amarok - en to ru translation catalogue (2169 entries)

note: i18n: tag layout attribute name
en: Default
ru: По умолчанию

note: i18n: tag layout attribute name
en: No Grouping
ru: Без группировки

note: i18n: tag layout attribute name
en: No Grouping (Single Line)
ru: Без группировки (одна строка)

note: i18n: tag layout attribute name
en: Verbose
ru: Полная информация

en: License Agreement
ru: Лицензионное соглашение

en: <qt>No information available.<br />The supplied KAboutData object does not exist.</qt>
ru: <qt>К сожалению, информация отсутствует.<br />Программа не предоставила объект KAboutData.</qt>

en: <qt>No information available.<br />The supplied OcsData object does not exist.</qt>
ru: <qt>К сожалению, информация отсутствует.<br />Программа не предоставила объект OcsData.</qt>

en: About %1
ru: О %1

en: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Version %2</b><br />Using KDE Frameworks %3</html>
ru: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Версия %2</b><br />Использует KDE Frameworks %3</html>

en: License: %1
ru: Лицензия: %1

en: &About
ru: О п&рограмме

en: Get data from openDesktop.org to learn more about the team
ru: Получить данные с openDesktop.org чтобы больше узнать о команде

en: Please report bugs to <a href="mailto:%1">%2</a>.
ru: Используйте <a href="mailto:%1">%2</a> для сообщений об ошибках.

en: A&uthor
ru: А&втор

en: A&uthors
ru: &Авторы

en: Get data from openDesktop.org to learn more about contributors
ru: Получить данные с openDesktop.org чтобы больше узнать о помощниках

en: &Contributors
ru: &Помощники

en: Get data from openDesktop.org to learn more about our generous donors
ru: Получить данные с openDesktop.org чтобы больше узнать о наших спонсорах

en: &Donors
ru: &Спонсоры

en: T&ranslation
ru: &Перевод

en: Internet connection not available
ru: Нет соединения с Интернетом

en: Network error
ru: Ошибка сети

en: Email contributor
ru: Написать участнику по электронной почте

en: Visit contributor's homepage
ru: Посетить домашнюю страницу помощника

en: IRC channels:
ru: Каналы IRC:

en: Favorite music:
ru: Любимая музыка:

en: Visit %1's openDesktop.org profile
ru: Посетить профиль %1 на openDesktop.org

en: Visit %1's profile on openDesktop.org
ru: Посетить профиль %1 на openDesktop.org

en: Visit contributor's blog
ru: Посетить блог участника

en: Visit contributor's del.icio.us profile
ru: Посетить профиль участника на del.icio.us

en: Visit contributor's Digg profile
ru: Посетить профиль участника на Digg

en: Visit contributor's Facebook profile
ru: Посетить профиль участника на Facebook

en: Visit contributor's Last.fm profile
ru: Посетить профиль участника на Last.fm

en: Visit contributor's LinkedIn profile
ru: Посетить профиль участника на LinkedIn

en: Visit contributor's MySpace homepage
ru: Посетить профиль участника на MySpace

en: Visit contributor's Reddit profile
ru: Посетить профиль участника на Reddit

en: Visit contributor's YouTube profile
ru: Посетить профиль участника на YouTube

en: Visit contributor's Twitter feed
ru: Посетить ленту участника на Twitter

en: Visit contributor's Wikipedia profile
ru: Посетить профиль участника в Википедии

en: Visit contributor's Xing profile
ru: Посетить профиль участника на Xing

en: Visit contributor's identi.ca feed
ru: Посетить ленту участника на identi.ca

en: Visit contributor's libre.fm profile
ru: Посетить профиль участника на libre.fm

en: Visit contributor's StackOverflow profile
ru: Посетить профиль участника на StackOverflow

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelName) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, responseDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_t
en: Name
ru: Имя

en: Amarok Menu
ru: Меню Amarok

en: Play/Pause
ru: Играть/Пауза

en: Click to change
ru: Щёлкните для изменения

en: &Replay Gain Mode
ru: Режим &Replay Gain

[ctx: Replay Gain state, as in, disabled]
en: &Off
ru: &Отключён

[ctx: Item, as in, music]
en: &Track
ru: &Дорожка

en: &Album
ru: &Альбом

en: Burn
ru: Записать на CD

en: Current Playlist
ru: Текущий список воспроизведения

en: Selected Tracks
ru: Выбранные дорожки

en: Stop
ru: Остановить воспроизведение

en: Stop after current Track
ru: Остановить после текущей дорожки

en: Stop after current track: Off
ru: Остановить после текущей дорожки: выкл

en: Stop after current track: On
ru: Остановить после текущей дорожки: вкл

en: No track playing
ru: Воспроизведение остановлено

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to display a second, left time label.
ru: Показывать слева второе поле времени.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Set this to display a second time label to the left of the seek slider in the player window.
ru: Включите для отображения второго поля времени слева от ползунка времени воспроизведения в окне проигрывателя.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to display remaining track time in the left time label.
ru: Показывать слева оставшееся время дорожки в поле времени.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Set this to display remaining track time instead of past track time in the player window.
ru: Показывать в окне проигрывателя время, оставшееся до конца дорожки, вместо времени, прошедшего с начала.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Which tracks or albums to favor in Random Mode
ru: Дорожки и альбомы, предпочитаемые при случайном воспроизведении

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Tracks or albums with the chosen property will be more likely to be chosen in Random Mode.
ru: В режиме случайного воспроизведения дорожки или альбомы с выбранным параметром будут более предпочтительными.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: How to progress through tracks in the playlist
ru: Порядок смены дорожек из списка воспроизведения

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Determines how amarok will progress through the tracks in the playlist
ru: Определяет, в каком порядке Amarok будет сменять дорожки из списка воспроизведения

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: The status of dynamic mode.
ru: Состояние динамического режима.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, dynamic mode will be on, and tracks will be added according to the dynamic playlist specified.
ru: Включает динамический режим, дорожки будут добавляться согласно установкам динамического списка воспроизведения.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Duplicate tracks in dynamic mode.
ru: Допускать повторение дорожек в динамическом режиме.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, tracks added in the dynamic mode are allowed to have duplicates.
ru: Допускать повторение добавляемых дорожек в динамическом режиме.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Previous tracks count.
ru: Подсчёт предыдущих дорожек.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Number of tracks to leave in the playlist before the active track.
ru: Количество дорожек, остающихся в списке перед активной.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Upcoming tracks count.
ru: Число следующих дорожек.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Number of tracks to load into the playlist after the active track.
ru: Количество дорожек, добавляемых в список после активной.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to show icon in system tray
ru: Показывать значок в системном лотке

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enable/Disable tray icon for Amarok.
ru: Показывать значок в системном лотке.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to hide the context view.
ru: Показать контекстный просмотр.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enable/Disable context view in Amarok.
ru: Включить/отключить контекстный просмотр в Amarok

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Number of undo levels in playlist
ru: Количество действий, которые можно отменить в списке воспроизведения

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: The number of undo levels in the playlist.
ru: Количество действий, которые можно отменить в списке воспроизведения.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether playlists store relative path
ru: Использовать ли относительные пути в списках

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, Amarok's manually saved playlists will contain a relative path to each track, not an absolute path.
ru: Сохраняемые вручную списки воспроизведения Amarok будут содержать относительный, а не абсолютный путь для каждой дорожки,

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Filename of the external web browser to be invoked by Amarok.
ru: Внешний браузер, используемый в Amarok.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to automatically attempt to fetch cover art as needed
ru: Пытаться автоматически загружать обложки когда это необходимо

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to show background images in the browser pane
ru: Показывать фоновые изображения на панели источников музыки

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Show Album art in the Collection Browser
ru: Показывать обложки альбомов в дереве коллекции

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Show the Context View
ru: Показать контекстный просмотр

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Play the first run jingle
ru: Проигрывать музыкальную заставку при запуске

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateAppletCollapse)
en: Enable context applets collapse animations
ru: Анимация сворачивания аплетов

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, context applets will collapse using animations.
ru: Если включено, при сворачивании контекстных аплетов будет использоваться анимация.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will overwrite existing files.
ru: При организации, существующие файлы будут заменены.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will overwrite any existing destination.
ru: Если установлено, будут переписываться все существующие пути при организации файлов.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will move The in artist names to the end.
ru: При реорганизации файлов артикль «The» в именах исполнителей будет перемещён в конец.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will move The in artist names to the end as in "Beatles, The".
ru: Если отмечено, при реорганизации файлов артикль «The» в именах исполнителей будет перемещён в конец, например «Beatles, The».

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will replace spaces in filenames with underscores.
ru: Заменять пробелы символами подчёркивания.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace spaces in filenames with underscores.
ru: Если отмечено, пробелы в именах файлов будут заменены на символы подчёркивания.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will use cover art as folder icons.
ru: Использовать обложку диска в качестве значка для папки.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will use cover art as folder icons.
ru: Если отмечено, то обложка диска будет использована в качестве значка для папки.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Collection folder path destination for Organize files.
ru: Путь к папке с коллекцией для организации файлов.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: The path of the collection folder destination for Organize files.
ru: Укажите путь к папке с коллекцией для организации файлов.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will rename files in a manner compatible with vfat filesystems.
ru: Соблюдать ли совместимость имён файлов с файловыми системами типа VFAT.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace characters that are not compatible with vfat filesystems (such as ':', '*' and '?').
ru: Если отмечено, то при организации файлов будут заменены символы (такие как «:», «*» и «?»), которые не совместимы с файловыми системами вроде VFAT.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will rename files such that they only contain 7-bit ASCII characters.
ru: Переименовывать файлы так, чтобы они содержали только 7-битные символы ASCII.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace characters that are not compatible with the 7-bit ASCII character set.
ru: Если отмечено, то при организации файлов будут заменены символы, несовместимые с 7-битной кодировкой ASCII.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will use a custom file naming scheme.
ru: Использовать пользовательскую схему именования файлов.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will rename files according to a custom format string.
ru: Переименовывать файлы согласно формату, заданному пользователем.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Format string for Organize files, if a custom naming scheme is used.
ru: Формат строки при пользовательской схеме

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If the custom filename scheme is enabled, then Organize files will rename files according to this format string.
ru: Файлы будут переименованы согласно формату этой строки.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Regular expression that is to be replaced.
ru: Регулярное выражение текста, который требуется заменить.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Organize files will replace substrings matching this regular expression.
ru: Будут заменены строки, совпадающие со следующим регулярным выражением.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Replacing string.
ru: Строка замены.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Organize files will replace matching substrings with this string.
ru: Строки, совпадающие с регулярным выражением будут заменены на эту.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Basic or Advanced Mode
ru: Основной или расширенный режим

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: In basic mode graphical drag/droppable tokens are used to create a filename scheme, in advanced mode the images are replaced with text.
ru: В основном режиме схема имени файла редактируется путём перетаскивания элементов имени файла, в расширенном режиме схема имени файла редактируется в виде текстовой строки.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Format Presets
ru: Схемы имени файла

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: A list of preset formats (token schemas).
ru: Список сохранённых схем имён файлов.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Master volume
ru: Уровень громкости

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: The Amarok master volume, a value between 0 and 100.
ru: Уровень громкости Amarok, значения от 0 до 100.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Mute state
ru: Состояние приглушённости

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Mute/Unmute sound.
ru: Выключить/включить звук.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether to fade out tracks when pressing stop.
ru: Использовать затухание при остановке воспроизведения.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Enable/Disable fadeout.
ru: Включить/отключить затухание.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether to fade out tracks when pressing pause.
ru: Использовать затухание при приостановке воспроизведения.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Length of fadeout, in milliseconds
ru: Продолжительность затухания, мс

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: The length of the fadeout in milliseconds.
ru: Продолжительность затухания при остановке в миллисекундах.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Equalizer mode - 0 = off, 1 to n = preset no
ru: Режим эквалайзера: 0 = выключен, от 1 до n = номер предустановки

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: When enabled, an equalizer plugin filters the audio stream.
ru: Пропускать звук через эквалайзер.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: 11 Equalizer gains include pre-amp, range -100..100, 0 is normal.
ru: Эквалайзер с 11-ю полосками, включая усиления, значения -100..100, 0 по умолчанию.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: List with user equalizer preset names
ru: Список предустановок пользователя

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: List with user presets values
ru: Список со значениями предустановок пользователя

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The mode for adjusting playback volume.
ru: Режим регулировки громкости воспроизведения.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Whether to adjust the volume of tracks to make them sound the same volume, and if so whether to make the adjustments per-track or per-album.
ru: Выставлять ли громкость дорожек, чтобы вывести звук на один уровень, и если выставлять громкость, то делать это для дорожек или альбомов.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Disable Replay Gain
ru: Отключить Replay Gain

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Make each track the same volume
ru: Выставить эту же громкость для каждой дорожки

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Make each album the same volume
ru: Выставить эту же громкость для каждого альбома

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The length of a short seek, in seconds.
ru: Длина короткой перемотки, в секундах

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The length of a medium seek, in seconds.
ru: Длина средней перемотки, в секундах

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The length of a long seek, in seconds.
ru: Длина длинной перемотки, в секундах

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cover Manager)
en: Amazon locale for cover retrieval
ru: Зеркало Amazon для получения обложек

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Cover Manager)
en: Determines which Amazon server cover images should be retrieved from.
ru: К какому серверу Amazon обращаться за обложками.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Wikipedia)
en: Wikipedia locale for information retrieval
ru: Язык Википедии

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Wikipedia)
en: Determines in which language the information is retrieved from Wikipedia.
ru: Указать, на каком языке будут получаться сведения с Википедии.

note: i18n: ectx: label, entry, group (KNotify)
en: Use KNotify support
ru: Использовать KNotify для вывода уведомлений

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Use On-Screen Display
ru: Использовать экранное уведомление

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Enable/Disable the On-Screen Display.
ru: Включить экранное уведомление.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Use Growl for notifications
ru: Использовать Growl для уведомлений

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Enable/Disable use of Growl for notifications.
ru: Использовать Growl для уведомлений.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Translucency Toggle
ru: Полупрозрачность

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Make the background of the OSD translucent.
ru: Сделать фон экранного уведомления полупрозрачным.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Whether to use custom colors for the OSD
ru: Настроить цветовую схему экранного уведомления.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: You can use custom colors for the OSD if you set this true.
ru: Можно настроить используемые цвета для экранного уведомления.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Font color for OSD
ru: Цвет шрифта экранного уведомления

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The color of the OSD text. The color is specified in RGB, a comma-separated list containing three integers between 0 and 255.
ru: Цвет текста в экранном уведомлении. Цвет задаётся в формате RGB (красный, зелёный, синий), нужно ввести 3 числа от 0 до 255 через запятые.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Font scaling for OSD
ru: Масштабирование шрифта экранного уведомления

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: How many milliseconds the text should be displayed for
ru: Продолжительность показа уведомления, миллисекунды

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The time in milliseconds to show the OSD. A value of 0 means never hide. The default value is 5000 ms.
ru: Время в миллисекундах, в течение которого будет отображаться экранное уведомление. 0 означает, что уведомление должно всегда оставаться на экране. Значение по умолчанию — 5000 мс.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Y position offset
ru: Смещение по вертикали

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The Y position of the OSD relative to the chosen screen and OSD alignment. If Top alignment is chosen the Y offset is the space between the upper part of the OSD and the top of the screen. If Bottom alignment is chosen the Y offset is the space between the bottom part of the OSD and the bottom of the screen.
ru: Ордината индикатора на выбранном экране относительно выравнивания (начала координат). Если выбрано верхнее выравнивание, это расстояние от верхнего края индикатора до верхнего края экрана и наоборот.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: OSD screen
ru: Экранное уведомление

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The screen that should display the OSD. For single-headed environments this setting should be 0.
ru: Монитор, показывающий экранное уведомление. Если монитор один, то следует установить значение 0.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Align OSD to
ru: Выравнивание экранного уведомления

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The relative position of the OSD. Possible choices are Left, Middle, Right and Center.
ru: Относительная позиция экранного уведомления, возможные варианты: слева, справа, посередине и в центре.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OsdHideOnFullscreen)
en: Don't show when a fullscreen application is active
ru: Не показывать при активном полноэкранном приложении

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_OsdHideOnFullscreen)
en: Do not show the On-Screen-Display if another application is focused and running in fullscreen mode.
ru: Не показывать экранное уведомление, если пользователь работает с другим приложением в полноэкранном режиме.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Resume playback of last played track on startup
ru: Продолжить проигрывание последней дорожки при запуске

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: If set, Amarok resumes playback of the last played track on startup.
ru: Amarok будет воспроизводить последнюю проигранную дорожку при запуске.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Track URL to resume upon startup
ru: Запомнить адрес, чтобы возобновить воспроизведение при повторном запуске

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: Internal: URL of the track to resume on startup.
ru: Адрес дорожки для возобновления при запуске.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Time to resume at, in milliseconds
ru: Продолжать с позиции, мс

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: Internal: Playback position in the track to resume on startup.
ru: Позиция в дорожке, с которой следует начать воспроизведение.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: List of bools describing which browsers are visible, from top to bottom.
ru: Список логических значений, описывающих, какой браузер (панель) виден, сверху вниз.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Track playing on last exit. Value is -1 if no track was playing.
ru: Дорожка, проигрываемая при последнем выходе. Значение -1, если не проигрывалось ни одной.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Number (from the top) of the last active browser.
ru: Номер (по порядку) последнего активного браузера (панели).

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether Collections folders are scanned recursively
ru: Сканировать папки рекурсивно

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether Collection folders are rescanned on change
ru: Выполнять сканирование изменившихся папок

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether meta data changes are written back
ru: Сохранять изменённые метаданные дорожек прямо в файлы

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether changes to the track statistics are written back
ru: Сохранять изменённую статистику дорожек прямо в файлы

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether changes to the album cover are written back
ru: Сохранять изменённые обложки дорожек прямо в файлы

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Maximum embedded cover dimensions
ru: Максимальные размеры обложек, встраиваемых в аудиофайлы

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: List of folders in the Collection
ru: Список папок в коллекции

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether track numbers are shown in the collection browser.
ru: Показывать номер дорожки в просмотре коллекции.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether years are shown in the collection browser.
ru: Показывать год в просмотре коллекции.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether to use Mozilla's Character Set Detector to try to guess ID3 tag encodings.
ru: При включённом параметре для определения кодировки ID3-тегов будет использоваться Mozilla's Character Set Detector.

[ctx: Username for audioscrobbler login]
note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Username
ru: Имя пользователя

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: The username to use for connecting to Audioscrobbler
ru: Имя пользователя, используемое для подключения к аудиоскробблеру

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_passwordLabel)
en: Password
ru: Пароль

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: The password to use for connecting to Audioscrobbler
ru: Пароль, используемый для подключения к аудиоскробблеру

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Send composer data
ru: Отправлять информацию о композиторе

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: Use composer data in Last.fm as artist
ru: Использовать сведения о композиторе, а не исполнителе при работе с Last.fm

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Retrieve similar artists
ru: Получить списки схожих исполнителей

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Device type
ru: Тип устройства

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The type of media device.
ru: Тип переносного устройства.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Mount point
ru: Точка монтирования

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The mount point used for the media device connection.
ru: Точка монтирования, используемая для присоединения переносного устройства.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Mount command
ru: Команда монтирования

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The mount command used for the media device connection.
ru: Команда для монтирования устройства.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: UmountCommand
ru: Команда размонтирования

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The umount command used for the media device connection.
ru: Команда для размонтирования устройства

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Auto delete podcasts
ru: Автоматически удалять подкасты

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: Whether podcast shows already played are automatically deleted when media device is connected.
ru: Удалять автоматически подкасты, помеченные как проигранные

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Sync stats
ru: Синхронизировать статистику

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: Whether Amarok statistics should be synchronized with play count/ratings on device and whether tracks played should be submitted to Last.fm.
ru: Синхронизировать ли статистику по количествам воспроизведений и оценкам с устройством и отправлять ли данные о проигранных дорожках на Last.fm.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daap)
en: Manually added servers
ru: Добавленные серверы

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daap)
en: Music Sharing servers added by the user.
ru: Серверы общего доступа к музыке добавленные пользователем.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daap)
en: Server passwords
ru: Пароли к серверу

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daap)
en: Passwords stored by hostname.
ru: Пароли сохранённые сервером.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include track names in matching
ru: Искать среди названий дорожек

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include album names in matching
ru: Искать среди названий альбомов

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include artist names in matching
ru: Искать среди имён исполнителей

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include genre names in matching
ru: Искать среди названий жанров

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include composer names in matching
ru: Искать среди имён композиторов

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include years in matching
ru: Искать среди годов записи

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Layout)
en: The name of the layout that will be loaded on startup
ru: Имя схемы, которая будет загружена при запуске

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Whether Amarok uses its own internal database, as opposed to an external engine.
ru: Должен ли Amarok использовать свою внутреннюю базу или использовать внешний движок.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: The hostname of the external server to connect to.
ru: Имя хоста внешнего сервера, с которым следует соединяться.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Which server port to connect to the database engine.
ru: Порт сервера для соединения с базой данных.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: The name of the database Amarok will use. The user should have sufficient access permissions.
ru: Название базы данных, используемой Amarok. Пользователь должен обладать достаточными правами доступа.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Username used to access the external database.
ru: Имя пользователя для доступа к к внешней базе данных.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Password for the external database user.
ru: Пароль пользователя для внешней базы данных.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Keeps a running count to know when run a CHECK.
ru: Счётчик запусков, используемый для периодической проверки базы данных.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to automatically update built-in scripts
ru: Следует ли автоматически обновлять встроенные сценарии

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Enable/Disable automatic update for built-in scripts.
ru: Использовать автоматическое обновление встроенных сценариев

note: i18n: ectx: label, entry, group (Moodbar)
en: Whether to show the moodbar of the current track, if available, in the progress slider
ru: Показывать индикатор тона для текущей дорожки в ползунке прогресса, если возможно

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Moodbar)
en: Enable/Disable showing moodbar, if available, in the progress slider.
ru: Показывать индикатор тона в ползунке прогресса, если возможно

note: i18n: ectx: label, entry, group (Moodbar)
en: The style to use when painting the moodbar
ru: Цвета, используемые в индикаторе тона

note: i18n: ectx: label, entry, group (PlaylistGenerator)
en: Quality factor for Automated Playlist Generator
ru: Показатель качества работы генератора списков воспроизведения

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (PlaylistGenerator)
en: A value between 0 and 10 that controls whether the Automated Playlist Generator tries to optimize for speed (0) or accuracy (10).
ru: Число от 0 до 10, которое управляет качеством работы генератора списков воспроизведения. Значение 0 означает оптимизацию по скорости, 10 — по точности.

[ctx: The command type of this url is not known]
en: Unknown
ru: Неизвестный

en: New Bookmark
ru: Новая закладка

en: Bookmark Manager
ru: Управление закладками

en: Add Group
ru: Создать группу

en: Filter bookmarks
ru: Фильтр закладок

en: Start typing to progressively filter the bookmarks
ru: Введите текст для фильтрации закладок

en: Bookmark this Album
ru: Добавить этот альбом в закладки

en: Bookmark this Artist
ru: Добавить этого исполнителя в закладки

en: Add Position Marker
ru: Добавить отметку позиции

en: Group
ru: Группа

en: Type
ru: Тип

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: URL
ru: Адрес

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Description
ru: Описание

en: New Group
ru: Новая группа

en: none
ru: нет

[ctx: Load the view represented by this bookmark]
en: &Load
ru: &Открыть

en: &Delete
ru: &Удалить

en: &Create timecode track
ru: &Создать временной код дорожки

en: New Timecode Track
ru: Новый временной код дорожки

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Context: %1
ru: Контекст: %1

en: Bookmark Context View Applets
ru: Запомнить выбор аплетов

[ctx: A type of command that affects the context view]
en: Context
ru: Контекст

en: Files
ru: Файлы

en: Files (%1)
ru: Файлы (%1)

en: Album "%1" from %2
ru: Альбом «%1» из %2

en: Album "%1"
ru: Альбом «%1»

en: Artist "%1" from %2
ru: Исполнитель «%1» из %2

en: Artist "%1"
ru: Исполнитель «%1»

en: Bookmark Media Sources View
ru: Запомнить выбор источника музыки

[ctx: A type of command that affects the view in the browser category]
en: Navigate
ru: Навигация

en: Bookmark Track Position
ru: Добавить закладку на эту позицию

[ctx: A type of command that starts playing at a specific position in a track]
en: Play
ru: Воспроизведение

en: Files/URLs to open
ru: Файлы / Адреса для открытия

en: Immediately start playing an audio cd
ru: Воспроизводить Audio CD немедленно

en: Skip backwards in playlist
ru: Пропустить предыдущую дорожку в списке воспроизведения

en: Start playing current playlist
ru: Запустить воспроизведение композиций из текущего списка

en: Play if stopped, pause if playing
ru: Начать воспроизведение если оно было остановлено, и приостановить в противном случае

en: Pause playback
ru: Приостановить воспроизведение

en: Stop playback
ru: Остановить воспроизведение

en: Skip forwards in playlist
ru: Пропустить следующую дорожку в списке воспроизведения

en: Additional options:
ru: Дополнительные параметры:

en: Append files/URLs to playlist
ru: Добавить файлы / адреса в список воспроизведения

en: Queue URLs after the currently playing track
ru: Поставить адреса в очередь после текущей дорожки

en: Load URLs, replacing current playlist
ru: Загрузить адреса, заменяя текущий список воспроизведения

en: Print verbose debugging information
ru: Показать подробную отладочную информацию

en: Print verbose debugging information from the audio system
ru: Показать подробную отладочную информацию от звуковой системы

en: Disable colorization for debug output.
ru: Отключить раскрашивание вывода отладочной информации.

en: Allow running multiple Amarok instances
ru: Разрешить запуск нескольких экземпляров Amarok

en: Base for relative filenames/URLs
ru: База для относительных путей/ссылок

en: Database Error
ru: Ошибка базы данных

en: Moving files to trash
ru: Удаление файлов в корзину

en: A music path, %1, is set in System Settings.
    Would you like to use that as a collection folder?
ru: В «Параметрах системы» задана папка с музыкой %1.
    Использовать её в качестве папки коллекции?

en: Media Sources Home
ru: Список источников музыки

en: Filter Music Sources
ru: Фильтр источников музыки

en: &Media Sources
ru: &Источники музыки

en: This is where you will find your local music, as well as music from mobile audio players and CDs.
ru: Здесь можно просматривать музыку с компьютера, а также музыку с переносных устройств и компакт-дисков.

en: Search collection
ru: Поиск в коллекции

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Hour
ru: Добавленное в течение этого часа

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added Today
ru: Добавленное сегодня

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Week
ru: Добавленное на этой неделе

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Month
ru: Добавленное в этом месяце

en: First Level
ru: Первый уровень

en: Second Level
ru: Второй уровень

en: Third Level
ru: Третий уровень

en: Show Years
ru: Показывать год

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Track Numbers
ru: Показывать номера дорожек

en: Show Cover Art
ru: Показывать обложку

en: Merged View
ru: Не показывать разделы

en: Sort Options
ru: Параметры сортировки

[ctx: No labels are assigned to the given item are any of its subitems]
en: No Labels
ru: Без меток

en: Counting...
ru: Подсчёт...

en: 1 track | %1 tracks
ru[0]: %1 дорожка
ru[1]: %1 дорожки
ru[2]: %1 дорожек
ru[3]: %1 дорожка

[ctx: The Name is not known]
en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Various Artists
ru: Различные исполнители

en: Album
ru: Альбом

en: Year - Album
ru: Год — Альбом

en: Track Artist
ru: Исполнитель дорожки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Album Artist
ru: Исполнитель альбома

en: Composer
ru: Композитор

en: Genre
ru: Жанр

en: Year
ru: Год

en: Label
ru: Метка

en: None
ru: Отсутствует

en: Collapse All
ru: Свернуть

en: Collection
ru: Коллекция

en: Copy to Collection
ru: Копировать в коллекцию

en: Move to Collection
ru: Переместить в коллекцию

en: Move Tracks to Trash
ru: Удалить файлы в корзину

en: Delete Tracks
ru: Удалить дорожки

en: More...
ru: Дополнительно...

en: &Add to Playlist
ru: &Добавить в список воспроизведения

[ctx: Replace the currently loaded tracks with these]
en: &Replace Playlist
ru: &Заменить список воспроизведения

[ctx: Organize Files]
en: Organize Files
ru: Организация файлов

en: &Edit Track Details
ru: &Изменить информацию о дорожке

en: Refresh
ru: Обновить

en: Filter Files
ru: Фильтр файлов

en: The file browser lets you browse files anywhere on your system, regardless of whether these files are part of your local collection. You can then add these files to the playlist as well as perform basic file operations.
ru: Панель просмотра файлов позволяет просматривать файлы по всей системе, являются ли они при этом частью коллекции или нет. Можно добавить эти файлы в список воспроизведения, а также произвести основные файловые операции.

en: &Move to Trash
ru: У&далить в корзину

[ctx: @title:window]
en: Confirm Delete
ru: Подтверждение удаления

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these %1 items?
ru[0]: Удалить %1 объект?
ru[1]: Удалить %1 объекта?
ru[2]: Удалить %1 объектов?
ru[3]: Удалить %1 объект?

