amberol main - en to nl translation catalogue (96 entries)

en: Music Player
nl: Muziekspeler

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: music;player;media;audio;playlist;
nl: muziek;music;speler;player;media;audio;afspeellijst;playlist;

en: Plays music, and nothing else
nl: Speelt muziek af, en niets anders

en: Amberol is a music player with no delusions of grandeur. If you just want to play music available on your local system then Amberol is the music player you are looking for.
nl: Amberol is een muziekspeler zonder grootheidswaanzin. Als u alleen muziek wilt afspelen die beschikbaar is op uw lokale systeem, dan is Amberol de muziekspeler die u zoekt.

en: Current features:
nl: Huidige functies:

en: adaptive UI
nl: adaptieve gebruikersinterface

en: UI recoloring using the album art
nl: interfacekleuring gebruikmakend van de albumhoes

en: drag and drop support to queue songs
nl: ondersteuning voor slepen en neerzetten om nummers in de wachtrij te plaatsen

en: shuffle and repeat
nl: in willekeurige volgorde afspelen en herhalen

en: MPRIS integration
nl: MPRIS-integratie

en: Playback in progress
nl: Bezig met afspelen

en: Unknown artist
nl: Onbekende artiest

en: Unknown title
nl: Onbekende titel

en: Unknown album
nl: Onbekend album

[ctx: shortcut window]
en: General
nl: Algemeen

[ctx: shortcut window]
en: Toggle primary menu
nl: Primair menu omschakelen

[ctx: shortcut window]
en: Copy song details to the clipboard
nl: Nummerdetails naar het klembord kopiëren

[ctx: shortcut window]
en: Show shortcuts
nl: Sneltoetsen tonen

[ctx: shortcut window]
en: Quit
nl: Afsluiten

[ctx: shortcut window]
en: Playlist
nl: Afspeellijst

[ctx: shortcut window]
en: Add a song to the playlist
nl: Een nummer aan de afspeellijst toevoegen

[ctx: shortcut window]
en: Add a folder to the playlist
nl: Een map aan de afspeellijst toevoegen

[ctx: shortcut window]
en: Clear the playlist
nl: De afspeellijst wissen

[ctx: shortcut window]
en: Toggle the playlist pane
nl: Het afspeellijstpaneel omschakelen

[ctx: shortcut window]
en: Toggle shuffling songs
nl: Nummers in willekeurige volgorde afspelen omschakelen

[ctx: shortcut window]
en: Playback
nl: Afspelen

[ctx: shortcut window]
en: Toggle play/pause
nl: Afspelen/pauzeren

[ctx: shortcut window]
en: Previous song
nl: Vorig nummer

[ctx: shortcut window]
en: Next song
nl: Volgend nummer

[ctx: shortcut window]
en: Seek backwards in the current song
nl: Achterwaarts zoeken in het huidige nummer

[ctx: shortcut window]
en: Seek forward in the current song
nl: Voorwaarts zoeken in het huidige nummer

