almanah master - en to fur translation catalogue (71 entries)

en: Almanah Diary
fur: Diari Almanah

en: Keep a diary of your life
fur: Ten un diari de tô vite

en: Almanah Diary is an application to allow you to keep a diary of your life.
fur: Diari Almanah e je une aplicazion che ti permet di tignî un diari de tô vite.

en: You can encrypt the diary to preserve your privacy. It has editing abilities, including text formatting and printing and shows you a lists of events which happened (on your computer) for each day (such as tasks and appointments from Evolution).
fur: Tu puedis cifrâ il diari par preservâ la tô privacy. Al à abilitâts di editôr, includudis la formatazion dal test, stampe e mostrâ listis di events che ti son capitadis (sul to computer) par ogni dî (come ativitâts e apontaments di evolution).

en: Keep a personal diary
fur: Ten un diari personâl

note: Translators: This is the default name of the PDF/PS/SVG file the diary is printed to if "Print to File" is chosen.
en: Diary
fur: Diari

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: diary;journal;
fur: diari;agjende;

en: Calendar
fur: Calendari

en: Go to Today
fur: Va a vuê

en: Select Date…
fur: Selezione date...

en: Entry editing area
fur: Aree di modifiche de vôs

en: Past events
fur: Events passâts

en: Past Event List
fur: Liste events passats

en: Search entry
fur: Cîr vôs

en: Search
fur: Cîr

en: Result List
fur: Liste risultâts

en: View Entry
fur: Viôt vôs

note: Translators: Use two common date formats from your locale which will be parsed correctly by GLib
en: e.g. "14/03/2009" or "14th March 2009".
fur: p.e. "14/03/2009" o "14 di Març dal 2009".

note: Translators: Use two popular URIs from your locale, preferably one on the Internet and one local file.
en: e.g. “http://google.com/” or “file:///home/me/Photos/photo.jpg”.
fur: p.e. “http://google.com/” o “file:///home/jo/Fotos/foto.jpg”.

en: Almanah Website
fur: Sît web Almanah

en: Select Date
fur: Selezione date

en: Calendar Appointment
fur: Apontament calendari

en: An appointment on an Evolution calendar.
fur: Un apontament suntun calendari di Evolution.

en: Calendar Task
fur: Ativitât calendari

en: A task on an Evolution calendar.
fur: Une ativitât suntun calendari di Evolution.

en: Text Files
fur: File di test

en: Database
fur: Base di dâts

en: _Search
fur: _Cîr

en: Pr_eferences
fur: Pr_eferencis

[ctx: Main menu]
en: _Import
fur: _Impuarte

[ctx: Main menu]
en: _Export
fur: _Espuarte

en: _Print diary
fur: _Stampe diari

en: _About Almanah Diary
fur: _Informazions su Diari Almanah

en: _Quit
fur: _Jes

en: _Bold
fur: _Neret

en: _Italic
fur: Cors_îf

en: _Underline
fur: _Sotlineât

en: _Cut
fur: _Taie

en: _Copy
fur: _Copie

en: _Paste
fur: T_ache

en: _Delete
fur: _Elimine

en: Insert _Time
fur: Inserìs _ore

en: Add/Remove _Hyperlink
fur: Zonte/Gjave colegament _ipertestuâl

[ctx: Dialog button]
note: Translators: These are verbs.
en: _Import
fur: _Impuarte

[ctx: Dialog button]
en: _Export
fur: _Espuarte

en: Import failed
fur: Importazion falide

en: Export failed
fur: Esportazion falide

en: Export successful
fur: Esportazion lade ben

note: Translators: This is a strftime()-format string for the dates displayed in import results. Translators: This is a strftime()-format string for the date to display when asking about editing a diary entry. Translators: This is a strftime()-format string for the date to display when asking about deleti
en: %A, %e %B %Y
fur: %A, %e di %B dal %Y

en: _Cancel
fur: _Anule

en: _Edit
fur: _Modifiche

en: Error opening URI
fur: Erôr tal vierzi il URI

note: Translators: this is an event source name (like Calendar appointment) and the time when the event takes place
en: %s @ %s
fur: %s - %s

en: Preferences
fur: Preferencis

note: Grab our child widgets
en: Encryption key:
fur: Clâf di cifradure:

en: None (don't encrypt)
fur: Nissune (no stâ cifrâ)

en: New _Key
fur: Gnove _clâf

note: Set up the "Enable spell checking" check button
en: Enable _spell checking
fur: Abilte control _ortografic

en: Error saving the encryption key
fur: Erôr tal salvâ la clâf di cifradure

en: Error opening Seahorse
fur: Erôr tal vierzi Seahorse

en: This entry is marked as important.
fur: Cheste vôs e je segnade come impuartante.

en: No entry for this date.
fur: Nissune vôs par cheste date.

en: Start date:
fur: Date inizi:

en: End date:
fur: Date fin:

en: Search canceled.
fur: Cirî anulât.

note: Translators: This is an error message wrapper for when searches encounter an error. The placeholder is for an error message.
en: Error: %s
fur: Erôr: %s

note: Success!
en: Found %d entry: | Found %d entries:
fur[0]: Cjatade %d vôs:
fur[1]: Cjatadis %d vôs:

en: Searching…
fur: Daûr a cirî...

en: Enter URI
fur: Inserìs URI

en: Error closing file: %s
fur: Erôr tal sierâ il file: %s

note: Translators: This is the detail string for important days as displayed in the calendar.
en: Important!
fur: Impuartant!