[ctx: @title:window]
en: Confirm Move to Trash
ru: Подтверждение удаления в корзину

en: Are you sure you want to move this item to trash? | Are you sure you want to move these %1 items to trash?
ru[0]: Удалить %1 объект в корзину?
ru[1]: Удалить %1 объекта в корзину?
ru[2]: Удалить %1 объектов в корзину?
ru[3]: Удалить этот объект в корзину?

en: Home
ru: Домашняя папка

en: Automated Playlist Generator
ru: Генератор списков воспроизведения

en: Create playlists by specifying criteria
ru: Создание списков воспроизведения по заданным условиям

en: Add new preset
ru: Добавить новую конфигурацию

en: Edit selected preset
ru: Изменить выбранную конфигурацию

en: Delete selected preset
ru: Удалить выбранную конфигурацию

en: Import a new preset
ru: Импортировать новую конфигурацию

en: Export the selected preset
ru: Экспортировать выбранную конфигурацию

en: Run APG with selected preset
ru: Запустить генератор с выбранной конфигурацией

en: APG Presets
ru: Конфигурации генератора списков воспроизведения

en: Generator Optimization
ru: Оптимизация

en: Speed
ru: Скорость

en: Accuracy
ru: Точность

[ctx: Bias dialog window title]
en: Edit bias
ru: Изменение условия

[ctx: Bias selection label in bias view.]
en: Match Type:
ru: Тип условия:

en: This bias is a replacement for another bias
    which is currently not loaded or deactivated.
    The original bias name was %1.
ru: Это условие является заменой для другого условия,
    которое сейчас не загружено или отключено.
    «%1» — имя оригинального условия.

en: This bias has no settings.
ru: У этого условия нет параметров.

en: Dynamic Playlists
ru: Динамические списки

en: Dynamically updating parameter based playlists
ru: Настраиваемые динамические списки воспроизведения

en: With a dynamic playlist, Amarok becomes your own personal dj, automatically selecting tracks for you, based on a number of parameters that you select.
ru: При включении динамического списка воспроизведения Amarok начинает сам выбирать дорожки за вас на основе выбранных вами параметров.

en: Previous:
ru: Предыдущие:

en: Number of previous tracks to remain in the playlist.
ru: Количество предыдущих дорожек, остающихся в списке воспроизведения.

en: Upcoming:
ru: Следующие:

en: Number of upcoming tracks to add to the playlist.
ru: Количество дорожек для последующего воспроизведения,
    подготовленных в списке воспроизведения.

[ctx: Turn dynamic mode on]
en: On
ru: Включить

en: Turn dynamic mode on.
ru: Включить динамический режим

en: Duplicates
ru: Повторы

en: New
ru: Создать

en: New playlist
ru: Создать список воспроизведения

en: Edit
ru: Изменить

en: Edit the selected playlist or bias
ru: Изменить выбранный список воспроизведения или условие

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetDeleteBtn)
en: Delete
ru: Удалить

en: Delete the selected playlist or bias
ru: Удалить выбранный список воспроизведения или условие

en: Repopulate
ru: Заполнить заново

en: Replace the upcoming tracks with fresh ones.
ru: Заменить список следующих дорожек новыми дорожками.

en: &Rename playlist
ru: &Переименовать список воспроизведения

en: &Add new Bias
ru: &Добавить условие

en: &Clone Playlist
ru: Создать &копию списка воспроизведения

en: &Delete playlist
ru: &Удалить список воспроизведения

en: &Edit bias...
ru: &Изменить условие...

en: &Clone bias
ru: &Создать копию условия

en: &Delete bias
ru: &Удалить условие

en: &Add new bias
ru: &Добавить условие

en: The playlist browser contains your list of imported and saved playlists. It is also where you can specify powerful dynamic playlists and manage your podcast subscriptions and episodes.
ru: Панель просмотра списков воспроизведения содержит импортированные и сохранённые списки воспроизведения. Также здесь можно задать динамические списки, а также управлять подписками на подкасты и их выпусками.

en: Add Folder
ru: Добавить папку

en: Visible Sources
ru: Показывать...

en: Folders are only shown in <b>merged view</b>.
ru: Папки показываются только при просмотре объединённого списка <b>без разделов</b>.

[ctx: default name for new folder]
en: New Folder
ru: Новая папка

[ctx: number of playlists from one source]
en: One Playlist | %1 playlists
ru[0]: %1 список воспроизведения
ru[1]: %1 списка воспроизведения
ru[2]: %1 списков воспроизведения
ru[3]: %1 список воспроизведения

[ctx: normally number of playlists, but they are still loading]
en: Loading...
ru: Загрузка...

[ctx: number of playlists from one source]
en: One playlist | %1 playlists
ru[0]: %1 список воспроизведения
ru[1]: %1 списка воспроизведения
ru[2]: %1 списков воспроизведения
ru[3]: Один список воспроизведения

en: Source
ru: Источник

en: Create an Empty Playlist
ru: Создать пустой список воспроизведения

[ctx: toggle the "new" status of this podcast episode]
en: &New
ru: &Новый

en: &Rename...
ru: &Переименовать...

en: &Delete...
ru: &Удалить...

en: &Export As...
ru: &Экспорт в...

[ctx: First part of 'Remove %1 From %2']
en: a Track | %1 Tracks
ru[0]: %1 дорожку
ru[1]: %1 дорожки
ru[2]: %1 дорожек
ru[3]: %1 дорожку

[ctx: %1: number of tracks. %2: number of playlists]
en: Remove %1 From %2
ru: Удалить %1 из %2

[ctx: Second part of 'Remove %1 From %2']
en: 1 Playlist | %1 Playlists
ru[0]: %1 списка воспроизведения
ru[1]: %1 списков воспроизведения
ru[2]: %1 списков воспроизведения
ru[3]: %1 списка воспроизведения

[ctx: %2 is saved playlist name]
en: Remove a Track From %2 | Remove %1 Tracks From %2
ru[0]: Удалить %1 дорожку из %2
ru[1]: Удалить %1 дорожки из %2
ru[2]: Удалить %1 дорожек из %2
ru[3]: Удалить дорожку из %2

en: Confirm Playlist Deletion
ru: Подтверждение удаления списка воспроизведения

en: Use relative path for &saving
ru: Использовать относительный путь для &сохранения

en: Save As
ru: Сохранить как...

en: &Rename Folder...
ru: &Переименовать папку...

en: &Delete Folder
ru: &Удалить папку

en: New name
ru: Новое имя

[ctx: Enter a new name for a folder that already exists]
en: Enter new folder name:
ru: Введите новое имя папки:

en: Confirm Delete
ru: Подтверждение удаления

en: Are you sure you want to delete this folder and its contents?
ru: Удалить эту папку со всем её содержимым?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_podcastCheckBox)
en: Podcasts
ru: Подкасты

en: List of podcast subscriptions and episodes
ru: Подписки на подкасты и выпуски

en: Manage your podcast subscriptions and browse individual episodes. Downloading episodes to the disk is also done here, or you can tell Amarok to do this automatically.
ru: Управление подписками на подкасты и обзор отдельных выпусков. Также можно загружать выпуски на диск, или можно указать Amarok делать это автоматически.

en: &Add Podcast
ru: &Добавить подкаст

en: &Update All
ru: Обновить &все

en: Import OPML File
ru: Импортировать из файла OPML

en: By
ru: от

[ctx: Podcast published on date]
en: On
ru: за

en: File Size:
ru: Размер файла:

en: Subscription Date:
ru: Дата подписки:

en: Keywords:
ru: Ключевые слова:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addPodcastButton)
en: Add Podcast...
ru: Добавить подкаст...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addPodcastButton)
en: add podcast...
ru: добавить подкаст...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, refreshPodcastsButton)
en: Refresh All Podcasts
ru: Обновить все подкасты

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, configurePodcastsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, configurePodcastsButton)
en: Configure Podcasts...
ru: Настроить подкасты...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, podcastsIntervalButton)
en: Scan Interval...
ru: Интервал обновления...

[ctx: number of podcasts from one source]
en: One Channel | %1 channels
ru[0]: %1 подкаст
ru[1]: %1 подкаста
ru[2]: %1 подкастов
ru[3]: %1 подкаст

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title
ru: Заголовок

en: Summary
ru: Сводка

en: Add Podcast
ru: Добавить подкаст

en: Enter RSS 1.0/2.0 or Atom feed URL:
ru: Введите адрес ленты RSS 1.0/2.0 или Atom:

en: Saved Playlists
ru: Сохранённые списки воспроизведения

en: User generated and imported playlists
ru: Списки воспроизведения созданные и импортированные пользователем

en: Create, edit, organize and load playlists. Amarok automatically adds any playlists found when scanning your collection, and any playlists that you save are also shown here.
ru: Создание, редактирование, организация и загрузка списков воспроизведения. Amarok автоматически добавляет списки воспроизведения, найденные при сканировании коллекции, а также все списки воспроизведения, которые вы сохраняли.

en: The Internet browser lets you browse online sources of content that integrates directly into Amarok. Amarok ships with a number of these sources, but many more can be added using scripts.
ru: Панель просмотра Интернета показывает сетевые источники содержимого, интегрированные прямо в Amarok. В Amarok добавлено только несколько таких служб, но с помощью сценариев можно добавить множество других.

[ctx: Miscellaneous settings]
en: General
ru: Основное

en: Configure General Options
ru: Настройка основных параметров

en: Local Collection
ru: Локальная коллекция

en: Configure Local Collection
ru: Настройка локальной коллекции

en: Metadata
ru: Метаданные

en: Configure Metadata Handling
ru: Параметры работы с метаданными

en: Playback
ru: Воспроизведение

en: Configure Playback
ru: Настройка воспроизведения

en: Notifications
ru: Уведомления

en: Configure Notifications
ru: Настройка уведомлений

en: Database
ru: База данных

en: Configure Database
ru: Настройка базы данных

en: Plugins
ru: Модули

en: Configure Plugins
ru: Настройка модулей

en: Scripts
ru: Сценарии

en: Configure Scripts
ru: Настройка сценариев

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CollectionConfig)
en: Collection Setup
ru: Параметры коллекции

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, collectionFoldersBox)
en: Collection Folders
ru: Папки коллекции

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: These folders will be scanned for media to make up your collection. You can right-click on a folder to individually rescan it, if it was previously selected:
ru: Следующие папки будут сканироваться для создания коллекции. Уже включённые в коллекцию папки можно просканировать заново, нажав на них правой кнопкой мыши.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, importingBox)
en: Importing Music
ru: Импорт музыки

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, transcodeLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (Transcoding::SelectConfigWidget, transcodingConfig)
en: Whether Amarok should transcode tracks when they are copied or moved to Local Collection.
ru: Должен ли Amarok перекодировать аудиофайлы
    при их копировании или перемещении в локальную коллекцию.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transcodeLabel)
en: Transcode tracks:
ru: Перекодировать дорожки:

en: Success
ru: Выполнено

en: The amarok database reported the following errors:
    %1
    In most cases you will need to resolve these errors before Amarok will run properly.
ru: При работе с базой данных Amarok произошли следующие ошибки:
    %1
    В большинстве случаев для продолжения правильной работы Amarok необходимо разрешить эти проблемы.

en: Database settings changed
ru: Параметры базы данных изменены

[ctx: A default password for insertion into an example SQL command (so as not to print the real one). To be manually replaced by the user.]
en: password
ru: пароль

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseServer)
en: Check to enable the use of an external database. By default there is already an embedded MySQL database running.
ru: Включите, чтобы использовать внешнюю базу данных. По умолчанию используется встроенная в приложение СУБД MySQL.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseServer)
en: Use &external MySQL database
ru: Использовать &внешнюю базу данных MySQL

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, group_Connection)
en: Connection Settings
ru: Параметры соединения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Host)
en: &Server:
ru: &Сервер:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Host)
en: Enter the name of the existing MySQL server
ru: Введите имя хоста существующего сервера MySQL

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Port)
en: P&ort:
ru: П&орт:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_Port)
en: Enter the port number to access the server. Default is port 3306.
ru: Введите номер порта, на котором запущен сервер. Порт по умолчанию — 3306.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUsername) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_User)
en: &Username:
ru: &Имя пользователя:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Password)
en: Enter the password for the default user.
ru: Введите пароль для пользователя по умолчанию.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Password)
en: &Password:
ru: &Пароль:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_User)
en: Enter the username to access the database with full access privileges.
ru: Введите имя пользователя для доступа к базе данных (требуется право полного доступа).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Database)
en: &Database:
ru: &База данных:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Database)
en: Enter the name of the database. Default preset is amarokdb.
ru: Введите название базы данных. Название по умолчанию — amarokdb.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, button_Test)
en: Test database connection
ru: Проверить соединение с базой данных

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_SQL)
en: If your database is not already set up, you can use the following S&QL commands (after replacing the password with the correct one):
ru: Если база данных ещё не создана, это можно сделать следующей последовательностью команд &SQL (слово «пароль» нужно заменить на пароль к учётной записи):

en: Excluded Labels
ru: Исключённые метки

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addButton)
en: Add this label to the list of excluded labels
ru: Добавить эту метку в список исключённых меток

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, addLabelLine)
en: Add Label to Exclude
ru: Введите название метки для исключения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel)
en: Selected labels won't be touched by statistics synchronization
ru: Перечисленные ниже метки не будут затронуты при синхронизации статистики.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalBox)
en: General Options
ru: Основные параметры

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Check to enable the Amarok system tray icon.
ru: Отметьте для включения значка Amarok в системном лотке

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Show tray &icon
ru: Показ&ывать значок в системном лотке

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoGetCoverArt) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoGetCoverArt)
en: Check to enable the automatic retrieval of cover art from the Internet.
ru: Включить автоматическое получение обложек альбомов из Интернета.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoGetCoverArt)
en: Automatically retrieve cover art
ru: Автоматически загружать обложки

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateAppletCollapse) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateAppletCollapse)
en: Check to enable animations when context applets collapse.
ru: Включить анимацию сворачивания аплетов на панели «Контекст».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowBrowserBackgroundImage)
en: Show background images in the browser panel
ru: Показывать фоновые изображения на панели источников музыки

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, playlistBox)
en: Playlist Options
ru: Параметры списка воспроизведения

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoScrollPlaylist)
en: Check to make the playlist scroll so the current track is always visible.
ru: Автоматически прокручивать список воспроизведения к воспроизводимой в данный момент дорожке.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoScrollPlaylist)
en: Automatically scroll playlist to current track
ru: Автоматически прокручивать список воспроизведения к текущей дорожке

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, moodbarBox)
en: Moodbar Options
ru: Параметры индикатора тона

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, moodbarNote)
en: <b>Note</b>: Mood files must be generated manually. For more information, visit <a href="http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/Moodbar">related article on KDE UserBase</a>.
ru: <b>Примечание:</b> файлы для индикатора тона нужно генерировать вручную. За подробной информацией обратитесь к <a href="http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/Moodbar">соответствующей статье</a> в Базе знаний пользователей KDE.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoodbarInSlider)
en: The Moodbar makes it possible to navigate in your music visually.
    Please note that this feature requires the external "Moodbar Generator" tool.
ru: Индикатор тона позволяет наглядно передвигаться по дорожке.
    Не забывайте, что для его работы необходим генератор индикатора тона (Moodbar Generator).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoodbarInSlider)
en: Show Moodbar in Progress Slider
ru: Показывать индикатор тона в ползунке прогресса

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Moodbar style
ru: Стиль индикатора тона

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Choose the mood display style
ru: Выберите стиль индикатора тона

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Default (System colours)
ru: По умолчанию (системные цвета)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Angry
ru: Мрачные цвета

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Frozen
ru: Бледные цвета

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Happy
ru: Яркие цвета

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Normal
ru: Стандартные цвета

[ctx: Maximum cover size option]
en: Small (200 px)
ru: Маленький (200 пикс.)

[ctx: Maximum cover size option]
en: Medium (400 px)
ru: Средний (400 пикс.)

[ctx: Maximum cover size option]
en: Large (800 px)
ru: Большой (800 пикс.)

[ctx: Maximum cover size option]
en: Huge (1600 px)
ru: Огромный (1600 пикс.)

en: (%2one exception%3) | (%2%1 exceptions%3)
ru[0]: (%2%1 исключение%3)
ru[1]: (%2%1 исключения%3)
ru[2]: (%2%1 исключений%3)
ru[3]: (%2одно исключение%3)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_tagsGroup)
en: File Tags
ru: Теги в аудиофайлах

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_writeBack)
en: Write meta data changes (including 'stars' rating) back to the original file.
    You can also prevent writing back by write protecting the file.
    This might be a good idea if you are currently
    sharing those files via the Internet.
ru: Сохранять изменения метаданных (включая оценки дорожек) в звуковые файлы.
    Изменения метаданных не будут записываться в файлы, если установить для файлов права только для чтения.
    Это имеет смысл делать, например, если вы открыли
    доступ к этим файлам через локальную сеть или Интернет.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeBack)
en: Write metadata to file
ru: Записывать метаданные в файлы

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_writeBackStatistics)
en: Write play-changing statistics (e.g. score, lastplayed, playcount)
    as tags back to the file.
ru: Записывать меняющуюся при каждом воспроизведении статистику
    (например, рейтинг, время последнего воспроизведения, счётчик
    воспроизведений) в файлы в качестве тегов.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeBackStatistics)
en: Write statistics to file
ru: Записывать статистику в файлы

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_writeBackCover)
en: Write changed covers back to the file.
    This will replace existing embedded covers.
ru: Записывать изменённые обложки в звуковые файлы.
    Существующие встроенные обложки будут заменены.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeBackCover)
en: Write covers to file, maximum size:
ru: Записывать обложки в файлы, максимальный размер:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_writeBackCoverDimensions)
en: Scale covers down if necessary.
ru: Уменьшать размеры изображений обложек, если необходимо.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_useCharsetDetector)
en: If selected, Amarok will use Mozilla's
    Character Set Detector to attempt to automatically guess the
    character sets used in ID3 tags.
ru: Amarok будет использовать «Mozilla's
    Character Set Detector» для попытки
    автоматического определения кодировки,
    используемой в тегах ID3.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useCharsetDetector)
en: &Enable character set detection in ID3 tags
ru: Автоматически определять &кодировку ID3-тегов

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_statSyncingGroup)
en: Statistics Synchronization
ru: Синхронизация статистики

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_syncedCollectionsLabel)
en: <b>Check collections to keep them synchronized.</b> This includes scrobbling of tracks played on iPods if you have Last.fm plugin configured
ru: <b>Выберите коллекции, которые нужно поддерживать синхронизированными.</b> Синхронизация статистики также подразумевает скробблинг на Last.fm дорожек, прослушанных на устройствах iPod, если модуль Last.fm правильно настроен.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: General
ru: Основное

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled)
en: Check to enable the On-Screen-Display. The OSD briefly displays track data when a new track is played.
ru: Выберите для включения показа экранного уведомления. Когда начинает проигрываться новая дорожка, экранное уведомление коротко показывает данные о ней.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled)
en: Use &On-Screen-Display
ru: &Использовать экранное уведомление

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fadeoutLengthLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Duration:
ru: Про&должительность:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration)
en: The time in milliseconds for which to show the OSD. The value must be between 500 ms and 10000 ms.
ru: Время в миллисекундах для показа экранного уведомления. Значение должно быть между 500 и 10000 миллисекунд.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration)
en: Forever
ru: Всегда

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_FadeoutLength) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration)
en:  ms
ru:  мс

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: Sc&reen:
ru: Э&кран:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_OsdScreen) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_OsdScreen)
en: The screen that should display the OSD.
ru: Экран, на котором должно отображаться экранное уведомление.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors)
en: Check to enable custom colors for the On-Screen-Display.
ru: Настроить цветовую схему экранного уведомления.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors)
en: Use &custom colors
ru: Использовать пользовательские &цвета

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_OsdTextColor)
en: The color of the OSD text.
ru: Цвет текста экранного уведомления.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Text color:
ru: Цвет текста:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_OsdTextColor)
en: Click to select the color of the OSD text.
ru: Выбрать цвет текста экранного уведомления.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_OsdUseTranslucency)
en: If checked, enables translucency if supported by your desktop system.
ru: Включить полупрозрачность, если она поддерживается на вашем компьютере.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OsdUseTranslucency)
en: &Translucent
ru: &Полупрозрачность

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Font scale:
ru: Масштаб шрифта:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_KNotifyEnabled)
en: Check to use the system notification.
ru: Отметьте, чтобы использовать системные уведомления.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KNotifyEnabled)
en: Use &system notifications
ru: Использовать &системные уведомления

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback)
en: If checked, Amarok will<br>resume playback from where you left it the previous session -- just like a tape-player.
ru: Amarok<br>продолжит проигрывание с того места, на котором воспроизведение было остановлено при прошлом запуске.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback)
en: &Resume playback on start
ru: &Продолжить воспроизведение при запуске

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_StartPlayingOnAdd)
en: Start playing when tracks are added to playlist
ru: Запускать дорожки при их добавлении в список воспроизведения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeoutOnStop)
en: Fadeout on stop
ru: Затухание при остановке воспроизведения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeoutOnPause)
en: Fadeout on pause
ru: Затухание при приостановке воспроизведения

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_FadeoutLength) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_FadeoutLength)
en: The length of the fadeout, in milliseconds.
ru: Длина затухания, в миллисекундах

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: System Suspend Options
ru: Ждущий режим компьютера

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_InhibitSuspend) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_InhibitSuspend)
en: If enabled, Amarok will prevent the system from automatically suspending if it is playing a track
ru: Если отмечено, Amarok не позволит компьютеру автоматически перейти в ждущий или спящий режим во время воспроизведения дорожки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_InhibitSuspend)
en: &Inhibit automatic suspend if playing
ru: &Запретить автоматический переход в ждущий режим при воспроизведении

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PauseOnSuspend) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_PauseOnSuspend)
en: If enabled, Amarok will pause the currently playing track on suspend
ru: Если отмечено, Amarok приостановит воспроизведение текущей дорожки при переходе в ждущий режим

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PauseOnSuspend)
en: &Pause playback on suspend
ru: Прио&становить воспроизведение при переходе в ждущий режим

en: Collections
ru: Коллекции

en: Internet Services
ru: Службы Интернета

en: The script %1 was successfully installed
ru: Сценарий %1 успешно установлен

en: Generic
ru: Общие

en: Lyrics
ru: Текст песни

en: Scriptable Service
ru: Интеграция со службами

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, uninstallButton)
en: Uninstall Script
ru: Удалить сценарий

en: Search Scripts
ru: Поиск сценариев

en: Images
ru: изображения

en: %1 track | %1 tracks
ru[0]: %1 дорожка
ru[1]: %1 дорожки
ru[2]: %1 дорожек
ru[3]: %1 дорожка

en: Disc %1
ru: Диск %1

en: &Queue
ru: Добавить в &очередь

en: Edit Track Details
ru: Изменить информацию о дорожке

en: Play Count
ru: Количество воспроизведений

en: Score
ru: Рейтинг

en: Last played
ru: Последнее воспроизведение

en: Never
ru: Никогда

en: Add label
ru: Добавить метку

en: Remove label
ru: Удалить метку

en: Show in Media Sources
ru: Показать в источниках музыки

en: Add to blacklist
ru: Добавить в чёрный список

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedLabelsButton)
en: Labels
ru: Метки

en: Reload
ru: Обновить

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
ru: Параметры

en: Labels: No track playing
ru: Метки: воспроизведение остановлено

en: Labels: Fetching...
ru: Метки: получение меток...

en: Labels: %1
ru: Метки: %1

en: Labels for %1 by %2
ru: Метки для %1 от %2

en: General Settings
ru: Параметры

en: Blacklist Settings
ru: Чёрный список

en: Replacement Settings
ru: Автоматическая замена

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Do not show the following labels:
ru: Не показывать следующие метки:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchArtistCheckBox)
en: Labels matching the artist
ru: Совпадающие с именем исполнителя

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchTitleCheckBox)
en: Labels matching the title
ru: Совпадающие с названием дорожки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchAlbumCheckBox)
en: Labels matching the album
ru: Совпадающие с названием альбома

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Blacklist:
ru: Чёрный список:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, labelsGeneralSettings)
en: Labels Settings
ru: Параметры аплета «Метки»

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minAutoAddCountLabel)
en: Minimum label score:
ru: Минимальный рейтинг метки:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minCountSpinBox)
en: Show only labels that are rated at least that high.
ru: Показывать только метки с рейтингом не ниже этого.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximum labels to show:
ru: Ограничение числа показываемых меток:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, numLabelsSpinBox)
en: Do not show more than this many labels.
    Note that personal labels will always be shown.
ru: Показывать не более этого количества меток.
    Личные метки показываются всегда.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Show personal labels with score:
ru: Минимальный рейтинг личной метки:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, personalCountSpinBox)
en: Affects the font size of the personal labels.
ru: Влияет на размер шрифта личных меток.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoAddCheckBox)
en: Automatically add downloaded labels if none are assigned
ru: Получать метки из Интернета при их отсутствии

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minAutoAddCountSpinBox)
en: Add only labels that are rated at least that high.
ru: Добавлять только метки с рейтингом не ниже этого.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Color for assigned labels:
ru: Цвет личных меток:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Color for labels background:
ru: Цвет фона для меток:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetColorsPushButton)
en: Sets the label colors according to the current color scheme.
ru: Установить цвета меток в соответствии с текущей цветовой схемой

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetColorsPushButton)
en: Reset colors
ru: Сбросить цвета

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replace downloaded label
ru: Заменять полученную из Интернета метку

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel2)
en: with
ru: на

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
ru: Добавить

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, replacementTreeWidget)
en: This will help you keep your label collection clean by replacing downloaded labels according to your preferences.
    Eg. "hip hop" -> "hip-hop"
ru: Замена названий меток после их получения из Интернета помогает сделать коллекцию меток согласованной. Таким образом можно избавиться от различных по названию меток, имеющих одинаковый смысл.
    Например, можно заменять «hip hop» на «hip-hop», если вы предпочитаете называть метку «hip-hop», а не «hip hop».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, replacementTreeWidget)
en: Downloaded label
ru: Полученная метка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, replacementTreeWidget)
en: Replacement
ru: Текст замены

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removePushButton)
en: Remove selected
ru: Удалить

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Title:
ru: Заголовок:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Artist:
ru: Исполнитель:

en: Configure Playlist Info Applet
ru: Настройка аплета списка песен

en: Width
ru: Ширина

en: Add Last.fm artist station to the Playlist
ru: Добавить радио Last.fm этого исполнителя в список воспроизведения

en: Add top track to the Playlist
ru: Добавить лучшую композицию в список воспроизведения

en: Show Similar Artists to %1
ru: Показать исполнителей, схожих с %1

en: Open Last.fm webpage for this artist
ru: Открыть страницу исполнителя на Last.fm

en: Match: %1%
ru: Сходство: %1%

en: Unable to fetch the picture: %1
ru: Не удалось загрузить изображение: %1

[ctx: @info:tooltip Artist biography]
en: Show Biography
ru: Показать биографию

en: No description available.
ru: Описание недоступно.

