amarok - en to fr translation catalogue (2276 entries)

note: i18n: tag layout attribute name
en: Default
fr: Par défaut

note: i18n: tag layout attribute name
en: No Grouping
fr: Pas de regroupement

note: i18n: tag layout attribute name
en: No Grouping (Single Line)
fr: Pas de regroupement (une seule ligne)

note: i18n: tag layout attribute name
en: Verbose
fr: Verbeux

en: License Agreement
fr: Contrat de licence

en: <qt>No information available.<br />The supplied KAboutData object does not exist.</qt>
fr: <qt>Aucune information disponible.<br />L'objet KAboutData demandé n'existe pas.</qt>

en: <qt>No information available.<br />The supplied OcsData object does not exist.</qt>
fr: <qt>Aucune information disponible.<br />L'objet OcsData demandé n'existe pas.</qt>

en: About %1
fr: À propos %1

en: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Version %2</b><br />Using KDE Frameworks %3</html>
fr: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Version %2</b><br />Utilisant KDE Frameworks %3</html>

en: License: %1
fr: Licence : %1

en: &About
fr: &À propos

en: Please use <a href="https://bugs.kde.org">https://bugs.kde.org</a> to report bugs.
fr: Veuillez utiliser <a href="https://bugs.kde.org">https://bugs.kde.org</a> pour signaler les bogues.

en: Please report bugs to <a href="mailto:%1">%2</a>.
fr: Veuillez signaler les bugs à <a href="mailto:%1">%2</a>.

en: A&uthor
fr: A&uteur

en: A&uthors
fr: A&uteurs

en: &Contributors
fr: &Contributeurs

en: &Donors
fr: &Donateurs

en: T&ranslation
fr: T&raduction :

en: Email contributor
fr: Envoyer un mail au contributeur

en: Visit contributor's homepage
fr: Visiter la page personnel du contributeur.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelName) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, responseDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_t
en: Name
fr: Nom

en: Amarok Menu
fr: Menu de Amarok

en: Play/Pause
fr: Lecture / pause

en: Click to change
fr: Cliquer pour changer

en: &Replay Gain Mode
fr: Mode « Replay Gain »

[ctx: Replay Gain state, as in, disabled]
en: &Off
fr: &Désactivé

[ctx: Item, as in, music]
en: &Track
fr: Pis&te

en: Stop
fr: Arrêter

en: Stop after current Track
fr: Arrêt après la piste actuelle

en: Stop after current track: Off
fr: Arrêt après la piste actuelle : désactivé

en: Stop after current track: On
fr: Arrêt après la piste actuelle : activé

en: No track playing
fr: Aucune piste n'est en cours de lecture

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to display a second, left time label.
fr: Afficher une seconde zone de texte pour le temps restant.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Set this to display a second time label to the left of the seek slider in the player window.
fr: Cochez cette case pour afficher le temps, en seconde, à gauche du curseur de recherche dans la fenêtre de lecture.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to display remaining track time in the left time label.
fr: Afficher le temps restant d'une piste dans le lecteur

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Set this to display remaining track time instead of past track time in the player window.
fr: Cochez cette case pour afficher, dans la fenêtre de lecture, le temps restant d'une piste plutôt que le temps déjà écoulé.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Which tracks or albums to favor in Random Mode
fr: Quels pistes ou albums seront privilégiés dans le mode aléatoire

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Tracks or albums with the chosen property will be more likely to be chosen in Random Mode.
fr: Les pistes ou les albums choisis seront plus susceptibles d'être sélectionnés comme pistes suivantes dans le mode aléatoire.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: How to progress through tracks in the playlist
fr: Comment parcourir les pistes de la liste de lecture

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Determines how amarok will progress through the tracks in the playlist
fr: Détermine de quelle manière Amarok va parcourir les pistes de la liste de lecture

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: The status of dynamic mode.
fr: L'état du mode dynamique.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, dynamic mode will be on, and tracks will be added according to the dynamic playlist specified.
fr: Cochez cette case pour activer le mode dynamique et ajouter les pistes selon la liste de lecture dynamique spécifiée.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Duplicate tracks in dynamic mode.
fr: Duplique les pistes en mode dynamique.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, tracks added in the dynamic mode are allowed to have duplicates.
fr: Cochez cette case pour permettre aux pistes ajoutées d'être dupliquées.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Previous tracks count.
fr: Nombre de pistes précédentes.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Number of tracks to leave in the playlist before the active track.
fr: Nombre de pistes à laisser dans la liste de lecture avant la piste actuelle.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Upcoming tracks count.
fr: Nombre de pistes suivantes.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Number of tracks to load into the playlist after the active track.
fr: Nombre de pistes à charger dans la liste de lecture après la piste actuelle.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to show icon in system tray
fr: Afficher une icône dans la boîte à miniatures

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enable/Disable tray icon for Amarok.
fr: Activer / désactiver l'icône de la boîte à miniatures de Amarok.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to hide the context view.
fr: Masquer le volet de contexte.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enable/Disable context view in Amarok.
fr: Activer / désactiver le volet de contexte de Amarok.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Number of undo levels in playlist
fr: Nombre d'annulations possibles dans la liste de lecture

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: The number of undo levels in the playlist.
fr: Le nombre d'annulations possibles dans la liste de lecture.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether playlists store relative path
fr: Enregistrer des emplacements relatifs dans les listes de lecture

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, Amarok's manually saved playlists will contain a relative path to each track, not an absolute path.
fr: Cochez cette case pour que les listes de lecture enregistrées manuellement dans Amarok contiennent un emplacement relatif, donc non absolu, de la piste.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Filename of the external web browser to be invoked by Amarok.
fr: Nom du fichier du navigateur web externe qui sera appelé par Amarok.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to automatically attempt to fetch cover art as needed
fr: Essayer de télécharger automatiquement la pochette si nécessaire

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to show background images in the browser pane
fr: Afficher une image en arrière plan dans le panneau du navigateur

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Automatically scroll the playlist to make the currently playing track visible
fr: Faire défiler automatiquement la liste de lecture pour afficher la piste courante

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Show Album art in the Collection Browser
fr: Afficher les pochettes dans l'explorateur

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Show the Context View
fr: Afficher le volet de contexte

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Play the first run jingle
fr: Lire le son du premier lancement

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateAppletCollapse)
en: Enable context applets collapse animations
fr: Activer les réductions animées des applets de contexte

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, context applets will collapse using animations.
fr: Cochez cette case pour que les applets se réduisent en utilisant des animations.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Show track's artist in Collection Browser if different from album artist
fr: Afficher l'artiste de la piste dans le navigateur de collections s'il est différent de l'artiste de l'album

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Explicitly show artist in Collection Browser for Various Artists albums and tracks where artist differs from album artist.
fr: Afficher explicitement l'artiste dans le navigateur de collections pour divers albums et pistes d'artistes où l'artiste diffère de l'artiste de l'album.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will overwrite existing files.
fr: Les fichiers existants peuvent être écrasés lors de la réorganisation.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will overwrite any existing destination.
fr: Cochez cette case pour que les fichiers écrasent toute destination existante, lors de la réorganisation.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will move The in artist names to the end.
fr: Déplacer l'article « The » dans les noms d'artiste à la fin lors de la réorganisation des fichiers.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will move The in artist names to the end as in "Beatles, The".
fr: Cochez cette case pour déplacer l'article The dans les noms d'artiste à la fin comme dans « Beatles, The », lors de la réorganisation des fichiers.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will replace spaces in filenames with underscores.
fr: Remplacer les espaces dans les noms de fichiers par un caractère de soulignement.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace spaces in filenames with underscores.
fr: Cochez cette case pour remplacer les espaces dans les noms de fichiers par un caractère de soulignement, lors de la réorganisation.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will use cover art as folder icons.
fr: Utiliser les pochettes comme icônes des dossiers.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will use cover art as folder icons.
fr: Cochez cette case pour utiliser les pochettes comme icônes des dossiers, lors de la réorganisation des fichiers.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Collection folder path destination for Organize files.
fr: Destination du dossier de la collection pour organiser les fichiers.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: The path of the collection folder destination for Organize files.
fr: Emplacement de la destination du dossier de la collection pour organiser les fichiers.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will rename files in a manner compatible with vfat filesystems.
fr: Renommer les fichiers afin qu'ils soient compatibles avec le système VFAT.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace characters that are not compatible with vfat filesystems (such as ':', '*' and '?').
fr: Cochez cette case pour remplacer les caractères qui ne sont pas compatibles avec les systèmes de fichiers VFAT (comme « : », « * » et « ? »), lors de la réorganisation.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will rename files such that they only contain 7-bit ASCII characters.
fr: Renommer les fichiers de façon à ce qu'ils ne contiennent que des caractères ASCII sur 7-bit.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace characters that are not compatible with the 7-bit ASCII character set.
fr: Cochez cette case pour remplacer les caractères qui ne sont pas compatibles avec le jeu de caractères ASCII sur 7-bit, lors de la réorganisation.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will use a custom file naming scheme.
fr: Utiliser un schéma personnalisé de nommage des fichiers.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will rename files according to a custom format string.
fr: Cochez cette case pour renommer les fichiers selon un format personnalisé, lors de la réorganisation.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Format string for Organize files, if a custom naming scheme is used.
fr: Format pour l'organisation des fichiers, si un schéma de nommage personnalisé est utilisé.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If the custom filename scheme is enabled, then Organize files will rename files according to this format string.
fr: Si le schéma de nommage personnalisé des noms de fichiers est activé, alors les fichiers seront renommés en accord avec ce format, lors de leur réorganisation.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Regular expression that is to be replaced.
fr: Expression rationnelle à utiliser.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Organize files will replace substrings matching this regular expression.
fr: Les parties correspondant à cette expression rationnelle seront remplacées, lors de la réorganisation des fichiers.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Replacing string.
fr: Chaîne de remplacement.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Organize files will replace matching substrings with this string.
fr: Les parties correspondantes seront remplacées par cette chaîne, lors de la réorganisation des fichiers.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Basic or Advanced Mode
fr: Mode basique ou avancé.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: In basic mode graphical drag/droppable tokens are used to create a filename scheme, in advanced mode the images are replaced with text.
fr: En mode basique, un jeu de variables amovibles est utilisé pour créer un schéma de nom de fichiers. En mode avancé, les images sont remplacées par du texte.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Format Presets
fr: Modèles de format

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: A list of preset formats (token schemas).
fr: Une liste des formats de modèles (schéma avec jetons).

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Master volume
fr: Volume principal

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: The Amarok master volume, a value between 0 and 100.
fr: Le volume principal de Amarok, une valeur entre 0 et 100.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Mute state
fr: Muet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Mute/Unmute sound.
fr: Couper/Rétablir le son.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether to fade out tracks when pressing stop.
fr: Effectuer un fondu de fermeture après un clique sur la bouton « Arrêter ».

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Enable/Disable fadeout.
fr: Active / désactive le fondu de fermeture

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether to fade out tracks when pressing pause.
fr: Effectuer un fondu de fermeture après un clique sur la bouton « pause ».

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Length of fadeout, in milliseconds
fr: Durée du fondu de fermeture (en millisecondes)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: The length of the fadeout in milliseconds.
fr: Durée du fondu de fermeture (en millisecondes)

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Equalizer mode - 0 = off, 1 to n = preset no
fr: Mode de l'égaliseur - 0 = désactivé, 1 à n = présélection no.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: When enabled, an equalizer plugin filters the audio stream.
fr: Cochez cette case pour qu'un égaliseur filtre le flux audio.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: 11 Equalizer gains including pre-amp, range -100..100, 0 is normal.
fr: 11 Les gains de l'égaliseur incluant le préamplificateur. L'intervalle [-100..100] est normal.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: List with user equalizer preset names
fr: Liste des noms des présélections de l'égaliseur de l'utilisateur

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: List with user presets values
fr: Liste des valeurs des présélections de l'utilisateur

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The mode for adjusting playback volume.
fr: Le mode pour ajuster le volume de lecture.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Whether to adjust the volume of tracks to make them sound the same volume, and if so whether to make the adjustments per-track or per-album.
fr: Ajuster le volume des pistes pour qu'elles aient toutes le même volume et choisir entre ajustement par piste ou par album.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Disable Replay Gain
fr: Désactiver Replay Gain

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Make each track the same volume
fr: Ajuster le volume de chaque piste

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Make each album the same volume
fr: Ajuster le volume de chaque album

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The length of a short seek, in seconds.
fr: Durée d'une courte recherche (en secondes)

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The length of a medium seek, in seconds.
fr: Durée d'une recherche moyenne (en secondes)

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The length of a long seek, in seconds.
fr: Durée d'une longue recherche (en secondes)

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether Amarok should pause the currently playing track on suspend.
fr: Si Amarok doit mettre en pause la piste actuellement en cours de lecture.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether Amarok should prevent the system from sleeping if it is playing a track.
fr: Si Amarok doit empêcher le système de se mettre en veille si une piste est en cours de lecture.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether Amarok should start playing if a track is added to playlist (and nothing else is playing).
fr: Amarok commence la lecture si une piste est ajoutée à la liste de lecture (et si aucune piste n'est en cours de lecture).

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cover Manager)
en: Amazon locale for cover retrieval
fr: Localisation d'Amazon pour télécharger les pochettes

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Cover Manager)
en: Determines which Amazon server cover images should be retrieved from.
fr: Détermine quel serveur d'Amazon doit être utilisé pour télécharger les pochettes.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Wikipedia)
en: Wikipedia locale for information retrieval
fr: Localisation de Wikipédia pour télécharger les informations

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Wikipedia)
en: Determines in which language the information is retrieved from Wikipedia.
fr: Détermine en quelle langue les informations seront téléchargées depuis Wikipédia.

note: i18n: ectx: label, entry, group (KNotify)
en: Use KNotify support
fr: Utiliser la prise en charge de KNotify

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Use On-Screen Display
fr: Utiliser l'affichage à l'écran OSD

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Enable/Disable the On-Screen Display.
fr: Active / désactive l'affichage à l'écran OSD.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Use Growl for notifications
fr: Utiliser Growl pour les notifications

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Enable/Disable use of Growl for notifications.
fr: Activer / désactiver l'utilisation de Growl pour les notifications.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Translucency Toggle
fr: Activer / désactiver la translucidité

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Make the background of the OSD translucent.
fr: Rendre l'arrière-plan de l'incrustation vidéo (OSD) translucide.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Whether to use custom colors for the OSD
fr: Utiliser des couleurs personnalisées pour l'affichage à l'écran OSD.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: You can use custom colors for the OSD if you set this true.
fr: Vous pouvez utiliser des couleurs personnalisées pour l'incrustation vidéo (OSD) si vous activez cette option.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Font color for OSD
fr: Couleur de la police de l'incrustation vidéo (OSD)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The color of the OSD text. The color is specified in RGB, a comma-separated list containing three integers between 0 and 255.
fr: Couleur du texte de l'incrustation vidéo (OSD). La couleur est spécifiée en RVB, une virgule sépare la liste contenant trois entiers compris entre 0 et 255.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Font scaling for OSD
fr: Niveau d'agrandissement de la police de l'incrustation vidéo (OSD)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The scaling multiplier for the OSD font, in percent-of-normal. 100 is &#8220;normal size&#8221;.
fr: Le facteur d'agrandissement de la police de l'incrustation vidéo (OSD), en pourcentage. La valeur 100 correspond à la « taille normale ».

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: How many milliseconds the text should be displayed for
fr: Durée, en millisecondes, d'affichage du texte

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The time in milliseconds to show the OSD. A value of 0 means never hide. The default value is 5000 ms.
fr: La durée, en millisecondes, d'affichage de l'incrustation vidéo (OSD). La valeur 0 signifie qu'elle ne sera jamais masquée. La valeur par défaut est 5000 millisecondes.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Y position offset
fr: Position verticale (Y)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The Y position of the OSD relative to the chosen screen and OSD alignment. If Top alignment is chosen the Y offset is the space between the upper part of the OSD and the top of the screen. If Bottom alignment is chosen the Y offset is the space between the bottom part of the OSD and the bottom of the screen.
fr: La position verticale (Y) de l'incrustation vidéo (OSD) est relative à l'écran choisi ainsi qu'à l'alignement de l'incrustation vidéo (OSD). Si un alignement haut est choisi, la valeur de Y correspond à l'espace entre la partie la plus haute de l'incrustation vidéo (OSD) et le haut de l'écran. Si un alignement bas est choisi, la valeur de Y correspond à l'espace entre la partie la plus basse de l'incrustation vidéo (OSD) et le bas de l'écran.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: OSD screen
fr: Écran de l'incrustation vidéo (OSD)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The screen that should display the OSD. For single-headed environments this setting should be 0.
fr: L'écran sur lequel l'incrustation vidéo (OSD) doit être affichée. Pour les environnements ne comprenant qu'un seul écran, cette valeur doit valoir 0.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Align OSD to
fr: Aligne l'incrustation vidéo (OSD) sur

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The relative position of the OSD. Possible choices are Left, Middle, Right and Center.
fr: La position relative de l'incrustation vidéo (OSD). Les choix possibles sont « Gauche », « Milieu », « Droite » et « Centre ».

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OsdHideOnFullscreen)
en: Don't show when a fullscreen application is active
fr: Ne pas afficher quand une application en mode plein écran est active

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_OsdHideOnFullscreen)
en: Do not show the On-Screen-Display if another application is focused and running in fullscreen mode.
fr: Ne pas afficher l'affichage sur l'écran (OSD) si une autre application a pris le focus et s'exécute en mode plein écran.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Resume playback of last played track on startup
fr: Reprendre la lecture de la dernière piste écoutée au démarrage

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: If set, Amarok resumes playback of the last played track on startup.
fr: Cochez cette case pour que Amarok reprenne la lecture de la dernière piste écoutée au démarrage.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Track URL to resume upon startup
fr: URL de la piste à reprendre lors du démarrage

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: Internal: URL of the track to resume on startup.
fr: Interne : URL de la piste à reprendre au démarrage.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Internal: Resume playback in paused state
fr: Interne : &reprendre la lecture en mode pause

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Time to resume at, in milliseconds
fr: Position de la reprise, en millisecondes

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: Internal: Playback position in the track to resume on startup.
fr: Interne : position de reprise de la piste au démarrage.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: List of bools describing which browsers are visible, from top to bottom.
fr: Liste de booléens décrivant quels explorateurs sont visibles, de haut en bas.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Track playing on last exit. Value is -1 if no track was playing.
fr: Piste en cours de lecture à la fermeture. La valeur est -1 si aucune piste n'était lue.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Number (from the top) of the last active browser.
fr: Numéro (à partir du haut) du dernier explorateur actif.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether Collections folders are scanned recursively
fr: Analyser récursivement les dossiers de la collection

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether Collection folders are rescanned on change
fr: Analyser de nouveau les dossiers de la collection lors de modification

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether meta data changes are written back
fr: Écrire les modifications des méta-données

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether changes to the track statistics are written back
fr: Écrire les modifications des statistiques des pistes

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether changes to the album cover are written back
fr: Écrire les modifications des pochettes d'albums

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Maximum embedded cover dimensions
fr: Dimensions maximales de la pochette intégrée

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: List of folders in the Collection
fr: Liste des dossiers de la collection

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether track numbers are shown in the collection browser.
fr: Afficher les numéros des pistes dans l'explorateur

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether years are shown in the collection browser.
fr: Afficher l'année dans l'explorateur

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether to use Mozilla's Character Set Detector to try to guess ID3 tag encodings.
fr: Utiliser la reconnaissance de jeux de caractères de Mozilla pour essayer de déterminer les caractères utilisés dans les balises ID3.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Submit played tracks
fr: Envoyer les pistes lues

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: Whether played tracks are submitted to Audioscrobbler
fr: Définir si les pistes lues sont à envoyer à Audioscrobbler

[ctx: Username for audioscrobbler login]
note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Username
fr: Utilisateur

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: The username to use for connecting to Audioscrobbler
fr: L'utilisateur à utiliser pour la connexion à Audioscrobbler

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_passwordLabel)
en: Password
fr: Mot de passe

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: The password to use for connecting to Audioscrobbler
fr: Le mot de passe à utiliser pour la connexion à Audioscrobbler

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Send composer data
fr: Envoyer les données sur le compositeur

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: Use composer data in Last.fm as artist
fr: Utiliser les données sur le compositeur dans Last.fm en tant qu'artiste

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Retrieve similar artists
fr: Recevoir les artistes similaires

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: Whether similar tracks are retrieved from Audioscrobbler
fr: Définir si les pistes similaires sont à rechercher à partir de Audioscrobbler

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Device type
fr: Type de périphérique

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The type of media device.
fr: Transférer les pistes vers le périphérique multimédia

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Mount point
fr: Point de montage

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The mount point used for the media device connection.
fr: Le point de montage utilisée pour la connexion au périphérique multimédia.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Mount command
fr: Commande de montage

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The mount command used for the media device connection.
fr: La commande de montage utilisée pour la connexion au périphérique multimédia.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: UmountCommand
fr: Commande de démontage

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The umount command used for the media device connection.
fr: La commande de démontage utilisée pour la connexion au périphérique multimédia.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Auto delete podcasts
fr: Effacement automatique des podcasts

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: Whether podcast shows already played are automatically deleted when media device is connected.
fr: Les podcasts déjà joués doivent être effacés automatiquement lorsque le périphérique multimédia est connecté.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Sync stats
fr: Synchronisation des statistiques

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: Whether Amarok statistics should be synchronized with play count/ratings on device and whether tracks played should be submitted to Last.fm.
fr: Synchroniser les statistiques de Amarok avec le compteur d'écoute / note sur un périphérique et envoyer les pistes écoutées sur last.fm.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daap)
en: Manually added servers
fr: Serveurs ajoutés manuellement

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daap)
en: Music Sharing servers added by the user.
fr: Serveurs de partage de musique ajoutés par l'utilisateur.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daap)
en: Server passwords
fr: Mots de passe du serveur

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daap)
en: Passwords stored by hostname.
fr: Mots de passe stockés par nom d'hôte.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include track names in matching
fr: Inclure les titres de pistes dans la correspondance

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include album names in matching
fr: Inclure les titres d'albums dans la correspondance

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include artist names in matching
fr: Inclure les noms d'artistes dans la correspondance

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include genre names in matching
fr: Inclure les noms de genres dans la correspondance

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include composer names in matching
fr: Inclure les noms de compositeurs dans la correspondance

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include years in matching
fr: Inclure les années dans la correspondance

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Layout)
en: The name of the layout that will be loaded on startup
fr: Nom de la disposition qui sera chargée au démarrage

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Whether Amarok uses its own internal database, as opposed to an external engine.
fr: Utiliser la base de données interne à Amarok (par opposition à un moteur externe)

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: The hostname of the external server to connect to.
fr: Nom d'hôte du serveur externe auquel se connecter.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Which server port to connect to the database engine.
fr: Le numéro du port sur le serveur auquel se connecter.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: The name of the database Amarok will use. The user should have sufficient access permissions.
fr: Le nom de la base de données que Amarok utilisera. L'utilisateur doit avoir des droits d'accès suffisants.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Username used to access the external database.
fr: Nom d'utilisateur permettant d'accéder à la base de données externes.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Password for the external database user.
fr: Mot de passe de l'utilisateur de la base de données externe.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Keeps a running count to know when run a CHECK.
fr: Compte le nombre de d'utilisation pour savoir quand lancer une vérification « CHECK ».

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to enable Amarok's scripting module.
fr: Active le module de script de Amarok.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Enable/Disable Amarok's scripting module.
fr: Activer / désactiver le module de scripts de Amarok.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to automatically update built-in scripts
fr: Mettra à jour automatiquement les scripts incorporés

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Enable/Disable automatic update for built-in scripts.
fr: Activer / désactiver la mise à jour automatique des scripts incorporés.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to enable the script console.
fr: Active la console de script.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to display a warning about scripts accessing deprecated APIs.
fr: Afficher un message d'avertissement à propos des scripts faisant appel aux API déconseillées.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptConsole) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptConsole)
en: Whether to save the current session on exit.
fr: Enregistrer la session actuelle à la fermeture.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Moodbar)
en: Whether to show the moodbar of the current track, if available, in the progress slider
fr: Afficher, si elle est disponible, la barre d'humeur de la piste actuelle dans la barre de progression

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Moodbar)
en: Enable/Disable showing moodbar, if available, in the progress slider.
fr: Activer/Désactiver l'affichage de la barre d'humeur, si elle est disponible, dans la barre de progression.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Moodbar)
en: The style to use when painting the moodbar
fr: Style à utiliser pour dessiner la barre d'humeur

note: i18n: ectx: label, entry, group (PlaylistGenerator)
en: Quality factor for Automated Playlist Generator
fr: Facteur de qualité pour le générateur automatique de listes de lecture

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (PlaylistGenerator)
en: A value between 0 and 10 that controls whether the Automated Playlist Generator tries to optimize for speed (0) or accuracy (10).
fr: Une valeur comprise entre 0 et 10 qui contrôle si le générateur automatique de listes de lecture essaie d'optimiser la vitesse (0) ou la précision (10).

[ctx: The command type of this url is not known]
en: Unknown
fr: Inconnu

en: New Bookmark
fr: Ajouter aux signets

en: Bookmark Manager
fr: Gestionnaire de signets

en: Add Group
fr: Ajouter un groupe

en: Filter bookmarks
fr: Filtrer les signets

en: Start typing to progressively filter the bookmarks
fr: Saisissez le début des termes pour filtrer progressivement les signets

en: Bookmark this Album
fr: Ajouter cet album aux préférés

en: Bookmark this Artist
fr: Ajouter cet artiste aux préférés

en: Add Position Marker
fr: Ajouter un marqueur de position

en: Group
fr: Grouper

en: New Group
fr: Nouveau groupe

en: none
fr: aucun

[ctx: Load the view represented by this bookmark]
en: &Load
fr: &Charger

en: &Delete
fr: &Supprimer

en: &Create timecode track
fr: &Créer une piste de code temporel

en: New Timecode Track
fr: Nouveau code temporel de la piste

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Context: %1
fr: Contexte : %1

en: Bookmark Context View Applets
fr: Ajouter aux préférés les applets du volet de contexte

[ctx: A type of command that affects the context view]
en: Context
fr: Contexte

en: Files
fr: Fichiers

en: Files (%1)
fr: Fichiers %1

en: Album "%1" from %2
fr: Album « %1 » de %2

en: Album "%1"
fr: Album « %1 »

en: Artist "%1" from %2
fr: Artiste « %1 » de %2

en: Artist "%1"
fr: Artiste « %1 »

en: Bookmark Media Sources View
fr: Ajouter aux préférés la vue des sources de média

[ctx: A type of command that affects the view in the browser category]
en: Navigate
fr: Naviguer

en: Bookmark Track Position
fr: Marquer la position de la piste

[ctx: A type of command that starts playing at a specific position in a track]
en: Play
fr: Lire

en: Files/URLs to open
fr: Fichiers / URL à ouvrir

en: Immediately start playing an audio cd
fr: Commencer à lire un CD audio immédiatement

en: Skip backwards in playlist
fr: Lire la piste précédente

en: Start playing current playlist
fr: Démarrer la lecture de la liste actuelle

en: Play if stopped, pause if playing
fr: Lire ou mettre en pause, selon l'état actuel

en: Pause playback
fr: Mettre en pause

en: Stop playback
fr: Arrêter la lecture

en: Skip forwards in playlist
fr: Lire la piste suivante

en: Additional options:
fr: Options supplémentaires :

en: Append files/URLs to playlist
fr: Ajouter des fichiers ou des URL à la liste

en: Queue URLs after the currently playing track
fr: Ajouter les URL après la piste actuelle

en: Load URLs, replacing current playlist
fr: Charger les URLs, remplacer la liste de lecture actuelle

en: Print verbose debugging information
fr: Imprimer des informations de débogage détaillées

en: Print verbose debugging information from the audio system
fr: Imprimer des informations de débogage détaillées du système audio

en: Disable colorization for debug output.
fr: Désactiver la coloration sur la sortie de débogage.

en: Allow running multiple Amarok instances
fr: Autorise le lancement de plusieurs instances de Amarok

en: Base for relative filenames/URLs
fr: Base pour les URL / noms de fichiers relatifs

en: Database Error
fr: Erreur de base de données

en: The Amarok database reported the following errors:
    %1
    In most cases you will need to resolve these errors before Amarok will run properly.
fr: La base de données de Amarok a signalé les erreurs suivantes :
    %1
    Dans la plupart des cas, vous devrez résoudre ces erreurs avant que Amarok puisse fonctionner correctement.

en: Moving files to trash
fr: Mise des fichiers dans la corbeille

[ctx: Error message box shown if there's a problem with Last.fm credentials]
en: Invalid Last.fm session key. Please reconnect your Last.fm account in Plugin Settings.
fr: Clé de session « Last.fm » non valable. Veuillez vous connecter à nouveau à votre compte « Last.fm » dans la configuration du module externe.

[ctx: Error message box title]
en: Last.fm session key error
fr: Erreur de clé pour la session « Last.fm »

en: A music path, %1, is set in System Settings.
    Would you like to use that as a collection folder?
fr: Un emplacement de la musique, %1, est défini dans les paramètres du système.
    Voulez-vous l'utiliser comme dossier de la collection ?

[ctx: Select if should use a path as collection folder]
en: Select collection folder
fr: Sélectionner un dossier de collection

[ctx: Select if should use a path as collection folder]
en: Use
fr: Utiliser

[ctx: Select if should use a path as collection folder]
en: Don't use
fr: Ne pas utiliser

en: Media Sources Home
fr: Sources des média personnels

en: Filter Music Sources
fr: Filtrer la sources de musique

en: &Media Sources
fr: Sources de &média

en: Go Up in Media Sources Pane
fr: Monter dans le panneau des sources de média

en: This is where you will find your local music, as well as music from mobile audio players and CDs.
fr: Vous trouverez ici votre musique locale ainsi que celle des périphériques mobiles et des CD.

en: Search collection
fr: Parcourir la collection

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Hour
fr: Ajouté dans l'heure

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added Today
fr: Ajouté aujourd'hui

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Week
fr: Ajouté cette semaine

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Month
fr: Ajouté ce mois

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Never Played
fr: Première écoute

en: First Level
fr: Premier niveau

en: Second Level
fr: Second niveau

en: Third Level
fr: Troisième niveau

en: Show Years
fr: Afficher les années

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Track Numbers
fr: Afficher les numéros de pistes

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Artist for Various Artists
fr: Afficher un artiste de la catégorie « Artistes divers »

en: Show Cover Art
fr: Afficher les pochettes

en: Merged View
fr: Vue fusionnée

en: Sort Options
fr: Options de tri

[ctx: No labels are assigned to the given item are any of its subitems]
en: No Labels
fr: Pas d'étiquette

en: Counting...
fr: Comptage...

en: 1 track | %1 tracks
fr[0]: %1 piste
fr[1]: %1 pistes

[ctx: The Name is not known]
en: Unknown
fr: Inconnu

en: Various Artists
fr: Artistes divers

en: Year - Album
fr: Année - Album

en: Track Artist
fr: Piste de l'artiste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Album Artist
fr: Artiste de l'album

en: Composer
fr: Compositeur

en: Year
fr: Année

en: Label
fr: Étiquette

en: None
fr: Aucun

en: Collapse All
fr: Tout réduire

en: Copy to Collection
fr: Copier dans la collection

en: Move to Collection
fr: Déplacer vers la collection

en: Move Tracks to Trash
fr: Déplacer les pistes vers la corbeille

en: Delete Tracks
fr: Supprimer les pistes

en: More...
fr: Plus...

en: &Add to Playlist
fr: &Ajouter à la liste de lecture

[ctx: Replace the currently loaded tracks with these]
en: &Replace Playlist
fr: &Remplacer la liste de lecture

[ctx: Organize Files]
en: Organize Files
fr: Organiser les fichiers

en: &Edit Track Details
fr: Modifier les informations de la piste

en: Refresh
fr: Rafraîchir

en: Filter Files
fr: Filtrer les fichiers

en: The file browser lets you browse files anywhere on your system, regardless of whether these files are part of your local collection. You can then add these files to the playlist as well as perform basic file operations.
fr: L'explorateur de fichiers vous permet de parcourir tous les fichiers de votre système, peu importe que ceux-ci appartiennent ou non à votre collection locale. Vous pouvez ensuite les ajouter à la liste de lecture ou effectuer des opérations basiques sur les fichiers.

en: &Move to Trash
fr: Déplacer vers la &corbeille

[ctx: @title:window]
en: Confirm Delete
fr: Confirmer la suppression

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these %1 items?
fr[0]: Voulez-vous vraiment effacer cet élément ?
fr[1]: Voulez-vous vraiment effacer ces %1 éléments ?

