amberol main - en to pt_BR translation catalogue (92 entries)

en: Music Player
pt_BR: Reprodutor de músicas

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: music;player;media;audio;playlist;
pt_BR: música;músicas;music;som;reprodutor;player;mídia;áudio;audio;lista de reprodução;playlist;

en: Plays music, and nothing else
pt_BR: Reproduz música, nada mais

en: Amberol is a music player with no delusions of grandeur. If you just want to play music available on your local system then Amberol is the music player you are looking for.
pt_BR: Amberol é um reprodutor de músicas sem ilusões de grandeza. Se você quer simplesmente reproduzir as músicas disponíveis em seu sistema local então o Amberol é o reprodutor de músicas que você estava procurando.

en: Current features:
pt_BR: Recursos atuais:

en: adaptive UI
pt_BR: interface gráfica adaptável

en: UI recoloring using the album art
pt_BR: Mudança da cor da interface usando a arte do álbum

en: drag and drop support to queue songs
pt_BR: suporte a arrastar e soltar para enfileirar músicas

en: shuffle and repeat
pt_BR: embaralhar e repetir

en: MPRIS integration
pt_BR: Integração MPRIS

en: Playback in progress
pt_BR: Reprodução em andamento

en: Unknown artist
pt_BR: Artista desconhecido

en: Unknown title
pt_BR: Título desconhecido

en: Unknown album
pt_BR: Álbum desconhecido

[ctx: shortcut window]
en: General
pt_BR: Geral

[ctx: shortcut window]
en: Toggle primary menu
pt_BR: Mostra o menu primário

[ctx: shortcut window]
en: Copy song details to the clipboard
pt_BR: Copia os detalhes da música à área de transferência

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
pt_BR: Mostra os atalhos

[ctx: shortcut window]
en: Quit
pt_BR: Sai

[ctx: shortcut window]
en: Playlist
pt_BR: Lista de reprodução

[ctx: shortcut window]
en: Add a song to the playlist
pt_BR: Adiciona uma música à lista de reprodução

[ctx: shortcut window]
en: Add a folder to the playlist
pt_BR: Adiciona uma pasta à lista de reprodução

[ctx: shortcut window]
en: Clear the playlist
pt_BR: Limpa a lista de reprodução

[ctx: shortcut window]
en: Toggle the playlist pane
pt_BR: Mostra o painel de lista de reprodução

[ctx: shortcut window]
en: Toggle shuffling songs
pt_BR: Ativa embaralhamento de músicas

[ctx: shortcut window]
en: Playback
pt_BR: Reprodução

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Play/Pause
pt_BR: Alterna Reproduzir/Pausar

[ctx: shortcut window]
en: Previous song
pt_BR: Música anterior

[ctx: shortcut window]
en: Next song
pt_BR: Próxima música

[ctx: shortcut window]
en: Seek backwards in the current song
pt_BR: Retrocede na música atual

[ctx: shortcut window]
en: Seek forward in the current song
pt_BR: Avança na música atual

[ctx: a11y]
en: Elapsed time
pt_BR: Tempo decorrido

[ctx: a11y]
en: Remaining time
pt_BR: Tempo restante

en: Play the Previous Song
pt_BR: Reproduz a música anterior

[ctx: a11y]
en: Skip backwards
pt_BR: Retroceder

en: Toggle Play
pt_BR: Alterna a reprodução

[ctx: a11y]
en: Toggle play
pt_BR: Alternar reprodução

en: Play the Next Song
pt_BR: Reproduz a próxima música

[ctx: a11y]
en: Skip forward
pt_BR: Avançar

en: Toggle Playlist
pt_BR: Alterna a lista de reprodução

[ctx: a11y]
en: Toggle playlist
pt_BR: Alternar lista de reprodução

en: Shuffle the Playlist
pt_BR: Embaralha a lista de reprodução

[ctx: a11y]
en: Shuffle
pt_BR: Embaralhar

en: Enable Repeat
pt_BR: Habilita repetição

[ctx: a11y]
en: Repeat
pt_BR: Repetir

en: Main Menu
pt_BR: Menu principal

[ctx: a11y]
en: Primary menu
pt_BR: Menu primário

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Add _Song
pt_BR: Adicionar mú_sica