[ctx: @label:textbox]
en: Tags: %1
ru: Метки: %1

en: Top track not found
ru: Лучшая композиция не найдена

en: Top track: %1
ru: Лучшая композиция: %1

en: Similar Artists
ru: Схожие исполнители

en: Back
ru: Назад

en: Forward
ru: Вперёд

en: Show Similar Artists for Currently Playing Track
ru: Показать схожих исполнителей для текущей дорожки

en: Similar Artists Settings
ru: Параметры схожих исполнителей

en: Similar Artists to %1
ru: Исполнители, схожие с %1

en: Similar Artists: Not Found
ru: Не найдены схожие исполнители

[ctx: @item:intext Artist biography published date]
en: Published: %1
ru: Опубликовано: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum number of artists to show:
ru: Максимальное количество исполнителей:

en: Songkick Concert Information
ru: Информация о концертах с сайта Songkick

en: Concerts
ru: Концерты

en: Reload Songkick
ru: Обновить сведения с Songkick

en: Concert information is being fetched.
ru: Сведения о концертах получены.

en: Songkick was not able to be downloaded. Please check your Internet connection: %1
ru: Не удалось загрузить сведения с Songkick. Проверьте соединение с Интернетом: %1

en: There was no information found for this track
ru: Не найдено сведений о данной дорожки

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ReloadEditDialog)
en: Reload tabs
ru: Обновление табулатур

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Reload tabs with the following title and artist
ru: Обновить табулатуры для следующей композиции:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, artistLabel)
en: Artist
ru: Исполнитель

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs
ru: Табулатуры

[ctx: Guitar tablature]
en: Reload tabs
ru: Обновить табулатуры

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs: Fetching...
ru: Получение табулатур...

[ctx: Guitar tablature]
en: No Tabs for %1 by %2
ru: Нет табулатур для %1 от %2

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs: Fetch Error
ru: Ошибка получения табулатур

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs: %1 - %2
ru: Табулатуры: %1 - %2

[ctx: Guitar tablature settings]
en: Tabs Settings
ru: Параметры табулатур

[ctx: Guitar tablature]
en: Reload Tabs
ru: Обновление табулатур

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TabsSettings)
en: Current Track Settings
ru: Параметры аплета «Текущая дорожка»

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbFetchTabs)
en: Fetch tabs for
ru: Загружать табулатуры для

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFetchGuitar)
en: Guitar
ru: Гитары

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFetchBass)
en: Bass
ru: Бас-гитары

[ctx: Guitar tablature]
en: tab provided from:
ru: источник табулатуры:

en: Upcoming Events
ru: Предстоящие события

en: View Events Calendar
ru: Показать календарь событий

[ctx: @title:group]
en: No track is currently playing
ru: Воспроизведение остановлено

en: Favorite Venues
ru: Избранные места

en: No upcoming events
ru: Предстоящих событий нет

en: %1: No upcoming events
ru: %1: предстоящих событий нет

[ctx: @title:group Number of upcoming events]
en: 1 event | %1 events
ru[0]: %1 событие
ru[1]: %1 события
ru[2]: %1 событий
ru[3]: 1 событие

[ctx: @title:group Number of upcoming events]
en: %1: 1 event | %1: %2 events
ru[0]: %1: %2 событие
ru[1]: %1: %2 события
ru[2]: %1: %2 событий
ru[3]: %1: 1 событие

en: Upcoming Events Settings
ru: Параметры событий

[ctx: @label:textbox Url label]
en: link
ru: ссылка

en: Map View
ru: Просмотр на карте

en: Events Calendar
ru: Календарь событий

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, filterComboBox)
en: This week
ru: На этой неделе

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, filterComboBox)
en: This month
ru: В этом месяце

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, filterComboBox)
en: This year
ru: В этом году

[ctx: @title:group]
en: Favorite Venues
ru: Избранные места

[ctx: @info:tooltip Calendar action]
en: Jump to Today
ru: Перейти к сегодняшней дате

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterLabel)
en: Filter events by date:
ru: Фильтр событий по дате:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, filterComboBox)
en: All events
ru: Все события

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, groupVenueCheckBox)
en: &Group venue events
ru: Отдельно показывать события в избранных местах:

[ctx: @label:textbox Title for a canceled upcoming event]
en: <s>%1</s> (Canceled)
ru: <s>%1</s> (отменено)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Show places as links
ru: Показывать местоположения как ссылки

en: Maximize
ru: Распахнуть

en: Expand this widget
ru: Развернуть аплет

en: Collapse this widget
ru: Свернуть аплет

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, searchLineEdit)
en: Search Venue
ru: Поиск мест событий

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, countryCombo)
en: Restrict venues to a specific country
ru: Ограничить места событий конкретной страной

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, countryCombo)
en: Any Country
ru: Любая страна

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, searchResultsLabel)
en: Search Results:
ru: Результаты поиска:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectedVenuesLabel)
en: Selected Venues:
ru: Выбранные места:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, photoLabel)
en: Photo
ru: Фотография

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
ru: Имя:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cityLabel)
en: City:
ru: Город:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, UrlLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, urlLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_urlLabel)
en: URL:
ru: Адрес:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, websiteLabel)
en: Website:
ru: Веб-сайт:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, countryLabel)
en: Country:
ru: Страна:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, streetLabel)
en: Street:
ru: Адрес:

en: Loading picture...
ru: Загрузка изображения...

en: View map
ru: Показать на карте

en: Open Last.fm webpage for this event
ru: Открыть страницу этого события на Last.fm

[ctx: @label:textbox Supporting acts for an event]
en: Supporting:
ru: Поддержка:

[ctx: @label:textbox]
en: Venue:
ru: Место проведения:

[ctx: @label:textbox]
en: Location:
ru: Адрес:

[ctx: @label:textbox]
en: Date:
ru: Дата:

[ctx: @label:textbox]
en: Attending:
ru: Посетителей с Last.fm:

[ctx: @label:textbox]
en: Tags:
ru: Теги:

[ctx: @info:tooltip]
en: <strong>Tags:</strong><nl/>%1
ru: <strong>Метки:</strong><nl/>%1

[ctx: @info:tooltip Supporting artists for an event]
en: <strong>Supporting artists:</strong><nl/>%1
ru: <strong>Участвующие исполнители:</strong><nl/>%1

[ctx: @info:tooltip Number of days till an event]
en: Tomorrow | In <strong>%1</strong> days
ru[0]: Через <strong>%1</strong> день
ru[1]: Через <strong>%1</strong> дня
ru[2]: Через <strong>%1</strong> дней
ru[3]: Завтра

[ctx: @info:tooltip]
en: <strong>Location:</strong><nl/>%1
ru: <strong>Адрес места проведения:</strong><nl/>%1

en: Previous
ru: Предыдущий

en: Next
ru: Далее

en: Track
ru: Дорожка

en: Unable to retrieve Wikipedia information: %1
ru: Не удалось получить сведения с Википедии: %1

en: No information found...
ru: Сведений не найдено...

[ctx: Search pattern for an artist or band]
en: .*\(.*(artist|band).*\))
ru: .*\(.*(исполнитель|группа).*\))

[ctx: Search pattern for a composer]
en: .*\(.*(composer|musician).*\))
ru: .*\(.*(композитор|музыкант).*\))

[ctx: Search pattern for an album]
en: .*\(.*(album|score|soundtrack).*\)
ru: .*\(.*(альбом|ноты|саундтрек).*\)

[ctx: Search pattern for a song]
en: .*\(.*(song|track).*\)
ru: .*\(.*(песня|композиция).*\)

en: Choose Language
ru: Выбор языка

en: Configure Applets...
ru: Настройка аплетов...

en: &Context
ru: &Контекст

en: No labels found on Last.fm
ru: Не найдено меток на Last.fm

en: Unable to retrieve from Last.fm
ru: Не удалось получить сведения с Last.fm

en: No connection to Last.fm
ru: Не удалось подключиться к Last.fm

en: ontour
ru: в турне

en: dates
ru: даты

en: Amarok Applet Manager
ru: Управление аплетами

en: (C) 2008, Aaron Seigo, (C) 2009, Leo Franchi
ru: © Aaron Seigo, 2008
    © Leo Franchi, 2009

en: Original author
ru: Автор программы

en: Developer
ru: Разработчик

en: For install or remove, operates on applets installed for all users.
ru: Установка, просмотр и удаление аплетов для всех пользователей.

[ctx: Do not translate <path>]
en: Install the applet at <path>
ru: Установить аплет в <path>

[ctx: Do not translate <path>]
en: Upgrade the applet at <path>
ru: Обновить аплет в <path>

[ctx: Do not translate <name>]
en: Remove the applet named <name>
ru: Удалить установленный аплет <name>

en: Absolute path to the package root. If not supplied, then the standard data directories for this KDE session will be searched instead.
ru: Путь к коревому каталогу установленных аплетов. Если не указан, будет использован стандартный каталог данных KDE.

en: Successfully removed %1
ru: Аплет %1 успешно удалён

en: Removal of %1 failed.
ru: Ошибка удаления аплета %1

en: Plugin %1 is not installed.
ru: Модуль %1 не установлен.

en: Successfully installed %1
ru: %1 успешно установлен

en: Installation of %1 failed.
ru: Ошибка установки %1.

[ctx: No option was given, this is the error message telling the user he needs at least one, do not translate install, remove, upgrade nor list]
en: One of install, remove, upgrade or list is required.
ru: Необходимо указать одну из команд install, remove, upgrade или list

en: Do not show under Various Artists
ru: Не показывать в категории «Различные исполнители»

en: Show under Various Artists
ru: Показывать в категории «Различные исполнители»

en: %1 - Stopped %2
ru: %1 — Остановлено %2

en: Playback Ended Markers
ru: Отметки прерванного воспроизведения

en: Ogg Vorbis is a fully free and unencumbered compressed audio format that is perfect for storing your compressed music on your computer. The sound quality is slightly better than MP3 at the same bitrate. Note that not all mobile players support the Ogg Vorbis format.
ru: Ogg Vorbis — это полностью свободный формат аудио, идеально подходящий для хранения музыки в сжатом виде на компьютере. Качество звука в этом формате немного лучше, чем звука в формате MP3 при том же битрейте. Помните, что не все портативные плееры поддерживают формат Ogg Vorbis.

en: FLAC is a lossless compressed audio format free of any patents or license fees. It maintains perfect CD audio quality while reducing file size by about 50%. Because the filesize is much larger than Ogg Vorbis or MP3 it is not recommended if you want to transfer your music to a mobile player.
ru: FLAC — это свободный формат аудио, использующий сжатие без потерь. Он обеспечивает качество, идентичное качеству звука с Audio CD, уменьшая размер файла приблизительно вдвое. Поскольку размеры файлов значительно больше, чем при использовании форматов Ogg Vorbis или MP3, не рекомендуется использовать его на портативных плеерах.

en: WAV is a basic, uncompressed audio file format. It takes up a lot of space but maintains perfect quality. It is generally not recommended unless you know what you are doing. If you want perfect quality, use FLAC instead.
ru: WAV — это формат хранения аудио без сжатия. Файлы в этом формате занимают много места, но обеспечивают идеальное качество. Этим форматом не рекомендуется пользоваться, кроме случаев, когда вы точно знаете, почему он вам нужен. Если вы хотите идеального качества звука, просто используйте формат FLAC.

en: MP3 is the de facto standard in compressed audio compatible with almost all mobile players. It is however non free and generally not recommended.
ru: MP3 — это неофициальный стандарт сжатого аудио, совместимый почти что со всеми портативными плеерами. Однако он не является свободным, и поэтому его использование не рекомендуется.

en: Audio CD settings - Amarok
ru: Параметры Audio CD — Amarok

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Available formats
ru: Доступные форматы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, wavButton)
en: Wav
ru: WAV

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, advancedButton)
en: Advanced
ru: Дополнительно

en: Loading remote collection from host %1
ru: Удалённая загрузка коллекции с узла %1

en: Music share at %1
ru: Общая музыка в %1

en: Updating Amarok database schema. Please don't terminate Amarok now as it may result in database corruption.
ru: Обновление схемы базы данных. Не закрывайте Amarok прямо сейчас, это может привести к порче базы данных.

en: Updating Amarok database schema
ru: Обновление схемы базы данных

en: Could not create directory: %1
ru: Не удалось создать каталог: %1

en: Transferring: %1
ru: Передача: %1

en: Transcoding: %1
ru: Перекодирование: %1

en: Removing: %1
ru: Удаление: %1

en: <ul><li>%1</li></ul>In most cases this means that not all of your tracks were imported.<br>See <a href='http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/TroubleshootingAndCommonProblems#Duplicate_Tracks'>Amarok Manual</a> for information about duplicate tracks.
ru: <ul><li>%1</li></ul>Это скорее всего означает, что не все дорожки были импортированы.<br>Обратитесь к <a href='http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/TroubleshootingAndCommonProblems#Duplicate_Tracks'>руководству пользователя Amarok</a> для большей информации о повторяющихся дорожках.

en: Errors During Collection Scan
ru: Во время сканирования коллекции произошли ошибки

en: Duplicates found, the second file will be ignored:
    %1
    %2
ru: Найдены повторяющиеся дорожки, второй файл будет проигнорирован:
    %1
    %2

en: &Configure Device
ru: &Настроить устройство

en: &Eject Device
ru: &Извлечь устройство

en: Re-add orphaned and forget stale tracks
ru: Обновить базу данных

[ctx: iPod was successfully initialized]
en: Initialization successful.
ru: Инициализация завершена.

[ctx: %1: iPod collection name]
en: iTunes database successfully written to %1
ru: База данных iTunes успешно сохранена в %1

[ctx: %1: iPod collection name]
en: Writing iTunes database to %1 failed without an indication of error
ru: Не удалось сохранить базу данных iTunes в %1 по неизвестной причине

[ctx: %1: iPod collection name, %2: technical error from libgpod]
en: Writing iTunes database to %1 failed: %2
ru: Не удалось сохранить базу данных iTunes в %1: %2

en: Disconnected iPod/iPad/iPhone
ru: Отсоединённый iPod/iPad/iPhone

en: Unknown Collection
ru: Неизвестная коллекция

en: Unknown Artist
ru: Неизвестный исполнитель

en: Unknown track
ru: Неизвестная дорожка

en: Failed to process one track. (more info about it is in the Amarok debugging log) | Failed to process %1 tracks. (more info about these is in the Amarok debugging log)
ru[0]: Не удалось обработать %1 дорожку (подробную информацию ищите в отладочных сообщениях Amarok).
ru[1]: Не удалось обработать %1 дорожки (подробную информацию ищите в отладочных сообщениях Amarok).
ru[2]: Не удалось обработать %1 дорожек (подробную информацию ищите в отладочных сообщениях Amarok).
ru[3]: Не удалось обработать %1 дорожку (подробную информацию ищите в отладочных сообщениях Amarok).

[ctx: Infrequently displayed message, don't bother with singular forms. %1 to %3 are numbers, %4 is the 'Failed to process ...' sentence or an empty string.]
en: Done consolidating iPod files. %1 orphaned tracks matched with stale iTunes database entries, %2 stale database entries removed, %3 orphaned tracks added back to the iTunes database. %4
ru: Завершено обновление базы данных iTunes в соответствии с файлами на устройстве iPod. %1 дорожек сопоставлены с существующими записями в базе данных, %2 устаревших записей удалены из базы данных, для %3 новых дорожек добавлены соответствующие записи в базе данных. %4

[ctx: %2 is collection name]
en: Transferred one track to %2. | Transferred %1 tracks to %2.
ru[0]: %1 дорожка передана в %2.
ru[1]: %1 дорожки переданы в %2.
ru[2]: %1 дорожек переданы в %2.
ru[3]: Одна дорожка передана в %2.

[ctx: %2 is collection name]
en: Transcoded one track to %2. | Transcoded %1 tracks to %2.
ru[0]: %1 дорожка перекодирована и передана в %2.
ru[1]: %1 дорожки перекодированы и переданы в %2.
ru[2]: %1 дорожек перекодированы и переданы в %2.
ru[3]: Одна дорожка перекодирована и передана в %2.

en: Transfer aborted. Managed to transfer one track. | Transfer aborted. Managed to transfer %1 tracks.
ru[0]: Передача дорожек прервана пользователем. Удалось передать %1 дорожку.
ru[1]: Передача дорожек прервана пользователем. Удалось передать %1 дорожки.
ru[2]: Передача дорожек прервана пользователем. Удалось передать %1 дорожек.
ru[3]: Передача дорожек прервана пользователем. Удалось передать одну дорожку.

[ctx: %2 is the 'Transferred 123 tracks to Some collection.' message]
en: %2 One track was already there. | %2 %1 tracks were already there.
ru[0]: %2 %1 дорожка уже присутствовала в целевой коллекции.
ru[1]: %2 %1 дорожки уже присутствовали в целевой коллекции.
ru[2]: %2 %1 дорожек уже присутствовали в целевой коллекции.
ru[3]: %2 %1 дорожка уже присутствовала в целевой коллекции.

[ctx: %1 is collection pretty name, e.g. My Little iPod]
en: Transferred Tracks to %1
ru: Дорожки переданы на %1

en: One track successfully transferred, but transfer of some other tracks failed. | %1 tracks successfully transferred, but transfer of some other tracks failed.
ru[0]: Передана только %1 дорожка. Остальные дорожки не удалось передать.
ru[1]: Переданы только %1 дорожки. Остальные дорожки не удалось передать.
ru[2]: Передано только %1 дорожек. Остальные дорожки не удалось передать.
ru[3]: Передана только одна дорожка. Остальные дорожки не удалось передать.

en: Transfer of tracks failed.
ru: Передача дорожек не выполнена из-за ошибки.

en: One track was not transferred because it would exceed iPod capacity.<br> | %1 tracks were not transferred because it would exceed iPod capacity.<br>
ru[0]: Не удалось передать %1 дорожку из-за нехватки свободного пространства на iPod.<br/>
ru[1]: Не удалось передать %1 дорожки из-за нехватки свободного пространства на iPod.<br/>
ru[2]: Не удалось передать %1 дорожек из-за нехватки свободного пространства на iPod.<br/>
ru[3]: Не удалось передать одну дорожку из-за нехватки свободного пространства на iPod.<br/>

[ctx: Example of %1 would be: 20.0 MiB]
en: <i>Amarok reserves %1 on iPod for iTunes database writing.</i><br>
ru: <i>Amarok резервирует %1 на устройстве iPod для хранения базы данных iTunes.</i><br>

en: One track was not copied because it wouldn't be playable - its  %2 format is unsupported.<br> | %1 tracks were not copied because they wouldn't be playable - they are in unsupported formats (%2).<br>
ru[0]: %1 дорожка не была скопирована, потому что их формат (%2) не поддерживается устройством.<br/>
ru[1]: %1 дорожки не были скопированы, потому что их формат (%2) не поддерживается устройством.<br/>
ru[2]: %1 дорожек не были скопированы, потому что их формат (%2) не поддерживается устройством.<br/>
ru[3]: Одна дорожка не была скопирована, потому что её формат (%2) не поддерживается устройством.<br/>

en: One track was not transferred due to an internal Amarok error.<br> | %1 tracks were not transferred due to an internal Amarok error.<br>
ru[0]: Не удалось передать %1 дорожку из-за внутренней ошибки Amarok.<br/>
ru[1]: Не удалось передать %1 дорожки из-за внутренней ошибки Amarok.<br/>
ru[2]: Не удалось передать %1 дорожек из-за внутренней ошибки Amarok.<br/>
ru[3]: Не удалось передать одну дорожку из-за внутренней ошибки Amarok.<br/>

en: <i>You can find details in Amarok debugging output.</i><br>
ru: <i>Подробную информацию ищите в отладочных сообщениях Amarok.</i><br>

en: The rest was not transferred because iPod collection disappeared.<br>
ru: Оставшиеся дорожки не были переданы из-за исчезновения музыкальной коллекции iPod.<br/>

en: Removing one track from iPod | Removing %1 tracks from iPod
ru[0]: Удаление %1 дорожки с iPod
ru[1]: Удаление %1 дорожек с iPod
ru[2]: Удаление %1 дорожек с iPod
ru[3]: Удаление дорожки с iPod

[ctx: operation when iPod is connected]
en: Reading iPod tracks
ru: Чтение дорожек с iPod

[ctx: iPod playlist name]
en: Stale tracks
ru: Отсутствующие на устройстве дорожки

[ctx: iPod playlist name]
en: Orphaned tracks
ru: Отсутствующие в базе данных дорожки

en: Stale and/or orphaned tracks detected on %1. You can resolve the situation using the <b>%2</b> collection action. You can also view the tracks under the Saved Playlists tab.
ru: На устройстве %1 обнаружены дорожки, рассинхронизованные с базой данных. Вы можете <b>%2</b>. Также можно просмотреть списки этих дорожек в разделе «Сохранённые списки воспроизведения».

en: Connecting to iPhone, iPad or iPod touch failed.
ru: Не удалось подключиться к iPhone, iPad или iPod.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, IpodConfiguration)
en: iPod device configuration
ru: Свойства устройства iPod

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: iPod name:
ru: Имя устройства iPod:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_transcodeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transcodeLabel)
en: Transcode:
ru: Перекодирование:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modelComboLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modelLabel)
en: Model:
ru: Модель:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, initializeButton)
en: &Initialize iPod
ru: &Инициализировать iPod

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, infoGroupBox)
en: Information
ru: Сведения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, generationLabel)
en: Generation:
ru: Поколение:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, videoLabel)
en: Video:
ru: Видео:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, albumArtworkLabel)
en: Album artwork:
ru: Просмотр обложек альбомов:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, troubleshootingGroupBox)
en: Troubleshooting
ru: Диагностика

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sysInfoLabel)
en: SysInfo file:
ru: Файл SysInfo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sysInfoExtendedLabel)
en: SysInfoExtended file:
ru: Файл SysInfoExtended:

en: Cannot parse iTunes database due to an unreported error.
ru: По неизвестной причине не удалось прочитать содержимое базы данных iTunes.

[ctx: iPod model that is not (yet) recognized]
en: Unrecognized model
ru: Неопознанная модель iPod

en: iPod model was not recognized.
ru: Не удалось определить модель iPod.

en: %1 family uses %2 file to generate correct database checksum.
ru: Модели iPod семейства %1 используют файл %2 для создания контрольной суммы базы данных.

en: %1 family needs %2 file to generate correct database checksum.
ru: Моделям iPod семейства %1 требуется файл %2 для создания контрольной суммы базы данных.

[ctx: Unknown iPod model, generation...]
en: Unknown
ru: неизвестна

[ctx: In a dialog: Video: Supported]
en: Supported
ru: поддерживается

[ctx: In a dialog: Video: Not supported]
en: Not supported
ru: не поддерживается

[ctx: Do not translate SysInfo]
en: Failed to write SysInfo: %1
ru: Не удалось записать файл SysInfo: %1

[ctx: Do not translate SysInfo]
en: Failed to write SysInfo file due to an unreported error
ru: Не удалось записать файл SysInfo по неизвестной причине

en: Copying Tracks Failed
ru: Ошибка при копировании дорожек

en: Tracks not copied: the device is already being copied to
ru: Дорожки не были скопированы, потому что на устройство уже копируются файлы

en: Unsupported format: %1
ru: Неподдерживаемый формат: %1

en: Already on device
ru: Уже на устройстве

en: Tracks not copied: the device already has these tracks
ru: Дорожки не были скопированы, потому что на устройстве уже есть эти дорожки

en: Tracks not copied: the device has insufficient space
ru: Дорожки не были скопированы, потому что на устройстве не хватает для этого места

en: Transferring Tracks to Device
ru: Передача дорожек на устройство

en: %1 track failed to copy to the device | %1 tracks failed to copy to the device
ru[0]: Не удалось скопировать %1 дорожку на устройство
ru[1]: Не удалось скопировать %1 дорожки на устройство
ru[2]: Не удалось скопировать %1 дорожек на устройство
ru[3]: Не удалось скопировать %1 дорожку на устройство

en: The track failed to copy to the device
ru: Ошибка копирования дорожки на устройство

en: %1 tracks are already being deleted from the device.
ru: %1 дорожки уже удаляются с устройства.

en: Removing Track from Device | Removing Tracks from Device
ru[0]: Удаление дорожек с устройства
ru[1]: Удаление дорожек с устройства
ru[2]: Удаление дорожек с устройства
ru[3]: Удаление дорожки с устройства

en: &Disconnect Device
ru: &Отключить устройство

en: Media Device playlists
ru: Списки воспроизведения переносного устройства

[ctx: Podcasts on a media device]
en: Podcasts on %1
ru: Подкасты на %1

en: Could not connect to MTP Device
ru: Не удалось соединиться с MTP-устройством

en: Could not copy track from device.
ru: Невозможно скопировать дорожку с устройства.

en: Unknown Album
ru: Неизвестный альбом

en: Unknown Genre
ru: Неизвестный жанр

en: Could not delete item
ru: Не удаётся удалить дорожку

en: Delete failed
ru: Ошибка при удалении

en: Could not save playlist.
ru: Невозможно сохранить список воспроизведения.

en: Playdar Collection
ru: Коллекция Playdar

[ctx: The genre name for classical music]
en: Classical
ru: Классика

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete this track? It will be removed from %2 and from underlying storage medium. | Do you really want to delete these %1 tracks? They will be removed from %2 and from underlying storage medium.
ru[0]: Удалить %1 дорожку? Они будут удалены не только из %2, но и с диска.
ru[1]: Удалить %1 дорожки? Они будут удалены не только из %2, но и с диска.
ru[2]: Удалить %1 дорожек? Они будут удалены не только из %2, но и с диска.
ru[3]: Удалить эту дорожку? Она будет удалена не только из %2, но и с диска.

[ctx: @info]
en: Do you really want to move this track to the trash? It will be removed from %2. | Do you really want to move these %1 tracks to the trash? They will be removed from %2.
ru[0]: Удалить %1 дорожку в корзину? Они будут удалены из %2.
ru[1]: Удалить %1 дорожки в корзину? Они будут удалены из %2.
ru[2]: Удалить %1 дорожек в корзину? Они будут удалены из %2.
ru[3]: Удалить эту дорожку в корзину? Она будет удалена из %2.

[ctx: @info]
en: Do you really want to move this track? It will be renamed and the original deleted. | Do you really want to move these %1 tracks? They will be renamed and the originals deleted.
ru[0]: Переместить %1 дорожку? Исходные дорожки будут удалены.
ru[1]: Переместить %1 дорожки? Исходные дорожки будут удалены.
ru[2]: Переместить %1 дорожек? Исходные дорожки будут удалены.
ru[3]: Переместить %1 дорожку? Исходные дорожки будут удалены.

