amarok - en to it translation catalogue (2520 entries)

note: i18n: tag layout attribute name
en: Default
it: Predefinita

note: i18n: tag layout attribute name
en: No Grouping
it: Nessun raggruppamento

note: i18n: tag layout attribute name
en: No Grouping (Single Line)
it: Nessun raggruppamento (singola riga)

note: i18n: tag layout attribute name
en: Verbose
it: Verboso

en: <qt>No information available.<br />The supplied KAboutData object does not exist.</qt>
it: <qt>Nessuna informazione disponibile.<br />L'oggetto KAboutData fornito non esiste.</qt>

en: <qt>No information available.<br />The supplied OcsData object does not exist.</qt>
it: <qt>Nessuna informazione disponibile.<br />L'oggetto OcsData fornito non esiste.</qt>

en: About %1
it: Informazioni su %1

en: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Version %2</b><br />Using KDE %3</html>
it: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Versione %2</b><br />Utilizza KDE %3</html>

en: License: %1
it: Licenza: %1

en: &About
it: Inform&azioni

en: Get data from openDesktop.org to learn more about the team
it: Ottieni dati da OpenDesktop.org per conoscere altre informazioni sulla squadra

en: Please use <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a> to report bugs.
it: Utilizza <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a> per segnalare bug.

en: Please report bugs to <a href="mailto:%1">%2</a>.
it: Segnala eventuali bug a <a href="mailto:%1">%2</a>.

en: A&uthor
it: A&utore

en: A&uthors
it: A&utori

en: Get data from openDesktop.org to learn more about contributors
it: Ottieni dati da OpenDesktop.org per conoscere altre informazioni sulla squadra

en: &Contributors
it: &Collaboratori

en: Get data from openDesktop.org to learn more about our generous donors
it: Ottieni dati da OpenDesktop.org per conoscere altre informazioni sui nostri generosi donatori

en: <p>Each year in October the Amarok team organizes a funding drive called <b>Roktober</b>.</p><p>If you want your name mentioned on this list <a href="http://amarok.kde.org/donations"> donate during Roktober</a> and opt-in.</p>
it: <p>Ogni anno, nel mese di ottobre, la squadra di Amarok organizza una raccolta fondi chiamata <b>Roktober</b>.</p><p>Se vuoi essere presente in questo elenco <a href="http://amarok.kde.org/donations"> effettua una donazione durante il Roktober</a> e dai il tuo consenso.</p>

en: &Donors
it: &Donatori

en: T&ranslation
it: T&raduzione

en: License Agreement
it: Accordo di licenza

en: Internet connection not available
it: Connessione a Internet non disponibile

en: Network error
it: Errore di rete

en: Unable to parse avatar image data.
it: Impossibile analizzare i dati dell'immagine dell'avatar.

en: Email contributor
it: Email del collaboratore

en: Visit contributor's homepage
it: Visita la pagina principale del collaboratore

en: IRC channels:
it: Canali IRC:

en: Favorite music:
it: Musica preferita:

en: Visit %1's openDesktop.org profile
it: Visita il profilo openDesktop.org di %1

en: Visit %1's profile on openDesktop.org
it: Visita il profilo di %1 su openDesktop.org

en: Visit contributor's blog
it: Visita il blog del collaboratore

en: Visit contributor's del.icio.us profile
it: Visita il profilo del.icio.us del collaboratore

en: Visit contributor's Digg profile
it: Visita il profilo Digg del collaboratore

en: Visit contributor's Facebook profile
it: Visita il profilo Facebook del collaboratore

en: Visit contributor's Last.fm profile
it: Visita il profilo Last.fm del collaboratore

en: Visit contributor's LinkedIn profile
it: Visita il profilo LinkedIn del collaboratore

en: Visit contributor's MySpace homepage
it: Visita la pagina principale MySpace del collaboratore

en: Visit contributor's Reddit profile
it: Visita il profilo Reddit del collaboratore

en: Visit contributor's YouTube profile
it: Visita il profilo YouTube del collaboratore

en: Visit contributor's Twitter feed
it: Visita la fonte Twitter del collaboratore

en: Visit contributor's Wikipedia profile
it: Visita il profilo Wikipedia del collaboratore

en: Visit contributor's Xing profile
it: Visita il profilo del collaboratore Xing

en: Visit contributor's identi.ca feed
it: Visita la fonte identi.ca del collaboratore

en: Visit contributor's libre.fm profile
it: Visita il profilo libre.fm del collaboratore

en: Visit contributor's StackOverflow profile
it: Visita il profilo StackOverflow del collaboratore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, responseDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelName) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, se
en: Name
it: Nome

en: Amarok Menu
it: Menu di Amarok

en: Play/Pause
it: Riproduci/Pausa

en: Click to change
it: Clic per cambiare

en: &Replay Gain Mode
it: Modalità guadagno di &riproduzione

[ctx: Replay Gain state, as in, disabled]
en: &Off
it: Inattiv&o

[ctx: Item, as in, music]
en: &Track
it: &Traccia

en: Burn
it: Masterizza

en: Current Playlist
it: Scaletta attuale

en: Selected Tracks
it: Tracce selezionate

en: Stop
it: Ferma

en: Stop after current Track
it: Ferma dopo la traccia attuale

en: Stop after current track: Off
it: Ferma dopo la traccia attuale: Inattivo

en: Stop after current track: On
it: Ferma dopo la traccia attuale: Attivo

en: No track playing
it: Nessuna traccia in riproduzione

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to display a second, left time label.
it: Decidi se mostrare una seconda etichetta del tempo rimasto.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Set this to display a second time label to the left of the seek slider in the player window.
it: Impostare questa opzione per visualizzare una seconda etichetta del tempo a sinistra del cursore di ricerca nella finestra del lettore.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to display remaining track time in the left time label.
it: Decidi se mostrare il tempo rimanente della traccia nell'etichetta del tempo rimasto.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Set this to display remaining track time instead of past track time in the player window.
it: Impostare questa opzione per mostrare il tempo rimanente della traccia invece del tempo trascorso, nella finestra del lettore.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Which tracks or albums to favor in Random Mode
it: Quali tracce o album preferire in modalità casuale

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Tracks or albums with the chosen property will be more likely to be chosen in Random Mode.
it: Le tracce o gli album con la proprietà scelta saranno preferite nella selezione in modalità casuale.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: How to progress through tracks in the playlist
it: Come avanzare tra le tracce nella scaletta

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Determines how amarok will progress through the tracks in the playlist
it: Determina il modo in cui amarok avanza tra le tracce nella scaletta

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: The status of dynamic mode.
it: Lo stato della modalità dinamica.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, dynamic mode will be on, and tracks will be added according to the dynamic playlist specified.
it: Se impostata, la modalità dinamica sarà attivata, e le tracce saranno aggiunte alla scaletta dinamica specificata.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Duplicate tracks in dynamic mode.
it: Tracce duplicate nella modalità dinamica.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, tracks added in the dynamic mode are allowed to have duplicates.
it: Se impostata, le tracce aggiunte nella modalità dinamica possono avere duplicati.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Previous tracks count.
it: Conteggio delle tracce precedenti.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Number of tracks to leave in the playlist before the active track.
it: Numero delle tracce da lasciare nella scaletta dopo la traccia attiva.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Upcoming tracks count.
it: Conteggio delle tracce prossime.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Number of tracks to load into the playlist after the active track.
it: Numero di tracce da caricare nella scaletta dopo la traccia attiva.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to show icon in system tray
it: Decidi se mostrare l'icona nel vassoio di sistema

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enable/Disable tray icon for Amarok.
it: Abilita/Disabilita l'icona di Amarok nel vassoio di sistema.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to hide the context view.
it: Decidi se nascondere la vista di contesto.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enable/Disable context view in Amarok.
it: Abilita/Disabilita la vista di contesto di Amarok.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Number of undo levels in playlist
it: Numero dei livelli di ripristino nella scaletta

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: The number of undo levels in the playlist.
it: Il numero dei livelli di ripristino nella scaletta.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether playlists store relative path
it: Decidi se le scalette debbano contenere il percorso relativo

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, Amarok's manually saved playlists will contain a relative path to each track, not an absolute path.
it: Se impostata, le scalette di Amarok salvate manualmente conterranno un percorso relativo per ogni traccia, non un percorso assoluto.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Filename of the external web browser to be invoked by Amarok.
it: Nome del file del browser web esterno che deve essere lanciato da Amarok.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to automatically attempt to fetch cover art as needed
it: Decidi se scaricare automaticamente le copertine se necessario

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to show background images in the browser pane
it: Decidi se mostrare le immagini di sfondo nel pannello del navigatore

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Automatically scroll the playlist to make the currently playing song visible
it: Scorri automaticamente la scaletta per rendere visibile il brano attualmente in riproduzione

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Show Album art in the Collection Browser
it: Mostra le copertine nel navigatore della collezione

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Show the Context View
it: Mostra la vista di contesto

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Play the first run jingle
it: Riproduci un motivetto al primo avvio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateAppletCollapse) i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Enable context applets collapse animations
it: Abilita le animazioni di contrazione delle applet di contesto

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, context applets will collapse using animations.
it: Se impostata, le applet di contesto si contrarranno utilizzando un'animazione.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will overwrite existing files.
it: Decidi se Organizza file sovrascriverà i file esistenti o meno.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will overwrite any existing destination.
it: Se impostata, Organizza file sovrascriverà ogni destinazione esistente.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will move The in artist names to the end.
it: Decidi se Organizza file sposterà «The» nel nome dell'artista alla fine.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will move The in artist names to the end as in "Beatles, The".
it: Se impostata, Organizza file sposterà «The» nel nome dell'artista alla fine, ad es. «Beatles, The».

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will replace spaces in filenames with underscores.
it: Decidi se Organizza file sostituirà gli spazi nei nomi dei file con trattini bassi.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace spaces in filenames with underscores.
it: Se impostata, Organizza file sostituirà gli spazi nei nomi dei file con trattini bassi.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will use cover art as folder icons.
it: Decidi se Organizza file utilizzerà le copertine come icone delle cartelle.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will use cover art as folder icons.
it: Se impostata, Organizza file utilizzerà le copertine come icone delle cartelle.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Collection folder path destination for Organize files.
it: Percorso della cartella di destinazione della collezione per Organizza file.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: The path of the collection folder destination for Organize files.
it: Il percorso della cartella di destinazione della collezione per Organizza file.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will rename files in a manner compatible with vfat filesystems.
it: Decidi se Organizza file rinominerà i file in modo che siano compatibili con filesystem vfat.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace characters that are not compatible with vfat filesystems (such as ':', '*' and '?').
it: Se impostata, Organizza file sostituirà i caratteri che non sono compatibili con filesystem vfat (come ':', '*' e '?').

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will rename files such that they only contain 7-bit ASCII characters.
it: Decidi se Organizza file rinominerà i file in modo che possano contenere solo caratteri ASCII a 7 bit.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace characters that are not compatible with the 7-bit ASCII character set.
it: Se impostata, Organizza file sostituirà i caratteri non compatibili con quelli del set ASCII a 7 bit.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will use a custom file naming scheme.
it: Decidi se Organizza file utilizzerà uno schema personalizzato per i nomi dei file.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will rename files according to a custom format string.
it: Se impostata, Organizza file rinominerà i file in accordo a una stringa di formato personalizzata.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Format string for Organize files, if a custom naming scheme is used.
it: Stringa di formato per Organizza file, se uno schema per il nome dei file è utilizzato.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If the custom filename scheme is enabled, then Organize files will rename files according to this format string.
it: Se lo schema per il nome dei file personalizzato è abilitato, Organizza file rinominerà i file in accordo a questa stringa di formato.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Regular expression that is to be replaced.
it: Espressione regolare che deve essere sostituita.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Organize files will replace substrings matching this regular expression.
it: Se impostata, Organizza file sostituirà le sotto-stringhe che verificano questa espressione regolare.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Replacing string.
it: Sostituzione stringa.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Organize files will replace matching substrings with this string.
it: Se impostata, Organizza file sostituirà le sotto-stringhe corrispondenti con questa stringa.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Basic or Advanced Mode
it: Modalità base o avanzata

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: In basic mode graphical drag/droppable tokens are used to create a filename scheme, in advanced mode the images are replaced with text.
it: Nella modalità base sono utilizzate delle variabili grafiche trascinabili/rilasciabili per creare uno schema di nome file, in quella avanzata sono sostituite con testo.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Format Presets
it: Preimpostazioni formato

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: A list of preset formats (token schemas).
it: Un elenco di formati delle preimpostazioni (schemi di variabili).

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Master volume
it: Volume principale

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: The Amarok master volume, a value between 0 and 100.
it: Il volume principale di Amarok, un valore compreso tra 0 e 100.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Mute state
it: Stato silenziato

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Mute/Unmute sound.
it: Silenzia/Ripristina suono.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether to fade out tracks when pressing stop.
it: Se applicare la dissolvenza alle tracce quando si preme Ferma.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Enable/Disable fadeout.
it: Abilita/Disabilita la dissolvenza in uscita.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether to fade out tracks when pressing pause.
it: Se applicare la dissolvenza alle tracce quando si preme Pausa.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Length of fadeout, in milliseconds
it: Durata della dissolvenza in uscita, in millisecondi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: The length of the fadeout in milliseconds.
it: La durata della dissolvenza in uscita in millisecondi.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Equalizer mode - 0 = off, 1 to n = preset no
it: Modalità equalizzatore - 0 = inattivo, da 1 a n = num. preimpostazione

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: When enabled, an equalizer plugin filters the audio stream.
it: Se abilitata, un'estensione dell'equalizzatore filtrerà il flusso audio.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: 11 Equalizer gains include pre-amp, range -100..100, 0 is normal.
it: 11 guadagni di equalizzazione includono la pre-amplificazione, intervallo -100..100, 0 è normale.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: List with user equalizer preset names
it: Elenco con i nomi delle preimpostazioni di equalizzazione dell'utente

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: List with user presets values
it: Elenco con i nomi delle preimpostazioni di equalizzazione dell'utente

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The mode for adjusting playback volume.
it: La modalità di regolazione del volume di riproduzione.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Whether to adjust the volume of tracks to make them sound the same volume, and if so whether to make the adjustments per-track or per-album.
it: Decidi se regolare il volume delle tracce per allineare allo stesso volume, e in tal caso se rendere la regolazione per traccia o per album.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Disable Replay Gain
it: Disabilita guadagno di riproduzione

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Make each track the same volume
it: Regola ogni traccia allo stesso volume

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Make each album the same volume
it: Regola ogni album allo stesso volume

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The length of a short seek, in seconds.
it: La durata di uno spostamento breve, in secondi.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The length of a medium seek, in seconds.
it: La durata di uno spostamento medio, in secondi.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The length of a long seek, in seconds.
it: La durata di uno spostamento lungo, in secondi.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether Amarok should pause the currently playing track on suspend.
it: Decidi se Amarok deve mettere in pausa la traccia in riproduzione in caso di sospensione.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether Amarok should prevent the system from sleeping if it is playing a track.
it: Decidi se Amarok deve impedire la sospensione del sistema durante la riproduzione di una traccia.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether Amarok should start playing if a track is added to playlist (and nothing else is playing).
it: Decidi se Amarok deve iniziare la riproduzione se una traccia è aggiunta alla scaletta (e non c'è altro in riproduzione).

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cover Manager)
en: Amazon locale for cover retrieval
it: Localizzazione di Amazon per il recupero delle copertine

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Cover Manager)
en: Determines which Amazon server cover images should be retrieved from.
it: Determina da quale server Amazon scaricare le copertine.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Wikipedia)
en: Wikipedia locale for information retrieval
it: Localizzazione di Wikipedia per la ricerca di informazioni

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Wikipedia)
en: Determines in which language the information is retrieved from Wikipedia.
it: Determina in quale lingua reperire le informazioni da Wikipedia.

note: i18n: ectx: label, entry, group (KNotify)
en: Use KNotify support
it: Utilizza supporto KNotify

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Use On-Screen Display
it: Utilizza l'On-Screen-Display

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Enable/Disable the On-Screen Display.
it: Abilita/Disabilita l'On-Screen-Display.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Use Growl for notifications
it: Utilizza Growl per le notifiche

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Enable/Disable use of Growl for notifications.
it: Abilita/Disabilita l'uso di Growl per le notifiche.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Translucency Toggle
it: Attiva trasparenza

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Make the background of the OSD translucent.
it: Rendi lo sfondo dell'OSD trasparente.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Whether to use custom colors for the OSD
it: Decidi su usare colori personalizzati per l'OSD

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: You can use custom colors for the OSD if you set this true.
it: Impostandolo, puoi usare colori personalizzati per l'OSD.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Font color for OSD
it: Colore carattere per l'OSD

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The color of the OSD text. The color is specified in RGB, a comma-separated list containing three integers between 0 and 255.
it: Il colore del testo per l'OSD. È specificato in RGB, una lista separata da virgole contenente tre numeri interi fra 0 e 255.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Font scaling for OSD
it: Ridimensionamento carattere per l'OSD

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The scaling multiplier for the OSD font, in percent-of-normal. 100 is &#8220;normal size&#8221;.
it: Il fattore di ridimensionamento del carattere dell'OSD, in percentuale. 100 è la &#8220;dimensione normale&#8221;.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: How many milliseconds the text should be displayed for
it: Per quanti millisecondi deve essere visualizzato il testo

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The time in milliseconds to show the OSD. A value of 0 means never hide. The default value is 5000 ms.
it: La durata in millisecondi dell'OSD. Il valore 0 significa che non deve essere mai nascosto. Il valore predefinito è 5000 ms.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Y position offset
it: Scostamento posizione Y

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The Y position of the OSD relative to the chosen screen and OSD alignment. If Top alignment is chosen the Y offset is the space between the upper part of the OSD and the top of the screen. If Bottom alignment is chosen the Y offset is the space between the bottom part of the OSD and the bottom of the screen.
it: La posizione Y dell'OSD relativa allo schermo e all'allineamento dell'OSD scelti. Se viene scelto l'allineamento in alto, lo scostamento Y è lo spazio tra la parte superiore dell'OSD e il bordo superiore dello schermo. Se viene selezionato l'allineamento in basso, lo scostamento Y è lo spazio tra la parte inferiore dell'OSD ed il bordo inferiore dello schermo.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: OSD screen
it: Schermo OSD

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The screen that should display the OSD. For single-headed environments this setting should be 0.
it: Lo schermo che dovrebbe mostrare l'OSD. Per ambienti con una unica uscita video questo valore dovrebbe essere 0.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Align OSD to
it: Allinea l'OSD a

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The relative position of the OSD. Possible choices are Left, Middle, Right and Center.
it: La posizione relativa dell'OSD. Le scelte possibili sono Sinistra, Medio, Destra e Centro.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OsdHideOnFullscreen) i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Don't show when a fullscreen application is active
it: Non mostrare quando un'applicazione a schermo intero è attiva

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_OsdHideOnFullscreen) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Do not show the On-Screen-Display if another application is focused and running in fullscreen mode.
it: Non mostrare l'On-Screen-Display se altre applicazioni sono attive e in esecuzione a schermo intero.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Resume playback of last played track on startup
it: Riprendi la riproduzione dell'ultima traccia all'avvio

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: If set, Amarok resumes playback of the last played track on startup.
it: Se impostata, Amarok riprenderà all'avvio la riproduzione dell'ultima traccia riprodotta.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Track URL to resume upon startup
it: Traccia l'URL da riprendere all'avvio

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: Internal: URL of the track to resume on startup.
it: Interno: URL della traccia da riprendere all'avvio.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Internal: Resume playback in paused state
it: Interno: riprendi la riproduzione in stato di pausa

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Time to resume at, in milliseconds
it: Punto in cui riprendere, in millisecondi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: Internal: Playback position in the track to resume on startup.
it: Interno: posizione di riproduzione della traccia da riprendere all'avvio.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: List of bools describing which browsers are visible, from top to bottom.
it: Elenco di valori booleani che descrive quali navigatori sono visibili, dall'alto in basso.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Track playing on last exit. Value is -1 if no track was playing.
it: Traccia in riproduzione all'ultima uscita. Il valore è -1 se nessuna traccia era in riproduzione.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Number (from the top) of the last active browser.
it: Numero (dall'alto) dell'ultimo navigatore attivo.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether Collections folders are scanned recursively
it: Decidi se effettuare una scansione ricorsiva delle cartelle della collezione

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether Collection folders are rescanned on change
it: Decidi se effettuare una nuova scansione delle cartelle della collezione in caso di cambiamenti

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether meta data changes are written back
it: Decidi se riportare i cambiamenti dei metadati.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether changes to the track statistics are written back
it: Decidi se riportare i cambiamenti delle statistiche delle tracce.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether changes to the album cover are written back
it: Decidi se riportare i cambiamenti delle copertine degli album

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Maximum embedded cover dimensions
it: Dimensione massima delle copertine integrate

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: List of folders in the Collection
it: Elenco delle cartelle nella collezione

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether track numbers are shown in the collection browser.
it: Decidi se mostrare le tracce nel navigatore della collezione.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether years are shown in the collection browser.
it: Decidi se mostrare gli anni nel navigatore della collezione.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether to use Mozilla's Character Set Detector to try to guess ID3 tag encodings.
it: Decidi se utilizzare il rilevatore del set di caratteri di Mozilla per stimare la codifica dei tag ID3.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Submit played songs
it: Invia le tracce riprodotte

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: Whether played songs are submitted to Audioscrobbler
it: Decidi se le tracce riprodotte vanno inviate a Audioscrobbler

[ctx: Username for audioscrobbler login]
note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Username
it: Nome utente

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: The username to use for connecting to Audioscrobbler
it: Il nome utente da usare per collegarsi a Audioscrobbler

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: The password to use for connecting to Audioscrobbler
it: La password da usare per collegarsi ad Audioscrobbler

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Send composer data
it: Invia i dati del compositore

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: Use composer data in Last.fm as artist
it: Utilizza i dati del compositore in Last.fm come artista

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Retrieve similar artists
it: Ricerca artisti simili

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: Whether similar songs are retrieved from Audioscrobbler
it: Decidi se tracce simili devono essere recuperate da Audioscrobbler

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Device type
it: Tipo di dispositivo

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The type of media device.
it: Il tipo di dispositivo multimediale.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Mount point
it: Punto di mount

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The mount point used for the media device connection.
it: Il punto di mount usato per la connessione del dispositivo multimediale.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Mount command
it: Comando di mount

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The mount command used for the media device connection.
it: Il comando mount usato per la connessione del dispositivo multimediale.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The umount command used for the media device connection.
it: Il comando umount usato per la connessione del dispositivo multimediale.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Auto delete podcasts
it: Elimina automaticamente podcast

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: Whether podcast shows already played are automatically deleted when media device is connected.
it: Decidi se eliminare automaticamente o meno i podcast già riprodotti quando si collega un dispositivo multimediale.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Sync stats
it: Sincronizza statistiche

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: Whether Amarok statistics should be synchronized with play count/ratings on device and whether tracks played should be submitted to Last.fm.
it: Decidi se le statistiche di Amarok devono essere sincronizzate con il numero di riproduzioni/valutazioni sul dispositivo e se le tracce riprodotte devono essere inviate a Last.fm.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daap)
en: Manually added servers
it: Serve aggiunti manualmente

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daap)
en: Music Sharing servers added by the user.
it: Server di condivisione musica aggiunti dall'utente.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daap)
en: Server passwords
it: Password del server

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daap)
en: Passwords stored by hostname.
it: Password conservate in base al nome host.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include track names in matching
it: Includi nomi delle tracce nelle corrispondenze

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include album names in matching
it: Includi nomi degli album nelle corrispondenze

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include artist names in matching
it: Includi nomi degli artisti nelle corrispondenze

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include genre names in matching
it: Includi genere nelle corrispondenze

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include composer names in matching
it: Includi nomi del compositore nelle corrispondenze

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include years in matching
it: Includi anni nella corrispondenza

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Layout)
en: The name of the layout that will be loaded on startup
it: Il nome della struttura che sarà caricata all'avvio

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Whether Amarok uses its own internal database, as opposed to an external engine.
it: Decidi se Amarok utilizza la banca dati interna, o un motore esterno.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: The hostname of the external server to connect to.
it: Il nome host del server esterno al quale connettersi.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Which server port to connect to the database engine.
it: La porta del server per connettersi al motore della banca dati.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: The name of the database Amarok will use. The user should have sufficient access permissions.
it: Il nome della banca dati che Amarok utilizzerà. L'utente dovrebbe disporre dei permessi di accesso sufficienti.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Username used to access the external database.
it: Il nome utente utilizzato per accedere alla banca dati esterna.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Password for the external database user.
it: La password per l'utente della banca dati esterna.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Keeps a running count to know when run a CHECK.
it: Mantieni un conteggio attivo per sapere quando eseguire un CHECK.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to enable Amarok's scripting module.
it: Decidi se abilitare o meno il modulo degli script di Amarok.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Enable/Disable Amarok's scripting module.
it: Abilita/Disabilita il modulo degli script di Amarok.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to automatically update built-in scripts
it: Decidi se aggiornare automaticamente gli script integrati

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Enable/Disable automatic update for built-in scripts.
it: Abilita/Disabilita l'aggiornamento automatico per gli script integrati.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to enable the script console.
it: Decidi se abilitare o meno la console degli script.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to display a warning about scripts accessing deprecated APIs.
it: Decidi se visualizzare o meno un avviso relativo a script che accedono ad API obsolete.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptConsole) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptConsole)
en: Whether to save the current session on exit.
it: Decidi se salvare o meno la sessione attuale all'uscita.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Moodbar)
en: Whether to show the moodbar of the current track, if available, in the progress slider
it: Decidi se mostrare la barra dell'atmosfera della traccia corrente, se disponibile, nella barra di avanzamento

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Moodbar)
en: Enable/Disable showing moodbar, if available, in the progress slider.
it: Abilita/Disabilita la visualizzazione della barra dell'atmosfera, se disponibile, nella barra di avanzamento.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Moodbar)
en: The style to use when painting the moodbar
it: Lo stile da utilizzare nella creazione della barra dell'atmosfera

note: i18n: ectx: label, entry, group (PlaylistGenerator)
en: Quality factor for Automated Playlist Generator
it: Fattore di qualità per il generatore di scalette automatizzato (APG)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (PlaylistGenerator)
en: A value between 0 and 10 that controls whether the Automated Playlist Generator tries to optimize for speed (0) or accuracy (10).
it: Un valore tra 0 e 10 che controlla l'ottimizzazione da parte del generatore automatizzato di scalette in base alla velocità (0) o alla precisione (10).

[ctx: The command type of this url is not known]
en: Unknown
it: Sconosciuto

en: New Bookmark
it: Nuovo segnalibro

en: Bookmark Manager
it: Gestore dei segnalibri

en: Add Group
it: Aggiungi gruppo

en: Filter bookmarks
it: Filtra segnalibri

en: Start typing to progressively filter the bookmarks
it: Inizia a scrivere per filtrare progressivamente i segnalibri

en: Bookmark this Album
it: Segnalibro di questo album

en: Bookmark this Artist
it: Segnalibro di questo artista

en: Add Position Marker
it: Aggiungi marcatore di posizione

en: Group
it: Raggruppa

en: Type
it: Tipo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Description
it: Descrizione

en: New Group
it: Nuovo gruppo

en: none
it: nessuno

[ctx: Load the view represented by this bookmark]
en: &Load
it: &Carica

en: &Delete
it: E&limina

en: &Create timecode track
it: &Crea traccia Timecode

en: New Timecode Track
it: Nuova traccia Timecode

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Context: %1
it: Contesto: %1

en: Bookmark Context View Applets
it: Segnalibro delle applet della vista di contesto

[ctx: A type of command that affects the context view]
en: Context
it: Contesto

en: Files
it: File

en: Files (%1)
it: File (%1)

en: Album "%1" from %2
it: Album «%1» di %2

en: Album "%1"
it: Album «%1»

en: Artist "%1" from %2
it: Artista «%1» di %2

en: Artist "%1"
it: Artista «%1»

en: Bookmark Media Sources View
it: Segnalibro della vista delle fonti multimediali

[ctx: A type of command that affects the view in the browser category]
en: Navigate
it: Naviga

en: Bookmark Track Position
it: Segnalibro della posizione della traccia

[ctx: A type of command that starts playing at a specific position in a track]
en: Play
it: Riproduci

en: Files/URLs to open
it: File/URL da aprire

en: Immediately start playing an audio cd
it: Avvia subito la riproduzione di un CD audio

en: Skip backwards in playlist
it: Salta indietro nella scaletta

en: Start playing current playlist
it: Inizia a riprodurre la scaletta attuale

en: Play if stopped, pause if playing
it: Riproduci se interrotto, in pausa se attivo

en: Pause playback
it: Riproduzione in pausa

en: Stop playback
it: Interrompi la riproduzione

en: Skip forwards in playlist
it: Salta avanti nella scaletta

en: Additional options:
it: Opzioni addizionali:

en: Append files/URLs to playlist
it: Aggiungi file/URL alla scaletta

en: Queue URLs after the currently playing track
it: Accoda un URL dopo la traccia attuale

en: Load URLs, replacing current playlist
it: Carica URL, sostituendo la scaletta attuale

en: Print verbose debugging information
it: Stampa informazioni di debug dettagliate

en: Print verbose debugging information from the audio system
it: Stampa informazioni di debug dettagliate del sistema audio

en: Disable colorization for debug output.
it: Disabilita la colorazione per il risultato del debug.

en: Allow running multiple Amarok instances
it: Consenti l'esecuzione di istanze multiple di Amarok

en: Base for relative filenames/URLs
it: Base per nomi dei file/URL relativi

en: The amarok database reported the following errors:
    %1
    In most cases you will need to resolve these errors before Amarok will run properly.
it: La banca dati di Amarok ha restituito i seguenti errori:
    %1
    Nella maggior parte dei casi, sarà necessario risolvere tali errori prima di poter eseguire correttamente Amarok.

en: Database Error
it: Errore della banca dati

en: Moving files to trash
it: Cestinamento file

en: A music path, %1, is set in System Settings.
    Would you like to use that as a collection folder?
it: Un percorso musicale, %1, è configurato nelle impostazioni di sistema.
    Vuoi utilizzarlo come una cartella della collezione?

en: Media Sources Home
it: Fonti multimediali

en: Filter Music Sources
it: Filtra fonti musicali

en: &Media Sources
it: Fonti &multimediali

en: Go Up in Media Sources Pane
it: Livello superiore del pannello Fonti multimediali

en: This is where you will find your local music, as well as music from mobile audio players and CDs.
it: Qui troverai la tua musica locale, così come la musica dei lettori portatili e dei CD.

en: Search collection
it: Cerca nella collezione

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Hour
it: Aggiunti nell'ultima ora

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added Today
it: Aggiunti oggi

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Week
it: Aggiunti questa settimana

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Month
it: Aggiunti questo mese

en: First Level
it: Primo livello

en: Second Level
it: Secondo livello

en: Third Level
it: Terzo livello

en: Show Years
it: Mostra anni

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Track Numbers
it: Mostra numeri delle tracce

en: Show Cover Art
it: Mostra copertina

en: Merged View
it: Vista unita

en: Sort Options
it: Opzioni di ordinamento

[ctx: No labels are assigned to the given item are any of its subitems]
en: No Labels
it: Nessuna etichetta

en: Counting...
it: Conteggio...

en: 1 track | %1 tracks
it[0]: 1 traccia
it[1]: %1 tracce

[ctx: The Name is not known]
en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Various Artists
it: Artisti vari

en: Year - Album
it: Anno - Album

en: Track Artist
it: Traccia Artista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Album Artist
it: Artista dell'album

en: Composer
it: Compositore

en: Genre
it: Genere

en: Year
it: Anno

en: Label
it: Etichetta

en: None
it: Nessuno

en: Collection
it: Collezione

en: Copy to Collection
it: Copia nella collezione

en: Move to Collection
it: Sposta nella collezione

en: Move Tracks to Trash
it: Cestina tracce

en: Delete Tracks
it: Elimina tracce

en: More...
it: Altro...

en: &Add to Playlist
it: &Aggiungi alla scaletta

[ctx: Replace the currently loaded tracks with these]
en: &Replace Playlist
it: &Sostituisci la scaletta

[ctx: Organize Files]
en: Organize Files
it: Organizza i file

en: &Edit Track Details
it: Modifica d&ettagli sulla traccia

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Filter Files
it: Filtra file

en: The file browser lets you browse files anywhere on your system, regardless of whether these files are part of your local collection. You can then add these files to the playlist as well as perform basic file operations.
it: Il navigatore file ti consente di sfogliare i file presenti sul sistema, senza tener conto del fatto che tali siano o meno parte della collezione locale. Puoi quindi aggiungere file alla scaletta così come eseguire operazioni di base su file.

en: &Move to Trash
it: &Cestina

[ctx: @title:window]
en: Confirm Delete
it: Conferma l'eliminazione

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these %1 items?
it[0]: Sei sicuro di voler eliminare questo elemento?
it[1]: Sei sicuro di voler eliminare questi %1 elementi?

