akregator - en to sv translation catalogue (406 entries)

en: Feed readers provide a convenient way to browse different kinds of content, including news, blogs, and other content from online sites. Instead of checking all your favorite web sites manually for updates, Akregator collects the content for you.
sv: En nyhetskanalläsare ger ett bekvämt sätt att bläddra bland olika sorters information, inklusive nyheter, bloggar och annat stoff från nätplatser. Istället för att själv kontrollera om alla dina favoritwebbplatser har uppdaterats, samlar Akregator ihop informationen åt dig.

en: For more information about using Akregator, check the <a href='https://kontact.kde.org/components/akregator/'>Akregator website</a>. If you do not want to see this page anymore, <a href='config:/disable_introduction'>click here</a>.
sv: För mer information om användning av Akregator, titta på <a href='https://kontact.kde.org/components/akregator/'>Akregators hemsida</a>. Om du inte vill se den här sidan igen, <a href='config:/disable_introduction'> klicka här</a>.

en: Mark as Read
sv: Markera som läst

en: Mark as Unread
sv: Markera som oläst

en: Remove Important Status
sv: Ta bort markering som viktig

en: Mark as Important
sv: Markera som viktig

en: Open Link in External Browser
sv: Öppna länk i extern webbläsare

en: Open In Background Tab
sv: Öppna i bakgrundsflik

en: Send File Address
sv: Skicka filadress

en: Send Link Address
sv: Skicka länkadress

en: Delete Article
sv: Ta bort artikel

en: <b>Note:</b> For security reasons, external reference is blocked (See configure dialog).
sv: <b>Anmärkning:</b> Av säkerhetsskäl är externa referenser blockerade (se inställningsdialogrutan).

[ctx: Limit feed archive size to:]
en: %v article | %v articles
sv[0]: %v artikel
sv[1]: %v artiklar

[ctx: Delete articles older than:]
en: %v day | %v days
sv[0]: %v dag
sv[1]: %v dagar

en:  minute |  minutes
sv[0]:  minut
sv[1]:  minuter

en: Webengine Plugins
sv: Insticksprogram för webbgränssnitt

[ctx: Mark selected article read after]
en: %v second | %v seconds
sv[0]: %v sekund
sv[1]: %v sekunder

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Article List
sv: Artikellista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseMarkReadDelay)
en: Mar&k selected article read after
sv: Mar&kera vald artikel som läst efter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResetQuickFilterOnNodeChange)
en: Reset search bar when changing feeds
sv: Återställer sökraden vid kanalbyte

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Article List Colors
sv: Artikellistans färger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_unreadArticles)
en: Unread articles:
sv: Olästa artiklar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_newArticles)
en: New articles:
sv: Nya artiklar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseCustomColors)
en: Use custom colors
sv: Använd egna färger

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Font Size
sv: Teckenstorlek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_MinimumFontSize)
en: Minimum font size:
sv: Minsta teckenstorlek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_MediumFontSize)
en: Medium font size:
sv: Normal teckenstorlek:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Fonts
sv: Teckensnitt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Standard font:
sv: Standardteckensnitt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Fixed font:
sv: Teckensnitt med fast breddsteg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Serif font:
sv: Serif-teckensnitt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Sans serif font:
sv: Sans serif-teckensnitt:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Default Archive Settings
sv: Förvalda arkiveringsinställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_DisableArchiving)
en: Disa&ble archiving
sv: Ina&ktivera arkivering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_KeepAllArticles) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_keepAllArticles)
en: &Keep all articles
sv: Behåll &alla artiklar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_LimitArticleNumber)
en: Limit feed archi&ve size to:
sv: Begränsa kanalarki&vets storlek till:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_LimitArticleAge)
en: Delete articles older than:
sv: Ta bort artiklar äldre än:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DoNotExpireImportantArticles)
en: Do not expire important articles
sv: Låt inte viktiga artiklar utgå

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LMBlabel)
en: Left mouse click:
sv: Klick med musens vänsterknapp:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LMBBehaviour) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MMBBehaviour)
en: Open in Tab
sv: Öppna under flik

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LMBBehaviour) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MMBBehaviour)
en: Open in Background Tab
sv: Öppna i bakgrundsflik

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LMBBehaviour) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MMBBehaviour)
en: Open in External Browser
sv: Öppna i extern webbläsare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MMBlabel)
en: Middle mouse click:
sv: Klick med musens mittenknapp:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, externalBrowserGroupBox)
en: External Browsing
sv: Extern webbläsning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ExternalBrowserUseCustomCommand)
en: Use &this command:
sv: Använd de&tta kommando:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ExternalBrowserUseKdeDefault)
en: Use default web &browser
sv: Använd standardwe&bbläsare