[ctx: @title:window]
en: Move Files
ru: Перемещение файлов

[ctx: rename files button]
en: &Rename
ru: &Переименовать

[ctx: @info]
en: There was a problem and this track could not be removed. Make sure the directory is writable. | There was a problem and %1 tracks could not be removed. Make sure the directory is writable.
ru[0]: Не удалось удалить %1 дорожку. Убедитесь в том, что папка доступна для записи.
ru[1]: Не удалось удалить %1 дорожки. Убедитесь в том, что папка доступна для записи.
ru[2]: Не удалось удалить %1 дорожек. Убедитесь в том, что папка доступна для записи.
ru[3]: Не удалось удалить эту дорожку. Убедитесь в том, что папка доступна для записи.

en: Unable to remove tracks
ru: Не удалось удалить дорожки

en: The collection does not have enough free space available or is not writable.
ru: Коллекции не хватает свободного места, либо нет прав для записи.

en: Do you want to remove empty folders?
ru: Удалить пустые папки?

en: Remove empty folders?
ru: Удаление пустых папок

[ctx: %1 is track url, %2 track title, %3 track artist]
en: %1 (%2 by %3)
ru: %1 (%2 от %3)

[ctx: %1 is track url, %2 artist name]
en: %1 (by %2)
ru: %1 (от %2)

en: today
ru: сегодня

en: last week
ru: на прошлой неделе

en: last month
ru: в прошлом месяце

en: two months ago
ru: два месяца назад

en: three months ago
ru: три месяца назад

en: Trash
ru: Корзина

en: Moving to trash: %1
ru: Удаление в корзину: %1

en: &Delete Episode
ru: &Удалить выпуск

en: Are you sure you want to delete this episode? | Are you sure you want to delete these %1 episodes?
ru[0]: Удалить %1 выпуск?
ru[1]: Удалить %1 выпуска?
ru[2]: Удалить %1 выпусков?
ru[3]: Удалить выпуск?

en: Yes, delete from %1.
ru: Да, удалить с %1

en: &Delete Channel and Episodes
ru: &Удалить подкаст со всеми выпусками

en: &Activate This Collection
ru: &Активировать коллекцию

[ctx: Name of the USB Mass Storage collection that has not yet been activated. See also the 'Activate This Collection' action; %1 is actual collection name]
en: %1 (not activated)
ru: %1 (неактивна)

en: Configure USB Mass Storage Device
ru: Настройка USB-накопителя

en: Removing one track from %2 | Removing %1 tracks from %2
ru[0]: Удаление %1 дорожки из %2
ru[1]: Удаление %1 дорожек из %2
ru[2]: Удаление %1 дорожек из %2
ru[3]: Удаление дорожки из %2

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UmsConfiguration)
en: USB Mass Storage device configuration
ru: Настройка USB-накопителя

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoConnect)
en: Use automatically when connected
ru: Автоматическое использование при подключении:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_musicCheckBox)
en: Music
ru: Музыка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Music folder:
ru: Папка музыки:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_filenameSchemeBox)
en: Filename scheme of tracks that are added to the device
ru: Схема имён файлов дорожек, которые добавляются на устройство

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Podcast folder:
ru: Папка подкастов:

[ctx: The value is not known]
en: Unknown
ru: Неизвестный

[ctx: The Value is not known]
en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Stream (%1)
ru: Поток (%1)

en: Could not create a temporary file to download playlist.
ru: Не удалось создать временный файл для загрузки списка воспроизведения.

en: Downloading remote playlist
ru: Загрузка удалённого списка воспроизведения

en: The used file extension is not valid for playlists.
ru: Расширение файла не подходит для списка воспроизведения.

en: Unknown playlist format
ru: Неизвестный формат списка воспроизведения

en: Playlist_%1
ru: Список_воспроизведения_%1

[ctx: Change filename layout]
en: Podcast Episode Filename Configuration
ru: Настройка схемы имён файлов эпизодов

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PodcastFilenameLayoutConfigWidget)
en: Podcast Filename Layout Configuration
ru: Настройка схемы имён файлов для подкастов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_filenameLayoutDefault)
en: Specified by podcast channel
ru: Определяется подкастом

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_filenameLayoutCustom)
en: custom
ru: Указать вручную

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_filenameLayoutText)
en: Available fields : %artist%,%title%,%genre%,%year%,%composer%,%pubdate%,%number%,%album%
ru: Доступные поля: %artist%, %title%, %genre%, %year%, %composer%, %pubdate%, %number%, %album%

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PodcastSettingsBase)
en: Podcast Configuration
ru: Настройка подкастов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_saveLocationlabel)
en: Save Location:
ru: Путь для сохранения:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck)
en: When checked, Amarok will automatically scan the podcast for updates
ru: Автоматически проверять обновления подкастов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck)
en: Automatically scan for updates
ru: Выполнять поиск обновлений автоматически

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, qgroupbox)
en: Media Download
ru: Загрузка по адресу

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_downloadRadio) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_downloadRadio)
en: Download media as soon as it becomes available
ru: Загрузить источник когда будет доступно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_downloadRadio)
en: Download when a&vailable
ru: Загрузить когда станет &доступным

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_streamRadio) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_streamRadio)
en: Media must be explicitly downloaded, otherwise the podcast will be played from the remote server.
ru: Медиаданные должны быть загружены, иначе подкаст будет воспроизводиться с удалённого сервера.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_streamRadio)
en: Stream or download on re&quest
ru: &Потоковое воспроизведение или загрузка по запросу

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_purgeCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_purgeCheck)
en: If checked, Amarok will throw away old podcast episodes
ru: Очищать от старых выпусков

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_purgeCheck)
en: Limit &number of episodes
ru: Ограничить &количество выпусков

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_purgeCountLabel)
en: Keep maximum of:
ru: Хранить максимум:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_purgeCountSpinBox) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_purgeCountSpinBox)
en: The maximum number of podcast items to store
ru: Максимальное количество подкастов для хранения

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_writeTagsCheck)
en: The RSS feed and the tags in the downloaded file sometimes do not contain the same information. Writing the tags ensures the information in the playlist and on media devices will be the same as in the feed.
ru: Информация из ленты RSS не всегда совпадает с тегами в файле загруженного выпуска подкаста. Если включить этот параметр, информация из ленты RSS будет копироваться в теги загружаемых аудиофайлов.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeTagsCheck)
en: Write feed information to tags after downloading.
ru: После загрузки записывать информацию о подкасте в теги

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_filenameLayoutConfigWidgetButton)
en: Episode Filename Configuration
ru: Схема имён файлов эпизодов...

[ctx: change options]
en: Configure %1
ru: Настройка %1

en:  Item |  Items
ru[0]:  выпуск
ru[1]:  выпуска
ru[2]:  выпусков
ru[3]:  выпуск

en: &Update All Channels
ru: Обновить &все подкасты

en: &Configure General Settings
ru: &Настроить основные параметры

en: &Export subscriptions to OPML file
ru: &Экспорт подписок в файл OPML

en: &Configure
ru: &Настроить...

en: &Remove Subscription
ru: &Удалить подписку

en: &Update Channel
ru: Об&новить подкаст

en: &Download Episode
ru: &Загрузить выпуск

en: &Delete Downloaded Episode
ru: &Удалить загруженный выпуск

en: &Write Feed Information to File
ru: Записать сведения из ленты в файл

en: Already subscribed to %1.
ru: Вы уже подписаны на %1.

[ctx: prefix to 'x minutes']
en: every
ru: через каждые

en:  minute |  minutes
ru[0]:  минуту
ru[1]:  минуты
ru[2]:  минут
ru[3]:  минуту

en: Configure Local Podcasts
ru: Настройка локальных подкастов

en: Move Podcasts
ru: Перемещение подкастов

en: Do you want to move all downloaded episodes to the new location?
ru: Переместить все загруженные эпизоды в другое место?

en: Select file for OPML export
ru: Экспорт подписок в файл OPML

en: Do you really want to unsubscribe from "%1"?
ru: Отписаться от «%1»?

en: Delete downloaded episodes
ru: Удалить загруженный выпуск

en: There is still a podcast download in progress | There are still %1 podcast downloads in progress
ru[0]: Сейчас загружается %1 подкаст
ru[1]: Сейчас загружаются %1 подкаста
ru[2]: Сейчас загружаются %1 подкастов
ru[3]: Сейчас загружается один подкаст

en: Cancel Download and Quit.
ru: Отменить загрузку

en: Unable to save podcast episode file to %1
ru: Невозможно сохранить файл выпуска подкаста %1

en: Downloading Podcast Media
ru: Загрузка подкастов

en: Downloading Podcast "%1"
ru: Загрузка подкаста «%1»

en: Local Podcasts
ru: Локальные подкасты

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_intervalLabel)
en: Auto-update:
ru: Автоматическое обновление:

[ctx: automatic updates turned off]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_autoUpdateInterval)
en: disabled
ru: выключено

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_baseDirLabel)
en: Base directory:
ru: Папка для подкастов:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_baseDirUrl)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Base directory for all new podcast channels.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">When a podcast channel is added <span style=" font-style:italic;">&lt;base directory&gt;</span>/<span style=" font-style:italic;">&lt;channel name&gt;</span> is used as the download directory.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">This can be changed for each channel individually.</p></body></html>
ru: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Корневая папка для всех новых подкастов.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">При добавлении нового подкаста для хранения данных будет использоваться папка <span style=" font-style:italic;">&lt;папка для подкастов&gt;</span>/<span style=" font-style:italic;">&lt;название подкаста&gt;</span>.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Эта папка может быть выбрана отдельно для каждого подкаста.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_baseDirUrl)
en: Base directory for all new podcast channels.
    When a podcast channel is added <base directory>/<channel name> is used as the download directory.
    This can be changed for each channel individually.
ru: Корневая папка для всех новых подкастов.
    При добавлении нового подкаста для хранения данных будет использоваться папка <папка для подкастов>/<название подкаста>.
    Эта папка может быть выбрана отдельно для каждого подкаста.

en: Organize tracks
ru: Реорганизовать дорожки

en: Transcode and organize tracks
ru: Перекодировать и реорганизовать дорожки

en: Move tracks
ru: Переместить дорожки

en: Transcode and move tracks
ru: Перекодировать и переместить дорожки

en: Copy tracks
ru: Копировать дорожки

en: Transcode and copy tracks
ru: Перекодировать и копировать дорожки

en: Organizing one track | Organizing %1 tracks
ru[0]: Реорганизация %1 дорожки
ru[1]: Реорганизация %1 дорожек
ru[2]: Реорганизация %1 дорожек
ru[3]: Реорганизация дорожки

en: Transcoding and organizing one track | Transcoding and organizing %1 tracks
ru[0]: Перекодирование и реорганизация %1 дорожки
ru[1]: Перекодирование и реорганизация %1 дорожек
ru[2]: Перекодирование и реорганизация %1 дорожек
ru[3]: Перекодирование и реорганизация дорожки

en: Moving one track to %2 | Moving %1 tracks to %2
ru[0]: Перемещение %1 дорожки в %2
ru[1]: Перемещение %1 дорожек в %2
ru[2]: Перемещение %1 дорожек в %2
ru[3]: Перемещение дорожки в %2

en: Transcoding and moving one track to %2 | Transcoding and moving %1 tracks to %2
ru[0]: Перекодирование и перемещение %1 дорожки в %2
ru[1]: Перекодирование и перемещение %1 дорожек в %2
ru[2]: Перекодирование и перемещение %1 дорожек в %2
ru[3]: Перекодирование и перемещение дорожки в %2

en: Copying one track to %2 | Copying %1 tracks to %2
ru[0]: Копирование %1 дорожки в %2
ru[1]: Копирование %1 дорожек в %2
ru[2]: Копирование %1 дорожек в %2
ru[3]: Копирование дорожки в %2

en: Transcoding and copying one track to %2 | Transcoding and copying %1 tracks to %2
ru[0]: Перекодирование и копирование %1 дорожки в %2
ru[1]: Перекодирование и копирование %1 дорожек в %2
ru[2]: Перекодирование и копирование %1 дорожек в %2
ru[3]: Перекодирование и копирование дорожки в %2

en: Unknown Composer
ru: Неизвестный композитор

[ctx: Track field name (the file this track is stored in)]
en: File Name
ru: Имя файла

[ctx: Track field name]
en: Title
ru: Название

[ctx: Track field name]
en: Artist
ru: Исполнитель

[ctx: Track field name]
en: Album
ru: Альбом

[ctx: Track field name]
en: Genre
ru: Жанр

[ctx: Track field name]
en: Composer
ru: Композитор

[ctx: Track field name]
en: Year
ru: Год

[ctx: Track field name]
en: Comment
ru: Комментарий

[ctx: Track field name]
en: Track Number
ru: Номер дорожки

[ctx: Track field name]
en: Disc Number
ru: Номер диска

[ctx: Track field name]
en: Bpm
ru: Ударов в минуту

[ctx: Track field name]
en: Length
ru: Длительность

[ctx: Track field name]
en: Bit Rate
ru: Битрейт

[ctx: Track field name]
en: Sample Rate
ru: Частота дискретизации

[ctx: Track field name]
en: File Size
ru: Размер файла

[ctx: Track field name]
en: Format
ru: Формат

[ctx: Track field name]
en: Added to Collection
ru: Дата добавления в коллекцию

[ctx: Track field name]
en: Score
ru: Рейтинг

[ctx: Track field name]
en: Rating
ru: Оценка|/|$[store 'оценки']

[ctx: Track field name]
en: First Played
ru: Дата первого воспроизведения|/|$[store 'даты первого воспроизведения']

[ctx: Track field name]
en: Last Played
ru: Дата последнего воспроизведения|/|$[store 'даты последнего воспроизведения']

[ctx: Track field name]
en: Playcount
ru: Число воспроизведений|/|$[store 'счётчик воспроизведений']

[ctx: Track field name]
en: Unique Id
ru: Уникальный идентификатор

[ctx: Track field name]
en: Track Gain
ru: Громкость дорожки

[ctx: Track field name]
en: Track Gain Peak
ru: Пик громкости дорожки

[ctx: Track field name]
en: Album Gain
ru: Громкость альбома

[ctx: Track field name]
en: Album Gain Peak
ru: Пик громкости альбома

[ctx: Track field name]
en: Album Artist
ru: Исполнитель альбома

[ctx: Track field name]
en: Last Modified
ru: Дата последнего изменения

[ctx: The field name in case nothing specific is selected e.g. in the automatic playlist generator. Use a one word translation.]
en: anything
ru: всё

[ctx: One word translation used in the collection filter. The name of the file this track is stored in]
en: filename
ru: имя_файла

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: title
ru: заголовок

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: artist
ru: исполнитель

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: album
ru: альбом

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: genre
ru: жанр

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: composer
ru: композитор

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: year
ru: год

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: comment
ru: комментарий

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: tracknumber
ru: номер_дорожки

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: discnumber
ru: номер_диска

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: bpm
ru: ударов_в_минуту

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: length
ru: длительность

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: bitrate
ru: битрейт

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: samplerate
ru: частота_дискретизации

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: filesize
ru: размер_файла

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: format
ru: формат

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: added
ru: добавлено

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: score
ru: рейтинг

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: rating
ru: оценка

[ctx: One word translation used in the collection filter. First played time / access date]
en: firstplay
ru: перв_воспр

[ctx: One word translation used in the collection filter. Last played time / access date]
en: lastplay
ru: посл_воспр

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: playcount
ru: счётчик_воспроизведений

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: uniqueid
ru: уникальный_идентификатор

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: trackgain
ru: громкость_дорожки

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: trackgainpeak
ru: пик_дорожки

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: albumgain
ru: громкость_альбома

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: albumgainpeak
ru: пик_альбома

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: albumartist
ru: исполнитель_альбома

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: label
ru: метка

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: modified
ru: изменено

[ctx: number of days with spacing for the pretty time]
en: %1 day,  | %1 days,
ru[0]: %1 дня
ru[1]: %1 дней
ru[2]: %1 дней
ru[3]: 1 дня

[ctx: number of years for the pretty time]
en: %1 year | %1 years
ru[0]: %1 год
ru[1]: %1 года
ru[2]: %1 лет
ru[3]: 1 год

[ctx: number of months for the pretty time]
en: %1 month | %1 months
ru[0]: %1 месяц
ru[1]: %1 месяца
ru[2]: %1 месяцев
ru[3]: 1 месяц

[ctx: number of days for the pretty time]
en: %1 day | %1 days
ru[0]: %1 день
ru[1]: %1 дня
ru[2]: %1 дней
ru[3]: 1 день

[ctx: number of hours for the pretty time]
en: %1 hour | %1 hours
ru[0]: %1 час
ru[1]: %1 часа
ru[2]: %1 часов
ru[3]: 1 час

[ctx: number of minutes for the pretty time]
en: %1 minute | %1 minutes
ru[0]: %1 минута
ru[1]: %1 минуты
ru[2]: %1 минут
ru[3]: 1 минута

[ctx: number of seconds for the pretty time]
en: %1 second | %1 seconds
ru[0]: %1 секунда
ru[1]: %1 секунды
ru[2]: %1 секунд
ru[3]: 1 секунда

en: Importing podcast channel from %1
ru: Импорт подкаст-канала из %1

en: Updating podcast channel
ru: Обновление подкаст-канала

en: Updating "%1"
ru: Обновление «%1»

en: Importing podcast from %1 failed with error:
ru: Ошибка импорта подкаста из %1:

en: Updating podcast from %1 failed with error:
ru: Ошибка обновления подкаста из %1:

en: Updating "%1" failed with error:
ru: Ошибка обновления «%1»:

en: While parsing %1, a feed was expected but an HTML page was received.
    Did you enter the correct URL?
ru: При обработке %1 была получена страница HTML, хотя ожидалась лента.
    Проверьте правильность введённого адреса.

en: Feed has an unknown type: %1
ru: Лента имеет неизвестный тип: %1

en: %1 is not an RSS version 2.0 feed.
ru: %1 не является лентой RSS версии 2.0.

en: %1 is not a valid RSS version 1.0 feed.
ru: %1 не является лентой RSS версии 1.0.

en: %1 is not a valid Atom feed.
ru: %1 не является лентой Atom.

en: Alternative Enclosures:
ru: Альтернативные вложения:

en: unknown type
ru: неизвестный тип

[ctx: The amount of time since last played]
en: Never
ru: Никогда

[ctx: When this track was last played]
en: Unknown
ru: Неизвестно

en: One week ago | %1 weeks ago
ru[0]: %1 неделю назад
ru[1]: %1 недели назад
ru[2]: %1 недель назад
ru[3]: %1 неделю назад

en: Yesterday
ru: Вчера

en: One day ago | %1 days ago
ru[0]: %1 день назад
ru[1]: %1 дня назад
ru[2]: %1 дней назад
ru[3]: %1 день назад

en: One hour ago | %1 hours ago
ru[0]: %1 час назад
ru[1]: %1 часа назад
ru[2]: %1 часов назад
ru[3]: %1 час назад

en: One minute ago | %1 minutes ago
ru[0]: %1 минуту назад
ru[1]: %1 минуты назад
ru[2]: %1 минут назад
ru[3]: %1 минуту назад

en: Within the last minute
ru: Менее минуты назад

en: The future
ru: Будущее

[ctx: number of months ago]
en: %1M
ru: %1мес

[ctx: w for weeks]
en: %1w
ru: %1нед

[ctx: When this track was last played]
en: Tomorrow
ru: Завтра

[ctx: d for days]
en: %1d
ru: %1д

[ctx: h for hours]
en: %1h
ru: %1ч

[ctx: A saved playlist with the current time (KLocalizedString::Shortdate) added between the parentheses]
en: Empty Playlist (%1)
ru: Пустой список воспроизведения (%1)

[ctx: A saved playlist with the current time (KLocalizedString::Shortdate) added between the parentheses]
en: Various Tracks (%1)
ru: Различные дорожки (%1)

en: Unknown Artist(s)
ru: Неизвестные исполнители

en: Unknown Album(s)
ru: Неизвестные альбомы

en: Various Albums
ru: Различные альбомы

[ctx: A saved playlist titled <artist> - <album>]
en: %1 - %2
ru: %1 — %2

en: Bitrate target for constant bitrate encoding
ru: Желаемый битрейт для кодирования с постоянным битрейтом

en: Smaller file
ru: Меньший размер файла

en: Better sound quality
ru: Лучшее качество

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_Lossless>Apple Lossless</a> (ALAC) is an audio codec for lossless compression of digital music.<br>Recommended only for Apple music players and players that do not support FLAC.
ru: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_Lossless>Apple Lossless</a> (ALAC) — это аудиокодек для сжатия без потерь цифровой музыки. <br>Рекомендуется для использования только в портативных плеерах от компании Apple и в плеерах, которые не поддерживают формат FLAC.

en: The <a href=http://flac.sourceforge.net/documentation_tools_flac.html>compression level</a> is an integer value between 0 and 8 that represents the tradeoff between file size and compression speed while encoding with <b>FLAC</b>.<br/> Setting the compression level to <b>0</b> yields the shortest compression time but generates a comparably big file<br/>On the other hand, a compression level of <b>8</b> makes compression quite slow but produces the smallest file.<br/>Note that since FLAC is by definition a lossless codec, the audio quality of the output is exactly the same regardless of the compression level.<br/>Also, levels above <b>5</b> dramatically increase compression time but create an only slightly smaller file, and are not recommended.
ru: <a href=http://flac.sourceforge.net/documentation_tools_flac.html>Уровень сжатия</a> — это целочисленный параметр, принимающий значения от 0 до 8, который влияет на размер файла и скорость кодирования при использовании кодера <b>FLAC</b>.<br/>Значение уровня сжатия, равное <b>0</b>, приводит к быстрому сжатию, но сравнительно большому размеру файла.<br/>Значение данного параметра, равное <b>8</b>, приводит к медленному сжатию, но наименьшему размеру файла.<br/>Поскольку FLAC является кодеком для сжатия без потерь, качество звука не зависит от уровня сжатия.<br/>Уровни сжатия выше <b>5</b> сильно увеличивают время кодирования, но лишь незначительно уменьшают размер файла по сравнению с более низкими уровнями сжатия, и поэтому не рекомендуются.

en: Compression level
ru: Уровень сжатия

en: Faster compression
ru: Быстрое сжатие

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Free_Lossless_Audio_Codec>Free Lossless Audio Codec</a> (FLAC) is an open and royalty-free codec for lossless compression of digital music.<br>If you wish to store your music without compromising on audio quality, FLAC is an excellent choice.
ru: <a href=http://ru.wikipedia.org/wiki/FLAC>Free Lossless Audio Codec</a> (FLAC) — это открытый и не требующий лицензионных отчислений аудиокодек для сжатия без потерь цифровой музыки.<br>FLAC — идеальный формат для хранения музыки в первозданном качестве.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>The <b>MP3</b> encoder used by Amarok supports a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/MP3#VBR>variable bitrate (VBR)</a> setting, which means that the bitrate value fluctuates along the track based on the complexity of the audio content. More complex intervals of data are encoded with a higher bitrate than less complex ones; this approach yields overall better quality and a smaller file than having a constant bitrate throughout the track.<br>For this reason, the bitrate measure in this slider is just an estimate of the average bitrate of the encoded track.<br><b>160kb/s</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>120kb/s</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>205kb/s</b> is probably overkill.
ru: Битрейт — это мера количества информации, используемой для представления одной секунды звуковой дорожки.<br>Кодер <b>MP3</b>, используемый в Amarok, имеет поддержку <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/MP3#VBR>переменного битрейта (VBR)</a>, что означает, что битрейт может колебаться на протяжении дорожки в зависимости от сложности звукового содержимого. Более сложные временные периоды дорожки кодируются с бо́льшим битрейтом, чем более простые. Этот подход позволяет достигнуть лучшего соотношения качества звука и размера файла по сравнению с использованием постоянного битрейта.<br>Поэтому битрейт, устанавливаемый этим ползунком — это только оценочное значение <a href=http://www.ffmpeg.org/faq.html#SEC21>среднего битрейта</a> кодируемой дорожки. <br>Битрейт, равный <b>160 кбит/с</b> — хороший выбор для прослушивания музыки на портативном проигрывателе.<br/>Значения меньше <b>120 кбит/с</b> могут приводить к неудовлетворительному качеству. Значения больше <b>205 кбит/с</b> обычно излишни.

en: Expected average bitrate for variable bitrate encoding
ru: Желаемый средний битрейт для кодирования с переменным битрейтом

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/MP3>MPEG Audio Layer 3</a> (MP3) is a patented digital audio codec using a form of lossy data compression.<br>In spite of its shortcomings, it is a common format for consumer audio storage, and is widely supported on portable music players.
ru: <a href=http://ru.wikipedia.org/wiki/MP3>MPEG Audio Layer 3</a> (MP3) — это запатентованный аудиокодек, использующий сжатие с потерями.<br>Несмотря свои на недостатки, он является распространённым форматом для непрофессионального хранения звука и поддерживается большинством портативных плееров.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>The <b>Vorbis</b> encoder used by Amarok supports a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis#Technical_details>variable bitrate (VBR)</a> setting, which means that the bitrate value fluctuates along the track based on the complexity of the audio content. More complex intervals of data are encoded with a higher bitrate than less complex ones; this approach yields overall better quality and a smaller file than having a constant bitrate throughout the track.<br>The Vorbis encoder uses a quality rating "-q parameter" between -1 and 10 to define a certain expected audio quality level. The bitrate measure in this slider is just a rough estimate (provided by Vorbis) of the average bitrate of the encoded track given a q value. In fact, with newer and more efficient Vorbis versions the actual bitrate is even lower.<br><b>-q5</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>-q3</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>-q8</b> is probably overkill.
ru: Битрейт — это мера количества информации, используемой для представления одной секунды звуковой дорожки.<br>Кодер <b>Vorbis</b>, используемый в Amarok, имеет поддержку <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis#Technical_details>переменного битрейта (VBR)</a>, что означает, что битрейт может колебаться на протяжении дорожки в зависимости от сложности звукового содержимого. Более сложные временные периоды дорожки кодируются с бо́льшим битрейтом, чем более простые. Этот подход позволяет достигнуть лучшего соотношения качества звука и размера файла по сравнению с использованием постоянного битрейта.<br> Кодер Vorbis имеет параметр качества «-q», принимающий значения от 1 до 10, который задаёт ожидаемый уровень качества звука. Битрейт, устанавливаемый этим параметром — это только оценочное значение <a href=http://www.ffmpeg.org/faq.html#SEC21>среднего битрейта</a> кодируемой дорожки. В более новых и более эффективных версиях Vorbis каждому значению качества соответствует меньший битрейт.<br>Параметр качества, равный <b>-q5</b> — хороший выбор для прослушивания музыки на портативном проигрывателе.<br/>Значения меньше <b>-q3</b> могут приводить к неудовлетворительному качеству. Значения больше <b>-q8</b> обычно излишни.

en: Quality rating for variable bitrate encoding
ru: Оценка качества для кодирования с переменным битрейтом

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis>Ogg Vorbis</a> is an open and royalty-free audio codec for lossy audio compression.<br>It produces smaller files than MP3 at equivalent or higher quality. Ogg Vorbis is an all-around excellent choice, especially for portable music players that support it.
ru: <a href=http://ru.wikipedia.org/wiki/Ogg_Vorbis>Ogg Vorbis</a> — это открытый и не требующий лицензионных отчислений аудиокодек для сжатия с потерями цифровой музыки.<br>Он создаёт файлы меньшего размера чем MP3 при том же качестве звука. Ogg Vorbis — идеальный выбор для портативных плееров, которые его поддерживают.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>Due to the limitations of the proprietary <b>WMA</b> format and the difficulty of reverse-engineering a proprietary encoder, the WMA encoder used by Amarok sets a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio#Windows_Media_Audio>constant bitrate (CBR)</a> setting.<br>For this reason, the bitrate measure in this slider is a pretty accurate estimate of the bitrate of the encoded track.<br><b>136kb/s</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>112kb/s</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>182kb/s</b> is probably overkill.
ru: Битрейт — это мера количества информации, используемой для представления одной секунды звуковой дорожки.<br>Из-за ограничений проприетарного формата <b>WMA</b> и сложности обратной разработки кодера, кодер WMA, используемый в Amarok устанавливает <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio#Windows_Media_Audio>постоянный битрейт (CBR)</a>. <br>Поэтому битрейт, устанавливаемый этим ползунком — достаточно точная оценка битрейта кодируемой дорожки.<br>Битрейт, равный <b>136 кбит/с</b> — хороший выбор для прослушивания музыки на портативном проигрывателе.<br/>Значения меньше <b>112 кбит/с</b> могут приводить к неудовлетворительному качеству. Значения больше <b>182 кбит/с</b> обычно излишни.