[ctx: @title:window]
en: Confirm Move to Trash
fr: Confirmer le déplacement vers la corbeille

en: Are you sure you want to move this item to trash? | Are you sure you want to move these %1 items to trash?
fr[0]: Voulez-vous vraiment déplacer cet élément vers la corbeille ?
fr[1]: Voulez-vous vraiment déplacer ces %1 éléments vers la corbeille ?

en: Home
fr: Personnel

en: Automated Playlist Generator
fr: Générateur automatique de listes de lecture (GALL)

en: Create playlists by specifying criteria
fr: Crée des listes de lecture selon des critères spécifiques

en: Add new preset
fr: Ajouter un nouveau modèle

en: Edit selected preset
fr: Éditer le modèle sélectionné

en: Delete selected preset
fr: Effacer le modèle sélectionné

en: Import a new preset
fr: Importer un nouveau modèle

en: Export the selected preset
fr: Exporter le modèle sélectionné

en: Run APG with selected preset
fr: Lancer le GALL avec le modèle sélectionné

en: APG Presets
fr: Modèles du GALL

en: Generator Optimization
fr: Optimisation du générateur

en: Speed
fr: Vitesse

en: Accuracy
fr: Précision

[ctx: Bias dialog window title]
en: Edit bias
fr: Modifier la condition

[ctx: Bias selection label in bias view.]
en: Match Type:
fr: Type de correspondance :

en: This bias is a replacement for another bias
    which is currently not loaded or deactivated.
    The original bias name was %1.
fr: Cette condition est un remplacement d'une autre condition
    qui n'est actuellement pas chargée ou désactivée.
    Le nom de la condition originale était %1.

en: This bias has no settings.
fr: Cette condition n'est pas configurée.

en: Dynamic Playlists
fr: Listes de lecture dynamiques

en: Dynamically updating parameter based playlists
fr: Mettre à jour dynamiquement les listes de lecture en utilisant des paramètres

en: With a dynamic playlist, Amarok becomes your own personal dj, automatically selecting tracks for you, based on a number of parameters that you select.
fr: Avec les listes de lecture dynamiques, Amarok devient votre DJ personnel, sélectionnant automatiquement pour vous des pistes en se basant sur certains paramètres de votre choix.

en: Previous:
fr: Précédentes :

en: Number of previous tracks to remain in the playlist.
fr: Le nombre de pistes précédentes à laisser dans la liste de lecture.

en: Upcoming:
fr: Suivantes :

en: Number of upcoming tracks to add to the playlist.
fr: Nombre de pistes suivantes à ajouter à la liste de lecture.

[ctx: Turn dynamic mode on]
en: On
fr: Actif

en: Turn dynamic mode on.
fr: Activer le mode dynamique.

en: Duplicates
fr: Doublons

[ctx: Tooltip for dynamic playlist setting button]
en: Allow duplicate tracks in result
fr: Autoriser les pistes en doublon dans le résultat

en: New
fr: Nouveau

en: New playlist
fr: Nouvelle liste de lecture

en: Edit
fr: Modifier

en: Edit the selected playlist or bias
fr: Modifier la liste de lecture ou la condition choisie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetDeleteBtn)
en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete the selected playlist or bias
fr: Supprimer la liste de lecture ou la condition choisie

en: Repopulate
fr: Repeupler

en: Replace the upcoming tracks with fresh ones.
fr: Remplacer les pistes suivantes par de nouvelles.

en: &Rename playlist
fr: &Renommer la liste de lecture

en: &Add new Bias
fr: &Ajouter une nouvelle condition

en: &Clone Playlist
fr: &Cloner la liste de lecture

en: &Delete playlist
fr: Supprimer la liste de lecture

en: &Edit bias...
fr: Modifier une condition...

en: &Clone bias
fr: &Cloner une condition

en: &Delete bias
fr: Supprimer la condition

en: &Add new bias
fr: &Ajouter une nouvelle condition

en: The playlist browser contains your list of imported and saved playlists. It is also where you can specify powerful dynamic playlists and manage your podcast subscriptions and episodes.
fr: L'explorateur de listes de lecture répertorie vos listes de lecture importées et enregistrées. Il vous permet aussi de définir des listes de lecture dynamiques puissantes et de gérer vos abonnements aux podcasts et épisodes.

en: Add Folder
fr: Ajouter un dossier

en: Visible Sources
fr: Sources visibles

en: Folders are only shown in <b>merged view</b>.
fr: Les dossiers ne sont affichés qu'en <b>vue fusionnée</b>.

[ctx: default name for new folder]
en: New Folder
fr: Nouveau dossier

[ctx: number of playlists from one source]
en: One Playlist | %1 playlists
fr[0]: Une liste de lecture
fr[1]: %1 listes de lecture

[ctx: normally number of playlists, but they are still loading]
en: Loading...
fr: Chargement...

[ctx: number of playlists from one source]
en: One playlist | %1 playlists
fr[0]: Une liste de lecture
fr[1]: %1 listes de lecture

en: Create an Empty Playlist
fr: Créer une liste de lecture vide

[ctx: toggle the "new" status of this podcast episode]
en: &New
fr: &Nouveau

en: &Rename...
fr: &Renommer...

en: &Delete...
fr: &Supprimer...

en: &Export As...
fr: &Exporter vers...

[ctx: First part of 'Remove %1 From %2']
en: a Track | %1 Tracks
fr[0]: une piste
fr[1]: %1 pistes

[ctx: %1: number of tracks. %2: number of playlists]
en: Remove %1 From %2
fr: Supprimer %1 piste(s) de %2

[ctx: Second part of 'Remove %1 From %2']
en: 1 Playlist | %1 Playlists
fr[0]: 1 liste de lecture
fr[1]: %1 listes de lecture

[ctx: %2 is saved playlist name]
en: Remove a Track From %2 | Remove %1 Tracks From %2
fr[0]: Supprimer une piste de %2
fr[1]: Supprimer %1 pistes de %2

[ctx: Playlist deletion confirmation dialog. %1 is playlist name, %2 is playlist provider pretty name]
en: Delete playlist <i>%1</i> from %2?
fr: Supprimer la liste de lecture <i>%1</i> de %2 ?

[ctx: Playlist deletion confirmation dialog. %1 is the playlist count (always more than 1), %2 is playlist provider pretty name]
en: Delete %1 playlists from %2?
fr: Supprimer les %1 listes de lecture de %2 ?

en: Confirm Playlist Deletion
fr: Confirmer la suppression de la liste de lecture

en: Use relative path for &saving
fr: Utiliser des emplacements relatifs pour enregi&strer

en: Save As
fr: Enregistrer sous

en: &Rename Folder...
fr: &Renommer le dossier...

en: &Delete Folder
fr: Effacer le &dossier

en: New name
fr: Nouveau nom

[ctx: Enter a new name for a folder that already exists]
en: Enter new folder name:
fr: Saisissez un nouveau nom de dossier :

en: Confirm Delete
fr: Confirmer la suppression

en: Are you sure you want to delete this folder and its contents?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce dossier et son contenu ?

en: List of podcast subscriptions and episodes
fr: Liste des abonnements aux podcasts et épisodes

en: Manage your podcast subscriptions and browse individual episodes. Downloading episodes to the disk is also done here, or you can tell Amarok to do this automatically.
fr: Gérer vos abonnements aux podcasts et naviguer parmi les épisodes. Le téléchargement des épisodes sur le disque se fait également ici. Vous pouvez demander à Amarok de le faire automatiquement.

en: &Add Podcast
fr: &Ajouter un podcast

en: &Update All
fr: Tout mettre à jo&ur

en: Import OPML File
fr: Importer un fichier OPML

en: By
fr: De

[ctx: Podcast published on date]
en: On
fr: Le

en: File Size:
fr: Taille du fichier :

en: Subscription Date:
fr: Date d'inscription :

en: Keywords:
fr: Mots clé :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addPodcastButton)
en: Add Podcast...
fr: Ajouter un Podcast...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addPodcastButton)
en: add podcast...
fr: ajouter un podcast...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, refreshPodcastsButton)
en: Refresh All Podcasts
fr: Actualiser tous les podcasts

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, configurePodcastsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, configurePodcastsButton)
en: Configure Podcasts...
fr: Configurer les podcasts...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, podcastsIntervalButton)
en: Scan Interval...
fr: Intervalle entre les analyses...

[ctx: number of podcasts from one source]
en: One Channel | %1 channels
fr[0]: Un canal
fr[1]: %1 canaux

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title
fr: Titre

en: Summary
fr: Résumé

en: Add Podcast
fr: Ajouter un podcast

en: Enter RSS 1.0/2.0 or Atom feed URL:
fr: Saisissez l'URL RSS 1.0/2.0 ou Atom du flux :

en: Saved Playlists
fr: Listes de lecture enregistrées

en: User generated and imported playlists
fr: Listes de lecture générées par l'utilisateur ou importées

en: Create, edit, organize and load playlists. Amarok automatically adds any playlists found when scanning your collection, and any playlists that you save are also shown here.
fr: Créer, éditer, organiser et charger les listes de lecture. Amarok ajoute automatiquement toutes les listes trouvées pendant l'analyse de votre collection. Toutes les listes que vous avez enregistrées sont également visibles ici.

en: The Internet browser lets you browse online sources of content that integrates directly into Amarok. Amarok ships with a number of these sources, but many more can be added using scripts.
fr: Le navigateur internet vous permet de parcourir des sources de contenu en ligne qui s'intègrent directement à Amarok. Amarok gère un bon nombre de ces sources, mais beaucoup d'autres peuvent être ajoutées à l'aide de scripts.

[ctx: Miscellaneous settings]
en: General
fr: Général

en: Configure General Options
fr: Configurer les options générales

en: Local Collection
fr: Collection locale

en: Configure Local Collection
fr: Configurer la collection locale

en: Metadata
fr: Métadonnées

en: Configure Metadata Handling
fr: Configurer la gestion des métadonnées

en: Playback
fr: Lecture

en: Configure Playback
fr: Configurer la lecture

en: Configure Notifications
fr: Configurer les notifications

en: Database
fr: Base de données

en: Configure Database
fr: Configurer la base de données

en: Plugins
fr: Modules externes

en: Configure Plugins
fr: Configurer les modules externes

en: Configure Scripts
fr: Configurer les scripts

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CollectionConfig)
en: Collection Setup
fr: Configuration de la collection

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, collectionFoldersBox)
en: Collection Folders
fr: Dossiers de la collection

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: These folders will be scanned for media to make up your collection. You can right-click on a folder to individually rescan it, if it was previously selected:
fr: Ces dossiers vont être analysés pour construire votre collection. Vous pouvez faire un clique-droit sur un dossier pour le réanalyser individuellement, s'il a été sélectionné auparavant :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, importingBox)
en: Importing Music
fr: Importer de la musique

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, transcodeLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (Transcoding::SelectConfigWidget, transcodingConfig)
en: Whether Amarok should transcode tracks when they are copied or moved to Local Collection.
fr: Amarok doit transcoder les pistes quand elles sont copiées ou déplacées vers la collection locale.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transcodeLabel)
en: Transcode tracks:
fr: Transcoder les pistes :

en: Amarok was able to establish a successful connection to the database.
fr: Amarok a pu établir une connexion à la base de données avec succès.

en: Success
fr: Succès

en: The amarok database reported the following errors:
    %1
    In most cases you will need to resolve these errors before Amarok will run properly.
fr: La base de données de Amarok a signalé les erreurs suivantes :
    %1
    Dans la plupart des cas, vous devrez résoudre ces erreurs avant que Amarok puisse fonctionner correctement.

en: Changes to database settings only take
    effect after Amarok is restarted.
fr: Les changements de configuration de la base de données
    ne prendra effet qu'après un re-lancement de Amarok.

en: Database settings changed
fr: Configuration de base de données modifiée

[ctx: A default password for insertion into an example SQL command (so as not to print the real one). To be manually replaced by the user.]
en: password
fr: mot de passe

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseServer)
en: Check to enable the use of an external database. By default there is already an embedded MySQL database running.
fr: Cochez cette case pour activer l'utilisation d'une base de données externe. Par défaut, une base de données MySQL intégrée est déjà utilisée.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseServer)
en: Use &external MySQL database
fr: Utiliser une base de données MySQL externe

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, group_Connection)
en: Connection Settings
fr: Paramètres de connexion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Host)
en: &Server:
fr: &Serveur :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Host)
en: Enter the name of the existing MySQL server
fr: Saisissez le nom du serveur MySQL existant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Port)
en: P&ort:
fr: P&ort :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_Port)
en: Enter the port number to access the server. Default is port 3306.
fr: Saisissez le numéro de port pour accéder au serveur. Port part défaut : 3306

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUsername) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_User)
en: &Username:
fr: &Utilisateur :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Password)
en: Enter the password for the default user.
fr: Saisissez le mot de passe de l'utilisateur par défaut.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Password)
en: &Password:
fr: &Mot de passe :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_User)
en: Enter the username to access the database with full access privileges.
fr: Saisissez le nom d'utilisateur pour accéder à la base de données avec les pleins droits.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Database)
en: &Database:
fr: Base de &données :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Database)
en: Enter the name of the database. Default preset is amarokdb.
fr: Saisissez le nom de la base de données. La présélection par défaut est « amarokdb ».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, button_Test)
en: Test database connection
fr: Test de connexion à la base de données

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Info)
en: Amarok expects the above database and user account to already exist. This user also requires full access to the database. Changes only take effect after Amarok is restarted.
fr: Amarok s'attend à ce que la base de données et le compte utilisateur spécifiés ci-dessus existent déjà. Cet utilisateur doit également posséder les pleins droits d'accès à la base de données. Vous devez redémarrer Amarok après avoir changé ces paramètres.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_SQL)
en: If your database is not already set up, you can use the following S&QL commands (after replacing the password with the correct one):
fr: Si votre base de données n'est pas déjà paramétrée, vous pouvez utiliser les commandes S&QL suivantes (après avoir corrigé le mot de passe) :

en: Excluded Labels
fr: Étiquettes exclues

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addButton)
en: Add this label to the list of excluded labels
fr: Ajouter cette étiquette à la liste des étiquettes exclues

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, addLabelLine)
en: Add Label to Exclude
fr: Ajouter l'étiquette à exclure

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel)
en: Selected labels won't be touched by statistics synchronization
fr: Les étiquettes choisies ne seront pas affectées par les statistiques de synchronisation

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalBox)
en: General Options
fr: Options générales

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Check to enable the Amarok system tray icon.
fr: Cochez cette case pour afficher une icône de Amarok dans la boîte à miniatures.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Show tray &icon
fr: Afficher une icône dans la boî&te à miniatures

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoGetCoverArt) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoGetCoverArt)
en: Check to enable the automatic retrieval of cover art from the Internet.
fr: Cochez la case pour activer la réception automatique des pochettes depuis Internet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoGetCoverArt)
en: Automatically retrieve cover art
fr: Télécharger automatiquement les pochettes

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateAppletCollapse) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateAppletCollapse)
en: Check to enable animations when context applets collapse.
fr: Cochez la case pour utiliser la réduction animée des applets de contexte.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowBrowserBackgroundImage)
en: Show background images in the browser panel
fr: Afficher les images d'arrière-plan dans le panneau du navigateur

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, playlistBox)
en: Playlist Options
fr: Options de la liste de lecture

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoScrollPlaylist)
en: Check to make the playlist scroll so the current track is always visible.
fr: Cochez la case pour faire défiler la liste de lecture afin que la piste actuelle soit toujours visible.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoScrollPlaylist)
en: Automatically scroll playlist to current track
fr: Faire défiler automatiquement la liste de lecture jusqu'à la piste actuelle

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, moodbarBox)
en: Moodbar Options
fr: Options de la barre d'humeur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, moodbarNote)
en: <b>Note</b>: Mood files must be generated manually. For more information, visit <a href="http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/Moodbar">related article on KDE UserBase</a>.
fr: <b>Note</b> : les fichiers « .mood » doivent être créés manuellement. Pour plus d'informations, rendez-vous sur <a href="http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/Moodbar">la page concernée sur KDE UserBase</a>.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoodbarInSlider)
en: The Moodbar makes it possible to navigate in your music visually.
    Please note that this feature requires the external "Moodbar Generator" tool.
fr: La Barre d'humeur offre la possibilité de naviguer visuellement dans votre musique.
    Veuillez relever que cette fonctionnalité nécessite un « générateur de barre d'humeur » externe.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoodbarInSlider)
en: Show Moodbar in Progress Slider
fr: Afficher la barre d'humeur dans la barre de progression

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Moodbar style
fr: Allure de la barre d'humeur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Choose the mood display style
fr: Choisissez le style d'affichage de la barre d'humeur.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Default (System colours)
fr: Par défaut (système de couleurs)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Angry
fr: Fâché

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Frozen
fr: Gelé

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Happy
fr: Joyeux

[ctx: Maximum cover size option]
en: Small (200 px)
fr: Petite (200 px)

[ctx: Maximum cover size option]
en: Medium (400 px)
fr: Moyenne (400 px)

[ctx: Maximum cover size option]
en: Large (800 px)
fr: Grande (800 px)

[ctx: Maximum cover size option]
en: Huge (1600 px)
fr: Énorme (1600 px)

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize Ratings
fr: Synchroniser les notes

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize First Played Times
fr: Synchroniser les premières écoutes

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize Last Played Times
fr: Synchroniser les dernières écoutes

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize Playcounts
fr: Synchroniser les nombres d'écoutes

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize Labels
fr: Synchroniser les étiquettes

[ctx: %1 is field name such as Play Count (this string is only used as a fallback)]
en: Synchronize %1
fr: Synchroniser %1

en: (%2one exception%3) | (%2%1 exceptions%3)
fr[0]: (%2 une exception %3)
fr[1]: (%2%1 exceptions %3)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_tagsGroup)
en: File Tags
fr: Balises de fichiers

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_writeBack)
en: Write meta data changes (including 'stars' rating) back to the original file.
    You can also prevent writing back by write protecting the file.
    This might be a good idea if you are currently
    sharing those files via the Internet.
fr: Écrire les modifications des méta-données (en incluant les « étoiles ») dans le fichier d'origine.
    Vous pouvez aussi empêcher la réécriture en protégeant le fichier contre les modifications.
    Ceci peut-être une bonne idée si vous partagez
    actuellement ces fichiers sur Internet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeBack)
en: Write metadata to file
fr: Écrire les méta-données dans le fichier

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_writeBackStatistics)
en: Write play-changing statistics (e.g. score, lastplayed, playcount)
    as tags back to the file.
fr: Écrire dans le fichier les statistiques de lecture (p. ex. note, dernière écoute, compteur)
    en tant que balises.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeBackStatistics)
en: Write statistics to file
fr: Écrire les statistiques dans le fichier

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_writeBackCover)
en: Write changed covers back to the file.
    This will replace existing embedded covers.
fr: Écrire dans le fichier les pochettes modifiées.
    Ceci remplacera les pochettes existantes incluses.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeBackCover)
en: Write covers to file, maximum size:
fr: Écrire les pochettes dans le fichier, taille maximale :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_writeBackCoverDimensions)
en: Scale covers down if necessary.
fr: Réduire la taille des pochettes si nécessaire

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_useCharsetDetector)
en: If selected, Amarok will use Mozilla's
    Character Set Detector to attempt to automatically guess the
    character sets used in ID3 tags.
fr: Cochez cette case pour que Amarok utilise la reconnaissance de jeu de caractères de Mozilla et essaie de déterminer les caractères utilisés dans les balises ID3.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useCharsetDetector)
en: &Enable character set detection in ID3 tags
fr: Activ&er la détection du jeu de caractères dans les balises ID3

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_statSyncingGroup)
en: Statistics Synchronization
fr: Statistiques de synchronisation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_syncedCollectionsLabel)
en: <b>Check collections to keep them synchronized.</b> This includes scrobbling of tracks played on iPods if you have Last.fm plugin configured
fr: <b>Vérifie les collections pour les conserver synchronisées.</b> Cela inclut le tremblement des pistes écoutées sur le lecteur iPod si vous avez configuré le module externe « Last.fm »

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_forgetTargetsButton)
en: Forget
fr: Oublier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_configureTargetButton)
en: Configure…
fr: &Configurer...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addTargetButton)
en: Add…
fr: Ajouter...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_synchronizeButton)
en: Synchronize…
fr: Synchroniser...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: General
fr: Général

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled)
en: Check to enable the On-Screen-Display. The OSD briefly displays track data when a new track is played.
fr: Cochez cette case pour activer l'affichage à l'écran OSD. Lorsqu'une nouvelle piste est lue, des informations la concernant (comme son titre ou sa durée) s'affichent brièvement.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled)
en: Use &On-Screen-Display
fr: Utiliser l'affichage à l'écran &OSD

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fadeoutLengthLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Duration:
fr: &Durée :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration)
en: The time in milliseconds for which to show the OSD. The value must be between 500 ms and 10000 ms.
fr: Durée d'affichage de l'incrustation vidéo (OSD). La valeur doit être comprise entre 500 et 10 000 millisecondes

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration)
en: Forever
fr: Toujours

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: Sc&reen:
fr: É&cran :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_OsdScreen) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_OsdScreen)
en: The screen that should display the OSD.
fr: Écran sur lequel sera affiché l'incrustation vidéo (OSD).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors)
en: Check to enable custom colors for the On-Screen-Display.
fr: Cochez cette case pour personnaliser les couleurs de l'incrustation vidéo (OSD).

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors)
en: Use &custom colors
fr: Utiliser des &couleurs personnalisées

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_OsdTextColor)
en: The color of the OSD text.
fr: Couleur du texte de l'incrustation vidéo (OSD).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Text color:
fr: Couleur du texte :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_OsdTextColor)
en: Click to select the color of the OSD text.
fr: Cliquez pour sélectionner la couleur du texte de l'incrustation vidéo (OSD).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_OsdUseTranslucency)
en: If checked, enables translucency if supported by your desktop system.
fr: Cochez cette case pour activer la transparence, si votre système la prend en charge.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OsdUseTranslucency)
en: &Translucent
fr: &Translucide

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Font scale:
fr: Agrandissement de la police :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_KNotifyEnabled)
en: Check to use the system notification.
fr: Cochez cette case pour utiliser les notifications du système.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KNotifyEnabled)
en: Use &system notifications
fr: Utiliser les notifications du &système

en: Current Phonon backend does not support volume fading
fr: Le moteur Phonon actuel ne prend pas en charge le volume de fondu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback)
en: If checked, Amarok will<br>resume playback from where you left it the previous session -- just like a tape-player.
fr: Cochez cette case pour <br>que Amarok reprenne la lecture à l'endroit où vous l'aviez arrêtée lors de la précédente session, comme un lecteur de cassettes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback)
en: &Resume playback on start
fr: &Reprendre la lecture au démarrage

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_StartPlayingOnAdd) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_StartPlayingOnAdd)
en: <html>Enable this option to start playing whenever a track or more are added to the playlist using mouse, pressing Enter or when the playlist is replaced. Does nothing if something is already playing.</html>
fr: <html>Activez cette option pour commencer la lecture lorsqu'une ou plusieurs pistes sont ajoutées à la liste de lecture avec la souris, en appuyant sur la touche « Entrée » ou lorsque la liste de lecture est remplacée. Aucune action n'est exécutée si de l'audio est déjà en cours de lecture.</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_StartPlayingOnAdd)
en: Start playing when tracks are added to playlist
fr: Commencer la lecture quand des pistes sont ajoutées à la liste de lecture

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Volume Fading
fr: Fondue en fermeture du volume

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeoutOnStop)
en: Fadeout on stop
fr: &Fondre en fermeture à l'arrêt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeoutOnPause)
en: Fadeout on pause
fr: Fondre en fermeture en pause

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_FadeoutLength) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_FadeoutLength)
en: The length of the fadeout, in milliseconds.
fr: Durée du fondu de fermeture (en millisecondes)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: System Suspend Options
fr: Options de suspension du système

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_InhibitSuspend) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_InhibitSuspend)
en: If enabled, Amarok will prevent the system from automatically suspending if it is playing a track
fr: Cochez cette case pour que Amarok empêche le système de se mettre en veille automatiquement si une piste est en cours de lecture.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_InhibitSuspend)
en: &Inhibit automatic suspend if playing
fr: Empêche la mise en veille automatique en cours de lecture

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PauseOnSuspend) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_PauseOnSuspend)
en: If enabled, Amarok will pause the currently playing track on suspend
fr: Cochez cette case pour que Amarok mette en pause la piste actuellement en cours de lecture

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PauseOnSuspend)
en: &Pause playback on suspend
fr: Mettre en pause

en: Internet Services
fr: Services internet

en: Statistics importers
fr: Importateurs de statistiques

en: Manually installed scripts cannot be automatically updated, continue?
fr: Les scripts manuellement installés ne peuvent pas être mis à jour automatiquement, continuer ?

en: Select Archived Script
fr: Choisir un script archivé

en: Invalid Archive
fr: Archive non valable

en: Invalid Script File
fr: Fichier script incorrect

en: Another script with the name %1 already exists
    Existing Script's Version: %2
    Selected Script's Version: %3
fr: Un autre script avec le nom %1 existe déjà
    Version du script existant : %2
    Version du script choisi : %3

en: The script %1 was successfully installed
fr: Le script %1 a été installé avec succès

en: Generic
fr: Générique

en: Lyrics
fr: Paroles

en: Scriptable Service
fr: Services des scripts

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, uninstallButton)
en: Uninstall Script
fr: Désinstaller un script

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, installButton)
en: Install Local Script
fr: Installer un script local

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_scriptConsoleGroup)
en: Script Console
fr: Console de script

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kcfg_EnableScriptConsole) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableScriptConsole)
en: Enable the script console.
fr: Active la console de script.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableScriptConsole)
en: Enable Script Console
fr: Activer la console de script

en: Search Scripts
fr: Chercher des scripts

en: Main Script File
fr: Script principal

en: Applet Icon File
fr: Fichier d'icône de l'applet

en: Display
fr: Affichage

en: %1 track | %1 tracks
fr[0]: %1 piste
fr[1]: %1 pistes

en: Disc %1
fr: Disque %1

en: &Queue
fr: &File d'attente

en: Edit Track Details
fr: Modifier les informations de la piste

[ctx: The title of the analyzer config dialog]
en: %1 config
fr: config %1

en: Bar width:
fr: Largeur de la barre :

en: Show fadebars:
fr: Afficher les barres d'atténuation :

en: Bars fall speed:
fr: Vitesse de chutes des barres :

en: Frequency range:
fr: Plage de fréquence :

en: Sample size:
fr: Taille d'échantillonnage :

en: Play Count
fr: Nombre d'écoutes

en: Last played
fr: Dernière écoute

en: Never
fr: Jamais

en: Add label
fr: Ajouter une étiquette

en: Remove label
fr: Supprimer l'étiquette

en: Show in Media Sources
fr: Afficher dans les sources de média

en: Add to blacklist
fr: Ajouter à la liste noire

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedLabelsButton)
en: Labels
fr: Étiquettes

en: Reload
fr: Recharger

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
fr: Configuration

en: Labels: No track playing
fr: Étiquettes : aucune piste n'est en cours de lecture

en: Labels: Fetching...
fr: Étiquettes : réception...

en: Labels: %1
fr: Étiquettes : %1

en: Labels for %1 by %2
fr: Étiquettes pour %1 par %2

en: General Settings
fr: Configuration générale

en: Blacklist Settings
fr: Paramètres de la liste noire

en: Replacement Settings
fr: Paramètres de remplacement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Do not show the following labels:
fr: Ne pas afficher les étiquettes suivantes :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchArtistCheckBox)
en: Labels matching the artist
fr: Étiquettes correspondant à l'artiste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchTitleCheckBox)
en: Labels matching the title
fr: Étiquettes correspondant au titre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchAlbumCheckBox)
en: Labels matching the album
fr: Étiquettes correspondant à l'album

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Blacklist:
fr: Liste noire :

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, labelsGeneralSettings)
en: Labels Settings
fr: Configuration des étiquettes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minAutoAddCountLabel)
en: Minimum label score:
fr: Score minimum de l'étiquette :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minCountSpinBox)
en: Show only labels that are rated at least that high.
fr: N'afficher que les étiquettes qui sont évaluées d'au moins cette valeur.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximum labels to show:
fr: Nombre maximum d'étiquettes à afficher :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, numLabelsSpinBox)
en: Do not show more than this many labels.
    Note that personal labels will always be shown.
fr: Ne pas afficher plus d'étiquettes que cette valeur.
    Remarquez que les étiquettes personnelles seront toujours affichées.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Show personal labels with score:
fr: Afficher les étiquettes personnelles avec un score de :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, personalCountSpinBox)
en: Affects the font size of the personal labels.
fr: Modifie la taille de la police des étiquettes personnelles.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoAddCheckBox)
en: Automatically add downloaded labels if none are assigned
fr: Ajouter automatiquement les étiquettes téléchargées si aucune n'est assignée

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minAutoAddCountSpinBox)
en: Add only labels that are rated at least that high.
fr: N'afficher que les étiquettes qui sont évaluées d'au moins cette valeur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Color for assigned labels:
fr: Couleur des étiquettes assignées :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Color for labels background:
fr: Couleur de l'arrière-plan des étiquettes :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetColorsPushButton)
en: Sets the label colors according to the current color scheme.
fr: Applique les couleurs des étiquettes suivant le modèle de couleurs actuel.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetColorsPushButton)
en: Reset colors
fr: Réinitialiser les couleurs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replace downloaded label
fr: Remplacer les étiquettes téléchargées

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel2)
en: with
fr: par

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
fr: Ajouter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, replacementTreeWidget)
en: This will help you keep your label collection clean by replacing downloaded labels according to your preferences.
    Eg. "hip hop" -> "hip-hop"
fr: Cette option vous aidera à conserver votre collection d'étiquettes en ordre en remplaçant les étiquettes téléchargées selon vos préférences.
    Par exemple « hip hop » devient « hip-hop ».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, replacementTreeWidget)
en: Downloaded label
fr: Étiquette téléchargée

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, replacementTreeWidget)
en: Replacement
fr: Remplacement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removePushButton)
en: Remove selected
fr: Effacer la sélection

en: Lyrics config
fr: Configuration des paroles

en: Font size:
fr: Taille de la police :

en: Text alignment:
fr: Alignement de texte :

en: Align left
fr: Aligner à gauche

en: Align right
fr: Aligner à droite

en: Align center
fr: Aligner au centre

en: Font:
fr: Police de caractère :

en: Toggle auto scroll
fr: Activer / désactiver le défilement automatique

en: Reload lyrics
fr: Recharger les paroles

en: No lyrics found
fr: Aucune parole trouvée

en: Suggestions:
fr: Suggestions :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Title:
fr: Titre :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Artist:
fr: Artiste :

en: Configure Playlist Info Applet
fr: Configurer l'applet d'information sur la liste de lecture

en: Width
fr: Largeur

[ctx: %1 is the artist for which similars are currently shown]
en: Similar to <b>%1</b>
fr: Similaires à <b>%1</b>

[ctx: Artist's listener and playcount from Last.fm]
en: %1 listeners<br>%2 plays
fr: %1 personnes en écoute. <br>%2 est en cours de lecture

[ctx: Number of user's own scrobbles of an artist on Last.fm, appended to previous string if not 0]
en: <br>%1 plays by you
fr: <br>%1 est en cours de lecture suite à votre demande

en: Songkick Concert Information
fr: Informations de Songkick sur les concerts

en: Concerts
fr: Concerts.

en: Reload Songkick
fr: Recharger Songkick

en: Concert information is being fetched.
fr: Réception des informations concernant le concert.

en: Songkick was not able to be downloaded. Please check your Internet connection: %1
fr: Impossible de télécharger Songkick. Veuillez vérifier votre connexion internet : %1

en: There was no information found for this track
fr: Impossible de trouver des informations pour cette piste

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ReloadEditDialog)
en: Reload tabs
fr: Recharger les tablatures

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Reload tabs with the following title and artist
fr: Recharger les tablatures avec le titre et l'artiste suivants

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, artistLabel)
en: Artist
fr: Artiste

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs
fr: Tablatures

[ctx: Guitar tablature]
en: Reload tabs
fr: Recharger les tablatures

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs: Fetching...
fr: Tablatures : réception...

