amberol main - en to hi translation catalogue (93 entries)

en: Music Player
hi: म्यूजिक प्लेयर

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: music;player;media;audio;playlist;
hi: music;player;media;audio;playlist;संगीत;प्लेयर;मीडिया;ऑडियो;प्लेलिस्ट;

en: Plays music, and nothing else
hi: संगीत बजाता है और कुछ नहीं

en: Amberol is a music player with no delusions of grandeur. If you just want to play music available on your local system then Amberol is the music player you are looking for.
hi: Amberol एक म्यूजिक प्लेयर है जिसे भव्यता का कोई भ्रम नहीं है। यदि आप केवल अपने स्थानीय सिस्टम पर उपलब्ध संगीत चलाना चाहते हैं तो Amberol वह म्यूजिक प्लेयर है जिसे आप तलाश रहे हैं।

en: Current features:
hi: वर्तमान विशेषताएं:

en: adaptive UI
hi: अनुकूली UI

en: UI recoloring using the album art
hi: एल्बम कला का उपयोग करके UI को फिर से रंगना

en: drag and drop support to queue songs
hi: गानों को कतारबद्ध करने के लिए खींचें और छोड़ें

en: shuffle and repeat
hi: फेरबदल करें और दोहराएं

en: MPRIS integration
hi: MPRIS एकीकरण

en: Emmanuele Bassi
hi: इमैनुएल बस्सी

en: Playback in progress
hi: प्लेबैक प्रगति पर है

en: Unknown artist
hi: अज्ञात कलाकार

en: Unknown title
hi: अज्ञात शीर्षक

en: Unknown album
hi: अज्ञात एल्बम

[ctx: shortcut window]
en: General
hi: जनरल

[ctx: shortcut window]
en: Toggle primary menu
hi: प्राथमिक मेनू टॉगल करें

[ctx: shortcut window]
en: Copy song details to the clipboard
hi: गाने के विवरण को क्लिपबोर्ड पर कॉपी करें

[ctx: shortcut window]
en: Show shortcuts
hi: शॉर्टकट दिखाएँ

[ctx: shortcut window]
en: Quit
hi: छोड़ें

[ctx: shortcut window]
en: Playlist
hi: प्लेलिस्ट

[ctx: shortcut window]
en: Add a song to the playlist
hi: प्लेलिस्ट में एक गाना जोड़ें

[ctx: shortcut window]
en: Add a folder to the playlist
hi: प्लेलिस्ट में एक फ़ोल्डर जोड़ें

[ctx: shortcut window]
en: Clear the playlist
hi: प्लेलिस्ट साफ़ करें

[ctx: shortcut window]
en: Toggle the playlist pane
hi: प्लेलिस्ट फलक टॉगल करें

[ctx: shortcut window]
en: Toggle shuffling songs
hi: गानो का फेरबदल टॉगल करें

[ctx: shortcut window]
en: Playback
hi: प्लेबैक

[ctx: shortcut window]
en: Toggle play/pause
hi: बजाएं/रोकें टॉगल करें

[ctx: shortcut window]
en: Previous song
hi: पिछला गाना

[ctx: shortcut window]
en: Next song
hi: अगला गाना

[ctx: shortcut window]
en: Seek backwards in the current song
hi: मौजूदा गाने में पीछे की ओर खोजें

[ctx: shortcut window]
en: Seek forward in the current song
hi: मौजूदा गाने में आगे की ओर खोजें

en: Play the Previous Song
hi: पिछला गाना बजाएं

[ctx: a11y]
en: Skip backwards
hi: पीछे जाएँ

en: Toggle Play
hi: बजाना टॉगल करें

[ctx: a11y]
en: Toggle play
hi: बजाना टॉगल करें

en: Play the Next Song
hi: अगला गाना बजाएं

[ctx: a11y]
en: Skip forward
hi: आगे जाएँ

en: Toggle Playlist
hi: प्लेलिस्ट टॉगल करें

[ctx: a11y]
en: Toggle playlist
hi: प्लेलिस्ट टॉगल करें

en: Shuffle the Playlist
hi: प्लेलिस्ट में फेरबदल करें

[ctx: a11y]
en: Shuffle
hi: फेरबदल

en: Enable Repeat
hi: दोहराना सक्षम करें

[ctx: a11y]
en: Repeat
hi: दोहराएं

en: Main Menu
hi: मुख्य मेन्यू

[ctx: a11y]
en: Primary menu
hi: प्राथमिक मेन्यू

en: Copy
hi: कॉपी

en: Add _Song
hi: गाना जोड़ें (_S)

en: Add _Folder
hi: फोल्डर जोड़ें (_F)

en: Clear
hi: साफ़

en: _Match Cover Art
hi: कवर कला का मिलान (_M)

en: _Background Playback
hi: पृष्ठभूमि प्लेबैक (_B)

en: _ReplayGain
hi: रिप्लेगैन (_R)

