amberol main - en to uk translation catalogue (95 entries)

en: Amberol
uk: Амберол

en: Music Player
uk: Програвач музики

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: music;player;media;audio;playlist;
uk: music;player;media;audio;playlist;музика;звук;програвач;мультимедіа;звук;список відтворення;відтворення;

en: Plays music, and nothing else
uk: Відтворює музику, нічого більше

en: Amberol is a music player with no delusions of grandeur. If you just want to play music available on your local system then Amberol is the music player you are looking for.
uk: «Амберол» — програма для відтворення музики без особливих претензій на грандіозність. Якщо вам потрібно лише відтворити вашу музику у вашій локальній системі, «Амберол» — саме той програвач, який вам потрібен.

en: Current features:
uk: Поточні можливості:

en: adaptive UI
uk: адаптивний інтерфейс користувача

en: UI recoloring using the album art
uk: перефарбовування інтерфейсу на основі обкладинки альбому

en: drag and drop support to queue songs
uk: підтримка перетягування зі скиданням для створення черги відтворення композицій

en: shuffle and repeat
uk: перемішування і повторення

en: MPRIS integration
uk: Інтеграція із MPRIS

en: Playback in progress
uk: Відбувається відтворення

en: Unknown artist
uk: Невідомий виконавець

en: Unknown title
uk: Невідома назва

en: Unknown album
uk: Невідомий альбом

[ctx: shortcut window]
en: General
uk: Загальне

[ctx: shortcut window]
en: Toggle primary menu
uk: Увімкнути або вимкнути основне меню

[ctx: shortcut window]
en: Copy song details to the clipboard
uk: Скопіювати параметри композиції до буфера обміну

[ctx: shortcut window]
en: Show shortcuts
uk: Показати скорочення

[ctx: shortcut window]
en: Quit
uk: Вийти з програми

[ctx: shortcut window]
en: Playlist
uk: Список відтворення

[ctx: shortcut window]
en: Add a song to the playlist
uk: Додати композицію до списку відтворення

[ctx: shortcut window]
en: Add a folder to the playlist
uk: Додати теку до списку відтворення

[ctx: shortcut window]
en: Clear the playlist
uk: Спорожнити список відтворення

[ctx: shortcut window]
en: Toggle the playlist pane
uk: Увімкнути або вимкнути панель списку відтворення

[ctx: shortcut window]
en: Toggle shuffling songs
uk: Увімкнути/Вимкнути перемішування композицій у списку

[ctx: shortcut window]
en: Playback
uk: Відтворення

[ctx: shortcut window]
en: Toggle play/pause
uk: Перемкнути відтворення/призупинення

[ctx: shortcut window]
en: Previous song
uk: Попередня композиція

[ctx: shortcut window]
en: Next song
uk: Наступна композиція

[ctx: shortcut window]
en: Seek backwards in the current song
uk: Позиціювання назад у поточній композиції

[ctx: shortcut window]
en: Seek forward in the current song
uk: Позиціювання вперед у поточній композиції

en: Play the Previous Song
uk: Відтворити попередню композицію

[ctx: a11y]
en: Skip backwards
uk: Перемотати назад

en: Toggle Play
uk: Увімкнути або вимкнути відтворення

[ctx: a11y]
en: Toggle play
uk: Увімкнути або вимкнути відтворення

en: Play the Next Song
uk: Відтворити наступну композицію

[ctx: a11y]
en: Skip forward
uk: Перемотати вперед

en: Toggle Playlist
uk: Перемкнути список відтворення

[ctx: a11y]
en: Toggle playlist
uk: Перемкнути список відтворення

en: Shuffle the Playlist
uk: Перемішати список відтворення

[ctx: a11y]
en: Shuffle
uk: Перемішати

en: Enable Repeat
uk: Увімкнути повторення

[ctx: a11y]
en: Repeat
uk: Повторити

en: Main Menu
uk: Головне меню

[ctx: a11y]
en: Primary menu
uk: Основне меню

en: Copy
uk: Копіювати

en: Add _Song
uk: Додати _композицію

en: Add _Folder
uk: Додати _теку

en: Clear
uk: Очистити

en: _Match Cover Art
uk: _Колір обкладинки

en: _Background Playback
uk: _Фонове відтворення

en: _ReplayGain
uk: _Підсилення відтворення

[ctx: replaygain-menu]
en: _Album
uk: _Альбом

[ctx: replaygain-menu]
en: _Song
uk: _Композиція

[ctx: replaygain-menu]
en: _Disabled
uk: Ви_мкнено

en: _Keyboard Shortcuts
uk: _Клавіатурні скорочення

en: _About Amberol
uk: _Про «Амберол»