[ctx: Guitar tablature]
en: No Tabs for %1 by %2
fr: Pas de tablature pour %1 par %2

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs: Fetch Error
fr: Tablatures : erreur de réception

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs: %1 - %2
fr: Tablatures : %1 - %2

[ctx: Guitar tablature settings]
en: Tabs Settings
fr: Configuration des tablatures

[ctx: Guitar tablature]
en: Reload Tabs
fr: Recharger les tablatures

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TabsSettings)
en: Current Track Settings
fr: Paramètres de la piste actuelle

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbFetchTabs)
en: Fetch tabs for
fr: Télécharger les tablatures pour

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFetchGuitar)
en: Guitar
fr: Guitare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFetchBass)
en: Bass
fr: Basse

[ctx: Guitar tablature]
en: tab provided from:
fr: tablature fournie par :

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

[ctx: Disable automatic page changes when track changes in Wikipedia applet]
en: Don't change page automatically
fr: Ne pas modifier la page automatiquement

en: Track
fr: Piste

[ctx: Right-click menu option for links in Wikipedia applet]
en: Copy Link to Clipboard
fr: Copier le lien dans le presse-papier

[ctx: Right-click menu option for images in Wikipedia applet]
en: Copy Image to Clipboard
fr: Copier l'image dans le presse-papier

en: Unable to retrieve Wikipedia information: %1
fr: Impossible de télécharger des informations à partir de Wikipédia : %1

en: No information found...
fr: Aucune information trouvée...

[ctx: Search pattern for an artist or band]
en: .*\(.*(artist|band).*\)
fr: .*\(.*(artiste|groupe).*\)

[ctx: Search pattern for a composer]
en: .*\(.*(composer|musician).*\)
fr: .*\(.*(compositeur|musicien).*\))

[ctx: Search pattern for an album]
en: .*\(.*(album|score|soundtrack).*\)
fr: .*\(.*(album|score|bande originale).*\)

[ctx: Search pattern for a song]
en: .*\(.*(song|track).*\)
fr: .*\(.*(chanson|piste).*\)

[ctx: %1 is field name such as 'Artist Name']
en: %1 is needed for searching Wikipedia.
fr: %1 est nécessaire pour effectuer la recherche sur Wikipédia.

en: Choose Language
fr: Choisir la langue

[ctx: A message (link) shown for clicked non-Wikipedia links in Wikipedia applet. %1 is the url of the link]
en: Click to open %1 in a web browser
fr: Cliquez pour ouvrir %1 dans un navigateur Internet

en: Configure Applets...
fr: Configurer les applets...

en: &Context
fr: &Contexte

en: No labels found on Last.fm
fr: Aucune étiquette trouvée sur Last.fm

en: Unable to retrieve from Last.fm
fr: Impossible de télécharger à partir de last.fm

en: No connection to Last.fm
fr: Pas de connexion à Last.fm

en: ontour
fr: en tournée

en: Do not show under Various Artists
fr: Ne pas classer dans la catégorie « artistes divers »

en: Show under Various Artists
fr: Classer dans la catégorie « artistes divers »

en: %1 - Stopped %2
fr: %1 - Arrêté %2

en: Playback Ended Markers
fr: Marqueurs de fin de lecture

[ctx: Name of the virtual collection that merges tracks from all collections]
en: Aggregate Collection
fr: Agréger la collection

en: Audio CD
fr: CD audio

en: Ogg Vorbis is a fully free and unencumbered compressed audio format that is perfect for storing your compressed music on your computer. The sound quality is slightly better than MP3 at the same bitrate. Note that not all mobile players support the Ogg Vorbis format.
fr: Ogg Vorbis est un format de compression audio entièrement libre et facile d'utilisation, parfaitement adapté au stockage de musique sur votre ordinateur. La qualité du son, pour un même taux de compression, est notablement supérieure à celle du MP3. Notez que tous les lecteurs mobiles ne prennent pas forcément en charge le format Ogg Vorbis.

en: FLAC is a lossless compressed audio format free of any patents or license fees. It maintains perfect CD audio quality while reducing file size by about 50%. Because the filesize is much larger than Ogg Vorbis or MP3 it is not recommended if you want to transfer your music to a mobile player.
fr: FLAC est un format de compression audio sans perte, libre de taxe. Il garantit une qualité CD parfaite tout en réduisant d'environ moitié la taille des fichiers. Du fait que la taille des fichiers FLAC est sensiblement plus grande que celle des fichiers Ogg Vorbis ou MP3, ce format n'est pas recommandé pour de la musique qui sera transférée sur un baladeur.

en: WAV is a basic, uncompressed audio file format. It takes up a lot of space but maintains perfect quality. It is generally not recommended unless you know what you are doing. If you want perfect quality, use FLAC instead.
fr: WAV est un format de fichier audio basique et sans compression. Il est gourmand en espace mais garantit une qualité parfaite. Il n'est généralement pas recommandé, à moins que vous sachiez ce que vous faites. Si vous cherchez une qualité parfaite, préférez-lui le format FLAC.

en: MP3 is the de facto standard in compressed audio compatible with almost all mobile players. It is however non free and generally not recommended.
fr: MP3 est un format de compression audio, de facto standard et compatible avec presque tous les baladeurs. Il n'est néanmoins pas libre et généralement pas recommandé.

en: Audio CD settings - Amarok
fr: Paramètres des CD audio - Amarok

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Available formats
fr: Formats disponibles

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, advancedButton)
en: Advanced
fr: Avancé

en: Loading remote collection from host %1
fr: Téléchargement de la collection distante depuis l'hôte %1

en: Music share at %1
fr: Musique partagée à %1

en: Updating Amarok database schema. Please don't terminate Amarok now as it may result in database corruption.
fr: Mise à jour de la base de données de Amarok. Veuillez ne pas quitter Amarok maintenant sous risque de corrompre la base de données.

en: Updating Amarok database schema
fr: Mise à jour de la base de données de Amarok

en: Source track does not exist: %1
fr: La piste source n'existe pas : %1

en: Could not create directory: %1
fr: Impossible de créer le dossier : « %1 »

en: Transferring: %1
fr: En transfert : %1

en: Transcoding: %1
fr: Transcodage : %1

en: Removing: %1
fr: Suppression : %1

en: <ul><li>%1</li></ul>In most cases this means that not all of your tracks were imported.<br>See <a href='http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/TroubleshootingAndCommonProblems#Duplicate_Tracks'>Amarok Manual</a> for information about duplicate tracks.
fr: <ul><li>%1</li></ul>Dans la plupart des cas, cela signifie que toutes vos pistes n'ont pas été importées.<br>Reportez-vous au <a href='http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/TroubleshootingAndCommonProblems#Duplicate_Tracks'>Manuel de Amarok</a> pour plus d'informations à propos des pistes doublons.

en: Errors During Collection Scan
fr: Des erreurs sont survenues lors de l'analyse de la collection

en: Duplicates found, the second file will be ignored:
    %1
    %2
fr: Des pistes doublons ont été trouvées, le second fichier sera ignoré :
    %1
    %2

en: &Configure Device
fr: &Configurer le périphérique

en: &Eject Device
fr: &Éjecter le périphérique

en: Re-add orphaned and forget stale tracks
fr: Ajouter à nouveau les pistes orphelines et oublier les pistes fantômes

[ctx: iPod was successfully initialized]
en: Initialization successful.
fr: Initialisation réussie.

[ctx: %1: iPod collection name]
en: iTunes database successfully written to %1
fr: La base de données de l'application « iTunes » a été écrite dans %1 avec succès.

[ctx: %1: iPod collection name]
en: Writing iTunes database to %1 failed without an indication of error
fr: L'écriture de la base de données de l'application « iTunes » dans %1 a échoué sans message d'erreur.

[ctx: %1: iPod collection name, %2: technical error from libgpod]
en: Writing iTunes database to %1 failed: %2
fr: L'écriture de la base de données de l'application « iTunes » dans %1 a échoué : %2

en: Disconnected iPod/iPad/iPhone
fr: &Déconnecter le périphérique iPod / iPad / iPhone

en: Unknown Collection
fr: Collection inconnue

en: Unknown Artist
fr: Artiste inconnu

en: Unknown track
fr: Piste inconnue

en: Failed to process one track. (more info about it is in the Amarok debugging log) | Failed to process %1 tracks. (more info about these is in the Amarok debugging log)
fr[0]: Le processus a échoué pour une piste. (plus d'informations dans le fichier de débogage de Amarok)
fr[1]: Le processus a échoué pour %1 pistes. (plus d'informations dans le fichier de débogage de Amarok)

[ctx: Infrequently displayed message, don't bother with singular forms. %1 to %3 are numbers, %4 is the 'Failed to process ...' sentence or an empty string.]
en: Done consolidating iPod files. %1 orphaned tracks matched with stale iTunes database entries, %2 stale database entries removed, %3 orphaned tracks added back to the iTunes database. %4
fr: Analyse des fichiers du lecteur iPod terminée. %1 pistes orphelines correspondent aux entrées fantômes de la base de données pour iTunes, %2 entrées fantômes de la base de données ont été supprimées, %3 pistes orphelines ont été ajoutées à la base de données pour iTunes. %4

[ctx: %2 is collection name]
en: Transferred one track to %2. | Transferred %1 tracks to %2.
fr[0]: Une piste transférée vers %2.
fr[1]: %1 pistes transférées vers %2.

[ctx: %2 is collection name]
en: Transcoded one track to %2. | Transcoded %1 tracks to %2.
fr[0]: Une piste transcodée vers %2.
fr[1]: %1 pistes transcodées vers %2.

en: Transfer aborted. Managed to transfer one track. | Transfer aborted. Managed to transfer %1 tracks.
fr[0]: Transfert annulé. Transfert réussi pour une piste.
fr[1]: Transfert annulé. Transfert réussi pour %1 pistes.

[ctx: %2 is the 'Transferred 123 tracks to Some collection.' message]
en: %2 One track was already there. | %2 %1 tracks were already there.
fr[0]: %2, un morceau déjà présent sur le périphérique multimédia.
fr[1]: %2, %1 morceaux déjà présents sur le périphérique multimédia.

[ctx: %1 is collection pretty name, e.g. My Little iPod]
en: Transferred Tracks to %1
fr: Pistes transférées vers %1

en: One track successfully transferred, but transfer of some other tracks failed. | %1 tracks successfully transferred, but transfer of some other tracks failed.
fr[0]: Une piste transférée avec succès, mais le transfert de certaines pistes a échoué.
fr[1]: %1 pistes transférées avec succès, mais le transfert de certaines pistes a échoué.

en: Transfer of tracks failed.
fr: Le transfert des pistes a échoué.

en: One track was not transferred because it would exceed iPod capacity.<br> | %1 tracks were not transferred because it would exceed iPod capacity.<br>
fr[0]: Une piste n'a pas été transférée puisque la capacité maximale de stockage du lecteur iPod aurait été dépassée.<br>
fr[1]: %1 pistes n'ont pas été transférées puisque la capacité maximale de stockage du lecteur iPod aurait été dépassée.<br>

[ctx: Example of %1 would be: 20.0 MiB]
en: <i>Amarok reserves %1 on iPod for iTunes database writing.</i><br>
fr: <i>Amarok réserve %1 sur le lecteur iPod pour l'écriture de la base de données pour iTunes.</i><br>

en: One track was not copied because it wouldn't be playable - its  %2 format is unsupported.<br> | %1 tracks were not copied because they wouldn't be playable - they are in unsupported formats (%2).<br>
fr[0]: Une piste n'a pas été copiée puisqu'elle n'est pas lisible - le format %2 n'est pas pris en charge.<br>
fr[1]: %1 pistes n'ont pas été copiées puisqu'elles ne sont pas lisibles - Elles sont dans un format qui n'est pas pris en charge (%2).<br>

en: Copy/move/transcode of one file failed.<br> | Copy/move/transcode of %1 files failed.<br>
fr[0]: Copie/déplacement/transcodage d'un fichier a échoué.<br>
fr[1]: Copie/déplacement/transcodage de %1 fichiers a échoué.<br>

en: One track was not transferred due to an internal Amarok error.<br> | %1 tracks were not transferred due to an internal Amarok error.<br>
fr[0]: Une piste n'a pas été transférée à cause d'une erreur interne à Amarok.<br>
fr[1]: %1 pistes n'ont pas été transférées à cause d'une erreur interne à Amarok.<br>

en: <i>You can find details in Amarok debugging output.</i><br>
fr: <i>Vous pouvez trouver des informations dans la sortie de débogage de Amarok.</i><br>

en: The rest was not transferred because iPod collection disappeared.<br>
fr: Les pistes restantes n'ont pas été transférées car la collection du lecteur iPod a disparu.<br>

[ctx: %1 is a list of errors that occurred during copying of tracks]
en: Error causes: %1<br>
fr: Causes de l'erreur : %1<br>

en: Removing one track from iPod | Removing %1 tracks from iPod
fr[0]: Suppression d'une piste du lecteur iPod
fr[1]: Suppression de %1 pistes de du lecteur iPod

[ctx: operation when iPod is connected]
en: Reading iPod tracks
fr: Lecture des pistes du lecteur iPod

[ctx: iPod playlist name]
en: Stale tracks
fr: Pistes fantômes

[ctx: iPod playlist name]
en: Orphaned tracks
fr: Pistes orphelines

en: Stale and/or orphaned tracks detected on %1. You can resolve the situation using the <b>%2</b> collection action. You can also view the tracks under the Saved Playlists tab.
fr: Des pistes fantômes et/ou orphelines ont été détectées sur %1. Vous pouvez résoudre ce problème en utilisant la fonction <b>%2</b> de la collection. Vous pouvez aussi afficher les pistes dans l'onglet des listes de lecture enregistrées.

en: Connecting to iPhone, iPad or iPod touch failed.
fr: La connexion au périphérique iPhone, iPad ou iPod Touch a échoué.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, IpodConfiguration)
en: iPod device configuration
fr: Configuration du périphérique iPod

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: iPod name:
fr: Nom du périphérique iPod :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_transcodeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transcodeLabel)
en: Transcode:
fr: Transcode :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modelComboLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modelLabel)
en: Model:
fr: Modèle :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, initializeButton)
en: &Initialize iPod
fr: &Initialiser le périphérique iPod

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, infoGroupBox)
en: Information
fr: Informations

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, generationLabel)
en: Generation:
fr: Création :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, videoLabel)
en: Video:
fr: Clip vidéo :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, albumArtworkLabel)
en: Album artwork:
fr: Pochette de l'album :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, troubleshootingGroupBox)
en: Troubleshooting
fr: Dépannage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sysInfoLabel)
en: SysInfo file:
fr: Fichier sysinfo :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sysInfoExtendedLabel)
en: SysInfoExtended file:
fr: fichier SysInfoExtended :

en: Cannot parse iTunes database due to an unreported error.
fr: Impossible d'analyser la base de données de l'application « iTunes » à cause d'une erreur non signalée.

[ctx: iPod model that is not (yet) recognized]
en: Unrecognized model
fr: Modèle non reconnu

[ctx: Name of the iPod collection; %1 is iPod name, %2 is iPod model; example: My iPod: Nano (Blue)]
en: %1: %2
fr: %1 : %2

en: iPod model was not recognized.
fr: Le modèle de lecteur iPod n'a pas été reconnu :

en: %1 family uses %2 file to generate correct database checksum.
fr: La série %1 utilise le fichier %2 pour générer une somme de contrôle correcte pour la base de données.

en: %1 family needs %2 file to generate correct database checksum.
fr: La série %1 a besoin du fichier %2 pour générer une somme de contrôle correcte pour la base de données.

[ctx: Do not translate hash-AB, libgpod, libhashab.so]
en: %1 family probably uses hash-AB to generate correct database checksum. libgpod (as of version 0.8.2) doesn't know how to compute it, but tries to dynamically load external library libhashab.so to do it.
fr: La série %1 utilise probablement « hash-AB » pour générer une somme de contrôle correcte pour la base de données. la bibliothèque « libgpod » (Dans sa version 0.8.2) ne sait pas comment faire, mais essaye de charger dynamiquement la bibliothèque externe libhashab.so pour générer la somme de contrôle.

en: Autodetect (%1 file(s) present)
fr: Détection automatique (%1 fichier(s) présent(s))

[ctx: Examples: %1: Nano with camera (5th Gen.); [generation]%2: 16 GiB; [capacity]%3: Nano (Orange); [model name]%4: A123 [model number]]
en: %1: %2 %3 [%4]
fr: %1 : %2 %3 [%4]

[ctx: Unknown iPod model, generation...]
en: Unknown
fr: Inconnu

[ctx: In a dialog: Video: Supported]
en: Supported
fr: Pris en charge

[ctx: In a dialog: Video: Not supported]
en: Not supported
fr: Non pris en charge

[ctx: In a dialog: Some file: Present]
en: Present
fr: Présent

[ctx: In a dialog: Some file: Not found]
en: <b>Not found</b>
fr: <b>Pas trouvé(s)</b>

[ctx: In a dialog: Some file: Not needed]
en: Not needed
fr: Non nécessaire(s)

[ctx: %1 is informational sentence giving reason]
en: <b>%1</b><br><br>As a safety measure, Amarok will <i>refuse to perform any writes</i> to iPod. (modifying iTunes database could make it look empty from the device point of view)<br>See <a href='%2'>README.overview</a> file from libgpod source repository for more information.
fr: <b>%1</b><br><br>Par mesure de sécurité, Amarok <i>refuse d'écrire</i> sur le périphérique iPod. (Modifier la base de données de l'application « iTunes » peut la rendre vide du point de vue pour lui)<br>Reportez-vous au fichier <a href='%2'>README.overview</a> depuis le dépôt source de « libgpod » pour davantage d'informations.

en: <b>%1</b><br><br>Above problem prevents Amarok from using your iPod. You can try to re-create critical iPod folders and files (including iTunes database) using the <b>%2</b> button below.<br><br> Initializing iPod <b>destroys iPod track and photo database</b>, however it should not delete any tracks. The tracks will become orphaned.
fr: <b>%1</b><br><br>Le problème évoqué empêche Amarok d'utiliser votre iPod. Vous pouvez essayer de recréer les fichiers et dossiers importants du lecteur iPod (incluant la base de données iTunes) en utilisant le bouton <b>%2</b> ci-dessous.<br><br> Initialiser le lecteur iPod <b>détruit la base de données concernant les pistes et les photos du lecteur iPod</b>, cependant cela ne supprimera aucune piste. Elles deviendront orphelines.

[ctx: Do not translate SysInfo]
en: Failed to write SysInfo: %1
fr: Impossible d'écrire le fichier sysinfo : %1

[ctx: Do not translate SysInfo]
en: Failed to write SysInfo file due to an unreported error
fr: Impossible d'écrire le fichier SysInfo en raison d'une erreur non signalée

en: Cannot initialize iPod due to an unreported error.
fr: Impossible d'initialiser le lecteur iPod à cause d'une erreur non signalée.

en: Copying Tracks Failed
fr: La copie des pistes a échoué

en: Tracks not copied: the device is already being copied to
fr: Pistes non copiés : d'autres copies sont déjà en cours vers le périphérique.

en: Unsupported format: %1
fr: Format non pris en charge : %1

en: Already on device
fr: Déjà présent sur le périphérique.

en: Tracks not copied: the device already has these tracks
fr: Pistes non copiés : les pistes sont déjà présentes sur le périphérique.

en: Tracks not copied: the device has insufficient space
fr: Pistes non copiées : l'espace disque du périphérique est trop faible.

en: Transferring Tracks to Device
fr: Transfert des pistes vers le périphérique

en: %1 track failed to copy to the device | %1 tracks failed to copy to the device
fr[0]: %1 piste n'a pas pu être copiée sur le périphérique
fr[1]: %1 pistes n'ont pas pu être copiées sur le périphérique

en: The track failed to copy to the device
fr: Impossible de copier la piste vers le périphérique

en: Track not deleted: | Tracks not deleted:
fr[0]: Piste non supprimée :
fr[1]: Pistes non supprimées :

en: Deleting Track Failed | Deleting Tracks Failed
fr[0]: La suppression de la piste a échoué
fr[1]: La suppression des pistes a échoué

en: %1 tracks are already being deleted from the device.
fr: %1 pistes sont déjà en cours de suppression sur le périphérique.

en: Removing Track from Device | Removing Tracks from Device
fr[0]: Effacement de la piste sur le périphérique
fr[1]: Effacement des pistes sur le périphérique

en: &Disconnect Device
fr: &Déconnecter le périphérique

en: Media Device playlists
fr: Listes de lecture du périphérique multimédia

[ctx: Podcasts on a media device]
en: Podcasts on %1
fr: Podcasts sur %1

en: Could not connect to MTP Device
fr: Impossible de se connecter au périphérique MTP

en: Could not copy track from device.
fr: Impossible de copier la piste vers le périphérique.

en: Unknown Album
fr: Album inconnu

en: Unknown Genre
fr: Genre inconnu

en: Could not delete item
fr: Impossible de supprimer l'élément

en: Delete failed
fr: Échec de la suppression

en: Could not save playlist.
fr: Impossible d'enregistrer la liste de lecture.

en: Playdar Collection
fr: Collection Playdar

en: Source collection removed
fr: Collection de la source supprimée

[ctx: The genre name for classical music]
en: Classical
fr: Classique

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete this track? It will be removed from %2 and from underlying storage medium. | Do you really want to delete these %1 tracks? They will be removed from %2 and from underlying storage medium.
fr[0]: Voulez-vous vraiment supprimer cette piste ? Elle sera effacée de %2 et du support de stockage.
fr[1]: Voulez-vous vraiment supprimer ces %1 pistes ? Elles seront effacées de %2 et du support de stockage.

[ctx: @info]
en: Do you really want to move this track to the trash? It will be removed from %2. | Do you really want to move these %1 tracks to the trash? They will be removed from %2.
fr[0]: Voulez-vous vraiment mettre cette piste à la corbeille ? Elle sera effacée de %2.
fr[1]: Voulez-vous vraiment mettre ces %1 pistes à la corbeille ? Elles seront effacées de %2.

[ctx: @info]
en: Do you really want to move this track? It will be renamed and the original deleted. | Do you really want to move these %1 tracks? They will be renamed and the originals deleted.
fr[0]: Voulez-vous vraiment déplacer cette piste ? Elle sera renommée et la piste originale effacée.
fr[1]: Voulez-vous vraiment déplacer ces %1 pistes ? Elles seront renommées et les pistes originales effacées.

[ctx: @title:window]
en: Move Files
fr: Déplacer les fichiers

[ctx: rename files button]
en: &Rename
fr: &Renommer

[ctx: @info]
en: There was a problem and this track could not be removed. Make sure the directory is writable. | There was a problem and %1 tracks could not be removed. Make sure the directory is writable.
fr[0]: Un problème est survenu et cette piste n'a pas pu être effacée. Assurez-vous que le dossier est accessible en écriture.
fr[1]: Un problème est survenu et les %1 pistes n'ont pas pu être effacées. Assurez-vous que le dossier est accessible en écriture.

en: Unable to remove tracks
fr: Pistes impossibles à supprimer

en: The collection does not have enough free space available or is not writable.
fr: Le dossier de la collection n'a pas suffisamment d'espace libre ou n'est pas accessible en écriture.

en: Do you want to remove empty folders?
fr: Voulez-vous effacer les dossiers vides ?

en: Remove empty folders?
fr: Effacer les dossiers vides ?

[ctx: Select if empty folders should be removed]
en: Remove
fr: Supprimer

[ctx: Select if empty folders should be removed]
en: Don't remove
fr: Ne pas supprimer

[ctx: %1 is track url, %2 track title, %3 track artist]
en: %1 (%2 by %3)
fr: %1 (%2 par %3)

[ctx: %1 is track url, %2 artist name]
en: %1 (by %2)
fr: %1 (par %2)

en: today
fr: aujourd'hui

en: last week
fr: la semaine dernière

en: last month
fr: dernier mois

en: two months ago
fr: il y a deux mois

en: three months ago
fr: il y a trois mois

en: Trash
fr: Corbeille

en: Moving to trash: %1
fr: Déplacement vers la corbeille : %1

en: &Delete Episode
fr: Supprimer l'épisode

en: Are you sure you want to delete this episode? | Are you sure you want to delete these %1 episodes?
fr[0]: Voulez-vous vraiment effacer cet épisode ?
fr[1]: Voulez-vous vraiment effacer ces %1 épisodes ?

en: Yes, delete from %1.
fr: Oui, supprimer de %1.

en: &Delete Channel and Episodes
fr: Effacer la chaîne et les épiso&des

en: &Activate This Collection
fr: &Activer cette collection

en: File <i>%1</i> suggests that we should use <i>%2</i> as music folder on the device, but it doesn't exist. Falling back to <i>%3</i> instead
fr: Le fichier <i>%1</i> suggère d'utiliser <i>%2</i> en tant que dossier musical sur le périphérique, mais il n'existe pas. Retour à <i>%3</i> à la place

[ctx: Name of the USB Mass Storage collection that has not yet been activated. See also the 'Activate This Collection' action; %1 is actual collection name]
en: %1 (not activated)
fr: %1 (non activée)

en: Configure USB Mass Storage Device
fr: Configurer le périphérique USB de stockage de masse

en: Removing one track from %2 | Removing %1 tracks from %2
fr[0]: Suppression d'une piste depuis %2
fr[1]: Suppression de %1 pistes depuis %2

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UmsConfiguration)
en: USB Mass Storage device configuration
fr: Configuration du périphérique USB de stockage de masse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
fr: Nom :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoConnect)
en: Use automatically when connected
fr: Utiliser automatiquement quand connecté

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_musicCheckBox)
en: Music
fr: Musique

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Music folder:
fr: Dossier de la musique :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_filenameSchemeBox)
en: Filename scheme of tracks that are added to the device
fr: Modèle de nom de fichier des pistes qui sont ajoutées au périphérique

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Podcast folder:
fr: Dossier des podcast :

[ctx: The value is not known]
en: Unknown
fr: Inconnu

[ctx: The Value is not known]
en: Unknown
fr: Inconnu

[ctx: Reason why a track is not playable]
en: Underlying playlist is empty
fr: La liste de lecture sélectionnée est vide

en: When Amarok was last closed, this track was at %1, but Amarok cannot find this track on the filesystem or in any of your collections anymore. You may try plugging in the device this track might be on.
fr: Lors de la dernière fermeture de Amarok, cette piste était à %1, mais Amarok ne parvient pas à trouver cette piste dans le système de fichiers ou ailleurs dans vos collections. Vous pouvez essayer de connecter le périphérique sur lequel la piste peut se situer.

en: Stream (%1)
fr: Flux (%1)

en: Url is not a local file
fr: L'URL n'est pas un fichier local

en: Could not create a temporary file to download playlist.
fr: Impossible de créer un fichier temporaire pour le téléchargement de la liste de lecture.

en: Downloading remote playlist
fr: Téléchargement de la liste de lecture distante

[ctx: %1 is file path]
en: Cannot read playlist from %1
fr: Impossible d'ouvrir la liste de lecture %1

en: The used file extension is not valid for playlists.
fr: L'extension de fichier utilisée n'est pas valable pour les listes de lecture.

en: Unknown playlist format
fr: Format de liste de lecture inconnu

en: Playlist_%1
fr: Liste de lecture_%1

[ctx: Change filename layout]
en: Podcast Episode Filename Configuration
fr: Configuration du nom de fichier du podcast

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PodcastFilenameLayoutConfigWidget)
en: Podcast Filename Layout Configuration
fr: Configuration de l'organisation du nom de fichier du podcast

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_filenameLayoutDefault)
en: Specified by podcast channel
fr: Spécifié par le canal du podcast

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_filenameLayoutCustom)
en: custom
fr: Personnel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_filenameLayoutText)
en: Available fields : %artist%,%title%,%genre%,%year%,%composer%,%pubdate%,%number%,%album%
fr: Champs disponibles : %artist%, %title%, %genre%, %year%, %composer%, %pubdate%, %number%, %album%

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PodcastSettingsBase)
en: Podcast Configuration
fr: Configuration des Podcasts

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, UrlLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_urlLabel)
en: URL:
fr: URL :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_saveLocationlabel)
en: Save Location:
fr: Emplacement de l'enregistrement :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck)
en: When checked, Amarok will automatically scan the podcast for updates
fr: Cochez cette case pour que Amarok analyse automatiquement les podcasts afin de les mettre à jour

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck)
en: Automatically scan for updates
fr: Analyse automatique pour recherche de mises à jour

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, qgroupbox)
en: Media Download
fr: Média téléchargé

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_downloadRadio) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_downloadRadio)
en: Download media as soon as it becomes available
fr: Télécharger le média dès qu'il devient disponible

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_downloadRadio)
en: Download when a&vailable
fr: Télécharger lorsque &disponible

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_streamRadio) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_streamRadio)
en: Media must be explicitly downloaded, otherwise the podcast will be played from the remote server.
fr: Le média doit être téléchargé explicitement, sinon le podcast sera joué depuis le serveur distant.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_streamRadio)
en: Stream or download on re&quest
fr: &Flux ou téléchargement sur demande

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_purgeCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_purgeCheck)
en: If checked, Amarok will throw away old podcast episodes
fr: Cochez cette case pour que Amarok efface tous les anciens épisodes du podcast

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_purgeCheck)
en: Limit &number of episodes
fr: &Nombre limite d'épisodes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_purgeCountLabel)
en: Keep maximum of:
fr: Conserver un maximum de :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_purgeCountSpinBox) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_purgeCountSpinBox)
en: The maximum number of podcast items to store
fr: Le nombre maximal d'éléments du Podcast à stocker

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_writeTagsCheck)
en: The RSS feed and the tags in the downloaded file sometimes do not contain the same information. Writing the tags ensures the information in the playlist and on media devices will be the same as in the feed.
fr: Le flux RSS et les balises du fichier téléchargé ne contiennent parfois pas la même information. Écrire les balises assure que les informations dans la liste de lecture et sur le périphérique seront les mêmes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeTagsCheck)
en: Write feed information to tags after downloading.
fr: Écrire les informations du flux dans les balises après le téléchargement.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_filenameLayoutConfigWidgetButton)
en: Episode Filename Configuration
fr: Configuration du nom de fichier de l'épisode

[ctx: change options]
en: Configure %1
fr: Configurer %1

en:  Item |  Items
fr[0]:  élément
fr[1]:  éléments

en: &Update All Channels
fr: Mettre les chaînes

en: &Configure General Settings
fr: &Configurer les options générales

en: &Export subscriptions to OPML file
fr: &Exporter l'inscription vers le fichier OPML

en: &Configure
fr: &Configurer

en: &Remove Subscription
fr: Supprime&r l'inscription

en: &Update Channel
fr: Mettre le flux à jo&ur

en: &Download Episode
fr: &Télécharger l'épisode

en: &Delete Downloaded Episode
fr: Supprime&r l'épisode téléchargé

en: &Write Feed Information to File
fr: Écrire les informations du flux dans le fichier

en: &Keep downloaded file
fr: Conserver les fichiers téléchargés

en: Toggle the "keep" downloaded file status of this podcast episode. Downloaded files with this status wouldn't be deleted even if we apply a purge.
fr: Bascule l'état du fichier téléchargé « conservé » de ce podcast. Les fichiers téléchargés avec cet état ne devraient pas être supprimés même si on applique une purge.

en: Already subscribed to %1.
fr: Déjà inscrit-e sur %1.