[ctx: replaygain-menu]
en: _Album
hi: एल्बम (_A)

[ctx: replaygain-menu]
en: _Song
hi: गाना (_S)

[ctx: replaygain-menu]
en: _Disabled
hi: अक्षम (_D)

en: _Keyboard Shortcuts
hi: कीबोर्ड शॉर्टकट (_K)

en: _About Amberol
hi: Amberol के बारे में (_A)

en: _Quit
hi: छोड़ें (_Q)

en: Playlist
hi: प्लेलिस्ट

en: Search Songs in the Playlist
hi: प्लेलिस्ट में गाने खोजें

en: Select Songs in the Playlist
hi: प्लेलिस्ट में गाने खोजें

en: Close the Playlist
hi: प्लेलिस्ट बंद करें

en: Select All Songs
hi: सभी गाने चुनें

en: Remove Selected Songs
hi: चयनित गाने हटाएँ

en: Drop a song to add it to the playlist
hi: किसी गीत को प्लेलिस्ट में जोड़ने के लिए उसे छोड़ें

en: Select a file or a folder, or drag files from your file manager to the application window to add songs to the playlist
hi: किसी फ़ाइल या फ़ोल्डर का चयन करें, या प्लेलिस्ट में गाने जोड़ने के लिए फ़ाइलों को अपने फ़ाइल प्रबंधक से एप्लिकेशन विंडो पर खींचें

en: Restore Playlist
hi: प्लेलिस्ट पुनर्स्थापित करें

en: Add Folder
hi: फोल्डर जोड़ें

en: Add Song
hi: गाना जोड़ें

[ctx: a11y]
en: Elapsed time
hi: बीता समय

[ctx: a11y]
en: Remaining time
hi: शेष समय

en: Amberol needs to run in the background to play music
hi: संगीत बजाने के लिए Amberol को पृष्ठभूमि में चलाने की आवश्यकता है

en: Repeat All Songs
hi: सभी गाने दोहराएँ

en: Repeat the Current Song
hi: वर्तमान गीत को दोहराएँ

en: Audio files
hi: ऑडियो फाइलें

en: _Add Song
hi: गाना जोड़ें (_A)

en: Open File
hi: फाइल खोलें

en: Unable to access files
hi: फ़ाइलों तक पहुंचने में असमर्थ

en: _Add Folder
hi: फोल्डर जोड़ें (_A)

en: Open Folder
hi: फोल्डर खोलें

en: No available song found
hi: कोई उपलब्ध गाना नहीं मिला

en: No songs found
hi: कोई गाना नहीं मिला

en: Added a new song
hi: नया गाना जोड़ा गया

en: Play
hi: बजाएँ

note: Translators: the `{}` must be left unmodified; it will be expanded to the number of songs added to the playlist
en: Added one song | Added {} songs
hi[0]: एक गाना जोड़ा गया
hi[1]: {} गाने जोड़े गए

en: Unable to access dropped files
hi: गिराई गई फ़ाइलों तक पहुंचने में असमर्थ

en: {} minute | {} minutes
hi[0]: {} मिनट
hi[1]: {} मिनट

en: {hours} hour {minutes} remaining | {hours} hours {minutes} remaining
hi[0]: {hours} घंटा {minutes} शेष
hi[1]: {hours} घंटे {minutes} शेष

note: Translators: the '{}' must be left unmodified, and it will be replaced by the number of minutes remaining in the playlist
en: {} minute remaining | {} minutes remaining
hi[0]: {} मिनट शेष
hi[1]: {} मिनट शेष

en: No song selected
hi: कोई गाना चयनित नहीं

note: Translators: The '{}' must be left unmodified, and it is expanded to the number of songs selected
en: {} song selected | {} songs selected
hi[0]: {} गीत चयनित
hi[1]: {} गाने चयनित

note: Translators: `{title}` and `{artist}` must be left untranslated; they will expand to the title and artist of the currently playing song, respectively
en: Currently playing “{title}” by “{artist}”
hi: अभी "{artist}" द्वारा "{title}" बजाया जा रहा है