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio>Windows Media Audio</a> (WMA) is a proprietary codec developed by Microsoft for lossy audio compression.<br>Recommended only for portable music players that do not support Ogg Vorbis.
ru: <a href=http://ru.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio>Windows Media Audio</a> (WMA) — это проприетарный аудиокодек для сжатия звука с потерями, разработанный корпорацией Microsoft.<br>Рекомендуется только для портативных плееров, которые не поддерживают формат Ogg Vorbis.

[ctx: %1 example: 'Compression level' %2 example: '5']
en: %1 %2
ru: %1: %2

en: Fetching Cover
ru: Получение обложки

en: There was an error communicating with cover provider: %1
ru: Ошибка соединения с источником обложек: %1

en: Retrieved cover successfully for '%1'.
ru: Обложка для «%1» успешно получена.

en: Fetching cover for '%1' failed.
ru: Не удалось получить обложку для «%1».

en: Canceled fetching cover for '%1'.
ru: Получение обложки для «%1» прервано.

en: Unable to find a cover for '%1'.
ru: Не удалось найти обложку для «%1».

en: Fetch Cover | Fetch Covers
ru[0]: Загрузить обложки дисков
ru[1]: Загрузить обложки дисков
ru[2]: Загрузить обложки дисков
ru[3]: Загрузить обложку диска

en: Fetch the artwork for this album | Fetch artwork for %1 albums
ru[0]: Загрузить обложки для %1 альбома
ru[1]: Загрузить обложки для %1 альбомов
ru[2]: Загрузить обложки для %1 альбомов
ru[3]: Загрузить обложку для этого альбома

en: Display Cover
ru: Показать обложку диска

en: Display artwork for this album
ru: Показывать обложку для этого альбома

en: Unset Cover | Unset Covers
ru[0]: Удалить обложки
ru[1]: Удалить обложки
ru[2]: Удалить обложки
ru[3]: Удалить обложку

en: Remove artwork for this album | Remove artwork for %1 albums
ru[0]: Удалить обложки %1 альбома
ru[1]: Удалить обложки %1 альбомов
ru[2]: Удалить обложки %1 альбомов
ru[3]: Удалить обложку этого альбома

en: Are you sure you want to remove this cover from the Collection? | Are you sure you want to delete these %1 covers from the Collection?
ru[0]: Удалить %1 обложку из коллекции?
ru[1]: Удалить %1 обложки из коллекции?
ru[2]: Удалить %1 обложек из коллекции?
ru[3]: Удалить %1 обложку из коллекции?

en: Set Custom Cover
ru: Назначить пользовательскую обложку

en: Set custom artwork for this album | Set custom artwork for these %1 albums
ru[0]: Установить обложки для %1 альбома
ru[1]: Установить обложки для %1 альбомов
ru[2]: Установить обложки для %1 альбомов
ru[3]: Установить обложку для этого альбома

en: Select Cover Image File
ru: Выберите файл изображения обложки

en: Finding cover for
ru: Поиск обложек для

en: Enter Custom Search
ru: Введите критерии поиска

en: Sort by size
ru: Сортировать по размеру

en: Cover Image Save Location
ru: Сохранение обложки

en: Sorry, the cover could not be saved.
ru: Не удалось сохранить обложку альбома.

en: Sorry, the cover image could not be retrieved.
ru: Не удалось загрузить обложку диска.

en: Fetching Large Cover
ru: Получение большого изображения

en: Download Progress
ru: Загрузка...

en: Cancel
ru: Отмена

en: Search
ru: Поиск

en: Search For More Results
ru: Продолжить поиск

en: No Images Found
ru: Изображений не найдено

en: 1 Image Found | %1 Images Found
ru[0]: Найдено %1 изображение
ru[1]: Найдено %1 изображения
ru[2]: Найдено %1 изображений
ru[3]: Найдено %1 изображение

en: Notes
ru: Примечания

[ctx: @item::intable]
en: Artist
ru: Исполнитель

[ctx: @item::intable]
en: Country
ru: Страна

[ctx: @item::intable]
en: Date
ru: Дата

[ctx: @item::intable File Format]
en: Format
ru: Формат

[ctx: @item::intable Image Height]
en: Height
ru: Высота

[ctx: @item::intable Album Title]
en: Title
ru: Название

[ctx: @item::intable Release Type]
en: Type
ru: Тип выпуска

[ctx: @item::intable Release Date]
en: Released
ru: Дата выпуска

[ctx: @item::intable File Size]
en: Size
ru: Размер

[ctx: @item::intable Cover Provider]
en: Source
ru: Источник

[ctx: @item::intable Image Width]
en: Width
ru: Ширина

[ctx: @item::intable URL]
en: link
ru: ссылка

[ctx: @item::intable]
en: URL
ru: Адрес

en: Cover Manager
ru: Управление обложками

en: Albums By
ru: Альбомы

en: All Artists
ru: Все исполнители

en: Enter search terms here
ru: Введите критерий поиска

en: All Albums
ru: Все альбомы

en: Albums With Cover
ru: Альбомы с обложками

en: Albums Without Cover
ru: Альбомы без обложек

en: Fetch Missing Covers
ru: Загрузить недостающие обложки

en: Fetching
ru: Получение

en: Loading
ru: Загрузка

[ctx: The fetching is done.]
en: Finished.
ru: Завершено.

en:  Cover not found |  <b>%1</b> covers not found
ru[0]:  Не найдена <b>%1</b> обложка
ru[1]:  Не найдены <b>%1</b> обложки
ru[2]:  Не найдено <b>%1</b> обложек
ru[3]:  Не найдена <b>%1</b> обложка

en: Fetching cover for %1 - %2...
ru: Получение обложки для %1 — %2...

en: Fetching cover for %1...
ru: Получение обложки для %1...

en: Fetching 1 cover:  | Fetching <b>%1</b> covers... :
ru[0]: Получение <b>%1</b> обложки:
ru[1]: Получение <b>%1</b> обложек:
ru[2]: Получение <b>%1</b> обложек:
ru[3]: Получение <b>%1</b> обложки:

en: 1 fetched | %1 fetched
ru[0]: %1 получена
ru[1]: %1 получены
ru[2]: %1 получено
ru[3]: %1 получена

en:  -
ru:  —

en: 1 not found | %1 not found
ru[0]: %1 не найдена
ru[1]: %1 не найдены
ru[2]: %1 не найдено
ru[3]: %1 не найдена

en: Connecting...
ru: Соединение...

en: 1 result for "%2" | %1 results for "%2"
ru[0]: %1 результат для «%2»
ru[1]: %1 результата для «%2»
ru[2]: %1 результатов для «%2»
ru[3]: %1 результат для «%2»

en: 1 album | %1 albums
ru[0]: %1 альбом
ru[1]: %1 альбома
ru[2]: %1 альбомов
ru[3]: %1 альбом

en: Cover Image
ru: Изображение обложки

en: %1 - %2
ru: %1 — %2

en: No Artist
ru: Нет исполнителя

en: Cover View
ru: Просмотр обложки

en: Could not open file "%1".
ru: Не удалось открыть файл «%1».

en: Input file
ru: Входной файл

en: Full rescan
ru: Просканировать заново

en: Rescan your entire collection. This will <i>not</i> delete any statistics.
ru: Сканирование всей коллекции заново. Статистика <i>не</i> будет удалена.

en: &Scan folders recursively (requires full rescan if newly checked)
ru: &Рекурсивно (при включении требуется повторное сканирование)

en: &Watch folders for changes
ru: &Следить за изменениями в каталогах

en: If selected, Amarok will read all subfolders.
ru: Отметьте для сканирования всех подкаталогов.

en: If selected, the collection folders will be watched for changes.
    The watcher will not notice changes behind symbolic links.
ru: Если включено, будут отслеживаться изменения в папках коллекции.
     Папки, достижимые только через символические ссылки, не отслеживаются.

en: Rescan '%1'
ru: Просканировать заново «%1»

en: Import Collection
ru: Импорт коллекции

en: Migrating
ru: Перемещение

en: <b><font color='red'>Failed:</font></b> No tracks were imported
ru: <b><font color='red'>Ошибка:</font></b> дорожки не были импортированы

en: <b><font color='green'>Success:</font></b> Imported %1 track | <b><font color='green'>Success:</font></b> Imported %1 tracks
ru[0]: <b><font color='green'>Успешно</font></b> импортирована %1 дорожка
ru[1]: <b><font color='green'>Успешно</font></b>импортировано %1 дорожки
ru[2]: <b><font color='green'>Успешно</font></b>импортировано %1 дорожек
ru[3]: <b><font color='green'>Успешно</font></b> импортирована %1 дорожка

en: <b><font color='red'>Failed:</font></b> Unable to import statistics
ru: <b><font color='red'>Ошибка:</font></b> не удалось импортировать статистические данные

en: <b><font color='red'>Error:</font></b> %1
ru: <b><font color='red'>Ошибка:</font></b> %1

[ctx: Track has been imported, format: Track]
en: Imported <b>%1</b>
ru: Импортировано <b>%1</b>

[ctx: Track has been imported, format: Artist - Track]
en: Imported <b>%1 - %2</b>
ru: Импортировано <b>%1 — %2</b>

[ctx: Track has been imported, format: Artist - Track (Album)]
en: Imported <b>%1 - %2 (%3)</b>
ru: Импортировано <b>%1 — %2 (%3)</b>

[ctx: Track has been discarded, format: Url]
en: Discarded <b><font color='gray'>%1</font></b>
ru: Ошибка <b><font color='gray'>%1</font></b>

[ctx: Track has been imported by tags, format: Track, from Url, to Url]
en: Imported <b><font color='green'>%1</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;from %2<br/>&nbsp;&nbsp;to %3
ru: Импортировано <b><font color='green'>%1</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;из %2<br/>&nbsp;&nbsp;в %3

[ctx: Track has been imported by tags, format: Artist - Track, from Url, to Url]
en: Imported <b><font color='green'>%1 - %2</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;from %3<br/>&nbsp;&nbsp;to %4
ru: Импортировано <b><font color='green'>%1 — %2</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;из %3<br/>&nbsp;&nbsp;в %4

[ctx: Track has been imported by tags, format: Artist - Track (Album), from Url, to Url]
en: Imported <b><font color='green'>%1 - %2 (%3)</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;from %4<br/>&nbsp;&nbsp;to %5
ru: Импортировано <b><font color='green'>%1 — %2 (%3)</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;из %4<br/>&nbsp;&nbsp;в %5

[ctx: Track has been matched ambiguously, format: Url]
en: Multiple ambiguous matches found for <b><font color='red'>%1</font></b>, has been discarded.
ru: Получено множество неопределённых совпадений для <b><font color='red'>%1</font></b>, отменено.

en: <b>1</b> file selected. | <b>%1</b> files selected.
ru[0]: Выбран <b>%1</b> файл.
ru[1]: Выбрано <b>%1</b> файла.
ru[2]: Выбрано <b>%1</b> файлов.
ru[3]: Выбран <b>%1</b> файл.

en: <qt>These items will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.</qt>
ru: <qt>Данные файлы будут <b>безвозвратно удалены</b> с вашего жёсткого диска.</qt>

en: <qt>These items will be moved to the Trash Bin.</qt>
ru: <qt>Данные файлы будут удалены в корзину.</qt>

en: &Send to Trash
ru: У&далить в корзину

en: About to delete selected files
ru: Подготовка к удалению выбранных файлов

en: Deleting files
ru: Удаление файлов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ddWarningIcon)
en: Icon Placeholder, not in GUI
ru: Место размещения значка не в графическом интерфейсе пользователя

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ddDeleteText)
en: Deletion method placeholder, never shown to user.
ru: Удаление путём заполнения, не показывается пользователю.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (K3ListBox, ddFileList)
en: List of files that are about to be deleted.
ru: Список файлов, которые будут удалены

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (K3ListBox, ddFileList)
en: This is the list of items that are about to be deleted.
ru: Это список файлов, которые будут удалены.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ddNumFiles)
en: Placeholder for number of files, not in GUI
ru: Место размещения числа файлов не в графическом интерфейсе пользователя

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ddShouldDelete)
en: &Delete files instead of moving them to the trash
ru: &Удалять файлы вместо перемещения в корзину

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ddShouldDelete)
en: If checked, files will be permanently removed instead of being placed in the Trash Bin
ru: Файлы будут удалены навсегда, а не перемещены в корзину

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ddShouldDelete)
en: <qt><p>If this box is checked, files will be <b>permanently removed</b> instead of being placed in the Trash Bin.</p>
    
    <p><em>Use this option with caution</em>: Most filesystems are unable to reliably undelete deleted files.</p></qt>
ru: <qt><p>Если этот параметр включён, файлы будут <b>удаляться</b> с диска, а не перемещаться в корзину.</p>
    
    <p><em>Используйте этот параметр с осмотрительностью</em>: большинство файловых систем не могут гарантировать восстановление удалённых файлов</p></qt>

en: Select Plugin for %1
ru: Выберите модуль для %1

en: Configure Media Device
ru: Настройка переносного устройства

en: Pre-&connect command:
ru: Команда &перед подключением:

en: Example: mount %d
ru: Пример: mount %d

en: Set a command to be run before connecting to your device (e.g. a mount command) here.
    %d is replaced by the device node, %m by the mount point.
    Empty commands are not executed.
ru: Введите команду, которая будет выполнена перед соединением с устройством (например команду монтирования).
    %d будет заменено на имя устройства, %m будет заменено на точку монтирования.
    Пустые команды не выполняются.

en: Post-&disconnect command:
ru: Команда п&осле отключения:

en: Example: eject %d
ru: Пример: eject %d

en: Set a command to be run after disconnecting from your device (e.g. an eject command) here.
    %d is replaced by the device node, %m by the mount point.
    Empty commands are not executed.
ru: Введите команду, которая будет выполнена после разрыва соединения с вашим устройством (например команда выброса диска «eject»).
    %d будет заменено на имя устройства, %m будет заменено на точку монтирования.
    Пустые команды не выполняются.

en: &Transcode before transferring to device
ru: &Перекодировать перед отправкой на устройство

en: Transcode to preferred format (%1) for device
ru: Перекодировать в предпочитаемый устройством формат (%1)

en: Whenever possible
ru: Когда возможно

en: When necessary
ru: Когда необходимо

en: Remove transcoded files after transfer
ru: Удалить перекодированные файлы после отправки на устройство

en: For this feature, a script of type "Transcode" has to be running
ru: Для использования данной возможности необходим запущенный сценарий «Перекодировщик(Transcode)»

en: Copy to Clipboard
ru: Копировать в буфер обмена

[ctx: %1 is the program name]
en: %1 Diagnostics
ru: Диагностика %1

[ctx: Usage]
en: Yes
ru: используется

[ctx: Usage]
en: No
ru: не используется

en: %1 Diagnostics
    
    General Information:
       %1 Version: %2
       KDE Frameworks Version: %3
       Qt Version: %4
       Phonon Version: %5
       Phonon Backend: %6 (%7, %8)
       PulseAudio: %9
ru: Диагностика %1
    
    Общая информация:
       Версия %1: %2
       Версия KDE Frameworks: %3
       Версия Qt: %4
       Версия Phonon: %5
       Библиотека воспроизведения Phonon: %6 (%7, %8)
       PulseAudio: %9

en: AND
ru: И

en: OR
ru: ИЛИ

en: Simple text
ru: Простой текст

en: Edit Filter
ru: Изменить фильтр

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAnd)
en: and
ru: и

en: Configure Equalizer
ru: Настройка эквалайзера

en: %0
    dB
ru: %0
    дБ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, activeCheckBox)
en: Active
ru: Включить

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, eqPresetsGroupBox)
en: Presets
ru: Предустановки

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, eqPresets)
en: List of available equalizer presets.
ru: Список доступных предустановок для эквалайзера

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, eqPresetSaveBtn)
en: Save changes of currently selected preset
ru: Сохранить изменения для выбранной предустановки.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetSaveBtn)
en: Save
ru: Сохранить

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, eqPresetDeleteBtn)
en: Delete currently selected preset. Not available for built-in presets.
ru: Удалить выбранную предустановку.
    Недоступно для встроенных предустановок.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetResetBtn)
en: Reset to Default
ru: Сбросить

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, eqBandsGroupBox)
en: Bands
ru: Частотные полосы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eqMaxEq)
en: +dB
ru: +дБ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eqZero)
en: 0dB
ru: 0дБ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eqMinEq)
en: -dB
ru: -дБ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eqPreampLabel)
en: Preamp
ru: Усиление

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eqBand0Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eqBand1Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eqBand2Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eqBand3Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eqBand4Label) i18n:
en: Hz
ru: Гц

en: Collapse Chosen
ru: Свернуть выбранные

en: Expand Unchosen
ru: Развернуть невыбранные

en: Expand All
ru: Развернуть

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MusicBrainzTagger)
en: MusicBrainz Tagger
ru: Получение тегов из MusicBrainz

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_saveAndClose)
en: Update tags for checked tracks and exit
ru: Сохранить теги для выбранных дорожек и закрыть окно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_saveAndClose)
en: &Update Tags
ru: &Записать теги

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_cancel)
en: Exit without saving
ru: Выйти без сохранения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_cancel)
en: &Cancel
ru: О&тмена

en: %1 or %2
ru: %1 или %2

en: Artist's Initial
ru: Инициал исполнителя

en: File Extension of Source
ru: Расширение исходного файла

en: Track Number
ru: Номер дорожки

en: You can use the following tokens:
ru: Доступны следующие переменные:

en: If you surround sections of text that contain a token with curly-braces, that section will be hidden if the token is empty.
ru: Если вы заключите переменные (или подстроки содержащие их) в фигурные скобки, то в случаях когда значение переменных будет отсутствовать, весь текст заключённый в скобки, будет скрыт.

en: There is a filename conflict, existing files will be overwritten.
ru: Файлы с такими именами уже существуют, существующие файлы будут заменены.

en: There is a filename conflict, existing files will not be changed.
ru: Файлы с такими именами уже существуют, существующие файлы не будут заменены.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, OrganizeCollectionDialogBase)
en: Organize Files
ru: Организация файлов

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, folderLabel)
en: Base directory under which to put files
ru: Базовый каталог, в который будут сохраняться файлы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, folderLabel)
en: C&ollection Folder:
ru: Папка &коллекции:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, folderCombo) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, folderCombo)
en: The collection folder to which the files will be transferred.
ru: Папка коллекции, в которую будут перемещены файлы.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, optionsButton) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, optionsFrame)
en: Options
ru: Параметры

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewBox)
en: Destination Preview
ru: Просмотр конечного имени

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: If checked, overwrite files of the same name without asking.
ru: Без запроса заменять файлы с тем же именем.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Check this to overwrite files of the same name automatically. <span style=" font-style:italic;">(Warning: Overwriting is not undoable)</span></p></body></html>
ru: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Позволяет автоматически заменять существующие файлы с совпадающими именами. <span style=" font-style:italic;">(Внимание: заменяемые файлы восстановить невозможно)</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: Overwrite &Destination
ru: Заменять файлы с &совпадающими именами

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OrganizeCollectionsOptions)
en: Character Replacement
ru: Замена символов

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, spaceCheck)
en: If checked, convert spaces to underscores.
ru: Заменить пробелы на символы подчёркивания.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, spaceCheck)
en: If checked all spaces will be replaced with underscores in the file names. If not, spaces will be left as they are.
ru: Замена всех пробелов в именах файлов на нижние подчёркивания.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, spaceCheck)
en: Replace spaces with &underscores
ru: &Заменить пробелы на «_» (нижнее подчёркивание)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, vfatCheck)
en: Replace characters that are incompatible with MS-DOS/VFAT file systems with underscores. 
    
    Most people can leave this option enabled.
ru: Заменять символы, которые несовместимы
    с файловыми системами MS-DOS/VFAT,
    на знаки нижнего подчёркивания.
    
    Рекомендуется включить этот параметр.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, vfatCheck)
en: If checked, replace characters that are incompatible with MS-DOS/VFAT file systems with underscores. Incompatible characters include |?*<":>+[] and unicode control characters. 
    
    Most people can leave this option enabled as it ensures copying to media devices will function correctly.
ru: При включённом параметре символы, несовместимые с файловыми системами MS-DOS и VFAT будут заменяться на знаки нижнего подчёркивания («_»). Несовместимыми символами являются |?*<":>+[] и управляющие символы Юникода.
    
    Рекомендуется оставить этот параметр включённым, чтобы не возникало проблем при копировании файлов на переносные устройства.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, vfatCheck)
en: &VFAT safe names
ru: Включить ограничения VFAT для &имён файлов

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, asciiCheck)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">If checked, all non-ASCII characters will be replaced with underscores.<span style=" font-weight:600;"> </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Do not check this option if you have non-English characters in your tags. </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Most people can leave this option unchecked.</p></body></html>
ru: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Заменять символы, несовместимые с 7-битной кодировкой ASCII, на знаки нижнего подчёркивания.<span style=" font-weight:600;"> </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Не включайте этот параметр, если теги выбранных дорожек содержат символы не из латинского алфавита.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">В большинстве случаев рекомендуется оставить этот параметр выключенным.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, asciiCheck)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">If checked, all non-ASCII characters will be replaced with underscores.<span style=" font-weight:600;"> Do not check this option if you have non-English characters in your tags. </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Most people can leave this option <span style=" font-style:italic;">unchecked.</span></p></body></html>
ru: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Заменять символы, несовместимые с 7-битной кодировкой ASCII, на знаки нижнего подчёркивания.<span style=" font-weight:600;">Не включайте этот параметр, если теги выбранных дорожек содержат символы не из латинского алфавита.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">В большинстве случаев рекомендуется оставить этот параметр <span style=" font-style:italic;">выключенным.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, asciiCheck)
en: Restrict to &ASCII
ru: Использов&ать только символы ASCII для имён файлов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel1)
en: Replace
ru: Заменить

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, regexpEdit)
en: Regular expression
ru: Регулярное выражение

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, replaceEdit)
en: Character string
ru: Строка символов

en: Tags
ru: Теги

[ctx: The value for this tag is not known]
en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Track Details: %1 by %2
ru: Сведения о дорожке: %1 от %2

[ctx: The amount of tracks being edited]
en: 1 Track | Information for %1 Tracks
ru[0]: Сведения о %1 дорожке
ru[1]: Сведения о %1 дорожках
ru[2]: Сведения о %1 дорожках
ru[3]: Сведения о дорожке

en: <b>%1</b> by <b>%2</b>
ru: <b>%1</b>, <b>%2</b>

en: <b>%1</b> by <b>%2</b> on <b>%3</b>
ru: <b>%1</b> от <b>%2</b> из <b>%3</b>

en: Editing 1 file | Editing %1 files
ru[0]: Редактирование %1 файла
ru[1]: Редактирование %1 файлов
ru[2]: Редактирование %1 файлов
ru[3]: Редактирование %1 файла

[ctx: The collection this track is part of]
en: None
ru: Нет

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TagDialogBase)
en: Track Information
ru: Сведения о дорожке

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, summaryTab)
en: S&ummary
ru: С&водка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leftHeaderLabel)
en: Properties
ru: Свойства

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightHeaderLabel)
en: Statistics
ru: Статистика

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lenghtLabel)
en: Length:
ru: Длительность:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bitrateLabel)
en: Bit rate:
ru: Битрейт:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, samplerateLabel)
en: Sample rate:
ru: Частота дискретизации:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sizeLabel)
en: Size:
ru: Размер:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, formatLabel)
en: Format:
ru: Формат:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, collectionLabel)
en: Collection:
ru: Коллекция:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ratingLabel)
en: Rating:
ru: Оценка:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, playcountLabel)
en: Play count:
ru: Количество воспроизведений:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scoreLabel)
en: Score:
ru: Рейтинг:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, firstPlayedLabel)
en: First played:
ru: Впервые воспроизведена:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lastPlayedLabel)
en: Last played:
ru: Последнее воспроизведение:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tagsTab)
en: Ta&gs
ru: Т&еги

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: T&itle:
ru: &Название:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Artist:
ru: &Исполнитель:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: &Composer:
ru: &Композитор:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_albumArtist)
en: Album artist:
ru: Исполнитель альбома:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Al&bum:
ru: &Альбом:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_6_6)
en: Trac&k number:
ru: &Номер дорожки:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: &Genre:
ru: &Жанр:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2_2)
en: &Disc number:
ru: &Номер диска:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5)
en: &Year:
ru: &Год:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_BPM)
en: B&eats per minute:
ru: &Удары в минуту:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_comment)
en: Co&mment:
ru: К&омментарий:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_musicbrainz)
en: Get Tags from MusicBrain&z
ru: &Получить теги из MusicBrainz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_guessTags)
en: Guess Tags from &Filename
ru: &Взять теги из имени файла

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, lyricsTab)
en: L&yrics
ru: &Текст песни

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, labelsTab)
en: La&bels
ru: &Метки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Label:
ru: Метка:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kComboBox_label)
en: Insert your custom label here or select one from the list.
ru: Введите название метки или выберите его из списка.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Custom labels for this item:
ru: Список выбранных меток:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
ru: Удалить

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
ru: Расположение:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_previous)
en: &Previous
ru: &Предыдущая

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_next)
en: &Next
ru: &Следующая

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_perTrack)
en: Per trac&k
ru: &По дорожкам

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_ok)
en: Sa&ve && Close
ru: Сохр&анить и закрыть

[ctx: Please do not translate the %foo% words as they define a syntax used internally by a parser to describe a filename.]
en: The following tokens can be used to define a filename scheme:<br>                           <font color="%1">%track%</font>, <font color="%2">%title%</font>,                           <font color="%3">%artist%</font>, <font color="%4">%composer%</font>,                           <font color="%5">%year%</font>, <font color="%6">%album%</font>,                           <font color="%7">%albumartist%</font>, <font color="%8">%comment%</font>,                           <font color="%9">%genre%</font>, %ignore%.
ru: Для определения схемы имени могут быть использованы следующие выражения:<br>                                      <font color="%1">%track%</font>, <font color="%2">%title%</font>,                                      <font color="%3">%artist%</font>, <font color="%4">%composer%</font>,                                      <font color="%5">%year%</font>, <font color="%6">%album%</font>,                                      <font color="%7">%albumartist%</font>, <font color="%8">%comment%</font>,                                      <font color="%9">%genre%</font>, %ignore%.

