alacarte - en to tr translation catalogue (26 entries)

en: Name
tr: Ad

en: Show
tr: Göster

en: Item
tr: Öge

en: Choose an icon
tr: Simge seç

en: Images
tr: Resimler

en: Choose a command
tr: Komut seç

en: Main Menu
tr: Ana Menü

en: Add or remove applications from the main menu
tr: Ana menüye uygulama ekle ya da kaldır

en: The GNOME Project
tr: GNOME Projesi

en: A simple menu editor for the GNOME desktop
tr: GNOME masaüstü için basit menü düzenleyici

en: Easy-to-use menu editor for the GNOME desktop environment. It allows you to add, remove, and modify the entries in your main menu. With this tool, you can organize your applications and system tools into categories that make sense to you, improving your workflow and productivity.
tr: GNOME masaüstü ortamı için kullanımı kolay menü düzenleyicisi. Ana menünüze girdiler eklemenizi, kaldırmanızı ve değiştirmenizi sağlar. Bu araçla, uygulamalarınızı ve sistem araçlarınızı sizin için anlamlı olan kategoriler biçiminde düzenleyebilir, iş akışınızı ve üretkenliğinizi artırabilirsiniz.

en: Whether you're looking to tidy up your menu by hiding rarely used items or creating a custom menu layout that suits your needs, it provides a straightforward interface to get the job done.
tr: İster az kullanılan ögeleri gizleyerek menünüzü düzenlemek, ister gereksinimlerinize uygun özel menü düzeni oluşturmak olsun işinizi halletmek için anlaşılır arayüz sağlar.

en: Restore System Configuration
tr: Sistem Yapılandırmasını Geri Yükle

en: Restore the default menu layout
tr: Öntanımlı menü düzenini geri yükle

en: _New Menu
tr: _Yeni Menü

en: Ne_w Item
tr: Y_eni Öge

en: New _Separator
tr: Yeni _Ayraç

en: Move Down
tr: Aşağı Taşı

en: Move Up
tr: Yukarı Taşı

en: Launcher Properties
tr: Başlatıcı Özellikleri

en: Name:
tr: Ad:

en: Command:
tr: Komut:

en: Comment:
tr: Yorum:

en: Browse
tr: Göz At

en: Launch in Terminal?
tr: Uçbirimde Çalıştırılsın Mı?

en: Directory Properties
tr: Dizin Özellikleri
