almanah master - en to id translation catalogue (139 entries)

en: Keep a diary of your life
id: Catat buku harian kehidupan Anda

en: Almanah Diary is an application to allow you to keep a diary of your life.
id: Buku Harian Almanah adalah aplikasi untuk mencatat buku harian kehidupan Anda.

en: You can encrypt the diary to preserve your privacy. It has editing abilities, including text formatting and printing and shows you a lists of events which happened (on your computer) for each day (such as tasks and appointments from Evolution).
id: Anda dapat menyandikan buku harian untuk menjaga privasi Anda. Ini memiliki kemampuan penyuntingan, termasuk pemformatan teks dan menampilkan daftar peristiwa yang terjadi (pada komputer Anda) untuk setiap hari (seperti misalnya tugas dan janji temu dari Evolution).

en: Almanah Diary
id: Buku Harian Almanah

en: Keep a personal diary
id: Simpan buku harian pribadi

note: Translators: This is the default name of the PDF/PS/SVG file the diary is printed to if "Print to File" is chosen.
en: Diary
id: Buku Harian

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: diary;journal;
id: buku harian;jurnal;

en: Calendar
id: Kalender

en: Go to Today
id: Ke hari ini

en: Select Date…
id: Pilih Tanggal…

en: Entry editing area
id: Wilayah penyuntingan entri

en: Past events
id: Kejadian lampau

en: Past Event List
id: Daftar Kejadian Lalu

en: Search entry
id: Cari entri

en: Search
id: Cari

en: Result List
id: Daftar Hasil

en: View Entry
id: Tilik Entri

en: e.g. "14/03/2009" or "14th March 2009".
id: mis. "14/03/2009" atau "14 Maret 2009".

en: e.g. “http://google.com/” or “file:///home/me/Photos/photo.jpg”.
id: mis. "http://google.com/" atau "file:///home/me/Photos/photo.jpg".

en: Successful Entries
id: Entri Sukses

en: Merged Entries
id: Entri Tergabung

en: Failed Entries
id: Entri Gagal

en: Import Results List
id: Daftar Hasil Impor

en: Database encryption key ID
id: ID kunci penyandian basis data

en: The ID of the key to use to encrypt and decrypt the database, if Almanah has been built with encryption support. Leave blank to disable database encryption.
id: ID dari kunci untuk menyandikan dan membongkar sandi basis data, bila Almanah telah dibangun dengan dukungan penyandian. Biarkan kosong untuk mematikan penyandian basis data.

en: Spell checking language
id: Bahasa pemeriksaan ejaan

en: The locale specifier of the language in which to check entry spellings.
id: Nama locale bahasa untuk memeriksa ejaan entri.

en: Spell checking enabled?
id: Pemeriksaan ejaan diaktifkan?

en: Whether spell checking of entries is enabled.
id: Apakah pemeriksaan ejaan entri diaktifkan.

en: Error opening database
id: Galat membuka basis data

en: Enable debug mode
id: Aktifkan moda awakutu

en: Manage your diary. Only one instance of the program may be open at any time.
id: Kelola buku harian Anda. Hanya satu instansi program yang boleh dibuka pada suatu saat.

note: Print an error
en: Command line options could not be parsed: %s
id: Opsi baris perintah tak dapat diurai: %s

en: Error encrypting database
id: Galat menyandikan basis data

en: Almanah is free software: you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
id: Almanah adalah perangkat lunak bebas, Anda dapat menyebarkan dan/atau mengubahnya di bawah syarat GNU General Public License sebagaimana dipublikasikan oleh Free Software Foundation, apakah Lisensi versi 3 atau (sesuai pilihan Anda) versi selanjutnya.

en: Almanah is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
id: Almanah ini didistribusikan dengan harapan bahwa program ini akan berguna,tetapi TANPA GARANSI; tanpa garansi yang termasuk dari DAGANGAN atau KECOCOKAN UNTUK TUJUAN TERTENTU sekalipun. Lihat GNU General Public License untuk rincian lebih lanjut.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Almanah.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
id: Anda mestinya menerima salinan GNU General Public License bersamaan dengan Almanah. Jika tidak, lihat <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: A helpful diary keeper, storing %u entries.
id: Penyimpan buku harian yang penuh bantuan, menyimpan %u entri.

en: Copyright © 2008-2009 Philip Withnall
id: Hak Cipta © 2008-2009 Philip Withnall

en: Almanah Website
id: Situs Web Almanah

en: Couldn't load the CSS resources. The interface might not be styled correctly: %s
id: Tak bisa memuat sumber daya CSS. Antar muka mungkin tak ditata gayanya secara benar: %s

en: Select Date
id: Pilih Tanggal

en: UI data could not be loaded
id: Data UI tak bisa dimuat

en: Invalid data version number %u.
id: Nomor versi data %u tak valid.

