amberol main - en to fr_FR translation catalogue (91 entries)

en: Music Player
fr_FR: Lecteur de musique

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: music;player;media;audio;playlist;
fr_FR: musique;son;lecteur;média;audio;liste de lecture;

en: Plays music, and nothing else
fr_FR: Lit de la musique et rien d’autre

en: Amberol is a music player with no delusions of grandeur. If you just want to play music available on your local system then Amberol is the music player you are looking for.
fr_FR: Amberol est un lecteur de musique qui n’en fait pas trop. Si vous voulez simplement écouter la musique disponible sur votre ordinateur, c’est le lecteur qu’il vous faut.

en: Current features:
fr_FR: Fonctionnalités actuelles :

en: adaptive UI
fr_FR: interface utilisateur adaptative

en: UI recoloring using the album art
fr_FR: utilisation des couleurs de la couverture de l’album pour coloriser l’interface utilisateur

en: drag and drop support to queue songs
fr_FR: prise en charge du glisser-déposer pour mettre les morceaux en fin de liste de lecture

en: shuffle and repeat
fr_FR: lecture aléatoire et répétition

en: MPRIS integration
fr_FR: intégration MPRIS

en: Playback in progress
fr_FR: Écoute en cours

en: Unknown artist
fr_FR: Artiste inconnu(e)

en: Unknown title
fr_FR: Titre inconnu

en: Unknown album
fr_FR: Album inconnu

[ctx: shortcut window]
en: General
fr_FR: Général

[ctx: shortcut window]
en: Toggle primary menu
fr_FR: Basculer le menu principal

[ctx: shortcut window]
en: Copy song details to the clipboard
fr_FR: Copier les informations du morceau dans le presse-papiers

[ctx: shortcut window]
en: Show shortcuts
fr_FR: Afficher les raccourcis clavier

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fr_FR: Quitter

[ctx: shortcut window]
en: Playlist
fr_FR: Liste de lecture

[ctx: shortcut window]
en: Add a song to the playlist
fr_FR: Ajouter un morceau à la liste de lecture

[ctx: shortcut window]
en: Add a folder to the playlist
fr_FR: Ajouter un dossier à la liste de lecture

[ctx: shortcut window]
en: Clear the playlist
fr_FR: Effacer la liste de lecture

[ctx: shortcut window]
en: Toggle the playlist pane
fr_FR: Basculer le panneau de la liste de lecture

[ctx: shortcut window]
en: Toggle shuffling songs
fr_FR: Basculer le mélange de morceaux

[ctx: shortcut window]
en: Playback
fr_FR: Lecture

[ctx: shortcut window]
en: Toggle play/pause
fr_FR: Basculer la lecture / pause

[ctx: shortcut window]
en: Previous song
fr_FR: Morceau précédent

[ctx: shortcut window]
en: Next song
fr_FR: Morceau suivant

[ctx: shortcut window]
en: Seek backwards in the current song
fr_FR: Reculer dans le morceau actuel

[ctx: shortcut window]
en: Seek forward in the current song
fr_FR: Avancer dans le morceau actuel