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tabsGroupBox)
en: Tabs
sv: Flikar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysShowTabBar) i18n: ectx: label, entry, group (Browser)
en: Always show the tab bar
sv: Visa alltid flikraden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CloseButtonOnTabs)
en: Show close button on each tab
sv: Visa stängningsknapp på varje flik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_NewWindowInTab) i18n: ectx: label, entry, group (Browser)
en: Open links in new tab instead of in new window
sv: Öppna länkar under ny flik istället för i nytt fönster

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Security
sv: Säkerhet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CheckPhishingUrl)
en: Verify URLs using Google's Safe Browsing API
sv: Verifiera webbadresser med Googles programmeringsgränssnitt för säker bläddring

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableJavascript) i18n: ectx: label, entry, group (Browser)
en: Enable JavaScript
sv: Aktivera Javascript

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Accessibility
sv: Handikappstöd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AccessKeyEnabled)
en: Enable Access Key activation with Ctrl key
sv: Sätt på aktivering av åtkomsttangent med Ctrl-tangent

[ctx: global settings]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Global
sv: Allmänna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Show tra&y icon
sv: Visa ikon i s&ystembrickan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUnreadInTaskbar)
en: Show unread articles in Taskbar
sv: Visa olästa artiklar på aktivitetsraden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideReadFeeds) i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: Hide feeds with no unread articles
sv: Dölj kanaler utan olästa artiklar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LockFeedsInPlace)
en: Lock feeds in place
sv: Lås kanaler på plats

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoExpandFolders) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (View)
en: Auto-expand folders containing unread articles
sv: Expandera automatiskt kataloger som innehåller olästa artiklar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseNotifications)
en: Select this if you want to get notified when there are new articles.
sv: Markera det här om du vill få en underrättelse när det finns nya artiklar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseNotifications)
en: Use &notifications for all feeds
sv: Använd u&nderrättelser för alla kanaler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DisableSaveAsNotification)
en: Disable save as finished notification
sv: Inaktivera spara som slutlig underrättelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseIntervalFetch)
en: &Use interval fetching
sv: An&vänd intervallhämtning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, autoFetchIntervalLabel)
en: Fetch feeds every:
sv: Hämta kanaler efter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PlasmaActivitySupport)
en: Enable Plasma Activities integration
sv: Aktivera integrering med Plasma-aktiviteter

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Startup
sv: Start

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MarkAllFeedsReadOnStartup)
en: Mark &all feeds as read on startup
sv: Mark&era alla kanaler som lästa vid start

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FetchOnStartup)
en: Fetch all fee&ds on startup
sv: Häm&ta alla kanaler vid start

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Network
sv: Nätverk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseHTMLCache)
en: Use the &browser cache (less network traffic)
sv: Använd we&bbläsarens cache (mindre nätverkstrafik)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LoadExternalReferences)
en: Allow article preview to load external references
sv: Tillåt förhandsgranskning av artikel att läsa in externa referenser

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_LoadExternalReferences)
en: Allow the article preview to load external references from the Internet. This may allow websites or third parties to observe the articles that you have viewed.
sv: Tillåt förhandsgranskningen av artikel att läsa in externa referenser från Internet. Det kan göra det möjligt för webbplatser eller tredje part att observera artiklarna som du har tittat på.

en: Akregator Export for %1
sv: Akregator export för %1

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (View)
en: Hides feeds with no unread articles
sv: Döljer kanaler utan olästa artiklar

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: Prevent feeds from being moved in the list
sv: Förhindra att kanaler flyttas i listan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (View)
en: Locks feeds where they are
sv: Lås kanaler där de är

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: Auto-Expand folders with unread articles
sv: Expandera automatiskt kataloger med olästa artiklar

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: Show Quick Filter
sv: Visa snabbfilter

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (View)
en: Show Quick Filter Bar
sv: Visa snabbfilterrad

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: Status Filter
sv: Statusfilter

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (View)
en: Stores the last status filter setting
sv: Lagrar senaste inställningen av statusfiltret

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: Text Filter
sv: Textfilter

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (View)
en: Stores the last search line text
sv: Lagrar sökradens senaste text

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: View Mode
sv: Visningsläge

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (View)
en: Article display mode.
sv: Artikelvisningsläge.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: Sizes for first splitter
sv: Storlekar för första avdelaren

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (View)
en: First (usually vertical) splitter widget sizes.
sv: Första (oftast vertikala) avdelarens grafiska komponentstorlekar.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: Sizes for second splitter
sv: Storlekar för andra avdelaren

