akregator - en to pa translation catalogue (240 entries)

en: Mark as Read
pa: ਪੜ੍ਹੀ ਨਿਸ਼ਾਨ ਲਾਓ

en: Mark as Unread
pa: ਨਾ-ਪੜ੍ਹਿਆ ਨਿਸ਼ਾਨ ਲਾਓ

en: Remove Important Status
pa: ਖਾਸ ਹਾਲਤ ਹਟਾਓ

en: Mark as Important
pa: ਖਾਸ ਵਜੋਂ ਨਿਸ਼ਾਨ ਲਾਓ

en: Open Link in External Browser
pa: ਲਿੰਕ ਨੂੰ ਬਾਹਰੀ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਵਿੱਚ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open In Background Tab
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਟੈਬ ਵਿੱਚ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Send File Address
pa: ਫਾਇਲ ਐਡਰੈੱਸ ਭੇਜੋ

en: Send Link Address
pa: ਲਿੰਕ ਐਡਰੈੱਸ ਭੇਜੋ

en: Delete Article
pa: ਲੇਖ ਹਟਾਓ

en:  minute |  minutes
pa[0]:  ਮਿੰਟ
pa[1]:  ਮਿੰਟ

en: Webengine Plugins
pa: ਵੈੱਬ-ਇੰਜਣ ਪਲੱਗਇਨਾਂ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Article List
pa: ਲੇਖ ਲਿਸਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseMarkReadDelay)
en: Mar&k selected article read after
pa: ਚੁਣੇ ਲੇਖ ਨੂੰ ਇਨ੍ਹਾਂ ਸਕਿੰਟ ਬਾਅਦ ਪੜ੍ਹਿਆ ਮਾਰਕ(&k)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Article List Colors
pa: ਲੇਖ ਲਿਸਟ ਰੰਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_unreadArticles)
en: Unread articles:
pa: ਨਾ-ਪੜ੍ਹੇ ਲੇਖ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_newArticles)
en: New articles:
pa: ਨਵੇਂ ਲੇਖ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseCustomColors)
en: Use custom colors
pa: ਕਸਟਮ ਰੰਗ ਵਰਤੋਂ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Font Size
pa: ਫੋਂਟ ਆਕਾਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_MinimumFontSize)
en: Minimum font size:
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਫੋਂਟ ਆਕਾਰ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_MediumFontSize)
en: Medium font size:
pa: ਮੱਧਮ ਫੋਂਟ ਆਕਾਰ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Fonts
pa: ਫੋਂਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Standard font:
pa: ਸਟੈਂਡਰਡ ਫੋਂਟ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Fixed font:
pa: ਨਿਸ਼ਚਿਤ ਫੋਂਟ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Serif font:
pa: Serif ਫੋਂਟ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Sans serif font:
pa: Sans serif ਫੋਂਟ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Default Archive Settings
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਅਕਾਇਵ ਸੈਟਿੰਗਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_DisableArchiving)
en: Disa&ble archiving
pa: ਅਕਾਇਵ ਰੱਖਣਾ ਅਸਮਰੱਥ(&b)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_KeepAllArticles) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_keepAllArticles)
en: &Keep all articles
pa: ਸਭ ਲੇਖ ਰੱਖੋ(&K)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_LimitArticleAge)
en: Delete articles older than:
pa: ਇਸ ਤੋਂ ਪੁਰਾਣੇ ਲੇਖ ਹਟਾਓ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DoNotExpireImportantArticles)
en: Do not expire important articles
pa: ਖਾਸ ਲੇਖ ਦੀ ਮਿਆਦ ਕਦੇ ਨਾ ਪੁੱਗੇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LMBlabel)
en: Left mouse click:
pa: ਖੱਬਾ ਮਾਊਂਸ ਕਲਿੱਕ:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LMBBehaviour) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MMBBehaviour)
en: Open in Tab
pa: ਟੈਬ ਵਿੱਚ ਖੋਲ੍ਹੋ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LMBBehaviour) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MMBBehaviour)
en: Open in Background Tab
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਟੈਬ ਵਿੱਚ ਖੋਲ੍ਹੋ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LMBBehaviour) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MMBBehaviour)
en: Open in External Browser
pa: ਬਾਹਰੀ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਵਿੱਚ ਖੋਲ੍ਹੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MMBlabel)
en: Middle mouse click:
pa: ਮੱਧ ਮਾਊਂਸ ਕਲਿੱਕ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, externalBrowserGroupBox)
en: External Browsing
pa: ਬਾਹਰੀ ਬਰਾਊਜ਼ਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ExternalBrowserUseCustomCommand)
en: Use &this command:
pa: ਇਹ ਕਮਾਂਡ ਵਰਤੋਂ(&t):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ExternalBrowserUseKdeDefault)
en: Use default web &browser
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਵੈੱਬ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਵਰਤੋਂ(&b)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tabsGroupBox)
en: Tabs
pa: ਟੈਬ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysShowTabBar) i18n: ectx: label, entry, group (Browser)
en: Always show the tab bar
pa: ਟੈਬ ਪੱਟੀ ਹਮੇਸ਼ਾਂ ਵੇਖਾਓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CloseButtonOnTabs)
en: Show close button on each tab
pa: ਹਰ ਟੈਬ ਉੱਤੇ ਬੰਦ ਕਰੋ ਬਟਨ ਵੇਖਾਓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_NewWindowInTab) i18n: ectx: label, entry, group (Browser)
en: Open links in new tab instead of in new window
pa: ਲਿੰਕ ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ ਦੀ ਬਜਾਏ ਨਵੀਂ ਟੈਬ ਵਿੱਚ ਖੋਲ੍ਹੋ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Security
pa: ਸੁਰੱਖਿਆ

