akregator - en to ru translation catalogue (418 entries)

en: Feed readers provide a convenient way to browse different kinds of content, including news, blogs, and other content from online sites. Instead of checking all your favorite web sites manually for updates, Akregator collects the content for you.
ru: Программы для чтения лент новостей обеспечивают удобный просмотр различных видов информации, таких как новости, блоги и другие материалы из Интернета. Больше не нужно проверять обновления на любимых веб-сайтах вручную — это сделает Akregator.

en: For more information about using Akregator, check the <a href='https://kontact.kde.org/components/akregator/'>Akregator website</a>. If you do not want to see this page anymore, <a href='config:/disable_introduction'>click here</a>.
ru: Для получения дополнительной информации об использовании Akregator посетите <a href='https://kontact.kde.org/components/akregator/'>веб-сайт Akregator</a>. Если требуется отключить показ этой страницы, <a href='config:/disable_introduction'>нажмите здесь</a>.

en: We hope that you will enjoy Akregator.
ru: Мы надеемся, вам понравится Akregator.

en: Thank you, The Akregator Team
ru: С благодарностью, команда разработчиков Akregator

en: Mark as Read
ru: Отметить как прочитанную

en: Mark as Unread
ru: Отметить как непрочитанную

en: Remove Important Status
ru: Снять отметку о важности

en: Mark as Important
ru: Отметить как важную

en: Open Link in External Browser
ru: Открыть ссылку во внешнем браузере

en: Open In Background Tab
ru: Открыть в фоновой вкладке

en: Send File Address
ru: Отправить HTML-страницу со статьёй

en: Send Link Address
ru: Отправить ссылку на статью

en: Delete Article
ru: Удалить статью

en: <b>Note:</b> For security reasons, external reference is blocked (See configure dialog).
ru: <b>Примечание:</b> по соображениям безопасности внешняя ссылка заблокирована (подробнее об этом в диалоге настройки).

en: Advanced Feed Reader Settings
ru: Дополнительные параметры чтения лент

en: (c), 2004 - 2008 Frank Osterfeld
ru: © Frank Osterfeld, 2004-2008

en: Frank Osterfeld
ru: Фрэнк Остерфельд (Frank Osterfeld)

en: Configure Feed Reader Appearance
ru: Настройка внешнего вида

[ctx: Limit feed archive size to:]
en:  article |  articles
ru[0]:  статья
ru[1]:  статьи
ru[2]:  статей
ru[3]:  статья

[ctx: Delete articles older than:]
en:  day |  days
ru[0]:  день
ru[1]:  дня
ru[2]:  дней
ru[3]:  день

en: Configure Feed Reader Archive
ru: Настройка архива

en: Configure Feed Reader Browser
ru: Настройка просмотра новостей

en:  minute |  minutes
ru[0]:  минута
ru[1]:  минуты
ru[2]:  минут
ru[3]:  минута

en: Configure Feeds
ru: Настройка лент

en: Configure Plugins
ru: Настройка модулей

en: (c), 2016-2021 Laurent Montel
ru: © Laurent Montel, 2016–2021

en: (c), 2021 Laurent Montel
ru: © Laurent Montel, 2021

en: Configure User Feedback
ru: Настройка пользовательской обратной связи

en: (c), 2020-2021 Laurent Montel
ru: © Laurent Montel, 2020-2021

en: Webengine Plugins
ru: Модули для встроенного веб-браузера

[ctx: Mark selected article read after]
en:  second |  seconds
ru[0]:  секунда
ru[1]:  секунды
ru[2]:  секунд
ru[3]:  секунда

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Article List
ru: Список статей

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseMarkReadDelay)
en: Mar&k selected article read after
ru: Отметить выбранную статью как прочитанную &через

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResetQuickFilterOnNodeChange)
en: Reset search bar when changing feeds
ru: Сбросить условия фильтра при переходе на другую ленту

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Article List Colors
ru: Цвета списка статей

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_unreadArticles)
en: Unread articles:
ru: Непрочитанные статьи:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_newArticles)
en: New articles:
ru: Новые статьи:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseCustomColors)
en: Use custom colors
ru: Использовать цвета, заданные пользователем

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Font Size
ru: Размер шрифта

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_MinimumFontSize)
en: Minimum font size:
ru: Минимальный размер шрифта:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_MediumFontSize)
en: Medium font size:
ru: Средний размер шрифта:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Fonts
ru: Шрифты

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Standard font:
ru: Обычный шрифт:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Fixed font:
ru: Моноширинный шрифт:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Serif font:
ru: Шрифт с засечками:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Sans serif font:
ru: Шрифт без засечек:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Default Archive Settings
ru: Параметры хранения по умолчанию