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (View)
en: Second (usually horizontal) splitter widget sizes.
sv: Andra (oftast horisontella) avdelarens grafiska komponentstorlekar.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive)
en: Archive Mode
sv: Arkiveringsläge

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive)
en: Keep All Articles
sv: Behåll alla artiklar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Archive)
en: Save an unlimited number of articles.
sv: Spara ett obegränsat antal artiklar.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive)
en: Limit Number of Articles
sv: Begränsa antal artiklar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Archive)
en: Limit the number of articles in a feed
sv: Begränsa antal artiklar i en kanal

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive)
en: Delete Expired Articles
sv: Ta bort utgångna artiklar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Archive)
en: Delete expired articles
sv: Ta bort utgångna artiklar

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive)
en: Disable Archiving
sv: Inaktivera arkivering

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Archive)
en: Do not save any articles
sv: Spara inte några artiklar

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive)
en: Expiry Age
sv: Utgångsålder

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Archive)
en: Default expiry age for articles in days.
sv: Förvald utgångsålder för artiklar i dagar.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive)
en: Article Limit
sv: Artikelgräns

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Archive)
en: Number of articles to keep per feed.
sv: Antal artiklar att behålla per kanal.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Archive)
en: Do Not Expire Important Articles
sv: Låt inte viktiga artiklar utgå

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Archive)
en: When this option is enabled, articles you marked as important will not be removed when limit the archive size by either age or number of the articles.
sv: När alternativet är aktiverat tas inte artiklar bort som du markerat som viktiga när arkivstorleken är begränsad, antingen enligt ålder eller antal artiklar.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Network)
en: Concurrent Fetches
sv: Samtidiga hämtningar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Network)
en: Number of concurrent fetches
sv: Antal samtidiga hämtningar

note: i18n: ectx: label, entry, group (Network)
en: Use HTML Cache
sv: Använd HTML-cache

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Network)
en: Use the KDE-wide HTML cache settings when downloading feeds, to avoid unnecessary traffic. Disable only when necessary.
sv: Använd KDE:s gemensamma inställningar för HTML-cache vid nerladdning av kanaler, för att undvika onödig trafik. Inaktivera bara om nödvändigt.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Network)
en: This option allows user to specify custom user-agent string instead of using the default one. This is here because some proxies may interrupt the connection because of having "gator" in the name.
sv: Alternativet låter användare ange en egen användar-agentsträng istället för att använda den förvalda. Det finns här eftersom vissa typer av proxy kan avbryta anslutningen därför att namnet innehåller "gator".

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Fetch on startup
sv: Hämta vid start

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Fetch feedlist on startup.
sv: Hämta kanallista vid start.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Mark all feeds as read on startup
sv: Markera alla kanaler som lästa vid start

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Mark all feeds as read on startup.
sv: Markera alla kanaler som lästa vid start.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Use interval fetching
sv: Använd intervallhämntning

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Fetch all feeds every %1 minutes.
sv: Hämta alla kanaler var %1 minut.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Interval for autofetching
sv: Intervall för automatisk hämntning

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Interval for autofetching in minutes.
sv: Intervall för automatisk hämntning i minuter.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Use notifications
sv: Använd underrättelser

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Specifies if the balloon notifications are used or not.
sv: Anger om meddelanderutor med underrättelser används eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Show tray icon
sv: Visa ikon i systembrickan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Specifies if the tray icon is shown or not.
sv: Anger om ikonen i systembrickan visas eller inte.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Show Unread In Taskbar
sv: Visa olästa på aktivitetsrad

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Specifies if we show unread article in taskbar.
sv: Anger om vi visar olästa artiklar på aktivitetsraden.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Enabled Plasma Activity
sv: Aktivera Plasma-aktivitet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Browser)
en: Always show the tab bar, even when only one tab is open
sv: Visa alltid flikraden, även om bara en flik är öppen

note: i18n: ectx: label, entry, group (Browser)
en: Show close buttons on tabs
sv: Visa stängningsknappar på flikar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Browser)
en: Show close buttons on tabs instead of icons
sv: Visa stängningsknappar på flikar istället för ikoner

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Browser)
en: Open a link which would normally open in a new window (external browser) in a new tab instead
sv: Öppna en länk som normalt skulle öppnas i ett nytt fönster (extern webbläsare) under en ny flik istället

note: i18n: ectx: label, entry, group (Browser)
en: Use default KDE web browser
sv: Använd KDE:s förvalda webbläsare

