amberol main - en to pt translation catalogue (94 entries)

en: Music Player
pt: Reprodutor de música

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: music;player;media;audio;playlist;
pt: música;músicas;music;som;reprodutor;leitor;player;multimédia;áudio;audio;lista de reprodução;playlist;

en: Plays music, and nothing else
pt: Toca música e nada mais

en: Amberol is a music player with no delusions of grandeur. If you just want to play music available on your local system then Amberol is the music player you are looking for.
pt: O Amberol é um reprodutor de música sem ilusões de grandeza. Se simplesmente quer reproduzir as músicas disponíveis no seu sistema local, então o Amberol é o reprodutor de música que estava à procura.

en: Current features:
pt: Funcionalidades atuais:

en: adaptive UI
pt: interface adaptável

en: UI recoloring using the album art
pt: alteração da cor da interface usando a arte do álbum

en: drag and drop support to queue songs
pt: suporte a arrastar e largar para enfileirar músicas

en: shuffle and repeat
pt: baralhar e repetir

en: MPRIS integration
pt: Integração a MPRIS

en: Playback in progress
pt: Reprodução em curso

en: Unknown artist
pt: Artista desconhecido

en: Unknown title
pt: Titulo desconhecido

en: Unknown album
pt: Álbum desconhecido

[ctx: shortcut window]
en: General
pt: Geral

[ctx: shortcut window]
en: Toggle primary menu
pt: Mostra o menu principal

[ctx: shortcut window]
en: Copy song details to the clipboard
pt: Copia os detalhes da música para a área de transferência

[ctx: shortcut window]
en: Show shortcuts
pt: Mostrar atalhos

[ctx: shortcut window]
en: Quit
pt: Sair

[ctx: shortcut window]
en: Playlist
pt: Lista reprodução

[ctx: shortcut window]
en: Add a song to the playlist
pt: Adiciona uma música à lista de reprodução

[ctx: shortcut window]
en: Add a folder to the playlist
pt: Adiciona uma pasta à lista de reprodução

[ctx: shortcut window]
en: Clear the playlist
pt: Limpa a lista de reprodução

[ctx: shortcut window]
en: Toggle the playlist pane
pt: Ativa o painel da lista de reprodução

[ctx: shortcut window]
en: Toggle shuffling songs
pt: Ativar músicas aleatórias

[ctx: shortcut window]
en: Playback
pt: Reproduzir

[ctx: shortcut window]
en: Toggle play/pause
pt: Alternar reproduzir/pausa

[ctx: shortcut window]
en: Previous song
pt: Música anterior

[ctx: shortcut window]
en: Next song
pt: Música seguinte

[ctx: shortcut window]
en: Seek backwards in the current song
pt: Retrocede na música atual

[ctx: shortcut window]
en: Seek forward in the current song
pt: Avança na música atual