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_DisableArchiving)
en: Disa&ble archiving
ru: Не хранить стать&и

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_KeepAllArticles) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_keepAllArticles)
en: &Keep all articles
ru: &Хранить все статьи

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_LimitArticleNumber)
en: Limit feed archi&ve size to:
ru: Огр&аничить хранение:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_LimitArticleAge)
en: Delete articles older than:
ru: Удалять статьи через:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DoNotExpireImportantArticles)
en: Do not expire important articles
ru: Не помечать важные статьи как устаревшие

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LMBlabel)
en: Left mouse click:
ru: Левая кнопка мыши:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LMBBehaviour) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MMBBehaviour)
en: Open in Tab
ru: Открыть во вкладке

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LMBBehaviour) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MMBBehaviour)
en: Open in Background Tab
ru: Открыть в фоновой вкладке

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LMBBehaviour) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MMBBehaviour)
en: Open in External Browser
ru: Открыть во внешнем браузере

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MMBlabel)
en: Middle mouse click:
ru: Средняя кнопка мыши:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, externalBrowserGroupBox)
en: External Browsing
ru: Выбор браузера

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ExternalBrowserUseCustomCommand)
en: Use &this command:
ru: Использовать &другую программу:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ExternalBrowserUseKdeDefault)
en: Use default web &browser
ru: &Использовать браузер по умолчанию

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tabsGroupBox)
en: Tabs
ru: Вкладки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysShowTabBar) i18n: ectx: label, entry, group (Browser)
en: Always show the tab bar
ru: Всегда показывать панель вкладок

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CloseButtonOnTabs)
en: Show close button on each tab
ru: Показывать кнопки закрытия на вкладках

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_NewWindowInTab) i18n: ectx: label, entry, group (Browser)
en: Open links in new tab instead of in new window
ru: Открывать ссылки в новой вкладке, а не в новом окне

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Security
ru: Безопасность

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CheckPhishingUrl)
en: Verify URLs using Google's Safe Browsing API
ru: Проверять ссылки с использованием Safe Browsing API от Google

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableJavascript) i18n: ectx: label, entry, group (Browser)
en: Enable Javascript
ru: Включить Javascript

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Misc
ru: Прочее

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AccessKeyEnabled)
en: Access Key Enabled
ru: Активация ссылок с клавиатуры (после нажатия Ctrl)

[ctx: global settings]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Global
ru: Общие параметры

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Show tra&y icon
ru: Показывать значок в &системном лотке

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUnreadInTaskbar)
en: Show unread articles in Taskbar
ru: Показывать количество непрочитанных статей на панели задач

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideReadFeeds) i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: Hide feeds with no unread articles
ru: Скрывать ленты, в которых нет непрочитанных статей

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LockFeedsInPlace)
en: Lock feeds in place
ru: Зафиксировать ленты

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoExpandFolders) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (View)
en: Auto-expand folders containing unread articles
ru: Автоматически разворачивать папки, в которых есть непрочитанные статьи

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseNotifications)
en: Select this if you want to get notified when there are new articles.
ru: Показывать уведомления о наличии новых статей.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseNotifications)
en: Use &notifications for all feeds
ru: Использовать &уведомления для всех лент

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DisableSaveAsNotification)
en: Disable save as finished notification
ru: Отключить сохранение как завершённого уведомления

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseIntervalFetch)
en: &Use interval fetching
ru: &Периодически получать новости

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, autoFetchIntervalLabel)
en: Fetch feeds every:
ru: Проверять обновления каждые:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Startup
ru: При запуске программы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MarkAllFeedsReadOnStartup)
en: Mark &all feeds as read on startup
ru: Отметить все новости как &прочитанные при запуске

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FetchOnStartup)
en: Fetch all fee&ds on startup
ru: Обновлять &все ленты при запуске

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Network
ru: Сеть

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseHTMLCache)
en: Use the &browser cache (less network traffic)
ru: Использовать кэш &браузера (меньше трафика)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LoadExternalReferences)
en: Allow feed to load external references from internet.
ru: Позволить ленте загружать внешние ссылки из сети

en: Akregator Export for %1
ru: Экспортировано в %1 из Akregator

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (View)
en: Hides feeds with no unread articles
ru: Скрывать ленты, в которых нет непрочитанных статей

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: Prevent feeds from being moved in the list
ru: Не разрешать менять расположение лент в списке

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (View)
en: Locks feeds where they are
ru: Фиксировать положение лент