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Browser)
en: Use KDE web browser when opening in external browser.
sv: Använd KDE:s webbläsare när en extern webbläsare öppnas.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Browser)
en: Use this command:
sv: Använd detta kommando:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Browser)
en: Use the specified command when opening in external browser.
sv: Använd angivet kommando när en extern webbläsare öppnas.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Browser)
en: Command to launch external browser. URL will substitute for %u.
sv: Kommando för att starta extern webbläsare. Webbadressen ersätter %u.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Browser)
en: What the click with left mouse button should do.
sv: Vad ett klick med musens vänsterknapp ska göra.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Browser)
en: What the click with middle mouse button should do.
sv: Vad ett klick med musens mittenknapp ska göra.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Advanced)
en: Archive Backend
sv: Arkiveringsgränssnitt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseMarkReadDelay), group (Advanced)
en: Whether to delay before marking an article as read upon selecting it.
sv: Om en fördröjning ska användas innan en artikel markeras som läst när den väljes.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MarkReadDelay), group (Advanced)
en: Configurable delay between selecting an article and it being marked as read.
sv: Inställningsbar fördröjning mellan en artikel väljes och markeras som läst.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Advanced)
en: Resets the quick filter when changing feeds.
sv: Återställer snabbfiltret vid kanalbyte.

[ctx: @action:inmenu]
en: New Feed...
sv: Ny kanal...

[ctx: @info:status]
en: Create a new feed
sv: Skapa en ny kanal

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can add a new feed.
sv: En dialogruta visas där det går att lägga till en ny kanal.

en: A KDE Feed Reader
sv: Läsning av nyhetskanaler för KDE

en: Copyright © 2004–%1 Akregator authors
sv: Copyright © 2004–%1 Akregators upphovsmän

en: Maintainer
sv: Underhåll

en: Former maintainer
sv: Tidigare underhåll

en: Developer
sv: Utvecklare

en: Contributor
sv: Bidragsgivare

en: Handbook
sv: Handbok

en: Author of librss
sv: Upphovsman till librss

en: Bug tracker management, Usability improvements
sv: Hantering av felspårning, användbarhetsförbättringar

en: Tons of bug fixes
sv: Massor med felrättningar

en: 'Delayed mark as read' feature
sv: Funktionen 'fördröj markera som läst'

en: Icons
sv: Ikoner

en: Insomnia
sv: Sömnlös

en: &Fetch Feed
sv: &Hämta kanal

en: &Delete Feed
sv: &Ta bort kanal

en: &Edit Feed…
sv: &Redigera kanal…

en: &Mark Feed as Read
sv: &Markera kanal som läst

en: &Fetch Feeds
sv: &Hämta kanaler

en: &Delete Folder
sv: &Ta bort katalog

en: &Rename Folder
sv: &Byt namn på katalog

en: &Mark Feeds as Read
sv: &Markera kanaler som lästa

en: &Import Feeds…
sv: &Importera kanaler…

en: &Export Feeds…
sv: &Exportera kanaler…

en: &Configure Akregator…
sv: A&npassa Akregator…

en: &Open Homepage
sv: Ö&ppna hemsida

en: Reload All Tabs
sv: Uppdatera alla flikar

en: &Add Feed…
sv: Lägg till k&anal…

en: Ne&w Folder…
sv: Ny &katalog…

en: &Normal View
sv: N&ormal vy

en: &Widescreen View
sv: &Bredbildsvy

en: C&ombined View
sv: &Kombinerad vy

en: Fe&tch All Feeds
sv: Häm&ta alla kanaler

en: C&ancel Feed Fetches
sv: &Avbryt kanalhämtningar

en: Ma&rk All Feeds as Read
sv: Mark&era alla kanaler som lästa

en: Copy Link Address
sv: Kopiera länkadress

en: Pre&vious Unread Article
sv: Föregående olästa a&rtikel

en: Ne&xt Unread Article
sv: Nästa olästa ar&tikel

en: &Delete
sv: &Ta bort

en: &Mark As
sv: &Markera som

[ctx: as in: mark as read]
en: &Read
sv: &Läst

[ctx: @info:tooltip]
en: Mark selected article as read
sv: Markera vald artikel som läst

[ctx: as in: mark as new]
en: &New
sv: &Ny

[ctx: @info:tooltip]
en: Mark selected article as new
sv: Markera vald artikel som ny