[ctx: global settings]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Global
pa: ਗਲੋਬਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Show tra&y icon
pa: ਟਰੇ ਆਈਕਾਨ ਵੇਖੋ(&i)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUnreadInTaskbar)
en: Show unread articles in Taskbar
pa: ਨਾ-ਪੜ੍ਹੇ ਲੇਖਾਂ ਨੂੰ ਟਾਸਕ-ਪੱਟੀ ਵਿੱਚ ਵੇਖਾਓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseNotifications)
en: Use &notifications for all feeds
pa: ਸਭ ਫੀਡਾਂ ਲਈ ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਵਰਤੋਂ(&n)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, autoFetchIntervalLabel)
en: Fetch feeds every:
pa: ਫੀਡ ਲਵੋ ਹਰੇਕ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Startup
pa: ਸਟਾਰਟਅੱਪ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MarkAllFeedsReadOnStartup)
en: Mark &all feeds as read on startup
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਵੇਲੇ ਸਭ ਫੀਡ ਪੜ੍ਹਿਆ ਮਾਰਕ ਕਰੋ(&a)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FetchOnStartup)
en: Fetch all fee&ds on startup
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਵੇਲੇ ਸਭ ਫੀਡ ਲਵੋ(&d)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Network
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseHTMLCache)
en: Use the &browser cache (less network traffic)
pa: ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਕੈਸ਼ ਵਰਤੋਂ (ਘੱਟ ਨੈੱਟਵਰਕ ਟਰੈਫਿਕ)(&b)

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: Show Quick Filter
pa: ਤੁਰੰਤ ਫਿਲਟਰ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (View)
en: Show Quick Filter Bar
pa: ਤੁਰੰਤ ਫਿਲਟਰ ਬਾਰ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: Status Filter
pa: ਹਾਲਤ ਫਿਲਟਰ

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: Text Filter
pa: ਟੈਕਸਟ ਫਿਲਟਰ

