alligator - en to ia translation catalogue (78 entries)

en: Default
ia: Predefinite

en: Default Feed Group
ia: Gruppo predefinite de syndication

en: Invalid XML
ia: XML invalide

en: No parser accepted the XML
ia: Necun analysator acceptava le XML

en: Error while parsing feed
ia: Error durante que analysava syndication

en: Feed Reader
ia: Lector de syndication

en: © 2020-2024 KDE Community
ia: © 2020-2024 Communitate de KDE

en: RSS/Atom Feed Reader
ia: Lector de syndication RSS/Atom

en: Adds a new feed to database.
ia: Ade un nove syndication al base de datos

en: feed URL
ia: Url de syndication

en: Add Feed
ia: Adde syndication

en: Mark entries as read
ia: Marca entratas como legite

[ctx: @action:button]
en: Add Feed
ia: Adde syndication

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ia: Cancella

en: All Feeds
ia: Omne syndicationes

en: Settings
ia: Preferentias

en: Manage Feeds
ia: Gere syndicationes

en: About
ia: A proposito

en: Edit Feed
ia: Modifica syndication

en: Feed URL:
ia: URL de syndication:

en: Display Name:
ia: Nomine de monstrar:

en: Group:
ia: Gruppo:

[ctx: by <author(s)>]
en: by
ia: per

en: Refresh
ia: Refresca

[ctx: @action:button]
en: Mark all read
ia: Marca toto legite

en: Details
ia: Detalios

en: Expand sidebar
ia: Expande barra lateral

en: Collapse sidebar
ia: Plica barra lateral

en: All Entries
ia: Omne entratas

en: No unread entries available
ia: Necun entratas non legite disponibile.

en: No favorite entries available
ia: Necun entratas  favorite disponibile.

en: No entries available
ia: Necun entratas disponibile.

en: All
ia: Toto

en: Unread
ia: Non Legite

en: Favorites
ia: Favoritos

[ctx: @action:button]
en: Remove from Favorites
ia: Remove ex favoritos

[ctx: @action:button]
en: Add to Favorites
ia: Adde a favoritos

en: Open in Browser
ia: Aperi con navigator

[ctx: <Feed Name> - Details]
en: %1 - Details
ia: %1 - Detalios

en: Close
ia: Claude

[ctx: by <author(s)>]
en: by %1
ia: per %1

en: Subscribed since: %1
ia: Subscribite depost : %1

en: last updated: %1
ia: ultime actualisation: %1

en: %1 posts, %2 unread
ia: %1 posts (messages public), %2 non legite

en: Feed Group
ia: Gruppo de syndication

en: Name:
ia: Nomine:

en: %1 unread entry | %1 unread entries
ia[0]: %1 entrata non legite
ia[1]: %1 entratas non legite

[ctx: 'Feed' is an rss feed]
en: Delete this Feed
ia: Dele iste Syndication

[ctx: 'Feed' is an rss feed]
en: Edit this Feed
ia: Modifica iste syndication

[ctx: 'Feeds' as in 'RSS Feeds']
en: Manage Feeds
ia: Gere syndicationes

en: Refresh All Feeds
ia: Refresca omne syndicationes

en: Add Feed…
ia: Adde syndication ...

[ctx: @title]
en: Add Feed
ia: Adde syndication

en: Manage Feed Groups
ia: Gere Gruppos de syndication

en: Import Feeds…
ia: Importa syndicationes...

en: Export Feeds…
ia: Exporta syndicationes...

en: No feeds added yet
ia: Necun syndication addite totevia.

en: Import Feeds
ia: Importa syndicationes...

en: OPML Files (*.opml)
ia: Files OPML  (*.opml)

en: XML Files (*.xml)
ia: Files XML  (*.xml)

en: All Files (*)
ia: Omne files (*)

en: Export Feeds
ia: Exporta syndicationes...

en: All Files
ia: Omne files

en: Groups
ia: Gruppos

en: Add Group…
ia: Adde Gruppo...

en: Set as Default
ia: Marca como Predefinite

en: No groups created yet
ia: Necun gruppo create totevia

en: Add Group
ia: Adde Gruppo

[ctx: @title]
en: Article List
ia: Lista de articulo

en: Delete after:
ia: Dele postea:

en: Never
ia: Jammais

en: Articles
ia: Articulos

en: Days
ia: Dies

en: Weeks
ia: Septimanas

en: Months
ia: Menses

en: Article
ia: Articulo

en: Font size:
ia: Dimension de Font:

en: Use system default
ia: Usa le predefinite de systema