[ctx: @title:window]
en: Confirm Move to Trash
it: Conferma cestinamento

en: Are you sure you want to move this item to trash? | Are you sure you want to move these %1 items to trash?
it[0]: Sei sicuro di voler cestinare questo elemento?
it[1]: Sei sicuro di voler cestinare questi %1 elementi?

en: Automated Playlist Generator
it: Generatore di scalette automatizzato (APG)

en: Create playlists by specifying criteria
it: Crea scalette specificando i criteri

en: Add new preset
it: Aggiungi nuova preimpostazione

en: Edit selected preset
it: Modifica la preimpostazione selezionata

en: Delete selected preset
it: Elimina la preimpostazione selezionata

en: Import a new preset
it: Importa una nuova preimpostazione

en: Export the selected preset
it: Esporta la preimpostazione eliminata

en: Run APG with selected preset
it: Esegui APG con preimpostazione selezionata

en: APG Presets
it: Preimpostazioni APG

en: Generator Optimization
it: Ottimizzazione del generatore

en: Speed
it: Velocità

en: Accuracy
it: Precisione

[ctx: Bias dialog window title]
en: Edit bias
it: Modifica la soglia

[ctx: Bias selection label in bias view.]
en: Match Type:
it: Tipo verifica:

en: This bias is a replacement for another bias
    which is currently not loaded or deactivated.
    The original bias name was %1.
it: Questa soglia sostituisce un'altra soglia
    attualmente non caricata o disattivata.
    Il nome della soglia originale era %1.

en: This bias has no settings.
it: Questa soglia non ha impostazioni.

en: Dynamic Playlists
it: Scalette dinamiche

en: Dynamically updating parameter based playlists
it: Scalette basate sull'aggiornamento dinamico di parametri

en: With a dynamic playlist, Amarok becomes your own personal dj, automatically selecting tracks for you, based on a number of parameters that you select.
it: Con una scaletta dinamica, Amarok diventa il tuo DJ personale, selezionando automaticamente le tracce, sulla base di una serie di parametri selezionabili.

en: Previous:
it: Precedente:

en: Number of previous tracks to remain in the playlist.
it: Numero di tracce precedenti da lasciare nella scaletta.

en: Upcoming:
it: Prossime:

en: Number of upcoming tracks to add to the playlist.
it: Il numero delle prossime tracce da aggiungere alla scaletta.

[ctx: Turn dynamic mode on]
en: On
it: Attiva

en: Turn dynamic mode on.
it: Attiva la modalità dinamica.

en: Duplicates
it: Duplicati

en: Allow duplicate songs in result
it: Consenti i brani duplicati nel risultato

en: New
it: Nuovo

en: New playlist
it: Nuova scaletta

en: Edit
it: Modifica

en: Edit the selected playlist or bias
it: Modifica la scaletta o la soglia selezionata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetDeleteBtn)
en: Delete
it: Elimina

en: Delete the selected playlist or bias
it: Elimina la scaletta o la soglia selezionata

en: Repopulate
it: Ripopola

en: Replace the upcoming tracks with fresh ones.
it: Sostituisci le prossime tracce con delle nuove.

en: &Rename playlist
it: &Rinomina la scaletta

en: &Add new Bias
it: &Aggiungi una nuova soglia

en: &Clone Playlist
it: &Clona la scaletta

en: &Delete playlist
it: &Elimina la scaletta

en: &Edit bias...
it: &Modifica la soglia...

en: &Clone bias
it: &Clona la soglia

en: &Delete bias
it: &Elimina la soglia

en: &Add new bias
it: &Aggiungi una nuova soglia

en: The playlist browser contains your list of imported and saved playlists. It is also where you can specify powerful dynamic playlists and manage your podcast subscriptions and episodes.
it: Il navigatore delle scalette contiene l'elenco delle scalette importate e salvate. Ti permette inoltre di definire potenti scalette dinamiche e gestire le sottoscrizioni ai podcast e le puntate relative.

en: Add Folder
it: Aggiungi cartella

en: Visible Sources
it: Fonti visibili

en: Folders are only shown in <b>merged view</b>.
it: Le cartelle sono mostrate solo nella <b>vista unita</b>.

[ctx: default name for new folder]
en: New Folder
it: Nuova cartella

[ctx: number of playlists from one source]
en: One Playlist | %1 playlists
it[0]: Una scaletta
it[1]: %1 scalette

[ctx: normally number of playlists, but they are still loading]
en: Loading...
it: Caricamento in corso...

[ctx: number of playlists from one source]
en: One playlist | %1 playlists
it[0]: Una scaletta
it[1]: %1 scalette

en: Source
it: Fonte

en: Create an Empty Playlist
it: Crea una scaletta vuota

[ctx: toggle the "new" status of this podcast episode]
en: &New
it: &Nuovo

en: &Rename...
it: &Rinomina...

en: &Delete...
it: E&limina...

en: &Export As...
it: &Esporta come...

[ctx: First part of 'Remove %1 From %2']
en: a Track | %1 Tracks
it[0]: una traccia
it[1]: %1 tracce

[ctx: %1: number of tracks. %2: number of playlists]
en: Remove %1 From %2
it: Rimuovi %1 da %2

[ctx: Second part of 'Remove %1 From %2']
en: 1 Playlist | %1 Playlists
it[0]: 1 scaletta
it[1]: %1 scalette

[ctx: %2 is saved playlist name]
en: Remove a Track From %2 | Remove %1 Tracks From %2
it[0]: Rimuovi una traccia da %2
it[1]: Rimuovi %1 tracce da %2

en: Confirm Playlist Deletion
it: Conferma l'eliminazione della scaletta

en: Are you sure you want to delete this playlist? | Are you sure you want to delete these %1 playlists?
it[0]: Sei sicuro di voler eliminare questa scaletta?
it[1]: Sei sicuro di voler eliminare queste %1 scalette?

[ctx: %1 is playlist provider pretty name]
en: Yes, delete from %1.
it: Sì, elimina da %1.

en: Use relative path for &saving
it: Usa percorso relativo per il &salvataggio

en: Save As
it: Salva come

en: &Rename Folder...
it: &Rinomina cartella...

en: &Delete Folder
it: E&limina file

en: New name
it: Nuovo nome

[ctx: Enter a new name for a folder that already exists]
en: Enter new folder name:
it: Inserisci il nuovo nome della cartella:

en: Confirm Delete
it: Conferma eliminazione

en: Are you sure you want to delete this folder and its contents?
it: Sei sicuro di voler eliminare questa cartella e il suo contenuto?

en: Yes, delete folder.
it: Sì, elimina la cartella.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_podcastCheckBox)
en: Podcasts
it: Podcast

en: List of podcast subscriptions and episodes
it: Elenco dei podcast sottoscritti e delle puntate

en: Manage your podcast subscriptions and browse individual episodes. Downloading episodes to the disk is also done here, or you can tell Amarok to do this automatically.
it: Gestisci le sottoscrizioni di podcast e sfoglia le singole puntate. Anche lo scaricamento delle puntate avviene qui, o puoi dire ad Amarok di farlo automaticamente.

en: &Add Podcast
it: &Aggiungi podcast...

en: &Update All
it: Aggiorna t&utto

en: Import OPML File
it: Importa file OPML

en: By
it: Di

[ctx: Podcast published on date]
en: On
it: Il

en: File Size:
it: Dimensione file:

en: Subscription Date:
it: Data d'iscrizione:

en: Keywords:
it: Parole chiave:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addPodcastButton)
en: Add Podcast...
it: Aggiungi podcast...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addPodcastButton)
en: add podcast...
it: aggiungi podcast...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, refreshPodcastsButton)
en: Refresh All Podcasts
it: Aggiorna tutti i podcast

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, configurePodcastsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, configurePodcastsButton)
en: Configure Podcasts...
it: Configura i podcast...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, podcastsIntervalButton)
en: Scan Interval...
it: Intervallo di scansione...

[ctx: number of podcasts from one source]
en: One Channel | %1 channels
it[0]: Un canale
it[1]: %1 canali

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title
it: Titolo

en: Summary
it: Riepilogo

en: Add Podcast
it: Aggiungi podcast

en: Enter RSS 1.0/2.0 or Atom feed URL:
it: Inserisci URL della fonte RSS 1.0/2.0 o Atom:

en: Saved Playlists
it: Scalette salvate

en: User generated and imported playlists
it: Scalette generate e importate dall'utente

en: Create, edit, organize and load playlists. Amarok automatically adds any playlists found when scanning your collection, and any playlists that you save are also shown here.
it: Crea, modifica, organizza e carica scalette. Amarok aggiunge automaticamente ogni scaletta trovata durante la scansione della collezione, e mostra qui anche tutte le scalette salvate.

en: The Internet browser lets you browse online sources of content that integrates directly into Amarok. Amarok ships with a number of these sources, but many more can be added using scripts.
it: Il browser Internet ti consente di navigare le fonti di contenuti in linea integrate direttamente in Amarok. Amarok fornisce diverse fonti, ma molte altre possono essere aggiunte utilizzando degli script.

[ctx: Miscellaneous settings]
en: General
it: Generale

en: Configure General Options
it: Configura le opzioni generali

en: Local Collection
it: Collezione locale

en: Configure Local Collection
it: Configura la collezione locale

en: Metadata
it: Metadati

en: Configure Metadata Handling
it: Configura la gestione dei metadati

en: Playback
it: Riproduzione

en: Configure Playback
it: Configura la riproduzione

en: Notifications
it: Notifiche

en: Configure Notifications
it: Configura le notifiche

en: Database
it: Nome della banca dati

en: Configure Database
it: Configura la banca dati

en: Plugins
it: Estensioni

en: Configure Plugins
it: Configura le estensioni

en: Scripts
it: Script

en: Configure Scripts
it: Configura gli script

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CollectionConfig)
en: Collection Setup
it: Impostazioni collezione

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, collectionFoldersBox)
en: Collection Folders
it: Cartelle della collezione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: These folders will be scanned for media to make up your collection. You can right-click on a folder to individually rescan it, if it was previously selected:
it: Queste cartelle saranno analizzate alla ricerca di media per costruire la collezione. Puoi fare clic con il tasto destro su una cartella per effettuare una nuova scansione su di essa, se precedentemente selezionata:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, importingBox)
en: Importing Music
it: Importazione musica

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, transcodeLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (Transcoding::SelectConfigWidget, transcodingConfig)
en: Whether Amarok should transcode tracks when they are copied or moved to Local Collection.
it: Scegli se Amarok deve transcodificare le tracce quando vengono copiate o spostate nelle collezione locale.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transcodeLabel)
en: Transcode tracks:
it: Transcodifica le tracce:

en: Amarok was able to establish a successful connection to the database.
it: Amarok è riuscito a connettersi correttamente alla banca dati.

en: Success
it: Successo

en: Changes to database settings only take
    effect after Amarok is restarted.
it: Le modifiche alle impostazioni della banca dati
    hanno effetto solo dopo il riavvio di Amarok.

en: Database settings changed
it: Impostazioni della banca dati modificate

[ctx: A default password for insertion into an example SQL command (so as not to print the real one). To be manually replaced by the user.]
en: password
it: Password

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseServer)
en: Check to enable the use of an external database. By default there is already an embedded MySQL database running.
it: Marca questa opzione per utilizzare una banca dati esterna. In modo predefinito, c'è già una banca dati MySQL integrata in esecuzione.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseServer)
en: Use &external MySQL database
it: Utilizza banca dati MySQL &esterna

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, group_Connection)
en: Connection Settings
it: Impostazioni di connessione

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Host)
en: Enter the name of the existing MySQL server
it: Inserisci il nome del server MySQL esistente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Port)
en: P&ort:
it: P&orta:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_Port)
en: Enter the port number to access the server. Default is port 3306.
it: Inserisci il numero di porta per accedere al server. La porta predefinita è la 3306.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_User) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUsername)
en: &Username:
it: Nome &utente:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Password)
en: Enter the password for the default user.
it: Inserisci la password per l'utente predefinito.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_User)
en: Enter the username to access the database with full access privileges.
it: Inserisci il nome utente per accedere alla banca dati con privilegi amministrativi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Database)
en: &Database:
it: Banca &dati:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Database)
en: Enter the name of the database. Default preset is amarokdb.
it: Inserisci il nome della banca dati. Il nome preimpostato è amarokdb.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, button_Test)
en: Test database connection
it: Prova di connessione alla banca dati

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Info)
en: Amarok expects the above database and user account to already exist. This user also requires full access to the database. Changes only take effect after Amarok is restarted.
it: Amarok si aspetta che la suddetta banca dati e l'account utente siano già esistenti. L'utente inoltre deve avere accesso completo alla banca dati. DEVI riavviare Amarok dopo la modifica di queste impostazioni.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_SQL)
en: If your database is not already set up, you can use the following S&QL commands (after replacing the password with the correct one):
it: Se la banca dati non è stata ancora configurata, puoi utilizzare i seguenti comandi S&QL (dopo aver sostituito la password con quella corretta):

en: Excluded Labels
it: Etichette escluse

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addButton)
en: Add this label to the list of excluded labels
it: Aggiungi questa etichetta all'elenco delle etichette escluse

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, addLabelLine)
en: Add Label to Exclude
it: Aggiunti l'etichetta alle escluse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel)
en: Selected labels won't be touched by statistics synchronization
it: Le etichette selezionate non saranno toccate dalla sincronizzazione delle statistiche

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalBox)
en: General Options
it: Opzioni generali

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Check to enable the Amarok system tray icon.
it: Seleziona per abilitare l'icona di Amarok nel vassoio di sistema.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Show tray &icon
it: Mostra &icona nel vassoio di sistema

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoGetCoverArt) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoGetCoverArt)
en: Check to enable the automatic retrieval of cover art from the Internet.
it: Marca questa opzione per abilitare il recupero automatico delle copertine da Internet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoGetCoverArt)
en: Automatically retrieve cover art
it: Recupera automaticamente le copertine

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateAppletCollapse) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateAppletCollapse)
en: Check to enable animations when context applets collapse.
it: Marca per abilitare le animazioni di contrazione delle applet di contesto.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowBrowserBackgroundImage)
en: Show background images in the browser panel
it: Mostra le immagini di sfondo nel pannello del navigatore

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, playlistBox)
en: Playlist Options
it: Opzioni della scaletta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoScrollPlaylist)
en: Check to make the playlist scroll so the current track is always visible.
it: Marca questa opzione per far scorrere la scaletta e rendere sempre visibile la traccia in riproduzione.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoScrollPlaylist)
en: Automatically scroll playlist to current track
it: Scorri automaticamente la scaletta fino alla traccia corrente

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, moodbarBox)
en: Moodbar Options
it: Opzioni della barra dell'atmosfera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, moodbarNote)
en: <b>Note</b>: Mood files must be generated manually. For more information, visit <a href="http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/Moodbar">related article on KDE UserBase</a>.
it: <b>Nota</b>: i file dell'atmosfera devono essere generati manualmente. Per ulteriori informazioni, leggi <a href="http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/Moodbar">l'articolo relativo su KDE UserBase</a>.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoodbarInSlider)
en: The Moodbar makes it possible to navigate in your music visually.
    Please note that this feature requires the external "Moodbar Generator" tool.
it: La barra dell'atmosfera rende possibile una navigazione visiva della musica.
    Nota che questa funzionalità richiede lo strumento esterno «Moodbar Generator».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoodbarInSlider)
en: Show Moodbar in Progress Slider
it: Mostra la barra dell'atmosfera nella barra di avanzamento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Moodbar style
it: Stile della barra dell'atmosfera

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Choose the mood display style
it: Scegli lo stile di visualizzazione dell'atmosfera

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Default (System colours)
it: Predefinito (Colori di sistema)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Angry
it: Arrabbiato

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Frozen
it: Gelido

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Happy
it: Felice

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Normal
it: Normale

[ctx: Maximum cover size option]
en: Small (200 px)
it: Piccola (200 px)

[ctx: Maximum cover size option]
en: Medium (400 px)
it: Media (400 px)

[ctx: Maximum cover size option]
en: Large (800 px)
it: Grande (800 px)

[ctx: Maximum cover size option]
en: Huge (1600 px)
it: Enorme (1600 px)

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize Ratings
it: Sincronizza valutazioni

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize First Played Times
it: Sincronizza prime riproduzioni

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize Last Played Times
it: Sincronizza ultime riproduzioni

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize Playcounts
it: Numero di riproduzioni

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize Labels
it: Sincronizza etichette

[ctx: %1 is field name such as Play Count (this string is only used as a fallback)]
en: Synchronize %1
it: Sincronizza %1

en: (%2one exception%3) | (%2%1 exceptions%3)
it[0]: (%2un'eccezione%3)
it[1]: (%2%1 eccezioni%3)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_tagsGroup)
en: File Tags
it: Tag dei file

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_writeBack)
en: Write meta data changes (including 'stars' rating) back to the original file.
    You can also prevent writing back by write protecting the file.
    This might be a good idea if you are currently
    sharing those files via the Internet.
it: Riporta i cambiamenti dei metadati (incluse le 'stelle' di valutazione) nel file originale.
    Puoi evitare tale comportamento proteggendo il file da scrittura.
    Potrebbe essere una buona idea se condividi
    i file tramite Internet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeBack)
en: Write metadata to file
it: Scrivi i metadati su file

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_writeBackStatistics)
en: Write play-changing statistics (e.g. score, lastplayed, playcount)
    as tags back to the file.
it: Riporta le statistiche di riproduzione (ad es. punteggio, ultima riproduzione
    o numero di riproduzioni) come tag del file.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeBackStatistics)
en: Write statistics to file
it: Scrivi statistiche su file

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_writeBackCover)
en: Write changed covers back to the file.
    This will replace existing embedded covers.
it: Riporta i cambiamenti delle copertine su file.
    In questo modo le copertine integrate esistenti saranno sostituite.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeBackCover)
en: Write covers to file, maximum size:
it: Scrivi copertine su file, dimensione massima:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_writeBackCoverDimensions)
en: Scale covers down if necessary.
it: Ridimensiona le copertine se necessario.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_useCharsetDetector)
en: If selected, Amarok will use Mozilla's
    Character Set Detector to attempt to automatically guess the
    character sets used in ID3 tags.
it: Se selezionata, Amarok utilizzerà il rilevatore
    del set di caratteri di Mozilla per provare a stimare
    il set di caratteri utilizzato nei tag ID3.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useCharsetDetector)
en: &Enable character set detection in ID3 tags
it: Abilita ril&evamento del set di caratteri nei tag ID3

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_statSyncingGroup)
en: Statistics Synchronization
it: Sincronizzazione delle statistiche

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_syncedCollectionsLabel)
en: <b>Check collections to keep them synchronized.</b> This includes scrobbling of tracks played on iPods if you have Last.fm plugin configured
it: <b>Marca le collezioni da sincronizzare.</b> Include lo scrobbling delle tracce riprodotte su iPod, se hai configurato l'estensione di Last.fm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_forgetTargetsButton)
en: Forget
it: Dimentica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_configureTargetButton)
en: Configure…
it: Configura…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addTargetButton)
en: Add…
it: Aggiungi...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_synchronizeButton)
en: Synchronize…
it: Sincronizza...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: General
it: Generale

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled)
en: Check to enable the On-Screen-Display. The OSD briefly displays track data when a new track is played.
it: Spuntare per abilitare l'On-Screen-Display. L'OSD mostrerà brevemente le informazioni della traccia quando ne verrà riprodotta una nuova.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled)
en: Use &On-Screen-Display
it: Utilizza &On-Screen-Display

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fadeoutLengthLabel)
en: &Duration:
it: &Durata:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration)
en: The time in milliseconds for which to show the OSD. The value must be between 500 ms and 10000 ms.
it: La durata in millisecondi di visualizzazione dell'OSD. Il valore deve essere compreso tra 500 ms e 10000 ms.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration)
en: Forever
it: Per sempre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: Sc&reen:
it: Sche&rmo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_OsdScreen) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_OsdScreen)
en: The screen that should display the OSD.
it: Lo schermo che dovrebbe visualizzare l'OSD.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors)
en: Check to enable custom colors for the On-Screen-Display.
it: Selezionare per abilitare i colori personalizzati per l'On-Screen-Display.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors)
en: Use &custom colors
it: Usa &colori personalizzati

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_OsdTextColor)
en: The color of the OSD text.
it: Il colore del testo dell'OSD.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Text color:
it: Colore del testo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_OsdTextColor)
en: Click to select the color of the OSD text.
it: Premi per selezionare il colore del testo dell'OSD.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_OsdUseTranslucency)
en: If checked, enables translucency if supported by your desktop system.
it: Se marcata, abilita la trasparenza, nel caso sia supportata dal sistema.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OsdUseTranslucency)
en: &Translucent
it: &Trasparenza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Font scale:
it: Dimensione caratteri:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_KNotifyEnabled)
en: Check to use the system notification.
it: Marca questa opzione per utilizzare le notifiche di sistema.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KNotifyEnabled)
en: Use &system notifications
it: Utilizza le notifiche di &sistema

en: Current Phonon backend does not support volume fading
it: Il motore Phonon attuale non supporta la dissolvenza del volume

en: Sound System - Amarok
it: Sistema sonoro - Amarok

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback)
en: If checked, Amarok will<br>resume playback from where you left it the previous session -- just like a tape-player.
it: Se selezionata, Amarok<br>riprenderà la riproduzione da dove la aveva interrotta nella precedente sessione -- come un lettore di cassette.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback)
en: &Resume playback on start
it: &Riprendi la riproduzione all'avvio

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_StartPlayingOnAdd) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_StartPlayingOnAdd)
en: <html>Enable this option to start playing whenever a track or more are added to the playlist using mouse, pressing Enter or when the playlist is replaced. Does nothing if something is already playing.</html>
it: <html>Abilita questa opzione per iniziare la riproduzione ogni volta che una o più tracce sono aggiunte alla scaletta utilizzando il mouse, premendo Invio o quando la scaletta viene sostituita. Non esegue alcuna azione se c'è già qualcosa in riproduzione.</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_StartPlayingOnAdd)
en: Start playing when tracks are added to playlist
it: Inizia la riproduzione quando le tracce sono aggiunte alla scaletta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Volume Fading
it: Dissolvenza del volume

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeoutOnStop)
en: Fadeout on stop
it: Dissolvenza all'interruzione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeoutOnPause)
en: Fadeout on pause
it: Dissolvenza alla pausa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_FadeoutLength) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_FadeoutLength)
en: The length of the fadeout, in milliseconds.
it: La durata della dissolvenza in uscita, in millisecondi.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: System Suspend Options
it: Opzioni di sospensione del sistema

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_InhibitSuspend) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_InhibitSuspend)
en: If enabled, Amarok will prevent the system from automatically suspending if it is playing a track
it: Se abilitata, Amarok impedirà la sospensione automatica del sistema durante la riproduzione di una traccia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_InhibitSuspend)
en: &Inhibit automatic suspend if playing
it: &Impedisci la sospensione automatica in caso di riproduzione

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PauseOnSuspend) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_PauseOnSuspend)
en: If enabled, Amarok will pause the currently playing track on suspend
it: Se abilitata, Amarok metterà in pausa la traccia in riproduzione in caso di sospensione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PauseOnSuspend)
en: &Pause playback on suspend
it: &Pausa della riproduzione in caso di sospensione

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Sound System Configuration
it: Configurazione sistema sonoro

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButtonPhonon) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, pushButtonPhonon)
en: Phonon is the audio system used by Amarok.
it: Phonon è il sistema audio utilizzato da Amarok.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButtonPhonon)
en: Configure Phonon
it: Configura Phonon

en: Collections
it: Collezioni

en: Internet Services
it: Servizi Internet

en: Statistics importers
it: Importatori delle statistiche

en: Manually installed scripts cannot be automatically updated, continue?
it: Gli script installati manualmente non possono essere aggiornati automaticamente, vuoi continuare?

en: Select Archived Script
it: Seleziona script archiviato

en: Invalid Archive
it: Archivio non valido

en: Invalid Script File
it: File di script non valido

en: Another script with the name %1 already exists
    Existing Script's Version: %1
    Selected Script's Version: %2
it: Un altro script con il nome %1 esiste già
    Versione dello script esistente: %1
    Versione dello script selezionato: %2

en: The script %1 was successfully installed
it: Lo script %1 è stato installato correttamente

en: Generic
it: Generico

en: Lyrics
it: Testi

en: Scriptable Service
it: Servizi programmabili

en: You are advised to only uninstall manually installed scripts using this button.
it: Ti consigliamo di disinstallare solo gli script installati manualmente utilizzando questo pulsante.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, uninstallButton)
en: Uninstall Script
it: Disinstalla script

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, installButton)
en: Install Local Script
it: Installa script locale

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoUpdateScripts) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoUpdateScripts)
en: Automatically download and install updates for the built-in scripts from the Amarok website if available
it: Scarica automaticamente e installa gli aggiornamenti per gli script integrati dal sito web di Amarok, se disponibili

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoUpdateScripts)
en: Automatically update built-in scripts
it: Aggiorna automaticamente gli script integrati

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, manageButton)
en: Browse, install, and uninstall scripts
it: Sfoglia, installa e disinstalla gli script

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, manageButton)
en: Manage Scripts
it: Gestisci gli script

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_scriptConsoleGroup)
en: Script Console
it: Console degli script

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kcfg_EnableScriptConsole) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableScriptConsole)
en: Enable the script console.
it: Abilita la console degli script.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableScriptConsole)
en: Enable Script Console
it: Abilita console degli script

en: Search Scripts
it: Cerca script

en: %1 track | %1 tracks
it[0]: %1 traccia
it[1]: %1 tracce

en: Recently Added Albums
it: Album aggiunti di recente

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
it: Impostazioni

en: Filter Albums
it: Filtro album

en: Albums
it: Album

en: Disc %1
it: Disco %1

en: Right align track lengths
it: Allinea a destra la durata della tracce

en: Number of recently added albums:
it: Numero di album aggiunti di recente:

en: Albums Applet Settings
it: Impostazioni dell'applet Album

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close
it: Chiudi

en: &Queue
it: Acco&da

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, editTrackDetailsCheckBox)
en: Edit Track Details
it: Modifica dettagli sulla traccia

[ctx: Analyzer name]
en: Balls
it: Sfere

[ctx: Analyzer name]
en: Blocky
it: A blocchi

en: Height
it: Altezza

[ctx: Height of the Analyzer applet]
en: Tiny
it: Piccolissima

[ctx: Height of the Analyzer applet]
en: Small
it: Piccola

[ctx: Height of the Analyzer applet]
en: Medium
it: Media

[ctx: Height of the Analyzer applet]
en: Tall
it: Alta

en: Right-click to configure
it: Clic con il tasto destro per configurare

[ctx: What artist is this track by]
en: By
it: Di

[ctx: What album is this track on]
en: On
it: Su

en: Recently Played Tracks
it: Tracce riprodotte recentemente

en: Tracks
it: Tracce

en: Play Count
it: Numero di riproduzioni

en: Score
it: Punteggio

en: Artists
it: Artisti

en: Last Played
it: Ultima riproduzione

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TabsSettings) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, currentTrackSettings)
en: Current Track Settings
it: Impostazioni traccia attuale

en: Show Album in Media Sources
it: Mostra Album in Fonti multimediali

en: Show Artist in Media Sources
it: Mostra Artista in Fonti multimediali

en: Search for Artist in the MP3 Music Store
it: Cerca Artista in MP3 Music Store

en: Unknown Composer
it: Compositore sconosciuto

en: Show Composer in Media Sources
it: Mostra Compositore in Fonti multimediali

en: Show Genre in Media Sources
it: Mostra Genere in Fonti multimediali

en: Show Year in Media Sources
it: Mostra Anno in Fonti multimediali

en: Unknown Artist
it: Artista sconosciuto

en: Unknown Album
it: Album sconosciuto

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, showActionsGroupBox)
en: Show Actions
it: Mostra le azioni

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fontsGroupBox)
en: Fonts
it: Caratteri

en: Add label
it: Aggiungi etichetta

en: Remove label
it: Rimuovi etichetta

en: Show in Media Sources
it: Mostra in Fonti multimediali

en: Add to blacklist
it: Aggiungi alla lista nera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedLabelsButton)
en: Labels
it: Etichette

en: Reload
it: Ricarica

en: Labels: No track playing
it: Etichette: nessuna traccia in riproduzione

en: Labels: Fetching...
it: Etichette: scaricamento in corso...

en: Labels: %1
it: Etichette: %1

en: Labels for %1 by %2
it: Etichette per %1 di %2

en: General Settings
it: Impostazioni generali

en: Blacklist Settings
it: Impostazioni lista nera

en: Replacement Settings
it: Impostazioni di sostituzione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Do not show the following labels:
it: Non mostrare le seguenti etichette:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchArtistCheckBox)
en: Labels matching the artist
it: Etichette corrispondenti all'artista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchTitleCheckBox)
en: Labels matching the title
it: Etichette che corrispondono al titolo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchAlbumCheckBox)
en: Labels matching the album
it: Etichette che corrispondono all'album

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Blacklist:
it: Lista nera:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, labelsGeneralSettings)
en: Labels Settings
it: Impostazioni etichette

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minAutoAddCountLabel)
en: Minimum label score:
it: Punteggio minimo dell'etichetta:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minCountSpinBox)
en: Show only labels that are rated at least that high.
it: Mostra solo le etichette che hanno almeno questa valutazione.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximum labels to show:
it: Numero massimo di etichette da mostrare:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, numLabelsSpinBox)
en: Do not show more than this many labels.
    Note that personal labels will always be shown.
it: Non mostrare altre etichette.
    Nota che le etichette personali saranno mostrate sempre.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Show personal labels with score:
it: Mostra le etichette personali con punteggio:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, personalCountSpinBox)
en: Affects the font size of the personal labels.
it: Influenza la dimensione del carattere delle etichette personali.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoAddCheckBox)
en: Automatically add downloaded labels if none are assigned
it: Aggiungi automaticamente le etichette se non assegnate in precedenza

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minAutoAddCountSpinBox)
en: Add only labels that are rated at least that high.
it: Aggiungi solo le etichette che hanno almeno questa valutazione.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Color for assigned labels:
it: Colore per le etichette assegnate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Color for labels background:
it: Colore per lo sfondo delle etichette:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetColorsPushButton)
en: Sets the label colors according to the current color scheme.
it: Imposta i colori delle etichette in base alla schema di colori corrente.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetColorsPushButton)
en: Reset colors
it: Ripristina i colori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replace downloaded label
it: Sostituisci le etichette scaricate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: with
it: con

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addPushButton)
en: Add
it: Aggiungi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, replacementTreeWidget)
en: This will help you keep your label collection clean by replacing downloaded labels according to your preferences.
    Eg. "hip hop" -> "hip-hop"
it: Ciò ti aiuterà a tenere in ordine le etichette della collezione sostituendo le etichette scaricate in base alle tue preferenze.
    Ad es. "hip hop" -> "hip-hop"

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, replacementTreeWidget)
en: Downloaded label
it: Etichetta scaricata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, replacementTreeWidget)
en: Replacement
it: Sostituzione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removePushButton)
en: Remove selected
it: Rimuovi selezionata

[ctx: Used if the current track has no artist.]
en: Unknown
it: Sconosciuto

en: While you were editing the lyrics of <b>%1 - %2</b> the track has changed. Do you want to save your changes?
it: Mentre stavi modificando il testo di <b>%1 - %2</b> la traccia è cambiata. Vuoi salvare le modifiche?

en: The lyrics of <b>%1 - %2</b> changed while you were editing them. Do you want to save your changes?
it: Il testo di <b>%1 - %2</b> è cambiato mentre lo stavi modificando. Vuoi salvare le modifiche?

en: Edit Lyrics
it: Modifica testo

en: Save Lyrics
it: Salva testo

en: Scroll automatically
it: Scorri automaticamente

en: Reload Lyrics
it: Ricarica testi

en: Lyrics: No script is running
it: Testi: nessuno script in esecuzione

en: Lyrics: Fetching ...
it: Testi: Scaricamento in corso...

en: Lyrics: Fetch error
it: Testi: errore di scaricamento

en: Lyrics: Suggested URLs
it: Testi: URL suggeriti

[ctx: Lyrics: <artist> - <title>]
en: Lyrics: %1 - %2
it: Testi: %1 - %2

en: Lyrics: Not found
it: Testi: non trovato

[ctx: @info]
en: Do you really want to refetch lyrics for this track? All changes you may have made will be lost.
it: Vuoi davvero riscaricare il testo di questa traccia? Tutte le modifiche apportate saranno perse.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, lyricsSettings)
en: Lyrics Settings
it: Impostazioni testi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fontGroup)
en: Font
it: Carattere

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, alignmentGroup)
en: Alignment
it: Allineamento

[ctx: Left alignment]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, alignLeft)
en: Left
it: Sinistra

[ctx: Center alignment]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, alignCenter)
en: Center
it: Centro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, alignRight)
en: Right
it: Destra

en: artist: %1
it: artista: %1

en: Photos
it: Fotografie

[ctx: animation type]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, animationComboBox)
en: Automatic
it: Automatica

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, animationComboBox)
en: Interactive
it: Interattivo

en: Photos: No Track Playing
it: Fotografie: nessuna traccia in riproduzione

[ctx: @title:window Number of photos of artist]
en: 1 Photo: %2 | %1 Photos: %2
it[0]: Una fotografia: %2
it[1]: %1 fotografie: %2

en: Photos: %1
it: Fotografie: %1

en: Photos Settings
it: Impostazioni fotografie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, animationLabel)
en: Animation
it: Animazione

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, animationComboBox)
en: Fading
it: Dissolvenza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberofphotosLabel)
en: Number of photos
it: Numero di fotografie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, additionalkeywordsLabel)
en: Additional key words:
it: Parole chiave aggiuntive:

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, additionalkeywordsLineEdit)
en: Ex: band live 1977
it: Ad es.: gruppo dal vivo 1977

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addsomemorekeynwordstothequerywithaspaceseparatorLabel)
en: Add some more key words to the Flickr.com
    query, with a space separator. 
    For example: band live 1977
it: Aggiungi altre parole chiave alla ricerca su
    Flickr.com, separate da spazi.
    Ad esempio: gruppo dal vivo 1977

en: Configure Playlist Info Applet
it: Configura l'applet informazioni scaletta

en: Width
it: Larghezza

en: Add Last.fm artist station to the Playlist
it: Aggiungi la stazione Last.fm dell'artista alla scaletta

en: Add top track to the Playlist
it: Aggiungi la traccia principale alla scaletta

en: Show Similar Artists to %1
it: Mostra artisti simili a %1

en: Open Last.fm webpage for this artist
it: Apri la pagina web di Last.fm webpage per questo artista

en: Match: %1%
it: Corrispondenza: %1%

en: Unable to fetch the picture: %1
it: Impossibile scaricare l'immagine: %1

[ctx: @info:tooltip Artist biography]
en: Show Biography
it: Mostra la biografia

en: No description available.
it: Nessuna descrizione disponibile.

