amarok - en to oc translation catalogue (120 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelName) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, responseDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_t
en: Name
oc: Nom

en: Amarok Menu
oc: Menut Amarok

en: Play/Pause
oc: Legida/Pausa

[ctx: Item, as in, music]
en: &Track
oc: &Pista

en: &Album
oc: &Albom

en: Burn
oc: Gravar

en: Stop
oc: Arrestar

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_passwordLabel)
en: Password
oc: Mot de pas

en: Type
oc: Tipe

en: New Group
oc: Grop novèl

en: &Delete
oc: &Suprimir

en: Unknown
oc: Desconegut

en: Files
oc: Fichièrs

en: Moving files to trash
oc: Desplaçament de fichièrs dins l'escobilièr

en: Various Artists
oc: Mai d'un artista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Album Artist
oc: Artista de l'album

en: Composer
oc: Compositor

en: Year
oc: Annada

en: Label
oc: Etiqueta

en: None
oc: Pas cap

en: Collection
oc: Colleccion

en: Dynamic Playlists
oc: Enregistrar la tièra de lectura

en: Edit
oc: Edicion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetDeleteBtn)
en: Delete
oc: Suprimir

en: Add Folder
oc: Apondre un repertòri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title
oc: Títol

en: Summary
oc: Resumit

en: Playback
oc: _Legir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUsername) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_User)
en: &Username:
oc: &Nom d'usuari :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Password)
en: &Password:
oc: &Mot de pas :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalBox)
en: General Options
oc: Opcions generalas

en: Lyrics
oc: Paraulas

en: Images
oc: Imatges

en: Score
oc: Marca

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedLabelsButton)
en: Labels
oc: Etiquetas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel2)
en: with
oc: amb

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
oc: Apondre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Artist:
oc: Artista :

en: Width
oc: Largor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, artistLabel)
en: Artist
oc: Artista

en: Track
oc: Pista

en: Unknown Artist
oc: Artista desconegut

en: Unknown track
oc: Pista desconeguda

en: Unknown Album
oc: Album desconegut

en: &Configure
oc: &Configurar

en: One week ago | %1 weeks ago
oc[0]: Una setmana i a
oc[1]: %1 setmanas i a

en: Yesterday
oc: Ièr

en: One day ago | %1 days ago
oc[0]: Un jorn i a
oc[1]: %1 jorns i a

en: One hour ago | %1 hours ago
oc[0]: Una ora i a
oc[1]: %1 ora i a

en: One minute ago | %1 minutes ago
oc[0]: Una minuta i a
oc[1]: %1 minutas i a

en: Cancel
oc: Anullar

en: Albums By
oc: Alboms de

en: All Albums
oc: Totes los alboms

en: Connecting...
oc: Connection...

en: &Send to Trash
oc: &Enviar a la banasta

en: Deleting files
oc: Supression de fichièrs

en: Example: mount %d
oc: Exemple : mount %d

en: Example: eject %d
oc: Exemple : eject %d

en: Whenever possible
oc: Quand es possible

en: When necessary
oc: Quand es necessari

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAnd)
en: and
oc: e

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_cancel)
en: &Cancel
oc: &Anullar

en: %1 or %2
oc: %1 o %2

en: Track Number
oc: Numerò de pista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, optionsButton) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, optionsFrame)
en: Options
oc: Opcions

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel1)
en: Replace
oc: Remplaçar

en: Tags
oc: Etiquetas

en: <b>%1</b> by <b>%2</b>
oc: <b>%1</b> per <b>%2</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightHeaderLabel)
en: Statistics
oc: Estadisticas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lenghtLabel)
en: Length:
oc: Longor :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sizeLabel)
en: Size:
oc: Talha :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, formatLabel)
en: Format:
oc: Format :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, collectionLabel)
en: Collection:
oc: Colleccion :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scoreLabel)
en: Score:
oc: Marca :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Al&bum:
oc: Al&bom :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
oc: Suprimir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
oc: Emplaçament :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_previous)
en: &Previous
oc: &Precedent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_next)
en: &Next
oc: &Seguent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: Album:
oc: Album :

en: Unknown album
oc: Albom desconegut

en: Unknown artist
oc: Artista desconegut

[ctx: track by artist]
en: <b>%1</b> by <b>%2</b>
oc: <b>%1</b> per <b>%2</b>

en: Playlists
oc: Enregistrar la tièra de lectura

en: Add Stream
oc: Apondre un flus

en: &Add Stream...
oc: &Apondre un flus...

en: Next Track
oc: Pista seguenta

en: &Playlist
oc: &Tièra de lectura

en: &Tools
oc: &Espleches

en: &Settings
oc: &Paramètres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Length
oc: Longor

en: Disc Number
oc: Nombre

en: Comment
oc: Comentari

en: Rating
oc: Classificacion

en: File Size
oc: Nom de fichièr

en: Years
oc: Annadas

en: Remove From Playlist
oc: Suprimir de la tièra de lecturas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Compa
en: equal to
oc: egal a

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox
en: less than
oc: mai pichon que

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: starts with
oc: comença per

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: ends with
oc: finís per

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: contains
oc: conten

en: Subscribe
oc: S'inscriure

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: Download
oc: Telecargar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Last.fm Profile
oc: Perfil last.fm

en: User
oc: Utilizaire

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Password:
oc: Mot de pas :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, redownloadListView)
en: Artist - Album
oc: Artista - Album

en: ok
oc: òc

en: Abort
oc: Abandonar

en: &Visualizations
oc: &Visualizacions

en: &Advanced...
oc: &Avançat...

en: Paused
oc: En pausa

en: Volume
oc: Volum

en: 100%
oc: 100 %

en: 80%
oc: 80 %

en: 60%
oc: 60 %

en: 40%
oc: 40 %

en: 20%
oc: 20 %

en: 0%
oc: 0 %