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: View Mode
pa: ਵੇਖਣ ਮੋਡ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (View)
en: Article display mode.
pa: ਲੇਖ ਵੇਖਣ ਮੋਡ ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive)
en: Archive Mode
pa: ਅਕਾਇਵ ਮੋਡ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive)
en: Keep All Articles
pa: ਸਭ ਲੇਖ ਰੱਖੋ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive)
en: Limit Number of Articles
pa: ਲੇਖਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ ਸੀਮਿਤ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive)
en: Delete Expired Articles
pa: ਮਿਆਦ ਪੁੱਗੀ ਵਾਲੇ ਲੇਖ ਹਟਾਓ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Archive)
en: Delete expired articles
pa: ਮਿਆਦ ਪੁੱਗੀ ਵਾਲੇ ਲੇਖ ਹਟਾਓ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive)
en: Disable Archiving
pa: ਅਕਾਇਵ ਆਯੋਗ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Archive)
en: Do not save any articles
pa: ਕੋਈ ਵੀ ਲੇਖ ਨਾ ਸੰਭਾਲੋ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive)
en: Expiry Age
pa: ਮਿਆਦ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Archive)
en: Default expiry age for articles in days.
pa: ਲੇਖਾਂ ਦੀ ਮਿਆਦ ਦਿਨਾਂ ਵਿੱਚ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive)
en: Article Limit
pa: ਲੇਖ ਲਿਮਟ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive)
en: Do Not Expire Important Articles
pa: ਖਾਸ ਲੇਖਾਂ ਦੀ ਕੋਈ ਮਿਆਦ ਨਹੀਂ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Network)
en: Use HTML Cache
pa: HTML ਕੈਸ਼ ਵਰਤੋਂ

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Fetch on startup
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਵਲੋਂ ਲਵੋ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Fetch feedlist on startup.
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਵੇਲੇ ਫੀਡ-ਲਿਸਟ ਲਵੋ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Mark all feeds as read on startup
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਵੇਲੇ ਸਭ ਫੀਡ ਨੂੰ ਪੜ੍ਹਿਆ ਬਣਾਓ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Mark all feeds as read on startup.
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਵੇਲੇ ਸਭ ਫੀਡ ਨੂੰ ਪੜ੍ਹਿਆ ਬਣਾਓ।

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Fetch all feeds every %1 minutes.
pa: ਹਰੇਕ %1 ਮਿੰਟ ਲਈ ਸਭ ਫੀਡ ਲਵੋ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Use notifications
pa: ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਵਰਤੋਂ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Specifies if the balloon notifications are used or not.
pa: ਦੱਸੋ ਕਿ ਬੁਲਬਲਾ ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨਾ ਵਰਤਣਾ ਹੈ ਕਿ ਨਹੀਂ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Show tray icon
pa: ਟਰੇ ਆਈਕਾਨ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Specifies if the tray icon is shown or not.
pa: ਦੱਸੋ ਕਿ ਕੀ ਟਰੇ ਆਈਕਾਨ ਵੇਖਣਾ ਹੈ ਜਾਂ ਨਹੀਂ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (Browser)
en: Show close buttons on tabs
pa: ਟੈਬ ਉੱਤੇ ਬੰਦ ਕਰੋ ਬਟਨ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Browser)
en: Show close buttons on tabs instead of icons
pa: ਟੈਬਾਂ ਉੱਤੇ ਆਈਕਾਨਾਂ ਦੀ ਬਜਾਏ ਬੰਦ ਕਰੋ ਬਟਨ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Browser)
en: Use default KDE web browser
pa: ਡਿਫਾਲਟ KDE ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਵਰਤੋਂ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Browser)
en: Use KDE web browser when opening in external browser.
pa: ਜਦੋਂ ਬਾਹਰ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਵਿੱਚ ਖੋਲ੍ਹਣਾ ਹੋਵੇ ਤਾਂ KDE ਵੈੱਬ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਵਰਤੋਂ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (Browser)
en: Use this command:
pa: ਇਹ ਕਮਾਂਡ ਵਰਤੋਂ:

note: i18n: ectx: label, entry, group (Advanced)
en: Archive Backend
pa: ਅਕਾਇਵ ਬੈਕਐਂਡ

en: Akregator
pa: ਐਕਰੀਗੇਟਰ

[ctx: @action:inmenu]
en: New Feed...
pa: ਨਵੀਂ ਫੀਡ...

