almanah master - en to ro translation catalogue (137 entries)

en: Almanah Diary
ro: Jurnalul Almanah

en: Keep a diary of your life
ro: Păstrați un jurnal al vieții

en: Almanah Diary is an application to allow you to keep a diary of your life.
ro: Jurnal Almanah este o aplicație care vă permite să păstrați un jurnal al vieții.

en: You can encrypt the diary to preserve your privacy. It has editing abilities, including text formatting and printing and shows you a lists of events which happened (on your computer) for each day (such as tasks and appointments from Evolution).
ro: Puteți cripta jurnalul pentru a vă păstra confidențialitatea. Are abilități de editare, inclusiv formatare de text și tipărire și vă arată o listă de evenimente care s-au întâmplat (pe calculator) pentru fiecare zi (cum ar fi sarcini și programări din Evolution).

en: Keep a personal diary
ro: Păstrează un jurnal personal

note: Translators: This is the default name of the PDF/PS/SVG file the diary is printed to if "Print to File" is chosen.
en: Diary
ro: Jurnal

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: diary;journal;
ro: diary;journal;jurnal;

en: Go to Today
ro: Navighează la astăzi

en: Select Date…
ro: Selectează data…

en: Entry editing area
ro: Zona de editare a întrării

en: Past events
ro: Evenimente trecute

en: Past Event List
ro: Lista evenimentelor trecute

en: Search entry
ro: Caută intrarea

en: Search
ro: Căutare

en: Result List
ro: Listă rezultate

en: View Entry
ro: Vizualizează intrarea

note: Translators: Use two common date formats from your locale which will be parsed correctly by GLib's g_date_set_parse() function.
en: e.g. "14/03/2009" or "14th March 2009".
ro: de ex. „14/03/2009” sau „14 martie 2009”.

note: Translators: Use two popular URIs from your locale, preferably one on the Internet and one local file.
en: e.g. “http://google.com/” or “file:///home/me/Photos/photo.jpg”.
ro: de ex. „http://google.com/” sau „file:///home/me/Photos/photo.jpg”.

en: Successful Entries
ro: Intrări reușite

en: Merged Entries
ro: Intrări fuzionate

en: Failed Entries
ro: Intrări eșuate

en: Import Results List
ro: Importă lista rezultatelor

en: Database encryption key ID
ro: ID-ul cheii de criptare a bazei de date

en: The ID of the key to use to encrypt and decrypt the database, if Almanah has been built with encryption support. Leave blank to disable database encryption.
ro: ID-ul acestei chei este utilizat pentru a cripta și decripta baza de date, dacă programul Almanah a fost creat cu suportul de criptare. Lăsați necompletat pentru a dezactiva criptarea bazei de date.

en: Spell checking language
ro: Verificarea ortografiei limbii

en: The locale specifier of the language in which to check entry spellings.
ro: Specificatorul local al limbii pentru care se va verifica ortografia.

en: Spell checking enabled?
ro: Activați verificarea ortografiei?

en: Whether spell checking of entries is enabled.
ro: Dacă verificarea ortografiei intrărilor este activată.

en: Error opening database
ro: Eroare la deschiderea bazei de date

en: Enable debug mode
ro: Activează modul de depanare

en: Manage your diary. Only one instance of the program may be open at any time.
ro: Administrați-vă jurnalul. Doar o instanță a programului se poate deschide la un moment dat.

note: Print an error
en: Command line options could not be parsed: %s
ro: Opțiunile din linia de comandă nu au putut fi parsate: %s

en: Error encrypting database
ro: Eroare la criptarea bazei de date

en: Almanah is free software: you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
ro: Almanah este un software liber: puteți să îl redistribuiți și/sau modificați în concordanță cu termenii GNU General Public License ca o publicație a Free Software Foundation, atât versiunea 3 a licenței, sau (la latitudinea dumneavoastră) o altă versiune.

en: Almanah is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ro: Almanah este distribuit cu speranța că va fi de folos, dar FĂRĂ NICIO GARANȚIE; chiar fără garanția impusă de VANDABILITATE sau CONFORMITATE PENTRU UN ANUMIT SCOP. Vedeți textul licenței GNU General Public License pentru mai multe detalii.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Almanah.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
ro: Ar fi trebuit ca împreună cu Almanah să fi primit o copie a Licenței generale GNU. În caz contrar, consultați <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: A helpful diary keeper, storing %u entries.
ro: Un jurnal de ajutor folositor, stocând %u intrări.