[ctx: prefix to 'x minutes']
en: every
fr: toutes les

en: Configure Local Podcasts
fr: Configurer les podcasts locaux

en: Move Podcasts
fr: Déplacer les podcasts

en: Do you want to move all downloaded episodes to the new location?
fr: Voulez-vous déplacer tous les épisodes téléchargés vers le nouvel emplacement ?

en: Select file for OPML export
fr: Choisissez le fichier OPML à exporter

en: Do you really want to unsubscribe from "%1"?
fr: Voulez-vous vraiment vous désinscrire de « %1 » ?

en: Delete downloaded episodes
fr: Efface&r les épisodes téléchargés

en: There is still a podcast download in progress | There are still %1 podcast downloads in progress
fr[0]: Téléchargement d'un podcast en cours
fr[1]: Téléchargement de %1 podcasts en cours

en: Cancel Download and Quit.
fr: Annuler le téléchargement et quitter.

en: Unable to save podcast episode file to %1
fr: Impossible d'enregistrer le fichier de l'épisode du podcast sur %1

en: Downloading Podcast Media
fr: Téléchargement du média podcast

en: Downloading Podcast "%1"
fr: Téléchargement du podcast « %1 »

en: Local Podcasts
fr: Podcasts locaux

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_intervalLabel)
en: Auto-update:
fr: Mise à jour automatique :

[ctx: automatic updates turned off]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_autoUpdateInterval)
en: disabled
fr: désactivées

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_baseDirLabel)
en: Base directory:
fr: Dossier de base :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_baseDirUrl)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Base directory for all new podcast channels.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">When a podcast channel is added <span style=" font-style:italic;">&lt;base directory&gt;</span>/<span style=" font-style:italic;">&lt;channel name&gt;</span> is used as the download directory.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">This can be changed for each channel individually.</p></body></html>
fr: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Dossier de base pour toutes les nouvelles chaînes de podcasts</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Quand une chaîne de podcasts est ajoutée <span style=" font-style:italic;">&lt;dossier de base&gt;</span>/<span style=" font-style:italic;">&lt;nom de la chaîne&gt;</span> est utilisé comme dossier de téléchargement. </p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Ceci peut être modifié pour chaque chaîne individuellement.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_baseDirUrl)
en: Base directory for all new podcast channels.
    When a podcast channel is added <base directory>/<channel name> is used as the download directory.
    This can be changed for each channel individually.
fr: Dossier de base pour tous les nouveaux canaux de podcasts.
    Quand un canal de podcasts est ajouté <base directory>/<channel name> est utilisé comme dossier de téléchargement.
    Ceci peut être modifié pour chaque chaîne individuellement.

en: The configured database plugin could not be loaded.
fr: Le module de base de données choisi n'a pas pu être chargé.

en: Organize tracks
fr: Organisation des pistes

en: Transcode and organize tracks
fr: Transcodage et organisation des pistes

en: Move tracks
fr: Déplacer les pistes

en: Transcode and move tracks
fr: Transcodage et déplacement des pistes

en: Copy tracks
fr: Copie les pistes

en: Transcode and copy tracks
fr: Transcodage et copie des pistes

en: Organizing one track | Organizing %1 tracks
fr[0]: Organisation d'une piste
fr[1]: Organisation de %1 pistes

en: Transcoding and organizing one track | Transcoding and organizing %1 tracks
fr[0]: Transcodage et organisation d'une piste
fr[1]: Transcodage et organisation de %1 pistes

en: Moving one track to %2 | Moving %1 tracks to %2
fr[0]: Déplacement d'une piste vers %2
fr[1]: Déplacement de %1 pistes vers %2

en: Transcoding and moving one track to %2 | Transcoding and moving %1 tracks to %2
fr[0]: Transcodage et déplacement d'une piste vers %2
fr[1]: Transcodage et déplacement de %1 pistes vers %2

en: Copying one track to %2 | Copying %1 tracks to %2
fr[0]: Copie d'une piste vers %2
fr[1]: Copie de %1 pistes vers %2

en: Transcoding and copying one track to %2 | Transcoding and copying %1 tracks to %2
fr[0]: Transcodage et copie d'une piste vers %2
fr[1]: Transcodage et copie de %1 pistes vers %2

en: No network connection
fr: Aucune connexion au réseau

en: File does not exist
fr: Le fichier n'existe pas

en: Not a file
fr: Pas un fichier

en: No read permissions
fr: Pas de droit de lecture

en: Unknown Composer
fr: Compositeur inconnu

[ctx: Track field name (when nothing specific is selected e.g. in the automatic playlist generator)]
en: anything
fr: n'importe quoi

[ctx: Track field name (the file this track is stored in)]
en: File Name
fr: Nom du fichier

[ctx: Track field name]
en: Title
fr: Titre

[ctx: Track field name]
en: Artist
fr: Artiste

[ctx: Track field name]
en: Composer
fr: Compositeur

[ctx: Track field name]
en: Year
fr: Année

[ctx: Track field name]
en: Comment
fr: Commentaire

[ctx: Track field name]
en: Track Number
fr: Numéro de la piste

[ctx: Track field name]
en: Disc Number
fr: Numéro du disque

[ctx: Track field name]
en: Length
fr: Durée

[ctx: Track field name]
en: Bit Rate
fr: Débit

[ctx: Track field name]
en: Sample Rate
fr: Échantillonnage

[ctx: Track field name]
en: File Size
fr: Taille du fichier

[ctx: Track field name]
en: Added to Collection
fr: Ajouté à la collection

[ctx: Track field name]
en: Rating
fr: Note

[ctx: Track field name]
en: First Played
fr: Première écoute

[ctx: Track field name]
en: Last Played
fr: Dernière écoute

[ctx: Track field name]
en: Playcount
fr: Nombre d'écoutes

[ctx: Track field name]
en: Unique Id
fr: ID unique

[ctx: Track field name]
en: Track Gain
fr: Gain de piste

[ctx: Track field name]
en: Track Gain Peak
fr: Pic de gain de piste

[ctx: Track field name]
en: Album Gain
fr: Gain de l'album

[ctx: Track field name]
en: Album Gain Peak
fr: Pic de gain de l'album

[ctx: Track field name]
en: Album Artist
fr: Artiste de l'album

[ctx: Track field name]
en: Label
fr: Étiquette

[ctx: Track field name]
en: Last Modified
fr: Dernière modification

[ctx: Track field name]
en: Lyrics
fr: Paroles

[ctx: The field name in case nothing specific is selected e.g. in the automatic playlist generator. Use a one word translation.]
en: anything
fr: n'importe quoi

[ctx: One word translation used in the collection filter. The name of the file this track is stored in]
en: filename
fr: nom du fichier

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: title
fr: titre

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: artist
fr: artiste

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: composer
fr: compositeur

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: year
fr: année

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: comment
fr: commentaire

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: tracknumber
fr: numéro de la piste

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: discnumber
fr: numéro du disque

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: length
fr: durée

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: bitrate
fr: débit

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: samplerate
fr: échantillonnage

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: filesize
fr: taille du fichier

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: added
fr: ajouté

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: rating
fr: note

[ctx: One word translation used in the collection filter. First played time / access date]
en: firstplay
fr: première écoute

[ctx: One word translation used in the collection filter. Last played time / access date]
en: lastplay
fr: dernière écoute

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: playcount
fr: nombre d'écoutes

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: uniqueid
fr: ID unique

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: trackgain
fr: gain de piste

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: trackgainpeak
fr: pic du gain de la piste

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: albumgain
fr: gain de l'album

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: albumgainpeak
fr: pic du gain de l'album

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: albumartist
fr: artiste de l'album

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: label
fr: étiquette

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: modified
fr: modifié

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: lyrics
fr: paroles

[ctx: number of days with spacing for the pretty time]
en: %1 day,  | %1 days,
fr[0]: %1 jour,
fr[1]: %1 jours,

[ctx: number of years for the pretty time]
en: %1 year | %1 years
fr[0]: %1 année
fr[1]: %1 années

[ctx: number of months for the pretty time]
en: %1 month | %1 months
fr[0]: %1 mois
fr[1]: %1 mois

[ctx: number of days for the pretty time]
en: %1 day | %1 days
fr[0]: %1 jour
fr[1]: %1 jours

[ctx: number of hours for the pretty time]
en: %1 hour | %1 hours
fr[0]: %1 heure
fr[1]: %1 heures

[ctx: number of seconds for the pretty time]
en: %1 second | %1 seconds
fr[0]: %1 seconde
fr[1]: %1 secondes

en: Importing podcast channel from %1
fr: Importation du canal de baladodiffusion depuis %1

en: Updating podcast channel
fr: Mise à jour du canal de baladodiffusion

en: Updating "%1"
fr: Mise à jour de « %1 »

en: Importing podcast from %1 failed with error:
fr: L'importation du podcast depuis %1 a échoué et retourne l'erreur :

en: Updating podcast from %1 failed with error:
fr: La mise à jour du podcast depuis %1 a échoué et retourne l'erreur :

en: Updating "%1" failed with error:
fr: La mise à jour « %1 » a échoué et retourne l'erreur :

en: While parsing %1, a feed was expected but an HTML page was received.
    Did you enter the correct URL?
fr: Un flux était attendu pendant l'analyse de %1 mais une page HTML a été reçue.
    Avez-vous saisi la bonne URL ?

en: Feed has an unknown type: %1
fr: Le flux est d'un type inconnu : %1

en: %1 is not an RSS version 2.0 feed.
fr: %1 n'est pas un flux RSS version 2.0.

en: %1 is not a valid RSS version 1.0 feed.
fr: %1 n'est pas un flux RSS version 1.0 valable.

en: %1 is not a valid Atom feed.
fr: %1 n'est pas un flux Atom valable.

en: Alternative Enclosures:
fr: Documents joints alternatifs :

en: unknown type
fr: type inconnu

[ctx: The amount of time since last played]
en: Never
fr: Jamais

[ctx: When this track was last played]
en: Unknown
fr: Inconnu

en: One week ago | %1 weeks ago
fr[0]: Il y a une semaine
fr[1]: Il y a %1 semaines

en: Yesterday
fr: Hier

en: One day ago | %1 days ago
fr[0]: Il y a un jour
fr[1]: Il y a %1 jours

en: One hour ago | %1 hours ago
fr[0]: Il y a une heure
fr[1]: Il y a %1 heures

en: One minute ago | %1 minutes ago
fr[0]: Il y a une minute
fr[1]: Il y a %1 minutes

en: Within the last minute
fr: Dans la dernière minute

en: The future
fr: Le futur

[ctx: When this track was last played]
en: Tomorrow
fr: Demain

[ctx: A saved playlist with the current time (KLocalizedString::Shortdate) added between the parentheses]
en: Empty Playlist (%1)
fr: Liste de lecture vide (%1)

[ctx: A saved playlist with the current time (KLocalizedString::Shortdate) added between the parentheses]
en: Various Tracks (%1)
fr: Pistes diverses (%1)

en: Unknown Artist(s)
fr: Artiste(s) inconnu(s)

en: Unknown Album(s)
fr: Album(s) inconnu(s)

en: Various Albums
fr: Albums divers

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>The encoder used by Amarok operates better with a constant bitrate.<br>VBR is experimental and likely to get even worse results than the CBR.<br>For this reason, the bitrate measure in this slider is a pretty accurate estimate of the bitrate of the encoded track.<br>The encoder is transparent at 128kbps for most samples tested with artifacts only appearing in extreme cases.
fr: Le débit est une mesure de la quantité de données utilisée pour représenter une seconde de la piste audio. <br>L'encodeur utilisé par Amarok fonctionne mieux avec un débit constant.<br> Le débit variable (VBR) est expérimental et obtiendra probablement des résultats moins bons que le débit constant (CBR).<br> Pour cette raison, le débit indiqué par le curseur est une estimation du débit moyen d'une piste encodée.<br>L'encodeur est transparent à 128 Kb / s pour la plupart des extraits testés, les artefacts n'apparaissent que dans certains cas extrêmes.

en: Bitrate target for constant bitrate encoding
fr: Débit cible pour un encodage à débit constant

en: Smaller file
fr: Fichier plus petit

en: Better sound quality
fr: Meilleure qualité de son

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Audio_Coding>Advanced Audio Coding</a> (AAC) is a patented lossy codec for digital audio.<br>AAC generally achieves better sound quality than MP3 at similar bit rates. It is a reasonable choice for the iPod and some other portable music players.
fr: <a href=http://fr.wikipedia.org/wiki/Advanced_Audio_Coding>Advanced Audio Coding</a> (AAC) est un codec audio sans perte, breveté.<br> Ce codec donne en général une meilleure qualité sonore que le codec « MP3 » pour un même débit. C'est un bon choix pour un iPod ou un autre baladeur.

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_Lossless>Apple Lossless</a> (ALAC) is an audio codec for lossless compression of digital music.<br>Recommended only for Apple music players and players that do not support FLAC.
fr: <a href=http://fr.wikipedia.org/wiki/Apple_Lossless>Apple Lossless</a> (ALAC) est un codec sans perte pour la compression numérique de musique.<br> Il n'est recommandé que pour les lecteurs Apple et les lecteurs qui ne prennent pas le FLAC en charge.

en: The <a href=http://flac.sourceforge.net/documentation_tools_flac.html>compression level</a> is an integer value between 0 and 8 that represents the tradeoff between file size and compression speed while encoding with <b>FLAC</b>.<br/> Setting the compression level to <b>0</b> yields the shortest compression time but generates a comparably big file<br/>On the other hand, a compression level of <b>8</b> makes compression quite slow but produces the smallest file.<br/>Note that since FLAC is by definition a lossless codec, the audio quality of the output is exactly the same regardless of the compression level.<br/>Also, levels above <b>5</b> dramatically increase compression time but create an only slightly smaller file, and are not recommended.
fr: Le <a href=http://flac.sourceforge.net/documentation_tools_flac.html>niveau de compression</a> est une valeur entière comprise entre 0 et 8 qui représente un compromis entre taille de fichier et vitesse de compression lorsque l'on encode avec <b>FLAC</b>. <br/> Le niveau de compression <b>0</b> correspond au temps le plus court, mais génère un fichier relativement volumineux.<br/> D'autre part, au niveau <b>8</b> la compression est lente mais le fichier résultant est plus léger.<br/> Étant donné que FLAC est un codec sans perte par définition, la qualité rendue est exactement la même, peu importe le niveau de compression.<br/> Cependant, aux niveaux supérieurs à <b>5</b>, le temps de compression est sensiblement plus long alors que les fichiers générés ne sont pas significativement plus petits. C'est pourquoi ces niveaux ne sont pas recommandés.

en: Compression level
fr: Niveau de compression

en: Faster compression
fr: Compression plus rapide

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Free_Lossless_Audio_Codec>Free Lossless Audio Codec</a> (FLAC) is an open and royalty-free codec for lossless compression of digital music.<br>If you wish to store your music without compromising on audio quality, FLAC is an excellent choice.
fr: <http://fr.wikipedia.org/wiki/Free_Lossless_Audio_Codec>Free Lossless Audio Codec</a> (FLAC) est un codec de compression audio sans perte, libre et sans redevance.<br> Si vous voulez conserver votre musique sans compromis sur la qualité audio, FLAC est un excellent choix.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>The <b>MP3</b> encoder used by Amarok supports a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/MP3#VBR>variable bitrate (VBR)</a> setting, which means that the bitrate value fluctuates along the track based on the complexity of the audio content. More complex intervals of data are encoded with a higher bitrate than less complex ones; this approach yields overall better quality and a smaller file than having a constant bitrate throughout the track.<br>For this reason, the bitrate measure in this slider is just an estimate of the average bitrate of the encoded track.<br><b>160kb/s</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>120kb/s</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>205kb/s</b> is probably overkill.
fr: Le débit est une mesure de la quantité de données utilisée pour représenter une seconde de la piste audio. <br>L'encodeur <b>MP3</b> utilisé par Amarok prend en charge le <a href=http://fr.wikipedia.org/wiki/MPEG-1/2_Audio_Layer_3#Technique_de_codage>débit variable (VBR)</a>, ce qui signifie que le débit varie le long de la piste, selon la complexité du contenu audio. Des intervalles de données plus complexes sont encodés avec un débit plus élevé que les autres régions ; par rapport à l'encodage avec un débit constant, cette approche permet d'obtenir une qualité supérieure et un fichier de taille inférieure.<br>Pour cette raison, le débit indiqué par le curseur est une estimation du débit moyen d'une piste encodée.<br><b>160 Kb / s</b> est un bon choix pour écouter de la musique sur un baladeur.<br/>Un débit inférieur à <b>120 Kb / s</b> risque d'être insatisfaisant et un débit supérieur à <b>200 Kb / s</b> est probablement exagéré.

en: Expected average bitrate for variable bitrate encoding
fr: Débit moyen escompté pour l'encodage à débit variable

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/MP3>MPEG Audio Layer 3</a> (MP3) is a patented digital audio codec using a form of lossy data compression.<br>In spite of its shortcomings, it is a common format for consumer audio storage, and is widely supported on portable music players.
fr: <a href=http://fr.wikipedia.org/wiki/MPEG-1/2_Audio_Layer_3>MPEG Audio Layer 3</a> (MP3) est un codec audio breveté, utilisant une forme de compression avec perte.<br> En dépit de ce défaut, c'est un format courant de stockage audio pris en charge par une grande variété de baladeurs.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>The <b>Opus</b> encoder used by Amarok supports a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Variable_bitrate>variable bitrate (VBR)</a> setting, which means that the bitrate value fluctuates along the track based on the complexity of the audio content. More complex intervals of data are encoded with a higher bitrate than less complex ones; this approach yields overall better quality and a smaller file than having a constant bitrate throughout the track.<br>For this reason, the bitrate measure in this slider is just an estimate of the average bitrate of the encoded track.<br><b>128kb/s</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>100kb/s</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>256kb/s</b> is probably overkill.
fr: Le débit est une mesure de la quantité de données utilisée pour représenter une seconde de la piste audio. <br>L'encodeur <b>Opus</b> utilisé par Amarok prend en charge le <a href=http://fr.wikipedia.org/wiki/MPEG-1/2_Audio_Layer_3#Technique_de_codage>débit variable (VBR)</a>, ce qui signifie que le débit varie le long de la piste, selon la complexité du contenu audio. Des intervalles de données plus complexes sont encodés avec un débit plus élevé que les autres régions ; par rapport à l'encodage avec un débit constant, cette approche permet d'obtenir une qualité supérieure et un fichier de taille inférieure.<br>Pour cette raison, le débit indiqué par le curseur est une estimation du débit moyen de la piste encodée.<br><b>128 Kb / s</b> est un bon choix pour écouter de la musique sur un baladeur.<br/>Un débit inférieur à <b>100 Kb / s</b> risque d'être insatisfaisant et un débit supérieur à <b>256 Kb / s</b> est probablement exagéré.

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Opus_(audio_format)>Opus</a> is a patent-free digital audio codec using a form of lossy data compression.
fr: <a href=https://fr.wikipedia.org/wiki/Opus_Interactive_Audio_Codec>Opus</a> est un codec audio numérique libre utilisant une compression avec pertes.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>The <b>Vorbis</b> encoder used by Amarok supports a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis#Technical_details>variable bitrate (VBR)</a> setting, which means that the bitrate value fluctuates along the track based on the complexity of the audio content. More complex intervals of data are encoded with a higher bitrate than less complex ones; this approach yields overall better quality and a smaller file than having a constant bitrate throughout the track.<br>The Vorbis encoder uses a quality rating "-q parameter" between -1 and 10 to define a certain expected audio quality level. The bitrate measure in this slider is just a rough estimate (provided by Vorbis) of the average bitrate of the encoded track given a q value. In fact, with newer and more efficient Vorbis versions the actual bitrate is even lower.<br><b>-q5</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>-q3</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>-q8</b> is probably overkill.
fr: Le débit est une mesure de la quantité de données utilisée pour représenter une seconde de la piste audio. <br>L'encodeur <b>Vorbis</b> utilisé par Amarok prend en charge le <a href=http://fr.wikipedia.org/wiki/Vorbis#D.C3.A9tails_techniques>débit variable (VBR)</a>, ce qui signifie que le débit varie le long de la piste, selon la complexité du contenu audio. Des intervalles de données plus complexes sont encodés avec un débit plus élevé que les autres régions ; par rapport à l'encodage avec un débit constant, cette approche permet d'obtenir une qualité supérieure et un fichier de taille inférieure.<br> L'encodeur du Vorbis utilise une échelle de qualité (le paramètre -q) allant de -1 à 10 pour définir la qualité audio visée. Le débit indiqué par le curseur est une approximation (fournie par Vorbis) du débit moyen d'une piste encodée, pour une valeur donnée de q. En fait, les nouvelles versions de Vorbis donnent un débit encore inférieur.<br><b>-q5</b> est un bon choix pour écouter de la musique sur un baladeur.<br/> Une qualité inférieure à <b>-q3</b> se révélera insatisfaisante. Une valeur supérieure à <b>-q8</b>, serait exagérée.

en: Quality rating for variable bitrate encoding
fr: Échelle de qualité pour l'encodage avec débit variable

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis>Ogg Vorbis</a> is an open and royalty-free audio codec for lossy audio compression.<br>It produces smaller files than MP3 at equivalent or higher quality. Ogg Vorbis is an all-around excellent choice, especially for portable music players that support it.
fr: <a href=http://fr.wikipedia.org/wiki/Vorbis#D.C3.A9tails_techniques>Ogg Vorbis</a> est un codec de compression audio avec perte, libre et sans redevance.<br> Il donne des fichiers plus petits que le MP3 pour une qualité équivalente, voire supérieure. Ogg Vorbis est somme toute un excellent choix, spécialement pour les lecteurs portables qui le prennent en charge.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>Due to the limitations of the proprietary <b>WMA</b> format and the difficulty of reverse-engineering a proprietary encoder, the WMA encoder used by Amarok sets a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio#Windows_Media_Audio>constant bitrate (CBR)</a> setting.<br>For this reason, the bitrate measure in this slider is a pretty accurate estimate of the bitrate of the encoded track.<br><b>136kb/s</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>112kb/s</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>182kb/s</b> is probably overkill.
fr: Le débit est une mesure de la quantité de données utiliser pour représenter une seconde de la piste audio. À cause des limites imposées par le brevet du format <b>WMA</b> et de la difficulté à inverser un codec propriétaire, l'encodeur WMA de Amarok utilise un <a href=http://fr.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio> débit constant</a>.<br>Pour cette raison, le débit indiqué par le curseur est une estimation plutôt correcte du débit d'une piste encodée.<br><b>136 Kb / s</b> est un bon choix pour écouter de la musique sur un baladeur.<br/>Un débit inférieur à <b>112 Kb / s</b> risque d'être insatisfaisant et un débit supérieur à <b>282 Kb / s</b> est probablement exagéré.

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio>Windows Media Audio</a> (WMA) is a proprietary codec developed by Microsoft for lossy audio compression.<br>Recommended only for portable music players that do not support Ogg Vorbis.
fr: <a href=http://fr.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio> Windows Media Audio</a> (WMA) est un codec de compression audio avec perte, propriétaire, développé par Microsoft.<br> Il n'est recommandé que pour les lecteurs ne prenant pas en charge le codec « Ogg Vorbis ».

en: Invalid
fr: Incorrect

en: Just Copy
fr: Seulement copier

[ctx: Displayed next to the "Transcode:" label. %1 example: 'MP3']
en: All Tracks to %1
fr: Toutes les pistes vers %1

[ctx: Displayed next to the "Transcode:" label. %1 example: 'MP3']
en: Non-%1 Tracks to %1
fr: Pistes non-%1 vers %1

[ctx: Displayed next to the "Transcode:" label. %1 example: 'MP3']
en: When Needed to %1
fr: Si nécessaire vers %1

en: Fetching Cover
fr: Réception de la pochette

en: There was an error communicating with cover provider: %1
fr: Une erreur de communication avec le fournisseur de pochettes est survenue : %1

en: Retrieved cover successfully for '%1'.
fr: Pochette pour « %1 » téléchargée avec succès.

en: Fetching cover for '%1' failed.
fr: La réception de la pochette pour « %1 » a échoué.

en: Canceled fetching cover for '%1'.
fr: Réception de la pochette pour « %1 » annulée.

en: Unable to find a cover for '%1'.
fr: Impossible de trouver une pochette pour « %1 ».

en: Fetch Cover | Fetch Covers
fr[0]: Télécharger la pochette
fr[1]: Télécharger les pochettes

en: Fetch the artwork for this album | Fetch artwork for %1 albums
fr[0]: Télécharger la pochette pour cet album
fr[1]: Télécharger les pochettes pour ces %1 albums

en: Display Cover
fr: Afficher la pochette

en: Display artwork for this album
fr: Afficher la pochette de cet album

en: Unset Cover | Unset Covers
fr[0]: Effacer la pochette
fr[1]: Effacer les pochettes

en: Remove artwork for this album | Remove artwork for %1 albums
fr[0]: Effacer la pochette de cet album
fr[1]: Effacer les pochettes de ces %1 albums

en: Are you sure you want to remove this cover from the Collection? | Are you sure you want to delete these %1 covers from the Collection?
fr[0]: Voulez-vous vraiment effacer cette pochette de la collection ?
fr[1]: Voulez-vous vraiment effacer ces %1 pochettes de la collection ?

en: Set Custom Cover
fr: Ajouter une pochette personnalisée

en: Set custom artwork for this album | Set custom artwork for these %1 albums
fr[0]: Définissez une pochette personnalisée pour cet album
fr[1]: Définissez des pochettes personnalisées pour ces %1 albums

en: Select Cover Image File
fr: Sélectionnez une pochette personnalisée

en: Finding cover for
fr: Recherche de la pochette pour

en: Enter Custom Search
fr: Ajouter une recherche personnalisée

en: Sort by size
fr: Trier par taille

en: Cover Image Save Location
fr: Emplacement d'enregistrement des pochettes

en: Sorry, the cover could not be saved.
fr: Désolé, la pochette n'a pas pu être enregistrée.

en: Sorry, the cover image could not be retrieved.
fr: Désolé, la pochette n'a pas pu être téléchargée.

en: Fetching Large Cover
fr: Réception de la grande pochette

en: Download Progress
fr: Progression du téléchargement

en: Cancel
fr: Annuler

en: Search
fr: Recherche

en: Search For More Results
fr: Approfondir la recherche

en: No Images Found
fr: Aucune image trouvée.

en: 1 Image Found | %1 Images Found
fr[0]: Une image trouvée
fr[1]: %1 images trouvées

[ctx: @item::intable]
en: Artist
fr: Artiste

[ctx: @item::intable]
en: Country
fr: Pays

[ctx: @item::intable Image Height]
en: Height
fr: Hauteur

[ctx: @item::intable Album Title]
en: Title
fr: Titre

[ctx: @item::intable Release Date]
en: Released
fr: Sorti

[ctx: @item::intable File Size]
en: Size
fr: Taille

[ctx: @item::intable Image Width]
en: Width
fr: Largeur

[ctx: @item::intable URL]
en: link
fr: lien

en: Cover Manager
fr: Gestionnaire de pochettes

en: Albums By
fr: Albums de

en: All Artists
fr: Tous les artistes

en: Enter search terms here
fr: Saisissez ici les termes pour la recherche

en: All Albums
fr: Tous les albums

en: Albums With Cover
fr: Albums avec pochette

en: Albums Without Cover
fr: Albums sans pochette

en: Fetch Missing Covers
fr: Télécharger les pochettes manquantes

en: Fetching
fr: Réception

en: Loading
fr: Chargement

[ctx: The fetching is done.]
en: Finished.
fr: Terminé.

en:  Cover not found |  <b>%1</b> covers not found
fr[0]: Impossible de trouver la pochette
fr[1]: Impossible de trouver <b>%1</b> pochettes

en: Fetching cover for %1 - %2...
fr: Réception de la pochette pour %1 - %2...

en: Fetching cover for %1...
fr: Réception de la pochette pour %1...

en: Fetching 1 cover:  | Fetching <b>%1</b> covers... :
fr[0]: Réception d'une pochette :
fr[1]: Réception de <b>%1</b> pochettes :

en: 1 fetched | %1 fetched
fr[0]: une reçu(e)
fr[1]: %1 reçu(e)s

en: 1 not found | %1 not found
fr[0]: 1 introuvable
fr[1]: %1 introuvables

en: Connecting...
fr: Connexion...

en: 1 result for "%2" | %1 results for "%2"
fr[0]: Un résultat pour « %2 »
fr[1]: %1 résultats pour « %2 »

en: 1 album | %1 albums
fr[0]: Un album
fr[1]: %1 albums

en: %1 by %2
fr: %1 par %2

en: %2 - ( <b>1</b> without cover ) | %2 - ( <b>%1</b> without cover )
fr[0]: %2 - ( <b>%1</b> sans pochette )
fr[1]: %2 - ( <b>%1</b> sans pochette )

en: Cover Image
fr: Pochette

en: No Artist
fr: Aucun artiste

en: Cover View
fr: Voir la pochette

en: Could not open file "%1".
fr: Impossible d'ouvrir le fichier : « %1 ».

en: Input file produced by amarokcollectionscanner.<br>See <a href="http://community.kde.org/Amarok/Development/BatchMode">Batch Mode</a>.
fr: Fichier produit par amarokcollectionscanner.<br> Voir <a href="http://community.kde.org/Amarok/Development/BatchMode">Batch Mode</a>.

en: Input file
fr: Fichier d'entrée

en: Full rescan
fr: Réanalyse complète

en: Rescan your entire collection. This will <i>not</i> delete any statistics.
fr: Réanalyser la collection en entier. Ceci n'effacera <i>aucune</i> statistique.

en: Import batch file...
fr: Importer un fichier batch...

en: Import collection from file produced by amarokcollectionscanner.
fr: Importer la collection depuis le fichier produit par l'analyseur de collection de Amarok (amarokcollectionscanner).