[ctx: @info:status]
en: Create a new feed
pa: ਨਵੀਂ ਫੀਡ ਬਣਾਓ

en: A KDE Feed Reader
pa: ਕੇਡੀਈ ਫੀਡ ਰੀਡਰ

en: Copyright © 2004–%1 Akregator authors
pa: ਕਾਪੀਰਾਈਟ (C) 2004–%1 ਐਕਰੀਗੇਟਰ ਡਿਵੈਲਪਰ

en: Maintainer
pa: ਪਰਬੰਧਕ

en: Developer
pa: ਡਿਵੈਲਪਰ

en: Contributor
pa: ਯੋਗਦਾਨੀ

en: Handbook
pa: ਹੈਂਡਬੁੱਕ

en: Tons of bug fixes
pa: ਢੇਰ ਸਾਰੇ ਬੱਗ ਫਿਕਸ

en: Icons
pa: ਆਈਕਾਨ

en: &Fetch Feed
pa: ਫੀਡ ਲਵੋ(&F)

en: &Delete Feed
pa: ਫੀਡ ਹਟਾਓ(&D)

en: &Mark Feed as Read
pa: ਫੀਡ ਪੜ੍ਹੀ ਮਾਰਕ ਕਰੋ(&M)

en: &Fetch Feeds
pa: ਫੀਡ ਲਵੋ(&F)

en: &Delete Folder
pa: ਫੋਲਡਰਾਂ ਹਟਾਓ(&D)

en: &Rename Folder
pa: ਫੋਲਡਰ ਨਾਂ ਬਦਲੋ(&R)

en: &Mark Feeds as Read
pa: ਫੀਡ ਪੜ੍ਹੀ ਮਾਰਕ ਕਰੋ(&M)

en: &Open Homepage
pa: ਮੁੱਖ ਪੇਜ਼ ਖੋਲ੍ਹੋ(&O)

en: &Normal View
pa: ਸਧਾਰਨ ਝਲਕ(&N)

en: &Widescreen View
pa: ਚੌੜੀ-ਸਕਰੀਨ ਝਲਕ(&W)

en: Fe&tch All Feeds
pa: ਸਭ ਫੀਡ ਲਵੋ(&t)

en: Ma&rk All Feeds as Read
pa: ਸਭ ਫੀਡਾਂ ਨੂੰ ਪੜ੍ਹਿਆ ਮਾਰਕ ਕਰੋ(&r)

en: Copy Link Address
pa: ਲਿੰਕ ਐਡਰੈੱਸ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

en: &Delete
pa: ਹਟਾਓ(&D)

en: &Mark As
pa: ਇੰਞ ਮਾਰਕ ਕਰੋ(&M)

[ctx: as in: mark as read]
en: &Read
pa: ਪੜ੍ਹੇ(&R)

[ctx: as in: mark as new]
en: &New
pa: ਨਵਾਂ(&N)

[ctx: as in: mark as unread]
en: &Unread
pa: ਨਾ-ਪੜ੍ਹੇ(&U)

en: &Mark as Important
pa: ਖਾਸ ਮਾਰਕ ਕਰੋ(&M)

en: Move Node Up
pa: ਨੋਡ ਉੱਤੇ ਭੇਜੋ

en: Move Node Down
pa: ਨੋਡ ਹੇਠਾਂ ਭੇਜੋ

en: Move Node Left
pa: ਨੋਡ ਖੱਬੇ ਭੇਜੋ

en: Move Node Right
pa: ਨੋਡ ਸੱਜੇ ਭੇਜੋ

en: &Previous Article
pa: ਪਿਛਲਾ ਲੇਖ(&P)

en: &Next Article
pa: ਅਗਲਾ ਲੇਖ(&N)

en: &Previous Feed
pa: ਪਿਛਲੀ ਫੀਡ(&P)

en: &Next Feed
pa: ਅਗਲੀ ਫੀਡ(&N)

en: Go to Top of Tree
pa: ਟਰੀ ਦੇ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Go to Bottom of Tree
pa: ਟਰੀ ਦੇ ਹੇਠ ਜਾਓ

en: Go Left in Tree
pa: ਟਰੀ 'ਚ ਖੱਬੇ ਜਾਓ

en: Go Right in Tree
pa: ਟਰੀ 'ਚ ਸੱਜੇ ਜਾਓ

en: Go Up in Tree
pa: ਟਰੀ 'ਚ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Go Down in Tree
pa: ਟਰੀ 'ਚ ਹੇਠਾਂ ਜਾਓ

