amberol main - en to cs translation catalogue (92 entries)

en: Music Player
cs: Přehrávač hudby

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: music;player;media;audio;playlist;
cs: hudba;přehrávač;média;audio;playlist;

en: Plays music, and nothing else
cs: Přehrává hudbu, a nic víc

en: Amberol is a music player with no delusions of grandeur. If you just want to play music available on your local system then Amberol is the music player you are looking for.
cs: Amberol je hudební přehrávač bez iluzí vznešenosti. Pokud chcete jen přehrávat hudbu uloženou na svém zařízení, Amberol je hudební přehrávač, který hledáte.

en: Current features:
cs: Současné funkce:

en: adaptive UI
cs: přizpůsobivé UI

en: UI recoloring using the album art
cs: UI měnící barvu na základě obrázku alba

en: drag and drop support to queue songs
cs: podpora přetahování písní do řady

en: shuffle and repeat
cs: náhodné a opakovat

en: MPRIS integration
cs: integrace MPRIS

en: Playback in progress
cs: Probíhá přehrávání

en: Unknown artist
cs: Neznámý umělec

en: Unknown title
cs: Neznámý název

en: Unknown album
cs: Neznámé album

[ctx: shortcut window]
en: General
cs: Obecné

[ctx: shortcut window]
en: Toggle primary menu
cs: Zobrazit/skrýt hlavní nabídku

[ctx: shortcut window]
en: Copy song details to the clipboard
cs: Zkopírovat detaily písně do schránky

[ctx: shortcut window]
en: Show shortcuts
cs: Zobrazit klávesové zkratky

[ctx: shortcut window]
en: Quit
cs: Ukončit

[ctx: shortcut window]
en: Playlist
cs: Seznam přehrávání

[ctx: shortcut window]
en: Add a song to the playlist
cs: Přidat skladbu do seznamu přehrávání

[ctx: shortcut window]
en: Add a folder to the playlist
cs: Přidat složku do seznamu přehrávání

[ctx: shortcut window]
en: Clear the playlist
cs: Vyčistit seznam přehrávání

[ctx: shortcut window]
en: Toggle the playlist pane
cs: Zobrazit/skrýt seznam skladeb

[ctx: shortcut window]
en: Toggle shuffling songs
cs: Přepnout opakování

[ctx: shortcut window]
en: Playback
cs: Přehrávání

[ctx: shortcut window]
en: Toggle play/pause
cs: Pozastavit nebo hrát dál

[ctx: shortcut window]
en: Previous song
cs: Předchozí skladba

[ctx: shortcut window]
en: Next song
cs: Další skladba

[ctx: shortcut window]
en: Seek backwards in the current song
cs: Skok zpět o 10 sekund

[ctx: shortcut window]
en: Seek forward in the current song
cs: Skok vpřed o 10 sekund

