amberol main - en to id translation catalogue (92 entries)

en: Music Player
id: Pemutar Musik

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: music;player;media;audio;playlist;
id: musik;pemutar;media;audio;daftar putar;

en: Plays music, and nothing else
id: Putar musik, dan tidak ada yang lain

en: Amberol is a music player with no delusions of grandeur. If you just want to play music available on your local system then Amberol is the music player you are looking for.
id: Amberol adalah pemutar musik tanpa delusi keagungan. Jika Anda hanya ingin memutar musik yang tersedia di sistem lokal Anda maka Amberol adalah pemutar musik yang Anda cari.

en: Current features:
id: Fitur saat ini:

en: adaptive UI
id: antarmuka adaptif

en: UI recoloring using the album art
id: Pewarnaan ulang antar muka menggunakan sampul album

en: drag and drop support to queue songs
id: seret dan lepas dukungan untuk mengantrekan lagu

en: shuffle and repeat
id: acak dan ulangi

en: MPRIS integration
id: Integrasi MPRIS

en: Playback in progress
id: Pemutaran sedang berlangsung

en: Unknown artist
id: Artis tak dikenal

en: Unknown title
id: Judul tak dikenal

en: Unknown album
id: Album tak dikenal

[ctx: shortcut window]
en: General
id: Umum

[ctx: shortcut window]
en: Toggle primary menu
id: Jungkitkan menu primer

[ctx: shortcut window]
en: Copy song details to the clipboard
id: Salin detail lagu ke papan klip

[ctx: shortcut window]
en: Show shortcuts
id: Tampilkan pintasan

[ctx: shortcut window]
en: Quit
id: Keluar

[ctx: shortcut window]
en: Playlist
id: Daftar Putar

[ctx: shortcut window]
en: Add a song to the playlist
id: Tambahkan lagu ke daftar putar

[ctx: shortcut window]
en: Add a folder to the playlist
id: Tambahkan folder ke daftar putar

[ctx: shortcut window]
en: Clear the playlist
id: Bersihkan daftar putar

[ctx: shortcut window]
en: Toggle the playlist pane
id: Jungkitkan panel daftar putar

[ctx: shortcut window]
en: Toggle shuffling songs
id: Jungkitkan mengacak lagu

[ctx: shortcut window]
en: Playback
id: Putar

[ctx: shortcut window]
en: Toggle play/pause
id: Jungkitkan putar/jeda

[ctx: shortcut window]
en: Previous song
id: Lagu sebelumnya

[ctx: shortcut window]
en: Next song
id: Lagu berikutnya

[ctx: shortcut window]
en: Seek backwards in the current song
id: Lewati ke belakang di lagu saat ini

[ctx: shortcut window]
en: Seek forward in the current song
id: Lewati ke depan di lagu saat ini

en: Play the Previous Song
id: Putar Lagu Sebelumnya

[ctx: a11y]
en: Skip backwards
id: Lewati ke belakang

en: Toggle Play
id: Jungkitkan Memutar

[ctx: a11y]
en: Toggle play
id: Jungkitkan Memutar

en: Play the Next Song
id: Putar Lagu Berikutnya

[ctx: a11y]
en: Skip forward
id: Lewati ke depan

en: Toggle Playlist
id: Jungkitkan Daftar Putar

[ctx: a11y]
en: Toggle playlist
id: Jungkitkan Daftar Putar

en: Shuffle the Playlist
id: Acak Daftar Putar

[ctx: a11y]
en: Shuffle
id: Acak

en: Enable Repeat
id: Aktifkan Pengulangan

[ctx: a11y]
en: Repeat
id: Berulang

en: Main Menu
id: Menu Utama

[ctx: a11y]
en: Primary menu
id: Menu primer

en: Copy
id: Salin

en: Add _Song
id: Tambah _Lagu

en: Add _Folder
id: Tambah _Folder

en: Clear
id: Bersihkan

en: _Match Cover Art
id: Cocokkan Sampul Albu_m

en: _Background Playback
id: Pemutaran Latar _Belakang

[ctx: replaygain-menu]
en: _Song
id: _Lagu

[ctx: replaygain-menu]
en: _Disabled
id: _Dinonaktifkan

en: _Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Papan Ti_k

en: _About Amberol
id: Tent_ang Amberol

en: _Quit
id: _Keluar

en: Playlist
id: Daftar Putar

en: Search Songs in the Playlist
id: Cari Lagu di Daftar Putar

en: Select Songs in the Playlist
id: Pilih Lagu di Daftar Putar

en: Close the Playlist
id: Tutup Daftar Putar

en: Select All Songs
id: Pilih Semua Lagu

en: Remove Selected Songs
id: Hapus Lagu yang Dipilih

en: Drop a song to add it to the playlist
id: Jatuhkan lagu untuk menambahkannya ke daftar putar

en: Select a file or a folder, or drag files from your file manager to the application window to add songs to the playlist
id: Pilih berkas atau folder, atau seret berkas dari pengelola berkas Anda ke jendela aplikasi untuk menambahkan lagu ke daftar putar

en: Restore Playlist
id: Pulihkan Daftar Putar

en: Add Folder
id: Tambah Folder

en: Add Song
id: Tambah Lagu

[ctx: a11y]
en: Elapsed time
id: Waktu berlalu

[ctx: a11y]
en: Remaining time
id: Sisa waktu

en: Amberol needs to run in the background to play music
id: Amberol perlu berjalan di latar belakang untuk memutar musik

en: Repeat All Songs
id: Ulangi Semua Lagu

en: Repeat the Current Song
id: Ulangi Lagu Saat Ini

en: _Add Song
id: T_ambah Lagu

en: _Cancel
id: _Batal

en: Open File
id: Buka Berkas

en: Audio files
id: Berkas suara

en: Unable to access files
id: Tak bisa mengakses berkas

en: _Add Folder
id: T_ambah Folder

en: Open Folder
id: Buka Folder

en: Unable to access folders
id: Tak bisa mengakses folder

en: No available song found
id: Tidak ada lagu yang tersedia

en: No songs found
id: Tidak ada lagu yang ditemukan

en: Added a new song
id: Menambahkan lagu baru

en: Play
id: Putar

note: Translators: the `{}` must be left unmodified; it will be expanded to the number of songs added to the playlist
en: Added one song | Added {} songs
id[0]: Menambahkan satu lagu

en: Unable to access dropped files
id: Tak bisa mengakses berkas yang dijatuhkan

en: {} minute | {} minutes
id[0]: {} menit

en: {hours} hour {minutes} remaining | {hours} hours {minutes} remaining
id[0]: {hours} jam {minutes} tersisa

note: Translators: the '{}' must be left unmodified, and it will be replaced by the number of minutes remaining in the playlist
en: {} minute remaining | {} minutes remaining
id[0]: {} menit tersisa

en: No song selected
id: Tidak ada lagu yang dipilih

note: Translators: The '{}' must be left unmodified, and it is expanded to the number of songs selected
en: {} song selected | {} songs selected
id[0]: {} lagu dipilih

note: Translators: `{title}` and `{artist}` must be left untranslated; they will expand to the title and artist of the currently playing song, respectively
en: Currently playing “{title}” by “{artist}”
id: Sedang memutar "{title}" oleh "{artist}"