en: Select Next Tab
pa: ਅਗਲੀ ਟੈਬ ਚੁਣੋ

en: Select Previous Tab
pa: ਪਿਛਲੀ ਟੈਬ ਚੁਣੋ

en: Detach Tab
pa: ਟੈਬ ਵੱਖ

en: Close Tab
pa: ਟੈਬ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Copy &Link Address
pa: ਲਿੰਕ ਐਡਰੈੱਸ ਕਾਪੀ ਕਰੋ(&L)

en: Open Link in New &Tab
pa: ਲਿੰਕ ਨਵੀਂ ਟੈਬ ਵਿੱਚ ਖੋਲ੍ਹੋ(&T)

en: Open Link in External &Browser
pa: ਲਿੰਕ ਨੂੰ ਬਾਹਰੀ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਵਿੱਚ ਖੋਲ੍ਹੋ(&B)

en: Downloading %1
pa: %1 ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Feed not found from %1.
pa: %1 ਤੋਂ ਫੀਡ ਨਹੀਂ ਲੱਭੀ ਜਾ ਸਕੀ।

en: Feeds
pa: ਫੀਡ

en: Planet KDE
pa: ਪਲੈਂਟ KDE

en: KDE Apps
pa: KDE ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ

[ctx: @title:window]
en: Write Error
pa: ਲਿਖਣ ਗਲਤੀ

[ctx: @title:window]
en: OPML Parsing Error
pa: OPML ਪਾਰਸਿੰਗ ਗਲਤੀ

[ctx: @title:window]
en: Read Error
pa: ਪੜ੍ਹਨ ਗਲਤੀ

en: OPML Outlines (%1);;All Files (*)
pa: OPML ਆਉਟਲਾਈਨਾਂ (%1);;ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ (*)

en: Imported Folder
pa: ਇੰਪੋਰਟ ਕੀਤੇ ਫੋਲਡਰ

en: Columns
pa: ਕਾਲਮ

[ctx: Articlelist's column header]
en: Title
pa: ਟਾਈਟਲ

[ctx: Articlelist's column header]
en: Feed
pa: ਫੀਡ

[ctx: Articlelist's column header]
en: Date
pa: ਮਿਤੀ

[ctx: Articlelist's column header]
en: Author
pa: ਲੇਖਕ

[ctx: Articlelist's column header]
en: Description
pa: ਵੇਰਵਾ

[ctx: Articlelist's column header]
en: Content
pa: ਸਮੱਗਰੀ

en: Akregator is a KDE news feed reader.
pa: ਐਕਰੀਗੇਟਰ ਕੇਡੀਈ ਨਿਊਜ਼ ਫੀਡ ਰੀਡਰ ਹੈ।

[ctx: @title:window]
en: Save As
pa: ਇੰਝ ਸੰਭਾਲੋ

en: Disable
pa: ਅਸਮਰੱਥ

en: Keep Enabled
pa: ਸਮਰੱਥ ਰੱਖੋ

en: Are you sure you want to disable this introduction page?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਜਾਣ-ਪਛਾਣ ਸਫ਼ੇ ਨੂੰ ਬੰਦ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

[ctx: @title:window]
en: Disable Introduction Page
pa: ਜਾਣ ਪਛਾਣ ਸਫ਼ੇ ਨੂੰ ਅਸਮਰੱਥ ਕਰੋ

en: This web site is a malware, do you want to continue to show it?
pa: ਇਹ ਵੈੱਬਸਾਈਟ ਮਾਲਵੇਅਰ ਹੈ, ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਨੂੰ ਵੇਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

[ctx: @title:window]
en: Malware
pa: ਮਾਲਵੇਅਰ

en: The network is broken.
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਖ਼ਰਾਬ ਹੈ।

en: Add Folder
pa: ਫੋਲਡਰ ਜੋੜੋ

en: Folder name:
pa: ਫੋਲਡਰ ਨਾਂ:

en: <qt>Are you sure you want to delete this folder and its feeds and subfolders?</qt>
pa: <qt>ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਫੋਲਡਰ ਅਤੇ ਇਸ ਦੀ ਫੀਡ ਤੇ ਸਬ-ਫੋਲਡਰਾਂ ਨੂੰ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?</qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete folder <b>%1</b> and its feeds and subfolders?</qt>
pa: <qt>ਕੀ ਤੁਸੀਂ <b>%1</b> ਫੋਲਡਰ ਅਤੇ ਇਸ ਦੀ ਫੀਡ ਤੇ ਸਬ-ਫੋਲਡਰਾਂ ਨੂੰ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?</qt>