[ctx: Text to represent an empty tag. Braces (<>) are only to clarify emptiness.]
en: &lt;empty&gt;
ru: &lt;пусто&gt;

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbCase)
en: Edit &case
ru: Изменить реги&стр

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTitleCase)
en: &Title case
ru: Как в &заголовках

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbFirstLetter)
en: &First letter of every word uppercase
ru: &Первая Буква Каждого Слова В Верхнем Регистре

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllUpper)
en: All &uppercase
ru: ВСЁ В &ВЕРХНЕМ РЕГИСТРЕ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllLower)
en: All &lowercase
ru: всё в &нижнем регистре

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbEliminateSpaces)
en: Remove trailing &spaces in tags
ru: Удалять в тегах &пробелы в конце

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbReplaceUnderscores)
en: Replace &underscores with spaces
ru: Заменять символ &подчёркивания на пробел

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, resultGroupBox)
en: Result Preview
ru: Предварительный просмотр

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Title_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Artist_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Composer_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Year_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Track_result) i1
en: <empty>
ru: <пусто>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Composer:
ru: Композитор:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Year:
ru: Год:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Comment:
ru: Комментарий:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: Album:
ru: Альбом:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: Genre:
ru: Жанр:

en: Unknown album
ru: Неизвестный альбом

en: Unknown artist
ru: Неизвестный исполнитель

en: No comments
ru: Нет комментариев

en: Unknown composer
ru: Неизвестный композитор

en: Unknown disc number
ru: Неизвестный номер диска

en: Unknown genre
ru: Неизвестный жанр

en: Unknown title
ru: Неизвестное название

en: Unknown year
ru: Неизвестный год

en: Transfer Queue to Device
ru: Очередь на передачу в устройство

en: Music Location
ru: Расположение музыки

en: Your music will be transferred to:
    %1
ru: Музыка будет передана на:
    %1

en: You can have your music automatically grouped in
    a variety of ways. Each grouping will create
    directories based upon the specified criteria.
ru: Музыка может быть группироваться по различным критериям.
    Каждый такой критерий добавляет уровень в иерархию коллекции.

en: Groupings
ru: Группировка

en: Select first grouping:
ru: Выбрать первую группу:

en: Select second grouping:
ru: Выбрать вторую группу:

en: Select third grouping:
ru: Выбрать третью группу:

en: Convert spaces to underscores
ru: Преобразовать пробелы в символы подчёркивания

[ctx: And bias representation]
en: Match all
ru: Каждое из условий

[ctx: Prefix for AndBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: and
ru: и

[ctx: Prefix for OrBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: or
ru: или

[ctx: Or bias representation]
en: Match any
ru: Любое из условий

[ctx: Title for a default dynamic playlist. The default playlist only returns random tracks.]
en: Random
ru: Случайные дорожки

en: Generating playlist...
ru: Создание списка воспроизведения...

[ctx: Name of the "AlbumPlay" bias]
en: Album play
ru: Проигрывание целых альбомов

[ctx: Description of the "AlbumPlay" bias]
en: The "AlbumPlay" bias adds tracks that belong to one album.
ru: Условие «Проигрывание целых альбомов» добавляет дорожки
    с одного альбома.

[ctx: AlbumPlay bias representation]
en: The next track from the album
ru: Следующая дорожка из текущего альбома

[ctx: AlbumPlay bias representation]
en: Any later track from the album
ru: Любая последующая дорожка альбома

[ctx: AlbumPlay bias representation]
en: Tracks from the same album
ru: Дорожки с одного альбома

en: Track directly follows previous track in album
ru: Дорожка, идущая в альбоме сразу после предыдущей дорожки

en: Track comes after previous track in album
ru: Дорожка, идущая в альбоме после предыдущей дорожки.

en: Track is in the same album as previous track
ru: Дорожка из того же альбома, что и предыдущая

[ctx: Name of the "EchoNest" bias]
en: EchoNest similar artist
ru: Схожие исполнители с Echo Nest

[ctx: Description of the "EchoNest" bias]
en: The "EchoNest" bias looks up tracks on echo nest and only adds similar tracks.
ru: Условие «EchoNest» ищет дорожки на echo nest
    и добавляет только похожие дорожки.

[ctx: EchoNest bias representation]
en: Similar to the previous artist (as reported by EchoNest)
ru: Схожие с предыдущим исполнителем (по сообщению EchoNest)

[ctx: EchoNest bias representation]
en: Similar to any artist in the current playlist (as reported by EchoNest)
ru: Схожие с любым исполнителем из текущего списка воспроизведения (по сообщению EchoNest)

[ctx: Name of the "IfElse" bias]
en: If Else
ru: Последовательная проверка условий

[ctx: Description of the "IfElse" bias]
en: The "IfElse" bias adds tracks that match at least one of the sub biases.
    It will only check the second sub-bias if the first doesn't return any results.
ru: Условие «Последовательная проверка условий» добавляет дорожки,
    соответствующие хотя бы одному вложенному условию. Второе условие
    будет проверено только если по первому условию не найдено ни одной
    дорожки.

[ctx: IfElse bias representation]
en: Match all sequentially
ru: Последовательная проверка условий

[ctx: Prefix for IfElseBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: else
ru: иначе

[ctx: Name of the "Part" bias]
en: Partition
ru: Какое-либо из условий

[ctx: Description of the "Part" bias]
en: The "Part" bias fills parts of the playlist from different sub-biases.
ru: Условие «Какое-либо из условий» заполняет части списка 
    воспроизведения из различных вложенных условий.

en: This controls what portion of the playlist should match the criteria
ru: Управляет, какая часть должна подходить критерию

[ctx: Part bias representation]
en: Partition
ru: Какое-либо из условий

[ctx: Name of the "QuizPlay" bias]
en: Quiz play
ru: Викторина

[ctx: Description of the "QuizPlay" bias]
en: The "QuizPlay" bias adds tracks that start
    with a character the last track ended with.
ru: Условие «Викторина» добавляет дорожки, одно из свойств
    которых начинается на последнюю букву того же свойства
    предыдущей дорожки.

[ctx: QuizPlay bias representation]
en: Tracks whose title start with a
    character the last track ended with
ru: Дорожки, заголовок которых начинается
    с символа, совпадающего с последним
    символом предыдущей дорожки.

[ctx: QuizPlay bias representation]
en: Tracks whose artist name start
    with a character the last track ended with
ru: Дорожки, исполнитель которых начинается
    с символа, совпадающего с последним
    символом исполнителя предыдущей дорожки.

[ctx: QuizPlay bias representation]
en: Tracks whose album name start
    with a character the last track ended with
ru: Дорожки, альбом которых начинается
    с символа, совпадающего с последним
    символом альбома предыдущей дорожки.

en: Last character of the previous song is
    the first character of the next song
ru: Последние символ одного из свойств предыдущей дорожки
    совпадает с первым символом для следующей дорожки.

en: of the track title (Title quiz)
ru: Первая и последняя буква названия

en: of the artist (Artist quiz)
ru: Первая и последняя буква исполнителя

en: of the album name (Album quiz)
ru: Первая и последняя буква альбома

[ctx: Name of the "SearchQuery" bias]
en: Search
ru: Поиск

[ctx: Description of the "SearchQuery" bias]
en: The "SearchQuery" bias adds tracks that are
    found by a search query. It uses the same search
    query as the collection browser.
ru: Условие «Поиск» добавляет дорожки, которые
    найдены поисковым запросом. Используются те же
    запросы, что и при просмотре коллекции музыки.

[ctx: SearchQuery bias representation]
en: Search for: %1
ru: Поиск: %1

[ctx: Name of the "TagMatch" bias]
en: Match meta tag
ru: Условие на тег метаданных

[ctx: Description of the "TagMatch" bias]
en: The "TagMatch" bias adds tracks that
    fulfill a specific condition.
ru: Условие «Тег метаданных» добавляет дорожки,
    удовлетворяющие указанному условию.

en: Invert condition
ru: Обратить условие

[ctx: Inverted condition in tag match bias]
en: Not %1
ru: Не %1

[ctx: Name of the random bias]
en: Random
ru: Случайные дорожки

[ctx: Description of the random bias]
en: The random bias adds random tracks from the
    whole collection without any bias.
ru: Условие «Случайные дорожки» добавляет случайные дорожки
    из всей коллекции без каких-либо ограничений.

[ctx: Name of the "And" bias]
en: And
ru: Каждое из условий

[ctx: Description of the "And" bias]
en: The "And" bias adds tracks that match all
    of the sub biases.
ru: Условие «Каждое из условий» добавляет дорожки,
    соответствующие всем вложенным условиям.

[ctx: Name of the "Or" bias]
en: Or
ru: Любое из условий

[ctx: Description of the "Or" bias]
en: The "Or" bias adds tracks that match at
    least one of the sub biases.
ru: Условие «Любое из условий» добавляет дорожки,
    соответствующие хотя бы одному вложенному условию.

en: Replacement for bias %1
ru: Замена для условия «%1»

[ctx: Default name for new playlists]
en: New playlist
ru: Новый список воспроизведения

en: Rock and Pop
ru: Рок- и поп-музыка

en: Rock
ru: Рок

en: Pop
ru: Поп

en: Album play
ru: Прослушивание целых альбомов

[ctx: Name of a dynamic playlist]
en: Rating
ru: Высоко оценённые

en: Too many errors encountered in playlist. Playback stopped.
ru: Слишком много ошибок возникло в списке воспроизведения. Проигрывание остановлено.

[ctx: track by artist on album]
en: <b>%1</b> by <b>%2</b> on <b>%3</b>
ru: <b>%1</b> от <b>%2</b> с <b>%3</b>

[ctx: track by artist]
en: <b>%1</b> by <b>%2</b>
ru: <b>%1</b> от <b>%2</b>

[ctx: track on album]
en: <b>%1</b> on <b>%2</b>
ru: <b>%1</b> с <b>%2</b>

[ctx: track from source]
en: from <b>%1</b>
ru: из <b>%1</b>

en: Manual
ru: Вручную

en: Classical
ru: Классическая музыка

en: Club
ru: Клубная музыка

en: Dance
ru: Танцевальная музыка

en: Full Bass
ru: Усиление басов

en: Full Treble
ru: Усиление высоких частот

en: Full Bass + Treble
ru: Усиление басов и высоких частот

en: Laptop/Headphones
ru: Ноутбук/наушники

en: Large Hall
ru: Большой зал

en: Live
ru: Живое исполнение

en: Party
ru: Вечеринка

en: Reggae
ru: Регги

en: Soft
ru: Мягкая музыка

en: Ska
ru: Ска

en: Soft Rock
ru: Софт-рок

en: Techno
ru: Техно

en: Zero
ru: Нулевые значения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUsername) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_usernameLabel)
en: Username
ru: Имя пользователя

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_hostnameLabel)
en: Hostname
ru: Имя хоста

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_portLabel)
en: Port
ru: Порт

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_databaseNameLabel)
en: Database name
ru: Имя базы данных

en: Amarok 2.x Statistics Importer
ru: Импорт статистики из Amarok 2.x

en: Banshee Statistics Importer
ru: Импорт статистики из Banshee

en: Clementine Statistics Importer
ru: Импорт статистики из Clementine

en: Amarok 1.4 (FastForward)
ru: Amarok 1.4

en: Amarok 1.4 Statistics Importer
ru: Импорт статистики из Amarok 1.4

en: iTunes Statistics Importer
ru: Импорт статистики из iTunes

en: Rhythmbox Statistics Importer
ru: Импорт статистики из Rhythmbox

en: Now playing
ru: Сейчас проигрывается

en: Retrieved lyrics is empty
ru: Получен пустой текст песни

en: Lyrics data could not be parsed
ru: Не удалось обработать данные с текстом песни

en: No information available for this track
ru: Нет информации о дорожке

en: Developer (Stecchino)
ru: Разработчик (Stecchino)

en: Developer (dr_lepper)
ru: Разработчик (dr_lepper)

en: Project founder (markey)
ru: Основатель проекта (markey)

en: Rokymoter, Bug triaging (Mamarok)
ru: Промоутер, сортировка ошибок (Mamarok)

en: Developer (rengels)
ru: Разработчик (rengels)

en: Windows build (TheOneRing)
ru: Сборка для Windows (TheOneRing)

en: Developer (stuffcorpse)
ru: Разработчик (stuffcorpse)

en: Developer (Sentynel)
ru: Разработчик (Sentynel)

en: Rokymoter, Developer (sven423)
ru: Промоутер, разработчик (sven423)

en: Developer (Teo`)
ru: Разработчик (Teo`)

en: Rokymoter, Handbook (valorie)
ru: Промоутер, написание руководства пользователя (valorie)

en: Developer (eean)
ru: Разработчик (eean)

en: Developer (jefferai)
ru: Разработчик (jefferai)

en: Developer (lfranchi)
ru: Разработчик (lfranchi)

en: Release Vixen (Nightrose)
ru: Организатор выпусков (Nightrose)

en: Developer, Vision
ru: Разработчик, представление

en: Developer (maxx_k)
ru: Разработчик (maxx_k)

en: Developer (nhn)
ru: Разработчик (nhn)

en: Developer (sebr)
ru: Разработчик (sebr)

en: Developer (xevix)
ru: Разработчик (xevix)

en: Developer, Replay Gain support
ru: Разработчик, поддержка Replay Gain

en: MP3tunes integration
ru: Интеграция с Mp3tunes

en: Windows porting
ru: Портирование на Windows

en: Rokymoter (dangle)
ru: Промоутер (dangle)

en: Usability
ru: Эргономика

en: Developer (hydrogen)
ru: Разработчик (hydrogen)

en: Biased playlists
ru: Смещённые списки воспроизведения

en: Tag Guesser, Labels, Spectrum Analyzer
ru: Автоматический подбор тегов, метки, спектральный анализатор

en: Nepomuk integration
ru: Интеграция с Nepomuk

en: Podcast improvements
ru: Улучшения для подкастов

en: Live CD, Bug squashing (oggb4mp3)
ru: LiveCD, исправление ошибок (oggb4mp3)

en: Phonon, Lord-President of KDE Multimedia (apachelogger)
ru: Разработчик Phonon, специалист по KDE Multimedia (apachelogger)

en: Icons
ru: Значки

en: Developer, Website theme (KRF)
ru: Разработчик, оформление сайта (KRF)

en: Rokymoter
ru: Промоутер

en: Artwork
ru: Оформление

en: Rokymoter (ljubomir)
ru: Промоутер (ljubomir)

en: Developer (MaskMaster)
ru: Разработчик (MaskMaster)

en: Bug triaging and sanitizing
ru: Сортировка и очистка ошибок

en: UPnP support and patches (nsm)
ru: Поддержка UPnP и исправления (nsm)

en: Website hosting
ru: Хостинг сайта

en: Rokymoter (emunkki)
ru: Промоутер (emunkki)

en: Scripting interface
ru: Поддержка сценариев

en: Nepomuk Collection (phalgun)
ru: Коллекция Nepomuk (phalgun)

en: TagLib & ktrm code
ru: Код TagLib и ktrm

en: Patches & Windows porting (shakes)
ru: Исправления и портирование на Windows

en: Photos & Videos applets, Context View
ru: Аплеты видео и фотографий, контекстный просмотр

en: Developer, Automated Playlist Generator
ru: Разработчик; генератор списков воспроизведения

en: Splash screen artist
ru: Художник заставки при запуске

en: Context view
ru: Контекстный просмотр

en: Former contributors
ru: Прежние участники

en: People listed below have contributed to Amarok in the past. Thank you!
ru: Перечисленные ниже люди вносили вклад в Amarok в прошлом. Спасибо им!

en: Analyzers, patches, shoutcast
ru: Анализаторы, исправления, shoutcast

en: Patches
ru: Исправления

en: MySQL support
ru: Поддержка MySQL

en: Postgresql support
ru: Поддержка Postgresql

en: MTP and Rio Karma media devices, patches
ru: Устройства MTP и Rio Karma, исправления

en: Graphics, splash-screen
ru: Графика, логотип

en: Analyzers, Context Browser and systray eye-candy
ru: Графические анализаторы, панель статистики и значок в системном лотке

en: Icons and image work
ru: Значки и прочая подобная работа

en: Dialog to filter the collection titles
ru: Диалог фильтра для коллекции

en: Tester, IRC channel operator, whipping
ru: Тестирование, оператор канала IRC, советы

en: Rokymoter, bug fixer (Firetech)
ru: Промоутер, исправление ошибок (Firetech)

en: Konqueror Sidebar, some DCOP methods
ru: Боковая панель Konqueror, некоторые методы DCOP

en: FHT routine, bugfixes
ru: Новая процедура БПФ, исправления ошибок

en: K3b export code
ru: Взаимодействие с K3b

en: Bugfixes, PostgreSQL support
ru: Поддержка PostgreSQL, исправление ошибок

en: Wikipedia support, patches
ru: Поддержка Википедии, заплатки

en: Former Amarok logo, former splash screen, former icons
ru: Ранее используемые логотип, заставка и значки

en: Audioscrobbler support
ru: Поддержка аудиоскробблера

en: Stanislav Karchebny
ru: Станислав Карчебный

en: Loads of stuff
ru: Много разной работы

en: Splash screen
ru: Художник заставки при запуске

en: ZImin Stanislav
ru: Зимин Станислав

en: Local Music
ru: Локальная музыка

en: Local sources of content
ru: Локальные источники содержимого

en: Internet
ru: Интернет

en: Online sources of content
ru: Сетевые источники содержимого

en: Playlists
ru: Списки

en: Various types of playlists
ru: Различные типы списков воспроизведения

en: Browse local hard drive for content
ru: Просмотр содержимого локального жёсткого диска

[ctx: @item:inmenu]
en: &View
ru: &Вид

en: Lock Layout
ru: Заблокировать изменение внешнего вида

en: Reset Layout
ru: Восстановить расположение панелей по умолчанию

en: <qt>Closing the main window will keep Amarok running in the System Tray. Use <B>Quit</B> from the menu, or the Amarok tray icon to exit the application.</qt>
ru: <qt>После закрытия главного окна Amarok будет продолжать работать в системном лотке. Для завершения работы Amarok вызовите <B>Выход</B> в меню или в контекстном меню значка в системном лотке.</qt>

en: Docking in System Tray
ru: Поместить в системный лоток

en: Play Media (Files or URLs)
ru: Проиграть музыку (файлы или адреса)

en: Add Media (Files or URLs)
ru: Добавить музыку (файл или адрес)

en: Add Stream
ru: Добавить поток

en: Enter Stream URL:
ru: Введите адрес (URL) потока:

en: &Add Media...
ru: Добавить &музыку...

[ctx: clear playlist]
en: &Clear Playlist
ru: &Очистить список воспроизведения

[ctx: edit play queue of playlist]
en: Edit &Queue
ru: Изменить &очередь

[ctx: Remove duplicate and dead (unplayable) tracks from the playlist]
en: Re&move Duplicates
ru: Уд&алить повторяющиеся дорожки

en: &Add Stream...
ru: &Добавить поток...

en: &Export Playlist As...
ru: &Экспорт списка...

en: Equalizer
ru: Эквалайзер

en: Bookmark Playlist Setup
ru: Запомнить настройку списка воспроизведения

en: Bookmark Context Applets
ru: Добавить аплет в закладки

en: Play Media...
ru: Проиграть музыку...

en: Edit Details of Currently Selected Track
ru: Изменить свойства выбранной дорожки

en: Seek Forward by %1 seconds
ru: Перемотать вперёд на %1 секунд

en: Seek Backward by %1 seconds
ru: Перемотать назад на %1 секунд

en: Update Collection
ru: Обновить коллекцию

en: Synchronize Statistics...
ru: Синхронизировать статистику...

en: Previous Track
ru: Предыдущая дорожка

en: Restart current track
ru: Перемотать в начало дорожки

en: Repopulate Playlist
ru: Перезаполнить список воспроизведения

en: Disable Dynamic Playlist
ru: Отключить динамический список воспроизведения

en: Next Track
ru: Следующая дорожка

en: Increase Volume
ru: Увеличить громкость

en: Decrease Volume
ru: Уменьшить громкость

en: Toggle Main Window
ru: Показать/скрыть главное окно

en: Toggle Full Screen
ru: Полный экран

en: Search playlist
ru: Поиск в списке воспроизведения

en: Show active track
ru: Показать проигрываемую дорожку

en: Show Notification Popup
ru: Показать экранное уведомление

en: Mute Volume
ru: Выключить звук

en: Last.fm: Love Current Track
ru: Last.fm: пометить текущую дорожку как «любимую»

en: Last.fm: Ban Current Track
ru: Last.fm: запретить текущую дорожку

en: Last.fm: Skip Current Track
ru: Last.fm: пропустить текущую дорожку

en: Queue Track
ru: Добавить в очередь воспроизведения

en: Rate Current Track: 1
ru: Оценить текущую дорожку на 1

en: Rate Current Track: 2
ru: Оценить текущую дорожку на 2

en: Rate Current Track: 3
ru: Оценить текущую дорожку на 3

en: Rate Current Track: 4
ru: Оценить текущую дорожку на 4

en: Rate Current Track: 5
ru: Оценить текущую дорожку на 5

en: Network Request Viewer
ru: Сетевой монитор

en: &About Amarok
ru: &Об Amarok

en: &Diagnostics
ru: &Диагностика

en: &Report Bug...
ru: Сооб&щить об ошибке

en: &Music
ru: &Музыка

en: &Amarok
ru: &Действия

en: &Playlist
ru: С&писок воспроизведения

en: &Tools
ru: С&ервис

en: &Settings
ru: &Настройка

en: You have chosen to hide the menu bar.
    
    Please remember that you can always use the shortcut "%1" to bring it back.
ru: Вы собираетесь скрыть строку меню.
    
    Чтобы вернуть строку меню, используйте комбинацию клавиш %1.

en: Hide Menu
ru: Скрыть меню

en: Paused  ::  %1
ru: Приостановлено :: %1

en: %1 - %2  ::  %3
ru: %1 — %2  ::  %3

en: Apply this layout change?
ru: Применить это изменение расположения элементов интерфейса программы?

en: MusicBrainz match ratio: %1%
ru: Степень совпадения с MusicBrainz: %1%

en: MusicDNS match ratio: %1%
ru: Степень совпадения с MusicDNS: %1%

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NetworkRequestsDialog) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Network Requests
ru: Сетевой монитор

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton)
en: &Clear
ru: &Очистить

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Method
ru: Метод

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Response
ru: Код состояния

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Length
ru: Размер

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Content Type
ru: Тип содержимого

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Info
ru: Сведения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Request Details
ru: Подробности запроса

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Response Details
ru: Подробности ответа

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, responseDetails)
en: Value
ru: Значение

en: Reading OPML podcast from %1 failed with error:
ru: Ошибка чтения подкаста OPML из %1:

en: %0
    Hz
ru: %0
    Гц

en: %0
    kHz
ru: %0
    кГц

en: Playlist Layouts
ru: Схема списка воспроизведения

en: Configure Playlist Layouts...
ru: Настроить схемы списка...

en: Configuration for
ru: Настройка

[ctx: placeholder for a prefix]
en: [prefix]
ru: [префикс]

[ctx: placeholder for a suffix]
en: [suffix]
ru: [суффикс]

en: Width:
ru: Ширина:

en: Custom
ru: Указать вручную

en: Either a fixed (absolute) value, or a relative value (e.g. 128px or 12%).
ru: Указать абсолютное либо относительное значение (например, 128 пикселов или 12%).

en: Fit content
ru: Уместить содержимое

en: Fit the element text
ru: Уместить текст элемента

[ctx: automatic width]
en: Automatic
ru: Автоматически

en: Take homogeneous part of the space available to all elements with automatic width
ru: Занимать пропорциональную долю пространства, оставшегося
    для всех элементов с автоматическим выбором ширины.

en: Alignment:
ru: Выравнивание:

en: Font:
ru: Шрифт:

en: Configuration for '%1'
ru: Настройка «%1»

en: Show cover
ru: Показать обложку

en: Invalid playlist layout.
ru: Неверная схема списка воспроизведения.

en: Encountered an unknown element name while reading layout.
ru: При чтении раскладки встретилось неизвестное имя элемента.

en: copy of %1
ru: Копия «%1»

en: Current layout '%1' is read only. Creating a new layout '%2' with your changes and setting this as active
ru: Схема «%1» доступна только для чтения и не может быть изменена. Изменённая схема сохранена под новым названием «%2».

en: The layout '%1' is one of the default layouts and cannot be deleted.
ru: Схема «%1» является стандартной и не может быть удалена.

en: Cannot Delete Default Layouts
ru: Не удалось удалить стандартные схемы

en: Head
ru: Заголовок

en: Body
ru: Тело

en: Body (Various artists)
ru: Тело (Различные исполнители)

en: Single
ru: Сингл

en: New playlist layout
ru: Создать схему списка воспроизведения

en: Copy playlist layout
ru: Скопировать схему

en: Delete playlist layout
ru: Удалить схему

en: Rename playlist layout
ru: Переименовать схему

en: Choose a name for the new playlist layout
ru: Введите имя для новой схемы

en: Please enter a name for the playlist layout you are about to define:
ru: Введите имя для схемы списка воспроизведения:

en: Cannot create a layout with no name.
ru: Невозможно создать схему без названия.

en: Layout name error
ru: Ошибка в имени схемы

en: Cannot create a layout with the same name as an existing layout.
ru: Нельзя использовать одинаковые названия для нескольких схем.

en: Cannot create a layout containing '/'.
ru: Невозможно создать схему с именем, содержащим «/».

en: Please enter a name for the playlist layout you are about to define as copy of the layout '%1':
ru: Введите имя схемы, которое будет использовано для скопированной схемы «%1»:

en: Choose a new name for the playlist layout
ru: Введите новое имя для схемы списка

en: Please enter a new name for the playlist layout you are about to rename:
ru: Введите новое имя для схемы списка воспроизведения, которую необходимо переименовать:

en: Cannot rename a layout to have no name.
ru: Нельзя убирать название схемы.

en: Cannot rename a layout to have the same name as an existing layout.
ru: Нельзя использовать одинаковые названия для нескольких схем.

en: The layout '%1' you modified is one of the default layouts and cannot be overwritten. Saved as new layout '%2'
ru: Изменённая схема «%1» является стандартной и не может быть перезаписана. Сохранена как новая схема «%2».

en: Default Layout
ru: Схема по умолчанию

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PlaylistLayoutEditDialog)
en: Playlist Layout Editor
ru: Редактор схем списка воспроизведения

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Available Layouts
ru: Доступные схемы:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Layout
ru: Схема

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inlineControlsChekbox)
en: Show inline playback controls
ru: Встроенные элементы управления воспроизведением

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Group By
ru: Группировать по

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tooltipsCheckbox)
en: Show tooltips
ru: Показывать всплывающие подсказки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton)
en: Preview
ru: Предварительный просмотр

en: Track Progression
ru: Порядок воспроизведения

en: Standard
ru: По порядку

en: Only Queue
ru: Только очередь

en: Repeat Track
ru: Повторять дорожку

en: Repeat Album
ru: Повторять альбом

en: Repeat Playlist
ru: Повторять список

en: Random Tracks
ru: Случайные дорожки

en: Random Albums
ru: Случайные альбомы

en: Favor
ru: Избранные

en: Higher Scores
ru: С наивысшим рейтингом

en: Higher Ratings
ru: С наивысшей оценкой

en: Not Recently Played
ru: Воспроизведённые давно

en: Shuffle
ru: В случайном порядке

en: Add a sorting level to the playlist.
ru: Добавить уровень сортировки в список воспроизведения.