[ctx: a11y]
en: Elapsed time
cs: Uběhnutý čas

[ctx: a11y]
en: Remaining time
cs: Zbývající čas

en: Play the Previous Song
cs: Přehrát předchozí skladbu

[ctx: a11y]
en: Skip backwards
cs: Skočit zpět

en: Toggle Play
cs: Pozastavit nebo hrát dál

[ctx: a11y]
en: Toggle play
cs: Pozastavit nebo hrát dál

en: Play the Next Song
cs: Přehrát další skladbu

[ctx: a11y]
en: Skip forward
cs: Skočit vpřed

en: Toggle Playlist
cs: Zobrazit/skrýt seznam skladeb

[ctx: a11y]
en: Toggle playlist
cs: Zobrazit/skrýt seznam skladeb

en: Shuffle the Playlist
cs: Promíchat seznam skladeb

[ctx: a11y]
en: Shuffle
cs: Náhodné

en: Enable Repeat
cs: Povolit opakování

[ctx: a11y]
en: Repeat
cs: Opakovat

en: Main Menu
cs: Hlavní nabídka

[ctx: a11y]
en: Primary menu
cs: Primární nabídka

en: Copy
cs: Kopírovat

en: Add _Song
cs: Přidat _skladbu

en: Add _Folder
cs: Přidat _složku

en: Clear
cs: Vyčistit

en: _Match Cover Art
cs: _Ladit s obrázkem alba

en: _Background Playback
cs: Přehrávání na _pozadí

en: _Track
cs: _Stopa

en: _Off
cs: _Vypnout

en: _Keyboard Shortcuts
cs: _Klávesové zkratky

en: _About Amberol
cs: _O aplikaci Amberol

en: _Quit
cs: _Ukončit

en: Playlist
cs: Seznam skladeb

en: Search Songs in the Playlist
cs: Hledat skladby v seznamu

en: Select Songs in the Playlist
cs: Vybrat skladby v seznamu

en: Close the Playlist
cs: Zavřít seznam skladeb

en: Select All Songs
cs: Vybrat všechny skladby

en: Remove Selected Songs
cs: Odebrat vybrané skladby

en: Drop a song to add it to the queue
cs: Přetáhnout pro přidání skladby do řady

en: Select a file or a folder, or drag files from your file manager to the application window to add songs to the playlist
cs: Vyberte soubor nebo složku, nebo přetáhněte soubory ze svého správce souborů do okna aplikace, abyste přidali skladby do seznamu

en: Restore Playlist
cs: Obnovit seznam skladeb

en: Add Folder
cs: Přidat složku

en: Add Song
cs: Přidat skladbu

en: Amberol needs to run in the background to play music
cs: Amberol musí běžet na pozadí, aby hrál hudbu

en: Repeat All Tracks
cs: Opakovat všechny skladby

en: Repeat the Current Track
cs: Opakovat současnou skladbu

en: _Add Song
cs: _Přidat skladbu

en: _Cancel
cs: _Zrušit

en: Open File
cs: Otevřít soubor

en: Audio files
cs: Zvukové soubory

en: Unable to access files
cs: Nelze získat přístup k souborům

en: _Add Folder
cs: _Přidat složku

en: Open Folder
cs: Otevřít složku

en: Unable to access folders
cs: Nelze získat přístup ke složkám

en: No available song found
cs: Nenalezeny dostupné skladby

en: No songs found
cs: Nalezeny žádné skladby

en: Added a new song
cs: Nová skladba přidána

en: Play
cs: Přehrát

note: Translators: the `{}` must be left unmodified; it will be expanded to the number of songs added to the playlist
en: Added one song | Added {} songs
cs[0]: Přidána jedna skladba
cs[1]: Přidány {} skladby
cs[2]: Přidáno {} skladeb

en: Unable to access dropped files
cs: Nelze získat přístup k vloženým souborům

en: {} minute | {} minutes
cs[0]: {} minuta
cs[1]: {} minuty
cs[2]: {} minut

en: {hours} hour {minutes} remaining | {hours} hours {minutes} remaining
cs[0]: Zbývá {hours} hodina {minutes}
cs[1]: Zbývají {hours} hodiny {minutes}
cs[2]: Zbývá {hours} hodin {minutes}

note: Translators: the '{}' must be left unmodified, and it will be replaced by the number of minutes remaining in the playlist
en: {} minute remaining | {} minutes remaining
cs[0]: Zbývá {} minuta
cs[1]: Zbývá {} minuty
cs[2]: Zbývá {} minut

en: No song selected
cs: Nevybrána žádná skladba

note: Translators: The '{}' must be left unmodified, and it is expanded to the number of songs selected
en: {} song selected | {} songs selected
cs[0]: Vybrána {} skladba
cs[1]: Vybrány {} skladby
cs[2]: Vybráno {} skladeb

note: Translators: `{title}` and `{artist}` must be left untranslated; they will expand to the title and artist of the currently playing song, respectively
en: Currently playing “{title}” by “{artist}”
cs: Právě hraje “{title}” od “{artist}”