en: &Scan folders recursively (requires full rescan if newly checked)
fr: Analy&ser les dossiers récursivement (nécessite une réanalyse complète la première fois)

en: &Watch folders for changes
fr: &Surveiller les modifications sur ces dossiers

en: If selected, Amarok will read all subfolders.
fr: Cochez cette case pour que Amarok analyse tous les sous-dossiers.

en: If selected, the collection folders will be watched for changes.
    The watcher will not notice changes behind symbolic links.
fr: Cochez cette case pour que les modifications apportées aux dossiers de la collection soient surveillés.
    L'analyseur ne relèvera pas les modifications en amont des liens symboliques.

en: Rescan '%1'
fr: Réanalyser « %1 »

en: Import Collection
fr: Importer une collection

en: Import configuration
fr: Importer une configuration

en: Migrating
fr: Migration

en: <b><font color='red'>Failed:</font></b> No tracks were imported
fr: <b><font color='red'>Échec :</font></b> Aucune piste n'a été importée

en: <b><font color='green'>Success:</font></b> Imported %1 track | <b><font color='green'>Success:</font></b> Imported %1 tracks
fr[0]: <b><font color='green'>Succès :</font></b> %1 piste importée
fr[1]: <b><font color='green'>Succès :</font></b> %1 pistes importées

en: <b><font color='red'>Failed:</font></b> Unable to import statistics
fr: <b><font color='red'>Échec :</font></b> Impossible d'importer les statistiques

en: <b><font color='red'>Error:</font></b> %1
fr: <b><font color='red'>Erreur :</font></b> %1

[ctx: Track has been imported, format: Track]
en: Imported <b>%1</b>
fr: Importé <b>%1</b>

[ctx: Track has been imported, format: Artist - Track]
en: Imported <b>%1 - %2</b>
fr: Importé <b>%1 - %2</b>

[ctx: Track has been imported, format: Artist - Track (Album)]
en: Imported <b>%1 - %2 (%3)</b>
fr: Importé <b>%1 - %2 (%3)</b>

[ctx: Track has been discarded, format: Url]
en: Discarded <b><font color='gray'>%1</font></b>
fr: Rejeté <b><font color='gray'>%1</font></b>

[ctx: Track has been imported by tags, format: Track, from Url, to Url]
en: Imported <b><font color='green'>%1</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;from %2<br/>&nbsp;&nbsp;to %3
fr: <b><font color='green'>%1</font></b>importée<br/>&nbsp;&nbsp;de %2<br/>&nbsp;&nbsp;vers %3

[ctx: Track has been imported by tags, format: Artist - Track, from Url, to Url]
en: Imported <b><font color='green'>%1 - %2</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;from %3<br/>&nbsp;&nbsp;to %4
fr: Importé <b><font color='green'>%1 - %2</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;de %3<br/>&nbsp;&nbsp;à %4

[ctx: Track has been imported by tags, format: Artist - Track (Album), from Url, to Url]
en: Imported <b><font color='green'>%1 - %2 (%3)</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;from %4<br/>&nbsp;&nbsp;to %5
fr: Importé <b><font color='green'>%1 - %2 (%3)</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;de %4<br/>&nbsp;&nbsp;à %5

[ctx: Track has been matched ambiguously, format: Url]
en: Multiple ambiguous matches found for <b><font color='red'>%1</font></b>, has been discarded.
fr: Plusieurs résultats ambigus trouvés pour <b><font color='red'>%1</font></b>, a été désactivé.

en: Copy to Clipboard
fr: Copier dans le presse-papier

[ctx: %1 is the program name]
en: %1 Diagnostics
fr: %1 Diagnostiques

[ctx: Usage]
en: Yes
fr: Oui

[ctx: Usage]
en: No
fr: Non

en: %1 Diagnostics
    
    General Information:
       %1 Version: %2
       KDE Frameworks Version: %3
       Qt Version: %4
       Phonon Version: %5
       Phonon Backend: %6 (%7, %8)
       PulseAudio: %9
fr: Diagnostiques de %1
    
    Information générale :
       Version de %1 : %2
       Version de KDE Frameworks : %3
       Version de Qt : %4
       Version de Phonon : %5
       Moteur de Phonon : %6 (%7, %8)
       PulseAudio : %9

en: Enabled Scripts:
    %1
    Enabled Plugins:
    %2
    Enabled Applets:
    %3
fr: Scripts activés :
    %1
    Modules externes activés :
    %2
    Applets activés :
    %3

en: AND
fr: ET

en: OR
fr: OU

en: Simple text
fr: Texte simple

en: Edit Filter
fr: Modifier le filtre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbInvert)
en: invert
fr: Inverser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAnd)
en: and
fr: et

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbOr)
en: or
fr: ou

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Search filter
fr: Filtre de recherche

en: Configure Equalizer
fr: Configurer l'égaliseur

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, eqPresetsGroupBox)
en: Presets
fr: Présélections

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, eqPresets)
en: List of available equalizer presets.
fr: Liste des présélections de l'égaliseur disponibles.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, eqPresetSaveBtn)
en: Save changes of currently selected preset
fr: Enregistrer les changements de la présélection sélectionnée

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetSaveBtn)
en: Save
fr: Enregistrer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, eqPresetDeleteBtn)
en: Delete currently selected preset. Not available for built-in presets.
fr: Effacer la présélection de valeurs sélectionnée. Non disponible pour les présélections intégrées.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, eqPresetResetBtn)
en: Reset selected preset setting to default or to the last saved change.
fr: Restaurer la présélection choisie à sa valeur initiale ou à la dernière valeur enregistrée.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetResetBtn)
en: Reset to Default
fr: Restaurer les valeurs par défaut

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, eqBandsGroupBox)
en: Bands
fr: Groupes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eqZero)
en: 0dB
fr: 0 dB

en: Choose Best Matches
fr: Choisir les meilleures correspondances

en: Use the top result for each undecided track. Alternatively, you can click on <b>Choose Best Matches from This Album</b> in the context menu of a good suggestion; it may give even better results because it prevents mixing different album releases together.
fr: Utilise le premier résultat pour chaque piste indécise. Alternativement, vous pouvez cliquer sur <b>Choisir les meilleures correspondances de cet album</b> dans le menu contextuel d'une bonne suggestion, cela peut même donner de meilleurs résultats car cela empêche le mélange de différents albums.

en: Clear Choices
fr: Effacer les choix

en: Clear all choices, even manually made ones.
fr: Effacer tous les choix, même ceux faits manuellement.

en: Collapse Chosen
fr: Réduire les éléments sélectionnés

en: Expand Unchosen
fr: Développer les éléments non sélectionnés

en: Expand All
fr: Tout développer

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MusicBrainzTagger)
en: MusicBrainz Tagger
fr: Baliseur de MusicBrainz

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_saveAndClose)
en: Update tags for checked tracks and exit
fr: Mettre les balises à jour pour les pistes sélectionnées et quitter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_saveAndClose)
en: &Update Tags
fr: Mettre à jo&ur les balises

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_cancel)
en: Exit without saving
fr: Quitter sans enregistrer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_cancel)
en: &Cancel
fr: An&nuler

en: %1 or %2
fr: %1 ou %2

en: The Album Artist
fr: L'artiste de cet album

en: The Artist
fr: L'artiste

en: Artist's Initial
fr: Artiste initial

en: File Extension of Source
fr: Extension du fichier source

en: Track Number
fr: Numéro de la piste

en: You can use the following tokens:
fr: Vous pouvez utiliser les variables suivantes :

en: If you surround sections of text that contain a token with curly-braces, that section will be hidden if the token is empty.
fr: Si vous entourez des sections de textes qui contiennent une variable avec des accolades ({), cette section sera cachée si la variable est vide.

en: Original: %1
fr: Original : %1

en: Preview: %1
fr: Aperçu : %1

en: There is a filename conflict, existing files will be overwritten.
fr: Il y a un conflit de nom de fichier ; les fichiers existants vont être effacés.

en: There is a filename conflict, existing files will not be changed.
fr: Il y a un conflit de nom de fichier ; les fichiers existants ne seront pas modifiés.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, OrganizeCollectionDialogBase)
en: Organize Files
fr: Organiser les fichiers

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, folderLabel)
en: Base directory under which to put files
fr: Dossier de base dans lequel les fichiers seront mis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, folderLabel)
en: C&ollection Folder:
fr: Dossier de la c&ollection :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, folderCombo) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, folderCombo)
en: The collection folder to which the files will be transferred.
fr: Le dossier de la collection vers lequel les fichiers seront transférés.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, optionsButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, optionsButton)
en: <html>Show/hide additional controls to specify destination track paths based on their metadata.</html>
fr: <html>Afficher / cacher des boutons supplémentaires pour indiquer les emplacements de destination des pistes grâce à leurs métadonnées.</html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewBox)
en: Destination Preview
fr: Aperçu de la destination

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: If checked, overwrite files of the same name without asking.
fr: Cochez cette case pour écraser les fichiers de même nom sans confirmation.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Check this to overwrite files of the same name automatically. <span style=" font-style:italic;">(Warning: Overwriting is not undoable)</span></p></body></html>
fr: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Cochez cette case pour écraser automatiquement les fichiers ayant le même nom. <span style=" font-style:italic;">(Attention : l'écrasement est irréversible)</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: Overwrite &Destination
fr: Écrasement de la &destination

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OrganizeCollectionsOptions)
en: Character Replacement
fr: Caractère de remplacement

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, spaceCheck)
en: If checked, convert spaces to underscores.
fr: Cochez cette case pour remplacer les espaces des caractères de soulignement.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, spaceCheck)
en: If checked all spaces will be replaced with underscores in the file names. If not, spaces will be left as they are.
fr: Cochez cette case pour que les espaces soient remplacées par des tirets bas dans les noms de fichiers. Dans le cas contraire, les espaces resteront telles quelles.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, spaceCheck)
en: Replace spaces with &underscores
fr: Remplacer les espaces par des tirets bas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ignoreTheCheck)
en: If checked, append ', The' to the artists' names starting with 'The'.
fr: Cochez cette case pour déplacer l'article « The » des noms des artistes commençant par « The » à la fin.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreTheCheck)
en: If checked all artists starting with "The" will have it moved to the end. Example, "The Beatles" would become "Beatles, The"
fr: Cochez cette case pour que tous les artistes dont le nom commencent par « The » voient cet article déplacé à la fin de leur nom. Par exemple, « The Beatles » deviendrait « Beatles, The ».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreTheCheck)
en: &Append 'The' to artist names
fr: Déplacer l'article « The » à la fin dans les noms d'artiste

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, vfatCheck)
en: Replace characters that are incompatible with MS-DOS/VFAT file systems with underscores. 
    
    Most people can leave this option enabled.
fr: Remplace les caractères incompatibles avec le système de fichiers MS-DOS/VFAT par des tirets bas.
    
    La plupart des gens peuvent laisser cette option activée.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, vfatCheck)
en: If checked, replace characters that are incompatible with MS-DOS/VFAT file systems with underscores. Incompatible characters include |?*<":>+[] and unicode control characters. 
    
    Most people can leave this option enabled as it ensures copying to media devices will function correctly.
fr: Si cette case est cochée, les caractères incompatibles avec le système de fichiers « MS-DOS / VFAT » sont remplacés par des tirets bas. Les caractères incompatibles incluent | ? *<" : >+[] et les caractères de contrôle Unicode.
    
    La majorité des gens peuvent laisser cette option activée, puisqu'elle assure que la copie vers les périphériques multimédia fonctionne correctement.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, vfatCheck)
en: &VFAT safe names
fr: Noms &VFAT sécurisés

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, asciiCheck)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">If checked, all non-ASCII characters will be replaced with underscores.<span style=" font-weight:600;"> </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Do not check this option if you have non-English characters in your tags. </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Most people can leave this option unchecked.</p></body></html>
fr: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Cochez cette case pour que tous les caractères non ASCII soient remplacés par des tirets bas.<span style=" font-weight:600;"> </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">N'activez pas cette option si vous avez des caractères non anglophones dans vos balises.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">La plupart des gens peuvent laisser cette option désactivée.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, asciiCheck)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">If checked, all non-ASCII characters will be replaced with underscores.<span style=" font-weight:600;"> Do not check this option if you have non-English characters in your tags. </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Most people can leave this option <span style=" font-style:italic;">unchecked.</span></p></body></html>
fr: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Cochez cette case pour que tous les caractères non ASCII soient remplacés par des tirets bas.<span style=" font-weight:600;"> N'activez pas cette option si vous avez des caractères non anglophones dans vos balises. </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">La plupart des gens peuvent laisser cette option <span style=" font-style:italic;">désactivée</span>s</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, asciiCheck)
en: Restrict to &ASCII
fr: Restreindre à &ASCII

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel1)
en: Replace
fr: Remplacer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, regexpEdit)
en: Regular expression
fr: Expression rationnelle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, replaceEdit)
en: Character string
fr: Chaîne de caractères

en: Tags
fr: Balises

[ctx: The value for this tag is not known]
en: Unknown
fr: Inconnu

en: Track Details: %1 by %2
fr: Informations sur la piste : %1 par %2

[ctx: The amount of tracks being edited]
en: 1 Track | Information for %1 Tracks
fr[0]: Une piste
fr[1]: Informations sur les %1 pistes

en: <b>%1</b> by <b>%2</b>
fr: <b>%1</b> par <b>%2</b>

en: <b>%1</b> by <b>%2</b> on <b>%3</b>
fr: <b>%1</b> par <b>%2</b> sur <b>%3</b>

en: Editing 1 file | Editing %1 files
fr[0]: Édition du fichier
fr[1]: Édition des %1 fichiers

[ctx: The collection this track is part of]
en: None
fr: Aucune

en: The track is not playable. %1
fr: La piste n'est pas lisible. %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TagDialogBase)
en: Track Information
fr: Informations de la piste

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, summaryTab)
en: S&ummary
fr: Rés&umé

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leftHeaderLabel)
en: Properties
fr: Propriétés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightHeaderLabel)
en: Statistics
fr: Statistiques

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lenghtLabel)
en: Length:
fr: Durée :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bitrateLabel)
en: Bit rate:
fr: Débit :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, samplerateLabel)
en: Sample rate:
fr: Échantillonnage :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sizeLabel)
en: Size:
fr: Taille :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, formatLabel)
en: Format:
fr: Format :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, collectionLabel)
en: Collection:
fr: Collection :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ratingLabel)
en: Rating:
fr: Note :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, playcountLabel)
en: Play count:
fr: Compteur d'écoutes :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scoreLabel)
en: Score:
fr: Score :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, firstPlayedLabel)
en: First played:
fr: Première écoute :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lastPlayedLabel)
en: Last played:
fr: Dernière écoute :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, noteLabel)
en: Note:
fr: Remarque :

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tagsTab)
en: Ta&gs
fr: &Balises

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: T&itle:
fr: &Titre :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Artist:
fr: &Artiste :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: &Composer:
fr: &Compositeur :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_albumArtist)
en: Album artist:
fr: Artiste de l'album :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Al&bum:
fr: Al&bum :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_6_6)
en: Trac&k number:
fr: Numéro de la piste :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: &Genre:
fr: &Genre :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2_2)
en: &Disc number:
fr: &Numéro du disque :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5)
en: &Year:
fr: A&nnée :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_BPM)
en: B&eats per minute:
fr: Batt&ements par minute :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_comment)
en: Co&mment:
fr: &Commentaire :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_musicbrainz)
en: Get Tags from MusicBrain&z
fr: Obtenir les balises depuis MusicBrain&z

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_guessTags)
en: Guess Tags from &Filename
fr: Rechercher des balises à partir du nom de &fichier

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, lyricsTab)
en: L&yrics
fr: &Paroles

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, labelsTab)
en: La&bels
fr: Li&bellés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Label:
fr: Étiquette :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kComboBox_label)
en: Insert your custom label here or select one from the list.
fr: Insérer votre propre étiquette ici ou choisissez-en une depuis la liste.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Custom labels for this item:
fr: Étiquettes personnalisées pour cet élément :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
fr: Effacer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
fr: Emplacement :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_previous)
en: &Previous
fr: &Précédent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_next)
en: &Next
fr: &Suivant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_perTrack)
en: Per trac&k
fr: &Par piste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_ok)
en: Sa&ve && Close
fr: Enregi&strer et fermer

[ctx: Please do not translate the %foo% words as they define a syntax used internally by a parser to describe a filename.]
en: The following tokens can be used to define a filename scheme:<br>                           <font color="%1">%track%</font>, <font color="%2">%title%</font>,                           <font color="%3">%artist%</font>, <font color="%4">%composer%</font>,                           <font color="%5">%year%</font>, <font color="%6">%album%</font>,                           <font color="%7">%albumartist%</font>, <font color="%8">%comment%</font>,                           <font color="%9">%genre%</font>, %ignore%.
fr: Les mots clés suivants peuvent être utilisés pour définir un schéma de nom de fichiers :<br>                                      <font color="%1">%track%</font>, <font color="%2">%title%</font>,                                      <font color="%3">%artist%</font>, <font color="%4">%composer%</font>,                                      <font color="%5">%year%</font>, <font color="%6">%album%</font>,                                      <font color="%7">%albumartist%</font>, <font color="%8">%comment%</font>,                                      <font color="%9">%genre%</font>, %ignore%.

en: Guess Tags from Filename
fr: Deviner des balises à partir du nom de fichier

[ctx: Text to represent an empty tag. Braces (<>) are only to clarify emptiness.]
en: &lt;empty&gt;
fr: &lt;vide&gt;

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbCase)
en: Edit &case
fr: Modifier la &casse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTitleCase)
en: &Title case
fr: Casse du &titre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbFirstLetter)
en: &First letter of every word uppercase
fr: &Première lettre de chaque mot en majuscule

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllUpper)
en: All &uppercase
fr: Tout en maj&uscule

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllLower)
en: All &lowercase
fr: Tout en minuscu&le

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbEliminateSpaces)
en: Remove trailing &spaces in tags
fr: Effacer les e&spaces finales dans les balises

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbReplaceUnderscores)
en: Replace &underscores with spaces
fr: Remplacer les caractères de so&ulignement par des espaces

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, resultGroupBox)
en: Result Preview
fr: Aperçu du résultat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Title_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Artist_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Composer_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Year_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Track_result) i1
en: <empty>
fr: <vide>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Composer:
fr: Compositeur :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Year:
fr: Année :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en:  Track Number
fr: Numéro de la piste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Comment:
fr: Commentaire :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: Album:
fr: Album :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: Genre:
fr: Genre :

en: Unknown album
fr: Album inconnu

en: Unknown artist
fr: Artiste inconnu

en: No comments
fr: Pas de commentaires

en: Unknown composer
fr: Compositeur inconnu

en: Unknown disc number
fr: numéro du disque inconnu

en: Unknown genre
fr: Genre inconnu

en: Unknown title
fr: Titre inconnu

en: Unknown year
fr: Année inconnue

[ctx: Random bias representation]
en: Random tracks
fr: Pistes aléatoires

[ctx: And bias representation]
en: Match all
fr: Correspond à tous les mots

[ctx: Prefix for AndBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: and
fr: et

[ctx: Prefix for OrBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: or
fr: ou

[ctx: Or bias representation]
en: Match any
fr: Correspond à n'importe lequel des mots

[ctx: Title for a default dynamic playlist. The default playlist only returns random tracks.]
en: Random
fr: Aléatoire

en: Generating playlist...
fr: Création d'une liste de lecture...

[ctx: Name of the "AlbumPlay" bias]
en: Album play
fr: Lecture de l'album

[ctx: Description of the "AlbumPlay" bias]
en: The "AlbumPlay" bias adds tracks that belong to one album.
fr: La condition « AlbumPlay » ajoute les pistes qui appartiennent à un album.

[ctx: AlbumPlay bias representation]
en: The next track from the album
fr: La piste suivante de l'album

[ctx: AlbumPlay bias representation]
en: Any later track from the album
fr: N'importe quelle piste suivante de l'album

[ctx: AlbumPlay bias representation]
en: Tracks from the same album
fr: Pistes du même album

en: Track directly follows previous track in album
fr: Piste qui suit immédiatement la précédente dans l'album

en: Track comes after previous track in album
fr: Piste qui vient après la piste précédente dans l'album

en: Track is in the same album as previous track
fr: Piste qui est dans le même album que la précédente

[ctx: Name of the "EchoNest" bias]
en: EchoNest similar artist
fr: Artistes similaires selon EchoNest

[ctx: Description of the "EchoNest" bias]
en: The "EchoNest" bias looks up tracks on echo nest and only adds similar tracks.
fr: La condition « EchoNest » recherche les pistes sur le site « EchoNest » et n'ajoute que les pistes similaires.

[ctx: EchoNest bias representation]
en: Similar to the previous artist (as reported by EchoNest)
fr: Similaire à l'artiste précédent (selon EchoNest)

[ctx: EchoNest bias representation]
en: Similar to any artist in the current playlist (as reported by EchoNest)
fr: Similaire à n'importe quel artiste de la liste de lecture (selon EchoNest)

en: <a href="http://the.echonest.com/">the echonest</a> thinks the artist is similar to
fr: <a href="http://the.echonest.com/">EchoNest</a> pense que l'artiste est similaire à

en: the previous track's artist
fr: la précédente piste de l'artiste

en: one of the artist in the current playlist
fr: un des artistes de la liste de lecture actuelle

[ctx: Name of the "IfElse" bias]
en: If Else
fr: IfElse

[ctx: Description of the "IfElse" bias]
en: The "IfElse" bias adds tracks that match at least one of the sub biases.
    It will only check the second sub-bias if the first doesn't return any results.
fr: La condition « IfElse » ajoute les pistes qui correspondent au moins à l'une des sous conditions.
     Elle ne vérifiera que la seconde sous condition si la première ne retourne aucun résultat.

[ctx: IfElse bias representation]
en: Match all sequentially
fr: Correspond à toutes partiellement

[ctx: Prefix for IfElseBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: else
fr: sinon

[ctx: Name of the "Part" bias]
en: Partition
fr: Partie

[ctx: Description of the "Part" bias]
en: The "Part" bias fills parts of the playlist from different sub-biases.
fr: La condition « Part » remplit des parties de la liste de lecture à partir de différentes sous conditions.

en: This controls what portion of the playlist should match the criteria
fr: Cet élément contrôle la proportion de la liste de lecture qui doit correspondre aux critères

[ctx: Part bias representation]
en: Partition
fr: Partie

[ctx: Name of the "QuizPlay" bias]
en: Quiz play
fr: QuizPlay

[ctx: Description of the "QuizPlay" bias]
en: The "QuizPlay" bias adds tracks that start
    with a character the last track ended with.
fr: La condition « QuizPlay » ajoute les pistes commençant par le dernier caractère de la dernière piste.

[ctx: QuizPlay bias representation]
en: Tracks whose title start with a
    character the last track ended with
fr: Pistes dont le titre commence par le
    dernier caractère de la dernière piste

[ctx: QuizPlay bias representation]
en: Tracks whose artist name start
    with a character the last track ended with
fr: Pistes dont le nom de l'artiste commence
    par le dernier caractère de la dernière piste

[ctx: QuizPlay bias representation]
en: Tracks whose album name start
    with a character the last track ended with
fr: Pistes dont le nom de l'album commence
    par le dernier caractère de la dernière piste

en: Last character of the previous song is
    the first character of the next song
fr: Le dernier caractère de la chanson précédente est
    le premier caractère de la chanson suivante

en: of the track title (Title quiz)
fr: du titre de la piste (TitleQuiz)

en: of the artist (Artist quiz)
fr: du nom de l'artiste (ArtistQuiz)

en: of the album name (Album quiz)
fr: du nom de l'album (Album quiz)

[ctx: Name of the "SearchQuery" bias]
en: Search
fr: Recherche

[ctx: Description of the "SearchQuery" bias]
en: The "SearchQuery" bias adds tracks that are
    found by a search query. It uses the same search
    query as the collection browser.
fr: La condition sur les recherches « SearchQuery » ajoute les pistes qui sont
    trouvées par une recherche. Elle utilise la même requête
    que le navigateur de collection.

[ctx: SearchQuery bias representation]
en: Search for: %1
fr: Recherche : %1

[ctx: Name of the "TagMatch" bias]
en: Match meta tag
fr: Correspondance par méta-balises

[ctx: Description of the "TagMatch" bias]
en: The "TagMatch" bias adds tracks that
    fulfill a specific condition.
fr: La condition sur la correspondance des balises « TagMatch » ajoute les pistes qui
    satisfont une condition donnée.

en: Invert condition
fr: Inverser la condition

[ctx: Inverted condition in tag match bias]
en: Not %1
fr: Sauf %1

[ctx: Name of the random bias]
en: Random
fr: Aléatoire

[ctx: Description of the random bias]
en: The random bias adds random tracks from the
    whole collection without any bias.
fr: La condition aléatoire ajoute des pistes aléatoirement depuis toute la collection sans aucune restriction.

[ctx: Name of the "And" bias]
en: And
fr: Et

[ctx: Description of the "And" bias]
en: The "And" bias adds tracks that match all
    of the sub biases.
fr: La condition « Et » ajoute les pistes qui correspondent
    à toutes les sous conditions.

[ctx: Name of the "Or" bias]
en: Or
fr: Ou

[ctx: Description of the "Or" bias]
en: The "Or" bias adds tracks that match at
    least one of the sub biases.
fr: La condition « Ou » ajoute les pistes qui correspondent
    à au moins une des sous conditions.

en: Replacement for bias %1
fr: Remplacement pour la condition %1

[ctx: Default name for new playlists]
en: New playlist
fr: Nouvelle liste de lecture

en: Rock and Pop
fr: Rock et Pop

en: Album play
fr: Lecture de l'album

[ctx: Name of a dynamic playlist]
en: Rating
fr: Note

en: Too many errors encountered in playlist. Playback stopped.
fr: Trop d'erreurs rencontrées dans la liste de lecture. Lecture arrêtée.

[ctx: track by artist on album]
en: <b>%1</b> by <b>%2</b> on <b>%3</b>
fr: <b>%1</b> par <b>%2</b> sur <b>%3</b>

[ctx: track by artist]
en: <b>%1</b> by <b>%2</b>
fr: <b>%1</b> par <b>%2</b>

[ctx: track on album]
en: <b>%1</b> on <b>%2</b>
fr: <b>%1</b> sur <b>%2</b>

[ctx: track from source]
en: from <b>%1</b>
fr: de <b>%1</b>

en: Manual
fr: Manuel

en: Classical
fr: Classique

en: Full Bass
fr: Basses à fond

en: Full Treble
fr: Aigus à fond

en: Full Bass + Treble
fr: Basses + Aigus à fond

en: Laptop/Headphones
fr: Ordinateur portable / écouteurs

en: Large Hall
fr: Grande salle

en: Party
fr: Fête

en: Soft
fr: Doux

en: Soft Rock
fr: Rock doux

en: Zero
fr: Zéro

[ctx: Database type]
en: embedded
fr: intégrée

[ctx: Database type]
en: external
fr: externe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUsername) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_usernameLabel)
en: Username
fr: Utilisateur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_connectionTypeLabel)
en: Database type
fr: Type de base de données

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_databaseLocationLabel)
en: Database location
fr: Emplacement de la base de données

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_targetNameLabel)
en: Target name
fr: nom du dossier de destination

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_hostnameLabel)
en: Hostname
fr: Serveur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_portLabel)
en: Port
fr: P&ort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_databaseNameLabel)
en: Database name
fr: Nom de la base de données

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_mysqlBinaryLabel)
en: MySQL server binary
fr: binaires du serveur MySQL

en: Amarok 2.x Statistics Importer
fr: Importateur de statistiques de Amarok 2.x

en: Banshee Statistics Importer
fr: Importateur de statistiques de Banshee

en: Clementine
fr: Clémentine

en: Clementine Statistics Importer
fr: Importateur de statistiques de Clémentine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_connectionTypeLabel)
en: Connection type
fr: Type de connexion

en: Amarok 1.4 Statistics Importer
fr: Importateur de statistiques de Amarok 1.4

en: Apple iTunes
fr: iTunes d'Apple

en: iTunes Statistics Importer
fr: Importateur de statistiques pour l'application « iTunes »

en: Rhythmbox Statistics Importer
fr: Importateur de statistiques de Rhythmbox

[ctx: Name of the synchronization target]
en: Target name
fr: nom du dossier à synchroniser

en: Now playing
fr: En cours de lecture

en: Retrieved lyrics is empty
fr: Les paroles reçues sont vides

en: Lyrics data could not be parsed
fr: Les données des paroles n'ont pas pu être analysées.

en: No information available for this track
fr: Aucune information n'est disponible pour cette piste

en: The audio player by KDE
fr: Le lecteur audio par KDE

en: (C) 2002-2003, Mark Kretschmann
    (C) 2003-2024, The Amarok Development Squad
fr: (C) 2002-2003, Mark Kretschmann
    (C) 2003-2024, L'équipe de développement de Amarok

en: IRC:
    irc.libera.chat - #amarok
    
    Feedback:
    amarok@kde.org
    
    (Build Date: %1)
fr: IRC : 
    irc.libera.chat - #amarok
    
    Retour utilisateur : 
    amarok@kde.org
    
    (Date de compilation : %1)

en: <i>Inactive authors</i>
fr: <i>Auteurs inactifs</i>

en: Amarok authorship is not a hobby, it's a lifestyle. But when people move on we want to keep respecting them by mentioning them here:
fr: Développer Amarok n'est pas un hobby, c'est un style de vie. Mais lorsque les gens partent, nous voulons continuer à les respecter en les mentionnant ici :

en: Bart 'Where are my toothpicks' Cerneels
fr: Bart « Where are my toothpicks » Cerneels

en: Developer (Stecchino)
fr: Développeur (Stecchino)

en: Edward "Hades" Toroshchin
fr: Edward « Hades » Toroshchin

en: Developer (dr_lepper)
fr: Développeur (dr_lepper)

en: Project founder (markey)
fr: Fondateur du projet (markey)

en: iPod collection rewrite & more (strohel)
fr: Ré-écriture de la collection pour le périphérique iPod et plus encore (strohel)

en: Rokymoter, Bug triaging (Mamarok)
fr: Rokymoter, triage des bugs (Mamarok)

en: Ralf 'SalsaMaster' Engels
fr: Ralf « SalsaMaster » Engels

en: Developer (rengels)
fr: Développeur (rengels)

en: Windows build (TheOneRing)
fr: Construction des fenêtres (TheOneRing)

en: Developer (stuffcorpse)
fr: Développeur (stuffcorpse)

en: Developer (Sentynel)
fr: Développeur (Sentynel)

en: Rokymoter, Developer (sven423)
fr: Rokymoter, développeur (sven423)

en: Developer (Teo`)
fr: Développeur (Teo)

en: Rokymoter, Handbook (valorie)
fr: Rokymoter, Manuel (valorie)

en: Ian 'The Beard' Monroe
fr: Ian « Le barbu » Monroe

en: Developer (eean)
fr: Développeur (eean)

en: Jeff 'IROKSOHARD' Mitchell
fr: Jeff « IROCKSOHARD » Mitchell

en: Developer (jefferai)
fr: Développeur (jefferai)

en: Developer (lfranchi)
fr: Développeur (lfranchi)

en: Lydia 'is wrong(TM)' Pintscher
fr: Lydia « is wrong (TM) » Pintscher

en: Release Vixen (Nightrose)
fr: Version Vixen (Nightrose)

en: Developer, Vision
fr: Développeur, Vision

en: Developer (maxx_k)
fr: Développeur (maxx_k)

en: Nikolaj Hald 'Also very hot' Nielsen
fr: Nikolaj Hald « Également très chaud » Nielsen

en: Developer (nhn)
fr: Développeur (nhn)

en: Seb 'Surfin' down under' Ruiz
fr: Seb « Surfing down under » Ruiz

en: Developer (sebr)
fr: Développeur (sebr)

en: Developer (xevix)
fr: Développeur (xevix)

en: Developer, Replay Gain support
fr: Développeur, prise en charge de « Replay Gain »

en: MP3tunes integration
fr: Intégration de « mp3tunes »

en: Windows porting
fr: Portage sous Windows

en: Rokymoter (dangle)
fr: Rokymoter (à venir)

en: Usability
fr: Utilisabilité

en: Dan 'Hey, it compiled...' Meltzer
fr: Dan « Hey, ça a compilé... » Meltzer

en: Developer (hydrogen)
fr: Développeur (hydrogen)

en: Biased playlists
fr: Listes de lectures biaisées

en: Tag Guesser, Labels, Spectrum Analyzer
fr: Analyseur de balises, étiquettes, analyseur de spectres

en: Nepomuk integration
fr: Intégration de Nepomuk

en: Podcast improvements
fr: Amélioration des podcasts

en: Live CD, Bug squashing (oggb4mp3)
fr: Live CD, contrôle des bugs (oggb4mp3)

en: Phonon, Lord-President of KDE Multimedia (apachelogger)
fr: Phonon, Président de KDE Multimédia (apachelogger)

en: Assorted patches
fr: Divers patchs

en: Icons
fr: Icônes

en: Developer, Website theme (KRF)
fr: Développeur, thème du site internet (KRF)

en: Artwork
fr: Pochette

en: Developer (MaskMaster)
fr: Développeur (MaskMaster)

en: Bug triaging and sanitizing
fr: Répartition et correction de bugs

en: UPnP support and patches (nsm)
fr: Prise en charge « UPnP » et patches (nsm)

en: Website hosting
fr: Hébergement du site internet

en: Scripting interface
fr: Interface des scripts

en: Nepomuk Collection (phalgun)
fr: Collection Nepomuk (phalgun)

en: TagLib & ktrm code
fr: Code pour les modules « TagLib » et « ktrm »

en: Patches & Windows porting (shakes)
fr: Patches et portage sous Windows (shakes)

en: Photos & Videos applets, Context View
fr: Applets photos et vidéos, volet de contexte

en: Developer, Automated Playlist Generator
fr: Développeur, Générateur automatique de listes de lecture (GALL)

en: Developer
fr: Développeur

en: Valentin Rouet
fr: Valentine Rouet

en: Splash screen artist
fr: Créateur de l'écran de démarrage

en: Context view
fr: Volet de contexte

en: Former contributors
fr: Anciens contributeurs

en: People listed below have contributed to Amarok in the past. Thank you!
fr: Les personnes listées ci-dessous ont participé à Amarok par le passé. Merci à elles !