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: Auto-Expand folders with unread articles
ru: Автоматически разворачивать папки с непрочитанными статьями

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: Show Quick Filter
ru: Быстрый фильтр

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (View)
en: Show Quick Filter Bar
ru: Панель фильтра

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: Status Filter
ru: Фильтр по статусу

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (View)
en: Stores the last status filter setting
ru: Сохранять выбранный статус для поиска

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: Text Filter
ru: Фильтр текста

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (View)
en: Stores the last search line text
ru: Сохранять выбранный текст для поиска

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: View Mode
ru: Режим просмотра

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (View)
en: Article display mode.
ru: Режим просмотра статьи.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: Sizes for first splitter
ru: Размеры для первого разделителя

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (View)
en: First (usually vertical) splitter widget sizes.
ru: Размер первого (обычно вертикального) разделителя.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: Sizes for second splitter
ru: Размеры для второго разделителя

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (View)
en: Second (usually horizontal) splitter widget sizes.
ru: Размер первого (обычно горизонтального) разделителя.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive)
en: Archive Mode
ru: Хранение

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive)
en: Keep All Articles
ru: Хранить все статьи

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Archive)
en: Save an unlimited number of articles.
ru: Хранить все статьи.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive)
en: Limit Number of Articles
ru: Количество сохраняемых статей

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Archive)
en: Limit the number of articles in a feed
ru: Сохранять указанное количество статей

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive)
en: Delete Expired Articles
ru: Удалить устаревшие статьи

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Archive)
en: Delete expired articles
ru: Удалить устаревшие статьи

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive)
en: Disable Archiving
ru: Не сохранять статьи

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Archive)
en: Do not save any articles
ru: Не сохранять ни одну статью

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive)
en: Expiry Age
ru: Период устаревания

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Archive)
en: Default expiry age for articles in days.
ru: Период устаревания по умолчанию в днях.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive)
en: Article Limit
ru: Ограничение хранения

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Archive)
en: Number of articles to keep per feed.
ru: Количество статей, сохраняемых в каждой ленте.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive)
en: Do Not Expire Important Articles
ru: Не удалять важные статьи

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Archive)
en: When this option is enabled, articles you marked as important will not be removed when limit the archive size by either age or number of the articles.
ru: При включении этой опции статьи, отмеченные как важные, не будут удалены, даже если они попадают под условия устаревших статей.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Network)
en: Concurrent Fetches
ru: Параллельные загрузки

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Network)
en: Number of concurrent fetches
ru: Количество параллельных загрузок

note: i18n: ectx: label, entry, group (Network)
en: Use HTML Cache
ru: Использовать кэш для HTML

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Network)
en: Use the KDE-wide HTML cache settings when downloading feeds, to avoid unnecessary traffic. Disable only when necessary.
ru: Использовать глобальные параметры кэша KDE при загрузке статей для уменьшения трафика. Отключайте эту опцию только в случае необходимости.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Network)
en: This option allows user to specify custom user-agent string instead of using the default one. This is here because some proxies may interrupt the connection because of having "gator" in the name.
ru: Этот параметр позволяет подменять идентификацию браузера на заданную. Иногда это полезно при использовании некоторых прокси-серверов, которые прерывают подключение для браузеров с идентификатором, содержащим слово «gator».

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Fetch on startup
ru: Получать новости при запуске

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Fetch feedlist on startup.
ru: Опрашивать ленты новостей при запуске.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Mark all feeds as read on startup
ru: Отметить все новости как прочитанные при запуске

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Mark all feeds as read on startup.
ru: Отметить все новости как прочитанные при запуске.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Use interval fetching
ru: Периодически получать новости

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Fetch all feeds every %1 minutes.
ru: Получать новости каждые %1 мин.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Interval for autofetching
ru: Интервал получения новостей

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Interval for autofetching in minutes.
ru: Интервал между получением новостей в минутах.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Use notifications
ru: Использовать уведомления

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Specifies if the balloon notifications are used or not.
ru: Использовать всплывающее уведомление о получении новых статей.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Show tray icon
ru: Показывать значок в системном лотке

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Specifies if the tray icon is shown or not.
ru: Показывать значок приложения в системном лотке.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Show Unread In Taskbar
ru: Показывать количество непрочитанных статей на панели задач

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Specifies if we show unread article in taskbar.
ru: Показывать количество непрочитанных статей на панели задач.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Browser)
en: Always show the tab bar, even when only one tab is open
ru: Показывать панель вкладок, даже если открыта одна вкладка

note: i18n: ectx: label, entry, group (Browser)
en: Show close buttons on tabs
ru: Показывать кнопки закрытия вкладок