en: _Quit
uk: Ви_йти

en: Playlist
uk: Список відтворення

en: Search Songs in the Playlist
uk: Шукати композиції у списку відтворення

en: Select Songs in the Playlist
uk: Вибрати композиції у списку відтворення

en: Close the Playlist
uk: Закрити список відтворення

en: Select All Songs
uk: Позначити усі композиції

en: Remove Selected Songs
uk: Вилучити позначені композиції

en: Drop a song to add it to the playlist
uk: Скиньте композицію, щоб додати її до списку відтворення

en: Select a file or a folder, or drag files from your file manager to the application window to add songs to the playlist
uk: Виберіть файл чи теку або перетягніть файли з вашої програми для керування файлами до вікна програми, щоб додати композиції до списку відтворення

en: Restore Playlist
uk: Відновити список відтворення

en: Add Folder
uk: Додати теку

en: Add Song
uk: Додати композицію

[ctx: a11y]
en: Elapsed time
uk: Час, що минув

[ctx: a11y]
en: Remaining time
uk: Час, що залишився

en: Amberol needs to run in the background to play music
uk: «Амберол» має бути запущено у фоновому режимі для відтворення музики

en: Repeat All Songs
uk: Повторити усі композиції

en: Repeat the Current Song
uk: Повторити поточну композицію

en: _Add Song
uk: _Додати композицію

en: _Cancel
uk: _Скасувати

en: Open File
uk: Відкрити файл

en: Audio files
uk: файли звукових даних

en: Unable to access files
uk: Не вдалося отримати доступ до файлів

en: _Add Folder
uk: _Додати теку

en: Open Folder
uk: Відкрити теку

en: Unable to access folders
uk: Не вдалося отримати доступ до тек

en: No available song found
uk: Не знайдено доступних композицій

en: No songs found
uk: Композицій не знайдено

en: Added a new song
uk: Додано нову композицію

en: Play
uk: Відтворити

note: Translators: the `{}` must be left unmodified; it will be expanded to the number of songs added to the playlist
en: Added one song | Added {} songs
uk[0]: Додано {} композицію
uk[1]: Додано {} композиції
uk[2]: Додано {} композицій
uk[3]: Додано одну композицію

en: Unable to access dropped files
uk: Не вдалося отримати доступ до скинутих файлів

en: {} minute | {} minutes
uk[0]: {} хвилина
uk[1]: {} хвилини
uk[2]: {} хвилин
uk[3]: {} хвилина

en: {hours} hour {minutes} remaining | {hours} hours {minutes} remaining
uk[0]: Лишилася {hours} година {minutes}
uk[1]: Лишилося {hours} години {minutes}
uk[2]: Лишилося {hours} годин {minutes}
uk[3]: Лишилася {hours} година {minutes}

note: Translators: the '{}' must be left unmodified, and it will be replaced by the number of minutes remaining in the playlist
en: {} minute remaining | {} minutes remaining
uk[0]: Лишилася {} хвилина
uk[1]: Лишилося {} хвилини
uk[2]: Лишилося {} хвилин
uk[3]: Лишилася хвилина

en: No song selected
uk: Не вибрано композиції

note: Translators: The '{}' must be left unmodified, and it is expanded to the number of songs selected
en: {} song selected | {} songs selected
uk[0]: Вибрано {} композицію
uk[1]: Вибрано {} композиції
uk[2]: Вибрано {} композицій
uk[3]: Вибрано {} композицію

note: Translators: `{title}` and `{artist}` must be left untranslated; they will expand to the title and artist of the currently playing song, respectively
en: Currently playing “{title}” by “{artist}”
uk: Зараз відтворюємо «{title}», «{artist}»