[ctx: as in: mark as unread]
en: &Unread
sv: &Oläst

[ctx: @info:tooltip]
en: Mark selected article as unread
sv: Markera vald artikel som oläst

en: &Mark as Important
sv: Markera som &viktig

[ctx: @action:button]
en: Remove &Important Mark
sv: Ta bort markering som v&iktig

en: Move Node Up
sv: Flytta nod uppåt

en: Move Node Down
sv: Flytta nod neråt

en: Move Node Left
sv: Flytta nod åt vänster

en: Move Node Right
sv: Flytta nod åt höger

en: Send &Link Address…
sv: Skicka &länkadress…

en: Send &File…
sv: Skicka &fil…

[ctx: @action]
en: Set Focus to Quick Search
sv: Ge fokus till snabbsökning

en: What's new
sv: Vad är nytt

en: &Previous Article
sv: &Föregående artikel

en: &Next Article
sv: &Nästa artikel

en: &Previous Feed
sv: F&öregående kanal

en: &Next Feed
sv: N&ästa kanal

en: N&ext Unread Feed
sv: Nästa &olästa kanal

en: Prev&ious Unread Feed
sv: För&egående olästa kanal

en: Go to Top of Tree
sv: Gå längst upp i trädet

en: Go to Bottom of Tree
sv: Gå längst ner i trädet

en: Go Left in Tree
sv: Gå åt vänster i trädet

en: Go Right in Tree
sv: Gå åt höger i trädet

en: Go Up in Tree
sv: Gå uppåt i trädet

en: Go Down in Tree
sv: Gå neråt i trädet

en: Hide Read Feeds
sv: Dölj lästa kanaler

en: Lock Feeds In Place
sv: Lås kanaler på plats

en: Auto-expand folders with unread articles
sv: Expandera automatiskt kataloger med olästa artiklar

en: Select Next Tab
sv: Välj nästa flik

en: Select Previous Tab
sv: Välj föregående flik

en: Detach Tab
sv: Koppla loss flik

en: Mute
sv: Tyst

en: Unmute
sv: På

[ctx: @action]
en: Speak Text
sv: Läs upp text

en: &Find in Message…
sv: Sö&k i meddelande…

en: Close Tab
sv: Stäng flik

[ctx: @action]
en: Activate Tab %1
sv: Aktivera flik %1

en: &Save Link As…
sv: &Spara länk som…

en: Copy &Link Address
sv: Kopiera &länkadress

[ctx: @action]
en: Copy Image Location
sv: Kopiera bildplats

[ctx: @action]
en: Save Image On Disk…
sv: Spara bild på disk…

en: Open Link in New &Tab
sv: Öppna länk under ny &flik

en: Open Link in External &Browser
sv: Öppna länk i extern &webbläsare

[ctx: @title:window]
en: Add Feed
sv: Lägg till kanal

en: Downloading %1
sv: Laddar ner %1

en: Feed not found from %1.
sv: Kanalen från %1 hittades inte.

en: Feed found, downloading…
sv: Kanal hittades, laddar ner…

[ctx: @info:shell]
en: Add a feed with the given URL
sv: Lägg till en kanal med angiven webbadress

[ctx: @info:shell]
en: When adding feeds, place them in this group
sv: När kanaler läggs till, placera dem i den här gruppen

[ctx: @info:shell]
en: Hide main window on startup
sv: Dölj huvudfönstret vid start

[ctx: @info:shell]
en: Lists the available options for user feedback
sv: Lista tillgängliga alternativ för användaråterkoppling

en: Feeds
sv: Kanaler

en: Spanish feeds
sv: Spanska kanaler

en: Access denied: Cannot save feed list to <b>%1</b>. Please check your permissions.
sv: Åtkomst nekades: Kan inte spara kanallistan som <b>%1</b>. Kontrollera din behörighet.

[ctx: @title:window]
en: Write Error
sv: Skrivfel

en: Could not import the file %1 (no valid OPML)
sv: Kunde inte importera filen %1 (ingen giltig OPML)

[ctx: @title:window]
en: OPML Parsing Error
sv: OPML-tolkningsfel

en: The file %1 could not be read, check if it exists or if it is readable for the current user.
sv: Filen %1 kunde inte läsas. Kontrollera att den finns och om den är läsbar för nuvarande användare.

[ctx: @title:window]
en: Read Error
sv: Läsfel

en: Access denied: cannot write to file %1. Please check your permissions.
sv: Åtkomst nekades: Kan inte skriva till filen %1. Kontrollera din behörighet.

en: OPML Outlines (%1);;All Files (*)
sv: OPML-sammanfattningar (%1);;Alla filer (*)

en: Imported Folder
sv: Importerad katalog

en: The feed to be listed was already removed.
sv: Kanalen som skulle listas hade redan tagits bort.

en: Columns
sv: Kolumner

en: No result found
sv: Inget resultat hittades

en: <h2>Article list</h2>Here you can browse articles from the currently selected feed. You can also manage articles, as marking them as persistent ("Mark as Important") or delete them, using the right mouse button menu. To view the web page of the article, you can open the article internally in a tab or in an external browser window.
sv: <h2>Artikellista</h2>Här kan du bläddra bland artiklar från kanalen som för närvarande är vald. Du kan också hantera artiklar, som att markera dem som bestående ("Markera som viktig") eller ta bort dem, med menyn som visas med höger musknapp. För att titta på artikelns webbsida, kan du öppna den internt under en flik eller i ett externt webbläsarfönster.