[ctx: @label:textbox]
en: Tags: %1
it: Tag: %1

en: Top track not found
it: Traccia principale non trovata

en: Top track: %1
it: Traccia principale: %1

en: Similar Artists
it: Artisti simili

en: Back
it: Indietro

en: Forward
it: Avanti

en: Show Similar Artists for Currently Playing Track
it: Mostra artisti simili per la traccia in riproduzione

en: Similar Artists Settings
it: Impostazioni artisti simili

en: Similar Artists to %1
it: Artisti simili a %1

en: Similar Artists: Not Found
it: Artisti simili: non trovato

[ctx: @item:intext Artist biography published date]
en: Published: %1
it: Pubblicata:  %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum number of artists to show:
it: Numero massimo di artisti simili da mostrare:

en: Songkick Concert Information
it: Informazioni Songkick Concert

en: Reload Songkick
it: Ricarica Songkick

en: Concert information is being fetched.
it: Le informazioni sul concerto sono state scaricate.

en: Songkick was not able to be downloaded. Please check your Internet connection: %1
it: Non è stato possibile scaricare Songkick. Controlla la connessione a Internet: %1

en: There was no information found for this track
it: Non sono state trovate informazioni per questa traccia

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ReloadEditDialog)
en: Reload tabs
it: Ricarica le tablature

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Reload tabs with the following title and artist
it: Ricarica le tablature con i seguenti titoli e artisti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, artistLabel)
en: Artist
it: Artista

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs
it: Tablature

[ctx: Guitar tablature]
en: Reload tabs
it: Ricarica le tablature

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs: Fetching...
it: Tablature: scaricamento in corso...

[ctx: Guitar tablature]
en: No Tabs for %1 by %2
it: Nessuna tablatura per %1 di %2

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs: Fetch Error
it: Tablature: errore di scaricamento

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs: %1 - %2
it: Tablature: %1 - %2

[ctx: Guitar tablature settings]
en: Tabs Settings
it: Impostazioni tablature

[ctx: Guitar tablature]
en: Reload Tabs
it: Ricarica le tablature

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbFetchTabs)
en: Fetch tabs for
it: Ottieni le tablature per

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFetchGuitar)
en: Guitar
it: Chitarra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFetchBass)
en: Bass
it: Basso

[ctx: Guitar tablature]
en: tab provided from:
it: tablatura fornita da:

en: Upcoming Events
it: Prossimi eventi

en: View Events Calendar
it: Visualizza il calendario degli eventi

[ctx: @title:group]
en: No track is currently playing
it: Nessuna traccia in riproduzione

en: Favorite Venues
it: Luoghi preferiti

en: No upcoming events
it: Nessun prossimo evento

en: %1: No upcoming events
it: %1: nessun prossimo evento

[ctx: @title:group Number of upcoming events]
en: 1 event | %1 events
it[0]: 1 evento
it[1]: %1 eventi

[ctx: @title:group Number of upcoming events]
en: %1: 1 event | %1: %2 events
it[0]: %1: 1 evento
it[1]: %1: %2 eventi

en: Upcoming Events Settings
it: Impostazioni prossimi eventi

[ctx: @label:textbox Url label]
en: link
it: collegamento

en: Map View
it: Vista della mappa

en: Events Calendar
it: Calendario eventi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, filterComboBox)
en: This week
it: Questa settimana

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, filterComboBox)
en: This month
it: Questo mese

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, filterComboBox)
en: This year
it: Quest'anno

[ctx: @title:group]
en: Favorite Venues
it: Luoghi preferiti

[ctx: @info:tooltip Calendar action]
en: Jump to Today
it: Salta a oggi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterLabel)
en: Filter events by date:
it: Filtra gli eventi per data:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, filterComboBox)
en: All events
it: Tutti gli eventi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, groupVenueCheckBox)
en: &Group venue events
it: Ra&ggruppa eventi per luogo

[ctx: @label:textbox Title for a canceled upcoming event]
en: <s>%1</s> (Canceled)
it: <s>%1</s> (Annullato)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Show places as links
it: Mostra le risorse come collegamenti

en: Maximize
it: Massimizza

en: Expand this widget
it: Espandi questo oggetto

en: Collapse this widget
it: Contrai questo oggetto

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, searchLineEdit)
en: Search Venue
it: Cerca luoghi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, countryCombo)
en: Restrict venues to a specific country
it: Restringi i luoghi a una nazione specifica

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, countryCombo)
en: Any Country
it: Qualsiasi nazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, searchResultsLabel)
en: Search Results:
it: Risultati della ricerca:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectedVenuesLabel)
en: Selected Venues:
it: Luoghi selezionati:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, photoLabel)
en: Photo
it: Fotografie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
it: Nome:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cityLabel)
en: City:
it: Città:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, websiteLabel)
en: Website:
it: Sito web:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, countryLabel)
en: Country:
it: Nazione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, streetLabel)
en: Street:
it: Via:

en: Loading picture...
it: Caricamento immagine...

en: View map
it: Visualizza mappa

en: Open Last.fm webpage for this event
it: Apri la pagina web di Last.fm per questo evento

[ctx: @label:textbox Supporing acts for an event]
en: Supporting:
it: Supporto:

[ctx: @label:textbox]
en: Venue:
it: Luogo:

[ctx: @label:textbox]
en: Location:
it: Posizione:

[ctx: @label:textbox]
en: Date:
it: Data:

[ctx: @label:textbox]
en: Attending:
it: Partecipanti:

[ctx: @label:textbox]
en: Tags:
it: Tag:

[ctx: @info:tooltip]
en: <strong>Tags:</strong><nl/>%1
it: <strong>Tag:</strong><nl/>%1

[ctx: @info:tooltip Supporting artists for an event]
en: <strong>Supporting artists:</strong><nl/>%1
it: <strong>Supporto artisti:</strong><nl/>%1

[ctx: @info:tooltip Number of days till an event]
en: Tomorrow | In <strong>%1</strong> days
it[0]: Domani
it[1]: Fra <strong>%1</strong> giorni

[ctx: @info:tooltip]
en: <strong>Location:</strong><nl/>%1
it: <strong>Posizione:</strong><nl/>%1

en: Update Supported Languages
it: Aggiorna le lingue supportate

en: Get Supported Languages
it: Ottieni le lingue supportate

en: Track
it: Traccia

en: Wikipedia General Settings
it: Impostazioni generali di Wikipedia

en: Wikipedia Language Settings
it: Impostazioni della lingua di Wikipedia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mobileCheckBox)
en: Use Wikipedia &mobile version
it: Utilizza la versione &mobile di Wikipedia

en: Error: Visualizations are not supported by your current Phonon backend.
it: Errore: le visualizzazioni non sono supportate dal motore attuale di Phonon.

en: Please add some applets from the toolbar at the bottom of the context view.
it: Aggiungi qualche applet dalla barra degli strumenti in fondo alla vista di contesto.

en: &Context
it: &Contesto

en: Albums by %1
it: Album di %1

[ctx: Header text for current album applet]
en: Albums
it: Album

en: No labels found on Last.fm
it: Nessuna etichetta trovata su Last.fm

en: Unable to retrieve from Last.fm
it: Impossibile recuperare da Last.fm

en: No connection to Last.fm
it: Nessuna connessione a Last.fm

en: Unable to retrieve from Flickr.com: %1
it: Impossibile recuperare da Flickr.com: %1

en: ontour
it: in tournée

en: dates
it: date

en: Unable to retrieve Wikipedia information: %1
it: Impossibile recuperare informazioni da Wikipedia: %1

en: No information found...
it: Nessuna informazione trovata...

[ctx: Search pattern for an artist or band]
en: .*\(.*(artist|band).*\))
it: .*\(.*(artista|gruppo).*\))

[ctx: Search pattern for a composer]
en: .*\(.*(composer|musician).*\))
it: .*\(.*(compositore|musicista).*\))

[ctx: Search pattern for an album]
en: .*\(.*(album|score|soundtrack).*\)
it: .*\(.*(album|punteggio|traccia).*\)

[ctx: Search pattern for a song]
en: .*\(.*(song|track).*\)
it: .*\(.*(brano|traccia).*\)

[ctx: %1 is field name such as 'Artist Name']
en: %1 is needed for searching Wikipedia.
it: %1 è richiesto per la ricerca su Wikipedia.

en: Choose Language
it: Scegli la lingua

en: Retrieved lyrics is empty
it: Il testo recuperato è vuoto

en: Lyrics data could not be parsed
it: Impossibile analizzare i dati del testo

en: Remove Applet
it: Rimuovi applet

en: Add Applets...
it: Aggiungi applet...

en: Add Applet...
it: Aggiungi applet...

en: no applet name
it: nessun nome di applet

en: Configure Applets...
it: Configura le applet...

en: Install, list, remove Amarok applets
it: Installa, elenca, rimuovi le applet di Amarok

en: Amarok Applet Manager
it: Gestore applet di Amarok

en: Original author
it: Autore originale

en: Developer
it: Sviluppatore

en: For install or remove, operates on applets installed for all users.
it: Per installare o rimuovere, lavora sulle applet installate per tutti gli utenti.

[ctx: Do not translate <path>]
en: Install the applet at <path>
it: Installa l'applet in <path>

[ctx: Do not translate <path>]
en: Upgrade the applet at <path>
it: Aggiorna l'applet in <path>

en: List installed applets
it: Elenca le applet installate

[ctx: Do not translate <name>]
en: Remove the applet named <name>
it: Rimuovi l'applet con nome <name>

en: Absolute path to the package root. If not supplied, then the standard data directories for this KDE session will be searched instead.
it: Percorso assoluto alla radice del pacchetto. Se non viene fornito, la ricerca avverrà nella cartelle di dati standard di questa sessione di KDE.

en: Successfully removed %1
it: %1 rimosso con successo

en: Removal of %1 failed.
it: Rimozione di %1 non riuscita.

en: Plugin %1 is not installed.
it: L'estensione %1 non è installata.

en: Successfully installed %1
it: %1 installato con successo

en: Installation of %1 failed.
it: Installazione di %1 non riuscita.

[ctx: No option was given, this is the error message telling the user he needs at least one, do not translate install, remove, upgrade nor list]
en: One of install, remove, upgrade or list is required.
it: È richiesta un'opzione tra installa, rimuovi, aggiorna o elenca.

en: Hide menu
it: Nascondi menu

en: <strong>Applet Explorer</strong>
it: <strong>Esploratore applet</strong>

en: Containments
it: Contenitori

en: Context Applet
it: Applet di contesto

en: Zoom In
it: Aumenta zoom

en: Track rating: %1
it: Valutazione traccia: %1

en: Do not show under Various Artists
it: Non mostrare sotto Artisti vari

en: Show under Various Artists
it: Mostra sotto Artisti vari

en: %1 - Stopped %2
it: %1 - Fermata a %2

en: Playback Ended Markers
it: Marcatori di fine scaletta

[ctx: Name of the virtual collection that merges tracks from all collections]
en: Aggregate Collection
it: Collezione aggregata

en: Audio CD
it: CD audio

en: Ogg Vorbis is a fully free and unencumbered compressed audio format that is perfect for storing your compressed music on your computer. The sound quality is slightly better than MP3 at the same bitrate. Note that not all mobile players support the Ogg Vorbis format.
it: Ogg Vorbis è un formato audio compresso completamente gratuito e libero da vincoli, perfetto per conservare la musica sul proprio computer. La qualità del suono è leggermente migliore rispetto a MP3 allo stesso bitrate. Nota che non tutti i lettori portatili supportano il formato Ogg Vorbis.

en: FLAC is a lossless compressed audio format free of any patents or license fees. It maintains perfect CD audio quality while reducing file size by about 50%. Because the filesize is much larger than Ogg Vorbis or MP3 it is not recommended if you want to transfer your music to a mobile player.
it: FLAC è un formato audio compresso senza perdita d'informazione, libero da ogni brevetto o costo di licenza. Mantiene la qualità perfetta del CD audio riducendo la dimensione del file del 50% circa. Poiché la dimensione è maggiore di Ogg Vorbis e MP3, non è consigliata per trasferimenti di musica su lettori portatili.

en: WAV is a basic, uncompressed audio file format. It takes up a lot of space but maintains perfect quality. It is generally not recommended unless you know what you are doing. If you want perfect quality, use FLAC instead.
it: WAV è un formato audio di base non compresso. Richiede molto spazio, ma mantiene una qualità perfetta. Generalmente non è consigliato a meno che non sia ciò che si vuole. Se desideri una qualità perfetta, utilizza invece FLAC.

en: MP3 is the de facto standard in compressed audio compatible with almost all mobile players. It is however non free and generally not recommended.
it: MP3 è lo standard di fatto per l'audio compresso, compatibile con la maggior parte dei lettori portatili. Non è libero e generalmente non consigliato.

en: Audio CD settings - Amarok
it: Impostazioni CD audio - Amarok

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Available formats
it: Formati disponibili

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, advancedButton)
en: Advanced
it: Avanzate

en: Loading remote collection from host %1
it: Caricamento collezione remota dall'host %1

en: Music share at %1
it: Musica condivisa su %1

en: Updating Amarok database schema. Please don't terminate Amarok now as it may result in database corruption.
it: Aggiornamento dello schema della banca dati di Amarok. La chiusura di Amarok in questo momento potrebbe causare un danneggiamento della banca dati.

en: Updating Amarok database schema
it: Aggiornamento dello schema della banca dati di Amarok

en: Source track does not exist: %1
it: La fonte della traccia non esiste: %1

en: Could not create directory: %1
it: Impossibile creare la cartella: %1

en: Transferring: %1
it: Trasferimento: %1

en: Transcoding: %1
it: Transcodifica: %1

en: Removing: %1
it: Rimozione: %1

en: <ul><li>%1</li></ul>In most cases this means that not all of your tracks were imported.<br>See <a href='http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/TroubleshootingAndCommonProblems#Duplicate_Tracks'>Amarok Manual</a> for information about duplicate tracks.
it: <ul><li>%1</li></ul>Nella maggior parte dei casi, ciò significa che non tutte le tue tracce siano state importate.<br>Vedi la <a href='http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/TroubleshootingAndCommonProblems#Duplicate_Tracks'>Guida di Amarok</a> per informazioni circa le tracce duplicate.

en: Errors During Collection Scan
it: Errore durante la scansione della collezione

en: Duplicates found, the second file will be ignored:
    %1
    %2
it: Duplicati trovati, il secondo file sarà ignorato:
    %1
    %2

en: &Configure Device
it: &Configura dispositivo

en: &Eject Device
it: &Espelli dispositivo

en: Re-add orphaned and forget stale tracks
it: Aggiungi nuovamente le tracce abbandonate e ignora le tracce interrotte

[ctx: iPod was successfully initialized]
en: Initialization successful.
it: Inizializzazione riuscita.

[ctx: %1: iPod collection name]
en: iTunes database successfully written to %1
it: Banca dati di iTunes scritta correttamente in %1

[ctx: %1: iPod collection name]
en: Writing iTunes database to %1 failed without an indication of error
it: Scrittura della banca dati di iTunes su %1 non riuscita senza l'indicazione di un errore

[ctx: %1: iPod collection name, %2: technical error from libgpod]
en: Writing iTunes database to %1 failed: %2
it: Scrittura della banca dati di iTunes su %1 non riuscita: %2

en: Disconnected iPod/iPad/iPhone
it: iPod/iPad/iPhone disconnesso

en: Unknown Collection
it: Collezione sconosciuta

en: Unknown track
it: Traccia sconosciuta

en: Failed to process one track. (more info about it is in the Amarok debugging log) | Failed to process %1 tracks. (more info about these is in the Amarok debugging log)
it[0]: Elaborazione di una traccia non riuscita (altre informazioni sono disponibili nel log di debug di Amarok).
it[1]: Elaborazione di %1 tracce non riuscita (altre informazioni sono disponibili nel log di debug di Amarok).

[ctx: Infrequently displayed message, don't bother with singlar forms. %1 to %3 are numbers, %4 is the 'Failed to process ...' sentence or an empty string.]
en: Done consolidating iPod files. %1 orphaned tracks matched with stale iTunes database entries, %2 stale database entries removed, %3 orphaned tracks added back to the iTunes database. %4
it: Completato il consolidamento dei file dell'iPod. %1 tracce abbandonate hanno trovato una corrispondenza con voci interrotte della banca dati di iTunes, %2 voci interrotte della banca dati sono state rimosse, %3 tracce abbandonate sono state aggiunte nuovamente alla banca dati di iTunes. %4

[ctx: %2 is collection name]
en: Transferred one track to %2. | Transferred %1 tracks to %2.
it[0]: Trasferita una traccia in %2.
it[1]: Trasferite %1 tracce in %2.

[ctx: %2 is collection name]
en: Transcoded one track to %2. | Transcoded %1 tracks to %2.
it[0]: Transcodificata una traccia in %2.
it[1]: Transcodificate %1 tracce in %2.

en: Transfer aborted. Managed to transfer one track. | Transfer aborted. Managed to transfer %1 tracks.
it[0]: Trasferimento interrotto. Una traccia trasferita.
it[1]: Trasferimento interrotto. %1 tracce trasferite.

[ctx: %2 is the 'Transferred 123 tracks to Some collection.' message]
en: %2 One track was already there. | %2 %1 tracks were already there.
it[0]: %2 Una traccia era già presente.
it[1]: %2 %1 tracce erano già presenti.

[ctx: %1 is collection pretty name, e.g. My Little iPod]
en: Transferred Tracks to %1
it: Tracce trasferite a %1

en: One track successfully transferred, but transfer of some other tracks failed. | %1 tracks successfully transferred, but transfer of some other tracks failed.
it[0]: Una traccia è stata trasferita correttamente, ma il trasferimento di altre tracce non è riuscito.
it[1]: %1 tracce sono state trasferite correttamente, ma il trasferimento di altre tracce non è riuscito.

en: Transfer of tracks failed.
it: Trasferimento delle tracce non riuscito.

en: One track was not transferred because it would exceed iPod capacity.<br> | %1 tracks were not transferred because it would exceed iPod capacity.<br>
it[0]: Una traccia non è stata trasferita perché eccede la capacità dell'iPod.<br>
it[1]: %1 tracce non sono state trasferite perché eccedono la capacità dell'iPod.<br>

[ctx: Example of %1 would be: 20.0 MiB]
en: <i>Amarok reserves %1 on iPod for iTunes database writing.</i><br>
it: <i>Amarok riserva %1 sull'iPod per la scrittura della banca dati di iTunes.</i><br>

en: One track was not copied because it wouldn't be playable - its  %2 format is unsupported.<br> | %1 tracks were not copied because they wouldn't be playable - they are in unsupported formats (%2).<br>
it[0]: Una traccia non è stata copiata perché non riproducibile - il formato %2 non è supportato.<br>
it[1]: %1 tracce non sono state copiate perché non riproducibili - sono in formati non supportati (%2).<br>

en: Copy/move/transcode of one file failed.<br> | Copy/move/transcode of %1 files failed.<br>
it[0]: Copia/spostamento/transcodifica di un file non riuscita.<br>
it[1]: Copia/spostamento/transcodifica di %1 file non riuscita.<br>

en: One track was not transferred due to an internal Amarok error.<br> | %1 tracks were not transferred due to an internal Amarok error.<br>
it[0]: Una traccia non è stata trasferita a causa di un errore interno di Amarok.<br>
it[1]: %1 tracce non sono state trasferite a causa di un errore interno di Amarok.<br>

en: <i>You can find details in Amarok debugging output.</i><br>
it: <i>Puoi trovare i dettagli nel risultato del debug di Amarok.</i><br>

en: The rest was not transferred because iPod collection disappeared.<br>
it: La parte restante non è stata trasferita poiché la collezione iPod è scomparsa.<br>

[ctx: %1 is a list of errors that occurred during copying of tracks]
en: Error causes: %1<br>
it: Cause dell'errore: %1<br>

en: Removing one track from iPod | Removing %1 tracks from iPod
it[0]: Rimozione di una traccia dall'iPod
it[1]: Rimozione di %1 tracce dall'iPod

[ctx: operation when iPod is connected]
en: Reading iPod tracks
it: Lettura delle tracce dell'iPod

[ctx: iPod playlist name]
en: Stale tracks
it: Tracce interrotte

[ctx: iPod playlist name]
en: Orphaned tracks
it: Tracce abbandonate

en: Stale and/or orphaned tracks detected on %1. You can resolve the situation using the <b>%2</b> collection action. You can also view the tracks under the Saved Playlists tab.
it: Sono state rilevate tracce interrotte e abbandonate su %1. Puoi correggere la situazione utilizzando l'azione della collezione <b>%2</b>. Puoi inoltre visualizzare le tracce nella scheda Scalette salvate.

en: Connecting to iPhone, iPad or iPod touch failed.
it: Connessione a iPhone, iPad o iPod non riuscita.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, IpodConfiguration)
en: iPod device configuration
it: Configurazione del dispositivo iPod

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: iPod name:
it: Nome iPod:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_transcodeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transcodeLabel)
en: Transcode:
it: Transcodifica:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modelComboLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modelLabel)
en: Model:
it: Modello:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, initializeButton)
en: &Initialize iPod
it: &Inizializza l'iPod

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, infoGroupBox)
en: Information
it: Informazioni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, generationLabel)
en: Generation:
it: Generazione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, albumArtworkLabel)
en: Album artwork:
it: Copertina dell'album:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, troubleshootingGroupBox)
en: Troubleshooting
it: Risoluzione dei problemi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sysInfoLabel)
en: SysInfo file:
it: File SysInfo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sysInfoExtendedLabel)
en: SysInfoExtended file:
it: File SysInfoExtended:

en: Cannot parse iTunes database due to an unreported error.
it: Impossibile analizzare la banca dati di iTunes a causa di un errore non segnalato.

[ctx: iPod model that is not (yet) recognized]
en: Unrecognized model
it: Modello non riconosciuto

en: iPod model was not recognized.
it: Il modello dell'iPod non è stato riconosciuto.

en: %1 family uses %2 file to generate correct database checksum.
it: La famiglia %1 utilizza il file %2 per generare il codice di controllo corretto della banca dati.

en: %1 family needs %2 file to generate correct database checksum.
it: La famiglia %1 richiede il file %2 per generare il codice di controllo corretto della banca dati.

[ctx: Do not translate hash-AB, libgpod, libhashab.so]
en: %1 family probably uses hash-AB to generate correct database checksum. libgpod (as of version 0.8.2) doesn't know how to compute it, but tries to dynamically load external library libhashab.so to do it.
it: La famiglia %1 utilizza probabilmente hash-AB per generare il codice di controllo corretto della banca dati. libgpod (a partire dalla versione 0.8.2) non è in grado di calcolarlo, ma per farlo prova a caricare dinamicamente la libreria esterna libhashab.so.

en: Autodetect (%1 file(s) present)
it: Autorilevamento (%1 file presenti)

[ctx: Unknown iPod model, generation...]
en: Unknown
it: Sconosciuto

[ctx: In a dialog: Video: Supported]
en: Supported
it: Supportato

[ctx: In a dialog: Video: Not supported]
en: Not supported
it: Non supportato

[ctx: In a dialog: Some file: Present]
en: Present
it: Presenti

[ctx: In a dialog: Some file: Not found]
en: <b>Not found</b>
it: <b>Non trovati</b>

[ctx: In a dialog: Some file: Not needed]
en: Not needed
it: Non necessari

[ctx: %1 is informational sentence giving reason]
en: <b>%1</b><br><br>As a safety measure, Amarok will <i>refuse to perform any writes</i> to iPod. (modifying iTunes database could make it look empty from the device point of view)<br>See <a href='%2'>README.overview</a> file from libgpod source repository for more information.
it: <b>%1</b><br><br>Come misura di sicurezza, Amarok <i>rifiuterà l'esecuzione di qualsiasi scrittura</i> sull'iPod. (la modifica della banca dati di iTunes potrebbe farlo apparire vuoto al dispositivo)<br>Vedi il file <a href='%2'>README.overview</a> presente nel deposito dei sorgenti di libgpod per ulteriori informazioni.

en: <b>%1</b><br><br>Above problem prevents Amarok from using your iPod. You can try to re-create critical iPod folders and files (including iTunes database) using the <b>%2</b> button below.<br><br> Initializing iPod <b>destroys iPod track and photo database</b>, however it should not delete any tracks. The tracks will become orphaned.
it: <b>%1</b><br><br>Tale problema impedisce ad Amarok di utilizzare il tuo iPod. Puoi provare a ricreare le cartelle e i file fondamentali dell'iPod (incluso il database di iTunes) utilizzando il pulsante <b>%2</b> in basso.<br><br> L'inizializzazione dell'iPod <b>distrugge la banca dati delle tracce e delle foto</b>, ma non dovrebbe eliminare alcuna traccia. Le tracce  diventeranno abbandonate.

[ctx: Do not translate SysInfo]
en: Failed to write SysInfo: %1
it: Impossibile scrivere SysInfo: %1

[ctx: Do not translate SysInfo]
en: Failed to write SysInfo file due to an unreported error
it: Scrittura del file SysInfo non riuscita a causa di un errore non segnalato

en: Cannot initialize iPod due to an unreported error.
it: Impossibile inizializzare l'iPod a causa di un errore non segnalato.

en: Copying Tracks Failed
it: Copia delle tracce non riuscita

en: Tracks not copied: the device is already being copied to
it: Tracce non copiate: è già in corso una copia sul dispositivo

en: Unsupported format: %1
it: Formato non supportato: %1

en: Already on device
it: Già presente sul dispositivo

en: Tracks not copied: the device already has these tracks
it: Tracce non copiate: le tracce sono già sul dispositivo

en: Tracks not copied: the device has insufficient space
it: Tracce non copiate: lo spazio sul dispositivo è insufficiente

en: Transferring Tracks to Device
it: Trasferimento tracce al dispositivo

en: %1 track failed to copy to the device | %1 tracks failed to copy to the device
it[0]: %1 traccia non è stata copiata sul dispositivo
it[1]: %1 tracce non sono state copiate sul dispositivo

en: The track failed to copy to the device
it: La traccia non è stata copiata sul dispositivo

en: Track not deleted: | Tracks not deleted:
it[0]: Traccia non eliminata:
it[1]: Tracce non eliminate:

en: Deleting Track Failed | Deleting Tracks Failed
it[0]: Eliminazione della traccia non riuscita
it[1]: Eliminazione delle tracce non riuscita

en: %1 tracks are already being deleted from the device.
it: %1 tracce non sono state eliminate dal dispositivo.

en: Removing Track from Device | Removing Tracks from Device
it[0]: Rimozione traccia dal dispositivo
it[1]: Rimozione tracce dal dispositivo

en: &Disconnect Device
it: &Disconnetti dispositivo

en: Media Device playlists
it: Scalette dispositivi multimediali

[ctx: Podcasts on a media device]
en: Podcasts on %1
it: Podcast su %1

en: Could not connect to MTP Device
it: Impossibile connettere il dispositivo MTP

en: Could not copy track from device.
it: Impossibile copiare tracce dal dispositivo.

en: Unknown Genre
it: Genere sconosciuto

en: Could not delete item
it: Impossibile eliminare l'elemento

en: Delete failed
it: Eliminazione fallita

en: Could not save playlist.
it: Impossibile salvare la scaletta

en: Invalid URL
it: URL non valido

en: Nepomuk Collection
it: Collezione di Nepomuk

en: Couldn't initialize Nepomuk Collection. Check if 'Nepomuk Semantic Desktop' is enabled in System Settings -> Desktop Search. Nepomuk Plugin won't be loaded unless Nepomuk is enabled.
it: Impossibile inizializzare la collezione di Nepomuk. Verifica che «Desktop semantico Nepomuk» sia abilitato in Impostazioni di sistema -> Ricerca desktop. L'estensione Nepomuk sarà caricata solo se Nepomuk è abilitato.

en: Playdar Collection
it: Collezione Playdar

en: Source collection removed
it: Collezione della fonte rimossa

[ctx: The genre name for classical music]
en: Classical
it: Classica

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete this track? It will be removed from %2 and from underlying storage medium. | Do you really want to delete these %1 tracks? They will be removed from %2 and from underlying storage medium.
it[0]: Vuoi davvero eliminare questa traccia? Sarà rimossa da %2 e dal supporto di archiviazione sottostante.
it[1]: Vuoi davvero eliminare queste %1 tracce? Saranno rimosse da %2 e dal supporto di archiviazione sottostante.

[ctx: @info]
en: Do you really want to move this track to the trash? It will be removed from %2. | Do you really want to move these %1 tracks to the trash? They will be removed from %2.
it[0]: Vuoi davvero cestinare questa traccia? Sara rimossa da %2.
it[1]: Vuoi davvero cestinare queste %1 tracce? Saranno rimosse da %2.

[ctx: @info]
en: Do you really want to move this track? It will be renamed and the original deleted. | Do you really want to move these %1 tracks? They will be renamed and the originals deleted.
it[0]: Vuoi davvero spostare questa traccia? Sarà rinominata e l'originale eliminata.
it[1]: Vuoi davvero spostare queste %1 tracce? Saranno rinominate e le originali eliminate.

[ctx: @title:window]
en: Move Files
it: Sposta file

[ctx: rename files button]
en: &Rename
it: &Rinomina

[ctx: @info]
en: There was a problem and this track could not be removed. Make sure the directory is writable. | There was a problem and %1 tracks could not be removed. Make sure the directory is writable.
it[0]: Si è verificato un problema e la traccia non può essere rimossa. Assicurati che la cartella sia scrivibile.
it[1]: Si è verificato un problema e %1 tracce non possono essere rimosse. Assicurati che la cartella sia scrivibile.

en: Unable to remove tracks
it: Impossibile rimuovere le tracce

en: The collection does not have enough free space available or is not writable.
it: La collezione non ha abbastanza spazio libero disponibile o non è scrivibile.

en: Do you want to remove empty folders?
it: Vuoi rimuovere le cartelle vuote?

en: Remove empty folders?
it: Rimuovere le cartelle vuote?

