amberol main - en to hu translation catalogue (93 entries)

en: Music Player
hu: Zenelejátszó

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: music;player;media;audio;playlist;
hu: zene;lejátszó;média;hang;lejátszási lista;

en: Plays music, and nothing else
hu: Zenét játszik, és semmi több

en: Amberol is a music player with no delusions of grandeur. If you just want to play music available on your local system then Amberol is the music player you are looking for.
hu: Az Amberol egy nagyzási képzelgések nélküli zenelejátszó. Ha csak a helyi rendszerén elérhető zenéket szeretné lejátszani, akkor az Amberol lesz az a zenelejátszó, amelyet keres.

en: Current features:
hu: Jelenlegi funkciók:

en: adaptive UI
hu: alkalmazkodó felhasználói felület

en: UI recoloring using the album art
hu: felhasználói felület átszínezése az album borítójának használatával

en: drag and drop support to queue songs
hu: fogd és vidd támogatás a dalok sorba állításához

en: shuffle and repeat
hu: megkeverés és ismétlés

en: MPRIS integration
hu: MPRIS integráció

en: Playback in progress
hu: Lejátszás folyamatban

en: Unknown artist
hu: Ismeretlen előadó

en: Unknown title
hu: Ismeretlen cím

en: Unknown album
hu: Ismeretlen album

[ctx: shortcut window]
en: General
hu: Általános

[ctx: shortcut window]
en: Toggle primary menu
hu: Elsődleges menü be- és kikapcsolása

[ctx: shortcut window]
en: Copy song details to the clipboard
hu: Dal részleteinek másolása a vágólapra

[ctx: shortcut window]
en: Show shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk megjelenítése

[ctx: shortcut window]
en: Quit
hu: Kilépés

[ctx: shortcut window]
en: Playlist
hu: Lejátszási lista

[ctx: shortcut window]
en: Add a song to the playlist
hu: Dal hozzáadása a lejátszási listához

[ctx: shortcut window]
en: Add a folder to the playlist
hu: Mappa hozzáadása a lejátszási listához

[ctx: shortcut window]
en: Clear the playlist
hu: A lejátszási lista törlése

[ctx: shortcut window]
en: Toggle the playlist pane
hu: A lejátszási lista panel be- és kikapcsolása

[ctx: shortcut window]
en: Toggle shuffling songs
hu: Dalok megkeverésének be- és kikapcsolása

[ctx: shortcut window]
en: Playback
hu: Lejátszás

[ctx: shortcut window]
en: Toggle play/pause
hu: Lejátszás vagy szüneteltetés

[ctx: shortcut window]
en: Previous song
hu: Előző dal

[ctx: shortcut window]
en: Next song
hu: Következő dal

[ctx: shortcut window]
en: Seek backwards in the current song
hu: Tekerés hátra a jelenlegi dalban

[ctx: shortcut window]
en: Seek forward in the current song
hu: Tekerés előre a jelenlegi dalban