en: Calendar Appointment
id: Jadwal Pertemuan Kalendar

en: An appointment on an Evolution calendar.
id: Janji pertemuan pada kalender Evolution.

en: Error launching Evolution
id: Galat meluncurkan Evolution

en: Calendar Task
id: Tugas Kalender

en: A task on an Evolution calendar.
id: Suatu tugas pada kalender Evolution.

en: Text Files
id: Berkas Teks

en: Select a _folder to export the entries to as text files, one per entry, with names in the format 'yyyy-mm-dd', and no extension. All entries will be exported, unencrypted in plain text format.
id: Pilih suatu _folder yang memuat berkas teks, satu per entri, dengan nama dalam bentuk 'yyyy-mm-dd', dan tanpa ekstensi. Semua entri akan diekspor, tak terenkripsi dalam bentuk teks polos.

en: Database
id: Basis Data

en: Select a _filename for a complete copy of the unencrypted Almanah Diary database to be given.
id: Pilih suatu nama _berkas untuk menyimpan salinan lengkap dari basis data Buku Harian Almanah.

en: Error changing exported file permissions: %s
id: Galat saat mengubah ijin berkas yang diekspor: %s

en: _Search
id: _Cari

en: Pr_eferences
id: Pr_eferensi

[ctx: Main menu]
en: _Import
id: _Impor

[ctx: Main menu]
en: _Export
id: _Ekspor

en: _Print diary
id: _Cetak buku harian

en: _About Almanah Diary
id: Tent_ang Buku Harian Almanah

en: _Quit
id: _Keluar

en: _Bold
id: Te_bal

en: _Italic
id: M_iring

en: _Underline
id: Garis Ba_wah

en: _Cut
id: Po_tong

en: _Copy
id: _Salin

en: _Paste
id: Tem_pel

en: _Delete
id: _Hapus

en: Insert _Time
id: Sisipkan Wak_tu

en: Add/Remove _Hyperlink
id: Tambah/Hapus _Hyperlink

en: Import _mode:
id: _Moda impor:

en: Export _mode:
id: _Moda ekspor:

note: Set the window title
en: Import Entries
id: Impor Entri

en: Export Entries
id: Ekspor Entri

[ctx: Dialog button]
en: _Import
id: _Impor

[ctx: Dialog button]
en: _Export
id: _Ekspor

en: Import failed
id: Impor gagal

en: Export failed
id: Ekspor gagal

en: Export successful
id: Pengeksporan sukses

en: The diary was successfully exported.
id: Buku harian sukses diekspor.

en: Import Results
id: Hasil Impor

en: Select a _folder containing text files, one per entry, with names in the format 'yyyy-mm-dd', and no extension. Any and all such files will be imported.
id: Pilih suatu _folder yang memuat berkas teks, satu per entri, dengan nama dalam bentuk 'yyyy-mm-dd', dan tanpa ekstensi. Sebarang dan semua berkas demikian akan diimpor.

en: Select a database _file created by Almanah Diary to import.
id: Pilih suatu _berkas basis data yang dibuat oleh Buku Harian Almanah untuk diimpor.

en: Error deserializing imported entry into buffer: %s
id: Galat deserialisasi entri yang diimpor ke dalam penyangga: %s

en: Error deserializing existing entry into buffer; overwriting with imported entry: %s
id: Galat deserialisasi entri yang telah ada ke dalam penyangga; menimpa dengan entri yang diimpor: %s

note: Append some header text for the imported entry Translators: This text is appended to an existing entry when an entry is being imported to the same date. * The imported entry is appended to this text.
en: 
    
    Entry imported from "%s":
id: 
    
    Entri diimpor dari "%s":

en: Are you sure you want to edit this diary entry for %s?
id: Anda yakin ingin menyunting entri buku harian ini bagi %s?

en: _Cancel
id: _Batal

en: _Edit
id: _Sunting

en: Are you sure you want to delete this diary entry for %s?
id: Anda yakin ingin menghapus entri buku harian ini bagi %s?

note: Print a warning about the unknown tag
en: Unknown or duplicate text tag "%s" in entry. Ignoring.
id: Tag teks tak dikenal atau berganda "%s" dalam entri. Diabaikan.