[ctx: %1 is track url, %2 track title, %3 track artist]
en: %1 (%2 by %3)
it: %1 (%2 di %3)

[ctx: %1 is track url, %2 artist name]
en: %1 (by %2)
it: %1 (di %2)

en: today
it: oggi

en: last week
it: settimana scorsa

en: last month
it: mese scorso

en: two months ago
it: due mesi fa

en: three months ago
it: tre mesi fa

en: Trash
it: Cestino

en: Moving to trash: %1
it: Cestinamento: %1

en: &Delete Episode
it: Eli&mina puntata

en: Are you sure you want to delete this episode? | Are you sure you want to delete these %1 episodes?
it[0]: Sei sicuro di voler eliminare questa puntata?
it[1]: Sei sicuro di voler eliminare le %1 puntate?

en: Yes, delete from %1.
it: Sì, elimina da %1.

en: &Delete Channel and Episodes
it: Eli&mina canali e puntate

en: &Activate This Collection
it: &Attiva questa collezione

en: File <i>%1</i> suggests that we should use <i>%2</i> as music folder on the device, but it doesn't exist. Falling back to <i>%3</i> instead
it: Il file <i>%1</i> indica che dovresti utilizzare <i>%2</i> come cartella musicale sul dispositivo, che però non esiste. Ripiego invece su <i>%3</i>

[ctx: Name of the USB Mass Storage collection that has not yet been activated. See also the 'Activate This Collection' action; %1 is actual collection name]
en: %1 (not activated)
it: %1 (non attivata)

en: Configure USB Mass Storage Device
it: Configura dispositivo di memorizzazione di massa USB

en: Removing one track from %2 | Removing %1 tracks from %2
it[0]: Rimozione di una traccia da %2
it[1]: Rimozione di %1 tracce da %2

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UmsConfiguration)
en: USB Mass Storage device configuration
it: Configurazione dispositivo di memorizzazione di massa USB

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoConnect)
en: Use automatically when connected
it: Utilizza automaticamente quando connesso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_musicCheckBox)
en: Music
it: Musica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Music folder:
it: Cartella della musica:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_filenameSchemeBox)
en: Filename scheme of tracks that are added to the device
it: Schema di nome file delle tracce da aggiungere al dispositivo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Podcast folder:
it: Cartella dei podcast:

en: Scanning %1
it: Scansione di %1 in corso

en: UPnP Error: %1
it: Errore UPnP: %1

[ctx: The value is not known]
en: Unknown
it: Sconosciuto

[ctx: The Value is not known]
en: Unknown
it: Sconosciuto

[ctx: Reason why a track is not playable]
en: Underlying playlist is empty
it: La scaletta sottostante è vuota

en: When Amarok was last closed, this track was at %1, but Amarok cannot find this track on the filesystem or in any of your collections anymore. You may try plugging in the device this track might be on.
it: L'ultima volta che Amarok è stato chiuso, questa traccia era in %1, ma Amarok non è più in grado di trovarla nel filesystem o in una qualsiasi collezione. Potresti provare a ricollegare il dispositivo sul quale potrebbe risiedere.

en: Stream (%1)
it: Flusso (%1)

en: Could not create a temporary file to download playlist.
it: Impossibile creare un file temporaneo per scaricare la scaletta.

en: Downloading remote playlist
it: Scaricamento della scaletta remota

[ctx: %1 is file path]
en: Cannot read playlist from %1
it: Impossibile leggere la scaletta da %1

en: The used file extension is not valid for playlists.
it: L'estensione del file utilizzata non è valida per le scalette.

en: Unknown playlist format
it: Formato della scaletta sconosciuto

en: Playlist_%1
it: Scaletta_%1

[ctx: Change filename layout]
en: Podcast Episode Filename Configuration
it: Configurazione del nome file delle puntate dei podcast

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PodcastFilenameLayoutConfigWidget)
en: Podcast Filename Layout Configuration
it: Configurazione dello schema del nome file dei podcast

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_filenameLayoutDefault)
en: Specified by podcast channel
it: Specificato dal canale del podcast

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_filenameLayoutCustom)
en: custom
it: personalizzato

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_filenameLayoutText)
en: Available fields : %artist%,%title%,%genre%,%year%,%composer%,%pubdate%,%number%,%album%
it: Campi disponibili: %artist%,%title%,%genre%,%year%,%composer%,%pubdate%,%number%,%album%

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PodcastSettingsBase)
en: Podcast Configuration
it: Configurazione podcast

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_saveLocationlabel)
en: Save Location:
it: Posizione di salvataggio:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck)
en: When checked, Amarok will automatically scan the podcast for updates
it: Se selezionata, Amarok analizzerà automaticamente il podcast per aggiornamenti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck)
en: Automatically scan for updates
it: Ricerca automatica degli aggiornamenti

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, kbuttongroup)
en: Media Download
it: Scaricamento media

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_downloadRadio) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_downloadRadio)
en: Download media as soon as it becomes available
it: Scarica media non appena si rende disponibile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_downloadRadio)
en: Download when a&vailable
it: Scarica se dis&ponibile

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_streamRadio) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_streamRadio)
en: Media must be explicitly downloaded, otherwise the podcast will be played from the remote server.
it: Il media deve essere scaricato esplicitamente, altrimenti il podcast verrà riprodotto dal server remoto.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_streamRadio)
en: Stream or download on re&quest
it: Flusso o scaricamento su ric&hiesta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_purgeCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_purgeCheck)
en: If checked, Amarok will throw away old podcast episodes
it: Se selezionata, Amarok scarterà le vecchie puntate dei podcast

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_purgeCheck)
en: Limit &number of episodes
it: &Numero massimo di puntate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_purgeCountLabel)
en: Keep maximum of:
it: Tieni un massimo di:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntSpinBox, m_purgeCountSpinBox) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, m_purgeCountSpinBox)
en: The maximum number of podcast items to store
it: Il numero massimo di elementi podcast da conservare

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_writeTagsCheck)
en: The RSS feed and the tags in the downloaded file sometimes do not contain the same information. Writing the tags ensures the information in the playlist and on media devices will be the same as in the feed.
it: La fonte RSS e i tag nel file scaricato a volte non contengono alcune informazioni. La scrittura dei tag assicura la simmetria tra le informazioni nella scaletta e sui dispositivi multimediali siano le stesse della fonte.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeTagsCheck)
en: Write feed information to tags after downloading.
it: Scrivi le informazioni relative alla fonte nei tag dopo lo scaricamento.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_filenameLayoutConfigWidgetButton)
en: Episode Filename Configuration
it: Configurazione nome file della puntata

[ctx: change options]
en: Configure %1
it: Configura %1

en:  Item |  Items
it[0]:  Elemento
it[1]:  Elementi

en: &Update All Channels
it: Aggiorna t&utti i canali

en: &Configure General Settings
it: &Configura le opzioni generali

en: &Export subscriptions to OPML file
it: &Esporta le iscrizioni in un file OPML

en: &Configure
it: &Configura

en: &Remove Subscription
it: &Rimuovi iscrizione

en: &Update Channel
it: A&ggiorna canale

en: &Download Episode
it: &Scarica puntata

en: &Delete Downloaded Episode
it: Eli&mina puntate scaricate

en: &Write Feed Information to File
it: &Scrivi le informazioni sulla fonte su file

en: &Keep downloaded file
it: &Conserva il file scaricato

en: Toggle the "keep" downloaded file status of this podcast episode. Downloaded files with this status wouldn't be deleted even if we apply a purge.
it: Commuta lo stato «conserva» del file scaricato di questa puntata del podcast. I file scaricati con questo stato non saranno eliminati anche se applichiamo la cancellazione.

en: Already subscribed to %1.
it: Già iscritto a %1.

[ctx: prefix to 'x minutes']
en: every
it: ogni

en:  minute |  minutes
it[0]:  minuto
it[1]:  minuti

en: Configure Local Podcasts
it: Configura i podcast locali

en: Move Podcasts
it: Sposta podcast

en: Do you want to move all downloaded episodes to the new location?
it: Vuoi spostare tutte le puntate scaricate nella nuova posizione?

en: Select file for OPML export
it: Seleziona il file OPML da esportare

en: Unsubscribe
it: Rimuovi iscrizione

en: Do you really want to unsubscribe from "%1"?
it: Vuoi davvero rimuovere l'iscrizione da «%1»?

en: Delete downloaded episodes
it: Elimina le puntate scaricate

en: Waiting for Podcast Downloads to Finish
it: In attesa che lo scaricamento dei podcast finisca

en: There is still a podcast download in progress | There are still %1 podcast downloads in progress
it[0]: C'è ancora un podcast in fase di scaricamento
it[1]: Ci sono ancora %1 podcast in fase di scaricamento

en: Cancel Download and Quit.
it: Annulla lo scaricamento ed esci.

en: Unable to save podcast episode file to %1
it: Impossibile salvare il file della puntata del podcast in %1

en: Downloading Podcast Media
it: Scaricamento media podcast

en: Downloading Podcast "%1"
it: Scaricamento podcast «%1»

en: Local Podcasts
it: Podcast locali

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_intervalLabel)
en: Auto-update:
it: Aggiornamento automatico:

[ctx: automatic updates turned off]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (KIntSpinBox, m_autoUpdateInterval)
en: disabled
it: disabilitato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_baseDirLabel)
en: Base directory:
it: Cartella base:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_baseDirUrl)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Base directory for all new podcast channels.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">When a podcast channel is added <span style=" font-style:italic;">&lt;base directory&gt;</span>/<span style=" font-style:italic;">&lt;channel name&gt;</span> is used as the download directory.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">This can be changed for each channel individually.</p></body></html>
it: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">La cartella base per tutti i nuovi canali di podcast.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Quando un canale di podcast viene aggiunto <span style=" font-style:italic;">&lt;la cartella base&gt;</span>/<span style=" font-style:italic;">&lt;nome del canale&gt;</span> è utilizzata come cartella di destinazione.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Può essere modificata per ogni singolo canale.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_baseDirUrl)
en: Base directory for all new podcast channels.
    When a podcast channel is added <base directory>/<channel name> is used as the download directory.
    This can be changed for each channel individually.
it: La cartella base per tutti i nuovi podcast.
    Quando si aggiunge un canale di podcast <cartella base>/<nome canale> viene utilizzate come cartella di destinazione.
    Può essere modificata per singolo canale.

en: The configured database plugin could not be loaded.
it: L'estensione della banca dati configurata non può essere caricata.

en: Organize tracks
it: Organizza le tracce

en: Transcode and organize tracks
it: Transcodifica e organizza le tracce

en: Move tracks
it: Sposta le tracce

en: Transcode and move tracks
it: Transcodifica e sposta le tracce

en: Copy tracks
it: Copia le tracce

en: Transcode and copy tracks
it: Transcodifica e copia le tracce

en: Organizing one track | Organizing %1 tracks
it[0]: Organizzazione di una traccia
it[1]: Organizzazione di %1 tracce

en: Transcoding and organizing one track | Transcoding and organizing %1 tracks
it[0]: Transcodifica e organizzazione di una traccia
it[1]: Transcodifica e organizzazione di %1 tracce

en: Moving one track to %2 | Moving %1 tracks to %2
it[0]: Spostamento di una traccia in %2
it[1]: Spostamento di %1 tracce su %2

en: Transcoding and moving one track to %2 | Transcoding and moving %1 tracks to %2
it[0]: Transcodifica e spostamento di una traccia su %2
it[1]: Transcodifica e spostamento di %1 tracce su %2

en: Copying one track to %2 | Copying %1 tracks to %2
it[0]: Copia di una traccia su %2
it[1]: Copia di %1 tracce su %2

en: Transcoding and copying one track to %2 | Transcoding and copying %1 tracks to %2
it[0]: Transcodifica e copia di una traccia su %2
it[1]: Transcodifica e copia di %1 tracce su %2

en: No network connection
it: Nessuna connessione di rete

en: File does not exist
it: Il file non esiste

en: Not a file
it: Non è un file

en: No read permissions
it: Nessun permesso di lettura

[ctx: Track field name (when nothing specific is selected e.g. in the automatic playlist generator)]
en: anything
it: qualsiasi

[ctx: Track field name (the file this track is stored in)]
en: File Name
it: Nome file

[ctx: Track field name]
en: Title
it: Titolo

[ctx: Track field name]
en: Artist
it: Artista

[ctx: Track field name]
en: Genre
it: Genere

[ctx: Track field name]
en: Composer
it: Compositore

[ctx: Track field name]
en: Year
it: Anno

[ctx: Track field name]
en: Comment
it: Commento

[ctx: Track field name]
en: Track Number
it: Numero traccia

[ctx: Track field name]
en: Disc Number
it: Numero disco

[ctx: Track field name]
en: Length
it: Durata

[ctx: Track field name]
en: Bit Rate
it: Bitrate

[ctx: Track field name]
en: Sample Rate
it: Campionamento

[ctx: Track field name]
en: File Size
it: Dimensione file

[ctx: Track field name]
en: Format
it: Formato

[ctx: Track field name]
en: Added to Collection
it: Aggiunto alla collezione

[ctx: Track field name]
en: Score
it: Punteggio

[ctx: Track field name]
en: Rating
it: Valutazione

[ctx: Track field name]
en: First Played
it: Prima riproduzione

[ctx: Track field name]
en: Last Played
it: Ultima riproduzione

[ctx: Track field name]
en: Playcount
it: Numero di riproduzioni

[ctx: Track field name]
en: Unique Id
it: ID univoco

[ctx: Track field name]
en: Track Gain
it: Guadagno traccia

[ctx: Track field name]
en: Track Gain Peak
it: Picco di guadagno traccia

[ctx: Track field name]
en: Album Gain
it: Guadagno album

[ctx: Track field name]
en: Album Gain Peak
it: Picco di guadagno album

[ctx: Track field name]
en: Album Artist
it: Artista dell'album

[ctx: Track field name]
en: Label
it: Etichetta

[ctx: Track field name]
en: Last Modified
it: Ultima modifica

[ctx: Track field name]
en: Lyrics
it: Testi

[ctx: The field name in case nothing specific is selected e.g. in the automatic playlist generator. Use a one word translation.]
en: anything
it: qualsiasi

[ctx: One word translation used in the collection filter. The name of the file this track is stored in]
en: filename
it: nomefile

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: title
it: titolo

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: artist
it: artista

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: genre
it: genere

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: composer
it: compositore

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: year
it: anno

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: comment
it: commento

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: tracknumber
it: numerotraccia

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: discnumber
it: numerodisco

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: length
it: durata

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: samplerate
it: campionamento

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: filesize
it: dimensionefile

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: format
it: formato

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: added
it: aggiunto

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: score
it: punteggio

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: rating
it: valutazione

[ctx: One word translation used in the collection filter. First played time / access date]
en: firstplay
it: primoaccesso

[ctx: One word translation used in the collection filter. Last played time / access date]
en: lastplay
it: ultimoaccesso

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: playcount
it: numeroriproduzioni

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: uniqueid
it: idunivoco

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: trackgain
it: guadagnotraccia

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: trackgainpeak
it: piccoguadagnotraccia

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: albumgain
it: guadagnoalbum

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: albumgainpeak
it: piccoguadagnoalbum

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: albumartist
it: artistaalbum

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: label
it: etichetta

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: modified
it: modificata

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: lyrics
it: testi

[ctx: number of days with spacing for the pretty time]
en: %1 day,  | %1 days,
it[0]: %1 giorno,
it[1]: %1 giorni,

[ctx: number of years for the pretty time]
en: %1 year | %1 years
it[0]: %1 anno
it[1]: %1 anni

[ctx: number of months for the pretty time]
en: %1 month | %1 months
it[0]: %1 mese
it[1]: %1 mesi

[ctx: number of days for the pretty time]
en: %1 day | %1 days
it[0]: %1 giorno
it[1]: %1 giorni

[ctx: number of hours for the pretty time]
en: %1 hour | %1 hours
it[0]: %1 ora
it[1]: %1 ore

[ctx: number of minutes for the pretty time]
en: %1 minute | %1 minutes
it[0]: %1 minuto
it[1]: %1 minuti

[ctx: number of seconds for the pretty time]
en: %1 second | %1 seconds
it[0]: %1 secondo
it[1]: %1 secondi

en: Importing podcast channel from %1
it: Importazione canale podcast da %1

en: Updating podcast channel
it: Aggiornamento canale podcast

en: Updating "%1"
it: Aggiornamento «%1»

en: Importing podcast from %1 failed with error:
it: L'importazione di podcast da %1 non è riuscita con errore:

en: Updating podcast from %1 failed with error:
it: Aggiornamento podcast da %1 non riuscito con errore:

en: Updating "%1" failed with error:
it: Aggiornamento di «%1» non riuscito con errore:

en: While parsing %1, a feed was expected but an HTML page was received.
    Did you enter the correct URL?
it: Durante l'analisi di %1, era attesa una fonte, ma è stata ricevuta una pagina HTML.
    Hai inserito l'URL corretto?

en: Feed has an unknown type: %1
it: La fonte è di un tipo sconosciuto: %1

en: %1 is not an RSS version 2.0 feed.
it: %1 non è una fonte RSS versione 2.0.

en: %1 is not a valid RSS version 1.0 feed.
it: %1 non è una fonte RSS versione 1.0.

en: %1 is not a valid Atom feed.
it: %1 non è una fonte Atom valida.

en: Alternative Enclosures:
it: Contenitori alternativi:

en: unknown type
it: tipo sconosciuto

[ctx: The amount of time since last played]
en: Never
it: Mai

[ctx: When this track was last played]
en: Unknown
it: Sconosciuto

en: One week ago | %1 weeks ago
it[0]: Una settimana fa
it[1]: %1 settimane fa

en: Yesterday
it: Ieri

en: One day ago | %1 days ago
it[0]: Un giorno fa
it[1]: %1 giorni fa

en: One hour ago | %1 hours ago
it[0]: Un'ora fa
it[1]: %1 ore fa

en: One minute ago | %1 minutes ago
it[0]: Un minuto fa
it[1]: %1 minuti fa

en: Within the last minute
it: Nell'ultimo minuto

en: The future
it: Il futuro

[ctx: When this track was last played]
en: Tomorrow
it: Domani

[ctx: A saved playlist with the current time (KLocale::Shortdate) added between the parentheses]
en: Empty Playlist (%1)
it: Scaletta vuota (%1)

[ctx: A saved playlist with the current time (KLocale::Shortdate) added between the parentheses]
en: Various Tracks (%1)
it: Tracce varie (%1)

en: Unknown Artist(s)
it: Artista(i) sconosciuto(i)

en: Unknown Album(s)
it: Album sconosciuto(i)

en: Various Albums
it: Album vari

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>The encoder used by Amarok operates better with a constant bitrate.<br>VBR is experimental and likely to get even worse results than the CBR.<br>For this reason, the bitrate measure in this slider is a pretty accurate estimate of the bitrate of the encoded track.<br>The encoder is transparent at 128kbps for most samples tested with artifacts only appearing in extreme cases.
it: Il bitrate è la misura della quantità di dati utilizzata per rappresentare un secondo della traccia audio.<br>Il codificatore utilizzato da Amarok opera meglio con un bitrate costante.<br>VBR è sperimentale ed è probabile che ottenga risultati peggiori del CBR.<br>Per questo motivo, la misura del bitrate in questo cursore è una stima abbastanza precisa del bitrate di una traccia codificata.<br>Il codificatore è trasparente a 128kbps per la maggior parte dei campioni provati con artefatti che appaiono solo in casi estremi.

en: Bitrate target for constant bitrate encoding
it: Bitrate di destinazione per la codifica a bitrate costante

en: Smaller file
it: File più piccolo

en: Better sound quality
it: Migliore qualità audio

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Audio_Coding>Advanced Audio Coding</a> (AAC) is a patented lossy codec for digital audio.<br>AAC generally achieves better sound quality than MP3 at similar bit rates. It is a reasonable choice for the iPod and some other portable music players.
it: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Audio_Coding>Advanced Audio Coding</a> (AAC) è un codificatore brevettato per audio digitale con perdita di informazione.<br>AAC ottiene di solito una qualità audio migliore rispetto a MP3 a bitrate simili. Si dimostra una scelta ragionevole per iPod e alcuni lettori musicali portatili.

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_Lossless>Apple Lossless</a> (ALAC) is an audio codec for lossless compression of digital music.<br>Recommended only for Apple music players and players that do not support FLAC.
it: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_Lossless>Apple Lossless</a> (ALAC) è un codificatore audio per la compressione di musica digitale senza perdita di informazione.<br>Consigliato solo per lettori musicali di Apple e lettori che non supportano FLAC.

en: The <a href=http://flac.sourceforge.net/documentation_tools_flac.html>compression level</a> is an integer value between 0 and 8 that represents the tradeoff between file size and compression speed while encoding with <b>FLAC</b>.<br/> Setting the compression level to <b>0</b> yields the shortest compression time but generates a comparably big file<br/>On the other hand, a compression level of <b>8</b> makes compression quite slow but produces the smallest file.<br/>Note that since FLAC is by definition a lossless codec, the audio quality of the output is exactly the same regardless of the compression level.<br/>Also, levels above <b>5</b> dramatically increase compression time but create an only slightly smaller file, and are not recommended.
it: Il <a href=http://flac.sourceforge.net/documentation_tools_flac.html>livello di compressione</a> è un valore intero compreso tra 0 e 8 che rappresenta il compromesso tra dimensione del file e velocità di compressione durante la codifica con <b>FLAC</b>.<br/> L'impostazione del livello di compressione a <b>0</b> produce un breve tempo di compressione, ma genera file più grandi<br/>D'altro canto, un livello di compressione di <b>8</b> rende abbastanza lenta la compressione, ma produce file di minori dimensioni.<br/>Nota che poiché FLAC è per definizione un codificatore senza perdita di informazione, la qualità audio del risultato è esattamente la stessa the audio quality of the output is exactly the same qualunque sia il livello di compressione.<br/>Inoltre, i livelli maggiori di <b>5</b> aumentano notevolmente il tempo di compressione, ma creano un file solo leggermente più piccolo, e non sono consigliati.

en: Compression level
it: Livello di compressione

en: Faster compression
it: Compressione più veloce

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Free_Lossless_Audio_Codec>Free Lossless Audio Codec</a> (FLAC) is an open and royalty-free codec for lossless compression of digital music.<br>If you wish to store your music without compromising on audio quality, FLAC is an excellent choice.
it: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Free_Lossless_Audio_Codec>Free Lossless Audio Codec</a> (FLAC) è un codificatore per la compressione di musica digitale senza perdita di informazione aperto e libero da diritti d'autore.<br>Se desideri conservare la tua musica senza compromettere la qualità dell'audio, FLAC è un'ottima scelta.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>The <b>MP3</b> encoder used by Amarok supports a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/MP3#VBR>variable bitrate (VBR)</a> setting, which means that the bitrate value fluctuates along the track based on the complexity of the audio content. More complex intervals of data are encoded with a higher bitrate than less complex ones; this approach yields overall better quality and a smaller file than having a constant bitrate throughout the track.<br>For this reason, the bitrate measure in this slider is just an estimate of the average bitrate of the encoded track.<br><b>160kb/s</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>120kb/s</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>205kb/s</b> is probably overkill.
it: Il bitrate è una misura della quantità di dati utilizzata per rappresentare un secondo di traccia audio.<br>Il codificatore <b>MP3</b> utilizzato da Amarok supporta l'impostazione di un <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/MP3#VBR>bitrate variabile (VBR)</a>,ciò significa che il valore del bitrate della traccia cambia in base alla complessità del contenuto audio. Intervalli di dati più complessi sono codificati con un bitrate più alto rispetto a quelli meno complessi; questo approccio produce una migliore qualità complessiva e un file di dimensioni minori rispetto a una traccia codificata con bitrate costante.<br>Per tale ragione, la misura del bitrate di questo cursore è solo una stima del bitrate medio della traccia codificata.<br><b>160kb/s</b> è una buona scelta per la musica che si ascolta su un lettore portatile.<br/>Qualsiasi valore inferiore a <b>120kb/s</b> potrebbe non essere soddisfacente, mentre i valori superiori a <b>205kb/s</b> sono probabilmente eccessivi.

en: Expected average bitrate for variable bitrate encoding
it: Bitrate medio atteso per la codifica a bitrate variabile

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/MP3>MPEG Audio Layer 3</a> (MP3) is a patented digital audio codec using a form of lossy data compression.<br>In spite of its shortcomings, it is a common format for consumer audio storage, and is widely supported on portable music players.
it: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/MP3>MPEG Audio Layer 3</a> (MP3) è un codificatore audio digitale brevettato che utilizza un tipo di compressione dati con perdita di informazione.<br>Nonostante i suoi difetti, è un formato molto comune per l'archiviazione audio tra gli utenti, ed è ampiamente supportato dai lettori musicali portatili.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>The <b>Opus</b> encoder used by Amarok supports a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Variable_bitrate>variable bitrate (VBR)</a> setting, which means that the bitrate value fluctuates along the track based on the complexity of the audio content. More complex intervals of data are encoded with a higher bitrate than less complex ones; this approach yields overall better quality and a smaller file than having a constant bitrate throughout the track.<br>For this reason, the bitrate measure in this slider is just an estimate of the average bitrate of the encoded track.<br><b>128kb/s</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>100kb/s</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>256kb/s</b> is probably overkill.
it: Il bitrate è una misura della quantità di dati utilizzata per rappresentare un secondo di traccia audio.<br>Il codificatore <b>Opus</b> utilizzato da Amarok supporta l'impostazione di un <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/MP3#VBR>bitrate variabile (VBR)</a>, ciò significa che il valore del bitrate della traccia cambia in base alla complessità del contenuto audio. Intervalli di dati più complessi sono codificati con un bitrate più alto rispetto a quelli meno complessi; questo approccio produce una migliore qualità complessiva e un file di dimensioni minori rispetto a una traccia codificata con bitrate costante.<br>Per tale ragione, la misura del bitrate di questo cursore è solo una stima del bitrate medio della traccia codificata.<br><b>128kb/s</b> è una buona scelta per la musica che si ascolta su un lettore portatile.<br/>Qualsiasi valore inferiore a <b>100kb/s</b> potrebbe non essere soddisfacente, mentre i valori superiori a <b>256kb/s</b> sono probabilmente eccessivi.

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Opus_(audio_format)>Opus</a> is a patent-free digital audio codec using a form of lossy data compression.
it: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Opus_(audio_format)>Opus</a> è un codificatore audio digitale libero da brevetti che utilizza una forma di compressione dei dati senza perdita d'informazione.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>The <b>Vorbis</b> encoder used by Amarok supports a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis#Technical_details>variable bitrate (VBR)</a> setting, which means that the bitrate value fluctuates along the track based on the complexity of the audio content. More complex intervals of data are encoded with a higher bitrate than less complex ones; this approach yields overall better quality and a smaller file than having a constant bitrate throughout the track.<br>The Vorbis encoder uses a quality rating "-q parameter" between -1 and 10 to define a certain expected audio quality level. The bitrate measure in this slider is just a rough estimate (provided by Vorbis) of the average bitrate of the encoded track given a q value. In fact, with newer and more efficient Vorbis versions the actual bitrate is even lower.<br><b>-q5</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>-q3</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>-q8</b> is probably overkill.
it: Il bitrate è una misura della quantità di dati utilizzata per rappresentare un secondo di traccia audio.<br>Il codificatore <b>Vorbis</b> utilizzato da Amarok supporta l'impostazione di un <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis#Technical_details>bitrate variabile (VBR)</a>,ciò significa che il valore del bitrate della traccia cambia in base alla complessità del contenuto audio. Intervalli di dati più complessi sono codificati con un bitrate più alto rispetto a quelli meno complessi; questo approccio produce una migliore qualità complessiva e un file di dimensioni minori rispetto a una traccia codificata con bitrate costante.<br>Il codificatore Vorbis utilizza un indice di qualità «parametro -q» con valori compresi tra -1 e 10 per specificare il livello di qualità audio atteso. La misura del bitrate di questo cursore è solo una stima approssimata (fornita da Vorbis) del bitrate medio dato un valore q. In realtà, con le versioni più recenti e più efficienti di Vorbis il bitrate attuale è anche più basso.<br><b>-q5</b> è una buona scelta per la musica che si ascolta su un lettore portatile.<br/>Qualsiasi valore inferiore a <b>-q3</b> potrebbe non essere soddisfacente, mentre i valori superiori a <b>-q8</b> sono probabilmente eccessivi.

en: Quality rating for variable bitrate encoding
it: Indice di qualità per la codifica a bitrate variabile

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis>Ogg Vorbis</a> is an open and royalty-free audio codec for lossy audio compression.<br>It produces smaller files than MP3 at equivalent or higher quality. Ogg Vorbis is an all-around excellent choice, especially for portable music players that support it.
it: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis>Ogg Vorbis</a> è un codificatore per la compressione audio con perdita di informazione aperto e libero da diritti d'autore.<br>Produce file più piccoli di MP3 per qualità equivalente o superiore. Ogg Vorbis è un'ottima scelta per tutti gli utilizzi, specialmente per lettori musicali portatili che lo supportano.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>Due to the limitations of the proprietary <b>WMA</b> format and the difficulty of reverse-engineering a proprietary encoder, the WMA encoder used by Amarok sets a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio#Windows_Media_Audio>constant bitrate (CBR)</a> setting.<br>For this reason, the bitrate measure in this slider is a pretty accurate estimate of the bitrate of the encoded track.<br><b>136kb/s</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>112kb/s</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>182kb/s</b> is probably overkill.
it: Il bitrate è una misura della quantità di dati utilizzata per rappresentare un secondo di traccia audio.<br>A causa delle limitazioni imposte dal formato <b>WMA</b> e le difficoltà un codificatore proprietario, il codificatore WMA utilizzato da Amarok supporta l'impostazione di un <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio#Windows_Media_Audio>bitrate costante (CBR).</a><br>. Per tale ragione, la misura del bitrate di questo cursore è una stima abbastanza accurata del bitrate della traccia codificata.<br><b>136kb/s</b> è una buona scelta per la musica che si ascolta su un lettore portatile.<br/>Qualsiasi valore inferiore a <b>112kb/s</b> potrebbe non essere soddisfacente, mentre i valori superiori a <b>182kb/s</b> sono probabilmente eccessivi.

