alligator - en to sv translation catalogue (81 entries)

en: Default
sv: Förval

en: Default Feed Group
sv: Förvald kanalgrupp

en: Invalid XML
sv: Ogiltig XML-data

en: No parser accepted the XML
sv: Ingen tolk accepterade XML-data

en: Error while parsing feed
sv: Fel vid tolkning av kanal

en: Feed Reader
sv: Kanalläsare

en: © 2020-2024 KDE Community
sv: © 2020-2024 KDE-gemenskapen

en: RSS/Atom Feed Reader
sv: RSS- och Atom-kanalläsare

en: Adds a new feed to database.
sv: Lägger till en ny kanal i databasen.

en: feed URL
sv: kanalens webbadress

en: Add Feed
sv: Lägg till kanal

en: URL:
sv: Webbadress:

en: Mark entries as read
sv: Markera poster som lästa

en: All Feeds
sv: Alla kanaler

en: Settings
sv: Inställningar

en: Manage Feeds
sv: Hantera kanaler

en: About
sv: Om

en: Edit Feed
sv: Redigera kanal

en: Feed URL:
sv: Kanalens webbadress:

en: Display Name:
sv: Namn som visas:

en: Group:
sv: Grupp:

[ctx: by <author(s)>]
en: by
sv: av

en: Refresh
sv: Uppdatera

[ctx: @action:button]
en: Mark all read
sv: Markera alla som lästa

en: Details
sv: Detaljinformation

en: Expand sidebar
sv: Expandera sidorad

en: Collapse sidebar
sv: Dra ihop sidorad

en: All Entries
sv: Alla poster

en: Error
sv: Fel

en: Error (%1): %2
sv: Fel (%1): %2

en: No unread entries available
sv: Inga olästa poster tillgängliga

en: No favorite entries available
sv: Inga favoritposter tillgängliga

en: No entries available
sv: Inga artiklar tillgängliga

en: All
sv: Alla

en: Unread
sv: Oläst

en: Favorites
sv: Favoriter

en: Open in Browser
sv: Öppna i webbläsare

[ctx: @action:button]
en: Remove from Favorites
sv: Ta bort från favoriter

[ctx: @action:button]
en: Add to Favorites
sv: Lägg till i favoriter

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Link
sv: Kopiera länk

[ctx: <Feed Name> - Details]
en: %1 - Details
sv: %1 - Detaljinformation

en: Close
sv: Stäng

[ctx: by <author(s)>]
en: by %1
sv: av %1

en: Subscribed since: %1
sv: Prenumerant sedan: %1

en: last updated: %1
sv: senaste uppdatering: %1

en: %1 posts, %2 unread
sv: %1 inlägg, %2 olästa

en: Feed Group
sv: Kanalgrupp

en: Name:
sv: Namn:

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: %1 unread entry | %1 unread entries
sv[0]: %1 oläst post
sv[1]: %1 olästa poster

[ctx: 'Feed' is an rss feed]
en: Delete this Feed
sv: Ta bort kanal

[ctx: 'Feed' is an rss feed]
en: Edit this Feed
sv: Redigera kanal

[ctx: 'Feeds' as in 'RSS Feeds']
en: Manage Feeds
sv: Hantera kanaler

en: Refresh All Feeds
sv: Uppdatera alla kanaler

en: Add Feed…
sv: Lägg till kanal…

en: Manage Feed Groups
sv: Hantera kanalgrupper

en: Import Feeds…
sv: Importera kanaler…

en: Export Feeds…
sv: Exportera kanaler…

en: No feeds added yet
sv: Inga kanaler tillagda ännu

en: Import Feeds
sv: Importera kanaler

en: OPML Files (*.opml)
sv: OPML-filer (*.opml)

en: XML Files (*.xml)
sv: XML-filer (*.xml)

en: All Files (*)
sv: Alla filer (*)

en: Export Feeds
sv: Exportera kanaler

en: All Files
sv: Alla filer

en: Groups
sv: Grupper

en: Add Group…
sv: Lägg till grupp…

en: Remove
sv: Ta bort

en: Set as Default
sv: Använd som förval

en: No groups created yet
sv: Inga grupper skapade ännu

en: Add Group
sv: Lägg till grupp

[ctx: @title]
en: Article List
sv: Artikellista

en: Delete after:
sv: Ta bort efter:

en: Never
sv: Aldrig

en: Articles
sv: Artiklar

en: Days
sv: Dagar

en: Weeks
sv: Veckor

en: Months
sv: Månader

en: Article
sv: Artikel

en: Font size:
sv: Teckenstorlek:

en: Use system default
sv: Använda systemstandard
