amberol main - en to he translation catalogue (94 entries)

en: Amberol
he: אמברול

en: Music Player
he: נגן מוזיקה

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: music;player;media;audio;playlist;
he: מוזיקה;מוסיקה;שמע;צליל;נגן;מדיה;אודיו;רשימת השמעה;רשימות השמעה;פליליסט;

en: Plays music, and nothing else
he: ניגון מוזיקה, ושום דבר מעבר לכך

en: Amberol is a music player with no delusions of grandeur. If you just want to play music available on your local system then Amberol is the music player you are looking for.
he: אמברול הוא נגן מוזיקה ללא שגעון גדלות. אם ברצונך רק להשמיע מוזיקה הזמינה במערכת המקומית שלך, אמברול הוא נגן המוזיקה בשבילך.

en: Current features:
he: תכונות נוכחיות:

en: adaptive UI
he: ממשק משתמש משתנה ומותאם

en: UI recoloring using the album art
he: צביעת ממשק המשתמש בהתאם לכיסוי האלבום

en: drag and drop support to queue songs
he: תמיכה בגרירה ושחרור להכנסת שירים לתור

en: shuffle and repeat
he: ערבוב וחזרה

en: MPRIS integration
he: שילוב MPRIS

en: Playback in progress
he: בתהליך ניגון

en: Unknown artist
he: אמן לא ידוע

en: Unknown title
he: כותרת לא ידועה

en: Unknown album
he: אלבום לא ידוע

[ctx: shortcut window]
en: General
he: כללי

[ctx: shortcut window]
en: Toggle primary menu
he: החלפת תצוגת התפריט העיקרי

[ctx: shortcut window]
en: Copy song details to the clipboard
he: העתקת פרטי שיר ללוח הגזירים

[ctx: shortcut window]
en: Show shortcuts
he: הצגת צירופי מקשים

[ctx: shortcut window]
en: Quit
he: יציאה

[ctx: shortcut window]
en: Playlist
he: רשימת השמעה

[ctx: shortcut window]
en: Add a song to the playlist
he: הוספת שיר לרשימת ההשמעה

[ctx: shortcut window]
en: Add a folder to the playlist
he: הוספת תיקייה לרשימת ההשמעה

[ctx: shortcut window]
en: Clear the playlist
he: ניקוי רשימת ההשמעה

[ctx: shortcut window]
en: Toggle the playlist pane
he: הצגה/הסתרת רשימת ההשמעה הצדית

[ctx: shortcut window]
en: Toggle shuffling songs
he: ערבוב/ביטול ערבוב שירים

[ctx: shortcut window]
en: Playback
he: ניגון

[ctx: shortcut window]
en: Toggle play/pause
he: ניגון/השהייה

[ctx: shortcut window]
en: Previous song
he: שיר קודם

[ctx: shortcut window]
en: Next song
he: שיר הבא

[ctx: shortcut window]
en: Seek backwards in the current song
he: דילוג לאחור בשיר הנוכחי

[ctx: shortcut window]
en: Seek forward in the current song
he: דילוג קדימה בשיר הנוכחי

