arrive
mk: Обележи ги написите &како прочитани кога тие ќе пристигнат

en: All Articles
mk: Сите написи