[ctx: Empty placeholder token used for spacing in playlist layouts]
en: Placeholder
ru: заполнитель

[ctx: 'Cover image' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Cover image
ru: Обложка

[ctx: 'Directory' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Directory
ru: Каталог

[ctx: 'Divider' token for playlist layouts representing a small visual divider]
en: Divider
ru: Разделитель

[ctx: 'File name' playlist column name and token for playlist layouts]
en: File name
ru: Имя файла

[ctx: 'Group length' (total play time of group) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Group length
ru: Длительность группы

[ctx: 'Group tracks' (number of tracks in group) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Group tracks
ru: Композиций в группе

[ctx: 'Labels' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Labels
ru: Метки

[ctx: 'Mood' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Mood
ru: Тон

[ctx: 'Moodbar' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Moodbar
ru: Индикатор тона

[ctx: 'Source' (local collection, Magnatune.com, last.fm, ... ) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Source
ru: Источник

[ctx: 'SourceEmblem' playlist column name and token for playlist layouts]
en: SourceEmblem
ru: Логотип источника

[ctx: 'Title' (track name) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Title
ru: Заголовок

[ctx: 'Title (with track number)' (track name prefixed with the track number) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Title (with track number)
ru: Заголовок (с номером дорожки)

en: <a href='%1'>Dynamic Mode</a> Enabled. <a href='%2'>Repopulate</a> | <a href='%3'>Turn off</a>
ru: <a href='%1'>Динамический список</a> включён. <a href='%2'>Обновить</a> | <a href='%3'>Выключить</a>

en: &Save Current Playlist
ru: &Сохранить список

en: &Save playlist to "%1"
ru: &Сохранить список в «%1»

[ctx: %1 is number of tracks, %2 is time]
en: %1 track (%2) | %1 tracks (%2)
ru[0]: %1 дорожка (%2)
ru[1]: %1 дорожки (%2)
ru[2]: %1 дорожек (%2)
ru[3]: %1 дорожка (%2)

[ctx: %1 is number of tracks]
en: %1 track | %1 tracks
ru[0]: %1 дорожка
ru[1]: %1 дорожки
ru[2]: %1 дорожек
ru[3]: %1 дорожка

en: No tracks
ru: Нет дорожек

en: Total playlist size: %1
ru: Общий размер списка воспроизведения: %1

en: Queue size: %1
ru: Размер очереди: %1

en: Queue length: %1
ru: Длина очереди: %1

[ctx: %1: bitrate]
en: %1 kbps
ru: %1 кбит/с

en: No extra information available
ru: Нет дополнительной информации о дорожке

[ctx: The name of the file this track is stored in]
en: Filename
ru: Имя файла

en: Disc Number
ru: Номер диска

[ctx: The Track number for this item]
en: Track
ru: Дорожка

en: BPM
ru: Ударов в минуту

en: Comment
ru: Комментарий

[ctx: The location on disc of this track]
en: Directory
ru: Каталог

en: Bitrate
ru: Битрейт

en: Sample Rate
ru: Частота дискретизации

en: Rating
ru: Оценка

[ctx: Column name]
en: Last Played
ru: Последнее воспроизведение

en: Mood
ru: Тон

en: File Size
ru: Размер файла

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlaylistQueueEditor)
en: Queue Editor
ru: Редактор очереди

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, upButton)
en: Move Up
ru: Переместить вверх

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, downButton)
en: Move Down
ru: Переместить вниз

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, dequeueTrackButton)
en: Dequeue Track
ru: Удалить дорожку из очереди

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearButton)
en: Clear Queue
ru: Очистить очередь

en: Clear the playlist sorting configuration.
ru: Очистить параметры сортировки списка

en: Add a playlist sorting level.
ru: Добавить уровень сортировки списка воспроизведения.

en: Filter %1
ru: Фильтр %1

en: Search %1
ru: Поиск %1

en: %1 layout
ru: Схема «%1»

[ctx: A type of command that affects the sorting, layout and filtering int he Playlist]
en: Playlist
ru: Схема списка воспроизведения

en: Start typing to progressively search through the playlist
ru: Введите текст для начала поиска по списку

en: Tracks
ru: Дорожки

en: Albums
ru: Альбомы

en: Artists
ru: Исполнители

en: Composers
ru: Композиторы

en: Years
ru: Годы

en: Show only matches
ru: Показывать только совпадения

en: Search Preferences
ru: Параметры поиска

en: Tracks Added
ru: Дорожки добавлены

en: Tracks Removed
ru: Дорожки удалены

en: The following sources are available for this track:
ru: Для этой дорожки доступны следующие источники:

en: OK
ru: ОК

en: Stop Playing After This Track
ru: Остановить воспроизведение после этой дорожки

en: Remove From Playlist
ru: Удалить из списка воспроизведения

en: Select Source
ru: Выберите источник

[ctx: name of a type of constraint group]
en: "Match Any" group
ru: Хотя бы одно из вложенных условий должно выполняться

[ctx: name of a type of constraint group]
en: "Match All" group
ru: Все вложенные условия должны выполняться

[ctx: name of a type of constraint group]
en: Unknown match group
ru: Неизвестная группа условий

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ConstraintGroupEditWidget)
en: An editor for Constraint Groups.  You can set the group type to "match all" or "match any".  When the group type is set to "match all", the Generator will try to have the playlist match all the constraints within the group.  When the group type is set to "match any", the Generator will try to have the playlist match any of the constraints within the group.
ru: Редактор комбинации условий. При выборе «Все вложенные условия должны выполняться» генератор будет стремиться к выполнению всех условий из группы. При выборе «Хотя бы одно из вложенных условий должно выполняться» генератор будет стремиться к выполнению хотя бы одного условия из группы.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Constraint Group Settings
ru: Настройка комбинации условий

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAll)
en: The APG will consider the constraint group satisfied only if all of the constraints within the group are satisfied.  This is analogous to a logical AND: "the tracks should match properties A, B, and C".
ru: Для выполнения группы условий должны выполняться все условия из группы. Иными словами, на группе условий выполняется логическое «И»: дорожки должны удовлетворять условиям A, B и C.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAll)
en: Match all constraints in the group
ru: Все вложенные условия должны выполняться

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAny)
en: The APG will consider the constraint group satisfied if any one of the constraints within it is satisfied.  This is analogous to a logical OR: "the tracks should match properties A, B, or C".
ru: Для выполнения группы условий должно выполняться хотя бы одно из условий из группы. Иными словами, на группе условий выполняется логическое «ИЛИ»: дорожки должны удовлетворять условию A, B или C.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAny)
en: Match any constraint in the group
ru: Хотя бы одно из вложенных условий должно выполняться

en: Checkpoint
ru: Фиксирование позиции

en: Fixes a track, album, or artist to a certain position in the playlist
ru: Фиксирует положение дорожки, альбома или исполнителя в списке воспроизведения

en: Checkpoint: %1
ru: Фиксированная позиция %1

en: unassigned
ru: (не настроено)

en: "%1" (track) by %2
ru: дорожки «%1» исполнителя %2

en: "%1" (album) by %2
ru: альбома «%1» исполнителя %2

en: "%1" (album)
ru: альбома «%1»

en: "%1" (artist)
ru: исполнителя %1

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, CheckpointEditWidget)
en: An editor for a CheckPoint constraint.  The user can set the track, album, or artist to be placed at a certain position in the playlist.
ru: Редактор фиксирования позиции. Здесь можно зафиксировать положение дорожки, альбома или исполнителя в списке воспроизведения.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Checkpoint Constraint Settings
ru: Настройка позиции во времени

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (TrackSelectWidget, trackSelector)
en: Select the track that you want to use as the checkpoint.
ru: Выберите дорожку, альбом или исполнителя, которого нужно зафиксировать в списке воспроизведения.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Position)
en: Position:
ru: Позиция:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Strictness) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: How strict the APG should be about placing the selected track at the specified time.
ru: Степень строгости, с которой генератор будет фиксировать положение во времени выбранной дорожки, альбома или исполнителя.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Strictness) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_StrictnessInt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_strictnessDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_StrictnessTime) i18n: ectx: property (text), widget (
en: Match:
ru: Совпадение:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Fuzzy) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyInt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyTime) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyR
en: fuzzy
ru: неточное

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Exact) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactInt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactTime) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactR
en: exact
ru: точное

en: Playlist Duration
ru: Ограничение на суммарную длительность

en: Sets the preferred duration of the playlist
ru: Устанавливает требуемую длительность списка воспроизведения

[ctx: %1 is a length of time (e.g. 5:00 for 5 minutes)]
en: Playlist duration: equals %1
ru: Суммарная длительность равна %1

[ctx: %1 is a length of time (e.g. 5:00 for 5 minutes)]
en: Playlist duration: more than %1
ru: Суммарная длительность больше чем %1

[ctx: %1 is a length of time (e.g. 5:00 for 5 minutes)]
en: Playlist duration: less than %1
ru: Суммарная длительность меньше чем %1

en: Playlist duration: unknown
ru: Суммарная длительность неизвестна

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PlaylistDurationEditWidget)
en: An editor for a PlaylistDuration constraint.  The user can set the name of the constraint; the target duration and whether the playlist should be less than, equal to, or greater than that duration; and the strictness with which the APG should match that duration.
ru: Редактор ограничения на количество дорожек в списке. Здесь можно задать верхнее или нижнее ограничение, либо точное значение суммарной длительности списка воспроизведения. Также можно определить степень строгости, с которой должно выполняться выбранное ограничение.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Playlist Duration Constraint Settings
ru: Настройка ограничения размера списка

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: Whether the duration of the generated playlist should be shorter than, equal to, or longer than the specified value.
ru: Тип ограничения длительности списка воспроизведения.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: shorter than
ru: короче, чем

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Compa
en: equal to
ru: равен

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: longer than
ru: длиннее, чем

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTimeEdit, timeEdit_Duration)
en: The desired duration of the playlist, in hours, minutes, and seconds.  Note: because of Qt limitations, the maximum playlist duration that you can specify is 24 hours.
ru: Желаемая суммарная длительность списка воспроизведения в часах, минутах и секундах. Внимание: из-за ограничений Qt невозможно указать максимальную длительность списка воспроизведения, превышающую 24 часа.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Strictness) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: How strict the APG should be about matching the playlist duration to the specified time.
ru: Степень строгости, с которой генератор будет сравнивать длительность списка воспроизведения с выбранной длительностью.

en: Total File Size of Playlist
ru: Ограничение на объём файлов

en: Sets the preferred total file size of the playlist
ru: Устанавливает требуемый суммарный размер аудиофайлов из списка воспроизведения

[ctx: %1 is a file size (e.g. 50 MB)]
en: Total file size of playlist: equals %1
ru: Объём файлов равен %1

[ctx: %1 is a file size (e.g. 50 MB)]
en: Total file size of playlist: more than %1
ru: Объём файлов больше чем %1

[ctx: %1 is a file size (e.g. 50 MB)]
en: Total file size of playlist: less than %1
ru: Объём файлов меньше чем %1

en: Total file size of playlist: unknown
ru: Объём файлов неизвестен

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Playlist Total Size Constraint Settings
ru: Настройка ограничения объёма файлов

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: Whether the total size of all files in the generated playlist should be less than, equal to, or more than the specified value.
ru: Тип ограничения на объём файлов в списке воспроизведения.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox
en: less than
ru: меньше чем

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: more than
ru: больше чем

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, spinBox_Size)
en: The target total size of all the files in the playlist.
ru: Желаемый объём аудиофайлов в генерируемом списке воспроизведения.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Unit)
en: The file size units used by the constraint.  Note that kB is 1,000 bytes; MB is 1,000,000 bytes; and so forth.
ru: Единица объёма информации для измерения суммарного размера аудиофайлов. Используются десятичные множители, например 1 КБ = 1000 байт, 1 МБ = 1000 КБ.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Unit)
en: kB
ru: КБ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Unit)
en: MB
ru: МБ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Unit)
en: GB
ru: ГБ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Unit)
en: TB
ru: ТБ

en: Playlist Length
ru: Ограничение на количество дорожек

en: Sets the preferred number of tracks in the playlist
ru: Устанавливает требуемое количество дорожек в списке воспроизведения

en: Playlist length: unknown
ru: Ограничение на количество дорожек неизвестно

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Playlist Length Constraint Settings
ru: Настройка длины списка воспроизведения

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: Whether the number of tracks in the generated playlist should be less than, equal to, or more than the specified value.
ru: Тип ограничения на количество дорожек в списке воспроизведения.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: fewer than
ru: меньше чем

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, spinBox_Length)
en: The target number of tracks for the generated playlist.
ru: Желаемое количество дорожек в генерируемом списке воспроизведения.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: How strict the APG should be about matching the playlist length to the specified number of tracks.
ru: Степень строгости, с которой генератор будет сравнивать длину списка воспроизведения с выбранным количеством дорожек.

en: Prevent Duplicates
ru: Запрет совпадений

en: Prevents duplicate tracks, albums, or artists from appearing in the playlist
ru: Предотвращает появление совпадающих дорожек, а также нескольких дорожек из одного альбома и нескольких дорожек от одного исполнителя в списке воспроизведения

en: Prevent duplicate tracks
ru: Все дорожки разные

en: Prevent duplicate artists
ru: Все дорожки от разных исполнителей

en: Prevent duplicate albums
ru: Все дорожки из разных альбомов

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PreventDuplicatesEditWidget)
en: An editor for a Prevent Duplicates constraint.  When set to "track", it will try to prevent more than one copy of the same track from ending up in the playlist.  When set to "album" or "artist", it will try to prevent more than one track from a given album or a given artist from ending up in the playlist.
ru: Редактор запрета совпадений. При запрете совпадения дорожек в списке воспроизведения не будут появляться повторяющиеся дорожки. При запрете совпадения альбомов или исполнителей генератор не будет добавлять в список воспроизведения больше одной дорожки из одного альбома или от одного исполнителя.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Prevent Duplicates Constraint Settings
ru: Настройка запрета совпадений

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Field) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: Control which duplicates to prevent.  "Prevent duplicate tracks" is the least restrictive, and "prevent duplicate artists" is the most restrictive.
ru: Параметр, определяющий, совпадений чего нужно избегать. «Запретить совпадение дорожек» — наименее строгое условие, «Запретить совпадение исполнителей» — наиболее строгое условие.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Field)
en: Prevent duplicate
ru: Запретить совпадение

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: tracks
ru: дорожек

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: albums
ru: альбомов

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: artists
ru: исполнителей

en: Match Tags
ru: Условие на тег

en: Make all tracks in the playlist match the specified characteristic
ru: Накладывает условия на теги дорожек, допускаемых в список воспроизведения

[ctx: %1 = empty string or "not"; %2 = a metadata field, like "title" or "artist name"; %3 = a predicate, can be equals, starts with, ends with or contains; %4 = a string to match; Example: Match tag: not title contains "foo"]
en: Match tag:%1 %2 %3 %4
ru: Условие на тег: %2%1 %3 %4

en:  not
ru:  не

[ctx: number of stars in the rating of a track]
en: %1 star | %1 stars
ru[0]: %1
ru[1]: %1
ru[2]: %1
ru[3]: %1

[ctx: an arbitrary string surrounded by quotes]
en: "%1"
ru: «%1»

[ctx: a numerical tag (like year or track number) equals a value]
en: equals
ru: равен

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating)
en: greater than
ru: больше чем

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: before
ru: до

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: on
ru: в определённый день

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: after
ru: после

en: within
ru: не старше

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) equals some string]
en: equals
ru: равен

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) starts with some string]
en: starts with
ru: начинается с

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) ends with some string]
en: ends with
ru: заканчивается на

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) contains some string]
en: contains
ru: содержит

en: regexp
ru: рег.выр.

en: unknown comparison
ru: неизвестное сравнение

en: %1 day | %1 days
ru[0]: %1 дня
ru[1]: %1 дней
ru[2]: %1 дней
ru[3]: 1 дня

en: %1 month | %1 months
ru[0]: %1 месяца
ru[1]: %1 месяцев
ru[2]: %1 месяцев
ru[3]: 1 месяца

en: %1 year | %1 years
ru[0]: %1 года
ru[1]: %1 лет
ru[2]: %1 лет
ru[3]: 1 года

[ctx: within the last %1 days]
en: day | days
ru[0]: дня
ru[1]: дней
ru[2]: дней
ru[3]: дня

[ctx: within the last %1 months]
en: month | months
ru[0]: месяца
ru[1]: месяцев
ru[2]: месяцев
ru[3]: месяца

[ctx: within the last %1 years]
en: year | years
ru[0]: года
ru[1]: лет
ru[2]: лет
ru[3]: года

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, TagMatchEditWidget)
en: An editor for a TagMatch constraint.  The user can specify a track characteristic, and the APG will fill the playlist with tracks that match that characteristic.  This functions similarity to the matching attributes of the smart playlists in Amarok 1.4.
ru: Редактор условия на тег. Здесь можно задать требуемое значение одного из тегов дорожки. Генератор будет заполнять список воспроизведения дорожками, у которых тег удовлетворяет выбранному условию.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Match Tag Constraint Settings
ru: Настройка условия на тег

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Match) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: Selects which track characteristic you want to match.
ru: Выберите свойство, по которому нужно выбирать дорожки.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Match)
en: Field:
ru: Тег:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, checkBox_Invert) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Invert)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Calibri'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The APG will choose all tracks that do <span style=" font-weight:600;">not</span> match the specified characteristics.</p></body></html>
ru: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Calibri'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">При включённом параметре генератор списков воспроизведения будет выбирать те дорожки, которые <span style=" font-weight:600;">не</span> удовлетворяют заданному выше условию.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Invert)
en: Invert:
ru: Обратить условие:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt)
en: Whether the APG should choose tracks that are less than, equal to, or greater than the specified value.
ru: Критерий соответствия значения тега числовому значению.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, spinBox_ValueInt)
en: The numerical value that the track characteristic should match.
ru: Число, соответствие которому будет проверяться генератором при поиске дорожек.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_StrictnessInt) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessInt)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified value.
ru: Степень строгости, с которой генератор будет сравнивать выбранный тег у дорожек.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: Whether the APG should choose tracks that are before, on, or after a specific date; or whether it should choose tracks that are within a certain time range.
ru: Критерий соответствия значения тега дате или диапазону дат.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: within the last
ru: в течение последних

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, page_DateSpecific)
en: The specific date that the APG should use for matching.
ru: Дата, соответствие которой будет проверяться генератором при поиске дорожек.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, page_DateRange)
en: The relative time period that the APG should try to match.
ru: Период времени, соответствие которому будет проверяться генератором при поиске дорожек.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_strictnessDate) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessDate)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified date.
ru: Степень строгости, с которой генератор будет сравнивать дату в выбранном теге у дорожек.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: Whether the APG should match tracks that equal, start with, end with, or contain the specified string.
ru: Критерий соответствия значения тега строке.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: equals
ru: равен

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: starts with
ru: начинается с

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: ends with
ru: заканчивается на

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: contains
ru: содержит

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEdit_StringValue)
en: The string that the APG should use when matching tracks.
ru: Строка, соответствие которой будет проверяться генератором при поиске дорожек.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime)
en: Whether the APG should choose tracks that are less than, equal to, or greater than the specified time.
ru: Критерий соответствия значения тега времени.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTimeEdit, timeEdit_TimeValue)
en: The time that the APG should try to match.
ru: Время, соответствие которому будет проверяться генератором при поиске дорожек.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_StrictnessTime) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessTime)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified time.
ru: Степень строгости, с которой генератор будет сравнивать время в выбранном теге у дорожек.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating)
en: Whether the APG should choose tracks that are less than, equal to, or greater than the specified rating.
ru: Критерий соответствия оценки.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KRatingWidget, rating_RatingValue)
en: The rating that the APG should try to match.
ru: Оценка, с которой будут сравниваться оценки дорожек.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_StrictnessRating) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessRating)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified rating.
ru: Степень строгости, с которой генератор будет сравнивать оценки дорожек.

en: url
ru: адрес URL

en: title
ru: заголовок

en: artist name
ru: исполнитель

en: album name
ru: альбом

en: genre
ru: жанр

en: composer
ru: композитор

en: comment
ru: комментарий

en: track number
ru: номер дорожки

en: disc number
ru: номер диска

en: length
ru: длительность

en: added to collection
ru: дата добавления в коллекцию

en: score
ru: рейтинг

en: rating
ru: оценка

en: first played
ru: дата первого воспроизведения

en: last played
ru: дата последнего воспроизведения

en: play count
ru: количество воспроизведений

en: label
ru: метка

en: The playlist generator failed to load any tracks from the collection.
ru: Генератору списков воспроизведения не удалось загрузить ни одной дорожки из коллекции.

en: There are no tracks that match all constraints. The playlist generator will find the tracks that match best, but you may want to consider loosening the constraints to find more tracks.
ru: Ни одна дорожка не удовлетворяет всем условиям. Генератор списков воспроизведения выберет наиболее подходящие дорожки, однако, рекомендуется ослабить условия, чтобы найти больше дорожек.

en: New playlist preset
ru: Новая конфигурация генератора списков воспроизведения

en: Unnamed playlist preset
ru: Безымянная конфигурация генератора списков воспроизведения

en: Generating a new playlist
ru: Создание списка воспроизведения

en: The playlist generator created a playlist which does not meet all of your constraints.  If you are not satisfied with the results, try loosening or removing some constraints and then generating a new playlist.
ru: Генератор списков воспроизведения создал список, который не удовлетворяет всем установленным требованиям. Если вы недовольны результатом, попробуйте ослабить или удалить некоторые условия поиска и запустить генератор заново.

en: Add new
ru: Добавить...

en: Constraint Group
ru: Комбинацию условий

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PresetEditDialog)
en: APG Preset Editor
ru: Редактор конфигураций генератора

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_Tree)
en: Constraint Tree
ru: Дерево условий

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_Title)
en: APG Preset Name
ru: Название конфигурации генератора

en: Import preset
ru: Импорт конфигурации

en: Preset exported to %1
ru: Конфигурация была экспортирована в файл %1

en: Preset could not be exported to %1
ru: Не удалось экспортировать конфигурацию в файл %1

en: Presets could not be imported from %1
ru: Не удалось импортировать конфигурации из файла %1

en: %1 could not be opened for preset import
ru: Не удалось открыть файл %1 для импортирования конфигурации

en: Example 1: new tracks added this week
ru: Пример 1: новые дорожки, добавленные на этой неделе

en: Example 2: rock or pop music
ru: Пример 2: рок- и поп-музыка

en: Example 3: about one hour of tracks from different artists
ru: Пример 3: около часа музыки разных исполнителей

en: Example 4: like my favorite radio station
ru: Пример 4: подобие радиостанции с вашей любимой музыкой

en: Example 5: an 80-minute CD of rock, metal, and industrial
ru: Пример 5: 80-минутный CD рока, метала и индастриала

en: Export "%1" preset
ru: Экспорт конфигурации «%1»

en: Preset files (*.xml)
ru: Файлы конфигураций (*.xml)

en: Playlist Files on Disk
ru: Файлы списков воспроизведения на диске

en: The playlist file "%1" could not be loaded.
ru: Не удалось загрузить файл списка воспроизведения «%1».

en: Amarok Database
ru: База данных Amarok

en: Local playlists stored in the database
ru: Локальные списки воспроизведения сохранены в базе данных

en: <Empty>
ru: <пусто>

en: Scanning music
ru: Идёт сканирование

en: Aborting scanner with error: %1
ru: Сканирование прервано с ошибкой: %1

en: Unable to start Amarok collection scanner.
ru: Не удалось запустить сканирование коллекции.

en: A KDE text-editor component could not be found.
    Please check your KDE installation.  Exiting the console!
ru: Компонент текстового редактора KDE не найден.
    Возможно, среда KDE установлена неправильно.
    Консоль сценариев будет закрыта.

en: Console
ru: Консоль

en: Error
ru: Ошибки

en: Script error reported by: %1
    %2
ru: Ошибка выполнения сценария %1:
    %2

en: Add new Ampache server
ru: Добавить сервер Ampache

en: Successfully connected
ru: Успешное соединение

en: Connection failure
ru: Ошибка соединения

en: Authentication Error
ru: Ошибка идентификации

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add Server
ru: Добавить сервер

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove Server
ru: Удалить сервер

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelServerAddress)
en: Server Address
ru: Адрес сервера

en: Amarok frontend for your Ampache server
ru: Интерфейс Amarok для сервера Ampache.

en: Use Amarok as a seamless frontend to your Ampache server. This lets you browse and play all the Ampache contents from within Amarok.
ru: Используйте Amarok как интегрированный интерфейс к серверу Ampache. Просматривайте и слушайте содержимое Ampache прямо из Amarok.

en: Ampache Server %1
ru: Сервер Ampache %1

en: <p>No information found for this track.</p>
ru: <p>Не найдено сведений о данной дорожки.</p>

en: <p>No information found for this album.</p>
ru: <p>Не найдено сведений об этом альбоме.</p>

en: <p>No information found for this artist.</p>
ru: <p>Не найдено сведений об этом исполнителе.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, verifyButton)
en: Check Connection
ru: Проверить соединение

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: gpodder.net Profile
ru: Профиль на gpodder.net

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kActiveLabel1)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="http://www.gpodder.net/register/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Sign up to gpodder.net</span></a></p></body></html>
ru: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="http://www.gpodder.net/register/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Зарегистрироваться в gpodder.net</span></a></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, testLogin)
en: &Test Login
ru: &Проверить

en: Gpodder Podcasts
ru: Подкасты Gpodder

en: Trying to synchronize statuses with gpodder.net
ru: Попытка синхронизировать статусы с gpodder.net

en: gpodder.net: Podcast Directory Service
ru: gpodder.net: Каталог подкастов

en: gpodder.net is an online Podcast Directory & Synchonisation Service.
ru: gpodder.net — это каталог и интернет-служба синхронизации подкастов.

en: Subscribe
ru: Подписаться

en: gpodder.net credentials
ru: Профиль на gpodder.net

en: No running KWallet found. Would you like Amarok to save your gpodder.net credentials in plaintext?
ru: Бумажник KDE не запущен. Сохранить данные профиля gpodder.net как обычный текст?

en: Testing...
ru: Проверка...

en: Failed
ru: Ошибка

[ctx: The operation completed as expected]
en: Success
ru: Выполнено

en: Either the username or the password is incorrect, please correct and try again
ru: Имя пользователя или пароль введены неверно, исправьте и попробуйте снова.

en: Unable to connect to gpodder.net service or other error occurred.
ru: Не удалось подключиться к службе gpodder.net, либо произошла другая ошибка.

en: Error parsing the Reply, check if gpodder.net is working correctly and report a bug
ru: Ошибка при анализе ответа. Проверьте, что сайт gpodder.net работает корректно и напишите отчёт об ошибке.

en: No description available...
ru: Описание недоступно...

en: From Jamendo.com
ru: С Jamendo.com

en: A site where artists can freely share their music
ru: Сайт, где исполнители могут свободно поделиться своей музыкой

en: Jamendo.com puts artists and music lovers in touch with each other. The site allows artists to upload their own albums to share them with the world and users to download all of them for free. Listen to and download all Jamendo.com contents from within Amarok.
ru: Jamendo.com объединяет исполнителей и любителей музыки. На сайте исполнитель может опубликовать свои альбомы для открытого и бесплатного доступа по всему миру. Amarok позволяет загружать и слушать музыку с Jamendo.com.

[ctx: Fetch new information from the website]
en: Update
ru: Обновить

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: Download
ru: Загрузка

note: i18n("Artist") ); connect( action, SIGNAL(triggered(bool)), SLOT(sortByArtist()) ); action = filterMenu->addAction( i18n( "Artist / Album" ) ); connect( action, SIGNAL(triggered(bool)), SLOT(sortByArtistAlbum()) ); action = filterMenu->addAction( i18n( "Album" ) ); connect( action, SIGNAL(triggered(
en: Genre / Artist
ru: Жанр / Исполнитель

en: Genre / Artist / Album
ru: Жанр / Исполнитель / Альбом

en: Downloading Jamendo.com database...
ru: Загрузка базы данных Jamendo.com...

en: Updating the local Jamendo database.
ru: Обновление локальной базы данных Jamendo.

[ctx: First part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: Jamendo.com database update complete. Added 1 track on  | Jamendo.com database update complete. Added %1 tracks on
ru[0]: Завершено обновление базы данных Jamendo.com. Добавлена %1 дорожка из
ru[1]: Завершено обновление базы данных Jamendo.com. Добавлено %1 дорожки из
ru[2]: Завершено обновление базы данных Jamendo.com. Добавлено %1 дорожек из
ru[3]: Завершено обновление базы данных Jamendo.com. Добавлена %1 дорожка из

[ctx: Middle part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 album from  | %1 albums from
ru[0]: %1 альбома
ru[1]: %1 альбомов
ru[2]: %1 альбомов
ru[3]: %1 альбома

[ctx: Last part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 artist. | %1 artists.
ru[0]: %1 исполнителя.
ru[1]: %1 исполнителей.
ru[2]: %1 исполнителей.
ru[3]: %1 исполнителя.