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio>Windows Media Audio</a> (WMA) is a proprietary codec developed by Microsoft for lossy audio compression.<br>Recommended only for portable music players that do not support Ogg Vorbis.
it: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio>Windows Media Audio</a> (WMA) è un codificatore proprietario sviluppato da Microsoft per compressione audio con perdita di dati.<br>Consigliato solo per lettori musicali portatili che non supportano Ogg Vorbis.

en: Invalid
it: Non valido

en: Just Copy
it: Semplice copia

[ctx: Displayed next to the "Transcode:" label. %1 example: 'MP3']
en: All Tracks to %1
it: Tutte le tracce in %1

[ctx: Displayed next to the "Transcode:" label. %1 example: 'MP3']
en: Non-%1 Tracks to %1
it: Le tracce diverse da %1 in %1

[ctx: Displayed next to the "Transcode:" label. %1 example: 'MP3']
en: When Needed to %1
it: Se necessario in %1

en: Fetching Cover
it: Scaricamento della copertina

en: There was an error communicating with cover provider: %1
it: Si è verificato un errore di comunicazione con il fornitore delle copertine: %1

en: Retrieved cover successfully for '%1'.
it: Copertina scaricata con successo per '%1'.

en: Fetching cover for '%1' failed.
it: Scaricamento copertina per '%1' non riuscito.

en: Canceled fetching cover for '%1'.
it: Scaricamento copertina per '%1' annullato.

en: Unable to find a cover for '%1'.
it: Impossibile trovare una copertina per '%1'.

en: Fetch Cover | Fetch Covers
it[0]: Scarica copertina
it[1]: Scarica copertine

en: Fetch the artwork for this album | Fetch artwork for %1 albums
it[0]: Scarica la copertina per questo album
it[1]: Scarica le copertine per %1 album

en: Display Cover
it: Mostra copertina

en: Display artwork for this album
it: Mostra la copertina per questo album

en: Unset Cover | Unset Covers
it[0]: Rimuovi la copertina
it[1]: Rimuovi copertine

en: Remove artwork for this album | Remove artwork for %1 albums
it[0]: Rimuovi copertina per questo album
it[1]: Rimuovi copertine per %1 album

en: Are you sure you want to remove this cover from the Collection? | Are you sure you want to delete these %1 covers from the Collection?
it[0]: Sei sicuro di voler eliminare questa copertina dalla collezione?
it[1]: Sei sicuro di voler eliminare queste %1 copertine dalla collezione?

en: Set Custom Cover
it: Imposta copertina personalizzata

en: Set custom artwork for this album | Set custom artwork for these %1 albums
it[0]: Imposta copertina personalizzata per questo album
it[1]: Imposta copertina personalizzata per %1 album

en: Select Cover Image File
it: Seleziona il file della copertina

en: Finding cover for
it: Ricerca copertina per

en: Enter Custom Search
it: Inserisci ricerca personalizzata

en: Discogs
it: Discografie

en: Sort by size
it: Ordina per dimensione

en: Cover Image Save Location
it: Posizione di salvataggio delle copertine

en: Sorry, the cover could not be saved.
it: Spiacente, la copertina non può essere salvata.

en: Sorry, the cover image could not be retrieved.
it: Spiacente, la copertina non può essere scaricata.

en: Fetching Large Cover
it: Scaricamento della copertina grande

en: Download Progress
it: Avanzamento

en: Search
it: Cerca

en: Search For More Results
it: Cerca altri risultati

en: No Images Found
it: Nessuna immagine trovata

en: 1 Image Found | %1 Images Found
it[0]: Un'immagine trovata
it[1]: %1 immagini trovate

en: Notes
it: Note

[ctx: @item::intable]
en: Artist
it: Artista

[ctx: @item::intable]
en: Country
it: Nazione

[ctx: @item::intable]
en: Date
it: Data

[ctx: @item::intable File Format]
en: Format
it: Formato

[ctx: @item::intable Image Height]
en: Height
it: Altezza

[ctx: @item::intable Album Title]
en: Title
it: Titolo

[ctx: @item::intable Release Type]
en: Type
it: Tipo

[ctx: @item::intable Release Date]
en: Released
it: Rilasciato il

[ctx: @item::intable File Size]
en: Size
it: Dimensione

[ctx: @item::intable Cover Provider]
en: Source
it: Fonte

[ctx: @item::intable Image Width]
en: Width
it: Larghezza

[ctx: @item::intable URL]
en: link
it: collegamento

en: Cover Manager
it: Gestore delle copertine

en: Albums By
it: Album di

en: All Artists
it: Tutti gli artisti

en: Enter search terms here
it: Inserisci qui i termini di ricerca

en: All Albums
it: Tutti gli album

en: Albums With Cover
it: Album con copertina

en: Albums Without Cover
it: Album senza copertina

en: Fetch Missing Covers
it: Scarica le copertine mancanti

en: Fetching
it: Scaricamento in corso

en: Loading
it: Caricamento in corso

[ctx: The fetching is done.]
en: Finished.
it: Finito.

en:  Cover not found |  <b>%1</b> covers not found
it[0]: Copertina non trovata
it[1]:  <b>%1</b> copertine non trovate

en: Fetching cover for %1 - %2...
it: Scarico la copertina per %1 - %2...

en: Fetching cover for %1...
it: Scarico copertina per %1...

en: Fetching 1 cover:  | Fetching <b>%1</b> covers... :
it[0]: Scarico 1 copertina:
it[1]: Scarico <b>%1</b> copertine...:

en: 1 fetched | %1 fetched
it[0]: 1 scaricata
it[1]: %1 scaricate

en: 1 not found | %1 not found
it[0]: 1 non trovata
it[1]: %1 non trovate

en: Connecting...
it: Connessione...

en: 1 result for "%2" | %1 results for "%2"
it[0]: 1 risultato per «%2»
it[1]: %1 risultati per «%2»

en: 1 album | %1 albums
it[0]: 1 album
it[1]: %1 album

en: %1 by %2
it: %1 di %2

en: %2 - ( <b>1</b> without cover ) | %2 - ( <b>%1</b> without cover )
it[0]: %2 - ( <b>1</b> senza copertina )
it[1]: %2 - ( <b>%1</b> senza copertina )

en: Cover Image
it: Immagine copertina

en: No Artist
it: Nessun artista

en: Cover View
it: Vista copertina

en: Could not open file "%1".
it: Impossibile aprire il file «%1».

en: Input file produced by amarokcollectionscanner.<br>See <a href="http://community.kde.org/Amarok/Development/BatchMode">Batch Mode</a>.
it: File in ingresso prodotto da amarokcollectionscanner.<br>Vedi <a href="http://community.kde.org/Amarok/Development/BatchMode">Modalità sequenziale</a>.

en: Input file
it: File in ingresso

en: Full rescan
it: Nuova scansione completa

en: Rescan your entire collection. This will <i>not</i> delete any statistics.
it: Nuova scansione completa della collezione. <i>Non</i> eliminerà alcuna statistica.

en: Import batch file...
it: Importa file sequenziale...

en: Import collection from file produced by amarokcollectionscanner.
it: Importa la collezione da un file prodotto da amarokcollectionscanner.

en: &Scan folders recursively (requires full rescan if newly checked)
it: Analizza ricor&sivamente le cartelle (richiede una scansione completa per le nuove selezioni)

en: &Watch folders for changes
it: &Controlla cambiamenti cartelle

en: If selected, Amarok will read all subfolders.
it: Se selezionata, Amarok leggerà tutte le sottocartelle.

en: If selected, the collection folders will be watched for changes.
    The watcher will not notice changes behind symbolic links.
it: Se selezionata, le cartelle della collezione saranno monitorate per rilevare i cambiamenti.
     L'analizzatore non noterà le variazioni che interessano collegamenti simbolici.

en: Rescan '%1'
it: Nuova scansione «%1»

en: Import Collection
it: Importa collezione

en: Import configuration
it: Importa la configurazione

en: Migrating
it: Migrazione

en: <b><font color='red'>Failed:</font></b> No tracks were imported
it: <b><font color='red'>Non riuscito:</font></b> Nessuna traccia sarà importata

en: <b><font color='green'>Success:</font></b> Imported %1 track | <b><font color='green'>Success:</font></b> Imported %1 tracks
it[0]: <b><font color='green'>Successo:</font></b> Importata %1 traccia
it[1]: <b><font color='green'>Successo:</font></b> Importate %1 tracce

en: <b><font color='red'>Failed:</font></b> Unable to import statistics
it: <b><font color='red'>Non riuscito:</font></b> Impossibile importare le statistiche

en: <b><font color='red'>Error:</font></b> %1
it: <b><font color='red'>Errore:</font></b> %1

[ctx: Track has been imported, format: Track]
en: Imported <b>%1</b>
it: Importata <b>%1</b>

[ctx: Track has been imported, format: Artist - Track]
en: Imported <b>%1 - %2</b>
it: Importata <b>%1 - %2</b>

[ctx: Track has been imported, format: Artist - Track (Album)]
en: Imported <b>%1 - %2 (%3)</b>
it: Importata <b>%1 - %2 (%3)</b>

[ctx: Track has been discarded, format: Url]
en: Discarded <b><font color='gray'>%1</font></b>
it: <b><font color='gray'>%1</font></b> scartato

[ctx: Track has been imported by tags, format: Track, from Url, to Url]
en: Imported <b><font color='green'>%1</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;from %2<br/>&nbsp;&nbsp;to %3
it: Importata <b><font color='green'>%1</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;da %2<br/>&nbsp;&nbsp;a %3

[ctx: Track has been imported by tags, format: Artist - Track, from Url, to Url]
en: Imported <b><font color='green'>%1 - %2</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;from %3<br/>&nbsp;&nbsp;to %4
it: <b><font color='green'>%1 - %2</font></b> importata<br/>&nbsp;&nbsp;da %3<br/>&nbsp;&nbsp;a %4

[ctx: Track has been imported by tags, format: Artist - Track (Album), from Url, to Url]
en: Imported <b><font color='green'>%1 - %2 (%3)</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;from %4<br/>&nbsp;&nbsp;to %5
it: <b><font color='green'>%1 - %2 (%3)</font></b> importata<br/>&nbsp;&nbsp;da %4<br/>&nbsp;&nbsp;a %5

[ctx: Track has been matched ambigously, format: Url]
en: Multiple ambiguous matches found for <b><font color='red'>%1</font></b>, has been discarded.
it: Sono state trovate alcune corrispondenze ambigue per <b><font color='red'>%1</font></b>, ambiguità scartata.

en: <b>1</b> file selected. | <b>%1</b> files selected.
it[0]: <b>1</b> file selezionato.
it[1]: <b>%1</b> file selezionati.

en: <qt>These items will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.</qt>
it: <qt>Questi elementi verranno <b>eliminati permanentemente</b> dal tuo disco fisso.</qt>

en: <qt>These items will be moved to the Trash Bin.</qt>
it: <qt>Questi elementi verranno cestinati.</qt>

en: &Send to Trash
it: Invia al ce&stino

en: About to delete selected files
it: Come eliminare i file selezionati

en: Deleting files
it: Eliminazione file

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ddWarningIcon)
en: Icon Placeholder, not in GUI
it: Icona segnaposto, non nella GUI

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ddDeleteText)
en: Deletion method placeholder, never shown to user.
it: Segnaposto del metodo di eliminazione, mai visibile all'utente.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (K3ListBox, ddFileList)
en: List of files that are about to be deleted.
it: Elenco dei file che stanno per essere eliminati.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (K3ListBox, ddFileList)
en: This is the list of items that are about to be deleted.
it: Questo è l'elenco dei file che stanno per essere eliminati.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ddNumFiles)
en: Placeholder for number of files, not in GUI
it: Segnaposto per numero di file, non nella GUI

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ddShouldDelete)
en: &Delete files instead of moving them to the trash
it: &Elimina i file invece di cestinarli

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ddShouldDelete)
en: If checked, files will be permanently removed instead of being placed in the Trash Bin
it: Se selezionata, i file verranno eliminati permanentemente anziché essere cestinati

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ddShouldDelete)
en: <qt><p>If this box is checked, files will be <b>permanently removed</b> instead of being placed in the Trash Bin.</p>
    
    <p><em>Use this option with caution</em>: Most filesystems are unable to reliably undelete deleted files.</p></qt>
it: <qt><p>Se questa casella è selezionata, i file verranno <b> eliminati permanentemente</b> anziché essere cestinati.</p>
    
    <p><em>Usa questa opzione con cautela</em>: la maggior parte dei filesystem non è in grado di recuperare in maniera affidabile i file eliminati.</p></qt>

en: Select Plugin for %1
it: Seleziona estensione per %1

en: Configure Media Device
it: Configura il dispositivo multimediale

en: Pre-&connect command:
it: &Comando pre-connessione:

en: Example: mount %d
it: Esempio: mount %d

en: Set a command to be run before connecting to your device (e.g. a mount command) here.
    %d is replaced by the device node, %m by the mount point.
    Empty commands are not executed.
it: Imposta qui un comando da eseguire prima di connettere il tuo dispositivo (es. un comando di mount).
    %d viene sostituito dal nodo del dispositivo, %m dal punto di mount.
    Comandi vuoti non vengono eseguiti.

en: Post-&disconnect command:
it: Comando post-&disconnessione:

en: Example: eject %d
it: Esempio: eject %d

en: Set a command to be run after disconnecting from your device (e.g. an eject command) here.
    %d is replaced by the device node, %m by the mount point.
    Empty commands are not executed.
it: Imposta qui un comando da eseguire prima di disconnettere il tuo dispositivo (es. un comando eject).
    %d viene sostituito dal nodo del dispositivo, %m dal punto di mount.
    Comandi vuoti non vengono eseguiti.

en: &Transcode before transferring to device
it: Codifica prima di &trasferire al dispositivo

en: Transcode to preferred format (%1) for device
it: Transcodifica nel formato preferito (%1) per il dispositivo

en: Whenever possible
it: Quando possibile

en: When necessary
it: Quando necessario

en: Remove transcoded files after transfer
it: Rimuovi i file codificati dopo il trasferimento

en: For this feature, a script of type "Transcode" has to be running
it: Per questa funzionalità, deve essere eseguito uno script «Transcode»

[ctx: %1 is the program name]
en: %1 Diagnostics
it: Diagnostica di %1

en: Copy to Clipboard
it: Copia negli appunti

[ctx: Usage]
en: Yes
it: Sì

en: %1 Diagnostics
    
    General Information:
       %1 Version: %2
       KDE Version: %3
       Qt Version: %4
       Phonon Version: %5
       Phonon Backend: %6 (%7)
       PulseAudio: %8
it: Diagnostica di %1
    
    Informazioni generali:
       Versione di %1: %2
       Versione di KDE: %3
       Versione Qt: %4
       Versione di Phonon: %5
       Motore di Phonon: %6 (%7)
       PulseAudio: %8

en: Enabled Scripts:
    %1
    Enabled Plugins:
    %2
    Enabled Applets:
    %3
it: Script abilitati:
    %1
    Estensioni abilitate:
    %2
    Applet abilitate:
    %3

en: AND
it: E

en: OR
it: O

en: Simple text
it: Testo semplice

en: Edit Filter
it: Modifica filtro

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Condition
it: Condizione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbInvert)
en: invert
it: inverti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAnd)
en: and
it: e

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbOr)
en: or
it: o

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Search filter
it: Filtro di ricerca

en: Configure Equalizer
it: Configura equalizzatore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, activeCheckBox)
en: Active
it: Attivo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, eqPresetsGroupBox)
en: Presets
it: Preimpostazioni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, eqPresets)
en: List of available equalizer presets.
it: Elenco delle preimpostazioni di equalizzazione disponibili.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, eqPresetSaveBtn)
en: Save changes of currently selected preset
it: Salva le modifiche della preimpostazione selezionata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetSaveBtn)
en: Save
it: Salva

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, eqPresetDeleteBtn)
en: Delete currently selected preset. Not available for built-in presets.
it: Elimina la preimpostazione selezionata. Non disponibile per le preimpostazioni predefinite.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, eqPresetResetBtn)
en: Reset selected preset setting to default or to the last saved change.
it: Ripristina i valori predefiniti della preimpostazione selezionata o all'ultima modifica salvata.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetResetBtn)
en: Reset to Default
it: Ripristina i valori predefiniti

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, eqBandsGroupBox)
en: Bands
it: Bande

en: Choose Best Matches
it: Scegli le corrispondenze migliori

en: Use the top result for each undecided track. Alternatively, you can click on <b>Choose Best Matches from This Album</b> in the context menu of a good suggestion; it may give even better results because it prevents mixing different album releases together.
it: Utilizza il primo risultato per ogni traccia incerta. In alternativa, puoi fare clic su <b>Scegli le corrispondenze migliori da questo album</b> nel menu contestuale di un buon suggerimento; potrebbe fornire risultati migliori poiché impedisce di mescolare versioni diverse di un album.

en: Clear Choices
it: Cancella le scelte

en: Clear all choices, even manually made ones.
it: Cancella tutte le scelte, anche quelle manuali.

en: Collapse Chosen
it: Contrai selezionati

en: Collapse All
it: Contrai tutto

en: Expand Unchosen
it: Espandi non selezionati

en: Expand All
it: Espandi tutto

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MusicBrainzTagger)
en: MusicBrainz Tagger
it: Gestore tag di MusicBrainz

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_saveAndClose)
en: Update tags for checked tracks and exit
it: Aggiorna i tag delle tracce selezionate ed esci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_saveAndClose)
en: &Update Tags
it: Aggiorna i ta&g

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_cancel)
en: Exit without saving
it: Esci senza salvare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_cancel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton)
en: &Cancel
it: A&nnulla

en: %1 or %2
it: %1 o %2

en: The Album Artist
it: L'artista dell'album

en: The Artist
it: L'artista

en: Artist's Initial
it: Iniziale dell'artista

en: File Extension of Source
it: Estensione file della fonte

en: Track Number
it: Numero traccia

en: You can use the following tokens:
it: Puoi usare le seguenti variabili:

en: If you surround sections of text that contain a token with curly-braces, that section will be hidden if the token is empty.
it: Se racchiudi sezioni di testo che contengono una variabile tra parentesi graffe, queste sezioni saranno nascoste se la variabile non contiene alcun valore.

en: Original: %1
it: Originale: %1

en: Preview: %1
it: Anteprima: %1

en: There is a filename conflict, existing files will be overwritten.
it: C'è un conflitto di nome file, i file esistenti saranno sovrascritti.

en: There is a filename conflict, existing files will not be changed.
it: C'è un conflitto di nome file, i file esistenti non saranno modificati.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, OrganizeCollectionDialogBase)
en: Organize Files
it: Organizza file

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, folderLabel)
en: Base directory under which to put files
it: Cartella di base nella quale collocare i file

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, folderLabel)
en: C&ollection Folder:
it: Cartella della c&ollezione:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, folderCombo) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, folderCombo)
en: The collection folder to which the files will be transferred.
it: La cartella delle collezioni dove i file saranno trasferiti.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, optionsButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, optionsButton)
en: <html>Show/hide additional controls to specify destination track paths based on their metadata.</html>
it: <html>Mostra/nascondi i controlli aggiuntivi per specificare i percorsi di destinazione delle tracce sulla base dei loro metadati.</html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, optionsFrame) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, optionsButton)
en: Options
it: Opzioni

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewBox)
en: Destination Preview
it: Anteprima destinazione

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: If checked, overwrite files of the same name without asking.
it: Se selezionata, sovrascrive i file con lo stesso nome senza chiedere conferma.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Check this to overwrite files of the same name automatically. <span style=" font-style:italic;">(Warning: Overwriting is not undoable)</span></p></body></html>
it: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Marca questa opzione per sovrascrivere automaticamente i file con lo stesso nome. <span style=" font-style:italic;">(Attenzione: la sovrascrittura non è annullabile)</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: Overwrite &Destination
it: Sovrascrivi &destinazione

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OrganizeCollectionsOptions)
en: Character Replacement
it: Sostituzione carattere

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, spaceCheck)
en: If checked, convert spaces to underscores.
it: Se selezionata, sostituisce gli spazi con un trattino basso.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, spaceCheck)
en: If checked all spaces will be replaced with underscores in the file names. If not, spaces will be left as they are.
it: Se selezionata, tutti gli spazi nei nomi dei file saranno sostituiti con trattini bassi. Altrimenti, gli spazi rimarranno intatti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, spaceCheck)
en: Replace spaces with &underscores
it: Sostituisci spazi con &un trattino basso

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ignoreTheCheck)
en: If checked, append ', The' to the artists' names starting with 'The'.
it: Se selezionata, l'articolo «The» nel nome dell'artista sarà posto alla fine («, The»).

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreTheCheck)
en: If checked all artists starting with "The" will have it moved to the end. Example, "The Beatles" would become "Beatles, The"
it: Se selezionata, tutti gli artisti il cui nome inizia con «The» saranno trattati come se «The» non esistesse. Ad esempio, «The Beatles» diventerà «Beatles, The»

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreTheCheck)
en: &Append 'The' to artist names
it: Ignor&a 'The' nei nomi degli artisti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, vfatCheck)
en: Replace characters that are incompatible with MS-DOS/VFAT file systems with underscores. 
    
    Most people can leave this option enabled.
it: Sostituisci i caratteri non compatibili con i filesystem MS-DOS/VFAT con trattini bassi.
    
    La maggior parte degli utenti può lasciare questa opzione abilitata.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, vfatCheck)
en: If checked, replace characters that are incompatible with MS-DOS/VFAT file systems with underscores. Incompatible characters include |?*<":>+[] and unicode control characters. 
    
    Most people can leave this option enabled as it ensures copying to media devices will function correctly.
it: Se selezionata, sostituisce i caratteri non compatibili con i filesystem MS-DOS/VFAT con trattini bassi. I caratteri incompatibili includono |?*<":>+[] e i caratteri di controllo unicode.
    
    La maggior parte degli utenti può lasciare questa opzione abilitata, poiché assicura che la copia su dispositivi multimediali funzioni correttamente.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, vfatCheck)
en: &VFAT safe names
it: Nomi sicuri &VFAT

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, asciiCheck)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">If checked, all non-ASCII characters will be replaced with underscores.<span style=" font-weight:600;"> </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Do not check this option if you have non-English characters in your tags. </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Most people can leave this option unchecked.</p></body></html>
it: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Se selezionata, tutti i caratteri non-ASCII saranno sostituiti con un trattino basso.<span style=" font-weight:600;"> </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Non marcare questa opzione se i tag ci sono caratteri non presenti nell'alfabeto inglese. </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Most people can leave this option unchecked.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, asciiCheck)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">If checked, all non-ASCII characters will be replaced with underscores.<span style=" font-weight:600;"> Do not check this option if you have non-English characters in your tags. </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Most people can leave this option <span style=" font-style:italic;">unchecked.</span></p></body></html>
it: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Se selezionata, tutti i caratteri non-ASCII saranno sostituiti con trattini bassi.<span style=" font-weight:600;"> Non marcare questa opzione se nei tag ci sono caratteri non presenti nell'alfabeto inglese. </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">La maggior parte degli utenti può lasciare questa opzione <span style=" font-style:italic;">smarcata.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, asciiCheck)
en: Restrict to &ASCII
it: Solo &ASCII

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel1)
en: Replace
it: Sostituisci

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, regexpEdit)
en: Regular expression
it: Espressione regolare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, replaceEdit)
en: Character string
it: Stringa di caratteri

en: Tags
it: Tag

[ctx: The value for this tag is not known]
en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Track Details: %1 by %2
it: Dettagli traccia: %1 di %2

[ctx: The amount of tracks being edited]
en: 1 Track | Information for %1 Tracks
it[0]: 1 traccia
it[1]: Informazioni per %1 tracce

en: <b>%1</b> by <b>%2</b>
it: <b>%1</b> di <b>%2</b>

en: <b>%1</b> by <b>%2</b> on <b>%3</b>
it: <b>%1</b> di <b>%2</b> in <b>%3</b>

en: Editing 1 file | Editing %1 files
it[0]: Modifica di 1 file
it[1]: Modifica di %1 file

[ctx: The collection this track is part of]
en: None
it: Nessuno

en: The track is not playable. %1
it: La traccia non è riproducibile. %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TagDialogBase)
en: Track Information
it: Informazioni traccia

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, summaryTab)
en: S&ummary
it: Rie&pilogo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leftHeaderLabel)
en: Properties
it: Proprietà

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightHeaderLabel)
en: Statistics
it: Statistiche

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lenghtLabel)
en: Length:
it: Durata:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bitrateLabel)
en: Bit rate:
it: Bitrate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, samplerateLabel)
en: Sample rate:
it: Campionamento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sizeLabel)
en: Size:
it: Dimensione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, formatLabel)
en: Format:
it: Formato:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, collectionLabel)
en: Collection:
it: Collezione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ratingLabel)
en: Rating:
it: Valutazione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, playcountLabel)
en: Play count:
it: Numero di riproduzioni:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scoreLabel)
en: Score:
it: Punteggio:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, firstPlayedLabel)
en: First played:
it: Prima riproduzione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lastPlayedLabel)
en: Last played:
it: Ultima riproduzione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, noteLabel)
en: Note:
it: Nota:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tagsTab)
en: Ta&gs
it: Ta&g

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: T&itle:
it: T&itolo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Artist:
it: &Artista:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: &Composer:
it: &Compositore:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_albumArtist)
en: Album artist:
it: Artista dell'album:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_6_6)
en: Trac&k number:
it: Numero tracc&ia:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: &Genre:
it: &Genere:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2_2)
en: &Disc number:
it: Numero &disco:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5)
en: &Year:
it: &Anno:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_BPM)
en: B&eats per minute:
it: Battut&e per minuto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_comment)
en: Co&mment:
it: Co&mmento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_musicbrainz)
en: Get Tags from MusicBrain&z
it: Ottieni i tag da MusicBrain&z

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_guessTags)
en: Guess Tags from &Filename
it: Stima i tag dal nome del &file

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, lyricsTab)
en: L&yrics
it: T&esti

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, labelsTab)
en: La&bels
it: Etic&hette

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Label:
it: Etichetta:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kComboBox_label)
en: Insert your custom label here or select one from the list.
it: Inserisci qui l'etichetta personalizzata o selezionane una dall'elenco.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Custom labels for this item:
it: Etichette personalizzate per questo elemento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
it: Rimuovi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
it: Posizione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_previous)
en: &Previous
it: &Precedente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_next)
en: &Next
it: &Prossimo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_perTrack)
en: Per trac&k
it: Per tracc&ia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_ok)
en: Sa&ve && Close
it: Sal&va e chiudi

[ctx: Please do not translate the %foo% words as they define a syntax used internally by a parser to describe a filename.]
en: The following tokens can be used to define a filename scheme:<br>                           <font color="%1">%track%</font>, <font color="%2">%title%</font>,                           <font color="%3">%artist%</font>, <font color="%4">%composer%</font>,                           <font color="%5">%year%</font>, <font color="%6">%album%</font>,                           <font color="%7">%albumartist%</font>, <font color="%8">%comment%</font>,                           <font color="%9">%genre%</font>, %ignore%.
it: Le seguenti variabili possono essere utilizzate per definire uno schema di nome dei file:<br>                           <font color="%1">%track%</font>, <font color="%2">%title%</font>,                           <font color="%3">%artist%</font>, <font color="%4">%composer%</font>,                           <font color="%5">%year%</font>, <font color="%6">%album%</font>,                           <font color="%7">%albumartist%</font>, <font color="%8">%comment%</font>,                           <font color="%9">%genre%</font>, %ignore%.

en: Guess Tags from Filename
it: Stima i tag dal nome del file

[ctx: Text to represent an empty tag. Braces (<>) are only to clarify emptiness.]
en: &lt;empty&gt;
it: &lt;vuoto&gt;

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbCase)
en: Edit &case
it: Modifica maius&cole/minuscole

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTitleCase)
en: &Title case
it: Ini&ziali maiuscole

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbFirstLetter)
en: &First letter of every word uppercase
it: &Prima lettera maiuscola di ogni parola

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllUpper)
en: All &uppercase
it: Tutto mai&uscolo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllLower)
en: All &lowercase
it: Tutto minusco&lo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbEliminateSpaces)
en: Remove trailing &spaces in tags
it: Rimuovi &spazi in eccesso nei tag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbReplaceUnderscores)
en: Replace &underscores with spaces
it: Sostit&uisci trattini bassi con spazi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, resultGroupBox)
en: Result Preview
it: Anteprima del risultato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title:
it: Titolo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Title_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Artist_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Composer_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Year_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Track_result) i1
en: <empty>
it: <vuota>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Artist:
it: Artista:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Composer:
it: Compositore:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Year:
it: Anno:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en:  Track Number
it:  Numero traccia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Comment:
it: Commento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: Genre:
it: Genere:

en: Unknown album
it: Album sconosciuto

en: Unknown artist
it: Artista sconosciuto

en: No comments
it: Nessun commento

en: Unknown composer
it: Compositore sconosciuto

en: Unknown disc number
it: Numero disco sconosciuto

en: Unknown genre
it: Genere sconosciuto

en: Unknown title
it: Titolo sconosciuto

en: Unknown year
it: Anno sconosciuto

en: Transfer Queue to Device
it: Trasferisci la coda al dispositivo

en: Music Location
it: Posizione musica

en: Your music will be transferred to:
    %1
it: La tua musica sarà trasferita in:
    %1

en: You can have your music automatically grouped in
    a variety of ways. Each grouping will create
    directories based upon the specified criteria.
it: Puoi raggruppare automaticamente la tua musica in
    diversi modi. Ogni raggruppamento creerà
    cartelle basata sul criterio specificato.

en: Groupings
it: Raggruppamenti

en: Select first grouping:
it: Seleziona il primo raggruppamento:

en: Select second grouping:
it: Seleziona il secondo raggruppamento:

en: Select third grouping:
it: Seleziona il terzo raggruppamento:

en: Convert spaces to underscores
it: Converti spazi con trattini bassi

[ctx: Random bias representation]
en: Random tracks
it: Tracce casuali

[ctx: And bias representation]
en: Match all
it: Verifica tutto

[ctx: Prefix for AndBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: and
it: e

[ctx: Prefix for OrBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: or
it: o

[ctx: Or bias representation]
en: Match any
it: Verifica alcune

[ctx: Title for a default dynamic playlist. The default playlist only returns random tracks.]
en: Random
it: Casuale

en: Generating playlist...
it: Creazione della scaletta...

[ctx: Name of the "AlbumPlay" bias]
en: Album play
it: Riproduzione album

[ctx: Description of the "AlbumPlay" bias]
en: The "AlbumPlay" bias adds tracks that belong to one album.
it: La soglia «Riproduzione album» aggiunge le tracce che appartengono a un album.

[ctx: AlbumPlay bias representation]
en: The next track from the album
it: La traccia successiva dell'album

[ctx: AlbumPlay bias representation]
en: Any later track from the album
it: Ogni traccia successiva dell'album

[ctx: AlbumPlay bias representation]
en: Tracks from the same album
it: Tracce dello stesso album

en: Track directly follows previous track in album
it: La traccia segue direttamente la traccia precedente nell'album

en: Track comes after previous track in album
it: La traccia viene dopo la traccia precedente nell'album

en: Track is in the same album as previous track
it: La traccia è nelle stesso album della traccia precedente

[ctx: Name of the "EchoNest" bias]
en: EchoNest similar artist
it: Artista simile di EchoNest

[ctx: Description of the "EchoNest" bias]
en: The "EchoNest" bias looks up tracks on echo nest and only adds similar tracks.
it: La soglia «EchoNest» cerca le tracce su echo nest e aggiunge solo le tracce simili.

[ctx: EchoNest bias representation]
en: Similar to the previous artist (as reported by EchoNest)
it: Simile all'artista precedente (come segnalato da EchoNest)

[ctx: EchoNest bias representation]
en: Similar to any artist in the current playlist (as reported by EchoNest)
it: Simile ad alcuni artisti della scaletta attuale (come segnalato da EchoNest)

en: <a href="http://the.echonest.com/">the echonest</a> thinks the artist is similar to
it: <a href="http://the.echonest.com/">echonest</a> crede che l'artista sia simile a

en: the previous track's artist
it: l'artista della traccia precedente

en: one of the artist in the current playlist
it: uno degli artisti della scaletta attuale

[ctx: Name of the "IfElse" bias]
en: If Else
it: Se Altrimenti

[ctx: Description of the "IfElse" bias]
en: The "IfElse" bias adds tracks that match at least one of the sub biases.
    It will only check the second sub-bias if the first doesn't return any results.
it: La soglia «Se altrimenti» aggiunge le tracce che verificano almeno una delle sotto-soglie.
    Controllerà la seconda sotto-soglia solo se la prima non restituisce alcun risultato.

[ctx: IfElse bias representation]
en: Match all sequentially
it: Verifica tutto in sequenza

[ctx: Prefix for IfElseBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: else
it: altrimenti

[ctx: Name of the "Part" bias]
en: Partition
it: Partizione

[ctx: Description of the "Part" bias]
en: The "Part" bias fills parts of the playlist from different sub-biases.
it: La soglia «Parte» aggiunge le tracce che verificano almeno una delle sotto-soglie.

en: This controls what portion of the playlist should match the criteria
it: Controlla quale parte della scaletta deve verificare i criteri

[ctx: Part bias representation]
en: Partition
it: Partizione

[ctx: Name of the "QuizPlay" bias]
en: Quiz play
it: Gioco a quiz

[ctx: Description of the "QuizPlay" bias]
en: The "QuizPlay" bias adds tracks that start
    with a character the last track ended with.
it: La soglia «Gioco a quiz» aggiunge le tracce che iniziano
    con il carattere finale dell'ultima traccia.

[ctx: QuizPlay bias representation]
en: Tracks whose title start with a
    character the last track ended with
it: Le tracce il cui titolo inizia con il
    carattere finale dell'ultima traccia

[ctx: QuizPlay bias representation]
en: Tracks whose artist name start
    with a character the last track ended with
it: Le tracce il cui nome dell'artista inizia
    con il carattere finale dell'ultima traccia

[ctx: QuizPlay bias representation]
en: Tracks whose album name start
    with a character the last track ended with
it: Le tracce il cui nome dell'album inizia
    con il carattere finale dell'ultima traccia

en: Last character of the previous song is
    the first character of the next song
it: L'ultimo carattere del brano precedente è
    il primo carattere del brano successivo

en: of the track title (Title quiz)
it: del titolo della traccia (Title quiz)

en: of the artist (Artist quiz)
it: dell'artista (Artist quiz)

en: of the album name (Album quiz)
it: del nome dell'album (Album quiz)

[ctx: Name of the "SearchQuery" bias]
en: Search
it: Ricerca

[ctx: Description of the "SearchQuery" bias]
en: The "SearchQuery" bias adds tracks that are
    found by a search query. It uses the same search
    query as the collection browser.
it: La soglia «Interrogazione ricerca» aggiunge le tracce trovate tramite
    la funzione di ricerca. Utilizza la stessa interrogazione
    del navigatore della collezione.

[ctx: SearchQuery bias representation]
en: Search for: %1
it: Ricerca di: %1

[ctx: Name of the "TagMatch" bias]
en: Match meta tag
it: Verifica i tag aggiuntivi

[ctx: Description of the "TagMatch" bias]
en: The "TagMatch" bias adds tracks that
    fulfill a specific condition.
it: La soglia «Corrispondenza tag» aggiunge le tracce che soddisfano
    una specifica condizione.

en: Invert condition
it: Inverti condizione

[ctx: Inverted condition in tag match bias]
en: Not %1
it: Non %1

[ctx: Name of the random bias]
en: Random
it: Casuale

[ctx: Description of the random bias]
en: The random bias adds random tracks from the
    whole collection without any bias.
it: La soglia casuale aggiunge tracce casuali dalla
    collezione completa senza alcuna soglia.

[ctx: Name of the "And" bias]
en: And
it: E

[ctx: Description of the "And" bias]
en: The "And" bias adds tracks that match all
    of the sub biases.
it: La soglia «E» aggiunge le tracce che verificano
    tutte le sotto-soglie.

[ctx: Name of the "Or" bias]
en: Or
it: O

[ctx: Description of the "Or" bias]
en: The "Or" bias adds tracks that match at
    least one of the sub biases.
it: La soglia «O» aggiunge le tracce che verificano
    almeno una delle sotto-soglie.

en: Replacement for bias %1
it: Sostituzione per la soglia %1

[ctx: Default name for new playlists]
en: New playlist
it: Nuova scaletta

en: Rock and Pop
it: Rock e Pop

en: Album play
it: Riproduzione album

[ctx: Name of a dynamic playlist]
en: Rating
it: Valutazione

en: Too many errors encountered in playlist. Playback stopped.
it: Riscontrati troppi errori nella scaletta. Riproduzione fermata.

