alligator - en to ar translation catalogue (85 entries)

en: Default
ar: المبدئيّ

en: Default Feed Group
ar: مجموعة التلقيمات المبدئية

en: Invalid XML
ar: مستند XML غير صحيح

en: No parser accepted the XML
ar: لم يقبل أي محلل XML

en: Error while parsing feed
ar: خطأ أثناء تحليل التلقيم

en: Alligator
ar: قاطور

en: Feed Reader
ar: قارئ التّغذيات

en: © 2020-2024 KDE Community
ar: © 2020-2024 مجتمع كِيدِي

en: Tobias Fella
ar: توبياس فلة

en: RSS/Atom Feed Reader
ar: قارئ التّغذيات RSS/Atom

en: Adds a new feed to database.
ar: يضيف تلقيمًا جديدًا إلى قاعدة البيانات.

en: feed URL
ar: مسار التلقيم

en: Add Feed
ar: أضف تلقيمًا

en: URL:
ar: الرابط:

en: Mark entries as read
ar: علّم المدخلات كمقروءة

en: All Feeds
ar: كل التلقيمات

en: Settings
ar: إعدادات

en: Manage Feeds
ar: أدِر التلقيمات

en: About
ar: عن

en: Edit Feed
ar: حرّر التلقيم

en: Feed URL:
ar: رابط التلقيم:

en: Display Name:
ar: اسم العرض:

en: Group:
ar: المجموعة:

[ctx: by <author(s)>]
en: by
ar: حسب

en: Refresh
ar: حدّث

[ctx: @action:button]
en: Mark all read
ar: علّم الكلّ مقروءة

en: Details
ar: التفاصيل

en: Expand sidebar
ar: وسع الشريط الجانبي

en: Collapse sidebar
ar:  اطوِ الشريط الجانبي

en: All Entries
ar: كلّ المدخلات

en: Error
ar: خطأ

en: Error (%1): %2
ar: خطأ (%1): %2

en: No unread entries available
ar: لا يوجد مدخلات غير مقروءة

en: No favorite entries available
ar: لا يوجد مدخلات مفضلة

en: No entries available
ar: لا يوجد مدخلات

en: All
ar: الكلّ

en: Unread
ar: غير المقروء

en: Favorites
ar: المفضّلة

en: Open in Browser
ar: افتح في المتصفّح

[ctx: @action:button]
en: Remove from Favorites
ar: أزل من المفضّلة

[ctx: @action:button]
en: Add to Favorites
ar: أضف إلى المفضّلة

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Link
ar: انسخ الرابط

[ctx: <Feed Name> - Details]
en: %1 - Details
ar: %1 - التفاصيل

en: Close
ar: أغلق

[ctx: by <author(s)>]
en: by %1
ar: بواسطة %1

en: Subscribed since: %1
ar: مشترك منذ: %1

en: last updated: %1
ar: آخر تحديث: %1

en: %1 posts, %2 unread
ar: %1 منشور، %2 غير مقروءة

en: Feed Group
ar: مجموعة تلقيمات

[ctx: @label:textbox]
en: Name:
ar: الاسم:

en: A group with that name already exists.
ar: توجد مجموعة بنفس الاسم.

[ctx: @label:textbox]
en: Description:
ar: الوصف:

[ctx: @option:check]
en: Set as default:
ar: اضبطها كمبدئيّة:

en: %1 unread entry | %1 unread entries
ar[0]: لا يوجد
ar[1]: مدخلة واحدة غير مقروءة
ar[2]: مدخلتان غير مقروءتان
ar[3]: %1 مدخلات غير مقروءة
ar[4]: %1 مدخلة غير مقروءة
ar[5]: %1 مدخلة غير مقروءة

[ctx: 'Feed' is an rss feed]
en: Delete this Feed
ar: احذف هذا التلقيم

[ctx: 'Feed' is an rss feed]
en: Edit this Feed
ar: حرّر هذا التلقيم

[ctx: 'Feeds' as in 'RSS Feeds']
en: Manage Feeds
ar: أدِر التلقيمات

en: Refresh All Feeds
ar: حدّث كل التلقيمات

en: Add Feed…
ar: أضف تلقيمًا…

en: Manage Feed Groups
ar: أدِر مجموعات التلقيمات

en: Import Feeds…
ar: استورد تلقيمات…

en: Export Feeds…
ar: صدر التلقيمات…

en: No feeds added yet
ar: لم تضف أي تلقيم بعد

en: Import Feeds
ar: استورد تلقيمات

en: OPML Files (*.opml)
ar: ملفات OPML (*.opml)

en: XML Files (*.xml)
ar: ملفات XML (*.xml)

en: All Files (*)
ar: كلّ الملفّات (*)

en: Export Feeds
ar: صدر التلقيمات

en: All Files
ar: كلّ الملفّات

en: Groups
ar: المجموعات

[ctx: @action:intoolbar]
en: Add Group…
ar: أضف مجموعة…

[ctx: @action:button]
en: Set as Default
ar: اضبطها كمبدئيّة

[ctx: @action:button]
en: Remove
ar: أزل

[ctx: @info:placeholder]
en: No groups created yet
ar: لم تنشئ أي مجموعة بعد

[ctx: @action:button]
en: Add Group…
ar: أضف مجموعة…

[ctx: @title]
en: Article List
ar: قائمة المقالات

en: Delete after:
ar: احذف بعد:

en: Never
ar: البتة

en: Articles
ar: المقالات

en: Days
ar: الأيام

en: Weeks
ar: الأسابيع

en: Months
ar: الأشهر

en: Article
ar: المقالة

en: Font size:
ar: حجم الخط:

en: Use system default
ar: استخدام مبدئيات النظام
