alligator - en to nn translation catalogue (83 entries)

en: Default
nn: Standard

en: Default Feed Group
nn: Standard kjeldegruppe

en: Invalid XML
nn: Ugyldig XML

en: No parser accepted the XML
nn: Inge tolkar godtok XML-en

en: Error while parsing feed
nn: Feil ved tolking av kjelda

en: Feed Reader
nn: Kjeldelesar

en: © 2020-2024 KDE Community
nn: © 2020–2024 KDE-fellesskapet

en: RSS/Atom Feed Reader
nn: RSS- og Atom-kjeldelesar

en: Adds a new feed to database.
nn: Legg til ei ny kjelde til databasen.

en: feed URL
nn: Kjelde&adresse

en: Add Feed
nn: Legg til kjelde

en: URL:
nn: Adresse:

en: Mark entries as read
nn: Merk oppføringane som lesne

en: All Feeds
nn: Alle kjelder

en: Settings
nn: Innstillingar

en: Manage Feeds
nn: Handsam kjelder

en: About
nn: Om

en: Edit Feed
nn: Rediger kjelde

en: Feed URL:
nn: Kjelde&adresse:

en: Display Name:
nn: Visingsnamn:

en: Group:
nn: Gruppe:

[ctx: by <author(s)>]
en: by
nn: av

en: Refresh
nn: Last om att

[ctx: @action:button]
en: Mark all read
nn: Merk alle som lesne

en: Details
nn: Detaljar

en: Expand sidebar
nn: Utvid sidestolpen

en: Collapse sidebar
nn: Fald saman sidestolpen

en: All Entries
nn: Alle oppføringar

en: Error
nn: Feil

en: Error (%1): %2
nn: Feil (%1): %2

en: No unread entries available
nn: Finst ingen ulesne oppføringar

en: No favorite entries available
nn: Finst ingen favorittoppføringar

en: No entries available
nn: Finst ingen oppføringar

en: All
nn: Alle

en: Unread
nn: Ulesne

en: Favorites
nn: Favorittar

en: Open in Browser
nn: Opna i nettlesar

[ctx: @action:button]
en: Remove from Favorites
nn: Fjern frå favorittar

[ctx: @action:button]
en: Add to Favorites
nn: Legg til favorittar

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Link
nn: Kopier lenkje

[ctx: <Feed Name> - Details]
en: %1 - Details
nn: %1 – detaljar

en: Close
nn: Lukk

[ctx: by <author(s)>]
en: by %1
nn: av %1

en: Subscribed since: %1
nn: Abonnert sidan: %1

en: last updated: %1
nn: sist oppdatert: %1

en: %1 posts, %2 unread
nn: %1 innlegg, %2 ulesne

en: Feed Group
nn: Kjeldegruppe

[ctx: @label:textbox]
en: Name:
nn: Namn:

en: A group with that name already exists.
nn: Det finst alt ei gruppe med dette namnet.

[ctx: @label:textbox]
en: Description:
nn: Skildring:

[ctx: @option:check]
en: Set as default:
nn: Bruk som standard:

en: %1 unread entry | %1 unread entries
nn[0]: %1 ulesen oppføring
nn[1]: %1 ulesne oppføringar

[ctx: 'Feed' is an rss feed]
en: Delete this Feed
nn: Slett kjelda

[ctx: 'Feed' is an rss feed]
en: Edit this Feed
nn: Rediger kjelda

[ctx: 'Feeds' as in 'RSS Feeds']
en: Manage Feeds
nn: Handsam kjelder

en: Refresh All Feeds
nn: Oppdater aller kjelder

en: Add Feed…
nn: Legg til kjelde …

en: Manage Feed Groups
nn: Handsam kjeldegrupper

en: Import Feeds…
nn: Importer kjelder …

en: Export Feeds…
nn: Eksporter kjelder …

en: No feeds added yet
nn: Ingen kjelder er lagde til

en: Import Feeds
nn: Importer kjelder

en: OPML Files (*.opml)
nn: OPML-filer (*.opml)

en: XML Files (*.xml)
nn: XML-filer (*.xml)

en: All Files (*)
nn: Alle filer (*)

en: Export Feeds
nn: Eksporter kjelder

en: All Files
nn: Alle filer

en: Groups
nn: Grupper

[ctx: @action:intoolbar]
en: Add Group…
nn: Legg til gruppe …

[ctx: @action:button]
en: Set as Default
nn: Bruk som standard

[ctx: @action:button]
en: Remove
nn: Fjern

[ctx: @info:placeholder]
en: No groups created yet
nn: Ingen grupper er oppretta

[ctx: @action:button]
en: Add Group…
nn: Legg til gruppe …

[ctx: @title]
en: Article List
nn: Artikkelliste

en: Delete after:
nn: Slett etter:

en: Never
nn: Aldri

en: Articles
nn: Artiklar

en: Days
nn: dagar

en: Weeks
nn: veker

en: Months
nn: månadar

en: Article
nn: Artikkel

en: Font size:
nn: Skriftstorleik:

en: Use system default
nn: Bruk systemstandard