[ctx: Articlelist's column header]
en: Title
sv: Rubrik

[ctx: Articlelist's column header]
en: Feed
sv: Kanal

[ctx: Articlelist's column header]
en: Date
sv: Datum

[ctx: Articlelist's column header]
en: Author
sv: Upphovsman

[ctx: Articlelist's column header]
en: Description
sv: Beskrivning

[ctx: Articlelist's column header]
en: Content
sv: Innehåll

en: Akregator is a KDE news feed reader.
sv: Akregator är en nyhetskanalläsare för KDE.

[ctx: @title:window]
en: Save As
sv: Spara som

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Keep Enabled
sv: Behåll aktiverad

en: Are you sure you want to disable this introduction page?
sv: Är du säker på att du vill inaktivera introduktionssidan?

[ctx: @title:window]
en: Disable Introduction Page
sv: Inaktivera introduktionssida

en: This web site is a malware, do you want to continue to show it?
sv: Webbplatsen innehåller skadlig programvara, vill du fortsätta att visa den?

[ctx: @title:window]
en: Malware
sv: Skadlig programvara

en: The network is broken.
sv: Nätverket fungerar inte.

[ctx: @title:window]
en: Check Phishing Url
sv: Kontrollera nätfiskewebbadress

en: The url %1 is not valid.
sv: Webbadressen %1 är inte giltig.

en: Add Folder
sv: Lägg till katalog

en: Folder name:
sv: Katalognamn:

en: <qt>Are you sure you want to delete this folder and its feeds and subfolders?</qt>
sv: <qt>Är du säker på att du vill ta bort den här katalogen och dess kanaler och alla underkataloger?</qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete folder <b>%1</b> and its feeds and subfolders?</qt>
sv: <qt>Är du säker på att du vill ta bort katalogen <b>%1</b> och dess kanaler och underkataloger?</qt>

[ctx: @title:window]
en: Delete Folder
sv: Ta bort katalog

en: <qt>Are you sure you want to delete this feed?</qt>
sv: <qt>Är du säker på att du vill ta bort den här kanalen?</qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete feed <b>%1</b>?</qt>
sv: <qt>Är du säker på att du vill ta bort kanalen <b>%1</b>?</qt>

[ctx: @title:window]
en: Delete Feed
sv: Ta bort kanal

en: Imported Feeds
sv: Importera kanaler

en: Add Imported Folder
sv: Lägg till importerad katalog

en: Imported folder name:
sv: Namn för importerad katalog:

en: <qt>The standard feed list is corrupted (invalid OPML). A backup was created:<p><b>%1</b></p></qt>
sv: <qt>Standardkanallistan är förstörd (felaktig OPML). En säkerhetskopia skapades:<p><b>%1</b></p></qt>

en: <qt>The standard feed list is corrupted (invalid OPML). Could not create a backup.</qt>
sv: <qt>Standardkanallistan är skadad (felaktig OPML). Kunde inte skapa en säkerhetskopia.</qt>

en: Opening Feed List…
sv: Öppnar kanallista…

en: <qt>Could not open feed list (%1) for reading.</qt>
sv: <qt>Kunde inte öppna kanallistan (%1) för läsning.</qt>

[ctx: error message window caption]
en: XML Parsing Error
sv: XML-tolkningsfel

en: <qt><p>XML parsing error in line %1, column %2 of %3:</p><p>%4</p></qt>
sv: <qt><p>XML-tolkningsfel på rad %1, kolumn %2 i %3:</p><p>%4</p></qt>

en: <qt>The standard feed list is corrupted (invalid XML). A backup was created:<p><b>%1</b></p></qt>
sv: <qt>Standardkanallistan är förstörd (felaktig XML). En säkerhetskopia skapades:<p><b>%1</b></p></qt>

en: <qt>The standard feed list is corrupted (invalid XML). Could not create a backup.</qt>
sv: <qt>Standardkanallistan är skadad (felaktig XML). Kunde inte skapa en säkerhetskopia.</qt>