en: Play the Previous Song
pt: Reproduz a música anterior

[ctx: a11y]
en: Skip backwards
pt: Recua a reprodução

en: Toggle Play
pt: Alternar reprodução

[ctx: a11y]
en: Toggle play
pt: Alternar reprodução

en: Play the Next Song
pt: Reproduz a música seguinte

[ctx: a11y]
en: Skip forward
pt: Avança a reprodução

en: Toggle Playlist
pt: Alternar lista de reprodução

[ctx: a11y]
en: Toggle playlist
pt: Alternar lista de reprodução

en: Shuffle the Playlist
pt: Baralhar a lista de reprodução

[ctx: a11y]
en: Shuffle
pt: Aleatório

en: Enable Repeat
pt: Ativar repetição

[ctx: a11y]
en: Repeat
pt: Repetição

en: Main Menu
pt: Menu principal

[ctx: a11y]
en: Primary menu
pt: Menu principal

en: Copy
pt: Copiar

en: Add _Song
pt: Adicionar mú_sica

en: Add _Folder
pt: Adicionar _pasta

en: Clear
pt: Limpar

en: _Match Cover Art
pt: Co_mbinar arte da capa

en: _Background Playback
pt: Reprodução em _segundo plano

en: _ReplayGain
pt: Ganho de repetição

[ctx: replaygain-menu]
en: _Album
pt: Á_lbum

[ctx: replaygain-menu]
en: _Song
pt: _Música

[ctx: replaygain-menu]
en: _Disabled
pt: _Desativado

en: _Keyboard Shortcuts
pt: _Teclas de atalho

en: _About Amberol
pt: _Acerca do Amberol

en: _Quit
pt: _Sair

en: Playlist
pt: Lista reprodução

en: Search Songs in the Playlist
pt: Procurar músicas na lista de reprodução

en: Select Songs in the Playlist
pt: Seleciona músicas na lista de reprodução

en: Close the Playlist
pt: Fecha a lista de reprodução

en: Select All Songs
pt: Seleciona todas as músicas

en: Remove Selected Songs
pt: Remove as músicas selecionadas

en: Drop a song to add it to the playlist
pt: Largar uma música para a adicionar à lista de reprodução

en: Select a file or a folder, or drag files from your file manager to the application window to add songs to the playlist
pt: Selecione um ficheiro ou uma pasta, arraste ficheiros do seu gestor de ficheiros para a janela da aplicação para adicionar músicas à lista de reprodução

en: Restore Playlist
pt: Restaurar lista de reprodução

en: Add Folder
pt: Adicionar pasta

en: Add Song
pt: Adicionar música

[ctx: a11y]
en: Elapsed time
pt: Tempo decorrido

[ctx: a11y]
en: Remaining time
pt: Tempo restante

en: Amberol needs to run in the background to play music
pt: O Amberol precisa de estar a ser executado em segundo plano para reproduzir música

en: Repeat All Songs
pt: Repetir todas as músicas

en: Repeat the Current Song
pt: Repetir a música atual

en: _Add Song
pt: _Adicionar música

en: _Cancel
pt: _Cancelar

en: Open File
pt: Abrir ficheiro

en: Audio files
pt: Ficheiros de áudio

en: Unable to access files
pt: Impossibilidade de acesso aos ficheiros

en: _Add Folder
pt: _Adicionar pasta

en: Open Folder
pt: Abrir pasta

en: Unable to access folders
pt: Impossibilidade de acesso a pastas

en: No available song found
pt: Nenhuma música disponível encontrada

en: No songs found
pt: Nenhuma música encontrada

en: Added a new song
pt: Adicionada uma nova música

en: Play
pt: Reproduzir

note: Translators: the `{}` must be left unmodified; it will be expanded to the number of songs added to the playlist
en: Added one song | Added {} songs
pt[0]: Adicionada uma música
pt[1]: Adicionadas {} músicas

en: Unable to access dropped files
pt: Impossibilidade de acesso a ficheiros largados

en: {} minute | {} minutes
pt[0]: {} minuto
pt[1]: {} minutos

en: {hours} hour {minutes} remaining | {hours} hours {minutes} remaining
pt[0]: {hours} hora {minutes} restantes
pt[1]: {hours} horas {minutes} restantes

note: Translators: the '{}' must be left unmodified, and it will be replaced by the number of minutes remaining in the playlist
en: {} minute remaining | {} minutes remaining
pt[0]: {} minuto restante
pt[1]: {} minutos restantes

en: No song selected
pt: Nenhuma música selecionada

note: Translators: The '{}' must be left unmodified, and it is expanded to the number of songs selected
en: {} song selected | {} songs selected
pt[0]: {} música selecionada
pt[1]: {} músicas selecionadas

note: Translators: `{title}` and `{artist}` must be left untranslated; they will expand to the title and artist of the currently playing song, respectively
en: Currently playing “{title}” by “{artist}”
pt: Atualmente a reproduzir “{title}” de "{artist}".
