amberol main - en to da translation catalogue (92 entries)

en: Music Player
da: Musikafspiller

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: music;player;media;audio;playlist;
da: musik;afspiller;medie;lyd;afspilningsliste;playliste;

en: Plays music, and nothing else
da: Afspiller musik og ikke andet

en: Amberol is a music player with no delusions of grandeur. If you just want to play music available on your local system then Amberol is the music player you are looking for.
da: Amberol er en musikafspiller uden storhedsvanvid. Vil du bare afspille musik fra dit lokale system, er Amberol den musikafspiller, du har ledt efter.

en: Current features:
da: Nuværende funktioner:

en: adaptive UI
da: tilpassende brugergrænseflade

en: UI recoloring using the album art
da: farvelægning af brugergrænsefladen med brug af pladeomslaget

en: drag and drop support to queue songs
da: sæt sange i kø med træk-og-slip

en: shuffle and repeat
da: bland og gentag

en: MPRIS integration
da: MPRIS-integration

en: Playback in progress
da: Afspilning i gang

en: Unknown artist
da: Ukendt kunstner

en: Unknown title
da: Ukendt titel

en: Unknown album
da: Ukendt album

[ctx: shortcut window]
en: General
da: Generelt

[ctx: shortcut window]
en: Toggle primary menu
da: Slå primær menu til/fra

[ctx: shortcut window]
en: Copy song details to the clipboard
da: Kopiér detaljer om sangen til udklipsholderen

[ctx: shortcut window]
en: Show shortcuts
da: Vis genveje

[ctx: shortcut window]
en: Quit
da: Afslut

[ctx: shortcut window]
en: Playlist
da: Afspilningsliste

[ctx: shortcut window]
en: Add a song to the playlist
da: Tilføj en sang til afspilningslisten

[ctx: shortcut window]
en: Add a folder to the playlist
da: Tilføj en mappe til afspilningslisten

[ctx: shortcut window]
en: Clear the playlist
da: Ryd afspilningslisten

[ctx: shortcut window]
en: Toggle the playlist pane
da: Slå afspilningslisteruden til/fra

[ctx: shortcut window]
en: Toggle shuffling songs
da: Slå tilfældig rækkefølge til/fra

[ctx: shortcut window]
en: Playback
da: Afspilning

[ctx: shortcut window]
en: Toggle play/pause
da: Afspil/pause

[ctx: shortcut window]
en: Previous song
da: Forrige sang

[ctx: shortcut window]
en: Next song
da: Næste sang

[ctx: shortcut window]
en: Seek backwards in the current song
da: Søg baglæns i nuværende sang

[ctx: shortcut window]
en: Seek forward in the current song
da: Søg fremad i nuværende sang

[ctx: a11y]
en: Elapsed time
da: Forløbet tid

[ctx: a11y]
en: Remaining time
da: Resterende tid

en: Play the Previous Song
da: Afspil forrige sang

[ctx: a11y]
en: Skip backwards
da: Spring baglæns

en: Toggle Play
da: Slå afspilning til/fra

[ctx: a11y]
en: Toggle play
da: Slå afspilning til/fra

en: Play the Next Song
da: Afspil næste sang

[ctx: a11y]
en: Skip forward
da: Spring frem

en: Toggle Playlist
da: Slå afspilningsliste til/fra

[ctx: a11y]
en: Toggle playlist
da: Slå afspilningsliste til/fra

en: Shuffle the Playlist
da: Bland afspilningslisten

[ctx: a11y]
en: Shuffle
da: Bland

en: Enable Repeat
da: Aktivér gentagelse

[ctx: a11y]
en: Repeat
da: Gentag

en: Main Menu
da: Hovedmenu

[ctx: a11y]
en: Primary menu
da: Primær menu

en: Copy
da: Kopiér

en: Add _Song
da: Tilføj _sang

en: Add _Folder
da: Tilføj _mappe

en: Clear
da: Ryd

en: _Match Cover Art
da: _Tilpas til pladeomslag

en: _Background Playback
da: _Afspilning i baggrunden

en: _Track
da: _Nummer

en: _Off
da: _Fra

en: _Keyboard Shortcuts
da: _Tastaturgenveje

en: _About Amberol
da: _Om Amberol

en: _Quit
da: Af_slut

en: Playlist
da: Afspilningsliste

en: Search Songs in the Playlist
da: Søg sange i afspilningslisten

en: Select Songs in the Playlist
da: Vælg sange i afspilningslisten

en: Close the Playlist
da: Luk afspilningslisten

en: Select All Songs
da: Vælg alle sange

en: Remove Selected Songs
da: Fjern valgte sange

en: Drop a song to add it to the queue
da: Slip en sang for at tilføje den til køen

en: Select a file or a folder, or drag files from your file manager to the application window to add songs to the playlist
da: Vælg en fil eller mappe, eller træk filer fra filhåndteringen til programvinduet for at tilføje sange til afspilningslisten

en: Restore Playlist
da: Gendan afspilningsliste

en: Add Folder
da: Tilføj mappe

en: Add Song
da: Tilføj sang

en: Amberol needs to run in the background to play music
da: Amberol skal køre i baggrunden for at kunne afspille musik

en: Repeat All Tracks
da: Gentag alle numre

en: Repeat the Current Track
da: Gentag nuværende nummer

en: _Add Song
da: _Tilføj sang

en: _Cancel
da: _Annullér

en: Open File
da: Åbn fil

en: Audio files
da: Lydfiler

en: Unable to access files
da: Kan ikke tilgå filer

en: _Add Folder
da: _Tilføj mappe

en: Open Folder
da: Åbn mappe

en: Unable to access folders
da: Kan ikke tilgå mapper

en: No available song found
da: Ingen tilgængelige sange fundet

en: No songs found
da: Ingen sange fundet

en: Added a new song
da: Tilføjede en ny sang

en: Play
da: Afspil

note: Translators: the `{}` must be left unmodified; it will be expanded to the number of songs added to the playlist
en: Added one song | Added {} songs
da[0]: Tilføjede en sang
da[1]: Tilføjede {} sange

en: Unable to access dropped files
da: Kan ikke tilgå droppede filer

en: {} minute | {} minutes
da[0]: {} minut
da[1]: {} minutter

en: {hours} hour {minutes} remaining | {hours} hours {minutes} remaining
da[0]: {hours} time {minutes} tilbage
da[1]: {hours} timer {minutes} tilbage

note: Translators: the '{}' must be left unmodified, and it will be replaced by the number of minutes remaining in the playlist
en: {} minute remaining | {} minutes remaining
da[0]: {} minut tilbage
da[1]: {} minutter tilbage

en: No song selected
da: Ingen sang valgt

note: Translators: The '{}' must be left unmodified, and it is expanded to the number of songs selected
en: {} song selected | {} songs selected
da[0]: {} sang valgt
da[1]: {} sange valgt

note: Translators: `{title}` and `{artist}` must be left untranslated; they will expand to the title and artist of the currently playing song, respectively
en: Currently playing “{title}” by “{artist}”
da: Afspiller nu “{title}” af “{artist}”