[ctx: track by artist on album]
en: <b>%1</b> by <b>%2</b> on <b>%3</b>
it: <b>%1</b> di <b>%2</b> in <b>%3</b>

[ctx: track by artist]
en: <b>%1</b> by <b>%2</b>
it: <b>%1</b> di <b>%2</b>

[ctx: track on album]
en: <b>%1</b> on <b>%2</b>
it: <b>%1</b> in <b>%2</b>

[ctx: track from source]
en: from <b>%1</b>
it: di <b>%1</b>

en: Manual
it: Manuale

en: Classical
it: Classica

en: Full Bass
it: Bassi pieni

en: Full Treble
it: Alti pieni

en: Full Bass + Treble
it: Bassi pieni + Alti

en: Laptop/Headphones
it: Portatile/Cuffie

en: Large Hall
it: Sala grande

en: Live
it: Dal vivo

en: Party
it: Festa

en: Soft
it: Leggera

en: Soft Rock
it: Rock leggero

[ctx: Database type]
en: embedded
it: integrato

[ctx: Database type]
en: external
it: esterno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_usernameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUsername) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList)
en: Username
it: Nome utente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_connectionTypeLabel)
en: Database type
it: Tipo della banca dati

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_databaseLocationLabel)
en: Database location
it: Posizione della banca dati

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_targetNameLabel)
en: Target name
it: Nome di destinazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_hostnameLabel)
en: Hostname
it: Nome host

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_portLabel)
en: Port
it: Porta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_databaseNameLabel)
en: Database name
it: Nome della banca dati

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_mysqlBinaryLabel)
en: MySQL server binary
it: Binario del server MySQL

en: Amarok 2.x Statistics Importer
it: Importatore delle statistiche di Amarok 2.x

en: Banshee Statistics Importer
it: Importatore delle statistiche di Banshee

en: Clementine Statistics Importer
it: Importatore delle statistiche di Clementine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_connectionTypeLabel)
en: Connection type
it: Tipo di connessione

en: Amarok 1.4 Statistics Importer
it: Importatore delle statistiche di Amarok 1.4

en: iTunes Statistics Importer
it: Importatore delle statistiche di iTunes

en: Rhythmbox Statistics Importer
it: Importatore delle statistiche di Rhythmbox

[ctx: Name of the synchronization target]
en: Target name
it: Nome di destinazione

en: Now playing
it: In riproduzione

en: No information available for this track
it: Non ci sono informazioni disponibili per questa traccia

en: The audio player for KDE
it: Il lettore audio per KDE

en: (C) 2002-2003, Mark Kretschmann
    (C) 2003-2013, The Amarok Development Squad
it: (C) 2002-2003, Mark Kretschmann
    (C) 2003-2013, La squadra di sviluppo di Amarok

en: IRC:
    irc.freenode.net - #amarok, #amarok.de, #amarok.es, #amarok.fr
    
    Feedback:
    amarok@kde.org
    
    (Build Date: %1)
it: IRC:
    irc.freenode.net - #amarok, #amarok.de, #amarok.es, #amarok.fr
    
    Segnalazioni:
    amarok@kde.org
    
    (Data di compilazione: %1)

en: Developer (Stecchino)
it: Sviluppatore (Stecchino)

en: Edward "Hades" Toroshchin
it: Edward «Hades» Toroshchin

en: Developer (dr_lepper)
it: Sviluppatore (dr_lepper)

en: Project founder (markey)
it: Fondatore del progetto (markey)

en: iPod collection rewrite & more (strohel)
it: Riscrittura della collezione iPod e altro (strohel)

en: Rokymoter, Bug triaging (Mamarok)
it: Rokymoter, ricerca di bug (Mamarok)

en: Developer (rengels)
it: Sviluppatore (rengels)

en: Windows build (TheOneRing)
it: Versione Windows (TheOneRing)

en: Developer (stuffcorpse)
it: Sviluppatore (stuffcorpse)

en: Developer (Sentynel)
it: Sviluppatore (Sentynel)

en: Rokymoter, Developer (sven423)
it: Rokymoter, sviluppatore (sven423)

en: Developer (Teo`)
it: Sviluppatore (Teo`)

en: Rokymoter, Handbook (valorie)
it: Rokymoter, manuale (valorie)

en: <i>Inactive authors</i>
it: <i>Autori inattivi</i>

en: Amarok authorship is not a hobby, it's a lifestyle. But when people move on we want to keep respecting them by mentioning them here:
it: La scrittura del codice di Amarok non è un hobby, è uno stile di vita. Quando le persone smettono di collaborare, ci piace conservare il rispetto nei loro confronti citandoli qui:

en: Developer (eean)
it: Sviluppatore (eean)

en: Developer (jefferai)
it: Sviluppatore (jefferai)

en: Developer (lfranchi)
it: Sviluppatore (lfranchi)

en: Release Vixen (Nightrose)
it: La donna dei rilasci (Nightrose)

en: Developer, Vision
it: Sviluppatore, visione

en: Developer (maxx_k)
it: Sviluppatore (maxx_k)

en: Developer (nhn)
it: Sviluppatore (nhn)

en: Developer (sebr)
it: Sviluppatore (sebr)

en: Developer (xevix)
it: Sviluppatore (xevix)

en: Developer, Replay Gain support
it: Sviluppatore, supporto guadagno di riproduzione

en: MP3tunes integration
it: Integrazione di Mp3tunes

en: Windows porting
it: Versione Windows

en: Usability
it: Usabilità

en: Developer (hydrogen)
it: Sviluppatore (hydrogen)

en: Biased playlists
it: Scalette con soglia

en: Tag Guesser, Labels, Spectrum Analyzer
it: Stimatore tag, etichette, analizzatore di spettro

en: Nepomuk integration
it: Integrazione di Nepomuk

en: Podcast improvements
it: Miglioramenti sui podcast

en: Live CD, Bug squashing (oggb4mp3)
it: CD live, ricerca di bug (oggb4mp3)

en: Phonon, Lord-President of KDE Multimedia (apachelogger)
it: Phonon, Presidente di KDE Multimedia (apachelogger)

en: Assorted patches
it: Patch varie

en: Icons
it: Icone

en: Developer, Website theme (KRF)
it: Sviluppatore, tema del sito web (KRF)

en: Artwork
it: Grafica

en: Developer (MaskMaster)
it: Sviluppatore (MaskMaster)

en: Bug triaging and sanitizing
it: Selezione e pulizia dei bug

en: UPnP support and patches (nsm)
it: Supporto UPnP e patch (nsm)

en: Website hosting
it: Hosting del sito web

en: Scripting interface
it: Interfaccia di creazione script

en: Nepomuk Collection (phalgun)
it: Collezione di Nepomuk (phalgun)

en: TagLib & ktrm code
it: TagLib e codice ktrm

en: Patches & Windows porting (shakes)
it: Patch e porting Windows (shakes)

en: Photos & Videos applets, Context View
it: Applet Fotografie e Filmati, vista di contesto

en: Developer, Automated Playlist Generator
it: Sviluppatore, generatore di scalette automatizzato (APG)

en: Splash screen artist
it: Autore della schermata iniziale

en: Context view
it: Vista di contesto

en: Former contributors
it: Collaboratori iniziali

en: People listed below have contributed to Amarok in the past. Thank you!
it: Le persone elencate di seguito hanno contribuito ad Amarok in passato. Grazie!

en: Analyzers, patches, shoutcast
it: Analizzatori, patch, shoutcast

en: Patches
it: Patch

en: MySQL support
it: Supporto MySQL

en: Postgresql support
it: Supporto Postgresql

en: MTP and Rio Karma media devices, patches
it: Dispositivi multimediali MTP e Rio Karma, patch

en: Graphics, splash-screen
it: Elementi grafici, schermata iniziale

en: Analyzers, Context Browser and systray eye-candy
it: Analizzatori, navigatore di contesto e abbellimento dell'icona nel vassoio di sistema

en: Icons and image work
it: Icone e immagini

en: Dialog to filter the collection titles
it: Finestra di dialogo per filtrare i titoli della collezione

en: Tester, IRC channel operator, whipping
it: Test, operatore del canale IRC, fustigatore

en: Rokymoter, bug fixer (Firetech)
it: Rokymoter, correzione di bug (Firetech)

en: Konqueror Sidebar, some DCOP methods
it: Barra laterale di Konqueror, alcuni metodi DCOP

en: FHT routine, bugfixes
it: Routine FHT, correzione di bug

en: K3b export code
it: Codice di esportazione di K3b

en: Bugfixes, PostgreSQL support
it: Correzione di bug, supporto PostgreSQL

en: Wikipedia support, patches
it: Supporto Wikipedia, patch

en: Former Amarok logo, former splash screen, former icons
it: Il primo logo di Amarok, la prima schermata iniziale, le icone originarie

en: Audioscrobbler support
it: Supporto Audioscrobbler

en: Loads of stuff
it: Un sacco di cose

en: Splash screen
it: Schermata iniziale

en: Local Music
it: Musica locale

en: Local sources of content
it: Fonti di contenuti locali

en: Playlists
it: Scalette

en: Various types of playlists
it: Diversi tipi di scalette

en: Browse local hard drive for content
it: Sfoglia il disco locale alla ricerca di contenuti

[ctx: @item:inmenu]
en: &View
it: &Visualizza

en: Lock Layout
it: Blocca la disposizione

en: Reset Layout
it: Ripristina disposizione

en: <qt>Closing the main window will keep Amarok running in the System Tray. Use <B>Quit</B> from the menu, or the Amarok tray icon to exit the application.</qt>
it: <qt>Chiudendo la finestra principale, Amarok rimarrà aperto nel vassoio di sistema. Usa <B>Esci</B> dal menu o l'icona di Amarok nel vassoio di sistema per chiudere l'applicazione.</qt>

en: Docking in System Tray
it: Poni nel vassoio di sistema

en: Play Media (Files or URLs)
it: Riproduci media (file o URL)

en: Add Media (Files or URLs)
it: Aggiungi media (file o URL)

en: Add Stream
it: Aggiungi flusso

en: Enter Stream URL:
it: Inserisci URL del flusso:

en: &Add Media...
it: &Aggiungi media...

[ctx: clear playlist]
en: &Clear Playlist
it: S&vuota la scaletta

[ctx: edit play queue of playlist]
en: Edit &Queue
it: Modifica la co&da

[ctx: Remove duplicate and dead (unplayable) tracks from the playlist]
en: Re&move Duplicates
it: Ri&muovi duplicati

en: &Add Stream...
it: &Aggiungi flusso...

en: &Export Playlist As...
it: &Esporta la scaletta come...

en: Equalizer
it: Equalizzatore

en: Bookmark Playlist Setup
it: Configurazione segnalibri della scaletta

en: Bookmark Context Applets
it: Applet dei segnalibri di contesto

en: Play Media...
it: Riproduci media...

en: Edit Details of Currently Selected Track
it: Modifica dettagli della traccia selezionata

en: Seek Forward by %1
it: Spostamento in avanti di %1

en: Seek Backward by %1
it: Spostamento all'indietro di %1

en: Update Collection
it: Aggiorna la collezione

en: Synchronize Statistics...
it: Sincronizza le statistiche...

en: Previous Track
it: Traccia precedente

en: Restart current track
it: Riavvia la traccia attuale

en: Shuffle Playlist
it: Mescola la scaletta

en: Repopulate Playlist
it: Ripopola scaletta

en: Disable Dynamic Playlist
it: Disabilita la scaletta dinamica

en: Next Track
it: Traccia successiva

en: Increase Volume
it: Aumenta volume

en: Decrease Volume
it: Diminuisci volume

en: Toggle Main Window
it: Attiva la finestra principale

en: Toggle Full Screen
it: Commuta a schermo intero

en: Search playlist
it: Cerca nella scaletta

en: Show active track
it: Mostra la traccia attiva

en: Show Notification Popup
it: Mostra notifiche a comparsa

en: Mute Volume
it: Silenzia volume

en: Last.fm: Love Current Track
it: Last.fm: Marca come preferita la traccia attuale

en: Last.fm: Ban Current Track
it: Last.fm: Escludi la traccia attuale

en: Last.fm: Skip Current Track
it: Last.fm: Salta la traccia attuale

en: Queue Track
it: Accoda traccia

en: Put Artist - Title of the current track to the clipboard
it: Copia Artista - Titolo della traccia attuale negli appunti

en: Rate Current Track: 1
it: Valutazione traccia attuale: 1

en: Rate Current Track: 2
it: Valutazione traccia attuale: 2

en: Rate Current Track: 3
it: Valutazione traccia attuale: 3

en: Rate Current Track: 4
it: Valutazione traccia attuale: 4

en: Rate Current Track: 5
it: Valutazione traccia attuale: 5

en: Network Request Viewer
it: Visualizzatore richieste di rete

en: &About Amarok
it: Inform&azioni su Amarok

en: &Diagnostics
it: &Diagnostica

en: &Report Bug...
it: Se&gnala un bug...

en: &Music
it: &Musica

en: &Playlist
it: &Scaletta

en: &Tools
it: S&trumenti

en: &Settings
it: Impo&stazioni

en: You have chosen to hide the menu bar.
    
    Please remember that you can always use the shortcut "%1" to bring it back.
it: Hai scelto di nascondere la barra dei menu.
    
    Ricorca che puoi utilizzare la scorciatoia «%1» per ripristinarla.

en: Hide Menu
it: Nascondi il menu

en: Paused  ::  %1
it: In pausa  ::  %1

en: Apply this layout change?
it: Vuoi applicare questa modifica della disposizione?

en: MusicBrainz match ratio: %1%
it: Indice di corrispondenza di MusicBrainz: %1%

en: MusicDNS match ratio: %1%
it: Indice di corrispondenza MusicDNS: %1%

en: Choose Best Matches from This Album
it: Scegli le corrispondenze migliori da questo album

en: Go to Artist Page
it: Vai alla pagina dell'artista

en: Go to Album Page
it: Vai alla pagina dell'album

en: Go to Track Page
it: Vai alla pagina della traccia

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NetworkRequestsDialog) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Network Requests
it: Richieste di rete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton)
en: &Clear
it: Pulis&ci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Method
it: Metodo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Response
it: Risposta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Length
it: Durata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Content Type
it: Tipo di contenuto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Info
it: Informazioni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Request Details
it: Dettagli della richiesta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Response Details
it: Dettagli della risposta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, responseDetails)
en: Value
it: Valore

en: Reading OPML podcast from %1 failed with error:
it: Lettura podcast OPML da %1 non riuscita con errore:

en: Amarok is currently playing a track
it: Amarok sta riproducendo una traccia

en: Playlist Layouts
it: Disposizioni della scaletta

en: Configure Playlist Layouts...
it: Configura le disposizioni della scaletta...

en: Configuration for
it: Configurazione per

[ctx: placeholder for a prefix]
en: [prefix]
it: [prefisso]

[ctx: placeholder for a suffix]
en: [suffix]
it: [suffisso]

en: Width:
it: Larghezza:

en: Custom
it: Personalizzato

en: Either a fixed (absolute) value, or a relative value (e.g. 128px or 12%).
it: Un valore fisso (assoluto), o un valore relativo (ad es. 128px o 12%).

en: Fit content
it: Adatta il contenuto

en: Fit the element text
it: Adatta il testo dell'elemento

[ctx: automatic width]
en: Automatic
it: Automatica

en: Take homogeneous part of the space available to all elements with automatic width
it: Riserva parte omogenea dello spazio disponibile per tutti gli elementi con larghezza automatica

en: Alignment:
it: Allineamento:

en: Font:
it: Carattere:

en: Configuration for '%1'
it: Configurazione per '%1'

en: Show cover
it: Mostra copertina

en: Invalid playlist layout.
it: Disposizione della scaletta non valida.

en: Encountered an unknown element name while reading layout.
it: Riscontrato un nome di elemento sconosciuto durante la lettura della disposizione.

en: copy of %1
it: copia di %1

en: Current layout '%1' is read only. Creating a new layout '%2' with your changes and setting this as active
it: La disposizione corrente '%1' è in sola scrittura. Crea una nuova disposizione '%2' con le modifiche e impostala come attiva

en: The layout '%1' is one of the default layouts and cannot be deleted.
it: La struttura '%1' è una delle strutture predefinite e non può essere eliminata.

en: Cannot Delete Default Layouts
it: Impossibile eliminare le strutture predefinite

en: Head
it: Testata

en: Body
it: Corpo

en: Body (Various artists)
it: Corpo (Artisti vari)

en: Single
it: Singolo

en: New playlist layout
it: Nuova disposizione della scaletta

en: Copy playlist layout
it: Copia disposizione della scaletta

en: Delete playlist layout
it: Elimina disposizione della scaletta

en: Rename playlist layout
it: Rinomina disposizione della scaletta

en: Choose a name for the new playlist layout
it: Scegli un nome per la disposizione della scaletta

en: Please enter a name for the playlist layout you are about to define:
it: Inserisci un nome per la disposizione della scaletta che intendi definire:

en: Cannot create a layout with no name.
it: Impossibile creare una disposizione senza nome.

en: Layout name error
it: Errore nel nome della disposizione

en: Cannot create a layout with the same name as an existing layout.
it: Impossibile creare una disposizione con lo stesso nome di una già esistente.

en: Cannot create a layout containing '/'.
it: Impossibile creare una disposizione che contiene '/'.

en: Please enter a name for the playlist layout you are about to define as copy of the layout '%1':
it: Inserisci un nome per la disposizione della scaletta che vuoi definire come copia della disposizione '%1':

en: Choose a new name for the playlist layout
it: Scegli un nuovo nome per la disposizione della scaletta

en: Please enter a new name for the playlist layout you are about to rename:
it: Inserisci un nuovo nome per la disposizione della scaletta che intendi rinominare:

en: Cannot rename a layout to have no name.
it: Impossibile rinominare una disposizione senza nome.

en: Cannot rename a layout to have the same name as an existing layout.
it: Impossibile rinominare una disposizione con lo stesso nome di una già esistente.

en: The layout '%1' you modified is one of the default layouts and cannot be overwritten. Saved as new layout '%2'
it: La disposizione '%1' che hai modificato è una delle disposizioni predefinite e non può essere sovrascritta. Salvata come nuova disposizione '%2'

en: Default Layout
it: Disposizione predefinita

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PlaylistLayoutEditDialog)
en: Playlist Layout Editor
it: Editor delle disposizioni della scaletta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Available Layouts
it: Disposizioni disponibili

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Layout
it: Struttura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inlineControlsChekbox)
en: Show inline playback controls
it: Mostra controlli di riproduzione incorporati

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Group By
it: Raggruppa per

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tooltipsCheckbox)
en: Show tooltips
it: Mostra suggerimenti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton)
en: Preview
it: Anteprima

en: Track Progression
it: Avanzamento traccia

en: Only Queue
it: Solo coda

en: Repeat Track
it: Ripeti traccia

en: Repeat Album
it: Ripeti album

en: Repeat Playlist
it: Ripeti scaletta

en: Random Tracks
it: Tracce casuali

en: Random Albums
it: Album casuali

en: Favor
it: Preferenza

en: Higher Scores
it: Punteggi più alti

en: Higher Ratings
it: Valutazioni più alte

en: Not Recently Played
it: Non riprodotte recentemente

en: Shuffle
it: Mescola

en: Add a sorting level to the playlist.
it: Aggiungi un livello di ordinamento nella scaletta.

[ctx: name of the action in undo stack]
en: Add tracks to playlist
it: Aggiungi tracce alla scaletta

[ctx: name of the action in undo stack]
en: Queue tracks
it: Accoda tracce

[ctx: name of the action in undo stack]
en: Replace playlist
it: Sostituisci la scaletta

[ctx: Empty placeholder token used for spacing in playlist layouts]
en: Placeholder
it: Segnaposto

[ctx: 'Cover image' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Cover image
it: Copertina

[ctx: 'Directory' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Directory
it: Cartella

[ctx: 'Divider' token for playlist layouts representing a small visual divider]
en: Divider
it: Separatore

[ctx: 'File name' playlist column name and token for playlist layouts]
en: File name
it: Nome file

[ctx: 'Group length' (total play time of group) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Group length
it: Durata gruppo

[ctx: 'Group tracks' (number of tracks in group) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Group tracks
it: Tracce gruppo

[ctx: 'Labels' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Labels
it: Etichette

[ctx: 'Mood' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Mood
it: Atmosfera

[ctx: 'Moodbar' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Moodbar
it: Barra dell'atmosfera

[ctx: 'Source' (local collection, Magnatune.com, last.fm, ... ) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Source
it: Fonte

[ctx: 'SourceEmblem' playlist column name and token for playlist layouts]
en: SourceEmblem
it: Emblema fonte

[ctx: 'Title' (track name) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Title
it: Titolo

[ctx: 'Title (with track number)' (track name prefixed with the track number) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Title (with track number)
it: Titolo (con numero di traccia)

en: <a href='%1'>Dynamic Mode</a> Enabled. <a href='%2'>Repopulate</a> | <a href='%3'>Turn off</a>
it: <a href='%1'>Modalità dinamica</a> Abilitata. <a href='%2'>Ripopola</a> | <a href='%3'>Disattivato</a>

en: &Save Current Playlist
it: &Salva la scaletta attuale

en: &Save playlist to "%1"
it: &Salva la scaletta come «%1»

[ctx: %1 is number of tracks, %2 is time]
en: %1 track (%2) | %1 tracks (%2)
it[0]: %1 traccia (%2)
it[1]: %1 tracce (%2)

[ctx: %1 is number of tracks]
en: %1 track | %1 tracks
it[0]: %1 traccia
it[1]: %1 tracce

en: No tracks
it: Nessuna traccia

en: Total playlist size: %1
it: Dimensione totale della scaletta: %1

en: Queue size: %1
it: Dimensione coda: %1

en: Queue length: %1
it: Lunghezza coda: %1

en: <b>Note:</b> This track is not playable.<br>%1
it: <b>Nota:</b> questa traccia non è riproducibile.<br>%1

en: No extra information available
it: Non ci sono informazioni aggiuntive disponibili

[ctx: The name of the file this track is stored in]
en: Filename
it: Nome file

en: Disc Number
it: Numero disco

[ctx: The Track number for this item]
en: Track
it: Traccia

en: Comment
it: Commento

[ctx: The location on disc of this track]
en: Directory
it: Cartella

en: Sample Rate
it: Campionamento

en: Rating
it: Valutazione

[ctx: Column name]
en: Last Played
it: Ultima riproduzione

en: Mood
it: Atmosfera

en: File Size
it: Dimensione file

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlaylistQueueEditor)
en: Queue Editor
it: Editor della coda

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, upButton)
en: Move Up
it: Sposta in alto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, downButton)
en: Move Down
it: Sposta in basso

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, dequeueTrackButton)
en: Dequeue Track
it: Rimuovi traccia dalla coda

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearButton)
en: Clear Queue
it: Cancella la coda

en: Clear the playlist sorting configuration.
it: Cancella la configurazione di ordinamento della scaletta.

en: Add a playlist sorting level.
it: Aggiungi un livello di ordinamento della scaletta.

en: Filter %1
it: filtro %1

en: Search %1
it: Cerca %1

en: %1 layout
it: Disposizione %1

[ctx: A type of command that affects the sorting, layout and filtering int he Playlist]
en: Playlist
it: Scaletta

en: Start typing to progressively search through the playlist
it: Inizia a scrivere per ricercare progressivamente nella scaletta

en: Composers
it: Compositori

en: Years
it: Anni

en: Show only matches
it: Mostra solo le corrispondenze

en: Search Preferences
it: Preferenze di ricerca

en: Tracks Added
it: Tracce aggiunte

en: Tracks Removed
it: Tracce rimosse

en: Tracks moved
it: Tracce spostate

en: Tracks have been hidden due to the active search.
it: Alcune tracce sono state nascoste a causa della ricerca attiva.

en: Add some songs here by dragging them from all around.
it: Aggiungi qui alcuni brani trascinandoli da una posizione qualsiasi.

en: The following sources are available for this track:
it: Le seguenti fonti sono disponibili per questa traccia:

en: Stop Playing After This Track
it: Ferma la riproduzione dopo questa traccia

en: Remove From Playlist
it: Rimuovi dalla scaletta

en: Select Source
it: Seleziona fonte

[ctx: name of a type of constraint group]
en: "Match Any" group
it: Gruppo «Verifica qualsiasi»

[ctx: name of a type of constraint group]
en: "Match All" group
it: Gruppo «Verifica tutto»

[ctx: name of a type of constraint group]
en: Unknown match group
it: Gruppo di corrispondenza sconosciuto

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ConstraintGroupEditWidget)
en: An editor for Constraint Groups.  You can set the group type to "match all" or "match any".  When the group type is set to "match all", the Generator will try to have the playlist match all the constraints within the group.  When the group type is set to "match any", the Generator will try to have the playlist match any of the constraints within the group.
it: Un editor per i gruppi di restrizioni. Puoi impostare il tipo di gruppo a «verifica tutto» o «verifica qualsiasi». Se il tipo di gruppo è impostato a «verifica tutto», il generatore proverà a creare una scaletta che verifica tutte le restrizioni del gruppo. Se il tipo di gruppo è impostato a «verifica qualsiasi», il generatore proverà a creare una scaletta che verifica qualsiasi restrizione del gruppo.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Constraint Group Settings
it: Impostazioni gruppo di restrizioni

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAll)
en: The APG will consider the constraint group satisfied only if all of the constraints within the group are satisfied.  This is analogous to a logical AND: "the tracks should match properties A, B, and C".
it: APG considererà soddisfatto il gruppo di restrizioni solo se tutte le restrizioni nel gruppo sono soddisfatte. Simile alla logica AND: «le tracce devono verificare le proprietà A, B e C».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAll)
en: Match all constraints in the group
it: Verifica tutte le restrizioni del gruppo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAny)
en: The APG will consider the constraint group satisfied if any one of the constraints within it is satisfied.  This is analogous to a logical OR: "the tracks should match properties A, B, or C".
it: L'APG considererà soddisfatto il gruppo di restrizioni se qualsiasi restrizione al suo interno è soddisfatta. Simile alla logica OR: «le tracce che verificano le proprietà A, B o C».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAny)
en: Match any constraint in the group
it: Verifica qualunque restrizione nel gruppo

en: Checkpoint
it: Punto di controllo

en: Fixes a track, album, or artist to a certain position in the playlist
it: Blocca una traccia, un album o un artista in una posizione particolare della scaletta

en: Checkpoint: %1
it: Punto di controllo: %1

en: unassigned
it: non assegnato

en: "%1" (track) by %2
it: «%1» (traccia) di %2

en: "%1" (album) by %2
it: «%1» (album) di %2

en: "%1" (album)
it: «%1» (album)

en: "%1" (artist)
it: «%1» (artista)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, CheckpointEditWidget)
en: An editor for a CheckPoint constraint.  The user can set the track, album, or artist to be placed at a certain position in the playlist.
it: Un editor di restrizioni di punto di controllo. L'utente può impostare la traccia, l'album o l'artista da posizionare in un punto specifico della scaletta.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Checkpoint Constraint Settings
it: Impostazioni di restrizione punto di controllo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (TrackSelectWidget, trackSelector)
en: Select the track that you want to use as the checkpoint.
it: Seleziona la traccia che vuoi utilizzare come punto di controllo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Position)
en: Position:
it: Posizione:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTimeEdit, timeEdit_Position)
en: The desired position of the song in the playlist, in hours, minutes, and seconds.  Note: because of Qt limitations, the maximum position that you can specify is 24 hours.
it: La posizione desiderata del brano nella scaletta, in ore, minuti e secondi. Nota: a causa di limitazioni imposte dalle Qt, puoi specificare una posizione massima di 24 ore.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Strictness) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: How strict the APG should be about placing the selected track at the specified time.
it: La precisione utilizzata da APG nel posizionamento della traccia selezionata al tempo specificato.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Strictness) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_StrictnessInt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_strictnessDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_StrictnessTime) i18n: ectx: property (text), widget (
en: Match:
it: Corrispondenza:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyPos) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Fuzzy) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyInt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyTi
en: fuzzy
it: confuso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactPos) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Exact) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactInt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactTi
en: exact
it: esattamente

en: Playlist Duration
it: Durata della scaletta

en: Sets the preferred duration of the playlist
it: Imposta la durata preferita della scaletta

[ctx: %1 is a length of time (e.g. 5:00 for 5 minutes)]
en: Playlist duration: equals %1
it: Durata della scaletta: uguale a %1

[ctx: %1 is a length of time (e.g. 5:00 for 5 minutes)]
en: Playlist duration: more than %1
it: Durata della scaletta: più di %1

[ctx: %1 is a length of time (e.g. 5:00 for 5 minutes)]
en: Playlist duration: less than %1
it: Durata della scaletta: meno di %1

en: Playlist duration: unknown
it: Durata della scaletta: sconosciuta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PlaylistDurationEditWidget)
en: An editor for a PlaylistDuration constraint.  The user can set the name of the constraint; the target duration and whether the playlist should be less than, equal to, or greater than that duration; and the strictness with which the APG should match that duration.
it: Un editor per le restrizioni di durata della scaletta. L'utente può impostare il nome della restrizione, la durata desiderata e se la scaletta deve essere minore, uguale a o maggiore di quella durata; e la precisione utilizzata da APG nel verificare tale durata.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Playlist Duration Constraint Settings
it: Impostazioni delle restrizioni di durata della scaletta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: Whether the duration of the generated playlist should be shorter than, equal to, or longer than the specified value.
it: Decidi se la durata della scaletta deve essere minore, uguale o maggiore del valore specificato.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: shorter than
it: più corta di

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Compa
en: equal to
it: uguale a

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: longer than
it: più lunga di

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTimeEdit, timeEdit_Duration)
en: The desired duration of the playlist, in hours, minutes, and seconds.  Note: because of Qt limitations, the maximum playlist duration that you can specify is 24 hours.
it: La durata desiderata della scaletta, in ore, minuti e secondi. Nota: a causa di una limitazione imposta dalle Qt, puoi specificare una durata massima della scaletta di 24 ore.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Strictness) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: How strict the APG should be about matching the playlist duration to the specified time.
it: La precisione utilizzata da APG nella verifica della durata della scaletta e del tempo specificato.

en: Total File Size of Playlist
it: Dimensione totale dei file della scaletta

en: Sets the preferred total file size of the playlist
it: Imposta la dimensione totale preferita dei file della scaletta

[ctx: %1 is a file size (e.g. 50 MB)]
en: Total file size of playlist: equals %1
it: Dimensione totale dei file della scaletta: uguale a %1

[ctx: %1 is a file size (e.g. 50 MB)]
en: Total file size of playlist: more than %1
it: Dimensione totale dei file della scaletta: più di %1

[ctx: %1 is a file size (e.g. 50 MB)]
en: Total file size of playlist: less than %1
it: Dimensione totale dei file della scaletta: meno di %1

en: Total file size of playlist: unknown
it: Dimensione totale dei file della scaletta: sconosciuta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PlaylistLengthEditWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PlaylistFileSizeEditWidget)
en: An editor for a Playlist Length constraint.  The user can specify the target number of tracks and whether the playlist contain fewer than, equal to, or more than that number of tracks; and the strictness with which the APG should match the target number of tracks.
it: Un editor per i vincoli di durata della scaletta. L'utente può impostare il numero di tracce e se la scaletta deve contenere un numero di tracce minore, uguale a o maggiore di quel valore; e la precisione con la quale APG dovrebbe verificare il numero di tracce stabilito.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Playlist Total Size Constraint Settings
it: Impostazioni restrizioni di dimensione totale della scaletta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: Whether the total size of all files in the generated playlist should be less than, equal to, or more than the specified value.
it: Decidi se la dimensione totale di tutti i file nella scaletta generata deve essere minore, uguale o maggiore del valore specificato.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Compa
en: less than
it: meno di

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: more than
it: più di

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, spinBox_Size)
en: The target total size of all the files in the playlist.
it: La dimensione totale di destinazione di tutti i file nella scaletta.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Unit)
en: The file size units used by the constraint.  Note that kB is 1,000 bytes; MB is 1,000,000 bytes; and so forth.
it: Le unità della dimensione dei file utilizzata dalla restrizione. Nota che kB equivale a 1.000 byte; MB equivale a 1.000.000 byte; e così via.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: <html><head/><body><p>How strict the APG should be about matching the total size of all files in the playlist to the specified size.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>La precisione utilizzata da APG nella corrispondenza tra la dimensione totale di tutti i file nella scaletta e la dimensione specificata.</p></body></html>

en: Playlist Length
it: Durata della scaletta

en: Sets the preferred number of tracks in the playlist
it: Imposta il numero di tracce nella scaletta preferito

[ctx: %1 is a number]
en: Playlist length: 1 track | Playlist length: %1 tracks
it[0]: Lunghezza della scaletta: 1 traccia
it[1]: Lunghezza della scaletta: %1 tracce

[ctx: %1 is a number]
en: Playlist length: more than 1 track | Playlist length: more than %1 tracks
it[0]: Lunghezza della scaletta: più di 1 traccia
it[1]: Lunghezza della scaletta: più di %1 tracce

[ctx: %1 is a number]
en: Playlist length: less than 1 track | Playlist length: less than %1 tracks
it[0]: Lunghezza della scaletta: meno di 1 traccia
it[1]: Lunghezza della scaletta: meno di %1 tracce

en: Playlist length: unknown
it: Lunghezza della scaletta: sconosciuto

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Playlist Length Constraint Settings
it: Impostazioni delle restrizioni di durata della scaletta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: Whether the number of tracks in the generated playlist should be less than, equal to, or more than the specified value.
it: Decidi se la durata della scaletta deve essere minore, uguale o maggiore del valore specificato.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: fewer than
it: meno di

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, spinBox_Length)
en: The target number of tracks for the generated playlist.
it: Il numero di tracce per la scaletta generata.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: How strict the APG should be about matching the playlist length to the specified number of tracks.
it: La precisione utilizzata da APG nella verifica della durata della scaletta e del numero di tracce specificato.

en: Prevent Duplicates
it: Prevenzione dei duplicati

en: Prevents duplicate tracks, albums, or artists from appearing in the playlist
it: Previene la duplicazione di tracce, album o artisti nella scaletta

en: Prevent duplicate tracks
it: Previeni le tracce duplicate

en: Prevent duplicate artists
it: Previeni gli artisti duplicati

en: Prevent duplicate albums
it: Previeni gli album duplicati

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PreventDuplicatesEditWidget)
en: An editor for a Prevent Duplicates constraint.  When set to "track", it will try to prevent more than one copy of the same track from ending up in the playlist.  When set to "album" or "artist", it will try to prevent more than one track from a given album or a given artist from ending up in the playlist.
it: Un editor delle restrizioni di prevenzione dei duplicati. Se impostato su «traccia», proverà a impedire che più di una copia della stessa traccia finisca nella scaletta. Se impostato su «album» o «artista», proverà a impedire che più di una traccia di un dato album o di un dato artista finisca nella stessa scaletta.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Prevent Duplicates Constraint Settings
it: Impostazioni restrizioni di prevenzione duplicati