en: Add _Folder
pt_BR: Adicionar _pasta

en: Clear
pt_BR: Limpar

en: _Match Cover Art
pt_BR: Co_mbinar arte da capa

en: _ReplayGain
pt_BR: _RepetirGanho

en: _Album
pt_BR: _Álbum

en: _Track
pt_BR: _Faixa

en: _Off
pt_BR: Desligad_o

en: _Keyboard Shortcuts
pt_BR: A_talhos de teclado

en: _About Amberol
pt_BR: _Sobre o Amberol

en: _Quit
pt_BR: _Sair

en: Playlist
pt_BR: Lista de reprodução

en: Search Songs in the Playlist
pt_BR: Pesquisa músicas na lista de reprodução

en: Select Songs in the Playlist
pt_BR: Seleciona músicas na lista de reprodução

en: Close the Playlist
pt_BR: Fecha a lista de reprodução

en: Select All Songs
pt_BR: Seleciona todas as músicas

en: Remove Selected Songs
pt_BR: Remove as músicas selecionadas

en: Drop a song to add it to the queue
pt_BR: Solte uma música para adicionar à fila

en: Select a file or a folder, or drag files from your file manager to the application window to add songs to the playlist
pt_BR: Selecione um arquivo ou uma pasta, arraste arquivos do seu gerenciador de arquivos para a janela do aplicativo para adicionar músicas à lista de reprodução

en: Add Folder
pt_BR: Adicionar pasta

en: Add Song
pt_BR: Adicionar música

en: Repeat All Tracks
pt_BR: Repete todas as faixas

en: Repeat the Current Track
pt_BR: Repete a faixa atual

en: _Add Song
pt_BR: _Adicionar música

en: _Cancel
pt_BR: _Cancelar

en: Open File
pt_BR: Abrir arquivo

en: Audio files
pt_BR: Arquivos de áudio

en: Unable to access files
pt_BR: Não foi possível acessar arquivos

en: _Add Folder
pt_BR: _Adicionar pasta

en: Open Folder
pt_BR: Abrir pasta

en: Unable to access folders
pt_BR: Não foi possível acessar pastas

en: No available song found
pt_BR: Nenhuma música disponível encontrada

en: No songs found
pt_BR: Nenhuma música encontrada

en: Added a new song
pt_BR: Adicionada uma nova música

en: Play
pt_BR: Reproduzir

note: Translators: the `{}` must be left unmodified; it will be expanded to the number of songs added to the playlist
en: Added one song | Added {} songs
pt_BR[0]: Adicionada uma música
pt_BR[1]: Adicionadas {} músicas

en: Unable to access dropped files
pt_BR: Não foi possível acessar arquivos ignorados

en: {} minute | {} minutes
pt_BR[0]: {} minuto
pt_BR[1]: {} minutos

en: {hours} hour {minutes} remaining | {hours} hours {minutes} remaining
pt_BR[0]: {hours} hora {minutes} restante
pt_BR[1]: {hours} horas {minutes} restantes

note: Translators: the '{}' must be left unmodified, and it will be replaced by the number of minutes remaining in the playlist
en: {} minute remaining | {} minutes remaining
pt_BR[0]: {} minuto restante
pt_BR[1]: {} minutos restantes

en: No song selected
pt_BR: Nenhuma música selecionada

note: Translators: The '{}' must be left unmodified, and it is expanded to the number of songs selected
en: {} song selected | {} songs selected
pt_BR[0]: {} música selecionada
pt_BR[1]: {} músicas selecionadas

note: Translators: `{title}` and `{artist}` must be left untranslated; they will expand to the title and artist of the currently playing song, respectively
en: Currently playing “{title}” by “{artist}”
pt_BR: Atualmente reproduzindo “{title}” de “{artist}”

en: Amberol needs to run in the background to play music
pt_BR: Amberol precisa ser executado em segundo plano para reproduzir músicas