en: Error opening URI
id: Galat membuka URI

en: Entry content could not be loaded
id: Isi entri tak dapat dimuat

note: Translators: this sentence is just used in startup to estimate the width of a 15 words sentence. Translate with some randome sentences with just 15 words. See: https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=754841
en: This is just a fifteen words sentence to calculate the diary entry text view size
id: Ini adalah sebuah kalimat lima belas kata untuk menghitung ukuran tilikan teks entri buku harian

en: Spelling checker could not be initialized
id: Pemeriksa ejaan tak dapat diinisialisasi

en: Preferences
id: Preferensi

note: Grab our child widgets
en: Encryption key:
id: Kunci penyandian:

en: None (don't encrypt)
id: Tak ada (jangan disandikan)

en: New _Key
id: _Kunci Baru

note: Set up the "Enable spell checking" check button
en: Enable _spell checking
id: Aktfikan pemeriksaan ejaan

en: Error saving the encryption key
id: Galat menyimpan kunci penyandian

en: Error opening Seahorse
id: Gagal membuka Seahorse

en: This entry is marked as important.
id: Entri ini ditandai sebagai penting.

en: No entry for this date.
id: Tak ada entri untuk tanggal ini.

en: Start date:
id: Tanggal mulai:

en: End date:
id: Tanggal selesai:

note: Line spacing
en: Line spacing:
id: Jarak baris:

en: Search canceled.
id: Pencarian dibatalkan.

note: Translators: This is an error message wrapper for when searches encounter an error. The placeholder is for an error message.
en: Error: %s
id: Galat: %s

note: Success!
en: Found %d entry: | Found %d entries:
id[0]: Ditemukan %d entri:

en: Searching…
id: Mencari…

en: Could not open database "%s". SQLite provided the following error message: %s
id: Tak bisa membuka basis data "%s". SQLite memberikan pesan galat berikut: %s

en: Could not run query "%s". SQLite provided the following error message: %s
id: Tak bisa menjalankan query "%s". SQLite memberikan pesan galat berikut: %s

en: Error deserializing entry into buffer while searching.
id: Galat deserialisasi entri ke dalam penyangga ketika mencari.

en: Enter URI
id: Masukkan URI

en: GPGME is not at least version %s
id: GPGME kurang dari versi minimal %s

en: GPGME doesn't support OpenPGP: %s
id: GPGME tak mendukung OpenPGP: %s

en: Error creating cipher context: %s
id: Galat membuat konteks cipher: %s

en: Can't create a new GIOChannel for the encrypted database: %s
id: Tak bisa membuat suatu GIOChannel baru bagi basis data terenkripsi: %s

en: Error opening encrypted database file "%s": %s
id: Galat membuka berkas basis data tersandi "%s": %s

en: Error creating Callback base data buffer: %s
id: Kesalahan saat membuat penyangga data basis Callback: %s

en: Can't create a new GIOChannel for the plain database: %s
id: Tak bisa membuat suatu GIOChannel baru bagi basis data polos: %s

en: Error opening plain database file "%s": %s
id: Galat membuka berkas basis data polos "%s": %s

en: Error getting encryption key: %s
id: Galat memperoleh kunci penyandian: %s

en: Error encrypting database: %s
id: Galat menyandikan basis data: %s

note: Translators: The first and second params are file paths, the last param is an error message.
en: Error copying the file from %s to %s: %s
id: Galat saat menyalin berkas dari %s ke %s: %s

en: Error changing database backup file permissions: %s
id: Galat saat mengubah ijin berkas cadangan basis data: %s

en: Error closing file: %s
id: Kesalahan saat menutup berkas: %s

note: Translators: the first parameter is a filename, the second is an error message. Translators: the first parameter is a filename.
en: Error backing up file ‘%s’
id: Galat saat membuat cadangan berkas '%s'

en: Error decrypting database: %s
id: Galat membongkar sandi basis data: %s

en: Error changing database file permissions: %s
id: Galat saat mengubah ijin berkas basis data: %s

en: UI data could not be loaded: %s
id: Data UI tidak bisa dimuat: %s

en: Can't load calendar window object from UI file
id: Tak bisa memuat objek jendela kalender dari berkas UI

note: Translators: This is the detail string for important days as displayed in the calendar.
en: Important!
id: Penting!

en: add tag
id: tambah tag

en: Write the tag and press enter to save it
id: Tulis tag dan tekan enter untuk menyimpannya

en: Remove the tag from the entry
id: Hapus tag dari entri

note: Looks like gtk_widget_set_tooltip_text don't works here, even in the init... ?
en: Remove tag
id: Hapus tag

en: Tag entry
id: Entri tag