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Browser)
en: Show close buttons on tabs instead of icons
ru: Показывать кнопки закрытия вкладок вместо значков

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Browser)
en: Open a link which would normally open in a new window (external browser) in a new tab instead
ru: Открывать в новой вкладке ссылки, которые открываются в новом окне (внешнем браузере)

note: i18n: ectx: label, entry, group (Browser)
en: Use default KDE web browser
ru: Браузер KDE по умолчанию

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Browser)
en: Use KDE web browser when opening in external browser.
ru: Использовать браузер KDE для открытия «во внешнем браузере».

note: i18n: ectx: label, entry, group (Browser)
en: Use this command:
ru: Использовать другую программу:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Browser)
en: Use the specified command when opening in external browser.
ru: Использовать указанную команду для открытия во внешнем браузере.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Browser)
en: Command to launch external browser. URL will substitute for %u.
ru: Командная строка запуска внешнего браузера. %u будет заменено на соответствующую ссылку.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Browser)
en: What the click with left mouse button should do.
ru: Что делать при щелчке левой кнопкой мыши.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Browser)
en: What the click with middle mouse button should do.
ru: Что делать при щелчке средней кнопкой мыши.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Advanced)
en: Archive Backend
ru: Архивариус

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseMarkReadDelay), group (Advanced)
en: Whether to delay before marking an article as read upon selecting it.
ru: Задержка отметки статьи как прочитанной.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MarkReadDelay), group (Advanced)
en: Configurable delay between selecting an article and it being marked as read.
ru: Задержка между просмотром статьи и отметкой её как прочитанной.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Advanced)
en: Resets the quick filter when changing feeds.
ru: Сбросить фильтр при переходе на другую ленту.

[ctx: @action:inmenu]
en: New Feed...
ru: Добавить ленту новостей...

[ctx: @info:status]
en: Create a new feed
ru: Добавить новую ленту новостей

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can add a new feed.
ru: Будет открыто диалоговое окно для добавления новой ленты новостей.

en: A KDE Feed Reader
ru: Чтение лент новостей для KDE

en: Copyright © 2004–%1 Akregator authors
ru: © Разработчики Akregator, 2004-%1

en: Maintainer
ru: Сопровождающий

en: Former maintainer
ru: Прежний сопровождающий

en: Developer
ru: Разработчик

en: Stanislav Karchebny
ru: Станислав Карчебный

en: Contributor
ru: Содействие разработке

en: Handbook
ru: Написание руководства

en: Author of librss
ru: Автор библиотеки librss

en: Bug tracker management, Usability improvements
ru: Исправление ошибок, улучшение внешнего вида

en: Tons of bug fixes
ru: Исправление множества ошибок

en: 'Delayed mark as read' feature
ru: Реализация возможности отложенной отметки о прочтении

en: Icons
ru: Значки

en: &Fetch Feed
ru: &Обновить ленту

en: &Delete Feed
ru: &Удалить ленту

en: &Edit Feed...
ru: &Свойства...

en: &Mark Feed as Read
ru: Отметить ленту как &прочитанную

en: &Fetch Feeds
ru: &Обновить ленты

en: &Delete Folder
ru: &Удалить папку

en: &Rename Folder
ru: &Переименовать папку

en: &Mark Feeds as Read
ru: Отметить ленты как &прочитанные

en: &Import Feeds...
ru: &Импорт списка...

en: &Export Feeds...
ru: &Экспорт списка...

en: &Configure Akregator...
ru: &Настроить Akregator...

en: &Open Homepage
ru: Открыть с&айт

en: Reload All Tabs
ru: Обновить все вкладки

en: &Add Feed...
ru: &Добавить ленту...

en: Ne&w Folder...
ru: &Создать папку...

en: &Normal View
ru: &Обычный вид

en: &Widescreen View
ru: Для широкоформатного &экрана

en: C&ombined View
ru: &В виде ленты

en: Fe&tch All Feeds
ru: О&бновить все ленты

en: C&ancel Feed Fetches
ru: &Отменить обновление лент

en: Ma&rk All Feeds as Read
ru: Отметить все &ленты как прочитанные

en: Copy Link Address
ru: Скопировать ссылку на статью

en: Pre&vious Unread Article
ru: П&редыдущая непрочитанная статья

en: Ne&xt Unread Article
ru: С&ледующая непрочитанная статья

en: &Delete
ru: &Удалить

en: &Mark As
ru: &Отметить как

[ctx: as in: mark as read]
en: &Read
ru: &Прочитанная статья

en: Mark selected article as read
ru: Отметить выбранную статью как прочитанную

[ctx: as in: mark as new]
en: &New
ru: &Новая статья

en: Mark selected article as new
ru: Отметить выбранную статью как новую

[ctx: as in: mark as unread]
en: &Unread
ru: Н&епрочитанная статья

en: Mark selected article as unread
ru: Отметить выбранную статью как непрочитанную