[ctx: @label:textbox]
en: Akregator did not close correctly. Would you like to restore the previous session?
sv: Akregator stängdes inte på ett riktigt sätt. Vill du återställa föregående session?

en: Restore Session
sv: Återställ session

en: Do Not Restore Session
sv: Återställ inte session

en: Ask me later
sv: Fråga igen senare

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sv: &Redigera

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sv: &Visa

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
sv: &Gå

note: i18n: ectx: Menu (feed)
en: Fee&d
sv: &Kanal

note: i18n: ectx: Menu (article)
en: &Article
sv: A&rtikel

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sv: In&ställningar

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
sv: &Hjälp

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sv: &Arkiv

en: All Feeds
sv: Alla kanaler

en: Activities
sv: Aktiviteter

en: Minute | Minutes
sv[0]: Minut
sv[1]: Minuter

en: Hour | Hours
sv[0]: Timma
sv[1]: Timmar

en: Day | Days
sv[0]: Dag
sv[1]: Dagar

[ctx: @title:window]
en: Feed Properties
sv: Kanalegenskaper

[ctx: never fetch new articles]
en: Never
sv: Aldrig

en: %v day | %v days
sv[0]: %v dag
sv[1]: %v dagar

en: %v article | %v articles
sv[0]: %v artikel
sv[1]: %v artiklar

[ctx: @title:window]
en: Properties of %1
sv: Egenskaper för %1

en:  (no unread articles)
sv:  (inga olästa artiklar)

en:  (1 unread article) |  (%1 unread articles)
sv[0]:  (1 oläst artikel)
sv[1]:  (%1 olästa artiklar)

en: <b>Description:</b> %1<br />
sv: <b>Beskrivning:</b> %1<br />

en: Date
sv: Datum

en: Comment
sv: Kommentar

en: Complete Story
sv: Hel artikel

en: Author
sv: Upphovsman

en: Enclosure
sv: Omgivning

en: Untitled
sv: Namnlös

en: Loading…
sv: Laddar…

en: Loading canceled
sv: Laddning avbruten

en: Loading completed
sv: Laddning klar

en: You can view multiple articles in several open tabs.
sv: Du kan visa många artiklar under flera öppna flikar.

en: Articles list.
sv: Artikellista.

en: Articles
sv: Artiklar

en: About
sv: Om

en: <qt>Are you sure you want to mark <b>all articles in the feed</b> as read?</qt>
sv: <qt>Är du säker på att du vill markera <b>alla artiklar i kanalen</b> som lästa?</qt>

[ctx: @title:window]
en: Mark Feed as Read
sv: Markera kanal som läst

en: <qt>Are you sure you want to mark <b>all feeds</b> as read?</qt>
sv: <qt>Är du säker på att du vill markera <b>alla kanaler</b> som lästa?</qt>

en: <qt>Are you sure you want to mark <b>all feeds in the folder</b> as read?</qt>
sv: <qt>Är du säker på att du vill markera <b>alla kanaler i katalogen</b> som lästa?</qt>

[ctx: @title:window]
en: Mark Feeds as Read
sv: Markera kanaler som lästa

en: Networking is not available.
sv: Nätverksanslutning är inte tillgänglig.

en: Fetching Feeds…
sv: Hämtar kanaler…

en: <qt>Are you sure you want to delete article <b>%1</b>?</qt>
sv: <qt>Är du säker på att du vill ta bort artikeln <b>%1</b>?</qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete the selected article?</qt> | <qt>Are you sure you want to delete the %1 selected articles?</qt>
sv[0]: <qt>Är du säker på att du vill ta bort den markerade artikeln?</qt>
sv[1]: <qt>Är du säker på att du vill ta bort de %1 markerade artiklarna?</qt>

[ctx: @title:window]
en: Delete Article
sv: Ta bort artikel

en: Networking is available now.
sv: Nätverksanslutning är nu tillgänglig.

en: <qt>This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.</qt>
sv: <qt>Det här döljer menyraden fullständigt. Du kan visa den igen genom att skriva %1.</qt>