en: Copyright © 2008-2009 Philip Withnall
ro: Drepturi de autor © 2008-2009 Philip Withnall

en: Almanah Website
ro: Pagina web Almanah

en: Couldn't load the CSS resources. The interface might not be styled correctly: %s
ro: Nu s-au putut încărca resursele CSS. Interfața poate să nu fie stilizată corect: %s

en: Select Date
ro: Selectează data

en: UI data could not be loaded
ro: Datele UI nu au putut fi încărcate

en: Invalid data version number %u.
ro: Număr de versiune de date nevalid %u.

en: Calendar Appointment
ro: Programare în calendar

en: An appointment on an Evolution calendar.
ro: O programare pe un calendar Evolution.

en: Error launching Evolution
ro: Eroare în rularea Evolution

en: Calendar Task
ro: Calendar de sarcini

en: A task on an Evolution calendar.
ro: O sarcină pe calendarul în desfășurare.

en: Text Files
ro: Fișiere text

en: Select a _folder to export the entries to as text files, one per entry, with names in the format 'yyyy-mm-dd', and no extension. All entries will be exported, unencrypted in plain text format.
ro: Selectează un _dosar pentru a exporta intrările într-un fișier text, câte unul pe intrare, cu numele în format „aaaa-ll-zz”, și fără extensie. Toate intrările vor fi exportate, decriptate în format de text simplu.

en: Database
ro: Bază de date

en: Select a _filename for a complete copy of the unencrypted Almanah Diary database to be given.
ro: Selectați un nume de _fișier pentru o copie completă a bazei de date necriptată a Jurnalului Almanah care urmează să fie dată.

en: Error changing exported file permissions: %s
ro: Eroare la modificarea permisiunilor fișierului exportat: %s

en: _Search
ro: _Căutare

en: Pr_eferences
ro: Pr_eferințe

[ctx: Main menu]
en: _Import
ro: _Importă

[ctx: Main menu]
en: _Export
ro: _Exportă

en: _Print diary
ro: _Tipărește jurnalul

en: _About Almanah Diary
ro: _Despre Jurnal Almanah

en: _Quit
ro: _Ieșire

en: _Bold
ro: _Aldin

en: _Italic
ro: _Cursiv

en: _Underline
ro: _Subliniere

en: _Cut
ro: _Taie

en: _Copy
ro: _Copiază

en: _Paste
ro: _Lipește

en: _Delete
ro: Ș_terge

en: Insert _Time
ro: In_trodu ora

en: Add/Remove _Hyperlink
ro: Adaugă/Elimină o _hiperlegătură

en: Import _mode:
ro: _Mod de importare:

en: Export _mode:
ro: _Mod de exportare:

note: Set the window title
en: Import Entries
ro: Importare intrări

en: Export Entries
ro: Exportare intrări

[ctx: Dialog button]
note: Translators: These are verbs.
en: _Import
ro: _Importă

[ctx: Dialog button]
en: _Export
ro: _Exportă

en: Import failed
ro: Importare eșuată

en: Export failed
ro: Exportare eșuată

en: Export successful
ro: Exportare reușită

en: The diary was successfully exported.
ro: Jurnalul a fost exportat cu succes.

en: Import Results
ro: Importă rezultate

en: Select a _folder containing text files, one per entry, with names in the format 'yyyy-mm-dd', and no extension. Any and all such files will be imported.
ro: Selectează un dosar care conține fișiere text, unul pe intrare, cu nume în format „aaaa-ll-zz”, și fără extensie. Toate fișierele de acest tip vor fi importate.

en: Select a database _file created by Almanah Diary to import.
ro: Selectează un _fișier bază de date creată de către Jurnalul Almanah pentru a-l importa.

en: Error deserializing imported entry into buffer: %s
ro: Deserializarea intrării importate în zona de memorie tampon a eșuat: %s

en: Error deserializing existing entry into buffer; overwriting with imported entry: %s
ro: Deserializarea intrării existente în zona de memorie tampon a eșuat; se suprascrie cu intrarea importată: %s

note: Append some header text for the imported entry Translators: This text is appended to an existing entry when an entry is being imported to the same date. * The imported entry is appended to this text.
en: 
    
    Entry imported from "%s":
ro: 
    
    Intrare importată din „%s”:

en: Are you sure you want to edit this diary entry for %s?
ro: Sigur doriți să editați această intrare a jurnalului pentru %s?

en: _Cancel
ro: _Anulează

en: _Edit
ro: _Editare

en: Are you sure you want to delete this diary entry for %s?
ro: Sigur doriți să ștergeți această intrare a jurnalului pentru %s?

note: Print a warning about the unknown tag
en: Unknown or duplicate text tag "%s" in entry. Ignoring.
ro: Eticheta textului „%s” este necunoscută sau duplicată. Se ignoră.