en: &Mark as Important
ru: Отметить как &важную

en: Remove &Important Mark
ru: Снять отметку о &важности

en: Move Node Up
ru: Переместить выше

en: Move Node Down
ru: Переместить ниже

en: Move Node Left
ru: Переместить влево

en: Move Node Right
ru: Переместить вправо

en: Send &Link Address...
ru: Отправить &ссылку на статью...

en: Send &File...
ru: Отправить с&татью...

en: Set Focus to Quick Search
ru: Перевести фокус на поле быстрого поиска

en: &Previous Article
ru: &Предыдущая статья

en: &Next Article
ru: &Следующая статья

en: &Previous Feed
ru: Предыдущая ле&нта

en: &Next Feed
ru: Сле&дующая лента

en: N&ext Unread Feed
ru: След&ующая непрочитанная лента

en: Prev&ious Unread Feed
ru: Предыдущая н&епрочитанная лента

en: Go to Top of Tree
ru: В начало

en: Go to Bottom of Tree
ru: В конец

en: Go Left in Tree
ru: Влево по дереву

en: Go Right in Tree
ru: Вправо по дереву

en: Go Up in Tree
ru: Вверх по дереву

en: Go Down in Tree
ru: Вниз по дереву

en: Hide Read Feeds
ru: Скрыть прочитанные ленты

en: Lock Feeds In Place
ru: Зафиксировать ленты

en: Auto-expand folders with unread articles
ru: Автоматически разворачивать папки с непрочитанными статьями

en: Select Next Tab
ru: Перейти на следующую вкладку

en: Select Previous Tab
ru: Перейти на предыдущую вкладку

en: Detach Tab
ru: Отделить вкладку

en: Mute
ru: Выключить звук

en: Unmute
ru: Включить звук

en: Speak Text
ru: Зачитать текст

en: &Find in Message...
ru: &Найти в статье...

en: Close Tab
ru: Закрыть вкладку

en: Activate Tab %1
ru: Перейти на вкладку %1

en: &Save Link As...
ru: &Сохранить статью...

en: Copy &Link Address
ru: &Скопировать адрес ссылки

en: Copy Image Location
ru: Копировать ссылку на изображение

en: Save Image On Disk...
ru: Сохранить изображение на диск...

en: Open Link in New &Tab
ru: Открыть в &новой вкладке

en: Open Link in External &Browser
ru: Открыть ссылку во &внешнем браузере

[ctx: @title:window]
en: Add Feed
ru: Добавление ленты новостей

en: Downloading %1
ru: Загрузка %1

en: Feed not found from %1.
ru: Лента не найдена по адресу %1.

en: Feed found, downloading...
ru: Найдена лента новостей, загрузка данных...

en: Add a feed with the given URL
ru: Добавить ленту с указанным URL-адресом

en: When adding feeds, place them in this group
ru: Помещать добавляемые ленты в эту группу

en: Hide main window on startup
ru: Не показывать основное окно при запуске приложения

en: Lists the available options for user feedback
ru: Показать доступные варианты обратной связи

en: Feeds
ru: Ленты

en: KDE Dot News
ru: Новости KDE

en: Planet KDE
ru: Планета KDE

en: KDE Apps
ru: Приложения KDE

en: Spanish feeds
ru: Испанские ленты новостей

en: Planet KDE España
ru: Планета KDE Испания

en: Access denied: Cannot save feed list to <b>%1</b>. Please check your permissions.
ru: Доступ запрещён: не удаётся сохранить список лент новостей <b>%1</b>. Проверьте права доступа.

en: Write Error
ru: Ошибка записи

en: Could not import the file %1 (no valid OPML)
ru: Невозможно импортировать файл %1 (неверный формат OPML)

en: OPML Parsing Error
ru: Ошибка обработки OPML

en: The file %1 could not be read, check if it exists or if it is readable for the current user.
ru: Невозможно открыть файл %1. Проверьте, существует ли этот файл и доступен ли он для чтения.

en: Read Error
ru: Ошибка чтения

en: Access denied: cannot write to file %1. Please check your permissions.
ru: Доступ запрещён: невозможно сохранить в файл %1. Проверьте права доступа.