en: Play the Previous Song
nl: Vorig nummer afspelen

[ctx: a11y]
en: Skip backwards
nl: Achteruitspoelen

en: Toggle Play
nl: Afspelen omschakelen

[ctx: a11y]
en: Toggle play
nl: Afspelen omschakelen

en: Play the Next Song
nl: Volgend nummer afspelen

[ctx: a11y]
en: Skip forward
nl: Vooruitspoelen

en: Toggle Playlist
nl: Afspeellijst omschakelen

[ctx: a11y]
en: Toggle playlist
nl: Afspeellijst omschakelen

en: Shuffle the Playlist
nl: De afspeellijst in willekeurige volgorde afspelen

[ctx: a11y]
en: Shuffle
nl: In willekeurige volgorde afspelen

en: Enable Repeat
nl: Herhalen inschakelen

[ctx: a11y]
en: Repeat
nl: Herhalen

en: Main Menu
nl: Menu

[ctx: a11y]
en: Primary menu
nl: Primair menu

en: Copy
nl: Kopiëren

en: Add _Song
nl: _Nummer toevoegen

en: Add _Folder
nl: _Map toevoegen

en: Clear
nl: Wissen

en: _Match Cover Art
nl: _Overeenkomen met albumhoes

en: _Background Playback
nl: Afspelen op de _achtergrond

[ctx: replaygain-menu]
en: _Song
nl: _Nummer

[ctx: replaygain-menu]
en: _Disabled
nl: Uitgeschakel_d

en: _Keyboard Shortcuts
nl: _Sneltoetsen

en: _About Amberol
nl: _Over Amberol

en: _Quit
nl: _Afsluiten

en: Search Songs in the Playlist
nl: Nummers in de afspeellijst zoeken

en: Playlist
nl: Afspeellijst

en: Select Songs in the Playlist
nl: Nummers in de afspeellijst selecteren

en: Close the Playlist
nl: De afspeellijst sluiten

en: Search songs
nl: Zoek naar nummers

[ctx: a11y]
en: Search
nl: Zoeken

[ctx: a11y]
en: Type to search songs
nl: Typ om nummers te zoeken

en: Select All Songs
nl: Alle nummers selecteren

en: Remove Selected Songs
nl: Geselecteerde nummers verwijderen

[ctx: a11y]
en: No cover available
nl: Geen hoes beschikbaar

[ctx: a11y]
en: Currently playing
nl: U luistert naar

en: Drop a song to add it to the playlist
nl: Sleep een nummer hierheen om het aan de wachtrij toe te voegen

en: Select a file or a folder, or drag files from your file manager to the application window to add songs to the playlist
nl: Selecteer een bestand of map of sleep bestanden van uw bestandsbeheerder naar het toepassingsvenster om nummers aan de afspeellijst toe te voegen

en: Restore Playlist
nl: Afspeellijst herstellen

en: Add Folder
nl: Map toevoegen

en: Add Song
nl: Nummer toevoegen

[ctx: a11y]
en: Elapsed time
nl: Verstreken tijd

[ctx: a11y]
en: Remaining time
nl: Resterende tijd

en: Amberol needs to run in the background to play music
nl: Amberol moet op de achtergrond uitgevoerd worden om muziek te kunnen afspelen

en: Cover image
nl: Albumhoes

en: Repeat All Songs
nl: Alle nummers herhalen

en: Repeat the Current Song
nl: Het huidige nummer herhalen

en: Audio files
nl: Audiobestanden

en: _Add Song
nl: Nummer _toevoegen

en: Open File
nl: Bestand openen

en: Unable to access files
nl: Geen toegang tot bestanden

en: _Add Folder
nl: Map _toevoegen

en: Open Folder
nl: Map openen

en: No available song found
nl: Geen beschikbaar nummer gevonden

en: No songs found
nl: Geen nummers gevonden

en: Added a new song
nl: Nieuw nummer toegevoegd

en: Play
nl: Afspelen

note: Translators: the `{}` must be left unmodified; it will be expanded to the number of songs added to the playlist
en: Added one song | Added {} songs
nl[0]: Eén nummer toegevoegd
nl[1]: {} nummers toegevoegd

en: Unable to access dropped files
nl: Geen toegang tot ingesleepte bestanden

en: {} minute | {} minutes
nl[0]: {} minuut
nl[1]: {} minuten

en: {hours} hour {minutes} remaining | {hours} hours {minutes} remaining
nl[0]: {hours} uur {minutes} resterend
nl[1]: {hours} uur {minutes} resterend

note: Translators: the '{}' must be left unmodified, and it will be replaced by the number of minutes remaining in the playlist
en: {} minute remaining | {} minutes remaining
nl[0]: {} minuut resterend
nl[1]: {} minuten resterend

en: No song selected
nl: Geen nummers geselecteerd

note: Translators: The '{}' must be left unmodified, and it is expanded to the number of songs selected
en: {} song selected | {} songs selected
nl[0]: {} nummer geselecteerd
nl[1]: {} nummers geselecteerd

note: Translators: `{title}` and `{artist}` must be left untranslated; they will expand to the title and artist of the currently playing song, respectively
en: Currently playing “{title}” by “{artist}”
nl: ‘{title}’ door ‘{artist}’ aan het afspelen