en: Error opening URI
ro: Deschiderea URI eșuată

en: Entry content could not be loaded
ro: Conținutul intrării nu a putut fi încărcat

note: Translators: this sentence is just used in startup to estimate the width of a 15 words sentence. Translate with some random sentences with just 15 words. See: https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=754841
en: This is just a fifteen words sentence to calculate the diary entry text view size
ro: Aceasta este doar o propoziție de cincisprezece cuvinte pentru a calcula dimensiunea vizualizării textului intrării jurnalului

en: Spelling checker could not be initialized
ro: Verificatorul de ortografie nu a putut fi inițializat

en: Preferences
ro: Preferințe

note: Grab our child widgets
en: Encryption key:
ro: Cheie de criptare:

en: None (don't encrypt)
ro: Nimic (nu cripta)

en: New _Key
ro: C_heie nouă

note: Set up the "Enable spell checking" check button
en: Enable _spell checking
ro: Activează verificarea _ortografiei

en: Error saving the encryption key
ro: Eroare la salvarea cheii de criptare

en: Error opening Seahorse
ro: Deschiderea Seahorse a eșuat

en: This entry is marked as important.
ro: Această intrare e marcată ca importantă.

en: No entry for this date.
ro: Nicio intrare pentru această dată.

en: Start date:
ro: Data de început:

en: End date:
ro: Data de încheiere:

note: Line spacing
en: Line spacing:
ro: Spațiere linie:

en: Search canceled.
ro: Căutare terminată.

note: Translators: This is an error message wrapper for when searches encounter an error. The placeholder is for an error message.
en: Error: %s
ro: Eroare: %s

note: Success!
en: Found %d entry: | Found %d entries:
ro[0]: S-a găsit %d intrare:
ro[1]: S-au găsit %d intrări:
ro[2]: S-au găsit %d de intrări:

en: Searching…
ro: Se caută…

en: Could not open database "%s". SQLite provided the following error message: %s
ro: Baza de date „%s” nu a putut fi deschisă. SQLite a furnizat următorul mesaj de eroare: %s

en: Could not run query "%s". SQLite provided the following error message: %s
ro: Nu s-a putut executa interogarea „%s”. SQLite a furnizat următorul mesaj de eroare: %s

en: Error deserializing entry into buffer while searching.
ro: Eroare la deserializarea intrării într-o zonă de memorie tampon în timpul căutării.

en: Enter URI
ro: Introduceți URI

en: GPGME is not at least version %s
ro: GPCME nu este cel puțin versiunea %s

en: GPGME doesn't support OpenPGP: %s
ro: GPCME nu este compatibil cu OpenPGP: %s

en: Error creating cipher context: %s
ro: Crearea cifrului a eșuat: %s

en: Can't create a new GIOChannel for the encrypted database: %s
ro: Nu se poate crea un nou GIOChannel pentru baza de date criptată: %s

en: Error opening encrypted database file "%s": %s
ro: Eroare la deschiderea bazei de date criptate „%s”: %s

en: Error creating Callback base data buffer: %s
ro: Eroare la crearea preîncărcării de date de bază Callback: %s

en: Can't create a new GIOChannel for the plain database: %s
ro: Nu se poate crea un nou GIOChannel pentru baza de date simplă: %s

en: Error opening plain database file "%s": %s
ro: Eroare la deschiderea bazei de date simple „%s”: %s

en: Error getting encryption key: %s
ro: Eroare la obținerea cheii de criptare: %s

en: Error encrypting database: %s
ro: Eroare la criptarea bazei de date: %s

note: Translators: The first and second params are file paths, the last param is an error message.
en: Error copying the file from %s to %s: %s
ro: Eroare la copierea fișierului de la %s la %s: %s

en: Error changing database backup file permissions: %s
ro: Eroare la modificarea permisiunilor fișierului copiei de rezervă a bazei de date: %s

en: Error closing file: %s
ro: Eroare la închiderea fișierului: %s

note: Translators: the first parameter is a filename.
en: Error backing up file ‘%s’
ro: Eroare la copierea de rezervă a fișierului „%s”

en: Error decrypting database: %s
ro: Eroare la decriptarea bazei de date: %s

en: Error changing database file permissions: %s
ro: Eroare la modificarea permisiunilor fișierului bazei de date: %s

en: UI data could not be loaded: %s
ro: Datele UI nu au putut fi încărcate: %s

en: Can't load calendar window object from UI file
ro: Nu se poate încărca obiectul ferestrei calendarului din fișierul UI

en: add tag
ro: adaugă o etichetă

en: Write the tag and press enter to save it
ro: Scrie eticheta și apăsați enter pentru a o salva

en: Remove the tag from the entry
ro: Elimină eticheta din intrare

note: Looks like gtk_widget_set_tooltip_text don't works here, even in the init... ?
en: Remove tag
ro: Elimină eticheta

en: Tag entry
ro: Etichetează intrarea