en: OPML Outlines (%1);;All Files (*)
ru: Ленты OPML (%1);;Все файлы (*)

en: Imported Folder
ru: Импортировано

en: The feed to be listed was already removed.
ru: Невозможно получить список статей ленты, потому что она была удалена.

en: Columns
ru: Столбцы

en: No result found
ru: Ничего не найдено

en: <h2>Article list</h2>Here you can browse articles from the currently selected feed. You can also manage articles, as marking them as persistent ("Mark as Important") or delete them, using the right mouse button menu. To view the web page of the article, you can open the article internally in a tab or in an external browser window.
ru: <h2>Список статей</h2>Здесь можно просматривать статьи выбранной ленты новостей. Статьями можно управлять, помечая их как для постоянного хранения («Отметить как важную») или удалять их, используя контекстное меню, вызываемое правой кнопкой мыши. Просмотреть веб-страницу статьи можно на отдельной вкладке или в браузере.

[ctx: Articlelist's column header]
en: Title
ru: Заголовок

[ctx: Articlelist's column header]
en: Feed
ru: Лента

[ctx: Articlelist's column header]
en: Date
ru: Дата

[ctx: Articlelist's column header]
en: Author
ru: Автор

[ctx: Articlelist's column header]
en: Description
ru: Описание

[ctx: Articlelist's column header]
en: Content
ru: Содержимое

en: Akregator is a KDE news feed reader.
ru: Akregator — это программа чтения лент новостей от KDE.

[ctx: @title:window]
en: Save As
ru: Сохранение в указанном формате

en: Disable
ru: Отключить

en: Keep Enabled
ru: Оставить

en: Are you sure you want to disable this introduction page?
ru: Отключить показ заставки?

en: Disable Introduction Page
ru: Показ заставки

en: This web site is a malware, do you want to continue to show it?
ru: Этот веб-сайт вредоносный, продолжить?

en: Malware
ru: Вредоносный сайт

en: The network is broken.
ru: Нет подключения к сети.

en: Check Phishing Url
ru: Проверка фишинговых ссылок

en: The url %1 is not valid.
ru: Некорректная ссылка %1.

[ctx: @title:window]
en: Print Document
ru: Печать документа

en: Add Folder
ru: Добавить папку

en: Folder name:
ru: Имя папки:

en: <qt>Are you sure you want to delete this folder and its feeds and subfolders?</qt>
ru: <qt>Удалить папку со всеми вложенными папками и лентами новостей?</qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete folder <b>%1</b> and its feeds and subfolders?</qt>
ru: <qt>Удалить папку <b>%1</b> со всеми вложенными папками и лентами новостей?</qt>

en: Delete Folder
ru: Удалить папку

en: <qt>Are you sure you want to delete this feed?</qt>
ru: <qt>Удалить ленту новостей?</qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete feed <b>%1</b>?</qt>
ru: <qt>Удалить ленту новостей <b>%1</b>?</qt>

en: Delete Feed
ru: Удалить ленту

en: Imported Feeds
ru: Импортированные ленты новостей

en: Add Imported Folder
ru: Добавить папку для импортированных лент

en: Imported folder name:
ru: Имя папки для импорта:

en: <qt>The standard feed list is corrupted (invalid OPML). A backup was created:<p><b>%1</b></p></qt>
ru: <qt>Список лент повреждён (ошибка в OPML). Создана резервная копия:<p><b>%1</b></p></qt>

en: <qt>The standard feed list is corrupted (invalid OPML). Could not create a backup.</qt>
ru: <qt>Список лент повреждён (ошибка в OPML). Резервная копия не создана.</qt>

en: Opening Feed List...
ru: Открытие списка лент новостей...

en: <qt>Could not open feed list (%1) for reading.</qt>
ru: <qt>Не удалось открыть список лент (%1) для чтения.</qt>

[ctx: error message window caption]
en: XML Parsing Error
ru: Ошибка обработки XML

en: <qt><p>XML parsing error in line %1, column %2 of %3:</p><p>%4</p></qt>
ru: <qt><p>Ошибка обработки XML в строке %1, позиция %2 из %3:</p><p>%4</p></qt>

en: <qt>The standard feed list is corrupted (invalid XML). A backup was created:<p><b>%1</b></p></qt>
ru: <qt>Список лент повреждён (ошибка в XML). Создана резервная копия:<p><b>%1</b></p></qt>

en: <qt>The standard feed list is corrupted (invalid XML). Could not create a backup.</qt>
ru: <qt>Список лент повреждён (ошибка в XML). Резервная копия не создана.</qt>

en: Akregator did not close correctly. Would you like to restore the previous session?
ru: Работа Akregator была завершена некорректно. Восстановить предыдущий сеанс?