en: Analyzers, patches, shoutcast
fr: Analyseurs, patches, shoutcasts

en: MySQL support
fr: Prise en charge de MySQL

en: Postgresql support
fr: Prise en charge de PostgreSQL

en: MTP and Rio Karma media devices, patches
fr: Périphériques multimédia MTP et Rio Karma, patches

en: Graphics, splash-screen
fr: Composants graphiques, écran de démarrage

en: Analyzers, Context Browser and systray eye-candy
fr: Analyseur, volet de contexte et zone de notification

en: Icons and image work
fr: Icônes et images

en: Dialog to filter the collection titles
fr: Boîte de dialogue pour filtrer les titres de la collection

en: Tester, IRC channel operator, whipping
fr: Testeur, opérateur sur le canal IRC, gifles

en: Rokymoter, bug fixer (Firetech)
fr: Rokymoter, correcteur de bugs (Firetech)

en: Konqueror Sidebar, some DCOP methods
fr: Barre Konqueror, quelques méthodes DCOP

en: FHT routine, bugfixes
fr: Routine FHT, correction de bugs

en: K3b export code
fr: Code d'exportation vers K3b

en: Bugfixes, PostgreSQL support
fr: Correction de bugs, prise en charge de PostgreSQL

en: Wikipedia support, patches
fr: Prise en charge de Wikipédia, patches

en: Former Amarok logo, former splash screen, former icons
fr: Précédents logo de Amarok, précédent écran de démarrage, précédents icônes

en: Audioscrobbler support
fr: Prise en charge de Audioscrobbler

en: Loads of stuff
fr: Beaucoup de choses

en: Splash screen
fr: Écran de démarrage

en: ZImin Stanislav
fr: Zimin Stanislav

en: Local Music
fr: Musique locale

en: Local sources of content
fr: Sources de contenu local

en: Online sources of content
fr: Sources de contenu en ligne

en: Playlists
fr: Listes de lecture

en: Various types of playlists
fr: Divers types de listes de lecture

en: Browse local hard drive for content
fr: Parcourir le disque local

[ctx: @item:inmenu]
en: &View
fr: &Vue

en: Lock Layout
fr: Verrouiller la disposition

en: Reset Layout
fr: Réinitialiser la disposition

en: <qt>Closing the main window will keep Amarok running in the System Tray. Use <B>Quit</B> from the menu, or the Amarok tray icon to exit the application.</qt>
fr: <qt>Fermer la fenêtre principale laissera Amarok fonctionner dans la boîte à miniatures. Utilisez <B>Quitter</B> à partir du menu ou de l'icône de Amarok dans la boîte à miniatures pour fermer l'application.</qt>

en: Docking in System Tray
fr: Incrustation dans la boîte à miniatures

en: Play Media (Files or URLs)
fr: Lire une piste (Fichiers ou URLs)

en: Add Media (Files or URLs)
fr: Ajouter une piste (Fichiers ou URLs)

en: Add Stream
fr: Ajouter un flux

en: Enter Stream URL:
fr: Saisissez l'URL du flux :

en: &Add Media...
fr: &Ajouter un fichier...

[ctx: clear playlist]
en: &Clear Playlist
fr: &Effacer la liste de lecture

[ctx: edit play queue of playlist]
en: Edit &Queue
fr: Modifier la file d'attente

[ctx: Remove duplicate and dead (unplayable) tracks from the playlist]
en: Re&move Duplicates
fr: Effacer les doublons

en: &Add Stream...
fr: &Ajouter un flux...

en: &Export Playlist As...
fr: &Exporter la liste de lecture vers...

en: Equalizer
fr: Égaliseur

en: Bookmark Playlist Setup
fr: Ajouter aux préférés les paramètres de la liste de lecture

en: Bookmark Context Applets
fr: Mettre les applets de contexte en préférés

en: Play Media...
fr: Lire une piste...

en: Edit Details of Currently Selected Track
fr: Modifier les informations de la piste actuellement sélectionnée

en: Seek Forward by %1 seconds
fr: Avancer de %1 secondes

en: Seek Backward by %1 seconds
fr: Reculer de %1 secondes

en: Update Collection
fr: Mettre à jour la collection

en: Synchronize Statistics...
fr: Synchronisation des statistiques...

en: Previous Track
fr: Piste précédente

en: Restart current track
fr: Recommencer la piste actuelle

en: Shuffle Playlist
fr: Mélanger la liste de lecture

en: Repopulate Playlist
fr: Repeupler la liste de lecture

en: Disable Dynamic Playlist
fr: Désactiver la liste de lecture dynamique

en: Next Track
fr: Piste suivante

en: Increase Volume
fr: Augmenter le volume

en: Decrease Volume
fr: Diminuer le volume

en: Toggle Main Window
fr: Afficher / masquer la fenêtre principale

en: Toggle Full Screen
fr: Activer / désactiver le mode plein écran

en: Search playlist
fr: Chercher dans la liste de lecture

en: Show active track
fr: Afficher la piste actuelle

en: Show Notification Popup
fr: Afficher les popups de notifications

en: Mute Volume
fr: Mettre en sourdine

en: Last.fm: Love Current Track
fr: Last.fm : « J'aime la piste actuelle »

en: Last.fm: Ban Current Track
fr: Last.fm : exclure la piste actuelle

en: Last.fm: Skip Current Track
fr: Last.fm : passer la piste actuelle

en: Queue Track
fr: Mettre cette piste en file d'attente

en: Put Artist - Title of the current track to the clipboard
fr: Copier Artiste - Titre de la piste actuelle dans le presse-papier

en: Rate Current Track: 1
fr: Note pour la piste actuelle : 1

en: Rate Current Track: 2
fr: Note pour la piste actuelle : 2

en: Rate Current Track: 3
fr: Note pour la piste actuelle : 3

en: Rate Current Track: 4
fr: Note pour la piste actuelle : 4

en: Rate Current Track: 5
fr: Note pour la piste actuelle : 5

en: Network Request Viewer
fr: Visionneuse de requêtes réseau

en: &About Amarok
fr: &À propos de Amarok

en: &Diagnostics
fr: &Diagnostiques

en: &Report Bug...
fr: &Rapporter un bug...

en: &Music
fr: &Musique

en: &Playlist
fr: &Liste de lecture

en: &Tools
fr: Ou&tils

en: &Settings
fr: &Configuration

en: You have chosen to hide the menu bar.
    
    Please remember that you can always use the shortcut "%1" to bring it back.
fr: Vous avez choisi de cacher la barre de menu.
    
    Veuillez vous rappeler que vous pouvez toujours utiliser le raccourci « %1 » pour la restaurer.

en: Hide Menu
fr: Cacher le menu

en: Paused  ::  %1
fr: En pause :: %1

en: %1 - %2  ::  %3
fr: %1 - %2 :: %3

en: Apply this layout change?
fr: Appliquer cette modification de la disposition ?

en: MusicBrainz match ratio: %1%
fr: Ratio de correspondance de MusicBrainz : %1%

en: MusicDNS match ratio: %1%
fr: Ratio de correspondance de MusicDNS : %1%

en: Choose Best Matches from This Album
fr: Choisir les meilleures correspondances depuis cet album

en: Go to Artist Page
fr: Aller sur la page de l'artiste

en: Go to Album Page
fr: Aller sur la page de l'album

en: Go to Track Page
fr: Aller sur la page de la piste

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NetworkRequestsDialog) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Network Requests
fr: Requêtes réseau

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton)
en: &Clear
fr: &Effacer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Method
fr: Méthode

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Response
fr: Réponse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Length
fr: Durée

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Content Type
fr: Type de contenu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Info
fr: Informations

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Request Details
fr: Détails de la requête

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Response Details
fr: Détails de la réponse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, responseDetails)
en: Value
fr: Valeur

en: Reading OPML podcast from %1 failed with error:
fr: La lecture du podcast OPML depuis %1 a échoué avec l'erreur :

[ctx: label for equalizer band frequency]
en: %1
    Hz
fr: %1
     Hz

en: Playlist Layouts
fr: Dispositions de la liste de lecture

en: Configure Playlist Layouts...
fr: Configurer les dispositions de la liste de lecture...

en: Configuration for
fr: Configuration pour

[ctx: placeholder for a prefix]
en: [prefix]
fr: [préfixe]

[ctx: placeholder for a suffix]
en: [suffix]
fr: [suffixe]

en: Width:
fr: Largeur :

en: Custom
fr: Personnel

en: Either a fixed (absolute) value, or a relative value (e.g. 128px or 12%).
fr: Soit une valeur fixe (absolue) ou une valeur relative (p. ex. 128 px ou 12 %).

en: Fit content
fr: Faire correspondre le contenu

en: Fit the element text
fr: Ajuster l'élément de texte

[ctx: automatic width]
en: Automatic
fr: Automatique

en: Take homogeneous part of the space available to all elements with automatic width
fr: Donner à chaque élément une partie homogène de l'espace disponible avec une largeur automatique

en: Alignment:
fr: Alignement :

en: Font:
fr: Police de caractère :

en: Configuration for '%1'
fr: Configuration pour « %1 »

en: Show cover
fr: Afficher la pochette

en: Invalid playlist layout.
fr: Disposition de liste de lecture non valable.

en: Encountered an unknown element name while reading layout.
fr: Un nom d'élément inconnu a été trouvé pendant l'analyse de la disposition.

en: copy of %1
fr: copie de %1

en: Current layout '%1' is read only. Creating a new layout '%2' with your changes and setting this as active
fr: La disposition « %1 » est en lecture seule. Création d'un nouveau modèle « %2 » prenant en compte vos changements et activation de celui-ci

en: The layout '%1' is one of the default layouts and cannot be deleted.
fr: La disposition « %1 » est définie par défaut, il est impossible de la supprimer.

en: Cannot Delete Default Layouts
fr: Impossible d'effacer les dispositions par défaut

en: Head
fr: En-tête

en: Body
fr: Contenu

en: Body (Various artists)
fr: Corps (plusieurs artistes)

en: New playlist layout
fr: Nouvelle disposition de la liste de lecture

en: Copy playlist layout
fr: Copier le nom de la disposition

en: Delete playlist layout
fr: Effacer la disposition

en: Rename playlist layout
fr: Renommer la disposition

en: Choose a name for the new playlist layout
fr: Choisissez un nom pour la nouvelle disposition de la liste de lecture

en: Please enter a name for the playlist layout you are about to define:
fr: Veuillez saisir un nom pour la disposition de la liste de lecture que vous voulez définir :

en: Cannot create a layout with no name.
fr: Impossible de créer une disposition sans nom.

en: Layout name error
fr: Erreur de nom de la disposition

en: Cannot create a layout with the same name as an existing layout.
fr: Impossible de créer une disposition avec un nom déjà utilisé.

en: Cannot create a layout containing '/'.
fr: Impossible de créer une disposition contenant « / ».

en: Please enter a name for the playlist layout you are about to define as copy of the layout '%1':
fr: Veuillez saisir un nom pour la disposition de liste de lecture que vous voulez définir en tant que copie de « %1 » :

en: Choose a new name for the playlist layout
fr: Choisissez un nouveau nom pour la disposition de liste de lecture

en: Please enter a new name for the playlist layout you are about to rename:
fr: Veuillez saisir un nouveau nom pour la disposition de la liste de lecture :

en: Cannot rename a layout to have no name.
fr: Impossible de ne pas donner de nom à une disposition.

en: Cannot rename a layout to have the same name as an existing layout.
fr: Impossible de donner à une disposition un nom déjà utilisé.

en: The layout '%1' you modified is one of the default layouts and cannot be overwritten. Saved as new layout '%2'
fr: La disposition « %1 » que vous avez modifiée est définie par défaut, il est impossible de la remplacer. Elle a été enregistrée en tant que nouvelle disposition « %2 »

en: Default Layout
fr: Disposition par défaut

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PlaylistLayoutEditDialog)
en: Playlist Layout Editor
fr: Éditeur des dispositions de la liste de lecture

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Available Layouts
fr: Dispositions disponibles

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Layout
fr: Disposition

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inlineControlsChekbox)
en: Show inline playback controls
fr: Afficher les contrôles de lecture intégrés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Group By
fr: Grouper par

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tooltipsCheckbox)
en: Show tooltips
fr: Afficher les infobulles

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton)
en: Preview
fr: Aperçu

en: Track Progression
fr: Avancement de la piste

en: Only Queue
fr: Mettre en file d'attente seulement

en: Repeat Track
fr: Répéter la piste

en: Repeat Album
fr: Répéter l'album

en: Repeat Playlist
fr: Répéter la liste de lecture

en: Random Tracks
fr: Pistes aléatoires

en: Random Albums
fr: Albums aléatoires

en: Favor
fr: Préférer

en: Higher Scores
fr: Scores plus élevés

en: Higher Ratings
fr: Notes plus élevées

en: Not Recently Played
fr: Pas écoutés récemment

en: Add a sorting level to the playlist.
fr: Ajouter un niveau de classement pour la liste de lecture.

[ctx: name of the action in undo stack]
en: Add tracks to playlist
fr: Ajouter les pistes à la liste de lecture

[ctx: name of the action in undo stack]
en: Queue tracks
fr: Mettre ces pistes dans la file d'attente

[ctx: name of the action in undo stack]
en: Replace playlist
fr: &Remplacer la liste de lecture

[ctx: Empty placeholder token used for spacing in playlist layouts]
en: Placeholder
fr: Marque de réservation

[ctx: 'Cover image' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Cover image
fr: Pochette

[ctx: 'Directory' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Directory
fr: Dossier

[ctx: 'Divider' token for playlist layouts representing a small visual divider]
en: Divider
fr: Diviseur

[ctx: 'File name' playlist column name and token for playlist layouts]
en: File name
fr: Nom de fichier

[ctx: 'Group length' (total play time of group) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Group length
fr: Durée du groupe

[ctx: 'Group tracks' (number of tracks in group) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Group tracks
fr: Pistes du groupe

[ctx: 'Labels' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Labels
fr: Étiquettes

[ctx: 'Mood' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Mood
fr: Humeur

[ctx: 'Moodbar' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Moodbar
fr: Barre d'humeur

[ctx: 'Title' (track name) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Title
fr: Titre

[ctx: 'Title (with track number)' (track name prefixed with the track number) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Title (with track number)
fr: Titre (avec numéro de la piste)

en: <a href='%1'>Dynamic Mode</a> Enabled. <a href='%2'>Repopulate</a> | <a href='%3'>Turn off</a>
fr: <a href='%1'>Mode dynamique</a> activé. <a href='%2'>Repeupler</a> | <a href='%3'>désactivé</a>

en: &Save Current Playlist
fr: Enregi&strer la liste de lecture actuelle

en: &Save playlist to "%1"
fr: Enregi&strer la liste de lecture vers « %1 »

[ctx: %1 is number of tracks, %2 is time]
en: %1 track (%2) | %1 tracks (%2)
fr[0]: %1 piste (%2)
fr[1]: %1 pistes (%2)

[ctx: %1 is number of tracks]
en: %1 track | %1 tracks
fr[0]: %1 piste
fr[1]: %1 pistes

en: No tracks
fr: Aucune piste

en: Total playlist size: %1
fr: Taille totale de la liste de lecture : %1

en: Queue size: %1
fr: Taille de la file d'attente : %1

en: Queue length: %1
fr: Longueur de la file d'attente : %1

en: <b>Note:</b> This track is not playable.<br>%1
fr: <b>Remarque :</b> cette piste n'est pas lisible.<br>%1

en: No extra information available
fr: Aucune information supplémentaire disponible

[ctx: The name of the file this track is stored in]
en: Filename
fr: Nom de fichier

en: Disc Number
fr: Numéro du disque

[ctx: The Track number for this item]
en: Track
fr: Piste

en: Comment
fr: Commentaire

[ctx: The location on disc of this track]
en: Directory
fr: Dossier

en: Bitrate
fr: Débit

en: Sample Rate
fr: Échantillonnage

en: Rating
fr: Note

[ctx: Column name]
en: Last Played
fr: Dernière écoute

en: File Size
fr: Taille du fichier

[ctx: Iten in queue, %1 is position, %2 artist, %3 track]
en: %1: %2 - %3
fr: %1 : %2 - %3

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlaylistQueueEditor)
en: Queue Editor
fr: Éditeur de file d'attente

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, upButton)
en: Move Up
fr: Monter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, downButton)
en: Move Down
fr: Descendre

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, dequeueTrackButton)
en: Dequeue Track
fr: Retirer cette piste de la file d'attente

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearButton)
en: Clear Queue
fr: Effacer la file d'attente

en: Clear the playlist sorting configuration.
fr: Effacer la configuration du tri de la liste de lecture.

en: Add a playlist sorting level.
fr: Ajouter un niveau de tri de la liste de lecture.

en: Filter %1
fr: Filtre %1

en: Search %1
fr: Recherche %1

en: %1 layout
fr: Disposition %1

[ctx: A type of command that affects the sorting, layout and filtering int he Playlist]
en: Playlist
fr: Liste de lecture

en: Start typing to progressively search through the playlist
fr: Saisissez le début des termes pour parcourir progressivement la liste de lecture

en: Tracks
fr: Pistes

en: Artists
fr: Artistes

en: Composers
fr: Compositeurs

en: Years
fr: Années

en: Show only matches
fr: N'afficher que les correspondances

en: Search Preferences
fr: Parcourir les préférences

en: Tracks Added
fr: Pistes ajoutées

en: Tracks Removed
fr: Pistes effacées

en: Tracks moved
fr: Pistes déplacées

en: Tracks have been hidden due to the active search.
fr: Des pistes de la liste de lecture ont été masquées à cause de la recherche active.

[ctx: Placeholder message in empty playlist view]
en: Add some tracks here by dragging them from all around.
fr: Ajouter quelques pistes ici en les glissant depuis n'importe quel endroit.

en: The following sources are available for this track:
fr: Les sources suivantes sont disponibles pour cette piste :

en: OK
fr: Ok

en: Stop Playing After This Track
fr: Arrêter la lecture après cette piste

en: Remove From Playlist
fr: Retirer de la liste de lecture

en: Select Source
fr: Sélectionnez une source :

[ctx: name of a type of constraint group]
en: "Match Any" group
fr: « Correspond à n'importe quel » groupe

[ctx: name of a type of constraint group]
en: "Match All" group
fr: « Correspond à tous les » groupes

[ctx: name of a type of constraint group]
en: Unknown match group
fr: Correspondance de groupe inconnue

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ConstraintGroupEditWidget)
en: An editor for Constraint Groups.  You can set the group type to "match all" or "match any".  When the group type is set to "match all", the Generator will try to have the playlist match all the constraints within the group.  When the group type is set to "match any", the Generator will try to have the playlist match any of the constraints within the group.
fr: Un éditeur pour les groupes de conditions (ConstraintGroup). Vous pouvez définir le type de groupe à « Toutes » ou « N'importe laquelle ». Quand le type de groupe est défini à « Toutes », le générateur essaiera de faire en sorte que la liste de lecture vérifie toutes les conditions du groupe. Quand le type de groupe est défini à « N'importe laquelle », le générateur essaiera de faire en sorte que la liste de lecture vérifie au moins une condition du groupe.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Constraint Group Settings
fr: Paramètres du groupes de conditions

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAll)
en: The APG will consider the constraint group satisfied only if all of the constraints within the group are satisfied.  This is analogous to a logical AND: "the tracks should match properties A, B, and C".
fr: Le GALL considérera le groupe de conditions satisfait seulement si toutes les conditions du groupe le sont. C'est analogue au ET logique : « Les pistes doivent vérifier les propriétés A, B et C. ».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAll)
en: Match all constraints in the group
fr: Vérifie toutes les conditions dans le groupe

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAny)
en: The APG will consider the constraint group satisfied if any one of the constraints within it is satisfied.  This is analogous to a logical OR: "the tracks should match properties A, B, or C".
fr: Le GALL considérera que le groupe de conditions est satisfait si au moins une des conditions l'est. C'est analogue au OU logique : « Les pistes doivent vérifier les propriétés A, B ou C. ».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAny)
en: Match any constraint in the group
fr: Vérifie une des conditions dans le groupe

en: Checkpoint
fr: Point de contrôle

en: Fixes a track, album, or artist to a certain position in the playlist
fr: Fixe la position d'une piste, d'un album ou d'un artiste dans la liste de lecture

en: Checkpoint: %1
fr: Point de contrôle : %1

en: unassigned
fr: non assigné

en: "%1" (track) by %2
fr: « %1 » (piste) par %2

en: "%1" (album) by %2
fr: « %1 » (album) par %2

en: "%1" (album)
fr: « %1 » (album)

en: "%1" (artist)
fr: « %1 » (artiste)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, CheckpointEditWidget)
en: An editor for a CheckPoint constraint.  The user can set the track, album, or artist to be placed at a certain position in the playlist.
fr: Un éditeur pour les conditions des points de contrôle. L'utilisateur peut définir la piste, l'album ou l'artiste qui doit être placé à une certaine position dans la liste de lecture.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Checkpoint Constraint Settings
fr: Paramètres de la condition sur le point de contrôle

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (TrackSelectWidget, trackSelector)
en: Select the track that you want to use as the checkpoint.
fr: Choisissez la piste que vous voulez utiliser comme point de contrôle.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Position)
en: Position:
fr: Position :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTimeEdit, timeEdit_Position)
en: The desired position of the track in the playlist, in hours, minutes, and seconds.  Note: because of Qt limitations, the maximum position that you can specify is 24 hours.
fr: Position désirée de la piste dans la liste de lecture, en heures, minutes et secondes. Remarque : à cause des limitations de Qt, la position maximale que vous pouvez spécifier est sur 24 heures.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Strictness) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: How strict the APG should be about placing the selected track at the specified time.
fr: Strict avec lequel le GALL doit placer la piste sélectionnée au temps spécifié.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Strictness) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_StrictnessInt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_strictnessDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_StrictnessTime) i18n: ectx: property (text), widget (
en: Match:
fr: Résultat :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Fuzzy) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyInt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyTime) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyR
en: fuzzy
fr: flou

en: Playlist Duration
fr: Durée de la liste de lecture

en: Sets the preferred duration of the playlist
fr: Donne la durée préférée de la liste

[ctx: %1 is a length of time (e.g. 5:00 for 5 minutes)]
en: Playlist duration: equals %1
fr: Durée de la liste de lecture : égale à %1

[ctx: %1 is a length of time (e.g. 5:00 for 5 minutes)]
en: Playlist duration: more than %1
fr: Durée de la liste de lecture : supérieure à %1

[ctx: %1 is a length of time (e.g. 5:00 for 5 minutes)]
en: Playlist duration: less than %1
fr: Durée de la liste de lecture : inférieure à %1

en: Playlist duration: unknown
fr: Durée de la liste de lecture : inconnue

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PlaylistDurationEditWidget)
en: An editor for a PlaylistDuration constraint.  The user can set the name of the constraint; the target duration and whether the playlist should be less than, equal to, or greater than that duration; and the strictness with which the APG should match that duration.
fr: Un éditeur pour les conditions de durée des listes de lecture (PlaylistDuration). L'utilisateur peut définir le nom de la condition, la durée cible, si la liste doit être inférieure, égale ou supérieure à la durée cible et la rigueur avec laquelle le GALL doit faire correspondre la liste à cette durée cible.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Playlist Duration Constraint Settings
fr: Configuration de la condition sur la durée de la liste de lecture

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: Whether the duration of the generated playlist should be shorter than, equal to, or longer than the specified value.
fr: Spécifie si la durée de la liste doit être inférieure, égale ou supérieur à la valeur donnée.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: shorter than
fr: supérieure à

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Compa
en: equal to
fr: égal-e à

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: longer than
fr: inférieure à

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTimeEdit, timeEdit_Duration)
en: The desired duration of the playlist, in hours, minutes, and seconds.  Note: because of Qt limitations, the maximum playlist duration that you can specify is 24 hours.
fr: Durée désirée de la liste en heures, minutes et secondes. Remarque : à cause des limitations de Qt, la durée maximale que vous pouvez spécifier est de 24 heures.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Strictness) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: How strict the APG should be about matching the playlist duration to the specified time.
fr: Strict avec lequel le GALL doit faire correspondre la durée de la liste avec le temps spécifié.

en: Total File Size of Playlist
fr: Taille totale du fichier de la liste de lecture

en: Sets the preferred total file size of the playlist
fr: Donne la taille totale préférée de la liste de lecture

[ctx: %1 is a file size (e.g. 50 MB)]
en: Total file size of playlist: equals %1
fr: Taille totale du fichier de la liste de lecture : égale à %1

[ctx: %1 is a file size (e.g. 50 MB)]
en: Total file size of playlist: more than %1
fr: Taille totale du fichier de la liste de lecture : supérieure à %1

[ctx: %1 is a file size (e.g. 50 MB)]
en: Total file size of playlist: less than %1
fr: Taille totale du fichier de la liste de lecture : inférieure à %1

en: Total file size of playlist: unknown
fr: Taille totale du fichier de la liste de lecture : inconnue

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PlaylistFileSizeEditWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PlaylistLengthEditWidget)
en: An editor for a Playlist Length constraint.  The user can specify the target number of tracks and whether the playlist contain fewer than, equal to, or more than that number of tracks; and the strictness with which the APG should match the target number of tracks.
fr: Un éditeur pour la condition sur la longueur de liste de lecture. L'utilisateur peut définir le nombre de pistes, si la liste doit contenir moins, autant ou plus de pistes que le nombre fixé et la rigueur avec laquelle le GALL doit respecter le nombre de pistes désiré.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Playlist Total Size Constraint Settings
fr: Configuration de la condition sur la taille totale de la liste de lecture

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: Whether the total size of all files in the generated playlist should be less than, equal to, or more than the specified value.
fr: Spécifie si la taille totale de tous les fichiers dans la liste créée doit être inférieure, égale ou supérieure à la valeur donnée.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox
en: less than
fr: inférieur à

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: more than
fr: supérieur à

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, spinBox_Size)
en: The target total size of all the files in the playlist.
fr: Le nombre visé pour la taille totale de tous les fichiers dans la liste de lecture.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Unit)
en: The file size units used by the constraint.  Note that kB is 1,000 bytes; MB is 1,000,000 bytes; and so forth.
fr: L'unité de taille de fichier utilisée par la condition. Remarquez que 1 Ko = 1 000 octets ; 1 Mo = 1 000 000 octets ; et ainsi de suite.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Unit)
en: kB
fr: Ko

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Unit)
en: MB
fr: Mo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Unit)
en: GB
fr: Go

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Unit)
en: TB
fr: To

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: <html><head/><body><p>How strict the APG should be about matching the total size of all files in the playlist to the specified size.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Strict avec lequel APG doit faire correspondre la taille totale de tous les fichiers de la liste de lecture à la taille donnée.</p></body></html>

en: Playlist Length
fr: Longueur de la liste de lecture

en: Sets the preferred number of tracks in the playlist
fr: Fixe le nombre de pistes désiré dans la liste de lecture

[ctx: %1 is a number]
en: Playlist length: 1 track | Playlist length: %1 tracks
fr[0]: Longueur de la liste de lecture : 1 piste
fr[1]: Longueur de la liste de lecture : %1 pistes

[ctx: %1 is a number]
en: Playlist length: more than 1 track | Playlist length: more than %1 tracks
fr[0]: Longueur de la liste de lecture : plus d'une piste
fr[1]: Longueur de la liste de lecture : plus de %1 pistes

[ctx: %1 is a number]
en: Playlist length: less than 1 track | Playlist length: less than %1 tracks
fr[0]: Longueur de la liste de lecture : moins d'une piste
fr[1]: Longueur de la liste de lecture : moins de %1 pistes

en: Playlist length: unknown
fr: Longueur de la liste de lecture : inconnue

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Playlist Length Constraint Settings
fr: Configuration de la condition de la durée de la liste de lecture

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: Whether the number of tracks in the generated playlist should be less than, equal to, or more than the specified value.
fr: Spécifie si le nombre de pistes de la liste doit être inférieur, égal ou supérieur à la valeur donnée.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: fewer than
fr: inférieur à

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, spinBox_Length)
en: The target number of tracks for the generated playlist.
fr: Le nombre visé de pistes dans la liste de lecture générée.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: How strict the APG should be about matching the playlist length to the specified number of tracks.
fr: Rigueur avec laquelle le GALL doit faire correspondre la longueur de la liste avec le nombre de pistes.