en: Play the Previous Song
he: ניגון השיר הקודם

[ctx: a11y]
en: Skip backwards
he: דילוג לאחור

en: Toggle Play
he: ניגון/השהיה

[ctx: a11y]
en: Toggle play
he: ניגון/השהיה

en: Play the Next Song
he: ניגון השיר הבא

[ctx: a11y]
en: Skip forward
he: דילוג קדימה

en: Toggle Playlist
he: הצגה/הסתרת רשימת ההשמעה

[ctx: a11y]
en: Toggle playlist
he: הצגה/הסתרת רשימת ההשמעה

en: Shuffle the Playlist
he: ערבוב רשימת ההשמעה

[ctx: a11y]
en: Shuffle
he: ערבוב

en: Enable Repeat
he: לאפשר חזרה

[ctx: a11y]
en: Repeat
he: חזרה

en: Main Menu
he: תפריט ראשי

[ctx: a11y]
en: Primary menu
he: תפריט עיקרי

en: Copy
he: העתקה

en: Add _Song
he: הוספת _שיר

en: Add _Folder
he: הוספת _תיקייה

en: Clear
he: ניקוי

en: _Match Cover Art
he: ה_תאמת כיסוי אלבום

en: _Background Playback
he: ניגון ב_רקע

[ctx: replaygain-menu]
en: _Album
he: _אלבום

[ctx: replaygain-menu]
en: _Song
he: _שיר

[ctx: replaygain-menu]
en: _Disabled
he: _מושבת

en: _Keyboard Shortcuts
he: _צירופי מקשים

en: _About Amberol
he: _על אמברול

en: _Quit
he: _יציאה

en: Playlist
he: רשימת השמעה

en: Search Songs in the Playlist
he: חיפוש שירים ברשימת ההשמעה

en: Select Songs in the Playlist
he: בחירת שירים ברשימת ההשמעה

en: Close the Playlist
he: סגירת רשימת ההשמעה

en: Select All Songs
he: בחירת כל השירים

en: Remove Selected Songs
he: הסרת השירים הנבחרים

en: Drop a song to add it to the playlist
he: יש לגרור שיר להוספה לרשימת ההשמעה

en: Select a file or a folder, or drag files from your file manager to the application window to add songs to the playlist
he: להוספת שירים לרשימת ההשמעה יש לבחור קובץ או תיקייה, או לגרור קבצים ממנהל הקבצים שלך לחלון היישום

en: Restore Playlist
he: שחזור רשימת השמעה

en: Add Folder
he: הוספת תיקייה

en: Add Song
he: הוספת שיר

[ctx: a11y]
en: Elapsed time
he: זמן שעבר

[ctx: a11y]
en: Remaining time
he: זמן שנותר

en: Amberol needs to run in the background to play music
he: אמברול צריך לפעול ברקע על מנת לנגן מוזיקה

en: Repeat All Songs
he: חזרה על כל השירים

en: Repeat the Current Song
he: חזרה על השיר הנוכחי

en: _Add Song
he: _הוספת שיר

en: _Cancel
he: _ביטול

en: Open File
he: פתיחת קבוץ

en: Audio files
he: קובצי שמע

en: Unable to access files
he: לא ניתן לגשת לקבצים

en: _Add Folder
he: הו_ספת תיקייה

en: Open Folder
he: פתיחת תיקיה

en: Unable to access folders
he: לא ניתן לגשת לתיקיות

en: No available song found
he: לא נמצא שיר זמין

en: No songs found
he: לא נמצאו שירים

en: Added a new song
he: נוסף שיר חדש

en: Play
he: ניגון

note: Translators: the `{}` must be left unmodified; it will be expanded to the number of songs added to the playlist
en: Added one song | Added {} songs
he[0]: נוסף שיר אחד
he[1]: נוספו {} שירים
he[2]: נוספו שני שירים
he[3]: נוספו {} שירים

en: Unable to access dropped files
he: לא ניתן לגשת לקבצים שנזרקו

en: {} minute | {} minutes
he[0]: דקה
he[1]: {} דקות
he[2]: שתי דקות
he[3]: {} דקות

en: {hours} hour {minutes} remaining | {hours} hours {minutes} remaining
he[0]: נותרה שעת אחת ו־{minutes} דקות
he[1]: נותרו {hours} שעות ו־{minutes} דקות
he[2]: נותרו שעתיים ו־{minutes} דקות
he[3]: נותרו {hours} שעות ו־{minutes} דקות

note: Translators: the '{}' must be left unmodified, and it will be replaced by the number of minutes remaining in the playlist
en: {} minute remaining | {} minutes remaining
he[0]: נותרה דקה אחת
he[1]: נותרו {} דקות
he[2]: נותרו {} דקות
he[3]: נותרו {} דקות

en: No song selected
he: לא נבחרו שירים

note: Translators: The '{}' must be left unmodified, and it is expanded to the number of songs selected
en: {} song selected | {} songs selected
he[0]: נבחר שיר אחד
he[1]: נבחרו {} שירים
he[2]: נבחרו שני שירים
he[3]: נבחרו {} שירים

note: Translators: `{title}` and `{artist}` must be left untranslated; they will expand to the title and artist of the currently playing song, respectively
en: Currently playing “{title}” by “{artist}”
he: מתנגן כעת „{title}” בביצוע „{artist}”