en: Play the Previous Song
fr_FR: Écouter le morceau précédent

[ctx: a11y]
en: Skip backwards
fr_FR: Reculer

en: Toggle Play
fr_FR: Lancer la lecture

[ctx: a11y]
en: Toggle play
fr_FR: Basculer la lecture

en: Play the Next Song
fr_FR: Lire le morceau suivant

[ctx: a11y]
en: Skip forward
fr_FR: Avancer

en: Toggle Playlist
fr_FR: Basculer la liste de lecture

[ctx: a11y]
en: Toggle playlist
fr_FR: Basculer la liste de lecture

en: Shuffle the Playlist
fr_FR: Mélanger la liste de lecture

[ctx: a11y]
en: Shuffle
fr_FR: Mélanger

en: Enable Repeat
fr_FR: Activer la répétition

[ctx: a11y]
en: Repeat
fr_FR: Répéter

en: Main Menu
fr_FR: Menu principal

[ctx: a11y]
en: Primary menu
fr_FR: Menu principal

en: Copy
fr_FR: Copier

en: Add _Song
fr_FR: Ajouter un _morceau

en: Add _Folder
fr_FR: Ajouter un _dossier

en: Clear
fr_FR: Effacer

en: _Match Cover Art
fr_FR: _Accorder aux couleurs de l’album

en: _Background Playback
fr_FR: Lecture en arrière _plan

[ctx: replaygain-menu]
en: _Song
fr_FR: _Morceau

[ctx: replaygain-menu]
en: _Disabled
fr_FR: _Désactivé

en: _Keyboard Shortcuts
fr_FR: _Raccourcis clavier

en: _About Amberol
fr_FR: À _propos d’Amberol

en: _Quit
fr_FR: _Quitter

en: Playlist
fr_FR: Liste de lecture

en: Search Songs in the Playlist
fr_FR: Rechercher des morceaux dans la liste de lecture

en: Select Songs in the Playlist
fr_FR: Sélectionner des morceaux dans la liste de lecture

en: Close the Playlist
fr_FR: Fermer la liste de lecture

en: Select All Songs
fr_FR: Retirer tous les morceaux

en: Remove Selected Songs
fr_FR: Retirer les morceaux sélectionnés

en: Drop a song to add it to the playlist
fr_FR: Glissez et déposez un morceau pour l’ajouter à la liste de lecture

en: Select a file or a folder, or drag files from your file manager to the application window to add songs to the playlist
fr_FR: Sélectionnez un fichier ou un dossier, ou glissez et déposez des morceaux depuis votre gestionnaire de fichiers vers la fenêtre de l’application pour les ajouter à la liste de lecture

en: Restore Playlist
fr_FR: Restaurer la liste de lecture

en: Add Folder
fr_FR: Ajouter un dossier

en: Add Song
fr_FR: Ajouter un morceau

[ctx: a11y]
en: Elapsed time
fr_FR: Temps écoulé

[ctx: a11y]
en: Remaining time
fr_FR: Temps restant

en: Amberol needs to run in the background to play music
fr_FR: Amberol doit être executé en tâche de fond pour lire de la musique

en: Repeat All Songs
fr_FR: Répéter tous les morceaux

en: Repeat the Current Song
fr_FR: Répéter le morceau actuel

en: _Add Song
fr_FR: _Ajouter un morceau

en: _Cancel
fr_FR: A_nnuler

en: Open File
fr_FR: Ouvrir un fichier

en: Audio files
fr_FR: Fichiers audios

en: Unable to access files
fr_FR: Impossible d’accéder aux fichiers

en: _Add Folder
fr_FR: _Ajouter un dossier

en: Open Folder
fr_FR: Ouvrir un dossier

en: Unable to access folders
fr_FR: Impossible d’accéder aux dossiers

en: No available song found
fr_FR: Aucun morceau disponible trouvé

en: No songs found
fr_FR: Aucun morceau trouvé

en: Added a new song
fr_FR: Nouveau morceau ajouté

en: Play
fr_FR: Lire

note: Translators: the `{}` must be left unmodified; it will be expanded to the number of songs added to the playlist
en: Added one song | Added {} songs
fr_FR[0]: Un morceau ajouté
fr_FR[1]: {} morceaux ajoutés

en: Unable to access dropped files
fr_FR: Impossible d’accéder aux fichiers déposés

en: {hours} hour {minutes} remaining | {hours} hours {minutes} remaining
fr_FR[0]: {hours} heure {minutes} restante
fr_FR[1]: {hours} heures {minutes} restantes

note: Translators: the '{}' must be left unmodified, and it will be replaced by the number of minutes remaining in the playlist
en: {} minute remaining | {} minutes remaining
fr_FR[0]: {} minute restante
fr_FR[1]: {} minutes restantes

en: No song selected
fr_FR: Aucun morceau sélectionné

note: Translators: The '{}' must be left unmodified, and it is expanded to the number of songs selected
en: {} song selected | {} songs selected
fr_FR[0]: {} morceau sélectionné
fr_FR[1]: {} morceaux sélectionnés

note: Translators: `{title}` and `{artist}` must be left untranslated; they will expand to the title and artist of the currently playing song, respectively
en: Currently playing “{title}” by “{artist}”
fr_FR: Lecture de « {title} » par « {artist} »