[ctx: @title:window]
en: Delete Folder
pa: ਫੋਲਡਰ ਨੂੰ ਹਟਾਓ

en: <qt>Are you sure you want to delete this feed?</qt>
pa: <qt>ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਫੀਡ ਹਟਾਉਣੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?</qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete feed <b>%1</b>?</qt>
pa: <qt>ਕੀ ਤੁਸੀਂ <b>%1</b> ਫੀਡ ਹਟਾਉਣੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?</qt>

[ctx: @title:window]
en: Delete Feed
pa: ਫੀਡ ਨੂੰ ਹਟਾਓ

en: Imported Feeds
pa: ਇੰਪੋਰਟ ਕੀਤੇ ਫੀਡ

en: Add Imported Folder
pa: ਇੰਪੋਰਟ ਕੀਤਾ ਫੋਲਡਰ ਜੋੜੋ

en: Imported folder name:
pa: ਇੰਪੋਰਟ ਕੀਤਾ ਫੋਲਡਰ ਨਾਂ:

[ctx: error message window caption]
en: XML Parsing Error
pa: XML ਪਾਰਸਿੰਗ ਗਲਤੀ

en: Restore Session
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਮੁੜ-ਸਟੋਰ ਕਰੋ

en: Do Not Restore Session
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਬਹਾਲ ਨਾ ਕਰੋ

en: Ask me later
pa: ਮੈਨੂੰ ਬਾਅਦ 'ਚ ਪੁੱਛੋ

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
pa: ਸੋਧ(&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
pa: ਵੇਖੋ(&V)

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
pa: ਜਾਓ(&G)

note: i18n: ectx: Menu (feed)
en: Fee&d
pa: ਫੀਡ(&d)

note: i18n: ectx: Menu (article)
en: &Article
pa: ਲੇਖ(&A)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗਾਂ(&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pa: ਮੁੱਖ ਟੂਲਬਾਰ

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
pa: ਫਾਇਲ(&F)

en: All Feeds
pa: ਸਭ ਫੀਡਾਂ

en: Minute | Minutes
pa[0]: ਮਿੰਟ
pa[1]: ਮਿੰਟ

en: Hour | Hours
pa[0]: ਘੰਟਾ
pa[1]: ਘੰਟੇ

en: Day | Days
pa[0]: ਦਿਨ
pa[1]: ਦਿਨ

[ctx: @title:window]
en: Feed Properties
pa: ਫੀਡ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾਵਾਂ

[ctx: never fetch new articles]
en: Never
pa: ਕਦੇ ਨਹੀਂ

[ctx: @title:window]
en: Properties of %1
pa: %1 ਦੀ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

en:  (no unread articles)
pa: (ਕੋਈ ਨਾ-ਪੜ੍ਹੇ ਲੇਖ ਨਹੀਂ)

en:  (1 unread article) |  (%1 unread articles)
pa[0]: (1 ਨਾ-ਪੜ੍ਹਿਆ ਲੇਖ)
pa[1]: (%1 ਨਾ-ਪੜ੍ਹਿਆ ਲੇਖ)

en: <b>Description:</b> %1<br />
pa: <b>ਵਰਣਨ:</b> %1<br />

en: <b>Homepage:</b> <a href="%1">%1</a>
pa: <b>ਮੁੱਖ-ਸਫ਼ਾ:</b> <a href="%1">%1</a>