[ctx: Name of the "Last.fm" similar bias]
en: Last.fm similar
ru: Похожие на Last.fm

[ctx: Description of the "Last.fm" bias]
en: The "Last.fm" similar bias looks up tracks on Last.fm and only adds similar tracks.
ru: Условие «Похожие на Last.fm» ищет дорожки на Last.fm и добавляет только похожие дорожки.

[ctx: Last.fm bias representation]
en: Similar to the previous track (as reported by Last.fm)
ru: Схожие с предыдущей дорожкой (по сообщению Last.fm)

[ctx: Last.fm bias representation]
en: Similar to the previous artist (as reported by Last.fm)
ru: Схожие с предыдущим исполнителем (по сообщению Last.fm)

en: the previous track
ru: предыдущую дорожку

[ctx: Name of the "WeeklyTop" bias]
en: Last.fm weekly top artist
ru: Лучшие исполнители недели на Last.fm

[ctx: Description of the "WeeklyTop" bias]
en: The "WeeklyTop" bias adds tracks that are in the weekly top chart of Last.fm.
ru: Условие «Лучшие за неделю» добавляет дорожки, которые находятся в списке лучших за неделю на Last.fm.

[ctx: WeeklyTopBias bias representation]
en: Tracks from the Last.fm top lists from %1 to %2
ru: Дорожки из списка лучших на Last.fm с %1 по %2

[ctx: in WeeklyTopBias. Label for the date widget]
en: from:
ru: c:

[ctx: in WeeklyTopBias. Label for the date widget]
en: to:
ru: по:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Last.fm Profile
ru: Профиль на Last.fm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kActiveLabel1)
en: <a href="http://www.last.fm:80/signup.php">Sign up to Last.fm</a>
ru: <a href="http://www.last.fm:80/signup.php">Зарегистрироваться в Last.fm</a>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Last.fm Services
ru: Служба Last.fm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubmitPlayedSongs)
en: &Submit tracks
ru: &Отправлять статистику

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RetrieveSimilarArtists)
en: &Retrieve similar artists
ru: &Запрашивать списки похожих исполнителей

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ScrobbleComposer)
en: &Use composer data if available in Last.fm as artist
ru: И&спользовать для Last.fm сведения о композиторе вместо исполнителя

en: Last.fm: The social music revolution
ru: Last.fm: Музыкальная социальная революция

en: Last.fm: Love
ru: Last.fm: избранное

[ctx: Last.fm: errorMessage]
en: Either the username was not recognized, or the password was incorrect.
ru: Имя пользователя или пароль введены неверно, исправьте и попробуйте снова.

[ctx: Last.fm: errorMessage]
en: There was a problem communicating with the Last.fm services. Please try again later.
ru: Возникла ошибка соединения со службой Last.fm. Попробуйте позже.

en: Enter an artist name
ru: Введите имя исполнителя

en: Enter a tag
ru: Введите метку

en: Enter a Last.fm user name
ru: Имя пользователя на Last.fm

en: Username: %1
ru: Имя пользователя: %1

en: Play Count: %1 play | Play Count: %1 plays
ru[0]: Количество воспроизведений: %1 раз
ru[1]: Количество воспроизведений: %1 раза
ru[2]: Количество воспроизведений: %1 раз
ru[3]: Количество воспроизведений: %1 раз

en: Create a Custom Last.fm Station
ru: Создание пользовательской станции в Last.fm

en: Tag
ru: Метка

en: User
ru: Пользователь

en: %1's Streams
ru: Поток %1

en: Global Tags
ru: Общие метки

en: Friends' Loved Radio
ru: Избранное радио друзей

en: Friends' Personal Radio
ru: Личное радио друзей

[ctx: The operation was rejected by the server]
en: Failed
ru: Ошибка

en: Test Login
ru: Проверить

en: Unable to connect to Last.fm service.
ru: Не удалось подключиться к службе Last.fm.

en: Personal Radio
ru: Личное радио

en: My Recommendations
ru: Мои рекомендации

en: My Radio Station
ru: Мои радиостанции

en: My Mix Radio
ru: Мои смешанные радиостанции

en: My Top Artists
ru: Лучшие исполнители

en: My Tags
ru: Мои метки

en: Friends
ru: Друзья

en: Last.fm: &Ban
ru: Last.fm: &запретить

en: Ban this track
ru: Запретить эту дорожку

en: Last.fm: &Skip
ru: Last.fm: &пропустить

en: Skip this track
ru: Пропустить эту дорожку

en: Global Tag Radio: "%1"
ru: По общим меткам: «%1»

en: User Tag Radio: "%1"
ru: По меткам пользователя: «%1»

en: Similar Artists to "%1"
ru: Исполнители, схожие с «%1»

en: Artist Fan Radio: "%1"
ru: Радио поклонников исполнителя: «%1»

en: %1's Neighbor Radio
ru: Радио соседей %1

en: %1's Personal Radio
ru: Личное радио %1

en: %1's Mix Radio
ru: Смешанное радио %1

en: %1's Recommended Radio
ru: По рекомендациям %1

en: %1's Recommended Radio (Popularity %2)
ru: По рекомендациям %1 (Популярность %2)

en: Group Radio: %1
ru: Радио группы: %1

en: Track Radio
ru: Радио дорожки

en: Artist Radio
ru: Радио исполнителя

en: Last.fm is cool...
ru: Last.fm — это круто...

en: Error starting track from Last.fm radio
ru: Ошибка запуска дорожки с радио Last.fm

[ctx: %1 is field name such as Album Name; %2 is the original value; %3 is the corrected value]
en: %1 <b>%2</b> should be corrected to <b>%3</b>
ru: Поле %1 должно быть исправлено с <b>%2</b> на <b>%3</b>

en: Last.fm suggests that some tags of track <b>%1</b> should be corrected:
ru: Last.fm предлагает следующие исправления в тегах дорожки <b>%1</b>:

en: Play Similar Artists from Last.fm
ru: Воспроизвести похожих исполнителей с Last.fm

en: Downloading '%1' by %2 from Magnatune.com
ru: Загрузка «%1» от «%2» с Magnatune.com

en: Downloading album from Magnatune.com
ru: Загрузка альбома с Magnatune.com

en: Magnatune download seems to have failed. Cannot read zip file
ru: Ошибка загрузки с сайта Magnatune. Не удалось прочитать файл архива

en: Uncompressing Magnatune.com download...
ru: Распаковка архива с Magnatune.com...

en: Adding album cover to collection
ru: Добавление обложки альбома в коллекцию

en: Preview Tracks
ru: Ознакомительные дорожки

en: The tracks you are about to copy are Magnatune.com preview streams. For better quality and advert free streams, consider buying an album download. Remember that when buying from Magnatune the artist gets 50%. Also if you buy using Amarok, you support the Amarok project with 10%.
ru: Дорожки, которые вы собираетесь копировать, являются образцами потоков Magnatune.com. Для получения данных в более высоком качестве и бесплатных демонстрационных потоков, приобретите возможность загрузить весь альбом. При покупке в Magnatune исполнители получают 50% стоимости. При покупке через Amarok, проекту достаётся 10%.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Redownloads
ru: Загрузить заново

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Enter your e-mail here to be able to redownload any previous purchase from Magnatune directly from within Amarok.
ru: Введите ваш адрес электронной почты, чтобы заново загрузить прямо из Amarok любую покупку, сделанную ранее в Magnatune.

[ctx: Username for logins to Magnatune]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: E-mail:
ru: Адрес эл. почты:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Membership Options
ru: Параметры участия

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isMemberCheckbox)
en: I am a member
ru: Я участник

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Membership type:
ru: Членство:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: Stream
ru: Потоковое прослушивание

[ctx: Username for logins to Magnatune]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Username:
ru: Имя пользователя:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Password:
ru: Пароль:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Serif'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">For more information about the Magnatune.com memberships, and to sign up, go to  </span><a href="http://magnatune.com/compare_plans?referal_id=amarok"><span style=" font-family:'Sans Serif'; text-decoration: underline; color:#0000ff;">http://magnatune.com/compare_plans</span></a></p></body></html>
ru: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Serif'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Для подробностей о членстве в Magnatune.com и для того, чтобы зарегистрироваться, перейдите по ссылке </span><a href="http://magnatune.com/compare_plans?referal_id=amarok"><span style=" font-family:'Sans Serif'; text-decoration: underline; color:#0000ff;">http://magnatune.com/compare_plans</span></a></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Stream Options
ru: Параметры потока

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Preview stream type:
ru: Предварительный просмотр типа потока:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, streamTypeComboBox)
en: High Quality Mp3
ru: MP3 в высоком качестве

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, streamTypeComboBox)
en: Low Quality Mp3
ru: MP3 в низком качестве

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, magnatuneDownloadDialogBase)
en: Magnatune.com Album Download
ru: Загрузка музыки с Magnatune.com

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Download options
ru: Параметры загрузки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Select Format:
ru: Выберите формат:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Download to:
ru: Загружать в:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: If you download to a location that is already being monitored by Amarok, the album will automatically be added to your collection.
ru: Если каталог загрузки будет располагаться в каталоге, за которым Amarok уже следит, альбом будет автоматически добавлен в коллекцию.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Magnatune info
ru: Сведения Magnatune

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadButton)
en: &Download
ru: &Загрузить

en: Processing download
ru: Обработка загрузки

en: There seems to be an error in the supplied membership information. Please correct this and try again.
ru: Ошибка в предоставленных сведениях об участии. Исправьте ошибку и попробуйте снова.

en: Could not process download
ru: Не удалось закончить загрузку

en: Redownload of a previously purchased album "%1" by "%2" from Magnatune.com.
    
    Username: %3
    Password: %4
ru: Заново загрузить купленный ранее альбом «%1» от «%2» c Magnatune.com.
    
    Имя пользователя: %3
    Пароль: %4

en: Loading artist info...
ru: Загрузка сведений об исполнителе...

en: Fetching %1 Artist Info
ru: Получение сведений об исполнителе: %1

en: Loading album info...
ru: Загрузка сведений об альбоме...

note: i18n( "Genre: ");// + magnatuneAlbum->
en: Release Year: %1
ru: Год выпуска: %1

en: Description:
ru: Описание:

en: From Magnatune.com
ru: От Magnatune.com

en: Loading Magnatune.com frontpage...
ru: Загрузка заглавной страницы Magnatune.com

en: Fetching Magnatune.com front page
ru: Получение заглавной страницы Magnatune.com

en: Loading your Magnatune.com favorites page...
ru: Загрузка вашей страницы избранного на Magnatune.com...

en: Loading your personal Magnatune.com recommendations page...
ru: Загрузка вашей персональной страницы рекомендаций на Magnatune.com...

en: The non evil record label that is fair to artists and customers alike
ru: Записывающий лейбл, который поступает честно как с исполнителями так и с клиентами

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, magnatuneReDownloadDialogBase)
en: Redownload manager
ru: Управление повторными загрузками

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: These are the albums that you have previously downloaded:
ru: Альбомы, загруженные ранее:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, redownloadButton)
en: Re&download
ru: З&агрузить заново

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, redownloadListView)
en: Artist - Album
ru: Исполнитель — Альбом

en: Getting list of previous Magnatune.com purchases
ru: Получение списка предыдущих покупок в Magnatune.com

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SignupDialog)
en: Magnatune.com member signup
ru: Регистрация на Magnatune.com

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">By becoming a Magnatune.com member, you get unlimited download access and can download any album from within Amarok with a single mouse click. By joining, you can also listen to all streaming tracks from Magnatune.com ad-free.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The Amarok team gets 10% of your initial membership payment, so by joining, you are also supporting the development of Amarok.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">As always, the artists get 50% of your membership payment(s) distributed based on which artist you download and stream.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">To read more about Magnatune.com memberships, or to sign up, click here: <a href="http://magnatune.com/downloads?referal_id=amarok"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Membership Info</span></a> </p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">After joining, go to the Magnatune config in "Settings->Configure Amarok->Plugins" and enter your membership information. </p></body></html>
ru: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Становясь клиентом Magnatune.com, вы получаете неограниченный доступ на загрузку и можете получить любой альбом одним щелчком мыши в Amarok. Вы также сможете слушать всё потоковое аудио с Magnatune.com без рекламы.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Команда разработчиков Amarok получает 10% от вашего начального членского взноса, то есть, присоединяясь к Magnatune.com, вы также поддерживаете разработку Amarok.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Как и всегда, те исполнители, которых вы слушаете, получают 50% от ваших членских взносов.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Более подробная информация о регистрации на Magnatune.com: <a href="http://magnatune.com/downloads?referal_id=amarok"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Информация о членстве</span></a> </p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">После регистрации введите параметры вашей учётной записи в диалоге настройки Magnatune (Настройка → Настроить Amarok... → Модули).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close
ru: Отмена

en: "Fair trade" online music store
ru: Музыкальный онлайн-магазин «честной торговли»

en: Magnatune.com is a different kind of record company with the motto "We are not evil!" 50% of every purchase goes directly to the artist and if you purchase an album through Amarok, the Amarok project receives a 10% commission. Magnatune.com also offers "all you can eat" memberships that lets you download as much of their music as you like.
ru: Magnatune.com — это особый лейбл, девиз которого — «We are not evil!» («Мы — не зло!»). Исполнители, которых вы слушаете, получают 50% от ваших членских взносов. Если вы покупаете альбом через Amarok, команда разработчиков Amarok получает 10% от его стоимости. Magnatune.com также предоставляет учётные записи, позволяющие загружать неограниченно много музыки.

en: Artist / Album
ru: Исполнитель / Альбом

en: Re-download
ru: Загрузить заново

en: Update Database
ru: Обновить базу данных

en: Tools
ru: Инструменты

en: Download Album
ru: Загрузить альбом

en: Signup
ru: Зарегистрироваться

en: Downloading Magnatune.com database...
ru: Загрузка базы данных Magnatune.com...

en: Updating the local Magnatune database.
ru: Обновление локальной базы данных Magnatune.

en: The Magnatune.com service accepts the following messages: 
    
    	addMoodyTracks mood count: Adds a number of random tracks with the specified mood to the playlist. The mood argument must have spaces escaped with %%20
ru: Служба Magnatune.com принимает следующие сообщения: 
    
    	addMoodyTracks [настроение] [количество дорожек]: добавляет в список воспроизведения несколько случайных дорожек с указанным настроением. Пробелы в названии настроения должны быть заменены на %%20

en: ERROR: No arguments supplied
ru: Ошибка: не указаны аргументы

en: ERROR: Wrong number of arguments for addMoodyTracks
ru: Ошибка: неправильный номер аргумента для addMoodyTracks

en: ERROR: Parse error for argument 2 ( count )
ru: Ошибка: ошибка синтаксического анализа для аргумента 2 (count).

en: ok
ru: ОК

en: ERROR: Unknown argument.
ru: Ошибка: неизвестный аргумент.

[ctx: First part of: Magnatune.com database update complete. Database contains 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: Magnatune.com database update complete. Database contains 1 track on  | Magnatune.com database update complete. Database contains %1 tracks on
ru[0]: Завершено обновление базы данных Magnatune.com. База данных содержит %1 дорожку из
ru[1]: Завершено обновление базы данных Magnatune.com. База данных содержит %1 дорожки из
ru[2]: Завершено обновление базы данных Magnatune.com. База данных содержит %1 дорожек из
ru[3]: Завершено обновление базы данных Magnatune.com. База данных содержит %1 дорожку из

[ctx: Middle part of: Magnatune.com database update complete. Database contains 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 album from  | %1 albums from
ru[0]: %1 альбома
ru[1]: %1 альбомов
ru[2]: %1 альбомов
ru[3]: %1 альбома

[ctx: Last part of: Magnatune.com database update complete. Database contains 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 artist. | %1 artists.
ru[0]: от %1 исполнителя.
ru[1]: от %1 исполнителей.
ru[2]: от %1 исполнителей.
ru[3]: от %1 исполнителя.

en: Amarok's MP3tunes Harmony Daemon
ru: Служба для MP3tunes Harmony в Amarok

en: (C) 2008, Casey Link
ru: © Casey Link, 2008

en: Handles AutoSync for the MP3tunes service in Amarok.
ru: Поддержка автоматической синхронизации для службы MP3tunes в Amarok

en: The identifier the daemon should use.
ru: Идентификатор, который следует использовать службе.

en: The email to be used for authentication.
ru: Адрес электронной почты, используемый для идентификации.

en: The pin to be used for authentication.
ru: PIN, используемый для идентификации.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: MP3tunes Login
ru: Вход в MP3tunes

[ctx: The e-mail address for Mp3Tunes logins]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: E-Mail:
ru: Адрес эл. почты:

[ctx: The MP3Tunes password]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password:
ru: Пароль:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableHarmony) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: AutoSync is a feature from MP3tunes which allows you to automatically move your music between computers and devices.
ru: Автоматическая синхронизация — это функция в MP3tunes, которая позволит автоматически перемещать музыку между компьютерами и устройствами.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: AutoSync is a feature from MP3tunes which allows you to automatically move your music between computers and devices. You can upload music from one location and have it download instantly to other locations.
ru: Автоматическая синхронизация — это функция в MP3tunes, которая позволит автоматически перемещать музыку между компьютерами и устройствами. Можно выгрузить музыку в одном месте, и тут же загрузить в другом.

[ctx: Enable harmony]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Enable AutoSync
ru: Включить автоматическую синхронизацию

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: PIN Code:
ru: PIN-код:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="https://shop.mp3tunes.com/myaccount/registration/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Get an MP3tunes locker</span></a></p></body></html>
ru: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="https://shop.mp3tunes.com/myaccount/registration/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Зарегистрироваться в MP3tunes</span></a></p></body></html>

en: Online music locker where you can safely store and access your music: http://mp3tunes.com
ru: Сетевой музыкальный хранитель, здесь можно безопасно хранить вашу музыку http://mp3tunes.com

en: The MP3tunes Locker: Your Music Everywhere!
ru: Хранитель MP3tunes: Ваша музыка везде!

en: MP3tunes AutoSync Enabled
ru: Автоматическая синхронизация MP3tunes включена

en: MP3tunes AutoSync Disabled
ru: Автоматическая синхронизация MP3tunes выключена

en: Authenticating
ru: Идентификация

en: MP3tunes failed to Authenticate.
ru: Идентификация в MP3tunes завершилась неудачно.

en: MP3tunes Harmony: Disconnected
ru: MP3tunes Harmony: разъединено

en: MP3tunes Harmony: Waiting for PIN Input
ru: MP3tunes Harmony: ожидание ввода PIN

en: MP3tunes Harmony: Successfully Connected
ru: MP3tunes Harmony: соединение успешно установлено

en: MP3tunes Harmony Error
    %1
ru: Ошибка MP3tunes Harmony
    %1

en: MP3tunes Locker
ru: Хранитель MP3tunes

en: Only the following types of tracks can be uploaded to MP3tunes: mp3, mp4, m4a, m4p, aac, wma, and ogg.
ru: В MP3tunes можно отправлять только следующие типы файлов: mp3, mp4, m4a, m4p, aac, wma и ogg.

en: Upload to MP3tunes Initiated
ru: Отправка на MP3tunes начата

en: Uploading Track %1/%2
ru: Отправка дорожки %1/%2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, instructionsLabel)
en: Add a local or remote OPML file to be included in the list.
ru: Выберите локальный или удалённый файл OPML для добавления в список.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, titleEdit)
en: If left blank the title from the OPML will be used.
ru: Если не указан, заголовок будет взят из файла OPML

en: Loading Podcast Info...
ru: Загрузка сведений о подкасте...

en: Fetching Podcast Info
ru: Получение сведений о подкасте

en: Add OPML
ru: Добавить OPML

[ctx: Heading of Add OPML dialog]
en: Add OPML
ru: Добавление OPML

en: New Folder
ru: Новая папка

en: Podcast Directory
ru: Каталог подкастов

en: A large listing of podcasts
ru: Большой список подкастов

en: A comprehensive list of searchable podcasts that you can subscribe to directly from within Amarok.
ru: Всеобъемлющий список подкастов, на которые можно подписаться прямо из Amarok.

en: Add an OPML file to the list.
ru: Добавить файл OPML в список.

en: Loading info...
ru: Загрузка сведений...

en: This service does not accept any messages
ru: Эта служба не предоставляет каких-либо сообщений

en: ERROR: unknown message
ru: Ошибка: неизвестное сообщение

en: No service named %1 is currently loaded
ru: Не загружено службы с именем %1

en: Synchronize Statistics
ru: Синхронизация статистики

en: Synchronizing Track Statistics
ru: Синхронизация статистики дорожек

en: Configure Synchronization...
ru: Настроить синхронизацию...

en: <b>One</b> play | <b>%1</b> plays
ru[0]: <b>%1</b> воспроизведение
ru[1]: <b>%1</b> воспроизведения
ru[2]: <b>%1</b> воспроизведений
ru[3]: <b>Одно</b> воспроизведение

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, matchedTab)
en: Matched Tracks
ru: Совпавшие дорожки

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, uniqueTab)
en: Unique Tracks
ru: Уникальные дорожки

en: Abort
ru: Отмена

en: Multiple background tasks running (click to show)
ru: Выполняется несколько фоновых заданий (нажмите для показа)

en: Abort all background tasks
ru: Отменить все фоновые задания

en: Main Toolbar
ru: Обычная панель инструментов

en: Rediscover Your Music
ru: Посмотрите на музыку по-другому

en: Slim Toolbar
ru: Компактная панель инструментов

en: Volume: %1%
ru: Громкость: %1%

en: Transcode Tracks
ru: Перекодирование дорожек

en: Transc&ode
ru: Перекоди&рование

en: While copying, you can choose to transcode your music files into another format with an encoder (codec). This can be done to save space or to make your files readable by a portable music player or a particular software program.
ru: При копировании, с целью экономии места, или чтобы сделать музыкальные файлы читаемыми на портативных музыкальных плеерах и в определённых программах, вы можете перекодировать ваши музыкальные файлы в другой формат.

en: &Copy
ru: &Копирование

en: Just copy the tracks without transcoding them.
ru: Копирование дорожек без перекодирования.

en: While moving, you can choose to transcode your music files into another format with an encoder (codec). This can be done to save space or to make your files readable by a portable music player or a particular software program. Only successfully transcoded files will be removed from their original location.
ru: При перемещении, с целью экономии места, или чтобы сделать музыкальные файлы читаемыми на портативных музыкальных плеерах и в определённых программах, вы можете перекодировать ваши музыкальные файлы в другой формат. Только успешно перекодированные файлы будут удалены из их исходного расположения.

en: &Move
ru: &Переместить

en: Just move the tracks without transcoding them.
ru: Перемещение дорожек без перекодирования.

[ctx: Tooltip of a disabled transcoding encoder option]
en: Not currently available on your system.
ru: В данный момент недоступно на вашей системе.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Transcode
ru: Перекодирование

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rememberCheckBox)
en: Remember this choice for the next time
ru: Запомнить выбор

en: In order to configure the parameters of the transcoding operation, please pick an encoder from the list.
ru: Для настройки параметров перекодирования, выберите из списка алгоритм кодирования.

en:  (recommended)
ru:  (рекомендуется)

en: Ask before each transfer
ru: Спрашивать каждый раз

en: Muted
ru: Звук выключен

en: <i>Volume: %1</i>
ru: <i>Громкость: %1</i>

en: Score: %1
ru: Рейтинг: %1

en: Rating: %1
ru: Оценка: %1

en: Play count: %1
ru: Количество воспроизведений: %1

en: Last played: %1
ru: Последнее воспроизведение: %1

en: Click for more analyzers
ru: Нажмите для управления дополнительными анализаторами

en: &Visualizations
ru: &Визуализации

en: Bookmark
ru: Закладка

en: List and run bookmarks, or create new ones
ru: Закладки

en: Amarok Bookmarks
ru: Закладки Amarok

en: Copy Current View Bookmark to Clipboard
ru: Скопировать адрес в буфер обмена

en: A list of selectable filename scheme/format presets.
ru: Список сохранённых схем имён файлов.

en: Ignore
ru: Игнорировать

en: Folder
ru: Папка

[ctx: Artist's Initial]
en: Initial
ru: Инициал

en: Collection root
ru: Коллекция

en: &Basic...
ru: &Основной...

en: &Advanced...
ru: &Расширенный...

en: New Preset
ru: Новая схема имени файла

en: Preset Name
ru: Название схемы имени файла

en: second | seconds
ru[0]: секунды
ru[1]: секунд
ru[2]: секунд
ru[3]: секунды

en: minute | minutes
ru[0]: минуты
ru[1]: минут
ru[2]: минут
ru[3]: минуты

en: hour | hours
ru[0]: часа
ru[1]: часов
ru[2]: часов
ru[3]: часа

en: day | days
ru[0]: дня
ru[1]: дней
ru[2]: дней
ru[3]: дня

en: week | weeks
ru[0]: недели
ru[1]: недель
ru[2]: недель
ru[3]: недели

en: month | months
ru[0]: месяца
ru[1]: месяцев
ru[2]: месяцев
ru[3]: месяца

en: year | years
ru[0]: года
ru[1]: лет
ru[2]: лет
ru[3]: года

en: Simple Search
ru: Простой поиск

[ctx: Unit for data rate kilo bit per seconds]
en: kbps
ru: кбит/с

[ctx: Unit for sample rate]
en: Hz
ru: Гц

[ctx: Unit for file size in mega byte]
en: MiB
ru: МиБ

[ctx: The date lies before the given fixed date]
en: before
ru: до

[ctx: The date is the same as the given fixed date]
en: on
ru: в определённый день

[ctx: The date is after the given fixed date]
en: after
ru: после

[ctx: The date is between the given fixed dates]
en: between
ru: между

[ctx: The date lies before the given time interval]
en: older than
ru: старше

[ctx: The date lies after the given time interval]
en: newer than
ru: новее

[ctx: a numerical tag (like year or track number) is between two values]
en: between
ru: между

en: Rating changed
ru: Оценка изменена

en: Volume: 100% (muted)
ru: Громкость: 100% (выкл.)

en: On-Screen-Display preview
    Drag to reposition
ru: Просмотр экранного уведомления 
    Перетащите его для изменения положения

en: Stopped
ru: Остановлено

en: Paused
ru: Приостановлено

en: Play
ru: Играть

en: Pause
ru: Приостановить

[ctx: Example: 3.5 GB free (unit is part of %1)]
en: %1 free
ru: свободно %1

en: Track Progress
ru: Индикатор воспроизведения

en: The amount of time elapsed in current track
ru: Время воспроизведения с начала текущей дорожки

en: The amount of time remaining in current track
ru: Время воспроизведения до конца текущей дорожки

en: Enter space-separated terms to search.
ru: Введите через пробел слова, по которым нужно отфильтровать список

en: Edit filter
ru: Изменить фильтр

en: Volume
ru: Громкость

[ctx: Tooltip shown when the mouse is over the progress slider, representing the position in the currently playing track that Amarok will seek to if you click the mouse. Keep it concise.]
en: Jump to: %1
ru: Перейти к %1

en: Drag in and out items from above.
ru: Перетаскивайте элементы сверху и обратно.

en: [prefix]
ru: [префикс]

en: [suffix]
ru: [суффикс]

en: Checkpoint: <b>%1</b>
ru: Фиксирование позиции: <b>%1</b>

en: Track: %1
ru: Дорожка: %1

en: Album: %1
ru: Альбом: %1

en: Artist: %1
ru: Исполнитель: %1

en: empty
ru: пусто
