alacarte - en to hu translation catalogue (26 entries)

en: Name
hu: Név

en: Show
hu: Megjelenítés

en: Item
hu: Elem

en: Choose an icon
hu: Válasszon ikont

en: Images
hu: Képek

en: Choose a command
hu: Válasszon parancsot

en: Main Menu
hu: Főmenü

en: Add or remove applications from the main menu
hu: Alkalmazások hozzáadása vagy eltávolítása a főmenüből

en: The GNOME Project
hu: A GNOME projekt

en: A simple menu editor for the GNOME desktop
hu: Egyszerű menüszerkesztő a GNOME asztali környezethez

en: Easy-to-use menu editor for the GNOME desktop environment. It allows you to add, remove, and modify the entries in your main menu. With this tool, you can organize your applications and system tools into categories that make sense to you, improving your workflow and productivity.
hu: Egyszerűen használható menüszerkesztő a GNOME asztali környezethez. Lehetővé teszi a főmenüben lévő bejegyzések hozzáadását, eltávolítását és módosítását. Ezzel az eszközzel az alkalmazásokat és a rendszereszközöket az Ön számára értelmes kategóriákba rendezheti, javítva ezzel a munkafolyamatokat és a termelékenységet.

en: Whether you're looking to tidy up your menu by hiding rarely used items or creating a custom menu layout that suits your needs, it provides a straightforward interface to get the job done.
hu: Akár a ritkán használt elemek elrejtésével szeretné rendbe tenni a menüt, akár az igényeinek megfelelő egyéni menüelrendezést szeretne létrehozni, az alkalmazás egyszerű felületet biztosít a munka elvégzéséhez.

en: Restore System Configuration
hu: Rendszerbeállítások visszaállítása

en: Restore the default menu layout
hu: Az alapértelmezett menüelrendezés visszaállítása

en: _New Menu
hu: Új _menü

en: Ne_w Item
hu: Ú_j elem

en: New _Separator
hu: Új _elválasztó

en: Move Down
hu: Mozgatás lefelé

en: Move Up
hu: Mozgatás felfelé

en: Launcher Properties
hu: Indítóikon tulajdonságai

en: Name:
hu: Név:

en: Command:
hu: Parancs:

en: Comment:
hu: Megjegyzés:

en: Browse
hu: Tallózás

en: Launch in Terminal?
hu: Indítás terminálban?

en: Directory Properties
hu: Könyvtár tulajdonságai