en: <b>Copyright:</b> %1</a>
pa: <b>ਕਾਪੀਰਾਈਟ:</b> %1</a>

en: Date
pa: ਤਾਰੀਖ

en: Comment
pa: ਟਿੱਪਣੀ

en: Complete Story
pa: ਪੂਰੀ ਕਹਾਣੀ

en: Author
pa: ਲੇਖਕ

en: Untitled
pa: ਬਿਨਾਂ ਨਾਂ

en: Loading canceled
pa: ਲੋਡ ਕਰਨਾ ਰੱਦ ਕੀਤਾ

en: Loading completed
pa: ਲੋਡ ਕਰਨਾ ਪੂਰਾ

en: Articles list.
pa: ਲੇਖ ਲਿਸਟ।

en: Articles
pa: ਲੇਖ

en: About
pa: ਇਸ ਬਾਰੇ

[ctx: @title:window]
en: Mark Feed as Read
pa: ਫੀਡ ਪੜ੍ਹੀ ਵਜੋਂ ਮਾਰਕ ਕਰੋ

[ctx: @title:window]
en: Mark Feeds as Read
pa: ਫੀਡਾਂ ਨੂੰ ਪੜ੍ਹੀਆਂ ਵਜੋਂ ਮਾਰਕ ਕਰੋ

en: Networking is not available.
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: <qt>Are you sure you want to delete article <b>%1</b>?</qt>
pa: <qt>ਕੀ ਤੁਸੀਂ <b>%1</b> ਲੇਖ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?</qt>

en: Feed added:
     %1
pa: ਫੀਡ ਸ਼ਾਮਲ:
     %1

en: Feeds added:
     %1
pa: ਫੀਡ ਸ਼ਾਮਲ:
    %1

en: Fetch completed
pa: ਪ੍ਰਾਪਤ ਕੀਤੇ

en: Fetch error
pa: ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ 'ਚ ਗਲਤੀ

en: Fetch aborted
pa: ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨਾ ਅਧੂਰਾ ਛੱਡਿਆ

en: Node or destination folder not found
pa: ਨੋਡ ਜਾਂ ਟਿਕਾਣਾ ਫੋਲਡਰ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: Timeout on remote server
pa: ਰਿਮੋਟ ਸਰਵਰ ਉੱਤੇ ਟਾਈਮ-ਆਉਟ

en: Unknown host
pa: ਅਣਜਾਣ ਹੋਸਟ

[ctx: Feedlist's column header]
en: Feeds
pa: ਫੀਡ

[ctx: Feedlist's column header]
en: Unread
pa: ਨਾ-ਪੜ੍ਹੇ

[ctx: Feedlist's column header]
en: Total
pa: ਕੁੱਲ

en: 1 unread article | %1 unread articles
pa[0]: 1 ਨਾ-ਪੜ੍ਹਿਆ ਲੇਖ
pa[1]: %1 ਨਾ-ਪੜ੍ਹਿਆ ਲੇਖ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Akregator::AddFeedWidgetBase)
en: Add Feed
pa: ਫੀਡ ਸ਼ਾਮਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Add New Source
pa: ਨਵਾਂ ਸਰੋਤ ਸ਼ਾਮਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Feed &URL:
pa: ਫੀਡ &URL:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Akregator::FeedPropertiesWidgetBase)
en: Feed Properties
pa: ਫੀਡ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: &General
pa: ਸਧਾਰਨ(&G)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_updateInterval)
en: U&se a custom update interval
pa: ਕਸਟਮ ਅੱਪਡੇਟ ਇੰਟਰਵਲ ਵਰਤੋਂ(&s)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_useNotification)
en: Notify when new articles arri&ve
pa: ਜਦੋਂ ਨਵੇਂ ਲੇਖ ਆਉਣ ਤਾਂ ਸੂਚਨਾ ਦਿਓ(&v)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Name:
pa: ਨਾਂ(&N):

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Ar&chive
pa: ਅਕਾਇਵ(&c)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_globalDefault)
en: &Use default settings
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਸੈਟਿੰਗ ਵਰਤੋਂ(&U)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_limitArticleAge)
en: &Delete articles older than:
pa: ਇਸ ਤੋਂ ਪੁਰਾਣੇ ਲੇਖ ਹਟਾਓ(&D):

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab3)
en: Adva&nced
pa: ਤਕਨੀਕੀ(&v)

en: All Articles
pa: ਸਭ ਲੇਖ

[ctx: New articles filter]
en: New
pa: ਨਵਾਂ

[ctx: Unread articles filter]
en: Unread
pa: ਨਾ-ਪੜ੍ਹੇ

[ctx: Important articles filter]
en: Important
pa: ਖਾਸ