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Field) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: Control which duplicates to prevent.  "Prevent duplicate tracks" is the least restrictive, and "prevent duplicate artists" is the most restrictive.
it: Controlla quali duplicati prevenire. «Previeni tracce duplicate» è la meno restrittiva e «Previeni artisti duplicati» è la più restrittiva.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Field)
en: Prevent duplicate
it: Previeni duplicati

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: tracks
it: tracce

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: albums
it: album

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: artists
it: artisti

en: Match Tags
it: Verifica dei tag

en: Make all tracks in the playlist match the specified characteristic
it: Crea una corrispondenza di tutte le tracce nella scaletta alla caratteristica specificata

[ctx: %1 = empty string or "not"; %2 = a metadata field, like "title" or "artist name"; %3 = a predicate, can be equals, starts with, ends with or contains; %4 = a string to match; Example: Match tag: not title contains "foo"]
en: Match tag:%1 %2 %3 %4
it: Corrispondenza tag:%1 %2 %3 %4

en:  not
it:  non è

[ctx: number of stars in the rating of a track]
en: %1 star | %1 stars
it[0]: %1 stella
it[1]: %1 stelle

[ctx: an arbitrary string surrounded by quotes]
en: "%1"
it: «%1»

[ctx: a numerical tag (like year or track number) equals a value]
en: equals
it: uguale a

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating)
en: greater than
it: maggiore di

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: before
it: prima

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: on
it: il

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: after
it: dopo

en: within
it: entro

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) equals some string]
en: equals
it: uguale a

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) starts with some string]
en: starts with
it: comincia con

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) ends with some string]
en: ends with
it: finisce con

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) contains some string]
en: contains
it: contiene

en: regexp
it: espr. reg.

en: unknown comparison
it: comparazione sconosciuta

en: %1 day | %1 days
it[0]: %1 giorno
it[1]: %1 giorni

en: %1 month | %1 months
it[0]: %1 mese
it[1]: %1 mesi

en: %1 year | %1 years
it[0]: %1 anno
it[1]: %1 anni

[ctx: within the last %1 days]
en: day | days
it[0]: giorno
it[1]: giorni

[ctx: within the last %1 months]
en: month | months
it[0]: mese
it[1]: mesi

[ctx: within the last %1 years]
en: year | years
it[0]: anno
it[1]: anni

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, TagMatchEditWidget)
en: An editor for a TagMatch constraint.  The user can specify a track characteristic, and the APG will fill the playlist with tracks that match that characteristic.  This functions similarity to the matching attributes of the smart playlists in Amarok 1.4.
it: Un editor per le restrizioni di corrispondenza dei tag. L'utente può specificare una caratteristica di traccia, e l'APG riempirà la scaletta con le tracce che verificano quella caratteristica. Funziona in modo simile alla verifica degli attributi delle scalette veloci di Amarok 1.4.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Match Tag Constraint Settings
it: Impostazioni delle restrizioni di corrispondenza dei tag

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Match) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: Selects which track characteristic you want to match.
it: Seleziona quale caratteristica della traccia desideri verificare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Match)
en: Field:
it: Campo:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, checkBox_Invert) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Invert)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Calibri'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The APG will choose all tracks that do <span style=" font-weight:600;">not</span> match the specified characteristics.</p></body></html>
it: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Calibri'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">L'APG sceglierà tutte le tracce che <span style=" font-weight:600;">non</span> verificano le caratteristiche specificate.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Invert)
en: Invert:
it: Inverti:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt)
en: Whether the APG should choose tracks that are less than, equal to, or greater than the specified value.
it: Decidi se APG deve scegliere tracce minori, uguali o maggiori del valore specificato.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, spinBox_ValueInt)
en: The numerical value that the track characteristic should match.
it: Il valore numerico che la caratteristica della traccia deve verificare.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_StrictnessInt) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessInt)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified value.
it: La precisione utilizzata da APG nella verifica della corrispondenza delle tracce al valore specificato.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: Whether the APG should choose tracks that are before, on, or after a specific date; or whether it should choose tracks that are within a certain time range.
it: Decidi se APG deve scegliere le tracce che precedono, coincidono o seguono una data specificata; o se deve scegliere le tracce in un intervallo di tempo.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: within the last
it: è nell'ultimo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, page_DateSpecific)
en: The specific date that the APG should use for matching.
it: La data specifica che APG deve utilizzare nella verifica.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, page_DateRange)
en: The relative time period that the APG should try to match.
it: Il periodo di tempo relativo che APG dovrebbe provare a verificare.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_strictnessDate) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessDate)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified date.
it: La precisione utilizzata da APG nella verifica della corrispondenza delle tracce alla data specificata.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: Whether the APG should match tracks that equal, start with, end with, or contain the specified string.
it: Decidi se APG deve verificare le tracce uguali, che iniziano, finiscono con, o contengono la stringa specificata.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: equals
it: uguali a

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: starts with
it: comincia con

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: ends with
it: finisce con

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: contains
it: contiene

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEdit_StringValue)
en: The string that the APG should use when matching tracks.
it: La stringa che APG dovrebbe provare ad utilizzare nella verifica delle tracce.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime)
en: Whether the APG should choose tracks that are less than, equal to, or greater than the specified time.
it: Decidi se APG deve scegliere le tracce minori, uguali o maggiori del tempo specificato.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTimeEdit, timeEdit_TimeValue)
en: The time that the APG should try to match.
it: Il tempo che APG dovrebbe provare a verificare.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_StrictnessTime) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessTime)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified time.
it: Il grado di precisione adottato da APG nel verificare la corrispondenza tra le tracce in base al tempo specificato,

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating)
en: Whether the APG should choose tracks that are less than, equal to, or greater than the specified rating.
it: Decidi se APG deve scegliere le tracce minori, uguali o maggiori della valutazione specificata.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KRatingWidget, rating_RatingValue)
en: The rating that the APG should try to match.
it: La valutazione che APG dovrebbe verificare.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_StrictnessRating) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessRating)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified rating.
it: Il grado di precisione adottato da APG nel verificare la corrispondenza delle tracce in base alla valutazione specificata.

en: title
it: titolo

en: artist name
it: nome artista

en: album name
it: nome album

en: genre
it: genere

en: composer
it: compositore

en: year | years
it[0]: anno
it[1]: anni

en: comment
it: commento

en: track number
it: numero traccia

en: disc number
it: numero disco

en: length
it: durata

en: added to collection
it: aggiunta alla collezione

en: score
it: punteggio

en: rating
it: valutazione

en: first played
it: prima riproduzione

en: last played
it: ultima riproduzione

en: play count
it: numero di riproduzioni

en: label
it: etichetta

en: The playlist generator failed to load any tracks from the collection.
it: Il generatore di scalette non è riuscito a caricare tracce dalla collezione.

en: There are no tracks that match all constraints. The playlist generator will find the tracks that match best, but you may want to consider loosening the constraints to find more tracks.
it: Non ci sono tracce che verificano tutte le restrizioni. Il generatore della scaletta troverà le tracce che più si avvicinano, ma potresti voler ridurre le restrizioni per trovare più tracce.

en: New playlist preset
it: Nuova preimpostazione della scaletta

en: Unnamed playlist preset
it: Preimpostazione della scaletta senza nome

en: Generating a new playlist
it: Creazione di una nuova scaletta

en: The playlist generator created a playlist which does not meet all of your constraints.  If you are not satisfied with the results, try loosening or removing some constraints and then generating a new playlist.
it: Il generatore di scalette ha creato una scaletta che non verifica tutte le restrizioni. Se non sei soddisfatto del risultato, prova a ridurre o a rimuovere alcune restrizioni e generare una nuova scaletta.

en: Add new
it: Aggiungi nuova

en: Constraint Group
it: Gruppo di restrizioni

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PresetEditDialog)
en: APG Preset Editor
it: Editor delle preimpostazioni APG

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_Tree)
en: Constraint Tree
it: Albero delle restrizioni

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_Title)
en: APG Preset Name
it: Nome della preimpostazione APG

en: Preset files (*.xml)
it: File di preimpostazione (*.xml)

en: Import preset
it: Importa preimpostazione

en: Preset exported to %1
it: Preimpostazione esportata in %1

en: Preset could not be exported to %1
it: La preimpostazione non può essere esportata in %1

en: Presets could not be imported from %1
it: Le preimpostazioni non possono essere importate da %1

en: %1 could not be opened for preset import
it: %1 non può essere aperto per l'importazione della preimpostazione

en: Example 1: new tracks added this week
it: Esempio 1: le nuove tracce aggiunte questa settimana

en: Example 2: rock or pop music
it: Esempio 2: musica rock o pop

en: Example 3: about one hour of tracks from different artists
it: Esempio 3: circa un'ora di tracce di artisti diversi

en: Example 4: like my favorite radio station
it: Esempio 4: come la mia stazione radio preferita

en: Example 5: an 80-minute CD of rock, metal, and industrial
it: Esempio 5: un CD da 80 minuti di rock, metal, e industrial

en: Export "%1" preset
it: Esporta la preimpostazione «%1»

en: Playlist Files on Disk
it: File di scaletta su disco

en: The playlist file "%1" could not be loaded.
it: Il file della scaletta «%1» non può essere caricato.

en: Version %1 of playlist database schema encountered, however this Amarok version only supports version %2 (and previous versions starting with %2). Playlists saved in the Amarok Database probably will not work and any write operations with them may result in losing them. Perhaps you have started an older version of Amarok with a database written by newer version?
it: Rilevata la versione %1 dello schema della banca dati della scaletta, tuttavia questa versione di Amarok supporta la versione %2 (e le versioni precedenti che iniziano con %2). Le scalette salvate nella banca dati di Amarok potrebbero non funzionare e qualsiasi operazione di scrittura potrebbe danneggiarle irrimediabilmente. Forse hai avviato una vecchia versione di Amarok con una banca dati generata da una versione più recente?

[ctx: the user's 'database version' is newer and unsupported by this software version]
en: Future version of Playlist Database?
it: Versioni future della banca dati della scaletta?

en: Amarok Database
it: Banca dati di Amarok

en: Local playlists stored in the database
it: Scalette locali memorizzate nella banca dati

en: <Empty>
it: <Vuota>

en: Amarok could not find any plugins. This indicates an installation problem.
it: Amarok non trova alcuna estensione. Ciò indica un problema di installazione.

en: Scanning music
it: Scansione musica

en: Abort for scanner requested
it: Richiesta l'interruzione della scansione

en: Aborting scanner with error: %1
it: Interruzione della scansione con errore: %1

en: Could not find amarokcollectionscanner!
it: Impossibile trovare amarokcollectionscanner!

en: Unable to start Amarok collection scanner.
it: Impossibile avviare l'analizzatore della collezione di Amarok.

en: The collection scan had to be aborted. Too many crashes (%1) were encountered during the scan. Following files caused the crashes:
    
    %2
it: La scansione della collezione deve essere interrotta. Si sono verificati troppi errori (%1) durante la scansione. I seguenti file hanno generato errori:
    
    %2

en: A KDE text-editor component could not be found.
    Please check your KDE installation.  Exiting the console!
it: Impossibile trovare un componente di modifica del testo per KDE.
    Controlla la tua installazione di KDE. Uscita dalla console!

en: Error
it: Errore

en: Debug Output
it: Risultato del debug

en: Loaded Scripts
it: Script caricati

en: Breakpoints
it: Punti di interruzione

en: Stack
it: Pila

en: Locals
it: Locali

en: Execute Script
it: Esegui script

en: &New Script
it: &Nuovo script

en: &Delete Script
it: E&limina script

en: &Clear All Scripts
it: $Cancella tutti gli script

en: Previous Script
it: Script precedente

en: Next Script
it: Script successivo

en: &View
it: &Visualizza

en: Syntax error at line %1, continue anyway?
    Error: %2
it: Errore di sintassi alla riga %1, vuoi continuare comunque?
    Errore: %2

en: Syntax Error
it: Errore di sintassi

en: This will stop this script! Continue?
it: Ciò fermerà questo script! Vuoi continuare?

en: Choose where to save your scripts
it: Scegli dove salvare i tuoi script

en: Remove script file from disk?
it: Vuoi rimuovere il file di script dal disco?

en: Remove Script
it: Rimuovi script

en: Are you absolutely certain?
it: Sei assolutamente sicuro?

[ctx: do not translate 'DataDownloader' or 'qt.core']
en: qt.core must be loaded to use DataDownloader
it: qt.core deve essere caricato per utilizzare DataDownloader

en: Terminate
it: Termina

en: Script %1 has been evaluating for over 5 seconds now, terminate?
it: Lo script %1 è stato esaminato per oltre 5 secondi, vuoi terminarlo?

[ctx: %1 is the name of the offending script, %2 the name of the script author, and %3 the author's email]
en: The script %1 uses deprecated scripting API calls. Please contact the script author, %2 at %3, and ask him to upgrade it before the next Amarok release.
it: Lo script %1 usa chiamate delle API di creazione script obsolete. Contatta l'autore dello script, %2 su %3, e chiedigli di aggiornarlo prima della prossima versione di Amarok.

en: Scripts have been disabled since you are missing the QtScriptQtBindings package. Please install the package and restart Amarok for scripts to work.
it: Gli script sono stati disabilitati per la mancanza del pacchetto QtScriptQtBindings. Installa il pacchetto e riavvia Amarok affinché gli script funzionino.

en: Scripts Disabled!
it: Script disabilitati!

en: Script error reported by: %1
    %2
it: Errore dello script segnalato da: %1
    %2

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AmazonConfigWidget)
en: Select Your Country
it: Seleziona il tuo Paese

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Country
it: Paese

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel)
en: The Amazon MP3 Store offers different items depending on your location. Please select the country you are located in. Note that changing the country also invalidates your shopping cart. Countries not in this list are not yet supported by the store, you can only buy items if you live in one of the listed countries.
it: MP3 Store di Amazon offre elementi differenti in base alla tua posizione geografica. Seleziona il Paese in cui vivi. Nota che il cambiamento del Paese invalida il carrello. I Paesi non presenti nell'elenco non sono ancora supportati dal negozio, puoi acquistare solo se vivi in uno dei Paesi elencati.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, countrySelectionComboBox)
en: France
it: Francia

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, countrySelectionComboBox)
en: Austria, Germany, Switzerland
it: Austria, Germania, Svizzera

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, countrySelectionComboBox)
en: Japan
it: Giappone

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, countrySelectionComboBox)
en: United Kingdom
it: Regno Unito

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, countrySelectionComboBox)
en: United States
it: Stati Uniti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, countrySelectionComboBox)
en: Italy
it: Italia

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, countrySelectionComboBox)
en: Spain
it: Spagna

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, countrySelectionComboBox)
en: none of the above (store won't work)
it: nessuna delle precedenti (il negozio non funzionerà)

en: Loading album info...
it: Caricamento informazioni sull'album in corso...

en: <b>MP3 Music Store</b><br/><br/>Error: Unable to write temporary file. :-(
it: <b>MP3 Music Store</b><br/><br/>Errore: impossibile scrivere il file temporaneo. :-(

en: <b>MP3 Music Store</b><br/><br/>Error: Querying MP3 Music Store database failed. :-(
it: <b>MP3 Music Store</b><br/><br/>Errore: interrogazione della banca dati di MP3 Music Store non riuscita. :-(

en: Add album to cart
it: Aggiungi album al carrello

en: Add to cart
it: Aggiungi al carrello

en: <b>Artist:</b>
it: <b>Artista:</b>

en: <b>Price:</b>
it: <b>Prezzo:</b>

en: <b>Track:</b>
it: <b>Traccia:</b>

en: Price
it: Prezzo

en: Add to Cart
it: Aggiungi al carrello

en: Add Preview to Playlist
it: Aggiungi anteprima alla scaletta

en: Load Details...
it: Carica dettagli...

en: Direct Checkout
it: Acquisto diretto

en: Search for Album...
it: Cerca album...

en: Snippet taken from the Amazon MP3 store
it: Frammento preso dal MP3 Store di Amazon

en: <b>MP3 Music Store</b><br/><br/><em>%1</em> has been added to your shopping cart.
it: <b>MP3 Music Store</b><br/><br/><em>%1</em> è stato aggiunto al carrello.

en: Shopping cart value: %1
it: Valore del carrello: %1

en: When clicking checkout you are being redirected to Amazon for the checkout process. To simplify that process please click <a href="%1">this link</a> to tell Amazon that you have a downloader application for their MP3s installed.
it: Al clic su ordina, sarai rediretto su Amazon per il processo di acquisto. Per semplificare il processo, fai clic su <a href="%1">questo collegamento</a> per informare Amazon che hai un'applicazione installata per scaricare gli MP3.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AmazonShoppingCartDialog)
en: Amarok - Your Shopping Cart
it: Amarok - Il tuo carrello

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, checkoutButton)
en: Checkout
it: Controlla

en: Remove from Cart
it: Rimuovi dal carrello

en: Access the Amazon MP3 Store directly from Amarok
it: Accedi a MP3 Store di Amazon direttamente da Amarok

en: This plugin allows searching and purchasing songs and albums from the Amazon MP3 store. Amarok gets a share of the profits made by this service.
it: Questa estensione consente di cercare e acquistare brani e album dal MP3 Store di Amazon. Amarok riceve una quota dei profitti ottenuti da questo servizio

en: <b>MP3 Music Store</b><br/><br/>You are now being redirected to Amazon for the checkout process.<br/>To simplify that process please click <a href="%1">this link</a> to tell Amazon that you have a downloader application for their MP3s installed.
it: <b>MP3 Music Store</b><br/><br/>Stai per essere rediretto su Amazon per il processo di acquisto.<br/>Per semplificare il processo fai clic su <a href="%1">questo collegamento</a> per informare Amazon che hai un'applicazione installata per scaricare gli MP3.

en: <b>MP3 Music Store</b><br/><br/>Please select a valid country in the settings to make the store work.
it: <b>MP3 Music Store</b><br/><br/>Seleziona un Paese valido nelle impostazioni affinché il negozio funzioni.

en: Select results page to show
it: Seleziona i risultati da mostrare

[ctx: Add selected item to your shopping cart]
en: Add to Cart
it: Aggiungi al carrello

en: Add selected item to your shopping cart
it: Aggiungi l'elemento selezionato al carrello

[ctx: View your shopping cart contents]
en: View Cart
it: Visualizza carrello

en: View your shopping cart contents
it: Visualizza il contenuto del carrello

[ctx: Checkout your shopping cart]
en: Checkout
it: Controlla

en: Checkout your shopping cart
it: Controlla il carrello

en: <b>MP3 Music Store</b><br/><br/>Error: Received an invalid reply. :-(
it: <b>MP3 Music Store</b><br/><br/>Errore: ricevuta una risposta non valida. :-(

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Select Country
it: Seleziona Paese

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: In order to buy tracks from Amazon Store, you need to select your country of residence.
it: Per comprare tracce da Amazon Store, devi selezionare il tuo Paese di residenza.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: If you do not want Amarok to send this data to Amazon, select "none" in the box below. In this case Amazon Store will not work.
it: Se non vuoi che Amarok invii questi dati ad Amazon, seleziona «nessuno» nella casella seguente. In questo caso Amazon Store non funzionerà.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Select your country in the box below:
it: Seleziona il tuo Paese nella casella seguente:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Press this button to save your preferred settings, and log on to Amazon Store using the provided data:
it: Premi questo pulsante per salvare le impostazioni preferite, e accedere ad Amazon Store utilizzando i dati forniti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveSettings)
en: Save and Log on to Amazon Store
it: Salva e accedi ad Amazon Store

en: Add new Ampache server
it: Aggiungi un nuovo server Ampache

en: Successfully connected
it: Connesso con successo

en: Connection failure
it: Connessione non riuscita

en: Authentication failed.
it: Autenticazione non riuscita.

en: Authentication Error
it: Errore di autenticazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add Server
it: Aggiungi server

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove Server
it: Rimuovi server

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelServerAddress) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList)
en: Server Address
it: Indirizzo del server

en: Amarok frontend for your Ampache server
it: Interfaccia di Amarok al tuo server Ampache

en: Use Amarok as a seamless frontend to your Ampache server. This lets you browse and play all the Ampache contents from within Amarok.
it: Usa Amarok come una semplice interfaccia al tuo server Ampache. Ti consente di navigare e riprodurre tutti i contenuti di Ampache con Amarok.

en: <p>No information found for this track.</p>
it: <p>Non sono state trovate informazioni per questa traccia.</p>

en: <p>No information found for this album.</p>
it: <p>Non sono state trovate informazioni per questo album.</p>

en: <p>No information found for this artist.</p>
it: <p>Non sono state trovate informazioni per questo artista.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, verifyButton)
en: Check Connection
it: Verifica la connessione

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: gpodder.net Profile
it: Profilo gpodder.net

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kActiveLabel1)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="http://www.gpodder.net/register/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Sign up to gpodder.net</span></a></p></body></html>
it: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="http://www.gpodder.net/register/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Iscriviti a gpodder.net</span></a></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, testLogin)
en: &Test Login
it: &Verifica l'accesso

en: Gpodder Podcasts
it: Podcast gpodder

en: Trying to synchronize statuses with gpodder.net
it: Tentativo di sincronizzazione degli stati con gpodder.net in corso

en: Trying to synchronize subscriptions with gpodder.net
it: Tentativo di sincronizzazione delle sottoscrizioni con gpodder.net in corso

en: GPodder Service failed to get data from the server. Will retry in 10 seconds...
it: Il servizio GPodder non è riuscito a recuperare i dati dal server. Riproverà tra 10 secondi...

en: gpodder.net: Podcast Directory Service
it: gpodder.net: servizio Podcast Directory

en: gpodder.net is an online Podcast Directory & Synchonisation Service.
it: gpodder.net è un servizio in linea di sincronizzazione e una Podcast Directory.

en: Subscribe
it: Iscriviti

en: gpodder.net credentials
it: Credenziali di gpodder.net

en: No running KWallet found. Would you like Amarok to save your gpodder.net credentials in plaintext?
it: KWallet non è in esecuzione. Vuoi che Amarok salvi le credenziali di gpodder.net in chiaro?

en: Testing...
it: Verifica in corso...

en: Either the username or the password is empty, please correct and try again.
it: Il nome utente o la password sono vuoti, correggili e prova ancora.

en: Failed
it: Non riuscito

[ctx: The operation completed as expected]
en: Success
it: Successo

en: Either the username or the password is incorrect, please correct and try again
it: Il nome utente o la password non sono corretti, correggili e prova ancora.

en: Unable to connect to gpodder.net service or other error occurred.
it: Impossibile connettersi al servizio gpodder.net o si è verificato un altro errore.

en: Error parsing the Reply, check if gpodder.net is working correctly and report a bug
it: Errore durante l'analisi della risposta, controlla che gpodder.net funzioni correttamente e segnala un bug

en: No description available...
it: Nessuna descrizione disponibile...

en: From Jamendo.com
it: Da Jamendo.com

en: A site where artists can freely share their music
it: Un sito dove gli artisti possono liberamente condividere la propria musica

en: A archive of free, Creative Commons licensed music
it: Una raccolta di musica gratuita e licenziata con Creative Commons

en: Jamendo.com puts artists and music lovers in touch with each other. The site allows artists to upload their own albums to share them with the world and users to download all of them for free. Listen to and download all Jamendo.com contents from within Amarok.
it: Jamendo.com mette in contatto artisti e amanti della musica. Il siti consente agli artisti di inviare i propri album per condividerli con il mondo e agli utenti di scaricarli liberamente. Ascolta e scarica tutti i contenuti di Jamendo.com con Amarok.

[ctx: Fetch new information from the website]
en: Update
it: Aggiorna

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: Download
it: Scarica

note: i18n("Artist") ); connect( action, SIGNAL(triggered(bool)), SLOT(sortByArtist()) ); action = filterMenu->addAction( i18n( "Artist / Album" ) ); connect( action, SIGNAL(triggered(bool)), SLOT(sortByArtistAlbum()) ); action = filterMenu->addAction( i18n( "Album" ) ); connect( action, SIGNAL(triggered(
en: Genre / Artist
it: Genere / Artista

en: Genre / Artist / Album
it: Genere / Artista / Album

en: Downloading Jamendo.com database...
it: Scaricamento della banca dati di Jamendo.com in corso...

en: Updating the local Jamendo database.
it: Aggiornamento della banca dati locale di Jamendo.

[ctx: First part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: Jamendo.com database update complete. Added 1 track on  | Jamendo.com database update complete. Added %1 tracks on
it[0]: Aggiornamento della banca dati di Jamendo.com completato. Aggiunta 1 traccia in
it[1]: Aggiornamento della banca dati di Jamendo.com completato. Aggiunte %1 tracce in

[ctx: Middle part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 album from  | %1 albums from
it[0]: 1 album di
it[1]: %1 album di

[ctx: Last part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 artist. | %1 artists.
it[0]: 1 artista.
it[1]: %1 artisti

[ctx: Name of the "Last.fm" similar bias]
en: Last.fm similar
it: Simili di Last.fm

[ctx: Description of the "Last.fm" bias]
en: The "Last.fm" similar bias looks up tracks on Last.fm and only adds similar tracks.
it: La soglia «Simili in Last.fm» cerca le tracce su Last.fm e aggiunge solo le tracce simili.

[ctx: Last.fm bias representation]
en: Similar to the previous track (as reported by Last.fm)
it: Simile alla traccia precedente (come segnalato da Last.fm)

[ctx: Last.fm bias representation]
en: Similar to the previous artist (as reported by Last.fm)
it: Simile all'artista precedente (come segnalato da Last.fm)

en: <a href="http://www.last.fm/">Last.fm</a> thinks the track is similar to
it: <a href="http://www.last.fm/">Last.fm</a> crede che la traccia sia simile a

en: the previous track
it: la traccia precedente

[ctx: Name of the "WeeklyTop" bias]
en: Last.fm weekly top artist
it: Artista della settimana di Last.fm

[ctx: Description of the "WeeklyTop" bias]
en: The "WeeklyTop" bias adds tracks that are in the weekly top chart of Last.fm.
it: La soglia «Migliori della settimana» aggiunge le tracce che sono in cima alla classifica settimanale di Last.fm.

[ctx: WeeklyTopBias bias representation]
en: Tracks from the Last.fm top lists from %1 to %2
it: Le tracce dalla cima della classifica di Last.fm da %1 a %2

[ctx: in WeeklyTopBias. Label for the date widget]
en: from:
it: dal:

[ctx: in WeeklyTopBias. Label for the date widget]
en: to:
it: al:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Last.fm Profile
it: Profilo Last.fm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kActiveLabel1)
en: <a href="http://www.last.fm:80/signup.php">Sign up to Last.fm</a>
it: <a href="http://www.last.fm:80/signup.php">Registrati a Last.fm</a>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kActiveLabel2)
en: Why not join the <a href="http://www.last.fm:80/group/Amarok+Users">Amarok Last.fm group</a> and share your musical tastes with other Amarok users?
it: Perché non aderire al <a href="http://www.last.fm:80/group/Amarok+Users">gruppo Amarok di Last.fm</a> e condividere i propri gusti musicali con altri utenti Amarok?

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Last.fm Services
it: Servizi Last.fm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubmitPlayedSongs)
en: &Submit tracks
it: In&via tracce

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RetrieveSimilarArtists)
en: &Retrieve similar artists
it: &Ricerca artisti simili

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ScrobbleComposer)
en: &Use composer data if available in Last.fm as artist
it: &Utilizza i dati del compositore se disponibili in Last.fm come artista

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseFancyRatingTags)
en: Use Last.fm tags like <b>7 of 10 stars</b> to represent your Amarok ratings during statistics synchronization
it: Utilizza i tag di Last.fm come <b>7 di 10 stelle</b> per indicare le tue valutazioni di Amarok durante la sincronizzazione delle statistiche

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseFancyRatingTags)
en: Use fancy tags to represent ratings
it: Utilizza contrassegni eleganti per indicare le valutazioni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AnnounceCorrections)
en: <html>When scrobbling tracks to Last.fm, it autocorrects common errors in track tags like artist, album and title. Check this to be notified when this happens and what the autocorrection was</html>
it: <html>Durante lo scrobbling delle tracce a Last.fm, si verifica una correzione automatica degli errori più diffusi relativi ai tag delle tracce come artista, album e titolo. Marca questa opzione per ricevere una notifica quando ciò accade e cosa è stato corretto</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnnounceCorrections)
en: Announce correction suggestions for track tags
it: Annuncia i suggerimenti di correzione per i tag delle tracce

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FilterByLabel)
en: <html>Check if you want certain tracks neither to be scrobbled nor to be updated to Last.fm now playing</html>
it: <html>Marcala se desideri che alcune tracce non siano inviate o aggiornate sulle informazioni di riproduzione di Last.fm</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FilterByLabel)
en: Do not scrobble tracks with label:
it: Non inviare le tracce con le etichette:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_FilteredLabel)
en: <html>Select a preferred label (or write a new one). Tracks with this label will not be scrobbled</html>
it: <html>Seleziona un'etichetta preferita (o creane una nuova). Le tracce con questa etichetta non saranno inviate</html>

en: Last.fm: The social music revolution
it: Last.fm: La rivoluzione sociale della musica

en: Last.fm is a popular online service that provides personal radio stations and music recommendations. A personal listening station is tailored based on your listening habits and provides you with recommendations for new music. It is also possible to play stations with music that is similar to a particular artist as well as listen to streams from people you have added as friends or that Last.fm considers your musical "neighbors"
it: Last.fm è un popolare servizio in linea che fornisce stazioni radio personali e consigli musicali. Una stazione di ascolto personale è tagliata sulla base delle tue abitudini musicali e fornisce consigli per della nuova musica. È anche possibile riprodurre stazioni con musica simile a un particolare artista così come ascoltare flussi di persone che hai aggiunto agli amici o che Last.fm considera tuoi «vicini» musicali

en: Last.fm: Love
it: Last.fm: Mi piace

[ctx: Last.fm: errorMessage]
en: Either the username was not recognized, or the password was incorrect.
it: Il nome utente o la password non sono stati riconosciuti, o la password non è corretta.

[ctx: Last.fm: errorMessage]
en: There was a problem communicating with the Last.fm services. Please try again later.
it: Si è verificato un problema di comunicazione con i servizi Last.fm. Riprovare più tardi.

en: Enter an artist name
it: Inserisci il nome di un artista

en: Enter a tag
it: Inserisci un etichetta

en: Enter a Last.fm user name
it: Inserisci il nome utente Last.fm

en: Username: %1
it: Nome utente: %1

en: Play Count: %1 play | Play Count: %1 plays
it[0]: Numero di riprod.:  %1 volta
it[1]: Numero di riprod.:  %1 volte

en: Create a Custom Last.fm Station
it: Crea una stazione personalizzata Last.fm

en: User
it: Utente

en: %1's Streams
it: Flussi di %1

en: Global Tags
it: Categoria globale

en: Neighbors' Loved Radio
it: Radio preferita dei miei vicini

en: Neighbors' Personal Radio
it: Radio personale dei miei vicini

en: Friends' Loved Radio
it: Radio preferita dei miei amici

en: Friends' Personal Radio
it: Radio personale dei miei amici

en: Failed to open KDE Wallet to read Last.fm credentials
it: Apertura del portafogli di KDE per leggere le credenziali di Last.fm non riuscita

en: Last.fm credentials
it: Credenziali di Last.fm

en: No running KWallet found. Would you like Amarok to save your Last.fm credentials in plaintext?
it: KWallet non è in esecuzione. Vuoi che Amarok salvi le credenziali di Last.fm in chiaro?

[ctx: The operation was rejected by the server]
en: Failed
it: Non riuscito

en: Test Login
it: Verifica accesso

en: Unable to connect to Last.fm service.
it: Impossibile connettersi al servizio Last.fm.