en: Prevent Duplicates
fr: Éviter les doublons

en: Prevents duplicate tracks, albums, or artists from appearing in the playlist
fr: Évite que des doublons de pistes, d'albums ou d'artistes apparaissent dans la liste

en: Prevent duplicate tracks
fr: Éviter les pistes doublons

en: Prevent duplicate artists
fr: Éviter les artistes doublons

en: Prevent duplicate albums
fr: Éviter les albums doublons

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PreventDuplicatesEditWidget)
en: An editor for a Prevent Duplicates constraint.  When set to "track", it will try to prevent more than one copy of the same track from ending up in the playlist.  When set to "album" or "artist", it will try to prevent more than one track from a given album or a given artist from ending up in the playlist.
fr: Un éditeur pour la condition « PreventDuplicates » (Éviter les doublons). Si défini à « piste », il essaiera d'éviter qu'apparaisse plus qu'une copie de la même piste dans liste. Si défini à « album » ou « artiste », il essaiera d'éviter qu'apparaisse plus qu'une piste d'un certain album ou d'un certain artiste dans la liste.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Prevent Duplicates Constraint Settings
fr: Paramètres de la condition sur les doublons

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Field) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: Control which duplicates to prevent.  "Prevent duplicate tracks" is the least restrictive, and "prevent duplicate artists" is the most restrictive.
fr: Contrôle quel doublon éviter. « Éviter les doublons de pistes » est le moins restrictif et « Éviter les doublons d'artistes » est le plus restrictif.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Field)
en: Prevent duplicate
fr: Éviter les doublons

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: tracks
fr: pistes

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: artists
fr: artistes

en: Match Tags
fr: Correspondre aux balises

en: Make all tracks in the playlist match the specified characteristic
fr: Toutes les pistes de la liste correspondent aux caractéristiques spécifiées

[ctx: %1 = empty string or "not"; %2 = a metadata field, like "title" or "artist name"; %3 = a predicate, can be equals, starts with, ends with or contains; %4 = a string to match; Example: Match tag: not title contains "foo"]
en: Match tag:%1 %2 %3 %4
fr: Correspondre aux balises : %1 %2 %3 %4

en:  not
fr: n'est pas

[ctx: number of stars in the rating of a track]
en: %1 star | %1 stars
fr[0]: %1 étoile
fr[1]: %1 étoiles

[ctx: an arbitrary string surrounded by quotes]
en: "%1"
fr: « %1 »

[ctx: a numerical tag (like year or track number) equals a value]
en: equals
fr: égal à

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating)
en: greater than
fr: supérieur à

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: before
fr: avant

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: on
fr: sur

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: after
fr: après

en: within
fr: dans

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) equals some string]
en: equals
fr: égal à

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) starts with some string]
en: starts with
fr: commence par

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) ends with some string]
en: ends with
fr: se termine par

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) contains some string]
en: contains
fr: contient

en: unknown comparison
fr: comparaison inconnue

en: %1 day | %1 days
fr[0]: %1 jour
fr[1]: %1 jours

en: %1 month | %1 months
fr[0]: %1 mois
fr[1]: %1 mois

en: %1 year | %1 years
fr[0]: %1 année
fr[1]: %1 années

[ctx: within the last %1 days]
en: day | days
fr[0]: jour
fr[1]: jours

[ctx: within the last %1 months]
en: month | months
fr[0]: mois
fr[1]: mois

[ctx: within the last %1 years]
en: year | years
fr[0]: année
fr[1]: années

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, TagMatchEditWidget)
en: An editor for a TagMatch constraint.  The user can specify a track characteristic, and the APG will fill the playlist with tracks that match that characteristic.  This functions similarity to the matching attributes of the smart playlists in Amarok 1.4.
fr: Un éditeur pour la condition TagMatch (Correspondance des balises). L'utilisateur peut spécifier une caractéristique et le GALL remplira la liste de lecture avec des pistes satisfaisant à cette caractéristique. Cette fonction est similaire à l'attribut de correspondance des listes de lecture intelligentes de Amarok 1.4.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Match Tag Constraint Settings
fr: Configuration de la condition sur la correspondance des balises

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Match) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: Selects which track characteristic you want to match.
fr: Sélectionne quelle caractéristique de piste vous voulez.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Match)
en: Field:
fr: Champ :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, checkBox_Invert) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Invert)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Calibri'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The APG will choose all tracks that do <span style=" font-weight:600;">not</span> match the specified characteristics.</p></body></html>
fr: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Calibri'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Le GALL choisira toutes les pistes qui <span style=" font-weight:600;">ne</span> correspondent <span style=" font-weight:600;">pas</span> aux caractéristiques spécifiées.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Invert)
en: Invert:
fr: Inverser

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt)
en: Whether the APG should choose tracks that are less than, equal to, or greater than the specified value.
fr: Permet de choisir si le GALL doit sélectionner les pistes qui sont inférieures, égales ou supérieures à la valeur spécifiée.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, spinBox_ValueInt)
en: The numerical value that the track characteristic should match.
fr: La valeur numérique à laquelle la caractéristique de la piste doit correspondre.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_StrictnessInt) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessInt)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified value.
fr: Strict avec lequel le GALL doit faire correspondre les pistes avec la valeur spécifiée.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: Whether the APG should choose tracks that are before, on, or after a specific date; or whether it should choose tracks that are within a certain time range.
fr: Permet de choisir si le GALL doit sélectionner des pistes qui sont avant, à ou après la date spécifiée, ou qui se trouvent dans un intervalle donné.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: within the last
fr: dans les derniers

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, page_DateSpecific)
en: The specific date that the APG should use for matching.
fr: La date spécifique que le GALL doit utiliser pour chercher les correspondances.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, page_DateRange)
en: The relative time period that the APG should try to match.
fr: La période de temps relative que le GALL doit utiliser pour chercher les correspondances.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_strictnessDate) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessDate)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified date.
fr: Strict avec lequel le GALL doit faire correspondre les pistes avec la date spécifiée.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: Whether the APG should match tracks that equal, start with, end with, or contain the specified string.
fr: Permet de choisir si le GALL doit sélectionner les pistes qui sont égales, commencent, ou terminent par ou contiennent une valeur spécifiée.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: equals
fr: égal-e à

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: starts with
fr: commence par

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: ends with
fr: se termine par

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: contains
fr: contient

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEdit_StringValue)
en: The string that the APG should use when matching tracks.
fr: La chaîne de caractères que le GALL doit utiliser pour chercher les correspondances.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime)
en: Whether the APG should choose tracks that are less than, equal to, or greater than the specified time.
fr: Permet de choisir si le GALL doit sélectionner les pistes qui sont inférieures, égales ou supérieures à un temps spécifié.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTimeEdit, timeEdit_TimeValue)
en: The time that the APG should try to match.
fr: Le temps que le GALL doit utiliser pour chercher les correspondances.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_StrictnessTime) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessTime)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified time.
fr: Strict avec lequel le GALL doit faire correspondre les pistes au temps spécifié.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating)
en: Whether the APG should choose tracks that are less than, equal to, or greater than the specified rating.
fr: Permet de choisir si le GALL doit sélectionner les pistes qui sont inférieures, égales ou supérieures à une note spécifiée.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KRatingWidget, rating_RatingValue)
en: The rating that the APG should try to match.
fr: La note que le GALL doit utiliser pour chercher les correspondances.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_StrictnessRating) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessRating)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified rating.
fr: Strict avec lequel le GALL doit faire correspondre les pistes à la note spécifiée.

en: url
fr: URL

en: title
fr: titre

en: artist name
fr: nom de l'artiste

en: album name
fr: titre de l'album

en: composer
fr: compositeur

[ctx: Field name]
en: year
fr: année

en: comment
fr: commentaire

en: track number
fr: numéro de la piste

en: disc number
fr: numéro du disque

en: length
fr: durée

en: added to collection
fr: ajouté à la collection

en: rating
fr: note

en: first played
fr: écoutée la première fois

en: last played
fr: dernière écoute

en: play count
fr: nombre d'écoutes

en: label
fr: étiquette

en: The playlist generator failed to load any tracks from the collection.
fr: Le générateur de listes de lecture n'a pas pu charger de piste à partir de la collection.

en: There are no tracks that match all constraints. The playlist generator will find the tracks that match best, but you may want to consider loosening the constraints to find more tracks.
fr: Aucune piste ne vérifie toutes les conditions. Le générateur de listes cherchera celles qui correspondent au mieux, mais peut-être devriez-vous assouplir les conditions pour trouver plus de pistes.

en: New playlist preset
fr: Nouveau modèle de listes de lecture

en: Unnamed playlist preset
fr: Modèle de listes de lecture non nommé

en: Generating a new playlist
fr: Création d'une nouvelle liste de lecture

en: The playlist generator created a playlist which does not meet all of your constraints.  If you are not satisfied with the results, try loosening or removing some constraints and then generating a new playlist.
fr: Le générateur a créé une liste qui ne vérifie pas toutes vos conditions. Si vous n'êtes pas satisfait par le résultat, essayez d'assouplir ou supprimer quelques conditions et de générer ensuite une nouvelle liste.

en: Add new
fr: Ajouter

en: Constraint Group
fr: Groupe de conditions

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PresetEditDialog)
en: APG Preset Editor
fr: Éditeur de modèle du GALL

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_Tree)
en: Constraint Tree
fr: Arborescence des conditions

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_Title)
en: APG Preset Name
fr: Nom du modèle du GALL

en: Import preset
fr: Importer un modèle

en: Preset files
fr: Fichiers de modèles

en: Preset exported to %1
fr: Modèle exporté vers %1

en: Preset could not be exported to %1
fr: Le modèle n'a pas pu être exporté vers %1

en: Presets could not be imported from %1
fr: Les modèles n'ont pas pu être importés depuis %1

en: %1 could not be opened for preset import
fr: %1 n'a pas pu être ouvert pour l'importation du modèle

en: Example 1: new tracks added this week
fr: Exemple 1 : nouvelles pistes ajoutées cette semaine

en: Example 2: rock or pop music
fr: Exemple 2 : rock ou musique pop

en: Example 3: about one hour of tracks from different artists
fr: Exemple 3 : environ une heure de pistes cumulées de différents artistes

en: Example 4: like my favorite radio station
fr: Exemple 4 : comme mon poste de radio préféré

en: Example 5: an 80-minute CD of rock, metal, and industrial
fr: Exemple 5 : un CD de 80 minutes de rock, de métal et d'industriel

en: Export "%1" preset
fr: Exporter le modèle « %1 »

en: Preset files (*.xml)
fr: Fichiers des modèles (*.xml)

en: Playlist Files on Disk
fr: Fichiers de listes de lecture sur le disque

en: The playlist file "%1" could not be loaded.
fr: Le fichier de la liste de lecture « %1 » n'a pas pu être chargé.

en: Version %1 of playlist database schema encountered, however this Amarok version only supports version %2 (and previous versions starting with %2). Playlists saved in the Amarok Database probably will not work and any write operations with them may result in losing them. Perhaps you have started an older version of Amarok with a database written by newer version?
fr: Détection de la version %1 du schéma de la base de données de liste de lecture, cependant, cette version de Amarok ne prend en charge que la version %2 (et les versions précédentes commençant par %2). Les listes de lecture enregistrées dans la base de données de Amarok ne fonctionneront probablement pas. N'importe quelle action d'écriture dans ces listes peut conduire à leurs pertes. Peut-être avez-vous démarré une ancienne version de Amarok avec une base de données écrite par une version plus récente ?

[ctx: the user's 'database version' is newer and unsupported by this software version]
en: Future version of Playlist Database?
fr: Prochaine version de la base de données des listes de lecture ?

en: Amarok Database
fr: Base de données de Amarok

en: Local playlists stored in the database
fr: Listes de lecture locale enregistrée dans la base de données

en: Amarok could not find any plugins. This indicates an installation problem.
fr: Amarok ne trouve aucun module externe. Cela indique un problème d'installation.

en: Scanning music
fr: Analyse de la musique

en: Abort for scanner requested
fr: Annuler l'analyse demandée

en: Aborting scanner with error: %1
fr: Annulation de l'analyse avec l'erreur : %1

en: Could not find amarokcollectionscanner!
fr: Impossible de trouver l'analyseur de collection de Amarok (amarokcollectionscanner) !

en: Unable to start Amarok collection scanner.
fr: Impossible de démarrer l'analyseur de collection de Amarok.

en: The collection scan had to be aborted. Too many crashes (%1) were encountered during the scan. Following files caused the crashes:
    
    %2
fr: L'analyse de la collection a due être annulée. Trop d'erreurs (%1) ont été rencontrées. Les fichiers suivants ont provoqué des erreurs :
    
    %2

en: A KDE text-editor component could not be found.
    Please check your KDE installation.  Exiting the console!
fr: Impossible de trouver un composant de l'éditeur de texte de KDE.
    Veuillez vérifier votre installation de KDE. Sortie de la console !

en: Code
fr: Code :

en: Output
fr: Sortie

en: Error
fr: Erreur

en: Execute Script
fr: Exécuter un script

en: &New Script
fr: &Nouveau script

en: &Delete Script
fr: Supprimer un script

en: &Clear All Scripts
fr: Effa&cer tous les scripts

en: Previous Script
fr: Script précédent

en: Next Script
fr: Script suivant

en: &View
fr: &Vue

en: This will stop this script! Continue?
fr: Cela arrêtera ce script ! Continuer ?

en: Choose where to save your scripts
fr: Choisissez où enregistrer vos scripts

en: Remove script file from disk?
fr: Supprimer le fichier script du disque ?

en: Remove Script
fr: Supprimer le script

[ctx: Confirm if script file should be removed]
en: Remove
fr: Supprimer

[ctx: Confirm if script file should be removed]
en: Don't remove
fr: Ne pas supprimer

en: Are you absolutely certain?
fr: Êtes-vous absolument certain ?

[ctx: Generic script dialog answer button]
en: Yes
fr: Oui

[ctx: Generic script dialog answer button]
en: No
fr: Non

en: Terminate
fr: Arrêter

en: Script %1 has been evaluating for over 5 seconds now, terminate?
fr: Le script %1 est en cours d'évaluation depuis plus de 5 secondes maintenant, arrêter ?

[ctx: %1 is the name of the offending script, %2 the script authors and their emails]
en: The script %1 uses deprecated scripting API calls. Please contact the script authors, %2, and ask them to upgrade it before the next Amarok release.
fr: Le script %1 utilise des appels à une API déconseillée. Veuillez contacter les auteurs du script %2 et leur demander de le mettre à jour avant la prochaine sortie de Amarok.

en: Script error reported by: %1
    %2
fr: Erreur de script signalée par : %1
    %2

en: Add new Ampache server
fr: Ajouter un nouveau serveur Ampache

en: Successfully connected
fr: Connecté avec succès

en: Connection failure
fr: Échec de connexion

en: Authentication failed.
fr: Échec de l'identification.

en: Authentication Error
fr: Erreur d'identification

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add Server
fr: Ajouter un serveur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove Server
fr: Supprimer un serveur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelServerAddress)
en: Server Address
fr: Adresse du serveur

en: Amarok frontend for your Ampache server
fr: Utiliser Amarok comme interface pour votre serveur Ampache.

en: Use Amarok as a seamless frontend to your Ampache server. This lets you browse and play all the Ampache contents from within Amarok.
fr: Utilisez Amarok comme interface sans faille pour votre serveur Ampache. Vous pouvez explorer et lire tout le contenu du serveur Ampache directement depuis Amarok.

en: Ampache Server %1
fr: Serveur Ampache %1

en: Updated: %1
fr: Mise à jour : %1

en: <p>No information found for this track.</p>
fr: <p>Aucune information trouvée pour cette piste.</p>

en: <p>No information found for this album.</p>
fr: <p>Aucune information trouvée pour cet album.</p>

en: <p>No information found for this artist.</p>
fr: <p>Aucune information trouvée pour cet artiste.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, verifyButton)
en: Check Connection
fr: Vérifier la connexion

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: gpodder.net Profile
fr: Profil de gpodder.net

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kActiveLabel1)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="http://www.gpodder.net/register/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Sign up to gpodder.net</span></a></p></body></html>
fr: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="https://shop.mp3tunes.com/myaccount/registration/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Se connecter à gpodder.net</span></a></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, testLogin)
en: &Test Login
fr: &Tester le login

en: Gpodder Podcasts
fr: Podcasts de GPodder

en: Trying to synchronize statuses with gpodder.net
fr: Tentative de synchronisation des états avec gpodder.net

en: Trying to synchronize subscriptions with gpodder.net
fr: Tentative de synchronisation des inscriptions avec gpodder.net

en: GPodder Service failed to get data from the server. Will retry in 10 seconds...
fr: Il a été impossible au service « GPodder » d'obtenir les données du serveur. Nouvelle tentative dans 10 secondes...

en: gpodder.net: Podcast Directory Service
fr: gpodder.net : service de stockage de Podcasts

en: gpodder.net is an online Podcast Directory & Synchonisation Service.
fr: gpodder.net est un service en ligne de stockage de podcasts et un service de synchronisation.

en: Subscribe
fr: S'inscrire

en: gpodder.net credentials
fr: Identifiants gpodder.net

en: No running KWallet found. Would you like Amarok to save your gpodder.net credentials in plaintext?
fr: Aucun portefeuille KWallet en cours d'exécution n'a été trouvé. Voulez-vous que Amarok enregistre vos identifiants gpodder.net au format texte brut ?

en: Testing...
fr: Essai en cours...

en: Either the username or the password is empty, please correct and try again.
fr: Le nom d'utilisateur ou le mot de passe n'est pas correct. Veuillez le corriger et essayer à nouveau.

en: Failed
fr: Échec

[ctx: The operation completed as expected]
en: Success
fr: Succès

en: Either the username or the password is incorrect, please correct and try again
fr: Le nom d'utilisateur ou le mot de passe n'est pas correct. Veuillez le corriger et essayer à nouveau

en: Unable to connect to gpodder.net service or other error occurred.
fr: Impossible de se connecter au service gpodder.net ou d'autres erreurs sont survenues.

en: Error parsing the Reply, check if gpodder.net is working correctly and report a bug
fr: Erreur d'analyse de la réponse, vérifiez si gpodder.net fonctionne correctement et signalez un bug sinon

en: No description available...
fr: Aucune description disponible...

en: From Jamendo.com
fr: Sur Jamendo.com

en: A site where artists can freely share their music
fr: Un site où les artistes peuvent partager gratuitement leur musique

en: An archive of free, Creative Commons licensed music
fr: Une bibliothèque de musique libre sous licence Creative Commons

en: Jamendo.com puts artists and music lovers in touch with each other. The site allows artists to upload their own albums to share them with the world and users to download all of them for free. Listen to and download all Jamendo.com contents from within Amarok.
fr: Jamendo.com met en contact les artistes et les amoureux de la musique. Le site permet aux artistes de mettre leurs propres albums en ligne et de les partager avec le monde entier et propose aux utilisateurs de les télécharger gratuitement. Écouter et télécharger le contenu disponible sur Jamendo.com directement depuis Amarok.

[ctx: Fetch new information from the website]
en: Update
fr: Mettre à jour

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: Download
fr: Télécharger

note: i18n("Artist") ); connect( action, SIGNAL(triggered(bool)), SLOT(sortByArtist()) ); action = filterMenu->addAction( i18n( "Artist / Album" ) ); connect( action, SIGNAL(triggered(bool)), SLOT(sortByArtistAlbum()) ); action = filterMenu->addAction( i18n( "Album" ) ); connect( action, SIGNAL(triggered(
en: Genre / Artist
fr: Genre / Artiste

en: Genre / Artist / Album
fr: Genre / Artiste / Album

en: Downloading Jamendo.com database...
fr: Téléchargement de la base de données de Jamendo.com...

en: Updating the local Jamendo database.
fr: Mise à jour de la base de données locale de Jamendo

[ctx: First part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: Jamendo.com database update complete. Added 1 track on  | Jamendo.com database update complete. Added %1 tracks on
fr[0]: Mise à jour de la base de données de Jamendo.com est achevée. Une piste ajoutée à
fr[1]: Mise à jour de la base de données de Jamendo.com est achevée. %1 pistes ajoutées à

[ctx: Middle part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 album from  | %1 albums from
fr[0]: Un album de
fr[1]: %1 albums de

[ctx: Last part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 artist. | %1 artists.
fr[0]: un artiste.
fr[1]: %1 artistes.

[ctx: Name of the "Last.fm" similar bias]
en: Last.fm similar
fr: Artistes similaires de Last.fm

[ctx: Description of the "Last.fm" bias]
en: The "Last.fm" similar bias looks up tracks on Last.fm and only adds similar tracks.
fr: La condition similaire de « Last.fm » recherche les pistes sur Last.fm et n'ajoute que les pistes similaires.

[ctx: Last.fm bias representation]
en: Similar to the previous track (as reported by Last.fm)
fr: Similaire à la piste précédente (selon Last.fm)

[ctx: Last.fm bias representation]
en: Similar to the previous artist (as reported by Last.fm)
fr: Similaire à l'artiste précédent (selon Last.fm)

en: <a href="http://www.last.fm/">Last.fm</a> thinks the track is similar to
fr: <a href="http://www.last.fm/">Last.fm</a> pense que la piste est similaire à

en: the previous track
fr: la piste précédente

[ctx: Name of the "WeeklyTop" bias]
en: Last.fm weekly top artist
fr: Artistes préférés de la semaine de Last.fm

[ctx: Description of the "WeeklyTop" bias]
en: The "WeeklyTop" bias adds tracks that are in the weekly top chart of Last.fm.
fr: La condition « WeeklyTop » ajoute des pistes qui sont à la tête du classement hebdomadaire de Last.fm.

[ctx: WeeklyTopBias bias representation]
en: Tracks from the Last.fm top lists from %1 to %2
fr: Pistes des tops listes de Last.fm de %1 à %2

[ctx: in WeeklyTopBias. Label for the date widget]
en: from:
fr: de :

[ctx: in WeeklyTopBias. Label for the date widget]
en: to:
fr: à :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Last.fm Profile
fr: Profil Last.fm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUsername)
en: Username:
fr: Nom d'utilisateur :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectToAccount)
en: Connect to account
fr: Se connecter à un compte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kcfg_ScrobblerUsername)
en: Not connected
fr: Non connecté

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kActiveLabel1)
en: <a href="https://www.last.fm/join">Sign up to Last.fm</a>
fr: <a href="https://www.last.fm/join">Se connecter à un compte « Last.fm »</a>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectAccount)
en: Disconnect account
fr: Se déconnecter d'un compte

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Last.fm Services
fr: Services Last.fm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubmitPlayedSongs)
en: &Submit tracks
fr: &Envoyer les pistes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ScrobbleComposer)
en: &Use composer data if available in Last.fm as artist
fr: &Utiliser les données sur le compositeur si disponible dans Last.fm en tant qu'artiste

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseFancyRatingTags)
en: Use Last.fm tags like <b>7 of 10 stars</b> to represent your Amarok ratings during statistics synchronization
fr: Utiliser les balises Last.fm comme <b>7 étoiles sur 10</b> pour représenter votre score Amarok lors de la synchronisation des statistiques

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseFancyRatingTags)
en: Use fancy tags to represent ratings
fr: Utiliser des balises fantaisistes pour représenter les scores

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AnnounceCorrections)
en: <html>When scrobbling tracks to Last.fm, it autocorrects common errors in track tags like artist, album and title. Check this to be notified when this happens and what the autocorrection was</html>
fr: <html>Lors du scrobbling de pistes vers Last.fm, il auto-corrige les erreurs communes dans les balises des pistes telles que le nom de l'artiste, de l'album et le titre. Cochez cette case pour être averti lorsque cela arrive et prendre connaissance de l'auto-correction</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnnounceCorrections)
en: Announce correction suggestions for track tags
fr: Annonce des suggestions de correction pour les balises des pistes

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FilterByLabel)
en: <html>Check if you want certain tracks neither to be scrobbled nor to be updated to Last.fm now playing</html>
fr: <html>Cochez cette case si vous souhaitez que certaines pistes ne soient ni scrobblées ni mises à jour vers Last.fm en les écoutant</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FilterByLabel)
en: Do not scrobble tracks with label:
fr: Ne pas scrobbler les pistes avec l'étiquette :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_FilteredLabel)
en: <html>Select a preferred label (or write a new one). Tracks with this label will not be scrobbled</html>
fr: <html>Choisissez une étiquette préférée (ou écrivez-en une nouvelle). Les pistes avec cette étiquette ne seront pas scrobblées</html>

en: Last.fm: The social music revolution
fr: Last.fm : la révolution sociale de la musique

en: Last.fm is a popular online service that provides personal radio stations and music recommendations. A personal listening station is tailored based on your listening habits and provides you with recommendations for new music. It is also possible to play stations with music that is similar to a particular artist as well as listen to streams from people you have added as friends
fr: Last.fm est un service en ligne populaire qui fournit des stations de radio personnelles et des recommandations musicales. Une station personnelle est optimisée en fonction de vos habitudes et vous propose sur cette base de nouveaux titres. Il est aussi possible d'écouter des stations diffusant de la musique similaire à celle d'un artiste en particulier ainsi que les stations de personnes que vous aurez ajoutées comme amis.

en: Last.fm: Love
fr: Last.fm : « J'aime »

en: Enter an artist name
fr: Saisissez le nom d'un artiste

en: Enter a tag
fr: Saisissez une balise

en: Enter a Last.fm user name
fr: Saisissez un nom d'utilisateur Last.fm

en: Username: %1
fr: Utilisateur : %1

en: Play Count: %1 play | Play Count: %1 plays
fr[0]: Nombre d'écoutes : lue %1 fois
fr[1]: Nombre d'écoutes : lue %1 fois

en: Create a Custom Last.fm Station
fr: Créer votre station Last.fm personnelle

en: Tag
fr: Balise

en: User
fr: Utilisateur

en: %1's Streams
fr: Flux de %1

en: Global Tags
fr: Balises globales

en: Friends' Loved Radio
fr: Radio adorée de mes amis

en: Friends' Personal Radio
fr: Radio personnelle de mes amis

en: Failed to open KDE Wallet to read Last.fm credentials
fr: Échec de l'ouverture du portefeuille de KDE pour lire vos identifiants Last.fm

en: Error migrating Last.fm username from KWallet. Please reconnect your Last.fm account in Plugin Settings.
fr: Erreur lors de la migration du nom d'utilisateur « Last.fm » depuis KWallet. Veuillez vous connecter à nouveau à votre compte « Last.fm » dans la configuration du module externe.

en: Do you want to disconnect Amarok from Last.fm account %1?
fr: Voulez-vous déconnecter Amarok du compte « Last.fm » %1 ?

en: Disconnect Last.fm account?
fr: Se déconnecter du compte « Last.fm » ?

[ctx: Disconnect Last.fm account in settings]
en: Disconnect
fr: Déconnecter le périphérique

[ctx: The operation was rejected by the server]
en: Failed
fr: Échec

[ctx: Last.fm authentication process status]
en: Opening Last.fm web page
fr: Ouverture en cours de la page du site « Last.fm »

[ctx: Pushbutton to complete Last.fm authentication process]
en: Finish connecting account
fr: Terminer la connexion au compte

en: Last.fm account connection was not successful. Please make sure you have authorized Amarok to connect to your Last.fm account on the Last.fm web page that was opened and try again.
fr: La connexion au compte « Last.fm » a échoué. Veuillez vous assurer que vous avez autorisé Amarok à se connecter à votre compte « Last.fm » sur la page Internet du site « Last.fm » qui a été ouverte puis veuillez essayer à nouveau.

en: Unable to connect to Last.fm service.
fr: Impossible de se connecter au service Last.fm.

[ctx: %2 is artist name, %1 is number of plays]
en: %2 (%1 play) | %2 (%1 plays)
fr[0]: %2 (%1 écoute)
fr[1]: %2 (%1 écoutes)

en: Personal Radio
fr: Radio personnelle

en: My Recommendations
fr: Mes recommandations

en: My Radio Station
fr: Ma station radio

en: My Mix Radio
fr: Ma Mix Radio

en: My Top Artists
fr: Mes artistes préférés

en: My Tags
fr: Mes balises

en: Friends
fr: Amis

en: Last.fm: &Ban
fr: Last.fm : &bannir

en: Ban this track
fr: Bannir cette piste

en: Last.fm: &Skip
fr: Last.fm : &passer

en: Skip this track
fr: Passer cette piste

en: Global Tag Radio: "%1"
fr: Radio globale : « %1 »

en: User Tag Radio: "%1"
fr: Radio utilisateur : « %1 »

en: Similar Artists to "%1"
fr: Artistes similaires à « %1 »

en: Artist Fan Radio: "%1"
fr: Radio d'artistes préférés : « %1 »

en: %1's Neighbor Radio
fr: Radio de mes voisins %1

en: %1's Personal Radio
fr: Radio personnelle %1

en: %1's Mix Radio
fr: Mix Radio de %1

en: %1's Recommended Radio
fr: Radio recommandée par %1

en: %1's Recommended Radio (Popularity %2)
fr: Radio recommandée par %1 (Popularité %2)

en: Group Radio: %1
fr: Radio groupée : %1

en: Track Radio
fr: Radio par piste

en: Artist Radio
fr: Radio par artiste

en: Last.fm is cool...
fr: Last.fm c'est cool...

en: To listen to Last.fm streams and radio you need to be a paying Last.fm subscriber and you need to stream from a <a href='http://www.last.fm/announcements/radio2013'>supported country</a>. All other Last.fm features work fine.
fr: Pour écouter les flux et la radio de Last.fm, vous devez payer un abonnement à Last.fm. et devez résider dans un <a href='http://www.last.fm/announcements/radio2013'>pays pris en charge</a>. Toutes les autres fonctions de Last.fm fonctionnent bien.

en: Error starting track from Last.fm radio
fr: Impossible de démarrer la piste depuis la radio de Last.fm

[ctx: As in Last.fm]
en: Loved Track: %1
fr: Piste adorée : %1

[ctx: As in Last.fm]
en: Banned Track: %1
fr: Piste bannie : %1

[ctx: %1 is field name such as Album Name; %2 is the original value; %3 is the corrected value]
en: %1 <b>%2</b> should be corrected to <b>%3</b>
fr: %1 <b>%2</b> devrait être corrigé en <b>%3</b>

en: Last.fm suggests that some tags of track <b>%1</b> should be corrected:
fr: Last.fm suggère que certaines balises de la piste <b>%1</b> devrait être corrigées :

en: Play Similar Artists from Last.fm
fr: Lire des artistes similaires depuis Last.fm

[ctx: description of the Last.fm statistics synchronization provider]
en: slows down track matching
fr: Ralentit la correspondance des pistes

en: Downloading '%1' by %2 from Magnatune.com
fr: Téléchargement de « %1 » par %2 depuis Magnatune.com

en: Downloading album from Magnatune.com
fr: Télécharger l'album depuis Magnatune.com

en: Magnatune download seems to have failed. Cannot read zip file
fr: Le téléchargement depuis Magnatune.com semble avoir échoué. Impossible de lire le fichier zip

en: Uncompressing Magnatune.com download...
fr: Décompression du téléchargement depuis Magnatune.com...

en: Adding album cover to collection
fr: Ajouter la pochette de cet album à la collection

en: Preview Tracks
fr: Aperçu de la piste

en: The tracks you are about to copy are Magnatune.com preview streams. For better quality and advert free streams, consider buying an album download. Remember that when buying from Magnatune the artist gets 50%. Also if you buy using Amarok, you support the Amarok project with 10%.
fr: Les pistes que vous êtes sur le point de copier sont des extraits en streaming de Magnatune.com. Pour une meilleure qualité et un flux sans publicité, pensez à acheter un téléchargement d'album. Souvenez-vous que quand vous achetez chez Magnatune, 50 % du montant revient à l'artiste. De plus, si vous achetez via Amarok, vous soutenez le projet à hauteur de 10 %.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Updates
fr: Mises à jour

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: If you check this box, Amarok will periodically check for Magnatune database updates and download them automatically.
fr: Si vous cochez cette case, Amarok vérifiera périodiquement la disponibilité des mises à jour de la base de données de Magnatune et les téléchargera automatiquement.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoUpdateDatabase)
en: Update Magnatune database automatically
fr: Mettre à jour la base de données de Magnatune automatiquement

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Redownloads
fr: Télécharger à nouveau

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Enter your e-mail here to be able to redownload any previous purchase from Magnatune directly from within Amarok.
fr: Saisissez votre adresse de courriel ici pour avoir accès à vos commandes précédentes sur Magnatune directement depuis Amarok.