en: Play the Previous Song
hu: Az előző dal lejátszása

[ctx: a11y]
en: Skip backwards
hu: Kihagyás vissza

en: Toggle Play
hu: Lejátszás be/ki

[ctx: a11y]
en: Toggle play
hu: Lejátszás be/ki

en: Play the Next Song
hu: A következő dal lejátszása

[ctx: a11y]
en: Skip forward
hu: Kihagyás előre

en: Toggle Playlist
hu: Lejátszási lista be- és kikapcsolása

[ctx: a11y]
en: Toggle playlist
hu: Lejátszási lista be- és kikapcsolása

en: Shuffle the Playlist
hu: A lejátszási lista megkeverése

[ctx: a11y]
en: Shuffle
hu: Megkeverés

en: Enable Repeat
hu: Ismétlés engedélyezése

[ctx: a11y]
en: Repeat
hu: Ismétlés

en: Main Menu
hu: Főmenü

[ctx: a11y]
en: Primary menu
hu: Elsődleges menü

en: Copy
hu: Másolás

en: Add _Song
hu: _Dal hozzáadása

en: Add _Folder
hu: _Mappa hozzáadása

en: Clear
hu: Törlés

en: _Match Cover Art
hu: _Borító színeinek használata

en: _Background Playback
hu: _Lejátszás a háttérben

en: _ReplayGain
hu: Ha_ngerő-korrekció

[ctx: replaygain-menu]
en: _Song
hu: _Dal

[ctx: replaygain-menu]
en: _Disabled
hu: _Letiltva

en: _Keyboard Shortcuts
hu: _Gyorsbillentyűk

en: _About Amberol
hu: Az Amberol _névjegye

en: _Quit
hu: _Kilépés

en: Playlist
hu: Lejátszási lista

en: Search Songs in the Playlist
hu: Dalok keresése a lejátszási listában

en: Select Songs in the Playlist
hu: Dalok kijelölése a lejátszási listában

en: Close the Playlist
hu: A lejátszási lista bezárása

en: Select All Songs
hu: Összes dal kijelölése

en: Remove Selected Songs
hu: Kijelölt dalok eltávolítása

en: Drop a song to add it to the playlist
hu: Húzzon ide egy dalt a lejátszási listához való hozzáadáshoz

en: Select a file or a folder, or drag files from your file manager to the application window to add songs to the playlist
hu: Válasszon egy fájlt vagy mappát, vagy húzza a fájlokat a fájlkezelőből az alkalmazás ablakába, hogy dalokat adjon hozzá a lejátszási listához.

en: Restore Playlist
hu: Lejátszási lista visszaállítása

en: Add Folder
hu: Mappa hozzáadása

en: Add Song
hu: Dal hozzáadása

[ctx: a11y]
en: Elapsed time
hu: Eltelt idő

[ctx: a11y]
en: Remaining time
hu: Hátralévő idő

en: Amberol needs to run in the background to play music
hu: Az Amberolnak a háttérben kell futnia a zene lejátszásához

en: Repeat All Songs
hu: Összes dal ismétlése

en: Repeat the Current Song
hu: A jelenlegi dal ismétlése

en: _Add Song
hu: Dal _hozzáadása

en: _Cancel
hu: _Mégse

en: Open File
hu: Fájl megnyitása

en: Audio files
hu: Hangfájlok

en: Unable to access files
hu: Nem lehet hozzáférni a fájlokhoz

en: _Add Folder
hu: Mappa _hozzáadása

en: Open Folder
hu: Mappa megnyitása

en: Unable to access folders
hu: Nem lehet hozzáférni a mappákhoz

en: No available song found
hu: Nem található elérhető dal

en: No songs found
hu: Nem találhatók dalok

en: Added a new song
hu: Új dal hozzáadva

en: Play
hu: Lejátszás

note: Translators: the `{}` must be left unmodified; it will be expanded to the number of songs added to the playlist
en: Added one song | Added {} songs
hu[0]: Egy dal hozzáadva
hu[1]: {} dal hozzáadva

en: Unable to access dropped files
hu: Nem lehet hozzáférni a behúzott fájlokhoz

en: {} minute | {} minutes
hu[0]: {} perc
hu[1]: {} perc

en: {hours} hour {minutes} remaining | {hours} hours {minutes} remaining
hu[0]: {hours} óra {minutes} van hátra
hu[1]: {hours} óra {minutes} van hátra

note: Translators: the '{}' must be left unmodified, and it will be replaced by the number of minutes remaining in the playlist
en: {} minute remaining | {} minutes remaining
hu[0]: {} perc van hátra
hu[1]: {} perc van hátra

en: No song selected
hu: Nincs dal kijelölve

note: Translators: The '{}' must be left unmodified, and it is expanded to the number of songs selected
en: {} song selected | {} songs selected
hu[0]: {} dal kijelölve
hu[1]: {} dal kijelölve

note: Translators: `{title}` and `{artist}` must be left untranslated; they will expand to the title and artist of the currently playing song, respectively
en: Currently playing “{title}” by “{artist}”
hu: Jelenleg játszott: „{artist}” – „{title}”
