amberol main - en to tr translation catalogue (93 entries)

en: Music Player
tr: Müzik Çalar

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: music;player;media;audio;playlist;
tr: müzik;oynatıcı;çalıcı;çalar;müzik çalar;müzik oynatıcı;medya;ortam;ses;oynatma listesi;çalma listesi;

en: Plays music, and nothing else
tr: Müzik çalar, daha çoğu değil

en: Amberol is a music player with no delusions of grandeur. If you just want to play music available on your local system then Amberol is the music player you are looking for.
tr: Amberol, görkem sanrıları olmayan bir müzik çalardır. Yalnızca yerel sisteminizdeki müzikleri çalmak istiyorsanız, Amberol aradığınız müzik çalardır.

en: Current features:
tr: Geçerli özellikleri:

en: adaptive UI
tr: uyarlanır kullanıcı arayüzü

en: UI recoloring using the album art
tr: albüm görselini kullanarak kullanıcı arayüzü renklendirme

en: drag and drop support to queue songs
tr: şarkıları sıralamak için sürükle ve bırak desteği

en: shuffle and repeat
tr: karıştır ve yinele

en: MPRIS integration
tr: MPRIS tümleşimi

en: Playback in progress
tr: Çalıyor

en: Unknown artist
tr: Bilinmeyen sanatçı

en: Unknown title
tr: Bilinmeyen başlık

en: Unknown album
tr: Bilinmeyen albüm

[ctx: shortcut window]
en: General
tr: Genel

[ctx: shortcut window]
en: Toggle primary menu
tr: Ana menüyü aç/kapat

[ctx: shortcut window]
en: Copy song details to the clipboard
tr: Şarkı ayrıntılarını panoya kopyala

[ctx: shortcut window]
en: Show shortcuts
tr: Kısayolları göster

[ctx: shortcut window]
en: Quit
tr: Çık

[ctx: shortcut window]
en: Playlist
tr: Çalma Listesi

[ctx: shortcut window]
en: Add a song to the playlist
tr: Şarkıyı çalma listesine ekle

[ctx: shortcut window]
en: Add a folder to the playlist
tr: Klasörü çalma listesine ekle

[ctx: shortcut window]
en: Clear the playlist
tr: Çalma listesini temizle

[ctx: shortcut window]
en: Toggle the playlist pane
tr: Çalma listesi bölmesini aç/kapat

[ctx: shortcut window]
en: Toggle shuffling songs
tr: Şarkı karıştırmayı aç/kapat

[ctx: shortcut window]
en: Playback
tr: Çalma

[ctx: shortcut window]
en: Toggle play/pause
tr: Çalma/Bekleme arasında geçiş yap

[ctx: shortcut window]
en: Previous song
tr: Önceki şarkı

[ctx: shortcut window]
en: Next song
tr: Sonraki şarkı

[ctx: shortcut window]
en: Seek backwards in the current song
tr: Geçerli şarkıdan önceki şarkıya atla

[ctx: shortcut window]
en: Seek forward in the current song
tr: Geçerli şarkıdan sonraki şarkıya atla