en: Restore Session
ru: Восстановить сеанс

en: Do Not Restore Session
ru: Не восстанавливать сеанс

en: Ask me later
ru: Спросить позже

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ru: &Правка

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ru: &Вид

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
ru: Пере&ход

note: i18n: ectx: Menu (feed)
en: Fee&d
ru: Лента

note: i18n: ectx: Menu (article)
en: &Article
ru: С&татья

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ru: &Настройка

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ru: Основная панель инструментов

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ru: &Файл

en: All Feeds
ru: Все ленты

en: Minute | Minutes
ru[0]: Минута
ru[1]: Минуты
ru[2]: Минут
ru[3]: Минута

en: Hour | Hours
ru[0]: Час
ru[1]: Часа
ru[2]: Часов
ru[3]: Час

en: Day | Days
ru[0]: День
ru[1]: Дня
ru[2]: Дней
ru[3]: День

[ctx: @title:window]
en: Feed Properties
ru: Свойства ленты новостей

[ctx: never fetch new articles]
en: Never
ru: Никогда

en:  day |  days
ru[0]:  день
ru[1]:  дня
ru[2]:  дней
ru[3]:  день

en:  article |  articles
ru[0]:  статья
ru[1]:  статьи
ru[2]:  статей
ru[3]:  статья

[ctx: @title:window]
en: Properties of %1
ru: Свойства %1

en:  (no unread articles)
ru:  (нет новых статей)

en:  (1 unread article) |  (%1 unread articles)
ru[0]:  (%1 непрочитанная статья)
ru[1]:  (%1 непрочитанных статьи)
ru[2]:  (%1 непрочитанных статей)
ru[3]:  (%1 непрочитанная статья)

en: <b>Description:</b> %1<br />
ru: <b>Описание:</b> %1<br />

en: <b>Homepage:</b> <a href="%1">%1</a>
ru: <b>Домашняя страница:</b> <a href="%1">%1</a>

en: <b>Copyright:</b> %1</a>
ru: <b>Авторские права:</b> %1</a>

en: Date
ru: Дата

en: Comment
ru: Комментарий

en: Complete Story
ru: Статья полностью

en: Author
ru: Автор

en: Enclosure
ru: Вложение

en: Untitled
ru: Безымянный

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: Loading canceled
ru: Загрузка прервана

en: Loading completed
ru: Загрузка завершена

en: You can view multiple articles in several open tabs.
ru: Можно читать несколько статей на разных вкладках.

en: Articles list.
ru: Список статей.

en: Articles
ru: Статьи

en: About
ru: О модуле

en: <qt>Are you sure you want to mark <b>all articles in the feed</b> as read?</qt>
ru: <qt>Отметить <b>все статьи в ленте</b> как прочитанные?</qt>

en: Mark Feed as Read
ru: Отметить ленту как прочитанную

en: <qt>Are you sure you want to mark <b>all feeds</b> as read?</qt>
ru: <qt>Отметить <b>все ленты</b> как прочитанные?</qt>

en: <qt>Are you sure you want to mark <b>all feeds in the folder</b> as read?</qt>
ru: <qt>Отметить <b>все ленты в папке</b> как прочитанные?</qt>

en: Mark Feeds as Read
ru: Отметить ленты как прочитанные

en: Networking is not available.
ru: Сеть недоступна.

en: Fetching Feeds...
ru: Получение данных из лент новостей...

en: <qt>Are you sure you want to delete article <b>%1</b>?</qt>
ru: <qt>Удалить статью <b>%1</b>?</qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete the selected article?</qt> | <qt>Are you sure you want to delete the %1 selected articles?</qt>
ru[0]: <qt>Удалить %1 выбранную статью?</qt>
ru[1]: <qt>Удалить %1 выбранные статьи?</qt>
ru[2]: <qt>Удалить %1 выбранных статей?</qt>
ru[3]: <qt>Удалить выбранную статью?</qt>

en: Networking is available now.
ru: Сеть теперь доступна.

