amberol main - en to it translation catalogue (89 entries)

en: Music Player
it: Lettore musicale

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: music;player;media;audio;playlist;
it: musica;lettore;media;audio;playlist;

en: Plays music, and nothing else
it: Riproduci musica e nient'altro

en: Amberol is a music player with no delusions of grandeur. If you just want to play music available on your local system then Amberol is the music player you are looking for.
it: Amberol è un lettore musicale senza manie di grandezza. Se vuoi solo riprodurre musica locale, Amberol è il lettore musicale che stai cercando.

en: Current features:
it: Funzionalità attuali:

en: adaptive UI
it: interfaccia utente adattiva

en: UI recoloring using the album art
it: Interfaccia utente ricolorata in base alla copertina dell'album

en: drag and drop support to queue songs
it: supporta l'aggiunta alla coda dei brani tramite trascinamento

en: shuffle and repeat
it: mescola e ripeti

en: MPRIS integration
it: Integrazione MPRIS

en: Playback in progress
it: Riproduzione in corso

en: Unknown artist
it: Artista sconosciuto

en: Unknown title
it: Titolo sconosciuto

en: Unknown album
it: Album sconosciuto

[ctx: shortcut window]
en: General
it: Generale

[ctx: shortcut window]
en: Toggle primary menu
it: Mostra/Nascondi menù principale

[ctx: shortcut window]
en: Copy song details to the clipboard
it: Copia i dettagli del brano negli appunti

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
it: Mostra scorciatoie

[ctx: shortcut window]
en: Quit
it: Esci

[ctx: shortcut window]
en: Add a song to the playlist
it: Aggiungi un brano alla playlist

[ctx: shortcut window]
en: Add a folder to the playlist
it: Aggiungi una cartella alla playlist

[ctx: shortcut window]
en: Clear the playlist
it: Svuota la playlist

[ctx: shortcut window]
en: Toggle the playlist pane
it: Mostra/Nascondi pannello playlist

[ctx: shortcut window]
en: Toggle shuffling songs
it: Attiva/Disattiva riproduzione casuale

[ctx: shortcut window]
en: Playback
it: Riproduzione

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Play/Pause
it: Riproduci/Pausa

[ctx: shortcut window]
en: Previous song
it: Brano precedente

[ctx: shortcut window]
en: Next song
it: Brano successivo

[ctx: shortcut window]
en: Seek backwards in the current song
it: Scorri indietro il brano corrente

[ctx: shortcut window]
en: Seek forward in the current song
it: Scorri avanti il brano corrente

[ctx: a11y]
en: Elapsed time
it: Tempo trascorso

[ctx: a11y]
en: Remaining time
it: Tempo rimanente

en: Play the Previous Song
it: Riproduci il brano precedente

[ctx: a11y]
en: Skip backwards
it: Salta indietro

en: Toggle Play
it: Riproduci/Pausa

[ctx: a11y]
en: Toggle play
it: Riproduci/Pausa

en: Play the Next Song
it: Riproduci il brano successivo

[ctx: a11y]
en: Skip forward
it: Salta avanti

en: Toggle Playlist
it: Mostra/Nascondi playlist

[ctx: a11y]
en: Toggle playlist
it: Mostra/Nascondi playlist

en: Shuffle the Playlist
it: Mescola la playlist

[ctx: a11y]
en: Shuffle
it: Mescola

en: Enable Repeat
it: Abilita ripetizione

[ctx: a11y]
en: Repeat
it: Ripeti

en: Main Menu
it: Menù principale

[ctx: a11y]
en: Primary menu
it: Menù primario

en: Copy
it: Copia

en: Add _Song
it: Aggiungi _brano

en: Add _Folder
it: Aggiungi _cartella

en: Clear
it: Svuota

en: _Match Cover Art
it: _Abbina alla copertina

en: _Track
it: _Brano

en: _Off
it: _Spento

en: _Keyboard Shortcuts
it: _Scorciatoie da tastiera

en: _About Amberol
it: _Informazioni su Amberol

en: _Quit
it: _Esci

en: Search Songs in the Playlist
it: Cerca brani nella playlist

en: Select Songs in the Playlist
it: Seleziona brani nella playlist

en: Close the Playlist
it: Chiudi la playlist

en: Select All Songs
it: Seleziona tutti i brani

en: Remove Selected Songs
it: Rimuovi i brani selezionati

en: Drop a song to add it to the queue
it: Rilascia un brano per aggiungerlo alla coda

en: Select a file or a folder, or drag files from your file manager to the application window to add songs to the playlist
it: Selezionare un file o una cartella oppure trascinare i file dal file manager alla finestra dell'applicazione per aggiungere i brani alla playlist

en: Add Folder
it: Aggiungi cartella

en: Add File
it: Aggiungi file

en: Repeat All Tracks
it: Ripeti tutti i brani

en: Repeat the Current Track
it: Ripeti il brano corrente

en: _Add Song
it: _Aggiungi brano

en: _Cancel
it: _Annulla

en: Open File
it: Apri file

en: Audio files
it: File audio

en: Unable to access files
it: Impossibile accedere ai file

en: _Add Folder
it: _Aggiungi cartella

en: Open Folder
it: Apri cartella

en: Unable to access folders
it: Impossibile accedere alle cartelle

en: No available song found
it: Nessun brano trovato

en: No songs found
it: Nessun brano trovato

en: Added a new song
it: Aggiunto un nuovo brano

en: Play
it: Riproduci

note: Translators: the `{}` must be left unmodified; it will be expanded to the number of songs added to the playlist
en: Added one song | Added {} songs
it[0]: Aggiunto un brano
it[1]: Aggiunti {} brani

en: Unable to access dropped files
it: Impossibile accedere ai file eliminati

en: {} minute | {} minutes
it[0]: {} minuto
it[1]: {} minuti

en: {hours} hour {minutes} remaining | {hours} hours {minutes} remaining
it[0]: {hours} ora e {minutes} rimanenti
it[1]: {hours} ore e {minutes} rimanenti

note: Translators: the '{}' must be left unmodified, and it will be replaced by the number of minutes remaining in the playlist
en: {} minute remaining | {} minutes remaining
it[0]: {} minuto rimanente
it[1]: {} minuti rimanenti

en: No song selected
it: Nessun brano selezionato

note: Translators: The '{}' must be left unmodified, and it is expanded to the number of songs selected
en: {} song selected | {} songs selected
it[0]: {} brano selezionato
it[1]: {} brani selezionati

note: Translators: `{title}` and `{artist}` must be left untranslated; they will expand to the title and artist of the currently playing song, respectively
en: Currently playing “{title}” by “{artist}”
it: “{title}” di “{artist}” in riproduzione

en: Amberol needs to run in the background to play music
it: Amberol necessita di essere eseguito in background per riprodurre musica

en: Amberol cannot run in the background
it: Amberol non può essere eseguito in background