[ctx: Username for logins to Magnatune]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: E-mail:
fr: Adresse électronique :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Membership Options
fr: Options des membres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isMemberCheckbox)
en: I am a member
fr: Je suis un membre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Membership type:
fr: Type de membre :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: Stream
fr: Flux

[ctx: Username for logins to Magnatune]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Username:
fr: Utilisateur :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Password:
fr: Mot de passe :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Serif'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">For more information about the Magnatune.com memberships, and to sign up, go to  </span><a href="http://magnatune.com/compare_plans?referal_id=amarok"><span style=" font-family:'Sans Serif'; text-decoration: underline; color:#0000ff;">http://magnatune.com/compare_plans</span></a></p></body></html>
fr: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Serif'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Pour plus d'informations concernant l'adhésion à Magnatune.com, et pour vous inscrire, rendez-vous sur   </span><a href="http://magnatune.com/compare_plans?referal_id=amarok"><span style=" font-family:'Sans Serif'; text-decoration: underline; color:#0000ff;">http://magnatune.com/compare_plans</span></a></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Stream Options
fr: Options du flux

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Preview stream type:
fr: Aperçu du type de flux :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, streamTypeComboBox)
en: High Quality Mp3
fr: MP3 de haute qualité

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, streamTypeComboBox)
en: Low Quality Mp3
fr: MP3 de basse qualité

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, magnatuneDownloadDialogBase)
en: Magnatune.com Album Download
fr: Téléchargement de l'album depuis Magnatune.com

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Download options
fr: Options de téléchargement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Select Format:
fr: Sélectionnez un format :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Download to:
fr: Télécharger dans :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: If you download to a location that is already being monitored by Amarok, the album will automatically be added to your collection.
fr: Si vous téléchargez dans un dossier déjà surveillé par Amarok, l'album sera automatiquement ajouté à votre collection.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Magnatune info
fr: Informations Magnatune.com

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadButton)
en: &Download
fr: &Télécharger

en: Processing download
fr: Téléchargement en cours

en: There seems to be an error in the supplied membership information. Please correct this and try again.
fr: Il semble y avoir une erreur dans les informations envoyées concernant le membre. Veuillez les corriger et essayer à nouveau.

en: Could not process download
fr: Impossible de procéder au téléchargement

en: Redownload of a previously purchased album "%1" by "%2" from Magnatune.com.
    
    Username: %3
    Password: %4
fr: Téléchargement de l'album « %1 » de « %2 » précédemment commandé sur Magnatune.com.
    
    Nom d'utilisateur : %3
    Mot de passe : %4

en: Loading artist info...
fr: Chargement des informations concernant l'artiste...

en: Fetching %1 Artist Info
fr: Réception des informations sur l'artiste %1

en: Loading album info...
fr: Chargement des informations sur l'album...

note: i18n( "Genre: ");// + magnatuneAlbum->
en: Release Year: %1
fr: Date de sortie : %1

en: Description:
fr: Description :

en: From Magnatune.com
fr: Sur Magnatune.com

en: Loading Magnatune.com frontpage...
fr: Chargement de la page d'accueil de Magnatune.com...

en: Fetching Magnatune.com front page
fr: Réception de la page d'accueil de Magnatune.com

en: Loading your Magnatune.com favorites page...
fr: Chargement de vos préférés depuis « Magnatune.com » en cours...

en: Loading your personal Magnatune.com recommendations page...
fr: Chargement de vos pages personnelles de recommandations depuis Magnatune.com...

en: The non evil record label that is fair to artists and customers alike
fr: Le label d'enregistrement qui est honnête vis-à-vis des artistes et des clients

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Click this button to download Magnatune database now.
fr: Appuyez sur ce bouton pour télécharger la base de données de Magnatune maintenant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Amarok needs to download Magnatune database in order to enable Magnatune store.
fr: Amarok a besoin de télécharger la base de données de Magnatune pour activer la boutique de Magnatune.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: If you enable the following option, Amarok will check for Magnatune updates and download them automatically. You can always disable this option later in Magnatune service configuration.
fr: Si vous activez l'option suivante, Amarok vérifiera la disponibilité des mises à jour de Magnatune et les téléchargera automatiquement. Vous pourrez toujours désactiver cette option plus tard dans la configuration du service de Magnatune.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, update)
en: Update
fr: Mettre à jour

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, magnatuneReDownloadDialogBase)
en: Redownload manager
fr: Gestionnaire des re-téléchargements

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: These are the albums that you have previously downloaded:
fr: Voici les albums que vous avez déjà téléchargés :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, redownloadButton)
en: Re&download
fr: &Télécharger à nouveau

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, redownloadListView)
en: Artist - Album
fr: Artiste - Album

en: Getting list of previous Magnatune.com purchases
fr: Obtenir une liste des commandes déjà effectuées sur Magnatune.com

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SignupDialog)
en: Magnatune.com member signup
fr: Inscription à Magnatune.com

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">By becoming a Magnatune.com member, you get unlimited download access and can download any album from within Amarok with a single mouse click. By joining, you can also listen to all streaming tracks from Magnatune.com ad-free.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The Amarok team gets 10% of your initial membership payment, so by joining, you are also supporting the development of Amarok.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">As always, the artists get 50% of your membership payment(s) distributed based on which artist you download and stream.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">To read more about Magnatune.com memberships, or to sign up, click here: <a href="http://magnatune.com/downloads?referal_id=amarok"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Membership Info</span></a> </p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">After joining, go to the Magnatune config in "Settings->Configure Amarok->Plugins" and enter your membership information. </p></body></html>
fr: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">En devenant membre de Magnatune.com, vous obtenez un droit de téléchargement illimité et pouvez télécharger n'importe quel album depuis Amarok en un seul clic. En devenant membre, vous pouvez également écouter toutes les pistes en streaming depuis Magnatune.com, sans publicité.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">L'équipe de Amarok reçoit 10 % de votre cotisation initiale. Donc, en devenant membre, vous soutenez le développement de Amarok.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Comme toujours, les artistes reçoivent 50 % de votre cotisation, sur la base de ce que vous écoutez (téléchargement et streaming).</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Pour en lire plus sur l'adhésion à Magnatune.com ou pour devenir membre, cliquez ici : <a href="http://magnatune.com/downloads?referal_id=amarok"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Information sur l'adhésion</span></a> </p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Après vous être inscrit-e, allez dans Configuration -&gt; Configurer Amarok -&gt; Modules externes et saisissez vos informations de membre dans la configuration de Magnatune. </p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close
fr: Fermer

en: "Fair trade" online music store
fr: Magasin de musique « équitable » en ligne

en: Magnatune.com is a different kind of record company with the motto "We are not evil!" 50% of every purchase goes directly to the artist and if you purchase an album through Amarok, the Amarok project receives a 10% commission. Magnatune.com also offers "all you can eat" memberships that lets you download as much of their music as you like.
fr: Magnatune.com est un genre différent de maison de disque, ayant pour devise « Nous ne sommes pas le mal ! ». 50 % de montant de chaque achat est remis directement à l'artiste. Si vous commandez via Amarok, le projet Amarok reçoit une commission de 10 %. Magnatune.com propose également à ses membres l'option « À l'œil » ; vous pouvez télécharger autant de musique que vous le souhaitez.

en: Artist / Album
fr: Artiste / Album

en: Re-download
fr: Télécharger à nouveau

en: Update Database
fr: Mettre à jour la base de données

en: Tools
fr: Outils

en: Download Album
fr: Télécharger l'album

en: Signup
fr: S'inscrire

en: Downloading Magnatune.com database...
fr: Téléchargement de la base de données de Magnatune.com...

en: Updating the local Magnatune database.
fr: Mise à jour de la base de données locale de Magnatune

en: The Magnatune.com service accepts the following messages: 
    
    	addMoodyTracks mood count: Adds a number of random tracks with the specified mood to the playlist. The mood argument must have spaces escaped with &#37;20
fr: Le service « Magnatune.com » accepte les messages suivants : 
    
    	Compteur d'humeur « addMoodyTracks  » : ajoute à la liste de lecture un certain nombre de pistes aléatoires avec l'humeur spécifiée. Les espaces du paramètre humeur doivent être précédés d'un caractère d'échappement (&#37;20).

en: ERROR: No arguments supplied
fr: Erreur : aucun paramètre transmis

en: ERROR: Wrong number of arguments for addMoodyTracks
fr: Erreur : mauvais nombre de paramètres pour addMoodyTracks

en: ERROR: Parse error for argument 2 ( count )
fr: Erreur : erreur d'analyse pour le paramètre 2 (compteur)

en: ok
fr: Ok

en: ERROR: Unknown argument.
fr: Erreur : paramètre inconnu.

[ctx: First part of: Magnatune.com database update complete. Database contains 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: Magnatune.com database update complete. Database contains 1 track on  | Magnatune.com database update complete. Database contains %1 tracks on
fr[0]: La mise à jour de la base de données Magnatune.com est terminée. Une piste a été ajoutée
fr[1]: La mise à jour de la base de données Magnatune.com est terminée. %1 pistes ont été ajoutées

[ctx: Middle part of: Magnatune.com database update complete. Database contains 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 album from  | %1 albums from
fr[0]: Un album de
fr[1]: %1 albums de

[ctx: Last part of: Magnatune.com database update complete. Database contains 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 artist. | %1 artists.
fr[0]: un artiste.
fr[1]: %1 artistes.

en: Amarok's MP3tunes Harmony Daemon
fr: Démon Harmony de MP3Tunes pour Amarok

en: Handles AutoSync for the MP3tunes service in Amarok.
fr: Prend en charge AutoSync pour le service MP3Tunes de Amarok

en: IRC:
    server: irc.libera.chat / channel: #amarok
    
    Feedback:
    amarok@kde.org
fr: IRC :
    serveur : irc.libera.chat / canaux : #amarok
    
    Retour utilisateur :
    amarok@kde.org

en: The identifier the daemon should use.
fr: L'identifiant que le démon devrait utiliser.

en: The email to be used for authentication.
fr: L'adresse de courriel à utiliser pour l'authentification.

en: The pin to be used for authentication.
fr: Le pin qui sera utilisé pour l'authentification.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: MP3tunes Login
fr: Connexion à au site « mp3tunes »

[ctx: The e-mail address for Mp3Tunes logins]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: E-Mail:
fr: Adresse électronique :

[ctx: The MP3Tunes password]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password:
fr: Mot de passe :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableHarmony) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: AutoSync is a feature from MP3tunes which allows you to automatically move your music between computers and devices.
fr: AutoSync est une fonctionnalité de MP3tunes qui vous permet de synchroniser automatiquement votre musique entre votre ordinateur et vos périphériques.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: AutoSync is a feature from MP3tunes which allows you to automatically move your music between computers and devices. You can upload music from one location and have it download instantly to other locations.
fr: AutoSync est une fonctionnalité de MP3tunes qui vous permet de synchroniser automatiquement votre musique entre votre ordinateur et vos périphériques. Vous pouvez envoyer votre musique d'un emplacement et la retrouver copiée instantanément ailleurs.

[ctx: Enable harmony]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Enable AutoSync
fr: Activer AutoSyn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: PIN Code:
fr: Code PIN :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="https://shop.mp3tunes.com/myaccount/registration/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Get an MP3tunes locker</span></a></p></body></html>
fr: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="https://shop.mp3tunes.com/myaccount/registration/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Obtenez un compte « mp3tunes » </span></a></p></body></html>

en: Online music locker where you can safely store and access your music: http://mp3tunes.com
fr: Espace de stockage de musique en ligne, où vous pouvez en toute sécurité déposer et accéder à votre musique : http://mp3tunes.com

en: The MP3tunes Locker: Your Music Everywhere!
fr: MP3tunes Locker : votre musique n'importe où !

en: MP3tunes AutoSync Enabled
fr: AutoSync de MP3Tunes est activé

en: MP3tunes AutoSync Disabled
fr: AutoSync de MP3Tunes est désactivé

en: Authenticating
fr: Identification

en: MP3tunes failed to Authenticate.
fr: MP3tunes n'a pas réussi à s'authentifier.

en: MP3tunes Harmony: Disconnected
fr: Harmony de MP3Tunes : déconnecté

en: MP3tunes Harmony: Waiting for PIN Input
fr: Harmony de MP3Tunes : en attente de la saisie du PIN

en: MP3tunes Harmony: Successfully Connected
fr: Harmony de MP3Tunes : connecté avec succès

en: MP3tunes Harmony Error
    %1
fr: Erreur de « mp3tunes Harmony » 
    %1

en: Only the following types of tracks can be uploaded to MP3tunes: mp3, mp4, m4a, m4p, aac, wma, and ogg.
fr: Seuls les types suivants de pistes peuvent être téléchargés vers le site « mp3tunes » : mp3, mp4, m4a, m4p, aac, wma et ogg.

en: Upload to MP3tunes Initiated
fr: Le téléchargement vers MP3tunes a débuté.

en: Uploading Track %1/%2
fr: Téléchargement de la piste %1/%2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, instructionsLabel)
en: Add a local or remote OPML file to be included in the list.
fr: Ajouter un fichier OPML local ou distant à inclure dans la liste.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, titleEdit)
en: If left blank the title from the OPML will be used.
fr: Si laissé vide, le titre obtenu à partir du fichier OPML sera utilisé.

en: Loading Podcast Info...
fr: Chargement des informations sur le podcast...

en: Fetching Podcast Info
fr: Réception des informations sur le podcast

en: Add OPML
fr: Ajouter un flux OPML

[ctx: Heading of Add OPML dialog]
en: Add OPML
fr: Ajouter un flux OPML

en: New Folder
fr: Nouveau dossier

en: Podcast Directory
fr: Dossier des podcasts

en: A large listing of podcasts
fr: Une longue liste de podcasts

en: A comprehensive list of searchable podcasts that you can subscribe to directly from within Amarok.
fr: Une liste exhaustive des podcasts que vous pouvez parcourir et auxquels vous pouvez vous abonner directement depuis Amarok.

en: Add an OPML file to the list.
fr: Ajouter un fichier OPML à la liste.

en: Loading info...
fr: Chargement des informations...

en: This service does not accept any messages
fr: Ce service n'accepte aucun message

en: ERROR: unknown message
fr: Erreur : message inconnu

en: Neither playable nor downloadable url specified.
fr: L'URL spécifiée ne peut faire l'objet ni d'une écoute ni d'un téléchargement.

en: No service named %1 is currently loaded
fr: Aucun service nommé %1 n'est actuellement chargé

en: This collection is currently offline
fr: Cette collection est actuellement hors ligne

[ctx: %1 is collection name]
en: %1 has an ability to synchronize track meta-data such as play count or rating with other collections. Do you want to keep %1 synchronized?
    
    You can always change the decision in Amarok configuration.
fr: %1 a la possibilité de synchroniser les métadonnées des pistes telles le nombre d'écoutes ou les notes avec d'autres collections. Voulez-vous conserver %1 synchronisée ?
    
    Vous pouvez toujours modifier cette décision dans la configuration de Amarok.

[ctx: Select if collection should be synchronized]
en: Keep synchronized
fr: Maintenir synchronisé

[ctx: Select if collection should be synchronized]
en: Don't keep synchronized
fr: Ne pas maintenir synchronisé

en: You only seem to have the Local Collection. Statistics synchronization only makes sense if there is more than one collection.
fr: Il semble que vous n'avez que la collection locale. Les statistiques de synchronisation n'ont de sens seulement s'il y a plus d'une collection.

en: Played %2 times of which one play is recent and unique to this source | Played %2 times of which %1 plays are recent and unique to this source
fr[0]: Écoutée %2 fois dont une écoute est récente et unique à cette source
fr[1]: Écoutée %2 fois dont %1 écoutes sont récentes et uniques à cette source

en: Ignored labels: %1
fr: Étiquettes ignorées : %1

en: Can match tracks by: %1
    Can synchronize: %2
fr: Pistes pouvant correspondre : %1
    Peut synchroniser : %2

en: Synchronize Statistics
fr: Synchronisation des statistiques...

en: Matching Tracks for Statistics Synchronization
fr: Pistes correspondantes pour les statistiques de synchronisation

en: Synchronizing Track Statistics
fr: Synchronisation des statistiques des pistes

[ctx: %2 is a list of collection names]
en: Synchronization of %2 done. <b>One</b> track was updated. | Synchronization of %2 done. <b>%1</b> tracks were updated.
fr[0]: Synchronisation de %2 terminée. <b>Une</b> piste a été mise à jour.
fr[1]: Synchronisation de %2 terminée. <b>%1</b> pistes ont été mises à jour.

en: <b>One</b> track was queued for scrobbling to %2. | <b>%1</b> tracks were queued for scrobbling to %2.
fr[0]: <b>Une</b> piste a été mise dans la file d'attente pour le scrobbling vers %2.
fr[1]: <b>%1</b> pistes ont été mises dans la file d'attente pour le scrobbling vers %2.

en: <b>One</b> track's played time was too short to be scrobbled. | <b>%1</b> tracks' played time was too short to be scrobbled.
fr[0]: La durée de lecture d'<b>une</b> piste était trop courte pour être scrobblée.
fr[1]: Les durées de lecture de <b>%1</b> pistes étaient trop courtes pour être scrobblées.

en: <b>One</b> track had insufficient metadata to be scrobbled. | <b>%1</b> tracks had insufficient metadata to be scrobbled.
fr[0]: <b>Une</b> piste ne possède pas de métadonnées suffisantes pour être scrobblée.
fr[1]: <b>%1</b> pistes ne possèdent pas de métadonnées suffisantes pour être scrobblées.

en: <b>One</b> track was reported to have been played in the future. | <b>%1</b> tracks were reported to have been played in the future.
fr[0]: <b>Une</b> piste était signalée comme écoutée dans le futur.
fr[1]: <b>%1</b> pistes étaient signalées comme écoutées dans le futur.

en: <b>One</b> track was last played in too distant past to be scrobbled. | <b>%1</b> tracks were last played in too distant past to be scrobbled.
fr[0]: <b>Une</b> piste a été écoutée depuis trop longtemps pour être scrobblée.
fr[1]: <b>%1</b> pistes ont été écoutées depuis trop longtemps pour être scrobblées.

en: Scrobbling of <b>one</b> track was skipped as configured by the user. | Scrobbling of <b>%1</b> tracks was skipped as configured by the user.
fr[0]: Le scrobbling d'<b>une</b> piste a été passé comme demandé par l'utilisateur.
fr[1]: Le scrobbling de <b>%1</b> pistes a été passé comme demandé par l'utilisateur.

en: Configure Synchronization...
fr: Configurer la synchronisation...

en: Tracks matched by: %1
fr: Correspondance des pistes : %1

[ctx: %1 is field name such as Rating]
en: No selected collection supports writing %1 - it doesn't make sense to synchronize it.
fr: Aucune collection ne prend en charge l'écriture de %1 - Cela n'a pas de sens de le synchroniser.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, providersBox)
en: Select Collections to Synchronize
fr: Choisissez les collections à synchroniser

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fieldsBox)
en: Select Fields to Synchronize
fr: Choisissez les éléments à synchroniser

en: Configure Synchronization Target
fr: Configurer la synchronisation...

en: Add Synchronization Target
fr: Ajouter dossier de synchronisation

en: <span style="color:red; font-weight:bold;">Important:</span> before synchronizing tracks with a file-based target always make sure that the database file is not currently in use!
fr: <span style="color:red; font-weight:bold;">Important :</span> avant de synchroniser des pistes avec un fichier du média de destination, assurez-vous que le fichier de la base de données n'est pas en cours d'utilisation !

en: Choose Target Type
fr: Choisir le type de média à synchroniser

en: Configure Target
fr: Configurer le média à synchroniser

en: Back
fr: Retour

en: Synchronize
fr: Synchroniser

en: There are no tracks unique to one of the sources participating in the synchronization
fr: Il n'y a aucune piste unique à l'une des sources participant à la synchronisation

en: There are no tracks excluded from synchronization
fr: Il n'y a aucune piste exclue de la synchronisation

en: Expand Tracks With Conflicts
fr: Développer les pistes en conflit

en: Expand Updated
fr: Développer les éléments mis à jour

en: Collapse Tracks Without Conflicts
fr: Réduire les pistes sans conflit

en: Collapse Not Updated
fr: Réduire les éléments non mis à jour

en: Reset All Ratings to Undecided
fr: Réinitialiser tous les scores à indéterminé

[ctx: %1 is collection name]
en: Include Labels from %1
fr: Étiquettes incluses de %1

[ctx: %1 is collection name]
en: Exclude Labels from %1
fr: Étiquettes exclues de %1

en: Reset All Labels to Undecided (Don't Synchronize Them)
fr: Réinitialiser toutes les étiquettes à indéterminé (Ne pas les synchroniser)

en: All Tracks
fr: Toutes les pistes

en: Updated Tracks
fr: Pistes mises à jour

en: Tracks With Conflicts
fr: Pistes en conflit

en: There are no tracks with conflicts
fr: Il n'y a aucune piste en conflit

en: There are no tracks going to be updated
fr: Il n'y a aucune piste sur le point d'être mise à jour

en: Tracks that are unique to their sources
fr: Pistes qui sont uniques par rapport à leur source

en: Tracks that have been excluded from synchronization due to ambiguity
fr: Pistes qui ont été exclues de la synchronisation à cause d'une ambiguïté

en: <b>One</b> play | <b>%1</b> plays
fr[0]: <b>Une</b> lecture
fr[1]: <b>%1</b> lectures

[ctx: %2 is the 'X plays message above']
en: %2 of <b>one</b> track will be scrobbled to %3. | %2 of <b>%1</b> tracks will be scrobbled to %3.
fr[0]: %2 d'<b>une</b> piste sera scrobblée vers %3.
fr[1]: %2 de <b>%1</b> pistes seront scrobblées vers %3.

[ctx: %2 is the above '%1 track(s)' message]
en: Showing %1 out of %2
fr: Afficher %1 sur %2

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, matchedTab)
en: Matched Tracks
fr: Pistes correspondantes

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, matchedFilterLine) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, uniqueFilterLine) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, excludedFilterLine)
en: Filter Tracks...
fr: Filtrer les pistes...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, matchedRatingsButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, matchedLabelsButton)
en: Affects all applicable tracks, not just shown ones
fr: Affecte toutes les pistes, pas seulement celles affichées

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedRatingsButton)
en: Take Ratings From
fr: Prendre les scores depuis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedExpandButton)
en: Expand
fr: Développer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedCollapseButton)
en: Collapse
fr: Réduire

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, uniqueTab)
en: Unique Tracks
fr: Pistes uniques

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, excludedTab)
en: Excluded Tracks
fr: Pistes exclues

en: Abort
fr: Abandonner

en: Multiple background tasks running (click to show)
fr: Plusieurs tâches sont actives en arrière-plan (cliquez pour les afficher)

en: Abort all background tasks
fr: Annuler toutes les tâches en arrière-plan

en: Main Toolbar
fr: Barre principale d'outils

en: Rediscover Your Music
fr: Redécouvrez votre musique

en: Slim Toolbar
fr: Barre d'outils compacte

en: Volume: %1% (muted)
fr: Volume : %1 % (muet)

en: Volume: %1%
fr: Volume : %1 %

en: Transcode Tracks
fr: Transcoder les pistes

en: Transc&ode
fr: Transc&oder

en: While copying, you can choose to transcode your music files into another format with an encoder (codec). This can be done to save space or to make your files readable by a portable music player or a particular software program.
fr: Pendant la copie, vous pouvez aussi choisir de transcoder vos fichiers de musique dans un autre format. Ceci peut être fait pour économiser de l'espace disque ou pour rendre les fichiers lisibles par un baladeur ou un programme de lecture particulier.

en: &Copy
fr: &Copier

en: Just copy the tracks without transcoding them.
fr: Copier les pistes sans les transcoder.

en: While moving, you can choose to transcode your music files into another format with an encoder (codec). This can be done to save space or to make your files readable by a portable music player or a particular software program. Only successfully transcoded files will be removed from their original location.
fr: Pendant le déplacement, vous pouvez aussi choisir de transcoder vos fichiers de musique dans un autre format. Ceci peut être fait pour économiser de l'espace disque ou pour rendre les fichiers lisibles par un baladeur ou un programme de lecture particulier. Seulement les fichiers transcodés avec succès seront supprimés de leur emplacement original.

en: &Move
fr: Déplacer

en: Just move the tracks without transcoding them.
fr: Déplacer simplement les pistes sans les transcoder.

[ctx: Tooltip of a disabled transcoding encoder option]
en: Not currently available on your system.
fr: Actuellement indisponible sur votre système.

en: Target collection indicates this format would not be playable.
fr: La collection cible indique que ce format ne sera pas lisible.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Transcode
fr: Transcoder

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, transcodeAllRadioButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, transcodeAllRadioButton)
en: Transcode all tracks to the selected format
fr: Transcoder toutes les pistes vers le format choisi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, transcodeAllRadioButton)
en: Transcode all tracks
fr: Transcoder toutes les pistes :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, transcodeOnlyIfNeededRadioButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, transcodeOnlyIfNeededRadioButton)
en: Transcode tracks only when needed for playability in the destination collection
fr: Transcoder les pistes uniquement si nécessaire pour la lecture dans la collection de destination

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, transcodeOnlyIfNeededRadioButton)
en: Transcode only when needed for playability
fr: Transcoder uniquement si nécessaire pour la lecture

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, transcodeUnlessSameTypeRadioButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, transcodeUnlessSameTypeRadioButton)
en: Transcode only when source and destination file formats different
fr: Transcoder uniquement si les formats de fichier source et destination sont différents

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, transcodeUnlessSameTypeRadioButton)
en: Transcode only when source and destination formats are different
fr: Transcoder uniquement quand les formats de la source et de la destination sont différents

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, encoderNotFoundLabel)
en: <b>Note:</b> No encoder is available. If you want to transcode tracks please install <i>ffmpeg</i> or <i>libav</i> package (with <i>ffmpeg</i> wrapper) with appropriate encoders. Otherwise you may check <i>Remember this choice for the next time</i> option in order to skip this dialog for future transfers.
fr: <b>Remarque :</b> Aucun encodeur n'est disponible. Si vous voulez transcoder des pistes, veuillez installer le paquet <i>ffmpeg</i> ou <i>libav</i> (avec l'enveloppeur <i>ffmpeg</i>) avec les encodeurs appropriés. Autrement vous pouvez cocher l'option <i>Se souvenir de ce choix pour la prochaine fois</i> pour sauter cette boîte de dialogue pour les prochains transferts.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rememberCheckBox)
en: Remember this choice for the next time
fr: Se souvenir de ce choix pour la prochaine fois

en: In order to configure the parameters of the transcoding operation, please pick an encoder from the list.
fr: Pour configurer les paramètres de transcodage, veuillez choisir un encodeur dans la liste.

en:  (recommended)
fr: (recommandé)

en: Ask before each transfer
fr: Demander avant chaque transfert

en: Muted
fr: Muet

en: <i>Volume: %1</i>
fr: <i>Volume : %1</i>

en: Score: %1
fr: Score : %1

en: Rating: %1
fr: Note : %1

en: Play count: %1
fr: Compteur d'écoutes : %1

en: Last played: %1
fr: Dernière écoute : %1

en: Bookmark
fr: Préféré

en: List and run bookmarks, or create new ones
fr: Créez, listez ou lancez les préférés.

en: Amarok Bookmarks
fr: Signets de Amarok

en: Copy Current View Bookmark to Clipboard
fr: Copier le vue actuelle des marques-pages dans le presse-papier

en: Scheme
fr: Schéma

en: Preset:
fr: Présélection :

en: A list of selectable filename scheme/format presets.
fr: Une liste des modèles de schémas/formats de nom de fichiers sélectionnables.

en: Add preset
fr: Ajouter une présélection

en: Saves the current scheme/format as new preset.
fr: Enregistre le schéma/format actuel comme modèle.

en: Update preset
fr: Mettre à jo&ur la présélection

en: Updates the preset with the current scheme/format.
fr: Remplace le modèle par le schéma/format actuel.

en: Remove preset
fr: Supprimer la présélection

en: Removes the currently selected preset.
fr: Supprime le modèle sélectionné.

en: Ignore
fr: Ignorer

en: Folder
fr: Dossier

[ctx: Artist's Initial]
en: Initial
fr: Initiale

en: Collection root
fr: Source de la collection

en: &Basic...
fr: &Basique...

en: &Advanced...
fr: &Avancé...

en: New Preset
fr: Nouveau modèle

en: Preset Name
fr: Nom du modèle

en: second | seconds
fr[0]: seconde
fr[1]: secondes

en: hour | hours
fr[0]: heure
fr[1]: heures

en: day | days
fr[0]: jour
fr[1]: jours

en: week | weeks
fr[0]: semaine
fr[1]: semaines

en: month | months
fr[0]: mois
fr[1]: mois

en: year | years
fr[0]: année
fr[1]: années

en: Simple Search
fr: Recherche simple

[ctx: Unit for data rate kilo bit per seconds]
en: kbps
fr: Kbps

[ctx: time format for specifying track length - hours, minutes, seconds]
en: h:m:ss
fr: hh:mm:ss

[ctx: The date lies before the given fixed date]
en: before
fr: avant

[ctx: The date is the same as the given fixed date]
en: on
fr: sur

[ctx: The date is after the given fixed date]
en: after
fr: après

[ctx: The date is between the given fixed dates]
en: between
fr: Entre

[ctx: The date lies before the given time interval]
en: older than
fr: plus ancien que

[ctx: The date lies after the given time interval]
en: newer than
fr: plus récent que

[ctx: a numerical tag (like year or track number) is between two values]
en: between
fr: entre

en: Rating changed
fr: Note modifiée

en: Volume: 100% (muted)
fr: Volume : 100 % (muet)

en: On-Screen-Display preview
    Drag to reposition
fr: OSD - Aperçu
    Déplacez-le !

en: Stopped
fr: Arrêté

en: Paused
fr: Pause

en: Play
fr: Lire

[ctx: Example: 3.5 GB free (unit is part of %1)]
en: %1 free
fr: %1 libre

en: Track Progress
fr: Avancement de la piste

en: The amount of time elapsed in current track
fr: Temps écoulé de la piste actuelle

en: The amount of time remaining in current track
fr: Temps restant de la piste actuelle

en: Enter space-separated terms to search.
fr: Saisissez des termes à rechercher séparés par des espaces.

en: Edit filter
fr: Modifier le filtre

en: 100%
fr: 100 %

en: 80%
fr: 80 %

en: 60%
fr: 60 %

en: 40%
fr: 40 %

en: 20%
fr: 20 %

en: 0%
fr: 0 %

[ctx: Tooltip shown when the mouse is over the progress slider, representing the position in the currently playing track that Amarok will seek to if you click the mouse. Keep it concise.]
en: Jump to: %1
fr: Passer à : %1

en: Drag in and out items from above.
fr: Ajouter et retirer des éléments depuis présents ci-dessus

en: Checkpoint: <b>%1</b>
fr: Point de contrôle : <b>%1</b>

en: Track: %1
fr: Piste : %1

en: Album: %1
fr: Album : %1

en: Artist: %1
fr: Artiste : %1

en: empty
fr: vide