en: <qt>This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.</qt>
ru: <qt>Это действие полностью скроет меню. Чтобы снова вывести его, нажмите %1.</qt>

en: Hide menu bar
ru: Скрыть строку меню

en: Could not find the Akregator part; please check your installation.
    %1
ru: Не найден компонент Akregator. Проверьте правильность установки.
    %1

en: Feed added:
     %1
ru: Добавлена лента:
     %1

en: Feeds added:
     %1
ru: Добавлены ленты:
     %1

en: <i>and 1 other</i> | <i>and %1 others</i>
ru[0]: <i>и %1 другая</i>
ru[1]: <i>и %1 другие</i>
ru[2]: <i>и %1 других</i>
ru[3]: <i>и %1 другая</i>

en: Fetch completed
ru: Получение статей закончено

en: Fetch error
ru: Ошибка получения статей

en: Fetch aborted
ru: Получение статей прервано

en: Feed list was deleted
ru: Список лент был удалён

en: Node or destination folder not found
ru: Узел или целевая папка не найдены

en: Cannot move folder %1 to its own subfolder %2
ru: Невозможно переместить папку %1 во вложенную папку %2

en: Timeout on remote server
ru: Истекло время ожидания ответа от сервера

en: Unknown host
ru: Неизвестный узел

en: Feed file not found on remote server
ru: Лента не найдена на сервере

en: Could not read feed (invalid XML)
ru: Невозможно прочитать ленту (ошибка в формате XML)

en: Could not read feed (unknown format)
ru: Невозможно прочитать ленту (неизвестный формат)

en: Could not read feed (invalid feed)
ru: Не удаётся прочитать ленту (неправильный формат ленты)

en: Could not fetch feed: %1
ru: Не удаётся получить ленту: %1

[ctx: Feedlist's column header]
en: Feeds
ru: Ленты

[ctx: Feedlist's column header]
en: Unread
ru: Непрочитанные

[ctx: Feedlist's column header]
en: Total
ru: Всего

en: Close the current tab
ru: Закрыть текущую вкладку

en: Close tab
ru: Закрыть вкладку

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Tab
ru: Отделить вкладку

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
ru: Закрыть вкладку

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Other Tabs
ru: Закрыть другие вкладки

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Tabs
ru: Закрыть все вкладки

en: There are no unread articles
ru: Непрочитанных статей нет

en: 1 unread article | %1 unread articles
ru[0]: %1 непрочитанная статья
ru[1]: %1 непрочитанных статьи
ru[2]: %1 непрочитанных статей
ru[3]: %1 непрочитанная статья

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Akregator::AddFeedWidgetBase)
en: Add Feed
ru: Добавление ленты новостей

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Add New Source
ru: Добавить ленту новостей

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Feed &URL:
ru: &Адрес ленты новостей:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Akregator::FeedPropertiesWidgetBase)
en: Feed Properties
ru: Свойства ленты новостей

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: &General
ru: &Главное

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_updateInterval)
en: U&se a custom update interval
ru: Задать другой &интервал обновления

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, updateLabel)
en: Update ever&y:
ru: &Интервал обновления:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_useNotification)
en: Notify when new articles arri&ve
ru: &Уведомление о новых статьях

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &URL:
ru: &Ссылка:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Name:
ru: &Название:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, feedNameEdit)
en: Display name of RSS column
ru: Показать имя RSS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Comment:
ru: Комментарий:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Ar&chive
ru: &Хранение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_globalDefault)
en: &Use default settings
ru: &Использовать параметры по умолчанию

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_disableArchiving)
en: Di&sable archiving
ru: Не &сохранять статьи

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_limitArticleNumber)
en: Limit archi&ve to:
ru: &Ограничить хранение:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_limitArticleAge)
en: &Delete articles older than:
ru: &Удалять статьи через:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab3)
en: Adva&nced
ru: &Дополнительно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_loadWebsite)
en: Load the &full website when reading articles
ru: &Загружать при просмотре статью целиком

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_markRead)
en: Mar&k articles as read when they arrive
ru: Отметить &все новые статьи как прочитанные

en: Disable Introduction
ru: Отключить показ заставки

en: &Copy Email Address
ru: Копировать &адрес электронной почты

en: Address copied to clipboard.
ru: Адрес скопирован в буфер обмена.

en: Mark Article as Read
ru: Отметить статью как прочитанную

en: Mark Article as Unread
ru: Отметить статью как непрочитанную

en: Change Important Flag
ru: Изменить отметку о важности

en: Send the URL of the article
ru: Отправить ссылку на статью

en: Send the Html Page of Article
ru: Отправить HTML-страницу со статьёй

en: Open In External Browser
ru: Открыть во внешнем браузере

en: Search articles...
ru: Поиск статей…

en: Search articles...<%1>
ru: Поиск статей… <%1>

en: All Articles
ru: все

[ctx: Unread articles filter]
en: Unread
ru: непрочитанные

[ctx: New articles filter]
en: New
ru: новые

[ctx: Read articles filter]
en: Read
ru: прочитанные

[ctx: Important articles filter]
en: Important
ru: важные
