alacarte - en to sv translation catalogue (26 entries)

en: Name
sv: Namn

en: Show
sv: Visa

en: Item
sv: Objekt

en: Choose an icon
sv: Välj en ikon

en: Images
sv: Bilder

en: Choose a command
sv: Välj ett kommando

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: Add or remove applications from the main menu
sv: Lägg till eller ta bort program från huvudmenyn

en: The GNOME Project
sv: GNOME-projektet

en: A simple menu editor for the GNOME desktop
sv: En enkel menyredigerare för GNOME-skrivbordet

en: Easy-to-use menu editor for the GNOME desktop environment. It allows you to add, remove, and modify the entries in your main menu. With this tool, you can organize your applications and system tools into categories that make sense to you, improving your workflow and productivity.
sv: Lättanvänd menyredigerare för skrivbordsmiljön GNOME. Den låter dig lägga till, ta bort och ändra objekten i din huvudmeny. Med detta verktyg kan du organisera dina program och systemverktyg i kategorier som är vettiga för dig, vilket förbättrar ditt arbetsflöde och din produktivitet.

en: Whether you're looking to tidy up your menu by hiding rarely used items or creating a custom menu layout that suits your needs, it provides a straightforward interface to get the job done.
sv: Vare sig du vill rensa din meny genom att dölja sällan använda objekt eller skapa en anpassad menylayout som passar dina behov så tillhandahåller det ett enkelt gränssnitt för att få jobbet gjort.

en: Restore System Configuration
sv: Återställ systemkonfiguration

en: Restore the default menu layout
sv: Återställ standardmenylayouten

en: _New Menu
sv: _Ny meny

en: Ne_w Item
sv: N_ytt objekt

en: New _Separator
sv: Ny _avgränsare

en: Move Down
sv: Flytta nedåt

en: Move Up
sv: Flytta uppåt

en: Launcher Properties
sv: Egenskaper för startare

en: Name:
sv: Namn:

en: Command:
sv: Kommando:

en: Comment:
sv: Kommentar:

en: Browse
sv: Bläddra

en: Launch in Terminal?
sv: Starta i en terminal?

en: Directory Properties
sv: Katalogegenskaper