[ctx: @title:window]
en: Hide menu bar
sv: Dölj menyrad

en: Could not find the Akregator part; please check your installation.
    %1
sv: Kunde inte hitta Akregator-delprogrammet. Kontrollera installationen.
    %1

en: Feed added:
     %1
sv: Kanal tillagd:
     %1

en: Feeds added:
     %1
sv: Kanaler tillagda:
     %1

en: <i>and 1 other</i> | <i>and %1 others</i>
sv[0]: <i>och 1 annan</i>
sv[1]: <i>och %1 andra</i>

en: Fetch completed
sv: Hämtning klar

en: Fetch error
sv: Fel vid hämtning

en: Fetch aborted
sv: Hämtning avbruten

en: Feed list was deleted
sv: Kanallistan togs bort

en: Node or destination folder not found
sv: Nod eller målkatalog hittades inte

en: Cannot move folder %1 to its own subfolder %2
sv: Kan inte flytta katalogen %1 till sin egen underkatalog %2

en: Timeout on remote server
sv: Tidsgräns överskriden på fjärrserver

en: Unknown host
sv: Okänd värddator

en: Feed file not found on remote server
sv: Kanalfilen hittades inte på fjärrservern

en: Could not read feed (invalid XML)
sv: Kunde inte läsa kanalen (ogiltig XML)

en: Could not read feed (unknown format)
sv: Kunde inte läsa kanalen (okänt format)

en: Could not read feed (invalid feed)
sv: Kunde inte läsa kanalen (ogiltig kanal)

en: Could not fetch feed: %1
sv: Kunde inte hämta kanal: %1

[ctx: Feedlist's column header]
en: Feeds
sv: Kanaler

[ctx: Feedlist's column header]
en: Unread
sv: Olästa

[ctx: Feedlist's column header]
en: Total
sv: Totalt

[ctx: @info:tooltip]
en: Close the current tab
sv: Stäng aktuell flik

en: Close tab
sv: Stäng flik

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Tab
sv: Koppla loss flik

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
sv: Stäng flik

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Other Tabs
sv: Stäng alla övriga flikar

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Tabs
sv: Stäng alla flikar

en: There are no unread articles
sv: Det finns inga olästa artiklar

en: 1 unread article | %1 unread articles
sv[0]: 1 oläst artikel
sv[1]: %1 olästa artiklar

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Akregator::AddFeedWidgetBase)
en: Add Feed
sv: Lägg till kanal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Add New Source
sv: Lägg till ny kanal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Feed &URL:
sv: Kanalens &webbadress:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Akregator::FeedPropertiesWidgetBase)
en: Feed Properties
sv: Kanalegenskaper

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: &General
sv: &Allmänt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_updateInterval)
en: U&se a custom update interval
sv: Använd eget &uppdateringsintervall

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, updateLabel)
en: Update ever&y:
sv: Uppdatera &var:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_useNotification)
en: Notify when new articles arri&ve
sv: &Meddela när nya artiklar anländer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &URL:
sv: &Webbadress:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Name:
sv: &Namn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, feedNameEdit)
en: Display name of RSS column
sv: Visa namn på RSS-kolumn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Comment:
sv: Kommentar:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Ar&chive
sv: Ar&kivera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_globalDefault)
en: &Use default settings
sv: Använd &standardinställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_disableArchiving)
en: Di&sable archiving
sv: &Inaktivera arkivering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_limitArticleNumber)
en: Limit archi&ve to:
sv: &Begränsa arkivet till:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_limitArticleAge)
en: &Delete articles older than:
sv: &Ta bort artiklar äldre än:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab3)
en: Adva&nced
sv: Avan&cerat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_loadWebsite)
en: Load the &full website when reading articles
sv: &Ladda hela webbplatsen när artiklar läses

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_markRead)
en: Mar&k articles as read when they arrive
sv: Mar&kera artiklar som lästa när de anländer

en: Disable Introduction
sv: Inaktivera introduktion

en: &Copy Email Address
sv: &Kopiera e-postadress

en: Address copied to clipboard.
sv: Adress kopierad till klippbordet.

en: Mark Article as Read
sv: Markera artikel som läst

en: Mark Article as Unread
sv: Markera artikel som oläst

en: Change Important Flag
sv: Ändra markering som viktig

en: Send the URL of the article
sv: Skicka artikelns webbadress

en: Send the Html Page of Article
sv: Skicka artikelns HTML-sida

en: Open In External Browser
sv: Öppna i extern webbläsare

en: Implement Plasma Activity.
sv: Implementera Plasma-aktivitet.

en: Add new whatsnew widget.
sv: Lägg till ny vad-är-nytt grafisk komponent

[ctx: @info:placeholder]
en: Search articles…
sv: Sök efter artiklar…

[ctx: @info:placeholder]
en: Search articles…<%1>
sv: Sök efter artiklar…<%1>

en: All Articles
sv: Alla artiklar

[ctx: New articles filter]
en: New
sv: Nya

[ctx: Unread articles filter]
en: Unread
sv: Olästa

[ctx: Read articles filter]
en: Read
sv: Lästa

[ctx: Important articles filter]
en: Important
sv: Viktiga