[ctx: %2 is artist name, %1 is number of plays]
en: %2 (%1 play) | %2 (%1 plays)
it[0]: %2 (%1 riproduzione)
it[1]: %2 (%1 riproduzioni)

en: Personal Radio
it: Radio personale

en: Neighborhood
it: Vicinato

en: My Recommendations
it: I miei consigli

en: My Radio Station
it: La mia stazione radio

en: My Mix Radio
it: La mia radio mista

en: My Neighborhood
it: Il mio vicinato

en: My Top Artists
it: I miei artisti preferiti

en: My Tags
it: Le mie etichette

en: Friends
it: Amici

en: Neighbors
it: Vicini

en: Last.fm: &Ban
it: Last.fm: &Escludi

en: Ban this track
it: Escludi questa traccia

en: Last.fm: &Skip
it: Last.fm: &Salta

en: Skip this track
it: Salta questa traccia

en: Global Tag Radio: "%1"
it: Radio per categoria globale: «%1»

en: User Tag Radio: "%1"
it: Radio per categoria utente: «%1»

en: Similar Artists to "%1"
it: Artista simile a «%1»

en: Artist Fan Radio: "%1"
it: Radio artisti preferiti: «%1»

en: %1's Neighbor Radio
it: Radio per gusti simili di %1

en: %1's Personal Radio
it: Radio personale di %1

en: %1's Mix Radio
it: Radio mista di %1

en: %1's Recommended Radio
it: Radio consigliata da %1

en: %1's Recommended Radio (Popularity %2)
it: Radio consigliata da %1 (Popolarità %2)

en: Group Radio: %1
it: Radio di gruppo: %1

en: Track Radio
it: Radio per traccia

en: Artist Radio
it: Radio per artista

en: Last.fm is cool...
it: Last.fm è stupendo...

en: To listen to Last.fm streams and radio you need to be a paying Last.fm subscriber and you need to stream from a <a href='http://www.last.fm/announcements/radio2013'>supported country</a>. All other Last.fm features work fine.
it: Per ascoltare i flussi e le radio di Last.fm, devi avere una sottoscrizione a pagamento a Last.fm e collegarti da un <a href='http://www.last.fm/announcements/radio2013'>paese supportato</a>. Tutte le altre funzionalità di Last.fm non presentano problemi.

en: Error starting track from Last.fm radio
it: Errore di avvio della traccia dalla radio di Last.fm

[ctx: As in Last.fm]
en: Loved Track: %1
it: Traccia preferita: %1

[ctx: As in Last.fm]
en: Banned Track: %1
it: Traccia esclusa: %1

[ctx: %1 is field name such as Album Name; %2 is the original value; %3 is the corrected value]
en: %1 <b>%2</b> should be corrected to <b>%3</b>
it: %1 <b>%2</b> dovrebbe essere corretto in <b>%3</b>

en: Last.fm suggests that some tags of track <b>%1</b> should be corrected:
it: Last.fm consiglia di correggere alcuni tag della traccia <b>%1</b>:

en: Play Similar Artists from Last.fm
it: Riproduci artista simili da Last.fm

[ctx: description of the Last.fm statistics synchronization provider]
en: slows down track matching
it: rallenta la verifica delle tracce

en: Downloading '%1' by %2 from Magnatune.com
it: Sto scaricando '%1' di %2 da Magnatune.com

en: Downloading album from Magnatune.com
it: Scaricamento album da Magnatune.com

en: Magnatune download seems to have failed. Cannot read zip file
it: Lo scaricamento da Magnatune sembra non essere riuscito. Impossibile leggere il file zip

en: Uncompressing Magnatune.com download...
it: Decompressione dello scaricamento di Magnatune.com...

en: Adding album cover to collection
it: Aggiungere la copertina dell'album alla collezione

en: Preview Tracks
it: Anteprima delle tracce

en: The tracks you are about to copy are Magnatune.com preview streams. For better quality and advert free streams, consider buying an album download. Remember that when buying from Magnatune the artist gets 50%. Also if you buy using Amarok, you support the Amarok project with 10%.
it: Le tracce che stai per copiare sono flussi di anteprima di Magnatune.com. Se cerchi flussi di qualità migliore e liberi, valuta la possibilità di acquistare un album scaricabile. Ricorda che per gli acquisti da Magnatune l'artista riceve il 50%. Inoltre, se l'acquisto viene fatto da Amarok, il progetto Amarok riceverà il 10%.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Updates
it: Aggiornamenti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: If you check this box, Amarok will periodically check for Magnatune database updates and download them automatically.
it: Se marchi questa casella, Amarok controllerà periodicamente la presenza di aggiornamenti della banca dati di Magnatune e li scaricherà automaticamente.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoUpdateDatabase) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoUpdate)
en: Update Magnatune database automatically
it: Aggiorna automaticamente la banca dati di Magnatune

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Redownloads
it: Riscaricati

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Enter your e-mail here to be able to redownload any previous purchase from Magnatune directly from within Amarok.
it: Inserisci qui l'email per poter riscaricare un precedente acquisto effettuato su Magnatune direttamente da Amarok.

[ctx: Username for logins to Magnatune]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: E-mail:
it: Email:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Membership Options
it: Opzioni d'iscrizione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isMemberCheckbox)
en: I am a member
it: Sono un membro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Membership type:
it: Tipo di iscrizione:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: Stream
it: Flusso

[ctx: Username for logins to Magnatune]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Username:
it: Nome utente:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Serif'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">For more information about the Magnatune.com memberships, and to sign up, go to  </span><a href="http://magnatune.com/compare_plans?referal_id=amarok"><span style=" font-family:'Sans Serif'; text-decoration: underline; color:#0000ff;">http://magnatune.com/compare_plans</span></a></p></body></html>
it: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Serif'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Per ulteriori informazioni sulle iscrizioni a Magnatune.com, e per registrarti, vai all'indirizzo </span><a href="http://magnatune.com/compare_plans?referal_id=amarok"><span style=" font-family:'Sans Serif'; text-decoration: underline; color:#0000ff;">http://magnatune.com/compare_plans</span></a></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Stream Options
it: Opzioni del flusso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Preview stream type:
it: Tipo anteprima flusso:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, streamTypeComboBox)
en: High Quality Mp3
it: Mp3 ad alta qualità

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, streamTypeComboBox)
en: Low Quality Mp3
it: Mp3 a bassa qualità

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, magnatuneDownloadDialogBase)
en: Magnatune.com Album Download
it: Scaricamento album Magnatune.com

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Download options
it: Opzioni di scaricamento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Select Format:
it: Seleziona formato:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Download to:
it: Scarica in:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: If you download to a location that is already being monitored by Amarok, the album will automatically be added to your collection.
it: Se scarichi in una posizione già controllata da Amarok, l'album sarà aggiunto automaticamente alla collezione.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Magnatune info
it: Informazioni Magnatune

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadButton)
en: &Download
it: S&carica

en: Processing download
it: Elaborazione dello scaricamento

en: There seems to be an error in the supplied membership information. Please correct this and try again.
it: Sembra esserci un errore nelle informazioni d'iscrizione fornite. Correggile e prova ancora.

en: Could not process download
it: Impossibile elaborare lo scaricamento

en: Redownload of a previously purchased album "%1" by "%2" from Magnatune.com.
    
    Username: %3
    Password: %4
it: Nuovo scaricamento dell'album «%1» di «%2» precedentemente acquistato su Magnatune.com.
    
    Nome utente: %3
    Password: %4

en: Loading artist info...
it: Caricamento informazioni sull'artista in corso...

en: Fetching %1 Artist Info
it: Ricezione delle informazioni sull'artista %1

note: i18n( "Genre: ");// + magnatuneAlbum->
en: Release Year: %1
it: Anno di rilascio: %1

en: Description:
it: Descrizione:

en: From Magnatune.com
it: Da Magnatune.com

en: Loading Magnatune.com frontpage...
it: Caricamento della pagina di benvenuto di Magnatune.com...

en: Fetching Magnatune.com front page
it: Ricezione della pagina di benvenuto di Magnatune.com

en: Loading your Magnatune.com favorites page...
it: Caricamento della pagina dei preferiti di Magnatune.com...

en: Loading your personal Magnatune.com recommendations page...
it: Caricamento della pagina personale dei consigli di Magnatune.com...

en: The non evil record label that is fair to artists and customers alike
it: L'etichetta discografica amichevole corretta nei confronti sia degli artisti che dei clienti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Click this button to download Magnatune database now.
it: Fai clic su questo pulsante per scaricare subito la banca dati di Magnatune.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Amarok needs to download Magnatune database in order to enable Magnatune store.
it: Amarok deve scaricare la banca dati di Magnatune per abilitare il negozio di Magnatune.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: If you enable the following option, Amarok will check for Magnatune updates and download them automatically. You can always disable this option later in Magnatune service configuration.
it: Se abiliti la seguente opzione, Amarok controllerà la presenza di aggiornamenti di Magnatune e li scaricherà automaticamente. Puoi disabilitare successivamente questa opzione nella configurazione del servizio Magnatune.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, update)
en: Update
it: Aggiorna

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, magnatuneReDownloadDialogBase)
en: Redownload manager
it: Gestore riscaricamenti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: These are the albums that you have previously downloaded:
it: Questi sono gli album scaricati in precedenza:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, redownloadButton)
en: Re&download
it: Ris&carica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, redownloadListView)
en: Artist - Album
it: Artista - Album

en: Getting list of previous Magnatune.com purchases
it: Ottieni l'elenco dei precedenti acquisti su Magnatune.com

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SignupDialog)
en: Magnatune.com member signup
it: Iscrizione a Magnatune.com

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">By becoming a Magnatune.com member, you get unlimited download access and can download any album from within Amarok with a single mouse click. By joining, you can also listen to all streaming tracks from Magnatune.com ad-free.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The Amarok team gets 10% of your initial membership payment, so by joining, you are also supporting the development of Amarok.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">As always, the artists get 50% of your membership payment(s) distributed based on which artist you download and stream.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">To read more about Magnatune.com memberships, or to sign up, click here: <a href="http://magnatune.com/downloads?referal_id=amarok"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Membership Info</span></a> </p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">After joining, go to the Magnatune config in "Settings->Configure Amarok->Plugins" and enter your membership information. </p></body></html>
it: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Diventando membro di Magnatune.com, otterrai accesso illimitato per scaricare qualsiasi album dall'interno di Amarok con un singolo clic del mouse. Aderendo, puoi inoltre ascoltare tutte le tracce da Magnatune.com senza pubblicità.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">La squadra di Amarok riceve il 10% della quota di iscrizione iniziale, perciò, diventando membro di Magnatune.com, contribuirai anche allo sviluppo di Amarok.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Come sempre, gli artisti ricevono il 50% delle quote, distribuite sulla base di scaricamenti e ascolti.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Per ulteriori informazioni sull'iscrizione a Magnatune.com, o per registrarsi, fai clic qui: <a href="http://magnatune.com/downloads?referal_id=amarok"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Informazioni di registrazione</span></a> </p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Una volta effettuata l'iscrizione, vai nella configurazione di Magnatune in "Impostazioni->Configura Amarok->Servizi Internet" e inserisci le informazioni richieste. </p></body></html>

en: "Fair trade" online music store
it: Negozio musicale in linea di «commercio equo»

en: Magnatune.com is a different kind of record company with the motto "We are not evil!" 50% of every purchase goes directly to the artist and if you purchase an album through Amarok, the Amarok project receives a 10% commission. Magnatune.com also offers "all you can eat" memberships that lets you download as much of their music as you like.
it: Magnatune.com è una casa discografica diversa dal solito, che ha per motto «Non siamo il nemico!». Il 50% di ogni acquisto va direttamente all'artista e se acquisti un album da Amarok, il progetto Amarok riceve una commissione del 10%. Magnatune.com offre anche un'iscrizione del tipo «tutto ciò che riesci a fagocitare» che ti consente di scaricare tutta la musica che desideri.

en: Artist / Album
it: Artista / Album

en: Re-download
it: Riscarica

en: Update Database
it: Aggiorna la banca dati

en: Tools
it: Strumenti

en: Download Album
it: caricando album

en: Signup
it: Iscrizione

en: Downloading Magnatune.com database...
it: Scaricamento della banca dati di Magnatune.com in corso...

en: Updating the local Magnatune database.
it: Aggiornamento della banca dati locale di Magnatune.

en: The Magnatune.com service accepts the following messages: 
    
    	addMoodyTracks mood count: Adds a number of random tracks with the specified mood to the playlist. The mood argument must have spaces escaped with %%20
it: Il servizio Magnatune.com accetta i seguenti messaggi: 
    
    	addMoodyTracks mood count: Aggiunge alcune tracce casuali alla scaletta con l'atmosfera specificata. L'argomento di atmosfera deve sostituire gli spazi con %%20

en: ERROR: No arguments supplied
it: ERRORE: Nessun argomento fornito

en: ERROR: Wrong number of arguments for addMoodyTracks
it: ERRORE: Numero errato di argomenti per addMoodyTracks

en: ERROR: Parse error for argument 2 ( count )
it: ERRORE: Errore in fase di analisi dell'argomento 2 ( conteggio )

en: ERROR: Unknown argument.
it: ERRORE: Argomento sconosciuto.

[ctx: First part of: Magnatune.com database update complete. Database contains 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: Magnatune.com database update complete. Database contains 1 track on  | Magnatune.com database update complete. Database contains %1 tracks on
it[0]: Aggiornamento della banca dati di Magnatune.com completato. La banca dati contiene una traccia in
it[1]: Aggiornamento della banca dati di Magnatune.com completato. La banca dati contiene %1 tracce in

[ctx: Middle part of: Magnatune.com database update complete. Database contains 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 album from  | %1 albums from
it[0]: 1 album di
it[1]: %1 album di

[ctx: Last part of: Magnatune.com database update complete. Database contains 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 artist. | %1 artists.
it[0]: 1 artista.
it[1]: %1 artisti.

en: Amarok's MP3tunes Harmony Daemon
it: Demone Harmony MP3tunes di Amarok

en: Handles AutoSync for the MP3tunes service in Amarok.
it: Gestisce AutoSync per il servizio MP3tunes di Amarok.

en: IRC:
    server: irc.freenode.net / channels: #amarok, #amarok.de, #amarok.es, #amarok.fr
    
    Feedback:
    amarok@kde.org
it: IRC:
    server: irc.freenode.net / channels: #amarok, #amarok.de, #amarok.es, #amarok.fr
    
    Segnalazioni:
    amarok@kde.org

en: The identifier the daemon should use.
it: L'identificatore che il demone dovrebbe utilizzare.

en: The email to be used for authentication.
it: L'email utilizzata per l'autenticazione.

en: The pin to be used for authentication.
it: Il pin da utilizzare per l'autenticazione.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: MP3tunes Login
it: Accesso MP3tunes

[ctx: The e-mail address for Mp3Tunes logins]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: E-Mail:
it: Email:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableHarmony) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: AutoSync is a feature from MP3tunes which allows you to automatically move your music between computers and devices.
it: AutoSync è una funzionalità di MP3tunes che consente di spostare automaticamente la tua musica tra computer e dispositivi.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: AutoSync is a feature from MP3tunes which allows you to automatically move your music between computers and devices. You can upload music from one location and have it download instantly to other locations.
it: AutoSync è una funzionalità di MP3tunes che consente di spostare automaticamente la tua musica tra computer e dispositivi. Puoi inviare musica da una posizione e scaricarla istantaneamente dall'altra.

[ctx: Enable harmony]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Enable AutoSync
it: Abilita sincronizzazione automatica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: PIN Code:
it: Codice PIN:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="https://shop.mp3tunes.com/myaccount/registration/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Get an MP3tunes locker</span></a></p></body></html>
it: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="https://shop.mp3tunes.com/myaccount/registration/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Ottieni un armadietto MP3tunes</span></a></p></body></html>

en: Online music locker where you can safely store and access your music: http://mp3tunes.com
it: Armadietto musicale in linea dove puoi salvare in sicurezza e accedere alla tua musica:

en: The MP3tunes Locker: Your Music Everywhere!
it: L'armadietto di MP3tunes: La tua musica ovunque!

en: MP3tunes AutoSync Enabled
it: AutoSync di MP3tunes abilitato

en: MP3tunes AutoSync Disabled
it: AutoSync di MP3tunes disabilitato

en: Authenticating
it: Autenticazione

en: MP3tunes failed to Authenticate.
it: Autenticazione non riuscita su MP3tunes.

en: MP3tunes Harmony: Disconnected
it: Harmony di MP3tunes: Disconnesso

en: MP3tunes Harmony: Waiting for PIN Input
it: Harmony di MP3tunes: In attesa dell'inserimento del PIN

en: MP3tunes Harmony: Successfully Connected
it: Harmony di MP3tunes: Connessione riuscita

en: MP3tunes Harmony Error
    %1
it: Errore Harmony MP3tunes
    %1

en: MP3tunes Locker
it: Armadietto di MP3tunes

en: Only the following types of tracks can be uploaded to MP3tunes: mp3, mp4, m4a, m4p, aac, wma, and ogg.
it: Solo i seguenti tipi di file possono essere inviati a MP3tunes: mp3, mp4, m4a, m4p, aac, wma, e ogg.

en: Upload to MP3tunes Initiated
it: Invio a MP3tunes iniziato

en: Uploading Track %1/%2
it: Invio della traccia %1/%2 in corso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, instructionsLabel)
en: Add a local or remote OPML file to be included in the list.
it: Aggiungi un file OPML locale o remoto da includere nell'elenco.

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, titleEdit)
en: If left blank the title from the OPML will be used.
it: Se lasciato vuoto, sarà utilizzato il titolo del file OPML.

en: Loading Podcast Info...
it: Caricamento informazioni sul podcast in corso...

en: Fetching Podcast Info
it: Ricezione delle informazioni sul podcast

en: Add OPML
it: Aggiungi OPML

[ctx: Heading of Add OPML dialog]
en: Add OPML
it: Aggiungi OPML

en: New Folder
it: Nuova cartella

en: A large listing of podcasts
it: Un grande elenco di podcast

en: A comprehensive list of searchable podcasts that you can subscribe to directly from within Amarok.
it: Un elenco completo di podcast ricercabili che puoi sottoscrivere direttamente da Amarok.

en: Add an OPML file to the list.
it: Aggiungi un file OPML all'elenco.

en: Loading info...
it: Caricamento informazioni in corso...

en: This service does not accept any messages
it: Il servizio non accetta alcun messaggio

en: ERROR: unknown message
it: ERRORE: messaggio sconosciuto

en: Neither playable nor downloadable url specified.
it: L'URL specificato non è né riproducibile, né scaricabile,

en: No service named %1 is currently loaded
it: Nessun servizio %1 è attualmente caricato

en: This collection is currently offline
it: Questa collezione non è attualmente in linea

[ctx: %1 is collection name]
en: %1 has an ability to synchronize track meta-data such as play count or rating with other collections. Do you want to keep %1 synchronized?
    
    You can always change the decision in Amarok configuration.
it: %1 offre la possibilità di sincronizzare i metadati delle tracce come il numero di riproduzioni o la valutazione con altre collezioni. Vuoi che %1 sia sincronizzata?
    Puoi cambiare questa scelta in qualunque momento dalla configurazione di Amarok.

en: You only seem to have the Local Collection. Statistics synchronization only makes sense if there is more than one collection.
it: Sembra che tu abbia solo la collezione locale. La sincronizzazione delle statistiche ha senso solo se c'è più di una collezione.

en: Played %2 times of which one play is recent and unique to this source | Played %2 times of which %1 plays are recent and unique to this source
it[0]: Riprodotta %2 volte di cui una è recente e unica per questa fonte
it[1]: Riprodotta %2 volte di cui %1 sono recenti e uniche per questa fonte

en: Ignored labels: %1
it: Etichette ignorate: %1

en: Can match tracks by: %1
    Can synchronize: %2
it: Puoi verificare le tracce da: %1
    Puoi sincronizzare: %2

en: Synchronize Statistics
it: Sincronizza le statistiche

en: Matching Tracks for Statistics Synchronization
it: Tracce corrispondenti per la sincronizzazione delle statistiche

en: Synchronizing Track Statistics
it: Sincronizzazione delle statistiche delle tracce

[ctx: %2 is a list of collection names]
en: Synchronization of %2 done. <b>One</b> track was updated. | Synchronization of %2 done. <b>%1</b> tracks were updated.
it[0]: Sincronizzazione di %2 completata. <b>Una</b> traccia è stata aggiornata.
it[1]: Sincronizzazione di %2 completata. <b>%1</b> tracce sono state aggiornate.

en: <b>One</b> track was queued for scrobbling to %2. | <b>%1</b> tracks were queued for scrobbling to %2.
it[0]: <b>Una</b> traccia è stata accodata per l'invio a %2.
it[1]: <b>%1</b> tracce sono state accodate per l'invio a %2.

en: <b>One</b> track's played time was too short to be scrobbled. | <b>%1</b> tracks' played time was too short to be scrobbled.
it[0]: Il tempo di riproduzione di <b>una</b> traccia è stato troppo ridotto per essere inviata.
it[1]: Il tempo di riproduzione di <b>%1</b> tracce è stato troppo ridotto per essere inviate.

en: <b>One</b> track had insufficient metadata to be scrobbled. | <b>%1</b> tracks had insufficient metadata to be scrobbled.
it[0]: <b>Una</b> traccia non ha metadati sufficienti per essere inviata.
it[1]: <b>%1</b> tracce non hanno metadati sufficienti per essere inviate.

en: <b>One</b> track was reported to have been played in the future. | <b>%1</b> tracks were reported to have been played in the future.
it[0]: <b>Una</b> traccia è stata segnalata come riprodotta nel futuro.
it[1]: <b>%1</b> tracce sono state segnalate come riprodotte nel futuro.

en: <b>One</b> track was last played in too distant past to be scrobbled. | <b>%1</b> tracks were last played in too distant past to be scrobbled.
it[0]: <b>Una</b> traccia è stata riprodotta da troppo tempo per essere inviata.
it[1]: <b>%1</b> tracce sono state riprodotte da troppo tempo per essere inviate.

en: Scrobbling of <b>one</b> track was skipped as configured by the user. | Scrobbling of <b>%1</b> tracks was skipped as configured by the user.
it[0]: L'invio di <b>una</b> traccia è stato saltato in base alla configurazione dell'utente.
it[1]: L'invio di <b>%1</b> tracce è stato saltato in base alla configurazione dell'utente.

en: Configure Synchronization...
it: Configura la sincronizzazione...

en: Next
it: Prossimo

en: Tracks matched by: %1
it: Tracce verificate da: %1

[ctx: %1 is field name such as Rating]
en: No selected collection supports writing %1 - it doesn't make sense to synchronize it.
it: Nessuna collezione selezionata supporta la scrittura di %1 - non ha senso sincronizzarla.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, providersBox)
en: Select Collections to Synchronize
it: Seleziona le collezioni da sincronizzare

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fieldsBox)
en: Select Fields to Synchronize
it: Seleziona i campi da sincronizzare

en: Configure Synchronization Target
it: Configura la destinazione della sincronizzazione

en: Add Synchronization Target
it: Aggiungi destinazione della sincronizzazione

en: <span style="color:red; font-weight:bold;">Important:</span> before synchronizing tracks with a file-based target always make sure that the database file is not currently in use!
it: <span style="color:red; font-weight:bold;">Importante:</span> prima di sincronizzare le tracce con una destinazione basata su file assicurati sempre che il file della banca dati non sia in uso!

en: Choose Target Type
it: Scegli tipo di destinazione

en: Configure Target
it: Configura destinazione

en: Synchronize
it: Sincronizza

en: There are no tracks unique to one of the sources participating in the synchronization
it: Non ci sono tracce uniche per una delle fonti che partecipano alla sincronizzazione

en: There are no tracks excluded from synchronization
it: Non ci sono tracce escluse dalla sincronizzazione

en: Expand Tracks With Conflicts
it: Espandi le tracce senza conflitto

en: Expand Updated
it: Espandi le aggiornate

en: Collapse Tracks Without Conflicts
it: Contrai le tracce senza conflitti

en: Collapse Not Updated
it: Contrai non aggiornate

en: Reset All Ratings to Undecided
it: Ripristina tutte le valutazioni a Indeciso

[ctx: %1 is collection name]
en: Include Labels from %1
it: Includi le etichette da %1

[ctx: %1 is collection name]
en: Exclude Labels from %1
it: Escludi le etichette da %1

en: Reset All Labels to Undecided (Don't Synchronize Them)
it: Ripristina tutte le etichette a Indeciso (Non sincronizzate)

en: All Tracks
it: Tutte le tracce

en: Updated Tracks
it: Tracce aggiornate

en: Tracks With Conflicts
it: Tracce con conflitti

en: There are no tracks with conflicts
it: Non ci sono tracce con conflitti

en: There are no tracks going to be updated
it: Non ci sono tracce da aggiornare

en: Tracks that are unique to their sources
it: Tracce uniche per le relative fonti

en: Tracks that have been excluded from synchronization due to ambiguity
it: Tracce che sono state escluse dalla sincronizza per ambiguità

en: <b>One</b> play | <b>%1</b> plays
it[0]: <b>Una</b> riproduzione
it[1]: <b>%1</b> riproduzioni

[ctx: %2 is the 'X plays message above']
en: %2 of <b>one</b> track will be scrobbled to %3. | %2 of <b>%1</b> tracks will be scrobbled to %3.
it[0]: %2 di <b>una</b> traccia sarà inviata a %3.
it[1]: %2 di <b>%1</b> tracce saranno inviate a %3.

[ctx: %2 is the above '%1 track(s)' message]
en: Showing %1 out of %2
it: Visualizzazione di %1 su %2

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, matchedTab)
en: Matched Tracks
it: Tracce verificate

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, matchedFilterLine) i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, uniqueFilterLine) i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, excludedFilterLine)
en: Filter Tracks...
it: Filtra le tracce...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, matchedRatingsButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, matchedLabelsButton)
en: Affects all applicable tracks, not just shown ones
it: Interessa tutte le tracce, non solo quelle mostrate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedRatingsButton)
en: Take Ratings From
it: Prendi le valutazioni da

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedExpandButton)
en: Expand
it: Espandi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedCollapseButton)
en: Collapse
it: Contrai

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, uniqueTab)
en: Unique Tracks
it: Tracce uniche

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, excludedTab)
en: Excluded Tracks
it: Tracce escluse

en: Abort
it: Interruzione

en: Multiple background tasks running (click to show)
it: Operazioni multiple in esecuzione sullo sfondo (clic per mostrare)

en: Abort all background tasks
it: Interrompi tutte le operazioni in background

en: Main Toolbar
it: Barra degli strumenti principale

en: Rediscover Your Music
it: Riscopri la tua musica

en: Slim Toolbar
it: Barra degli strumenti sottile

en: Volume: %1% (muted)
it: Volume: %1% (silenziato)

en: Transcode Tracks
it: Transcodifica tracce

en: Transc&ode
it: Transc&odifica

en: While copying, you can choose to transcode your music files into another format with an encoder (codec). This can be done to save space or to make your files readable by a portable music player or a particular software program.
it: Durante la copia, puoi scegliere se transcodificare i file musicali in un altro formato con un codificatore (codec). Ciò serve a risparmiare spazio o a rendere i file leggibili da un lettore musicale portatile o da un programma particolare.

en: &Copy
it: &Copia

en: Just copy the tracks without transcoding them.
it: Copia solo le tracce senza transcodificarle.

en: While moving, you can choose to transcode your music files into another format with an encoder (codec). This can be done to save space or to make your files readable by a portable music player or a particular software program. Only successfully transcoded files will be removed from their original location.
it: Durante la spostamento, puoi scegliere se transcodificare i file musicali in un altro formato con un codificatore (codec). Ciò serve a risparmiare spazio o a rendere i file leggibili da un lettore musicale portatile o da un programma particolare.

en: &Move
it: S&posta

en: Just move the tracks without transcoding them.
it: Sposta le tracce senza transcodificarle.

[ctx: Tooltip of a disabled transcoding encoder option]
en: Not currently available on your system.
it: Non disponibile attualmente sul tuo sistema.

en: Target collection indicates this format would not be playable.
it: La collezione di destinazione indica che questo formato non sarà riproducibile.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Transcode
it: Transcodifica

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, transcodeAllRadioButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, transcodeAllRadioButton)
en: Transcode all tracks to the selected format
it: Transcodifica tutte le tracce nel formato selezionato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, transcodeAllRadioButton)
en: Transcode all tracks
it: Transcodifica tutte le tracce

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, transcodeOnlyIfNeededRadioButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, transcodeOnlyIfNeededRadioButton)
en: Transcode tracks only when needed for playability in the destination collection
it: Transcodifica le tracce solo quando è necessario per la loro riproduzione nella collezione di destinazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, transcodeOnlyIfNeededRadioButton)
en: Transcode only when needed for playability
it: Transcodifica solo se necessario alla riproduzione

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, transcodeUnlessSameTypeRadioButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, transcodeUnlessSameTypeRadioButton)
en: Transcode only when source and destination file formats different
it: Transcodifica solo quando i formati dei file di origine e destinazione sono diversi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, transcodeUnlessSameTypeRadioButton)
en: Transcode only when source and destination formats are different
it: Transcodifica solo quando i formati di origine e destinazione sono diversi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, encoderNotFoundLabel)
en: <b>Note:</b> No encoder is available. If you want to transcode tracks please install <i>ffmpeg</i> or <i>libav</i> package (with <i>ffmpeg</i> wrapper) with appropriate encoders. Otherwise you may check <i>Remember this choice for the next time</i> option in order to skip this dialog for future transfers.
it: <b>Nota:</b> non è disponibile alcun codificatore. Se desideri transcodificare le tracce, installa il pacchetto <i>ffmpeg</i> o <i>libav</i> (con adattatore <i>ffmpeg</i>) con i codificatori appropriati. Altrimenti puoi marcare l'opzione <i>Ricorda questa scelta per la prossima volta</i> per saltare questa finestra per i trasferimenti successivi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rememberCheckBox)
en: Remember this choice for the next time
it: Ricorda questa scelta per la prossima volta

en: In order to configure the parameters of the transcoding operation, please pick an encoder from the list.
it: Per configurare i parametri dell'operazione di transcodifica, scegli un codificatore dall'elenco.

en:  (recommended)
it:  (consigliata)

en: Never
it: Mai

en: Ask before each transfer
it: Chiedi prima di ogni trasferimento

en: Muted
it: Silenziato

en: Score: %1
it: Punteggio: %1

en: Rating: %1
it: Valutazione: %1

en: Play count: %1
it: Numero di riproduzioni: %1

en: Last played: %1
it: Ultima riproduzione: %1

en: Click for more analyzers
it: Premi per altri analizzatori

en: &Visualizations
it: &Visualizzazioni

en: Bookmark
it: Segnalibro

en: List and run bookmarks, or create new ones
it: Elenca ed esegui i segnalibri, o creane di nuovi

en: Amarok Bookmarks
it: Segnalibri di Amarok

en: Copy Current View Bookmark to Clipboard
it: Copia il segnalibro della vista attuale negli appunti

en: Scheme
it: Schema

en: Preset:
it: Preimpostazione:

en: A list of selectable filename scheme/format presets.
it: Un elenco di schemi di nome file/formati preimpostati.

en: Add preset
it: Aggiungi preimpostazione

en: Saves the current scheme/format as new preset.
it: Salva lo schema/formato attuale come nuova preimpostazione.

en: Update preset
it: Aggiorna preimpostazione

en: Updates the preset with the current scheme/format.
it: Aggiorna la preimpostazione con lo schema/formato attuale.

en: Remove preset
it: Rimuovi preimpostazione

en: Removes the currently selected preset.
it: Rimuove la preimpostazione attualmente selezionata.

en: Ignore
it: Ignora

en: Folder
it: Cartella

[ctx: Artist's Initial]
en: Initial
it: Iniziale

en: Collection root
it: Radice della collezione

en: &Basic...
it: Sem&plice...

en: &Advanced...
it: &Avanzate...

en: New Preset
it: Nuova preimpostazione

en: Preset Name
it: Nome preimpostazione

en: second | seconds
it[0]: secondo
it[1]: secondi

en: minute | minutes
it[0]: minuto
it[1]: minuti

en: hour | hours
it[0]: ora
it[1]: ore

en: day | days
it[0]: giorno
it[1]: giorni

en: week | weeks
it[0]: settimana
it[1]: settimane

en: month | months
it[0]: mese
it[1]: mesi

en: Simple Search
it: Ricerca semplice

[ctx: The date lies before the given fixed date]
en: before
it: prima del

[ctx: The date is the same as the given fixed date]
en: on
it: il

[ctx: The date is after the given fixed date]
en: after
it: dopo il

[ctx: The date is between the given fixed dates]
en: between
it: tra

[ctx: The date lies before the given time interval]
en: older than
it: più vecchia di

[ctx: The date lies after the given time interval]
en: newer than
it: più recente di

[ctx: a numerical tag (like year or track number) is between two values]
en: between
it: tra

en: Rating changed
it: Valutazione modificata

en: Volume: 100% (muted)
it: Volume: 100% (silenziato)

en: On-Screen-Display preview
    Drag to reposition
it: Anteprima On-Screen-Display
    Trascina per riposizionare

en: Stopped
it: Fermato

en: Paused
it: In pausa

en: Play
it: Riproduci

en: Pause
it: In pausa

[ctx: Example: 3.5 GB free (unit is part of %1)]
en: %1 free
it: %1 liberi

en: Track Progress
it: Avanzamento della traccia

en: The amount of time elapsed in current track
it: La quantità di tempo trascorso della traccia attuale

en: The amount of time remaining in current track
it: La quantità di tempo rimanente della traccia attuale

en: Enter space-separated terms to search.
it: Inserisci termini separati da spazi per cercare.

en: Edit filter
it: Modifica filtro

[ctx: Tooltip shown when the mouse is over the progress slider, representing the position in the currently playing track that Amarok will seek to if you click the mouse. Keep it concise.]
en: Jump to: %1
it: Salta a: %1

en: Drag in and out items from above.
it: Trascina dentro e fuori elementi dalla parte superiore.

en: [prefix]
it: [prefisso]

en: [suffix]
it: [suffisso]

en: Checkpoint: <b>%1</b>
it: Punto di controllo: <b>%1</b>

en: Track: %1
it: Traccia: %1

en: Artist: %1
it: Artista: %1

en: empty
it: vuota
