amberol main - en to sv translation catalogue (92 entries)

en: Music Player
sv: Musikspelare

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: music;player;media;audio;playlist;
sv: musik;spelare;media;audio;spellista;

en: Plays music, and nothing else
sv: Spelar upp musik helt enkelt

en: Amberol is a music player with no delusions of grandeur. If you just want to play music available on your local system then Amberol is the music player you are looking for.
sv: Amberol är en musikspelare utan storhetsvansinne. Om du helt enkelt vill spela upp musik på ditt system så är Amberol musikspelaren för dig.

en: Current features:
sv: Funktioner:

en: adaptive UI
sv: adaptivt användargränssnitt

en: UI recoloring using the album art
sv: färgändring av användargränssnittet enligt albumgrafiken

en: drag and drop support to queue songs
sv: stöd för att dra och släppa för att lägga låtar i kö

en: shuffle and repeat
sv: blanda och upprepa

en: MPRIS integration
sv: MPRIS-integration

en: Playback in progress
sv: Uppspelning pågår

en: Unknown artist
sv: Okänd artist

en: Unknown title
sv: Okänd titel

en: Unknown album
sv: Okänt album

[ctx: shortcut window]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: shortcut window]
en: Toggle primary menu
sv: Visa/dölj primär meny

[ctx: shortcut window]
en: Copy song details to the clipboard
sv: Kopiera låtdetaljer till urklipp

[ctx: shortcut window]
en: Show shortcuts
sv: Visa kortkommandon

[ctx: shortcut window]
en: Quit
sv: Avsluta

[ctx: shortcut window]
en: Playlist
sv: Spellista

[ctx: shortcut window]
en: Add a song to the playlist
sv: Lägg till en låt till spellistan

[ctx: shortcut window]
en: Add a folder to the playlist
sv: Lägg till en mapp till spellistan

[ctx: shortcut window]
en: Clear the playlist
sv: Töm spellistan

[ctx: shortcut window]
en: Toggle the playlist pane
sv: Visa/dölj spellistepanelen

[ctx: shortcut window]
en: Toggle shuffling songs
sv: Växla blandning av låtar

[ctx: shortcut window]
en: Playback
sv: Uppspelning

[ctx: shortcut window]
en: Toggle play/pause
sv: Växla uppspelning/paus

[ctx: shortcut window]
en: Previous song
sv: Föregående låt

[ctx: shortcut window]
en: Next song
sv: Nästa låt

[ctx: shortcut window]
en: Seek backwards in the current song
sv: Spola bakåt i aktuell låt

[ctx: shortcut window]
en: Seek forward in the current song
sv: Spola framåt i aktuell låt

en: Play the Previous Song
sv: Spela upp föregående låt

[ctx: a11y]
en: Skip backwards
sv: Hoppa bakåt

en: Toggle Play
sv: Spela upp/pausa

[ctx: a11y]
en: Toggle play
sv: Spela upp/pausa

en: Play the Next Song
sv: Spela upp nästa låt

[ctx: a11y]
en: Skip forward
sv: Hoppa framåt

en: Toggle Playlist
sv: Visa/dölj spellista

[ctx: a11y]
en: Toggle playlist
sv: Visa/dölj spellista

en: Shuffle the Playlist
sv: Blanda spellistan

[ctx: a11y]
en: Shuffle
sv: Blanda

en: Enable Repeat
sv: Aktivera upprepning

[ctx: a11y]
en: Repeat
sv: Upprepa

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

[ctx: a11y]
en: Primary menu
sv: Primär meny

en: Copy
sv: Kopiera

en: Add _Song
sv: Lägg _till låt

en: Add _Folder
sv: Lägg till _mapp

en: Clear
sv: Töm

en: _Match Cover Art
sv: _Matcha omslagsgrafik

en: _Background Playback
sv: Uppspelning i _bakgrunden

[ctx: replaygain-menu]
en: _Song
sv: _Låt

[ctx: replaygain-menu]
en: _Disabled
sv: _Inaktiverad

en: _Keyboard Shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

en: _About Amberol
sv: _Om Amberol

en: _Quit
sv: A_vsluta

en: Playlist
sv: Spellista

en: Search Songs in the Playlist
sv: Sök låtar i spellistan

en: Select Songs in the Playlist
sv: Välj låtar i spellistan

en: Close the Playlist
sv: Stäng spellistan

en: Select All Songs
sv: Markera alla låtar

en: Remove Selected Songs
sv: Ta bort markerade låtar

en: Drop a song to add it to the playlist
sv: Släpp en låt för att lägga till den till spellistan

en: Select a file or a folder, or drag files from your file manager to the application window to add songs to the playlist
sv: Välj en fil eller mapp, eller dra filer från din filhanterare till programfönstret för att lägga till låtar till spellistan

en: Restore Playlist
sv: Återställ spellista

en: Add Folder
sv: Lägg till mapp

en: Add Song
sv: Lägg till låt

[ctx: a11y]
en: Elapsed time
sv: Åtgången tid

[ctx: a11y]
en: Remaining time
sv: Återstående tid

en: Amberol needs to run in the background to play music
sv: Amberol behöver köras i bakgrunden för att spela upp musik

en: Repeat All Songs
sv: Upprepa alla låtar

en: Repeat the Current Song
sv: Upprepa den aktuella låten

en: _Add Song
sv: _Lägg till låt

en: _Cancel
sv: A_vbryt

en: Open File
sv: Öppna fil

en: Audio files
sv: Ljudfiler

en: Unable to access files
sv: Kunde inte komma åt filer

en: _Add Folder
sv: _Lägg till mapp

en: Open Folder
sv: Öppna mapp

en: Unable to access folders
sv: Kunde inte komma åt mappar

en: No available song found
sv: Ingen tillgänglig låt hittades

en: No songs found
sv: Inga låtar hittades

en: Added a new song
sv: Lade till en ny låt

en: Play
sv: Spela upp

note: Translators: the `{}` must be left unmodified; it will be expanded to the number of songs added to the playlist
en: Added one song | Added {} songs
sv[0]: Lade till en låt
sv[1]: Lade till {} låtar

en: Unable to access dropped files
sv: Kunde inte komma åt släppta filer

en: {} minute | {} minutes
sv[0]: {} minut
sv[1]: {} minuter

en: {hours} hour {minutes} remaining | {hours} hours {minutes} remaining
sv[0]: {hours} timme {minutes} kvarstår
sv[1]: {hours} timmar {minutes} kvarstår

note: Translators: the '{}' must be left unmodified, and it will be replaced by the number of minutes remaining in the playlist
en: {} minute remaining | {} minutes remaining
sv[0]: {} minut kvarstår
sv[1]: {} minuter kvarstår

en: No song selected
sv: Ingen låt markerad

note: Translators: The '{}' must be left unmodified, and it is expanded to the number of songs selected
en: {} song selected | {} songs selected
sv[0]: {} låt markerad
sv[1]: {} låtar markerade

note: Translators: `{title}` and `{artist}` must be left untranslated; they will expand to the title and artist of the currently playing song, respectively
en: Currently playing “{title}” by “{artist}”
sv: Spelar nu ”{title}” av ”{artist}”