en: Play the Previous Song
tr: Önceki Şarkıyı Çal

[ctx: a11y]
en: Skip backwards
tr: Geriye atla

en: Toggle Play
tr: Çal veya Durdur

[ctx: a11y]
en: Toggle play
tr: Çal veya durdur

en: Play the Next Song
tr: Sonraki Şarkıyı Çal

[ctx: a11y]
en: Skip forward
tr: İleriye atla

en: Toggle Playlist
tr: Çalma Listesini Aç/Kapat

[ctx: a11y]
en: Toggle playlist
tr: Çalma listesini aç/kapat

en: Shuffle the Playlist
tr: Çalma Listesini Karıştır

[ctx: a11y]
en: Shuffle
tr: Karıştır

en: Enable Repeat
tr: Yinelemeyi Etkinleştir

[ctx: a11y]
en: Repeat
tr: Yinele

en: Main Menu
tr: Ana Menü

[ctx: a11y]
en: Primary menu
tr: Ana menü

en: Copy
tr: Kopyala

en: Add _Song
tr: Şarkı _Ekle

en: Add _Folder
tr: _Klasör Ekle

en: Clear
tr: Temizle

en: _Match Cover Art
tr: _Albüm Kapağıyla Eşleştir

en: _Background Playback
tr: _Arka Planda Çal

[ctx: replaygain-menu]
en: _Album
tr: _Albüm

[ctx: replaygain-menu]
en: _Song
tr: _Şarkı

[ctx: replaygain-menu]
en: _Disabled
tr: _Devre Dışı

en: _Keyboard Shortcuts
tr: _Klavye Kısayolları

en: _About Amberol
tr: Amberol _Hakkında

en: _Quit
tr: _Çık

en: Playlist
tr: Çalma Listesi

en: Search Songs in the Playlist
tr: Çalma Listesindeki Şarkıları Ara

en: Select Songs in the Playlist
tr: Çalma Listesindeki Şarkıları Seç

en: Close the Playlist
tr: Çalma Listesini Kapat

en: Select All Songs
tr: Tüm Şarkıları Seç

en: Remove Selected Songs
tr: Seçili Şarkıları Kaldır

en: Drop a song to add it to the playlist
tr: Çalma listesine eklenecek şarkı bırak

en: Select a file or a folder, or drag files from your file manager to the application window to add songs to the playlist
tr: Çalma listesine şarkı eklemek için dosya veya klasör seç ya da dosyaları dosya yöneticisinden uygulama penceresine sürükle

en: Restore Playlist
tr: Çalma Listesini Geri Yükle

en: Add Folder
tr: Klasör Ekle

en: Add Song
tr: Şarkı Ekle

[ctx: a11y]
en: Elapsed time
tr: Geçen süre

[ctx: a11y]
en: Remaining time
tr: Kalan süre

en: Amberol needs to run in the background to play music
tr: Amberol, müzik çalmak için arka planda çalışmalıdır

en: Repeat All Songs
tr: Tüm Şarkıları Yinele

en: Repeat the Current Song
tr: Geçerli Şarkıyı Yinele

en: _Add Song
tr: Şarkı _Ekle

en: _Cancel
tr: _Vazgeç

en: Open File
tr: Dosya Aç

en: Audio files
tr: Ses dosyaları

en: Unable to access files
tr: Dosyalara erişilemiyor

en: _Add Folder
tr: _Klasör Ekle

en: Open Folder
tr: Klasör Aç

en: Unable to access folders
tr: Klasörlere erişilemiyor

en: No available song found
tr: Kullanılabilir şarkı bulunamadı

en: No songs found
tr: Şarkı bulunamadı

en: Added a new song
tr: Yeni şarkı eklendi

en: Play
tr: Çal

note: Translators: the `{}` must be left unmodified; it will be expanded to the number of songs added to the playlist
en: Added one song | Added {} songs
tr[0]: {} şarkı eklendi

en: Unable to access dropped files
tr: Bırakılan dosyalara erişilemiyor

en: {} minute | {} minutes
tr[0]: {} dakika

en: {hours} hour {minutes} remaining | {hours} hours {minutes} remaining
tr[0]: {hours} saat {minutes} kaldı

note: Translators: the '{}' must be left unmodified, and it will be replaced by the number of minutes remaining in the playlist
en: {} minute remaining | {} minutes remaining
tr[0]: {} dakika kaldı

en: No song selected
tr: Şarkı seçilmedi

note: Translators: The '{}' must be left unmodified, and it is expanded to the number of songs selected
en: {} song selected | {} songs selected
tr[0]: {} şarkı seçildi

note: Translators: `{title}` and `{artist}` must be left untranslated; they will expand to the title and artist of the currently playing song, respectively
en: Currently playing “{title}” by “{artist}”
tr: “{artist}”, “{title}” çalıyor
